van Kerstboodschap de Koningin H. M. Kerstboodschap van Z.H. de Paus Gong^ Uit volle zee in de haven Vijf en twintigste II. Jaar sinds Bonifacius VIII ingegaan Plechtige opening der H. Deur Tot leniging van woningnood Een behouden na angstige uren W" eerbericht 1 r De loonsverhoging DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bezinning bij de souvereiniteitsoverdracht Vol vertrouwen op Mijn geliefde kinderen Kerstwensen tussen H. Vader en Truman Kindje verbrand Uitnodiging aan H. M. de Koningin? Nieuwe tarieven voor bouwarbeiders wegens hun hogere productie LAGEN Trailer reed op paard en wagen Prins Bernhard naar Noord- en Z.-Amerika Wordt koffierantsoen gehalveerd? Ned. bommenwerper zocht de zee op Vertrouwensvotum voor Bidault 71ste JAARGANG ZATERDAG 24 DECEMBER 1949 No. 21116 Landgenoten, Ik zou graag met U samen even een ogenblik van bezinning hebben bij het komende Kerst feest want verleden jaar was er oorlog, en dit jaar vrede voor ons in Indonesië. Moge de vrede voor Indonesië bestendig zijn dat is ons aller wens voor ons jong broederland. De dag na Kerstmis zal een zeer bijzondere voor ons zijn, want dan zal een eeuwenoude band van een ander, edeler maaksel worden dan tevoren. In het verleden zijn bij ons, Nederlanders, aspiraties van velerlei soort werkzaam geweest in Indonesië. Eigenbe lang èn naastenliefde zonden wij erheen. I zijn diepste wezen wenst en immers ook door geen Nederlander een ander in wezen wordt misgund. En omdat het nu Kerstmis is, en Ik dus, met u sprekende, de dingen graag wil bezien in hoger licht, moge Ik hier de wens ja de zekerheid hardop uitspreken, dat het, voor de meesten van ons, in ons hart een gul en vrijwillig afstaan zal zijn. Wij, voor ons, moeten de dingen op lange termijn kunnen zien, en, met de souvereiniteit, ook ons vertrouwen schenken en onze vriend schap, zoals een meer ervaren en hulpvaardige broer. Als wij Nederlanders ons op Kerstmis, met de Joodse herders, de Wijzen uit het Oosten en ontelbare anderen, scharen om het kribje in Bethlehem, dan klinkt nog de weerklank van „Ere zij God in de hoge vrede op aarde in de mensen een welbehagen". En dit kan weer aanzwellen tot een machtig geluid, gedragen door de gehele mensheid, nog niet nu, maar geleidelijk steeds meer, in groeiende broederschap. En wij mogen dit inzetten, voor zover wij, elk voor onszelf, wijs zijn en van goede wille, wetende, dat aan de overzijde, in Indonesië, gelijkgestemden opstaan. Maar voor wij dit beginnen, doen we goed, deze laatste dagen voor de grote stap gedaan wordt, in onszelf te keren en stil te worden. Wij, die gewend waren leiding te geven, worden tenslotte zelf weer geleid door een Hogere Leiding. Laten we eens bedenken, wat een kleine visjes wij zijn m de gro e stroom der historie, zwemmend stroom op of stroom af, maar vaag beseffend wat de school, waartoe wij behoren, gaat doen. En buiten de wil van deze Hogere Leiding gaat er toch niet oo c maar één van deze kleinste visjes verloren. De mensheid is zich altijd sterker bewust van de nood, dan van En zij, die hun beste krachten gaven en geven voor dat land en dat dg liefde tot Hem, Die nog steeds de behoeder is van de mens. volk, voelen zich soms onzeker, of er thans dankbaar om voortzetting van hun levenswerk zal worden gevraagd, of dat het, met de ondank van de pas mondig gewordene, zal worden terzijde geschoven. Toch bouwt een samenleving altijd voort op het werk van hen, die de ander en niet zichzelf, zochten en die recht door zee en moedig waren. Want zij zijn steeds het zout der aarde gebleken, zelfs al scheen het ook, dat hun werk vergeefs was. Al het heden wordt verleden, schoon 't ons toegerekend blijft, zegt de dichter. Maar we willen nu op dit moment niet het oog op het verleden richten, maar liever op de waarden in de toekomst. Wij hebben allen de langs democratische weg tot stand gekomen besluiten te aanvaarden. Onverschillig of gij van oordeel zijt, dat Indonesië al lang, of nog lang niet, ryp is voor zijn onafhankelijkheid en hoe bezorgd en zwaar Uw hart ook is: Ik zou willen zeggen in heilige ernst en een beroep doende op Uw diepe welwillendheid jegens Indonesië: Wanneer de Nederlanders eerlijk dit spel, volgens de nieuwe regels, spelen, zullen zij in Indonesië welkome gasten zijn. Wij weten: wie behouden wil, zal steeds verliezen en wie bereid is te verliezen, zal behouden, ook al behoudt hij iets heel anders, dan hij zich oorspronkelijk had voorgesteld zoals nu inderdaad gebeurt bij voorbeeld het groeiend vertrouwen, dat een mondig wordende samenleving ons geeft veelal daar, waar het de laafste jaren zo jammerlijk ontbroken heeft. De onderlinge vriendschap der beide volken is immers, hoewel soms slapend, toch levend gebleven sen kan nu tot nieuw leven gewekt worden. Laten wij bij dag en nacht klaar staan tot helpen, wanneer wij er om gevraagd worden. Bij deze souvereiniteitsoverdracht laten wij iets los en zij ont vangen iets, namelijk onze erkenning van wat ieder volk immers in Ook is de strijd'op aarde hem liever dan de strijd tegen deze strijd door Christus te verlangen in zijn leven. En wat tot een volkomen redding van de wereld zou moeten voeren, wordt hulpeloos vermeden en verzwegen en naar de binnenkamer van onze ontoereikendheid verbannen. Hoe zouden wij de wereld kunnen redden. Zeker niet op de talloos vele manieren van mensen en door mensen. Daarom is Kerstfeest nooit het werkelijke Kerstfeest, maar wel een droom van een droom, die wij ons zo graag zouden verwerkelijken in een ..vrede op aarde". En we verlangen ernaar, dat het ons de kracht moge schenken, ons zelf te geven aan Hem, Die dan door ons de wereld zal verheffen uit nood en verderf, tot een wereld waarin de mens zichzelf zal vinden en geven aan allen. Het jaar van vergiffenis Het jaar van de grote liefde Moeder stiet theepot om Voor een bezoek aan Indonesië ACCOORD BIJ METAAL Bij de H. T)eur ZINGENDE HARTEN Twee personen gedood Voorraad te sering en import te duur BERICHT. Maandag a.s. (Tweede Kerstdag) zal onze courant niet verschijnen. Het eerstvolgend nummer ver schijnt derhalve op Dinsdag 27 December. DE DIRECTIE. 303 STEMMEN TEGEN 297 NEVELIG WEER DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K, Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij d« administratie of bij de erkende advertentie bureaus verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bg vooruitbetaling. Over de beide Nederlandse radiozenders sprak gisterenavond H. M. de Koningin een Kerstbood schap tot het Nederlandse volk. Zij gold vooral de nieuwe tijd, die nu voor ons en Indonesië aan breekt. En het was een woord, roerend van eenvoud en edel van zin Moge dit Koninklijk woord weer klank vinden in de harten van alle Nederlanders, hier èn ginds. De Kerstboodschap, die Z. H. de Paus gisteren uitsprak, stond uiteraard ge heel in het teken van de opening van het H. Jaar, dat de H. Vader „het jaar der geestelijke vernieuwing" noemde. „Nog nooit was in het hart van Uw Vader zo'n vertrouwen, dat het beroep op onze geliefde zonen en doch ters weerklank zal vinden, als in het H- Jaar. In dit jaar immers richten zich van millioenen en millioenen ge lovigen de gebeden als een koor van dankzegging tot de Vader van alle goeds, tot de Zoon onze Verlosser en tot de H- Geest, de Schenker der ge naden", aldus de H. Vader. „Bij Onze verwachting van dit H. Jaar worden wij gesteund door de hoop, dat de goede wil van velen God's vrede tot zich zal trekken. Het komt ons voor, dat het H. Jaar 1950 beslissend zal zijn voor do geestelijke vernieuwing der huidige wereld. Wanneer Wij met drie slagen van de hamer de H. Deur zullen openen, verrichten wij een traditionele handeling, die tevens het mystiek symbool is van de Verlossingsdaad van Jesus Christus, aan Wie wij onze heiliging te danken hebben, een symbool niet alleen voor de christenen, maar voor alle volkeren. God wil, dat wij in dit jaar nader tot Hem komen, maar diezelfde God is in zijn Majesteit ook degeen, die de zonde ver oordeelt. Hoevelen zien de zonde louter als een uiting van menselijke zwakheid. Zij keuren goed, wat afgekeurd dient te worden en vormen zich van God een denkbeeld, dat het product is van Z. H. de Paus en president Truman hebben Vrijdag Kerstwensen gewisseld, waarbij zij plechtig beloven opnieuw hun krachten in te spannen ten behoeve van de wereldvrede. hun eigen fantasie. God wordt door velen niet verstaan, ja, er zgn ook christenen die in het openbare en par ticuliere leven zich van Hem door de zonde verwijderen. Doch het H. Jaar is bij uitstek het jaar van de grote terugkeer en de grote verzoening. Velen zoeken de ware God, maar on danks hun wil om Hem te dienen zijn het slechts hun eigen wensen, hun eigen streven en hun eigen zwakheden, die zij zoeken. Maar God in zijn vaderlijke goed heid begrijpt hen toch. Anderzijds zijn zovele zielen beangst en leven zonder enige hoop. Waarom nu een dergelijke inspanning van de gehele katholieke wereld; opdat het diepste verlangen de zielen weer naar het Va derhuis zal brengen, waar zij zich bewust zullen worden christenen te zijn. Voor hen allen is het H. Jaar daarom ook het jaar der grote vergiffenis, de grote ver zoening. ,,Wij zenden Onze stem heden over de gehele wereld, om haar deelgenoot te maken van Ons verlangen, Onze liefde. Ons gebed en Onze hoop. Want alle mensep op aarde zijn Onze kinde ren, ook zij, die afzijdig staan. Het is de uitnodiging van een Vader, die vreest en hoopt en arbeidt voor al Zijn kinderen. Speciaal tot U, onze geliefde kinderen, doen Wij een beroep omdat gij in Uw hart de liefde bezit tot de Kerk. Vervolgens sprak de H. Vader over de vele groepen en categorieën van mensen, die tot God moeten terugkeren. Met na me noemde hij de ongelovigen en atheïs ten. Hij legde er de nadruk op, dat voor deze terugkeer een diep gevoel van ne derigheid noodzakelijk is. „Ons hart zegt Ons dat dit jaar weer de terugkeer van velen za! zien tot het Huis des Vaders, waar de volle vreugde van het welkom hen zal wachten". De moeder van het 2-jarige meisje A. te Achlum bij Harlingen was gistermorgen aan het strijken. BU ongeluk stootte zij met het strijkijzer de theepot van de kachel. Haar dochtertje kreeg de kokende thee over zich heen en bekwam zo zware brandwonden, dat de kleine enkele uren later is overleden. Hoe feller en intensiever de mens de angsten, het leed en de offers van de be zettingstijd in geest en lichaam heeft ondergaan, des te heviger zal hij de be vrgdingsdag telkens opnieuw vieren. Zo is het ook met de viering van het Kerstfeest. Hoe dieper men ingaat op de komst van de Verlosser, nadat de mens heid eeuwenlang door de donkere gan gen van de tijd was gegaan des te vreugdevoller en dankbaarder raakt de ziel gestemd over het neergedaalde Licht. Terecht preekte de H. Petrus Damianus eens op Kerstdag: Eindelijk zijn we uit volle zee in de haven aangekomen. Uit de belofte in de vervulling, uit de vertwijfe ling in de hoop, uit de arbeid in de rust, uit de zwerftocht thuis. Het hele kerkelijk Officie is dan ook een jubel over het Vlees, dat op de aar de verscheen, over het begin van de be vrijding. Het Heil is gekomen en daar om moeten alle bergen en heuvelen zich verheugen, moeten de poorten oprijzen Alleluja, Alleluja- De Heer regeert, Hij is bekleed met heerlijkheid, bekleed is Hij met sterkte en Hij heeft zich met kracht omgord. Waarom", vraagt de Kerk me' de psal. mist razen de heidenen en zinnen de vol ken op ij delheid? Het Licht scheen in de duisternis, maar zg heeft het niet be grepen. De Kerk wekt echter niet alleen op de eeuwige geboorte uit de Vader en de lichamelijke geboorte uit de Maagd Maria te herdenken in blijdschap, in jubelende feestvreugde zelfs, Zij dringt ook aan op de geestelijke geboorte in de harten der mensen. Aan de hand van St. Paulus' woorden worden wij gewezen op onze plichten van verzaken aan de begeerlijk heid van rechtvaardig en godsdienstig leven, opdat we tezamen worden een aan God aangenaam volk, ijverig in goede werken". Daarom treffen we ook in de KJers'- officies telkens weer aan het ..Geef ons Heer", „verleen ons Heer" en ,.wij sr"e* ken Heer" om met Zijn genade te ko men tot een heilige levenswandel. Kerstmis is het feest van herbeginnen. Met een goede vaste wil ondanks de vele moeilijkheden Dan zal de vrede komen en blijven trots pijnen en zwarigheid. Een goed geweten is van de allereerste orde- De rest kunnen we aan de Goddelijke Voorzienigheid overlaten Hij. die mens word en 33 jaar bleef onder naar da wereld zorgelijke omstandigheden, kent ook onze rimpels en groeven verwekken de zorgen. Gii zift met. al Uw vreugde en be kommernissen Gode in de Kerstnacht aan bevolen. En daarom van harte: Zalige Kerstmis. Op doorreis naar Nederland heeft dr. Mohammed Hatta, minister-president van Indonesië, te Karatsji verklaard, dat het mogelijk is, dat H. M. Koningin Jm liana wordt uitgenodigd „te eniger tiid" een bezoek aan Indonesië te brengen. Hii voegde er echter aan toe, geen bepaalde uitnodiging bij zich te hebben, aldus meldt Reuter. In de „Vakraad voor de grote metaal nijverheid" is overeenstemming bereikt over de loonsherziening overeenkomstig de richtlijnen van de regering. „Verder is dit jaar ook het jaar van de grote liefde. Christus heeft ons het ware gelaat van God doen zien in de parabel van de verloren zoon. Daarom moet er by de christenheid bestaan een wil tot te rugkeer tot de Vader, maar ook tot vry- willige uitboeting naar het voorbeeld van Christus. In dit jaar, dat een jaar van de liefde is, moet ook dit tot uiting komen bij de gezagsdragers, vooral tegenover hen, die eerder gedwaald hebben dan gezondigd. Zij moeten zich niet laten lei den door een gevoel van wraak' Vervolgens deed de H. Vader een be roep op de regeringen om de terugkeer van zonen en vaders te bespoedigen en bracht Hij dank aan de regeringen, die daarvoor reeds hebben gewerkt. Tenslot te riep Hij iedereen een welkom toe: Komt naar Rome, het vaderland van het christendom en van iedere christen' De H. Vader eindigde Zijn toespraak, die 40 minuten duurde, met het geven van Zijn apostolische zegen aan mensen van goede wil". (Van onze Romeinse correspondent) Met al de zinvolle luister, waarmede de Katholieke Kerk, volgens eeuwenoude traditie, Haar eredienst weet te omringen, heeft heden de plechtige opening van het H. Jaar plaats gehad, waardoor, zoals men weet, gesymboliseerd wordt de openstelling van de overvloedige bronnen van genade en vergiffenis, welke de H. Kerk, krachtens Haar van Christus ontvangen gezag, gedurende het Jubeljaar 1950 voor Haar gelovigen toegankelijk maakt. Deze plechtigheid, door de Vader der christenheid, Z.H. Paus Pius XII, verricht door de opening van de H. Deur van de aarts basiliek van St. Pieter, werd geaccompagneerd door overeenkomstige ceremoniën in de andere patriarchale basilieken, alwaar de verheven verrichtingen voltrokken werden door kardinaal Tisserant (in de basiliek van de H. Paulus buiten de muren)kardinaal Micara (in de St. Jan van Lateranen) en kardinaal Verde (in de basiliek van de H. Maria de Meerdere) In de vroege morgenuren waren de basilieken nog voor kerkgangers openge steld, doch reeds bijtgds werden zij ont ruimd en voor de gelovigen gesloten daar het ceremoniël vereist, dat de Paus en de kardinaal-legaten na het openén van de H. Deur als eersten de tempel be treden. Om 10 uur (Romeinse tijd) begaf de H. Vader, vergezeld van Zgn hofhouding, zich naar de Sala dei Paramenti, waar zich inmiddels de kardinalen en prela ten van de pauselijke kapel hadden ver „Wij moeten alles doen om te zorgen, dat de bouwkosten niet stijgen". „Aan een geleidelijke stijging van de huurprijs zal niet te ontkomen zijn, maar ik zeg liever geen percentage meer „In verband met de opvoering van de productiviteit in de bouwnyverheid is de regering gaarne bereid om mede werking te verlenen aan de tot-stand- brenging van nieuwe tarieven: m.i. is het nu het psychologisch juiste ogen blik om hiertoe te komen". Drie belangrijke punten uit d-c rede. die de minister van wederopbouw en volkshuisvesting mr. dr. J. in 't Veld gistermiddag heeft gehouden bij de opening van het Woningbouwcentrum te Rotterdam, en waarin hij vooral een be roep deed op aller hulp om het probleem van de woningnood op te heffen: want een goede volkshuisvesting is voor het sociale peil van de bevolking beslissend. Dit jaar hebben we 1450 millioen gul den aan ons woningbouwprogramma be steed. Voor de eerstvolgende 30 jaar, te beginnen van 1952 zullen we moeten werken op een niveau van 1700 millioen gulden per jaar. hetgeen 20 procent meer is dan thans en neerkomt op 55.000 wo ningen per jaar (thans 40 000). Wij zullen dan dertig jaar lang 55 000 woningen per jaar moeten bouwen om n:iet alleen van de achterstand maar ook van het grote aantal slechte woningen af te komen. De gehele bouwwereld zal zich een grotere krachtsinspanning moeten ge troosten om het tekort op de betalings balans te verlagen; in de komende drie jaar zullen we 1000 millioen gulden moe ten inlopen om de betalingsbalans slui tend te krijgen. Hiervoor zijn drie mo gelijkheden: verhoogde productie, bezui niging op levenspeil, bezuiniging op In vesteringen. Wat de verhoging van de productie be treft: minister In 't Veld sprak zijn ver heugenis uit over de medewerking die de vakverenigingen willen verlenen om de arbeidsproductiviteit op te voeren en waardoor de 5 procent loonsverhoging wordt opgevangen en geen economische moeilijkheden veroorzaakt. Inzake de bezuiniging op de investe ringen zullen wij. aldus de minister, vooral moeten komen tot rationalisatie m het bouwen van d'ie woningen waaraan de meeste behoefte bestaat en tot meer rationele bouwmethoden. Met het bouw volume moet worden gewoekerd om een zo groot mogelijk aantal gezinnen onder te brengen. Ook dienen in de woningen geen over tolligheden te worden aangebracht doch alleen wat van essentieel belang is. Er wordt nog te veel tegen de toch zo nood zakelijke rationalisatie gezondigd! Te vens zag de minister gaarne, dat meer werd aangestuurd op normalisatie van bouwonderdelen. En een belangrijk mid del om met de bestaande hoeveelheid woningen méér te doen is ook het bou wen naar behoefte van kleine woningen voor ouden van dagen. Van alle kanten zal men alle medewerking moeten ge ven om althans in 1960 de woningnood niaar redelijkheid te hebben opgelost. zameld. De kardinalen waren gekleed in matelletto en mozetta en droegen naargelang hun waardigheid resp- kar dinaal-bisschoppen, -priesters en -dia kens) een koorkap. kaSuifel of dalma- tiek. Verder waren allen met mijter ge tooid. Voorts waren aanwezig: de patriarchen, aartsbisschoppen en assistent-bisschoppen bij de pauselijke troon in koorkap en mij ter, mitsgaders de gemijterde abten, poe- nitenciërs van St. Pieter, de protonota- riërs met hermelijnen schoudermantels, de advocaten van de Romeinse Rota, de clerici van de Apostolische Kamer en van de Apostolische Signatuur en kamer heren en advocaten van het Consistorie. In statige processie, het kruis voorop ge dragen door de jongste advocaat van de Romeinse Rota, trok de pauselije stoet naar de basiliek van St. Pieter waarbii de rijzige, tengere figuur van de ver heven Opperpriester voortschreed on der een baldakijn, welke door acht re ferendarissen van de H. Stoel werd ge dragen- Zodra de H. Vader in de Sala dei Pa ramenti was aangekomen, begaven allen zich naar de Sixtijnse kapel, alwaar het Allerheiligste werd uitgesteld, waarna de Paus het „Veni Creator Spiritus" inzette. Vervolgens bogaf de stoet zich ter wijl alle aanwezigen kaarsen tn de han den droegen langzaam over de Scala Regia naar de voorhal van de St. Pie ter, waar, op drie grote tribunes, de di plomaten en vorstelijke gasten hadden plaats genomen. Links voor het beeld van keizer Con- stantijn was een tribune opgericht voor de pers. Aan weerszijden van de weg, welke de pauselijke stoet volgde, stond de geestelijkheid van Rome opgesteld Het atrium van de basiliek was versierd met tapijten, rode zijden banen langs de ko lommen en ontelbare bloemen en kaar sen. Tegenover de H. Deur besteeg de H. Vader Zijn troon, waarbij Hij de witte mijter ontving. Vervolgens daalde Hii de troon af, overhandigde de met 'n wit-gou- den doek omhulde kaars, welke Hij in de hand droeg, aan de eerste kardinaal diaken. ontving de gouden hamer met ivoren handvat van de kardinaal-poeni- tenciër van St. Pieter (kardinaal Canali), sloeg op de Deur en zeide: „Open de Deur der Gerechtigheid voor mij". Ten tweeden male sloeg Hii op de Deur, onder het uitspreken van de woor den: sal binnengaan in Uw hu>a. o Heer". Bij de derde slag sprak Hij: „Open de deuren .want God is met ons". Het pauselijke koor antwoordde oo de woorden des Pausen met het zingen van verzen uit de H. Schrift. Bij de derde slag week de Deur, die tevoren aan de binnenkant door de sampietrini was los gemaakt, vallend naar binnen en werd caarop door de sampietrini weggedragen. De Paus begaf zich vervolgens weder om naar Zijn troon, terwijl de poeniten- ciërs de drempels en de deurposten met sponsen, gedoopt in wijwater, wasten en het koor de psalm: „Jubilate Deo omnis terra" (Jubelt voor de Heer. geheel de aarde) inzette. Opnieuw van Zijn troon afdalend, nam de Paus het kruis in Zijn rechterhand, knielde neer op de drempel van de H. Deur en zette het „Te Deum" in. Ver volgens ging Hij door de deuropening naar binnen, gevolgd door de kardinalen en het pauselijk hof. De namen vap de kardinalen, aartsbisschoppen en bisschop pen werden in de volgorde van hun waardigheid afgeroepen door de Maestro der ceremoniën. Allen kusten de deur posten en gingen twee aan twee de St. Pieter binnen. De stoet begaf zich nu naar de kapel van het H. Sacrament én vervolgens naar die van de H. Petronilla, alwaar het Allerheiligste werd uitgesteld en het „Te Deum" werd gezongen. Tenslotte begaf de Paus zich naar het Confessie-altaar, waar Hij de pauselijke zegen gaf en de kardinaal-diakens de volle jubilé-aflaat afkondigden in het Latijn en het Itali aans, waarmede de plechitigheid werd besloten. Aan het slot der plechtigheid begaf de H. Vader Zich wederom naar de ingang van de basiliek, waar Hy neerknielde met in de linkerhand de brandende kaars en in de rechter de pauselijke standaard. Na de aanhef van het Te Deum verhief Hij Zich en schreed als eerste pelgrim de St. Pie ter binnen en begaf Zich naar de ka pel van de Moeder van Smarten. In rood damast geklede lakeien zetten daarna de sedia gestatoria voor de H. Vader gereed. Hij werd opgeheven en toen donderde de grote St. Pieter met zijn duizenden gelovigen van het enthou siaste „Evviva il Papa". Met handgeklap en wuiven van zakdoeken begroetten de gelovigen hun H. Vader. Daarboven uit klonken de tonen van de Paushymne ui' de zilveren trompetten. Voor de vijf en twintigste maal sedert Bonifatius VIII werd het H. Jaar geopend. Mochten we toch beseffen wat ons tot vrede strekt. Een hartelijker en op rechter wens dan de gave van een goed besef in dit opzicht wil ons niet uit de pen. Dat besef toch is niet eenvoudig. Da 5 procent loonsverhoging, waarvan volk en kranten vol zijn, is maar een heel zij delingse bijdrage tot de vrede. Dat is overigens maar één puntje. Stel eens een onderzoek in bij u zelf en informeer eens bij anderen, naar wat nu eigenlijk onder het „genieten van vrede" wordt verstaan. Het rapport van .onderzoek zal waarschijnlijk, evenals by ons, honderden meningen opleveren. Want de meningen variëren al naar gelang de omstandigheden van de ondervrager. Daarom is ook het Evangelisch woord: „Mocht ge beseffen wat u tot vrede strekt" zo treffend diep van gedachte. Omdat de meesten pietepeuteren in het materiële. En daarom is nooit iets groots te bereiken. De materiële aangelegenheden zijn niet onbelangrijk, omdat volgens het Evangelie in normale tijden en abnor male perioden een ellendige levensgang aoor de krachtfactoren: liefde en recht vaardigheid, moet worden voorkomen. Maar het is kunst om niet in materiële nood te bezwijken. Men vindt het leven van pioniers schitterend, maar pionierschap wijst al- tgd op hardheid en soberheid van leven. Daarmee vormt men mensen, niet met rijkdom. Rijkdom is veelal een gevaar voor een volk, want, leidt tot slap te en verwekelijking en is in de geschie denis vaak een begin van de ondergang geweest. Geestelijke eigenschappen van moed, sterkte, principieel handelen, vastbera denheid en durf maken een volk groot. Dan komen we tot daden. Voor Stalin behoorde ongetwijfeld tot de grootste verjaardagsgeschenken de be vochten overwinning in China, eens het „Hemelse Rijk" of ook de „Bloem van het Midden" genoemd. Morgen, overmorgen en de eerstvolgen de dagen vieren wij het ontluiken van de „Bloem van Jesse". Wat valt bij de Kribbe het meest te bewonderen? En bij het Kind, en bij de Moeder en bij de Voedstervader? De levenskracht in eenvoud. Daarmee moet ook Nederland worden gered. Niet alleen ten bate van de betalingsbalans, maar vooral om als volk een volk te blijven. Een taai volk. Een volk van HENK VAN DER MAZE. „Alle Te Hoogersmilde reed gisteren een trailer in volle vaart achter op een met een paard bespannen wagen, waarop zich de gebroeders B. uit Appelscha bevonden. De wagen kwam geladen met gestoomde aardappelen van een fabriek. De chauf feur meende een mistbank voor zich te hebben, doch in werkelijkheid was het de stoom van de aardappelen. Bg de hevige botsing, die volgde, werd een der broers op slag gedood, de ander werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Assen vervoerd, waar hij enige uren later is overleden. De chauffeur bleef onge deerd. Officieel wordt medegedeeld, dat de reis van Z. K. H. de Prins der Nederlan den overeenkomstig de wens van de regering behalve de Ned. Antillen en Suriname ook d>e nabuurlanden Venezuela en Brazilië zal omvatten. In aansluiting hierop zal de Prins een officieel bezoek brengen aan Mexico en Canada. De datum van vertrek is, zoals gemeld, definitief vastgesteld op 2 Januari a.s. Z. K. H. zal zich daartoe, na de Nieuw jaars-ontvangst van 't corps diplomatique door de Koningin en de Prins^ in het paleis op de Dam, te Rotterdam op Hr. Ms. Karei Doorman inschepen. De Karei Doorman wordt op 18 Januari te Willemstad verwacht. De overtocht van Curasao naar Venezuela (la Guayra) zal per Hr. Ms. kruiser Jacob van Heems- kerek geschieden. Z. K. H. wordt omstreeks half Maart in Nederland terug verwacht. De terug reis naar Nederland zal per vliegtuig geschieden. Het ligt in de bedoeling, dat Z. K. H. het volgend jaar een tweede reis naar Zuid-Amerika zal ondernemen, om dan Argentinië en enige andere landen te bezoeken. In verband met de sterk gestegen wereldmarktprijs van koffie heeft de regering de import van dit product enige tijd geleden stopgezet. Naar het A. N. P. uit doorgaans goed ingelichte kringen ver neemt, zal op grond van de thans be staande koffievoorraad in ons land het rantsoen aanzienlijk verminderd moeten worden. Naar alle waarschijnlijkheid zal op de koffiebon, die over enige weken zal worden aangewezen, slechts de helft van de thans geldende toewijzing worden ge geven, over dezelfde periode. Vernomen wordt, dat sommige levens- middelenbedrijven voorbereidingen hebben getroffen om opnieuw tot fabricage van kofficflurrugaat over te gaan. De vgf koppen tellende bemanning van de Mitchell-bommenwerper B-25, die Donderdagmiddag op Molotal het lucht ruim koos, heeft een benauwd avontuur achter de rug. Na urenlang in zwaar weer te hebben rondgevlogen heeft de piloot een noodlanding gemaakt, waarbg de mannen werden gered, doch welke het vliegtuig verloren deed gaan. De B-25, een toestel van de Nederland se militaire luchtmacht, was laat in de middag van het eiland Molotai opgeste gen. Toen het boven Makassar kwam, brak plotseling zwaar weer los. Een laaghangend wolkendek en een gordijn van regen belemmerden nagenoeg alle uitzicht. Aan landen viel niet te denken. De piloot bleef daarom in de omgeving rond cirkelen in afwachting, dat de bui zou wegtrekken, terwijl voortdurend contact werd onderhouden met de toren van het vliegveld Mandai. Na enige uren echter was het weer nog niet opgeklaard. Bo vendien raakte de benzine op en werd een landing noodzakelijk. Goede raad was duur, want er viel in deze omstan digheden nergens een geschikt terrein te vinden, waar men het vliegtuig be houden aan de grond kon zetten; Kort- besloten deelde de piloot het vliegveld mee, dat hij benzinegebrek had en koers zette naar zee. Hij ontdekte een licht schijnsel, dat naderhand van de K.P.M.- boot „Pieter Both" afkomstig bleek te zijn en besloot zoveel mogelijk in de na bijheid daarvan op het water te dalen. De „landing" gelukte en toen kostte het voor de inzittenden van de B-25 weinig tijd, de Mitchell te verlaten, wat ook wel nodig was, want slechts enkele ogen blikken later zonk het toestel in zee weg. Nog een half uur lang dreven de mannen op hun zwemvesten in zee rond, voordat de „Pieter Both" hen had bereikt en aan boord nam. Zij hadden van hun avontuur geen nadelige gevolgen ondervonden. De door velen verwachte crisis in Frankrijk is uitgebleven. Na een nach telijk debat in de nationale vergade ring kreeg Bidault vanochtend om 4 uur een motie van vertrouwen. 303 Stemmen voor de regering, 297 stem men tegen. Aan de vergadering was de eis gesteld, een debat te beginnen over de begro tingswet voor 1950 en minister-president Bidault had aan de uitslag der stemming de vertrouwenskwestie gekoppeld. j De verwachting, geldig van he- den- tot morgenavond luidt: Nevelig of mistig, overwegend droog weer met plaatselijk enkeie tijdelijke opklaringen. In de kust S provincies zwakke tot matig» j wind tussen Zuid-West en Zuid j elders meest zwakke wind uit Zui- 5 delijke richtingen. Iets kouder. Maandag 26 December: Zon op J .48 uur, onder 16.33 uur; maan op 2.25 uur, onder middernacht. Dinsdag 27 December: Zon op t.48 uur, onder 16 34 uur; maan op .2.34 uur, onder 0.26 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1