Engeland is Amerika een stap voor Regering wil in Arnhem goed voor de dag komen ER KOMT „KEET" OM RIO Zware hotelbrand te Roermond urne Kans op vergelijk Parijs-Bonn? De „De HavillancT Cornet De slag om een „landing-permit" al dobberend op de papier.zee om* SPORT IN ENGELAND DONDERDAG 22 DECEMBER 1949 PAGINA S Deviezenfraude voor Poolse wapenhandel Derde verdachte van Haagse deviezen-affaire vrijgelaten (Van onze luchtvaartmedewerker). Het nauwelijks denkbare is gebeurd. Engeland heeft op het terrein van de burgerluchtvaart de leiding genomen en de Amerikanen heb ben het nakijken. Niet alleen is De Havilland gekomen met het eerste practisch bruikbare passagiersstraalvliegtuig voor de lange afstand in de vorm van de „Cornet"; bovendien is bij deze grote machine een PAS GEBOREN KINDJE LEVEND BEGRAVEN De „De Havilland Comet". Zal deze machine in de toekomst deel gaan uitmaken van de K. L. M.-volière? VOORKOMING EN BESTRIJ DING VAN SILICOSE KOOPVERGUNNING VOOR BELGISCHE GRENS BEWONERS? „Mijlpaal 1950" hoopt 10.000 bezoekers per dag te trekken ZE WILDEN NIET NAAR INDONESIë Dienstweigeraars gestraft GARRY DAVIS ZIT OP DE FRANS-DUITSE GRENS DUITSE ARTS ONTSPRONG DE DANS Rechtbank achtte zich onbevoegd ARTS WORDT BENE DICTIJN MARINIER STIERF OP DE THUISREIS WERK VAN TOOROP VOOR BOYMANS Gehuwde ambtenares <?een goede ambtenares? Debat in Zuid-Hollandse Staten ERNEST CLAES VRIJ GESPROKEN Chelsea behaalde in Londen een ruime zege over Birmingham City doch kreeg de punten niet cadeau. Men ziet hier het doel der gastheren onder hevige bedreiging bij een hoekschop, maar Medhurst, de Chelsea-doelverdediger, heejt reeds de bal over de lat gestompt voor dat midvoor Higgins van Birmingham (9) opspringend contact met het leer kan krijgen. Redding met behulp van aan elkaar geknoopte lakens p,\jS7 -A.'hlJz "fil)SliE"-iM.DE.SOP BENOEMING GOUVER NEUR NIEUW-GUINEA? MINISTER SCHUMAN OPTIMIST V-J Beslagen ten ijs Argument slaat dóór W oning-probleeni Bedenk eer De derde verdachte, de Rotterdamse econoom W. v. d, K-, betrokken in de Haagse -debjezenaffaire rond Mr. Visser en drs, Bog, stond vandaag terecht voor de economische politierechter te 's-Gra- venhage. Na urenlange verhoren en een geheime zitting van een uur, ,,die de zaak nog moeilijker en ingewikkelder gemaak' heeft", aldus de officier, werd geen aanleiding gevonden van der K. langer in arrest te houden. De zaak werd ver daagd tot 29 December en van der K ging als vrij man naar huis om voor het eerst zijn tweede kind, dat 14 dagen ge leden geboren werd, te begroeten tii 1,1 verhoren van de verdachte en van constructie-methode togepast, welke voor deze klasse geheel nieuw is. getuige drs. Bos draaiden aanvankelijk om een bedrag van 9.'000 Zwitserse francs, die, al dan niet omgezfej in 'plm. 2.000 dollar .door B. aan van, der K. in 1948 ter j beschikking waren gesteld. Van der K., d'e ontkende de herkomst van het geld te hebben geweten, had het bedrag nodig gehad voor 'n zakenrelatie in Polen, die gebruikte of zogenaamd ge- jbruikte wapens van de Skoda fabrie ken uit Tsjecho-Slowakije betrok en ze verkocht naar Spanje. Van der K. werd tenslotte vrygela- t ten omdat ,.geen bericht uit Rio de Ja- j neiro was binnen gekomen". Wat voor jeen geheimzinnig bericht dit was, liet de officier van justitie niet los. Na onderzoek in samenwerking met de rijkspolitie is de Venlose recherche overgegaan tot de arrestatie van een 26- jarige vronw uit Venio, die Zondagavond I haar pas geboren kind, een gezonde jon gen, in een bos by J rubber.vorst levend zon hebben begraven. "De vrouw vertoeft thans ondei politiebewaking in het zie kenhuis. Haar man is cort na de oorlog naar Indië vertrokken, waarna haar kin deren onder voogdij stfn gesteld, omdat zij door de moeder werden verwaarloosd. Zodra haar toestand dit toelaat zal dd vrouw naar de gevangenis van Roermond worden overgebracht Het hedendaagse metalen vliegtuig kenmerkt zich steeds door de aanwezig heid van hele regimenten klinknagels, die voor de verbinding der diverse onder delen zorg dragen. Bij de „Cornet" mis sen wij deze, op een enkele uitzondering na. De „Cornet" is nl. het eerste grote metalen vliegtuig, dat grotendeels m elkaar is gelijmd. Het wonderlijke product, dat het moge lijk maakt om metaal op metaal te lijmen, heet „Redux" Meen nu niet. dat dieze lijtnverbindingen met kunsthars minder veilig zijn dan wanneer zij ge klonken waren- Integendeel, zeer uitge breide proeven hebben aangetoond, dat ,de gelijmde verbinding veel steviger is en ook veel groter belastingen kan op nemen. Gevaar dat een dergelijke verbinding' plotseling los zal laten is in het geheel hiet aanwezig. Overigens is de „Cornet" niet het allereerste vliegtuig, waarin dit procédé wordt toegepast. De Havilland heeft hiermede reeds ervaring opgedaan met de kleinere „Mosquito" en de „Dove". De „Cornet" vliegt snel en hoog. Uitgerust met een drukcabine van bij zondere constructie, zal het toestel op een hoogte van 12.000 meter vliegen. Deze hoogte is noodzakelijk, aangezien de motoren daar het grootste rendement geven en derhalve zo economisch moge lijk werken. De „Cornet" is bovendien snel; zo snel als een jachtvliegtuig Dit blijkt wel uit het feit. dat de afstand LondenTripolis 4800 K.M. v.v. in 6% uur vliegen werden afgelegd Door het aanwenden van zeer effectieve remklappen, is het mogelijk de landingssnelheid zodanig te .beperken, dat deze niet groter is dan die -van het hedendaagse verkeersvliegtuig. Het is dan ook zonder meer mogelijk, dat de „Cornet" van elk modern uitge rust verkeersvliegveld gebruik maakt. De passagiers ontbreekt het zoals wij steeds van de Engelsen gewend zijn aan geen enkel comfort. Zo is de normale indeling van de romp voor 36 passagiers, verdeeld over 2 com partimenten. Voorin een kleine rook- salon voor 8 personen; daarachter een groot .compartiment voor 28 passagiers De stoelen in de rookafdeling zijn tegenover elkaar opgesteld en hebben alleen verstelbare leuningen, de overige stoelen zijn geheel verstelbaar. Vóél de passagiersverblijven vinden wij het kombuis, dat is uitgerust met een Crittall-oven; terwijl wij achter de passagierscompartimenten, zowel voor de dames als voor de 'heren, ruime kleedkamers aantreffen, welke up to date zijn ingericht. Met dit wel zeer fraaie product van de De Havilland-fabrieken wordt wel op overtuigende wijze aangetoond, dat ook in de verkeersluchtvaart voor de straalmotor een goede toekomst is weg gelegd; zulks in tegenstelling met de mening van enige jaren terug. O* wij de „Cornet" in de toekomst ook °P K.L.M.-lijnen zullen zien ver schenen. zullen wij moeten afwachten. Wel toont de K.L.M. veel belangstelling voor het probleem van de straalmotor m het burgerluchtverkeer. Overigens zal het nog wel even duren, voordat wij de „Cornet" op de grote luchtlijnen zullen zien verschijnen, want hoewel de serie-productie reeds in volle gang is, verwacht men de machine niet eer der dan in 1952 of 1953 opgenomen te zien in het geregelde luchtverkeer. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende een regeling be treffende het voorkomen en het bestrij den van silicose en andere stoflongziek- ten (pneumoconioses). Aan de memorie van toelichting onlenen wij het volgende. De minister meent een voorstel te moe ten doen tot eeri wet, krachtens welke het gevaar voor silicose en andere long aandoeningen. ten gevolge van de in ademing van stof, intensief en algemeen kan worden bestreden. De materie leent f.10'1, naar ziin oordeel, beter tot rege ling bij algemene maatregel van be stuur dan tot regeling bij de wet zelf Het betreft hier immers een bij uitstek technisch onderwerp, dat door de we tenschap nog niet geheel is doorvorst. Regeling bij algemene maatregel van bestuur biedt tevens het 'voordeel, dat op korte termijn doeltreffend gebleken maatregelen kunnen worden genomen en de bestrijding van het kwaad voet voor voet kan worden voortgezet. Volgens het Belgische blad „Het. Nieuws van den Dag" zouden de Belgen, die min der dan 5 km. van de Belgisch-Nederland- se grens wonen, een dag per week in Nederland artikelen voor hun persoonlijk gebruik mogen kopen. De personen, die verder dan 5 km. van de grens wonen, moeten van een invoervergunning zijn voorzien. Voor de krijgsraad te velde te Rotter dam stonden gisteren 22 militairen te recht, die op 28 October van dit jaar ge weigerd hebben met de ..Zuiderkruis" naar Indonesië te vertrekken. De auditeur-militair zei in zijn requi sitoir, dat hij met de bepaling van de strafmaat rekening had gehouden met de tijd, die de verdachten in voorarrest had den doorgebracht, terwijl ook de huise lijke omstandigheden van de verdachten door hem in acht zijn genomen. De eisen varieerden van een jaar en zes maanden tot drie jaar en zes maanden met ontslag uit de militaire dienst. De vonnissen liepen van een jaar en tien maanden tot drie jaar en acht maan den met aftrek van de preventieve hech tenis sedert 28 October met onslag uit de militaire dienst. Twee zaken werden voor onbepaalde tijd aangehouden. Reuter seint uit Straatsburg, dat Garry Davis, wereldburger nummer één is gaan zitten by de oontrólepost van'de FransDuitse grens bij Straatsburg. Hij stapte uit een tram en vroeg aan gendarmes, of zij hem naar de grens wil den brengen. Zy zeiden, dat de grens zich op de brug bevond. Davis verklaarde dat hij dan daar zou gaan zitten „omdat hij niet terug naar Frankrijk mocht en ook in Duitsland niet binnengelaten werd". Daarop las hij luide het handvest voor -de wereldburgers. Ongeveer 400 verslag gevers en studenten verzamelden zich om hem, toen hij op het paveisel ging zitten, om een brief te typen. In Arnhem is men druk bezig om de grote tentoonstelling „Mijlpaal 1950", welke van 6 Mei tot 19 Augustus van het volgend jaar in de parken Zijpen- daal en Sonsbeek zal worden gehouden, tijdig gereed te krijgen. In beide parken wordt onder hoogspanning gewerkt aan de bouw van de verschillende pavil joens en bijgebouwen, welke daar wor den opgetrokken uit het eenvoudig, doch aantrekkelijk rondhout der Arnhemse bossen. Zowel burgemeester Macser van Arn hem, als de heer mr. Huges en de rege- nngs-commissaris .dr. W. Groeneveld Meyer hebben tijdens een gisteren ge houden persconferentie de klemtoon ge legd op de geweldige betekenis van deze tentoonstelling, welke een overzicht van het herstel in de periode 1945—1950, als mede een blik op de toekomst wii ge ven. Er zijn voor ons volk in Mei 1950 een aantal problemen ontstaan, waarvan wij vroeger nog geen begrip hadden en het is wenselijk daarmede eens geconfron teerd te worden. Deze tentoonstelling is daarom met zozeer een expositie, als wel een probleemstelling, waaraan alle de partementen medewerking verlenen De regering moet eigenlijk als de enige in zendster worden beschouwd, al zullen verschillende grote instellingen, zoals P.T.T., K.L.M. e.a. eveneens gelegenheid krijgen te exposeren al hetgeen voor de wederopbouw van ons land en voor de toekomst van grote invloed moet worden genoemd. Zo verschijnen er 8 regeringspaviljoens, die een gezamenlijke oppervlakte beslaan van circa 4000 m2 en welke zijn ontwor pen door architect W van Gelderen, die tevens is belast met de algehele leiding i j ^richting der paviljoens. Verschilr lende Nederlandse kunstenaars o.a. Jo Spier, J. F. Doeve, A. D. Copier, N. Wyn- berg. P Worms, J. Bantzinger en D. Elf- ?V.n me<3ewerking verlenen by de uitbeelding van de te behandelen onderwerpen. In een vraaggesprek kwam tot uiting dat Arnhem voor deze tentoonstelling een crediet van 550.000 heeft uitgetrokken, terwijl de regering medewerking ver leent met een bedrag van circa 250.000. Financieel bekeken een geweldige opga ve. doch de organisatoren hebben er op gerekend, dat deze tentoonstelling tijdens haar duur van 100 dagen een millióen bezoekers zal trekken d.i. 10.000 per dag Vandaar dan ook, dat temidden van de paviljoens een grote congreszaal verryst welke plaats zal bieden aan plm. 1100 personen. Niet minder dan 20 organisaties uit het land hebben reeds medegedeeld, dat zij tijdens deze „Mijlpaal 1950" in Arnhem zullen congresseren. Bovendien is het stichtingsbestuur nog met een 20-tal verenigingen in correspondentie. Men verwacht, dat deze congressen het bezoek aan de tentoonstelling zullen stimuleren. In een voorpaviljoen zal de situatie Mei 1945 worden geschetst. In het eerste paviljoen wordt uiteengezet de verhou ding van de burger tot de staat en de verhouding van de Staat tot de wereld. In het 2de paviljoen wordt de levens gang van d: burger en het aandeel van de staat daarin behandeld. Het 3de pavil- joen geeft les in economie. Aan de ver- dediging van ons volk tegen alle gevaren, die ons kunnen bedreigen is uiteraard ook aandacht besteed. Daarnaast is een plaats gereserveerd voor wetenschap, kunst en wederopbouw. De voorzitter van de Werkgemeenschap Arnhemse Kunstenaars, de heer J. H. de Groot, sprak er zijn bevreemding over uit a u mse kunstenaars voor deze in Arnhem te houden tentoonstelling niet werden genoemd. Architect v. Gelderen zeide toe alsnog voor bepaalde onderde- len gaarne gebruik te zullen maken van het creatief vermogen der Arnhemse kunstenaars. Op een vraag, of men tijdig gereed kon zijn met de paviljoens, antwoordde de architect, dat de régeringspaviljoens op 18 Maart opgeleverd zouden worden. Een week. geleden behandelde de bijz. strafkamer, van <v Haagse rechtbank de zaak tegen de 52-jarige Duitse arts F. Pils uit Hildesheim, aan wie ten laste was gelegd, dat hij gedurende de bezetting van Nederland zou hebben verhinderd dat medische hulp werd verleend aan een door een S,S.-er aangeschoten jongeman en voorts zou hebben bevolen deze jonge man het genadeschot te geven. De officier van Justitie was van me ning, dat P. schuldig was en eiste 12 jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank achtte zich gisteren ech ter onbevoegd in deze zaak een vonnis te wijzen, waarop P. onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. Dr. William Campbell, een bekeerling en een bekend geneesheer uit Brits Guyana, is onlangs ingetreden in de Be nedictijnerabdij van Mount St. Benedict te Trinidad- Dr. Campbell oefende meer dan veertig jaar een drukke doktersprak- tfjd uit en stond tot voor kort aan het hoofd van een afdeling van de gezond heidsdienst van Georgetown. Aan boord van de „Zuiderkruis" over leed op 12 December j.l. op de thuisreis naar Nederland tengevolge van hersen vliesontsteking de marinier le klas H. Zwager. Gisteren werd te Groningen on der grote belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld. Veertig ma riniers uit Rotterdam brachten met een eresalvo een laatste saluut aan hun overleden makker. Tal van bloemstukken dekten de baar. In de gisteren door Van Stockum's Antiquariaat gehouden kunstveiling werd het bekende werk „De jonge generatie'' van J. Th. Toorop voor ƒ3500 aangekocht voor rekening van het Museum Boymans te Rotterdam. Dit schilderij is o.a. geëxpo seerd geweest op de in 1905 te Venetië ge houden internationale kunsttentoonstel ling. Prov. Staten van Zuid-Holland hebban gisteren in den brede gedebatteerd over de gehuwde ambtenares Het gebeurde n.a.v. een voorstel van Ged Sta'en om vrouwelijke ambtenaren, die huwen, met ingang van de dag na het huwelijk ont slag te geven. Mej. mr. Zeelenberg (PvdA) kwam weer aandragen met een motie, die zij in.- 1947 reeds had ingediend en waarin j werd voorgesteld geen ontslag bij hu- j welijk te verlenen. Zij riep de Staten op om als eerste provincie in Nederland de „huwelijks-barrière" .geheel'op té hef fen en het ontslag voor de ambtenares, die gaaf huwen uit het ambtenarenregle ment te schrappen. De heer Van Praag (CPN) verklaar de zich op practisch e gronden voor het voorstel ven Ged. Staten!! De heerDeerenberg (KVP) verklaar de. dat de partijraad van de KVP zich nog niet over dit onderwerp -heeft uit-1 gesproken.Hij zou nu het voorstel var, Ged: Staten steunen. Mr. Van Baren (A.R.) verklaarde, dat het gezond verstand van ieder móet be grijpen, dat een gehuwde vrouw zich met. volledig èn aan haar gezin en aan haar beroepsarbeid kan wijden. Naar het oor deel van spr. heef; de overheid, als werk gever optredend, de plicht om het goed func' tonneren van het gezin te bevorde ren. Hij verklaarde zich daarom een principieel voorstander van het ontslag van de gehuwde vrouw. Gedeputeerde Jansen Manenschijn (A.R.) zag in de thans door Ged. Sla- ten voorgestelde herziening grote voor delen voor de ambtenaressen. Deze heb ben dan na een huwelijk, als ze 10 jaar in dienst zijn geweest, uitgesteld pen sioen, wezenrente en eventueel invalid:- teitsrente. Het argument, dat de gehuw de ambtenares moetaanblijven, omdat er een tekort is aan personeel, is thans geheel komen te vervallen. Spr. betoogde, dat de gehuwde ambte nares over het algemeen geen goede ambtenares is. Over 1946 was het gemid delde verzuim van gehuwde vrouwen in Den Haag 20.2. van ongehuwde 9.4. De motie-Zeelenberg werd tenslotte met 41 tegen 28 stemmen verworpen, waarna de herziening van het ambtena renreglement zonder hoofdelijke stem ming werd goedgekeurd. De Belgische schrijver Ernest Claes is ook door het Belgische krijgshof in hoger beroep dat door de auditeur-militair van de krijgsraad was ingesteld, vrijgesproken. EEN VOORHOEDE VAN EEN I tografisc<he) zege ontgaan, omdat op de gevoelige plaat het verste puntje van de MILLIOEN (Van onze medewerker). De heer Aga Khan uit Pakistan, die (vermoedelijk) meer centjes heeft dan u en ik samen en wijders in de vroegere juffrouw Hayworth een wereldberoem de schoondochter bezit ,deze heer Khan verlaat zo nu en dan eens z'n Pakistanse stulp om wat in Engeland te gaan toe ren en zegt daar dan het zijde van. De ze keer gold het de race tussen paarden en hunzelver eindsprint en mede de be dragen, die er in dit Laibour-land aan de strijkstok blijven hangen. Speciaal de foto-finish moest het ontgelden, want een paard, dat uit louter vreugde van „hoera, ik heb gewonnen" z'n kop om hoog steekt, kan juist daardoor de (fo- Een felle brand, die door tot nu toe onbekende oorzaak is uitgebroken, heeft in de nacht van Dinsdag op Woens dag het Roennondse hotel Kissels nagenoeg geheel verwoest. De gas ten, die zich in het hotel bevonden, heb ben zich allen kunnen redden- Een dienstmeisje werd vrij ernstig gewond, doch voor het overige deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het vuur moet om ca. één uur ontstaan zyn in de vergaderzaal. De vlammen heb ben gretig voedsel gevonden in het meu bilair en de houten lambrizering, mej het gevolg, dat de zaal in weinige ogenblik ken Ln lichter laaie stond. Toen de ramen sprongen en er meer lucht toe vloeide, kreeg het vuur nog meer kracht en breid de de brand zich snel Uit. De gasten, die zich in het hotel bevonden, bemerkten gelukkig op tijd, wat er aan de hand was en spoedden zich in nachtgewaad de straat op, met achterlating van hun bezittingen, want tijd om iets mee te nemen was er niet meer. Drie Belgen zagen geen kans nog langs de trappen te ontkomen en moesten zich op een andere manier trachten te redden. Met behulp van snel aaneen geknoopte lakens lieten zij zich uit een raam op straat zakken, waar zij behouden aankwamen. De familie Kissels vluchtte over het dak naar de buren. Inmiddels had het vuur wild om zich heen gegrepen en ook de bediendenver- trekken aangetast. Een der meisjes lieiv toen zij zich een weg naar de uitgang wilde £anen, vrij ernstige wonden op aan gezicht en handen. De brandweer verscheen spoedig met groot materieel, doch zag zich voor een vrij hopeloze taak gesteld. Het vuur woed de aan alle kanten. Het was voor de marf- nen een levensgevaarlijk karwei via het brandende gebouw aan de achterzijde te komen, maar tenslotte gelukte het hun toch de brand te bedwingen. De schade, welke aan het gebouw is toegebracht, is nog niet bekend. Dit is de tweede keer, dat het hotel door een brand is geteisterd. De eerste keer was dit in October 1928. Twee kin deren van de familie Kissels kwamen daarbij in de vlammen om. 000* EtJVAtJlNGÈN VAM EEM Wanneer je werkelijk serieuze plannen hebt om te emigreren, stap je eerst naar het Arbeidsbureau. Hier krijg je 'n hand vol formulieren, en met wait je er van invult gaat er een emigratie-rapport ver gezeld van je emigratie-aanvraag in zee. Inderdaad een zee, een papier-oceaan, waar je voorlopig enige maanden op rond dobbert. Intussen moet je van je werkgever een verklaring hebben,' dat hy geen bezwaar heeft tegen ontslag bij eventuele emigra tie. Nu kan het voorkomen, dat je werk gever bijzondere genegenheid voor je schijnt te koesteren en in Augustus '49 meent dat hij je pas in Maart '50 kan missen..;.. Enfin, langs een omweg krijg je het toch voor elkaar, en de stand is 10 voor Aussie! Je ondergaat een medische keuring (compleet met roentgen-foto van je Ion gón), moet van je voormalige werkge vers ieder fwee getuigschriften, waarvan Toen wij U Zaterdag beschreven hoe de ..Volendam" met 1470 Australie-gangers zee had gekozen, kondigden wij u reeds ,.oaze Aussie" aan, de jongeman die voor onze krant zijn belevenissen als emigrant naar Australië zal ver talen. Hierbij zijn eerste brief, han delend over de .,slag in de papier zee" alvorens hij als emigrant er uit mocht De volgende zal hande len over de vaart over de echte oceanen alvorens hij als immigrant Australië in trekt. En nóg meer volgende zullen dan gaan over het leven van de „Nieuw-Australier": als .Aussie" met de Aussies, Naar verluidt ligt het in de bedoeling van de regering om tot gouverneur van Nieuw-Guinea te benoemen de héér Van Waardenburg, laatstelijk regeringscom missaris voor Zuid-Sumatra (Paiembang). De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft in een interview met het Dnitse conservatieve weekblad „Die Zeit" verklaard, zeer optimistisch gestemd te zyn ten aanzien van een FransDuits vergelijk. Schuman zeide verder, dat het initia tief tot zulk een vergelijk was uitgegaan van kanselier dr Konrad Adenauer. Hier mee had Adenauer naar Schuman's me ning, Europa en de zaak van de vrede ontegenzeglijk een grote dienst bewezen, wezen. Adenauer heeft zich enkele weken ge leden in een interview uitgesproken voor een FransDuitse schikking. Schuman verklaarde tegenover de cor respondent van „Die Zeit" in Parijs, dat dr Adenauer's initiatief voor een vergelijk algemeen een goede ontvangst in Frank rijk had gehad, uitgezonderd bij de com munisten. Hij verklaarde, dat aan de Franse wens voor veiligheid zonder schade voor n jSe economie voldaan kan worden. ,.,r® debatten over de buitenlandse po litiek in het Duitse parlement na het accoord van Petersberg hadden twijfel doen ontstaan over de vraag, of het ge hele Duitse volk voor een schikking met Frankrijk is, zo zei Schuman volgens „Die Zeit". 6 „Persoonlijk ben ik er zeker van, dat alle verantwoordelijke Duitse kringen zich mettertyd voor een schikking zullen uitspreken", aldus Schuman. Een landings-permit" js kostbaar papier. Je doet er wel een paar maanden over om het m je bezit te krygen. Blaar dan is bet dan oole de bötoon^g v^S een nogal enerverende tijd en tevens de aanloop voor een waarschijnlijk nog enerverender Er zyn in Nederland niet zo lieel veel mensen, die JSh?fêndhu? permit' m handen krijgen. Want het percentage emigranten kan nu "eermïafl met anders dan klein zyn. Niet echter zo klein, dat er geen belangstelling zou bestaan voor de ervaringen van anderen. Ondergetekende, die een landing permit' voor Australië rijk is, modht van Uw redactie zyn belevenissen op schrift *ven 5X St6lt ZidhJS°rJ,dlt in de te doen, hetgeen hopelijk de zaak minder personalistisch zal maken. Ten behoove van de niet-weiniren onder U, die m de emigratie belang stellen, hetzij wegens relaties daar heteii dat zy zelf plannen in deze richting koesteren, J gulden in de week gaat verdienen, waar van de belasting slechts ongeveer een rijksdaalder afsnoept en dat alles als ongeschoold en ongehuwd arbeider (wat nogal eens schijnt te gebeuren), geldt voor je verklaring. Ja, er zit het een en ander het Engels, en hetzelfde bewijs van goed gedrag (zedelijk, crimi neel, politiek). Ook je pasfoto's moeten worden gelegaliseerd en dan heb je voor lopig alle spullen bij elkaar. Op de zitdag van de Australische legatie ben je tame lijk vlug klaar; wanter kwam een kink in de kabel en dan - is het altijd gauw uit. Het blijkt namelijk, dat je getuigschrif ten niet goed ziin want betrekking hebbend op administratief werk, en dat Het geeft je een hele voldoening, als je na ehkele maanden van taaie voorbe reiding (initiatief Juli '49 - inscheping &l±„k^e0J!°f^Le^i,eVe,ns2nd?r: 16 December 49) je „landing-permit" hebt ontvangen, je verlof om aan land te gaan in Australië, dat land waar je voor dien zo weinig van wist, maar dat nu ai maanden in het middelpunt van je be langstelling staat. Je hebt er wèl de nodige reserve voor moeten overwinnen, vooral van de kant van je ouders en je verloofde, en dat is heel logisch. Maar de aanlokkelijkheden zyn gauw verteld. Tegenover het Ne derland met zijn overbevolking van 10 millioen en zyn steeds meer dreigende werkloosheid staat het Australië van 235 maal zo groot met zijn „dunne" bevol king van 8 millioen en zijn tekort aan arbeidskrachten. Zo'n argument slaat dóór! Natuurlijk krijg je ook allerlei opmer kingen van vrienden en kennissen te verwerken in de geest yan „knettergek" of „halfzacht", maar nu springen je „bekeerde" ouders en verloofde voor je in de bres. En bovendien worden je ar gumenten steeds uitvoeriger. Want je kimt hun vertellen, dat je ongeveer 50 houd lager zyn dan in Nederland. En dat is allemaal zeer aanlokkelijk. „Dat moet ik eerst n0g zien!", is ste reotiep het bescheid van de sceptici. Natuurlijk, dat moet je zelf óók, maar jo hebt deze gegevens van officiële zijde en tenslotte kun je niet aanne men, dat deze emigratie een zwendel- zaakje is- Uiteraard zyn er ook bezwaren, en één daarvan brengen de immigranten zelf mee. Want Australie's bevolking zal in de komende 20 jaar van 8 op 20 millioen worden uitgebreid, en van die nieuwe 12 millioen zullen de Immigranten er de meeste zyn. Daar zijn nu nog geen huizen voor. En er is dus inderdaad op het ogen- biik 'n huisvestingsprobleem. Maar hui zen kunnen gebouwd worden! En dut liggen ook op dit terrein weer kansen voor arbeidskrachten die in de bouwnij verheid thuis zijn. Er liggen trouwens overal kansen- Behalve voor administra tief personeel. aan vast; wat overigens ook weer niet zó verwonderlijk is. Het prpces waarbij je nog het onge makkelijkst kijkt, is het slaan van de ene bres na andere in je portemomnaie. Be taald moeten worden het bespreekgeld op de passage-boeking, het landingsgeld en de visum-kosten by elkaar 374,10. En daarvoor in de plaats krijg je dan het zo vurig begeerde „landing-permit". Een hele opluchting na de zenuwslopende maanden van „gaat het door of gaat het niet door". Dat opgelucht gevoel heb je is er in Australië niet bij! Maar je bent echter nodig, want nauwelijks twee maan. geprepareerd, want je hebt je in een den *ater ondej"ga je een nieuwe aderla cursus bekwaamd in electrisch lassen. üng: - 1056,41 voor de reis Rotterdam- Melbourne, het boordgeld voor verterin gen tijdens de reis (daar krijg je natuur lijk later wat van terugde trein reis MelbourneBrisbane en 5 Ponden waarmee je de eerste dagen in Australië rond moet komen- Al met al komt je reis met voorbereiding je op een slordige 1500 gulden te staan. En dan reken je niet je nieuwe kleding, want je kunt toch ook nietop een slof en een schoen door Bris bane lopen te grasduinen...# ffoüie En daarvan is het (vertaald) getuig schrift wèl goed. Maar intussen duurt het een maand tot de vangende zitdag; en je ervaart dat je inderdaad goed beslagen ten ijs moet komen om een kansje te maken Dit is zo. ongeveer de gang van zaken bij een emigratie naar Australië. Voor serieuze gegadigden is het zaak om zich flink door die papier-zee heen te slaan- Tfronwens, volharding en optimisme zijn in het algemeen eigenschappen die de emigrant het eerst moet bezitten. Wie er ook maar iets tegen op ziet, kan er beter niet aan beginnen; "het bespaar! verste neus als maatstaf geldt. „Belachelijk zegt Khan, „laat men te rugkeren tot de oude methode van kamp rechters Verder had deze heer, die zijn gewicht in diamanten waard is, aanmer kingen op de lage prijzen, die er voor de diverse winnaars worden uitgekeerd* maar wy kregen niet de indruk, dat Rita's schoonpa nu bepaald op zwart zaad zit Enfin, na deze en dergelijke opmerkingen te hebben gelanceerd, is de hele familie naar Rome vertrokken, om haar intrek te nemen in „Excelsior" waar zy allicht meer „in trek" is dan in Londen. De „Road to Riois „rather rocky". In Parijs heeft men de obstakels trach ten te effenen en het wares er niet wei nig. Dat voetbal een spel is, waarbij de duiten een rol spelen, is buiten kijf en zo hadden de Brazilianen in de gauwig heid bedacht het tornooi met 14 dagen te verlengen, opdat alle wedstrijden tij dens de week-ends konden draaien. Daar door zou een maximum recette zijn ge waarborgd. Ons aller Sir Stanley Rous, echter gesecondeerd door de secretaris der Schotten dacht er eenvoudig niet aan, want tegen einde Juli worden de Britse spelers al voor de training op geroepen en in Schotland begint het competitie-rad reeds half Augustus te draaien. Hoe men het dan ook wendde of keerde, de Football Association stond op haar stuk en dreigde met Rio-absen- tieen Senor Chaves bond in. Toen kwam als pleister op de finan ciële wond een licht-wedstrijd op de proppen, want des avonds krijgt men na tuurlijk gauw volle stadions. Ook daar moest men niets van hebben, want vele Europese elftallen spelen nooit en te nimmer onder „flood-l:ght" en waren derhalve niet van plan dat nu eens uit gerekend in de World Cup te gaan pro beren. Mochten twee naties, die el kaar moeten bekampen, beide geen be zwaar- hebben tegen geïllumineerd voet bal, dan. mag 't. Anders niet. Nadien bleek de sensaties waren met van de lucht dat Brazilië 30.000 van de beste plaatsen 50.— per wed strijd aan de Braziliaanse aandeelhou ders had toegezegd met de bepaling, dat deze duitjes echter niet in het algemene potje zouden gaan, waaruit straks de di verse deelnemende landen zullen worden betaaldU voelt wel, dat er toen weer wat broeide en Senor Chaves telefoneer de naar Rio, dat het een lieve lust was en kreeg tenslotte de minister-president -v persoonlijk aan de draad met de gerust- stellende mededeling, dat het Braziliaan se Gouvernement ook een duit in het zakje zou doen en dat elk land zou ont vangen, wat het toe kwam. Nadat dit alles was geregeld, dronk men broeder schap en staakten de poppen bet dansen, maar zy die oren hebben om te horen en ogen om te zien, kunnen er al vast op rekenen, dat het rond Rio een „keet" zal worden, waarbij vergeleken de Hoek se en Kabeljauwse twisten, slechts een partijtje halma zijn. Het was een krankzinnig week-end deze keer. Liverpool voor de tweede ach tereenvolgende maal geklopt. Manchester United opgepeuzeld door Derby County, Chelsea helemaal niet gelijk gespeeld, zelfe niet met 11, Notts County gemept en Notts Forest gevloerdbbrrrrrr. En daar stond dan die 26.000-Quig- ley wij hadden het er de vorige week ai over te stumperen en te schutte ren in de dure Preston-aanval en hij loste in anderhalf uur ^én (heel) schot. Nu is het wel zo, dat een binnen voor waarts goud waard kan wezen, zonder ook maar een enkele torpedo af te vu ren, maar Quigley was nu niet wat je noemt tjonge-jonge. De manager van Preston zei, dat hij moest wennen en dat het volgende week wel beter zal gaan, dan speelt ook Forbes weer mee en dan heeft Preston een voorhoede en valt u nu niet direct steil achteroverdie 1.000.000 Nederlandse guldens waard is; één millioen 1 Daar kocht men in Crom well's tijd een slagschip voor, dat kos ten nu tien voetjes, de tien voorwaarts- voetjes van de North End. Een dure vijfling Er waren Zaterdag maar een handje vol mensen op Stamford Bridge versche nen, omdat beneden bengelend Birming ham op bezoek was en dus de factor „stryd" buiten beschouwing kon worden gelaten. De thuisblijvers hadden Vier kant gelijk, want er was geen kraak of smaak aan. Chelsea speelde met, tr«g' en zonder Birmingham en smeet met co elegance Chelsea eigen, een ser e va drie goals over Birmingham's doellij:, daarmee is het hele verhaal verteld. V.' konden ons maar niet verzetten teger zielige gedachte, dat Birmingham d voor helemaal uit Birmingham was g-1; men, want als ze thuis gebleven v r was het (reglementair) 50 gev. doch het had hun een droeve gang be spaard. Nu de competitie half af is en de ie::- zen zo'n beetje zijn geteld, komt de Cu;i om de hoek kijken, inclusief de fatale datum van 24 December. Want tot De laatste hindernis ondervindt dan je pafpoort (geldig voor heel ons aardbolle tje), want dat gaat nu een reis maken langs diverse belasting-instanties; en als je bij qe heer Lieftinck in het kryt staat de mensen van het Arbeidsbureau, de Tr'e'- die d^g mogen 'nog spelers worden Stichting Landverhuizing en de Anstra- gekocht, die mee mogen dansen om de lische legatie vee! werk, en de klant Bokaal^ laarna is het onherroepelijk zelf. veel geld en narigheid. „sjloes". Door het Koninkrijk trekken de managers nu kris en kras om het kruimeltje, dat van een of andere voet bal-dis valt, op te pikken in de stille verwachting, dat zo'n knaap 't pad naar Wembley hejpt effenen. Alleen Billy Birrell van Chelsea doet niet mee aan de race, want hij zegt: „we komen er zon der dat óók niet!' Een filosoof, die Billy Alles heeft nu eenmaal zijn voorge- Aussie" të worden! sch;edenis- Zeker een inscheping voor een emigratie. Het verhaal daftrvan hoort er bij. Cijfers zijn altijd nogal droog. In een volgena schrijven hopelijk minder cijfers en meer interessante belevenis sein. „AUSSIE".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3