MET KERSTMIS PASEN HET HEILIG JAAR IN ROME Geestige film van Noël-Noël Overvloed voor 't eerst na vele magere jaren Venl\ Kudde van zestig kamelen KORTE NEDERLANDSE VROUW In de Sint Pieter is alles gereed KERSTMIS IN DUITSLAND Trip langs de etalages van Dusseldorp Volleybal-dag met een zes-steden-tournooi PAGINA 4 DON Gesprekke?i bij de stal van Bethlehem - Details van de kerstgroep van Frans Tuinstra, aangekocht voor de kathedrale kerk in Roermond. Links: St. Jozef; rechts een koning. Unica De nieuwe mode eist hetl (Van onze mode-medewerkster) Slechts een korte, eenvoudige coiffure kan een modern toilet harmonieus bekronen. Omwille van hoge kraag en cloche-hoed lieten de mannequins zich in de mode-centra kortwieken en sindsdien volgden vele vrouwen dit voorbeeld. Ook mannequins die mode-experimenten toch heus wel gewend zijn, waren eerst echter nog wat huiverig voor de schaar, die haar van heur lokken beroofden. Het is dus niet te verwonderen, dat ook wij Nederlandse vrouwen ons eerst nog wel eens bedenken, als het er op aan komt een gedeelte van onze haardos aan de schaar te offeren. Neo-Barok Geen puur-aesthetische normen I I INDONESIË WIL LENEN lm- en Exportbank en concrete projecten „LES CASSE-PIEDS" Het jonge paar uit „Les Casse- pie,ds", door de grote stad in zijn liefde gehinderd ■AlltttiW. 4J&*. het inwijdingsfeest van hetDingaansmonument hij Pretoria uit vijftien uithoeken van Zuid-Afrika boodschappers van te paard naar het monument. Het speelgoed is naar kwaliteit en kwantiteit weer voor-oorlogs, geen wonder dat Sankt Klaus dus weer met een vrolijk gezicht zijn kindertjes onthaalt. GEEN OPHEFFING PRIJS- VOORSCHRIFTEN VOOR DE TEXTIELHANDEL NIEUWE BISSCHOP VAN SOUTHWARK GEWIJD (Van onze speciale verslaggever). ondom ons stonden honderden heiligen en zelfs liet rad van Sinte Katrien was niet vergeten, noch de haan van Petrus.Iemand, die ons bereidwillig de introductie voor dit bezoek verschaft had, merkte op, dat het wel.... de hemel zélf leek, hetgeen ons van de fantasie des introducents nogal tegenviel, want van de hemel vol heiligen, hadden wij toch een andere voorstelling. Terwijl we terugliepen Jangs Vincentius a Paolo en Antonius van Padua, antwoordde onze rond leider met zuidelijke humor: „Ja, en wij zitten dagelijks in die hemel, maar of we er de échte hemel mee zullen verdienen, betwijfel ik, want we breken te véél heiligen.... de nek." Dit wonderlijke gesprek noteer den wij niet tijdens een of ander surrealistisch droomgezicht, maar in een der grootste beeldenfabrieken in het zuiden des lands. VTTITTTTTTVTYITT TP vooral naar een mooie figuur in een Vljr lllLiiUILmooie dracht, Momenteel werken we vraag naar religieuze beelden over- j vooral in de neo-barokstyl. De moderne treft momenteel nog steeds het aanbod", j barok, ik geloof, dat die oorspronkelijk eer kaarsje achter dat raampje branden er> ia de rozenkrans mochten dc Drieko ningen elke keer een centimeter dichter naar de stal verschoven worden. Je kon bijna niet wachten tot ze op 6 Januari het doel van hun lange reis bereikten". Wij dachten aan dat verhaal, toen we enkele uren na ons bezoek aan de Venlosc beeldenfabriek in Tegelen waren en daar een andere kerstgroep zagen en een jonge Maastrichtse kunstenaar ons zei: ,.De tijd van de ivoren toren is voor dc kunstenaar definitief voorbij en zeker in de religieuze kunst moet het accent wel zeer sterk op het sociale element lig gen, ook wanneer dit zogenaamde conces^ sies van de zijde van de kunstenaar met zich brengt. Hij stond bij de kerstgroep, welke hij gemaakt had voor de Sint Martinus kerk in Weert, en deze 26 jarige artist, Frans Tuinstra, leerling van Charles Vos, had bovendien nog een ander mooi succes, daar ook de kathedrale kerk in Roermond een kerstgroep van hem had aangekocht. „Nee, dit is natuurlijk geen massapro duct eik beeld van deze groep heb ik zelf gemodelleerd in klei. De mensen zijn nog altijd een beetje bang voor keramiek; ze begrijpen nog niet wat het is, geloof ik en misschien bl\ift de keramische kunst in deze vorm ook niet; ze is onder de oorlog wel sterk opgekomen, was korte tijd zelfs populair, maar er is nu toch wel een teruggang merkbaar. Voor Tegelen zelf ligt de zaak natuur lijk anders; het is hier het gebied van de z.g. ,,rode klei" en veel mensen hebben op een of andere wijze wel iets van het vormgeven in hun bloed gekregen. Tot nu toe werkte ik bijna uitsluitend aan opdrachten; ik moet nu een kruisweg maken voor een kerk in Batavia; haast alles wat ik tevoren heb gemaakt, was religieus Hij iaat ons wat vroeger werk zien; mogen we de enkele beelden als repre sentatief voor een hele periode houden, dan verwijdert Tuinstra zich geleidelijk van de barok, misschien onbewust, want wanneer wij opmerken, dat een Madonna met kind, die hij twee jaar geleden maakte, toch wel typisch barok is, zegt hij: „Wat wilt U? Limburg....!", maar voegt erbij, dat hij de Madonna wel wat te „werelds" vindt voor een kerk. Over zijn kerstgroep is hij echter ook zelf op zijn eigen bijna verlegen ma nier wel tevreden. Wij zien een zeer tedere Moeder Maagd, nog verstild om het sprakeloos diepe mysterie van Haar goddelijk Moederschap, knielen bij Haar Godde lijk Kind in de kribbe. Deze nederige kribbe is ook nog van een andere lijn het vrome middelpunt. De drie herders, één rechtop, de tweede voorovergebogen en de derde geknield vormen namelijk samen een dalende lijn, die haar natuurlijk rustpunt vindt in het voorwerp hunner verering, het Kindje in de kribbe. „De koningen", zegt Tuinstra, „bena deren het kerstwondec weer op een ge heel ander plan, zou ik zeggen; dat waren niet. dc eenvoudigen van geest, zoals de herders, dat waren meer ik zou bijna zeggen, „intellectuelen''. Sint Jozef vond ik het moeilijkst. Hij is namelijk toch niet die ouwe man, de man op leeftijd, waarvoor zoveel heiligen beelden hem houden. De groep is bescheiden gepolychro meerd met een gekleurde klei (engobe), waaroverheen een transparante glazuur is aangebracht. „Ik hou niet van erg glim mende glazuren, ze leiden teveel af, ze doen schade aan de vorm, men ziet er het beeld zelf minder goed door. Overi gens zijn we op die engobe nog niet uit gestudeerd". Persoonlijk bleek ons dit het duidelijkst in de schaapjes, wier vachten naar onze smaak wel iets te nadrukkelijk en met té weinig eerbied voor 't klei-materiaal ge kleurd waren. Maar 't geheel was van een bekoor lijke en zeer vrome eenvoud, welke on getwijfeld de doodgewone „herders", de gelovigen, die elk jaar weer op nieuw in hun parochiekerk naar de kribbe komen, zeer zal ontroeren, ter wijl ook degenen, die achter de konin gen aan hun offergaven naar het Kerst kind komen brengen zeker zullen wor den geïnspireerd. De verrukking van de knielende herder was overigens geen andere dan die, waar van wij U hierboven vertelden; grote on schuldige kinderogen, glanzend om het ln duizenderlei „beeldspraak" stuntelig of verfijnd sober of barok verbeelde Kerstwonder, en bedenk tenslotte dat zelfs een invalide herder belangrijker zijn kan dan een aan alle normen van 'n verjongde, vitale katholieke aesthetica beantwoordende Kerstgroep ging de rondleider verder, „zelfs nu de productie na de oorlog zo gestegen is- Voor de oorlog waren, er in Nederland als ik het wel heb een stuk of tien gro tere en kleinere fabrieken; ik heb de na oorlogse cijfers niet precies in mijn hoofd, maar ik schat, dat er een kleine zestig bijgekomen zijn. Weliswaar is het begrip „fabriek" hierbij zeer ruim genomen, want ook de z.g. „thuiswerkers" zijn er onder begrepen, en U begrijpt wel. dat hun productie niet zo hoog is als de onze. Wij exporteren zelfs vrij veel. vooral naar de beide Indien; die grote Fatima- Madonna, die U daar ziet staan, gaat bij voorbeeld naar Batavia, nee ze is niet van gips. maar van gegoten beton. En verder gaan er van ons religieuze beelden naar alle delen van de wereld: er gaat bijna geen week voorbij of we krijgen een ai andere missionaris op bezoek, die hier met verlof is, en van de gelegenheid ge bruik maakt om bij ons een of ander hei ligenbeeld te bestellen „Heeft zo'n missionaris nu nog bepaal de wensen ten aanzien van een beeld?" „Nee, over het algemeen neemt hf) ge noegen met de bier gebruikelijke opvat tingen; alleen willen ze liefst de gezich ten van de heiligen wel wat donkerder". „Dus waarschijnlijk is de zwarte koning bij de kribbe in Uganda wel „favoriet?" „Ze worden allemaal vier maal geverfd, voor ze de fabriek verlaten.... alle grote ook uit Duitsland gekomen is, wordt te genwoordig zeer veel gevraagd". Het is wel zonder meer duidelijk, dat noch van deze fabriek, noch van de ont werper enige vernieuwing der katholieke ikonografie zal uitgaan, dat bovendien een publiek, dat volgens deze laatste „een mooie figuur in een mooie dracht" wenst, vooralsnog niet toe is aan de bestaande actualiteit van katholiek aesthetische pro blemen en dat enig werkelijk revolution- nair experiment zeker nooit uit deze hoek, die een voorraad heeft van 'n 50-000 religieuze beelden, moet worden verwacht. Er staan ergens op een schap 'n zestig kamelen gestald, alle keurig in het gelid; elders verven penselen tientallen drie koningenmantels, krijgt het gipsen stro in de gipsen kribbe 'n grondverfkleurtje. Men bezit van alle beelden modellen, waarvan gelatine-negatieven bestaan; de twee donkerbruine gelatlne-helften pas sen in een gipsen kap, welke ze bijeen houdt tijdens het gieten. Nadat de vloei bare gips tussen de twee gelatine-nega- tief-helften gegoten is, wordt het geheel enkele malen stevig 'geschud om even tuele luchtblaasjos te verwijderen. Bin nen het kwartier is de gips hard genoeg; kap en gelatine-vorm worden verwijderd, de beeldjes verhuizen naar de droogka- mer, worden daarna afgewerkt (gietna- den worden verwijderd, kleine oneffen heden bijgeplamuurd etc.) en tenslotte beelden tenminste, de kleinere toch min- zonodig gepolychromeerd. Elke gelatine- stens tweemaal. Aan kerstgroepen alleen hebben we dit jaar een productie gehad van 3000 stuks. En als U weet, dat een normale kerstgroep, compleet met „Glo ria-engel" dus, vljftiendelig is, waaTbij de schaapjes (vijf stuks) voor één tellen, dan kunt U wel begrijpen, dat voor ons de kerstvoorbereidingen al met Pasen be gonnen zijn". „Hoe is het met de prijs"? „De prijs is zeer gestegen en varieert natuurlijk naar gelang de grootte der beelden; we hebben hier groepen van 12>,] cm., maar er zijn ook beelden van I meter hoog", „Is het allemaal gips"? „Practisch wel, maar elk beeldje, dat uit de Yorm komt, wordt helemaal met de hand afgewerkt en daarna ook met de hand geschilderd". „Hebben de opvattingen zich nog be langrijk gewijzigd?" „Van het gietprocedé nietwij gie ten nog bijna net eender als vijftig jaar geleden. Eti de artistieke opvattingen. Och, dat blijft een zoeken, de smaak van het publiek wijzigt zich voortdurend en beeldjes in de strakke, sobere opvattin gen van de dertiger jaren, weet V wel die overslanke Toorop-achtige beeldjes, raken we nu niet meer kwijt. De grote schok is eigenlijk al na de eerste we reldoorlog gekomen, maar het wonder lijke is, dat we beeldjes in de stijl van vóór die oorlog wèl nog verkopen". Een ontwerper, die een H. Hartbeeld aan het modelleren was, merkte beschei den op: ..We moeten wel verder zoeken natuur lijk maar 't gewone publiek vraagt vorm kan ongeveer 25 keer gebruikt worden, moet dan vervangen worden door een nieuwe, die om het bestaande gipsen model gegoten wordt. Uiteraard heeft men weinig last van schoonheidsontroering, wanneer men ge confronteerd wordt met legioenen van gipsen herders op een droogschap, maar terwijl we een der talloze Mariabeeldjes opnamen, volkomen traditionele knielen de Mariabeeldjes, moesten wij plotseling denken aan het verhaal van iemand, die in de strijd voor een gezonde, sterke, vrije katholieke aesthetiek zijn sporen wel verdiend had. Toen hem na een ful- minade op alle gipsen pseudo-vroomheid in onze massa-ikonografie gevraagd werd, wat hij de mooiste kerstgroep vond, zei hij: „Op gevaar af van door ve len totaal te worden misverstaan de kerstgroep, die mij in mijn leven het meest heeft ontroerd, was die, welke wij zelf thuis hadden. Erg breed hadden wij 't niet en daarom had mijn vader er een van karton ge maakt. Ik vergeet nooit die kerstavonden, waarop wij, nog heel klein, moeder helpen mochten met de kerststal: de „beeldjes" waren eenvoudig op een houten voetje geplakt, en een gescheur de herder was later .vrij primitief bij getekend; die mocht het dichtst bij 't kribje knielen, omdat ie tóch al zo ge handicapt was. Achterin de stal was een raampje van donkerblauw cellophaan papier met gou den sterren en wanneer dan 's avonds bij de rozenkrans de kaarsjes werden aangestoken voor het kribje mocht er ook De sampietrini, de vaklieden belast met het onderhoud van de Sint Pieter, hebben het metselwerk van de H. Deur in het portaal van de Basiliek geprepareerd voor de opening daarvan door dc H. Vader. De pauselijke troon zal in het voorpor taal naast de H. Deur worden opgericht, evenals ae plaatsen voor het Corps Diplo matique en de Prelatuur van de Romein se Curie. Na de opening van de Deur zal de Paus de Basiliek binnentreden. Deze zal vóór de opening van de Deur reeds met gelo vigen gevuld zijn, om het publiek gele genheid te geven, de Pauselijke Zegen te ontvangen. De Sint Pieter zelf is ook zo goed als gereed voor de opening van het Heilig jaar- Altaren en monumenten zijn voor zien van indirecte verlichting. Het graf monument van Pius XI nadert zijn vol tooiing. De bronzen deur, die de ruimte zal moeten afsluiten, ontstaan door het wegvallen van het metselwerk van de H. Deur, bevindt zich nog in Florence voor een algehele restauratie- Naar uit Batavia aan de „Osservatore Romano" gemeld wordt, stichtte in 1948 mgr. De Jonghe d'Ardoye, apostolisch de- legaat voor Indonesië, een Nationaial Co mité voor het Anno Santo 1950, met de bedoeling, uit Indonesië een zo groot mo gelijk aantal pelgrims naar de Eeuwige Stad te doen gaan. Het Comité verenigde onder leiding van Pater C. Damman van de Missionarissen van het Heilig Hart de vertegenwoordigers van de verschillende bevolkingsgroepen in Indonesië: Indone siërs, Nederlanders en Chinezen. Om ook de armen in staat te stellen naar Rome te pelgrimeren, werd door het Comité een fonds opgericht, dat het reis geld zal verstrekken aan arme, maar ver dienstelijke Katholieken. In verband met het voorgenomen be zoek van H.M. Koningin-Moeder van Bel gië aan Rome, waar zij op 24 December de openingsplechtigheden van het H. Ju bileumjaar zal bijwonen, verneemt het K.N.P-, dat de reis van de Koningin, die deels per auto en deels per trein zal wor den gemaakt, en overigens evenals haar verblijf in de Eeuwige Stad, een zuiver particulier karakter draagt. Maandag is Koningin Elisabeth op reis gegaan. Hare Majesteit, die heden te Rome zal arrive ren, zal gedurende een achttal dagen in de Italiaanse hoofdstad verblijven, tijdens welk verblijf zij, na de opening van de Heilige Deur, door de Heilige Vader in audiëntie zal worden ontvangen. De Belgische ambassadeur bij de H. Stoel treft de nodige schikkingen voor de an dere bezoeken, die Koningin-Moeder Eli' sabeth nog zal afleggen. In aansluiting op ons .bericht omtrent de vijftigduizend pelgrims, die het Hei lig Jaar zullen bezoeken, kunnen we nog mededelen, dat dé president der Duitse Katholiekendagen, erfprins Karei zu Lö- wenstein, de organisatie er van ter hand genomen heeft en als propagandist voor een Anno Santo pelgrimstocht het land rond reist. Hij wenst een zo groot moge lijke Duitse deelneming, als protest te gen het verbod van de sovjet-autoriteiten voor reizen van Duitsers in de Russische zone naar Rome. Zoals bekend, hebben de sovjets ook aan Katholieken in hun satellietstaten verboden, aan het Heilig Jaar deel te nemen. -«'S*-? 'V Op Zaterdag 24 December a.s- woi te Rotterdam een „Volleybal-dag" gehou den; een groot iteden-tournooi, dat men kwart voor 9 's morgens tot half 5 's mid dags zal duren. Het tournooi wordt ge houden in de gymnastiekzaal van de school aan de Eendrachtsstraat 79. Deelnemende steden-ploegen zijn: Den Haag. Groningen, Zaandam, Amsterdam Leeuwarden en Rotterdam, Voor deze bedenksels is nu echter ook in ons land geen enkele reden meer. Vele vakkundige kappers heb ben reeds een grote routine gekregen in het modelleren van een moderne korte coiffure. Teleurstellingen zijn dus practisch uitgesloten, mits wij onze haren aan een goede vakman toever trouwen. Zo vertrouwd zullen wij spoedig met. onze korte haren zijn, dat wij ohs eenvoudig niet meer kunnen voorstellen, er ooit een probleem van te hebben gemaakt. Immers deze mo derne coiffures zijn bijzonder practisch en staan meestal heel jeugdig met het nieuwe mode-silhouet in over eenstemming moeten brengen. De heer J. Gisolf Jr. uit Den Haag, die met dc mede door hem georganiseerde demon stratie „Show de Paris" in Nederland en ook buiten onze grenzen zoveel succes had, was zo vriendelijk ons als deskun dige iets over deze moderne kapsels en hun toepassing in Nederland te vertellen. Want deze haarkunstenaar heeft, als Kort kapsel met een gladde halspartij, waar bij het haar naar voren in enkele eenvoudige krullen is opgewerkt en over het voorhoofd harmonieus uitloopt in een halve ponny. rijs ontstaan vraagt in elk land weer een andere toepassing. Het kapsel, dat alo dc ï'rancaise met een klein hoofdje en verschillende van zijiT"collega's "op het meestal een vrij scherp profiel flatteert, gebied der moderne coiffure reeds een I 28 van een typisch Ne- grote ervaring. Juist de korte kaosvls derlands gelaat niet altijd een succes zijn. immers vereisen een zeer speciale be- I De coltty.Ve vraaSt in ons land weer een handeling, die alleen een first class vak- i andere lijn. een andere karakteristiek, man in al haar perfectie kan toepassen I wil 2Ü hct "j?01" Van d,e Nederlandse Ook de Nederlandse vrouw dus een pcrsoonlijk bezocht de heer Gisolf de vrouw niet alleen oen modieusc, maar kort kapselStelt zij prijs op een mo-j salon a'ux Femmes" en de „Salon de i ook ecil bekoorlijke bekroning bezorgen. dieus uiterlijk, dan zal zij haar coiffure De Nederlandse vrouw kan nog niet zo ge makkelijk afstand doen van haar krullen. Dit kapsel is een compromis tussen deze gehechtheid en de lijn van het moderne kapsel. Beauté" te Parijs om zich hier aan de bron der „Haute Coiffure" te laten voor lichten. Ook achter de schermen der be roemde Parijse modehuizen, waar vele bekende Parijse coiffeurs zoals Antoine en Rombaud. de kapsels der mannequins verzorgen, nam deze Nederlandse kapper een kijkje. Hier werd hij er nog meer van overtuigd» hoe nauw het contact is tussen kapsel en kleding. Kleding zowel ats coiffure dienen immers binnen de algemene mode-richtlijnen geheel op het type der draagster te zijn afgestemd. De „Show do Paris" Om deze harmonie tussen kleding en kapsel ook in ons land te demonstreren, kwam hij er toe, in samenwerking met Verscheidene Nederlandse kappers vonden voor deze toepassing der Parijse haute coiffure in eigen land reeds een goede oplossing. I)e fotos tonen daar enkele voorbeelden van. Het zal slechts een kwestie van gewenning zijn om deze korte pn veelal zeer gladde kap sels ook In Nederland, naar Parijs voor beeld, algemeen ingang te doen vinden. Juist voor deze gewening van het pu bliek aan de moderne haardracht ble ken deze shows, georganiseerd door een vooruitstrevend kappersdriemanschap, waartoe naast de heer Gisolf de heren H- v- Buuren en J. de Vree behoorden, van zoveel belang. Hoe aardig deden v - het deze korte, eenvoudige kapsels bij enkele collega's, een show samen te stel- i het nieuwe mode-silhouet en flatteerden len, waarbij door Nederlandse kappers zij ook de Nederlandse mannequins, die ontworpen coiffures bij couture uit eigen land werden getoond- Deze „Show de Paris" werd in samen werking met Tonny Waagemans, Neder landse kleed-kunst uit Amsterdam en Mevr. de Jongh, couture, uit Rotterdam in verschillende steden van ons land ge houden en trok ook in het buitenland de aandacht. In Brussel kreeg deze Ne derlandse kapsel-show zelfs een onder scheiding' van bet „Institut de la Coif fure Beige". De op deze demonstraties getoonde kapsels waren speciaal voor de Nederlandse vrouw ontworpen. Immers de korte coiffure, zoals elke mode in Pa- deze show verzorgden, met bijzonder Wanneer men deze ontwerpen van Ne derlandse haarkunstenaars ziet, is er gieen lange aarzeling meer nodig, om ook zelf tot een kort kapsel over te gaan. Een goede vakman zal bovendien nooit de schaar in onze haardos zetten als hij er niet van overtuigd is. dat een mo derne coiffure ons zal flatteren. Korte kapsels ook voor de Nederlandse vrouw. Wat op deze demonstraties aan vakman schap werd getoond geeft ons het ver trouwen. dat vele van onze kappers in staat zijn voor elk type een moderne korte coiffure te ontwerpen. De heer Baasuki Djatiasmoto, van het Indonesische Republikeinse Kantoor te New York, is op het ogenblik op weg naar Indonesië om daar verslag uit te brengen over de besprekingen die hij de vorige week heeft gevoerd met de directie van de Export- en Importbank na de souvereiniteitsoverdracht. Tot dusverre hadden de besprekingen die tot nu toe hebben plaats gevonden, ook de vooraf gaande met dr. Sumitro, slechts een voor- lopig karakter en de directie van de bank heeft duidelijk gesteld, dat zij niet verder kan gaan voordat Indonesië een onaf hankelijke staat zal zijn geworden. Ook heeft z(j dc grootte van het aan gevraagde bedrag niet bekend gemaakt, doch in ieder geval zal dit afhankelijk zijn van de goedkeuring door de Export, en Importbank van dc aard der met het bedrag te financieren projecten in Indonesië, daar de bank als vaste ge dragslijn heeft, alleen leningen te ver strekken voor welomschreven en in de tails overgelegde projecten, die naar de mening van dc bankdirectie aan het gestelde doel zullen beantwoorden. Naar verwacht wordt zullen vertegen woordigers van de Indonesische regering spoedig na de overdracht der souvereini- teit dergelijke projecten aan de directie voorleggen. In herinnering wordt ge bracht, dat vertegenwoordigers van de pre-federale regering enige jaren geleden met de directie der Export- en Import bank hebben onderhandeld over een le ning van 100 millioen, die echter nooit werd verstrekt tengevolge van de tweede politiële actie en waarvan in de loop van 1949 geheel werd afjezien. Noël-Noël, ex-komiek van talloze Fran se filmkluchten, heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een humorist van bescheiden en licht-ironische allure, die zich als scenarioschrijver of mederegis seur steeds meer bemoeide mot de pro ductie van de films, waarin hij de hoofd rol vervulde. Zo ontstond zijn laatste film, „Les IM—litff'l'i1 'h -«gjcy-*— *T Politieke heibeltjes in Bonn, discussies) over bewapening, de laatste sensaties uit de Sovjetzone, dat alles zijn dingen, die „de gewone man" in Duitsland op dit ogenblik niet zo heel erg kunnen interes seren. Het behoort alles tot de sfeer der politiek, die hij grondig moe is Met een I weinig overdrijving kan men zeggen, dat de Duitser in deze korte dagen geen an dere zorgen heeft dan die van 'n ouder wets Kerstfeest- Dit is het eerste jaar na dc oorlog, dat de voorbereiding voor het grote feest van de jaarkrans weer herinneringen op wekt aan de vette jaren. Ja, wanneer men nu een wandeling maakt door de winkelcentra van de Duitse steden, dan is het, alsof de vette jaren in al hun glorie zijn teruggekeerd. Stromen van welgeklede mensen jagen er naar Kerst geschenken. Zij verdringen zich voor. vi trines, die in overddad niet langer behoe ven onder te doen voor die van Parijs of Amsterdam- Dusseldorf's oude Koenigsallee is her rezen als een grote stadsboulevard, waar een eindeloze stroom van automobielen langs de welverzorgde gazons schuift en waar men zich op de brede trottoirs slechts met moeite een weg kan banen, 's Avonds is 't een kakelbonte reeks van lichtreclames, zoals het was in de dagen, toen Nederlanders nog in massa naar deze stad plachten uit te zwermen. Een collega kwam gisterenavond regelrecht uit Parijs voör zijn eerste bezoek aan het na-oorlogse ^Duitsland: Dit was n open baring voor hem. De Kerstmanhen. ontmoet men nu allerwegen. In Wuppertal werden de zer dagen de automobilisten verrast, doordat de verkeersagenten naar oude traditie ri|k bedacht in deze tijd zich in de bontgerande pij van Sankt Klaus hadden gestoken. De Kerstman verschijnt in etalages, in nachtelijke cabarets en'op politieke spotprenten. Ergens in een Beiers dorp had hij zijn mantel zelfs geleend aan een minnaar, die zichzelf 'n ongewoon Kerstgeschenk wilde bezorgen, door het meisje van zijn dromen te schaken. En er is weer koopkracht Over het algemeen zien de Kerstman nen, die over de Kerstmarkten rondwan delen, er wat florissanter uit dan enkele jaren' geleden. Toen wekten zowel hun plunje als dc geschenken, die zij voor duur geld hadden aan,te bieden, de in druk, dat het hele gilde zojuist uit de Sovjetzone ontvlucht was. Textiel is nu niet meer zo schaars, konijnenbont ook niet en vrijwel elke Kerstman heeft zien de weelde van een splinternieuwe baaid kunnen veroorloven- Belangrijker is evenwel, dat ook aues, wat hij i:i zijm zak draagt en wat hij m de etalages ten toon stelt zoveel beter is, dan in achter ons liggende jaren. De schamele na-oorlogse Kerstgeneug- I ten van Duitse gezinnen, hebben zich tot en met vorig jaar voornamelijk gericht op het Kerstmaal. Het grootste deel van de inkopen werd toen besteed in de le vensmiddelenwinkels. Dat is nu grondig veranderd. De •omzetten in ganzen en witte brood zijn nu niet meer zo opvallend. Zij zijn weliswaar groter dan vroeger, doch steken niet meer zo hoog boven het normale uit. De koopkracht richt zich nu meer op textiel en schoenen, tapijten en meubelen. De magen zijn hier reeds lang zat, doch in kleren kasten en woonkamers is nog veel ach terstand op te halen- Te oordelen naar de drukte in de winkels is er een aan zienlijke koopkracht, die overigens ge stimuleerd wordt door de mogelijkheid van credietverieniing bij aankopen, die iets boven de normale hoogte uitgaan. De grootste zaken worden evenwel ge daan door de speelgoedwinkels, die van de morgen tot de avond als het ware worden belegerd- Technische revolutie in speel- goedbedrijf Wanneer er een- gebied is, waarop zich het herstel van dc Duitse produc tiekracht en vindingrijkheid Illustreert, dan is het wel de speelgoedfabricage. Het mechanische speelgoed heeft op de Duitse markt met één slag zijn oude .positie heroverd. Wat Sinterklaas in Nederland in dit opzicht aan zijn jeug dige vrienden had te bieden, staat mij lenver achter, bij wat de Sankt Klaus in zijn mars heeft- De miniatuur-spoorwegen zijn weer troef en zij zijn-voorzien van de aller nieuwste snufjes. De afwerking is vol komen in de oude kwaliteit, slechts de stijl is gemoderniseerd. Zo kan men nu ook de gestroomlijnde locomotieven aan treffen, tot in détails uitgevoerd volgenis de Amerikaanse originelen. Het nieuwste iS de in raketvorm ingevoerde rail-zep pelin, die door een propeller wordt aan gedreven en met 'n snelheid van 18 kilo meter per uur door de etalage bromt. Honderden huisvaders nemen het speel goed van hun dromen de electrische locomotief, nu weer deskundig en lief kozend in de hand. De automobiel neemt in de speelgoedwinkels de tweede plaats in. Zij heeft de Amerikaanse revolutie van het klassieke model doorgemaakt, hetgeen niet te verwonderen, is, want de productie is voor een groot deel op de doUarmarkt ingesteld. De reeds vroeger bekende auto's met vier versnellingen hebben allerlei verrassende perfecties ondergaan. Zij hebben heuse claxons, worden door middel van een draad op afstand bestuurd of gehoorzamen aan mondelinge bevelen'- Er worden complete garage-installaties bij geleverd. Zo kan men de miniatuur auto's laten voorrijden bij tankstations, daar heuselijk zien tan ken en weer wegrijden- Do veer-gandrij- ving heeft soms plaats gemaakt voor echte dieselmotoren- Tractoren en rups- anto's in onverwoestbare uitvoering zijn het autopark komen aanvullen. De legertank treft men evenwel niet aan, -die wordt weliswaar gemaakt, doch uitsluitend voor export. Trouwens, ook de spcel'goedsoldaten zijn schaars géwor den, zij het, dat men ze veelal nog ont waart onder de camouflage van Indianen- Het enige iegertuig, wat zijn glorietocht door de Duitse winkels blijft voortzetten, is do jeep, die nu in perfecte nabootsing wordt geleverd. Ook het meisjes-speelgoed maakt in Duitsland nu 'n soort technische revolutie door- Weliswaar is de pop natuurlijk niet direct in deze revolutie betrokken de productie van celluloidpoppen bedraagt bovendien nog slechts een fractie van de vroegere doch wel baar omgeving. Dit jaar is bijv. de electrische was machine voor de jeugdige huisvrouw be schikbaar. Ook electrische kookkachels zijn aanwezig- Zo herwint dc materiële zijde van Kerstmis in West-Duitsland zijn glorie. Tenminste voor de gezinen, wier vaders niet met lege zakken voor de volle eta lages staan- Want dc republiek telt nu 1.4 milioen werklozen en 7 millioen be rooide vluchtelingen. Zij en hun kinderen moeten zich tevreden stellen met de aan blik van kerstbomen, die nu in lange reeksen de hoofdstraten sieren- Casse-pieds", in samenwerking met de bekende regisseur Jean Dréville, maar zij blijkt zo geheel afhankelijk te zijn van idee en scenario, die beide van Noël-Noël zijn. dat de rol van Dréville niet anders dan van zuiver technische aard geweest kan zijn. „Les Casse-pieds" werd in fragmenten vertoond gedurende het Holland Festival van de afgelopen zomer en men zal zich dus waarschijnlijk herinneren, dat zij een verhandeling is over de kleine onaange naamheden van iedere dag. die zowel door onze lastige medeburgers kunnen arljn veroorzaakt aln door d«; dode dingen, die ons tegenwerken en ons irriteren door hun redeloos verzet. De lift, die buiten werking is, de tele foon die ons op ongelegen ogenblikken komt storen, de kletskousen, die onze kostbare tijd verpraten en de leuke vriend, die ons in pijnlijke situaties brengt, dat zijn de hoofdpersonen in deze originele film. die op niet minder origi nele wijze is gerealiseerd. Met gebruikma king van talrijke verrassende technische vondsten heeft Noël-Noël zijn betoog on weerstaanbaar komisch en voortdurend gevarieerd gehouden. En door een uitste kende nasynchronisatie met de stem van Cor Ruys heeft het filmverhuurkantoor Nederland gezorgd, dat van de geestige inleidingen en explicaties weinig verloren gaat, zonder daj het beeld bedorven wordt door lange teksten. Zo is ook deze Nederlandse versie van „Les Casse-pieds", die „Zeg, luister 'ns even" gedoopt is, een genoeglijke, gees tige film geworden, die op spirituele wijze het wapen van de spot hanteert en daarvoor het praedicaat Film van de maand heeft verdiend. C. B. Op vragen van het Tweede-Kamerlid v. d. Heuvel betreffende de opheffing van de prijzenbeschikking voor de textielhan del heeft de minister van Economische Zaken geahtwoord, dat de marges voor de textielhandel weliswaar per 1 Jan. a.s. worden verlaagd, doch dat in verband met de opgetreden «tijging der prijzen uit deze lagere percentages een groter winstbedrag in geld voor de handel re sulteert. Bovendien geniet de handel een extra-voordeel, doordat hij de bestaande procentuele winstmarges tot 1 Januari 1950, mag blijven berekenen, ook voor die goederen, die inmiddels reeds in prijs zijn gestegen. Voor de detailhandel komt daar nog bij, dat deze ook na 1 Januari 1950 de thans geldende marge mag blij ven calculeren voor alle goederen met uitzondering van huishoudelijke die vóór 1 Januari 1950 zijn ontvangen. Met de vakgroepen van groot- en klein handel werd overeenstemming bereikt over de nieuwe margeregeling. Voor de handel heeft de minister geen andere maatstaven aangelegd dan voor de In dustrie is. De minister is de mening toe gedaan, dat het ogenblik voor de gehele of nagenoeg gehele opheffing van de prijsvoorschriftcn voor de textielhandel nog niet is gekomen. In de tot de uiterste hoeken gevulde kathedraal van Westminster heeft kar dinaal Griffin, aartsbisschop van West minster, gistermorgen ugr Cyril Cow- deroy, de nieuwe ordinarius van South ward en opvolger van mgr Amigo, tot bisschop gewijd. Kardinaal Griffin werd geassisteerd door mgr Neil Farren, bis schop van Derry en mgr Andrew Beck A.A., bisschop-coadjutor van Brentwood. De plechtigheid werd bijgewoond door talrijke kerkelijke en burgerlijke auto riteiten, de oversten van de orden en congregaties in het bisdom Southwark, delegaties van de katholieke organisaties en een ontelbaar aantal priester» en leken. Het feit. dat de nieuwe bisschop ook mgr Neil Farren, de bisschop van Derry in Ierland, had uitgenodigd om bij d» H. Wijding te assisteren, is een aanwij" zing dat de nieuwe bisschop dc sterkt bancxen, waarmee Southwark door mgf Amigo met het Ierse volk verbonden wa*. wil handhaven en versterken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 4