Prikkeldraad dwars door Jeruzalem Nog ver van een gelukkige politieke oplossing mm I Nederland wachtte tevergeefs Gebed, voor het H. Jaar Woningbouwcentrum zal de nood helpen lenigen n V V. Nieuwe Indonesische zender in de aether opgesteld door de KL ader De voordelen van hout ROTTERDAMS INITIATIEF Conclusies van een brede „samenspraak in een visuele uitbeelding Harry doet 'Uo. m SATERDAG 24 DECEMBER 1949 Kanaan, Palestina, Israel, het zijn namen, die voor de gelovi gen uiteindelijk slechts één, onveranderlijke betekenis heb ben: het Heilige Land. Het Heilige Land, dat nu gedeeltelijk Israel heet en een Joodse staat is, met een Joodse natie in ont wikkeling, is hetzelfde, waarheen de Kruisvaarders togen, om er de heilige plaatsen van de wieg der Christenheid aan de Saracenen te ontrukken. Het is het Heilige Land van Jeru zalem, van Bethlehem en van Nazareth, oorden, die ons reeds als kind vertrouwd werden gemaakt. -\ PAGINA 3 STICHTING VOOR DE LANDBOUW BEVEELT LOONSVERHOGING AAN ,JJrakentanden" in de straten van Jeruzalem Kinderen van Bethlehemop de achtergrond de huizen van het stadje. GEWEZEN COMMUNIST BEDANKTE ALS STATENLID Pater Eugen, onder wiens toezicht de Olijfberg staatis naar Rome gegaan, om de pelgrims van het Anno Santo over het Heilige Land in te lichten. DASSENFABRIEK IN ZWOLLE DOOR BRAND VERWOEST BOTER ONGEVEER HALVE GULDEN DUURDER WEER ONTSPORING TUSSEN LEIDEN DEN HAAG Kleine stremming van verkeer ZWALUWEN-ELFTALLEN VOOR AMSTERDAM EN ROTTERDAM „KOTA INTEN" VAART LOGGER AAN NED. AMBASSADEUR BIJ BEVIN JJ Wij zijn de herders niet, die in het veld Uw stem verwachten Wij zijn de rechteloozen en verachten, Die zich geen eigen stee konden verwerven En die niet leven kunnen en niet sterven Wij zijn de wijzen niet, die uit de volheid van hun droomen Naar Uwe schaamle kribbe zijn gekomen, Wij zijn de laf en en de afgematten; Angst, zorg en twijfel heeten onze schatten. Wij zijn de kinderen niet, die Uw verkleumde voetjes warmen, Wij siaan voor U met hulpelooze armen En onze knie heeft nimmer zich gebogen: O Kind, wil onze ledigheid gedogen. Wij hebben meer de wereld liefgehad dan Uwen Vader, Maar door den nacht kwam steeds Uw licht ons nader En heeft ons weder thuisgebracht: tezamen Dwalende en trouwe schapen. Amen ROEL HOUW1NK. „Samenspraak" DE WILTON-FUENOORD VONNISSEN TROEPEN OP DE THUISREIS Hoe je 't doet... met Mascotte gaat-ie goed! Heilige plaatsen in 't Heil ige Land Er heeft weder een grote oorlog over de wereld geraasd. In het Heilige Land hebben Joden en Arabieren pas kort ge leden de wapens gestrekt. En elke dag bijna lezen we nieuwe, soms alarmeeren - de berichten over dat Heilige Land. Deze berichten doen ons dan telkens afvragen, hoe het er eigenlijk gesteld is. En in deze Kersttijd komt meer in het bijzonder de vraag naar voren, hoe het staat met de Heilige Plaatsen, vooral met Bethlehem. Nazareth en Jeruzalem. We weten het. het Heilige Land is thans in twee gedeelten verdeeld, in de Joodse Staat Israël en in een gebied, dat gere geerd wordt door de Mohammedaanse koning Abdoellah van Transjordanië, die vergeefs gepoogd heeft, het helemaal te veroveren. Het Joodse leger dreef zijn troepen, waarbij zich Arabische vrijheidsstrijders uit de Libanon, Syrië en Irak hadden aan gesloten, naar zijn hoofdstad Amman terug De mogendheden brachten een vergelijk tot stand, waaraan o.a. de naam van de vermoorde Graaf Bernadotte ver bonden is. Als gevolg van dit vergelijk werd de grens tussen Israël en Transjor danië dwars door Jeruzalem getrokken en moet men thans een moeilijke woestijn- tocht van anderhalf uur met een auto maken, om langs een omweg Bethlehem te bereiken, dat toch slechts zeven kilo meter van Jeruzalem ligt verwijderd. De herders van Bethlehem Bethlehem ligt op de top en de hel lingen van een berg, temidden van een tamelijk dor gebied, met veel magere weidegrond voor schapen en voorts wijn gaarden, graanvelden, moestuinen en kleine bossages langs de enkele water lopen. Nog steeds zwerven er herders met hun kudden schapen in de omgeving j van Bethlehem en evenals ten tijde van Christus' geboorte liggen ze „te nachte in het veld", omdat het klimaat hun toe laat, in de open lucht te slapen, gehuld in him wijde mantels. Deze herders, van wie slechts een klein aantal Christen is, komen niet vaak in Bethlehem, dat voor deze zwervers een grote stad is, met hoge gebouwen en vele vreemdelingen. Mer. ziet de herders van Bethlehem alleen op marktdagen in het stadje, ietwat be schroomd en onwennig. Alleen tegen Kertmis voelen ze er zich thuis, bij de plechtigheden in de Basiliek der Geboor te, welke werd opgericht boven de plaats, waar eens de stal moet hebben gestaan. Dan sluiten ze zich ook wel aan bij de pelgrims, die de herderspaadjes volgen, waarlangs Josef en Maria dwaalden, al vorens, eindelijk een onderdak gevonden te hebben, nadat ze in Bethlehem zelf in de herbergen geen plaats voor zich hadden kunnen vinden. Voor elke kudde schapen zijn twee herders nodig. Eén om haar te leiden, de ander om verdwaalde dieren op te sporen. Natuurlijk ontbreekt de hond niet. Wan neer het kouder gaat worden, trekken de herders van Bethlehem naar de vlakten van Sharon of naar de omstreken van Jericho, waar dan meer voedsel is voor hun schapen. De stoutmoedigsten onder hen zwerven nog verder, naar het gebied van de Wadi Nimrin, dat midden in het rijk van koning Abdoellah ligt, die hün koning is. Tegen dat het warmer wordt, keren ze terug, over dag rustend en een goede weideplaats uitzoekend, 's nachts trekkend, omdat het over dag, in de zonnebrand, te vermoeiend zou zijn, zo wel voor de herders als hun dieren. En dan vinden ze elkander weer bij de „Bron dei- wijzen", een bron in de omgeving van Bethlehem, waarvan de legende vertelt, dat de Drie Koningen uit het Oosten, toen ze verdwaald waren, er opeens in hei water hun ster weer zagen oplichten, de ster van Bethlehem. Een grote, zilveren ster in het gewelf onder de Basiliek der Geboorte wijst le plaats aan, waar Christus geboren werd. Op de ster staat te lezen: HIC DE VIR- GINE MARIA JESUS CHRISTUS NATUS EST, hier werd Jezus Christus uit de Maagd Maria geboren. Jeruzalem, Jeruzalem Jeruzalem is evenals het Heilige Land in tweeën verdeeld. De z.g. Oude Stad, waar zich de Heilige Plaatsen, met name de Kerk van het Heilig Graf bevindt en ook de beroemde Klaagmuur der Joden, staat onder Arabische heerschappij. Het z.g. Nieuwe Jeruzalem, waar alle grote hotels zijn en ook de belangrijke elec- trische centrale staan, behoort tot Israël. De president van de Joodse staat Israël in het Heilige Land heeft Jeruzalem tot hoofdstad geprocla meerd, ondanks het door de Ver enigde Naties genomen besluit, de stad te internationaliseren, een be sluit, waarmede de Paus in ver band met de veiligheid der heilige plaatsen van de wieg der Christen heid Zijn instemming heeft be tuigd. Nu in deze Kersttijd het Hei lige Land in het centrum der be langstelling staat, meenden we goed te doen, er onze lezers iets over te vertellen, teneinde hen in te lich ten over fle huidige stand van za ken in Jeruzalem, Bethlehem en Nazareth. De twee gedeelten zijn door prikkel draadversperringen gescheiden en in tal rijke straten liggen nog de „drakentan- den" uit de oorlogstijd. Men ruimt ze niet op, want.... ze zijn misschien nog wel eens nodig Om de wereld over de situatie rond en in Jeruzalem en over de andere pel grimsoorden in hot Heilige Land nader in te lichten, is de Franciscaner Pater Eugen, een Ier van geboorte, dezer dagen naar Rome vertrokken, teneide vooral de pel grims van het Anno Santo op de hoogte te brengen van de mogelijkheden inzake een reis vandaar naar Palestina en na tuurlijk speciaal naar Jeruzalem. Nazareth Nazareth is evenals Bethlehem volko men voor onheilvolle gevolgen van de oorlog en de tweespalt in het Heilige Land bewaard gebleven. Het ligt in de Joodse staat Israël. Als het oord, waar Christus Zijn jeugd doorbracht, trekt het talrijke pelgrims, die er kunnen verblij ven temidden van een Arabische bevol king, die meerendeels Christen is. De bewoners van Nazareth noemen zich zon der meer Arabieren, zulks in tegenstelling tot de andere Arabieren van het Heilige Land, die desgevraagd zeggen, dat ze Christen zijn, of Mohammedaan. De men sen in Nazareth zijn vreedzaam van aard en ze hebben zich ook niet willen inlaten met de strijd tussen de Joden en de Ara bieren. Lange tijd heeft de Arabieren leider Fawzi er zijn hoofdkwartier ge houden. Dit was in de dagen, toen de Arabieren aan de winnende hand waren en het er naar uitzag, dat de Joden weer uit hun pas gestichte Israël verdreven zouden worden. Het Joodse leger, aange vuld door duizenden clandestien binnen gekomen immigranten, waarvan er vele oud-strijders uit de geallieerde legers waren, bovendien dank zij wapensmok kel van moderne wapens voorzien, behaal de echter de overhand. Nazareth zou aanvankelijk door Fawzi tot het uiterste verdedigd worden. De gemeenteraad drong er bij hem echter op aan, dit plan op te geven. Fawzi trok zich daarop met de resten van het Ara. bische leger, dat onder zijn bevel had gestaan, in de bergen terug, naar het stadje Safad, dat door Mohammedanen bewoond wordt. Hier dolf hij tegen het leger van Israël het onderspit en Safad werd voor driekwart met de grond ge lijk gemaakt Terwijl in Jeruzalem de moderne tijd zijn intrede heeft gedaan, bleef in Naza reth veel bij het oude. Maar ook daar wordt o.a. door de Pauselijke Commissie voor het Heilige Land alles gedaan, om de plaatsen, die in enig verband staan met het leven van Christus en de zich daar bevindende bedehuizen en kloosters, in zo goed mogelijke toestand te houden. Dit geldt zowel voor Nazareth zelf als voor de gewijde oorden in de omgeving er van. Merkwaardig is Nazareth, omdat het een zuiver Arabisch stadje in een nu Joodse staat is, waarin nog een sfeer hangt als var duizenden jaren geleden. Over Jeruzalem, Bethlehem en Naza reth dreigen nieuwe, sombere onweers wolken zich samen te pakken. Zowel ae Joden als de Arabieren weigeren, de be slissing van de Verenigde Naties, om Je ruzalem tot een internationale stad te maken, te aanvaarden. Er zal heel wat staatsmanswijsheid en overredingskracht nodig zijn, om op de duur de vrede te bewaren. Veel hangt af van het gezag, dat de Verenigde Naties in deze penibele kwestie zullen kunnen doen gelden. Doordat het comité er nog niet in is geslaagd het benodigde garantiefonds voor de voorgenomen grote Benelux- tentoonstelling in 1950 te Maastricht te vormen, zijn de plannen voor onbepaalde tijd uitgesteld. Tussen de vertegenwoordigers der zes centrale werkgeters- er. arbeidersorga nisaties, die in de Stichting voor de Landbouw samenwerken, is volledige overeenstemming bereikt over de inhoud van het advies, dat aan de bij de afslui ting der collectieve arbeidsovereenkom sten in de land- en tuinbouw betrokken partijen zal worden gegeven inzake de uitvoering van de regeringsbeslissing over de loonsverhoging. De uitgewerkte tekst van het dvies. dat onder mee? strekt tot de invoering van de door de regering aangevoerde loonsverhoging, wordt thans opgesteld en zal direct na Kerstmis worden bekend gemaakt. Bij de aanvang van de middagver gadering van de Prov. Staten van Zuid- Holland. deelde de voorzitter, mr. L. A. Kesper gisteren mede. dat een schrijven was binnengekomen van de heer J Snel uit Gouda, waarin deze verklaarde, dat hij aangezien hij geen lid meer is van de C.P N„ voor welke partij hij een zetel in de Staten bezette, als zodanig moet bedanken. De heer Snel wenste in zijn brief Ge deputeerden en Statenleden een zegen rijke arbeid toe tot heil van de provincie. De heer Snel heeft reeds enige maan den geleden de C.P.N. verlaten. Aan vankelijk scheen hij niet geneigd zijn zetel in de Staten op te geven, hetgeen voor de heer G. van Praag (C.P.N.) aan leiding was in de zitting van 14 Juli .1.1 te protesteren tegen d'it „politiek onjuist gebruik". De heer Snel heeft nu. op de laatste dag van de laatste zitting der Staten in hun huidige samenstelling zijn ontslag ingediend, waardoor de CP.N. verhin derd werd een andere communist in zijn plaats aan de begrotingsdebatten te laten deelnemen. (Van onze Haagse redacteur.) Gisteren is de nieuwe 100 kilowatt zender te Kebajoran, tien km. ten Zuiden van Batavia, in gebruik genomen.' Deze Zender is gebouwd van onder delen, welke destijds door. minister Van den Broek in zijn Londense tijd in Ame rika zijn besteld. Na twee jaar omzwer vingen waren ze in Indonesië aangeko men. In November 1947 kon met het grondwerk voor het nieuwe zendstation een aanvang worden gemaakt. In Octo ber van dit jaar kwam de zender gereed Vanochtend omstreeks negen uur teisterde een fel uitslaande hrand Mulder's dassenfabriek aan de Nieu we Markt te Zwolle. Het gebouw ging vrijwel geheel verloren. De brand brak uit kort na het aan maken van een kachel en kon zich reeds spoedig uitbreiden door de aan wezigheid van zeer brandbaar materi aal- In hetzelfde gebouw bevond zicb n-1. een opslagplaats van vuurwerk en kinderspeelgoed. Tien minuten na het uitbreken van de brand was de Zwolse brandweer ter plaatse, die overslaan van bet vuur naar omliggende huizen kon verhinde ren, maar die toch moest aanzien, dat het' gebouw uitbrandde. Personeel van de fabriek en omstan ders slaagden er in een gedeelte van de voorraad dassen en speelgoed tijdig naar buiten te brengen. De Commissaris der Koningin in Overijssel, ir J- Ridder De van der Schueren en de burgemeester van Zwolle, jhr mr A. G. Strict van Lin- schoten, waren op het terrein van de brand aanwezig. Verzekering dekt de sch&|d'6i Het gebouw, opgetrokken onder de kap van de voormalige boter- en vis markt deed tijdens de eerste en tweede wereldoorlog diénst als centrale keu ken. en in November en December is met de nieuwe installatie geëxperimenteerd. De uitzendingen worden voorlopig ver zorgd door de ROJO (Radio-Omroep in overgangstijd). De ROJO zal behalve programma's voor Indonesië, welke Oos terse en Westerse muziek én uitzendingen van culturele en opvoedkundige aard bevatten, ook uitzendingen verzorgen voor het buitenland om meer bekend heid te geven aan de aard en cultuur van Indonesië. Iedere avond van 7 tot 8 uur (Ned. tijd) zullen ook uitzendingen voor Ne derland plaats hebben op een golflengte van 25,4 beter. De uitzendingen voor Nederland moe ten blijkbaar de kinderziekten nog door maken, althans gisteravond tussen 7 en 8 uur kwam de nieuwe Kebajoran hier niet door, met het gevolg, dat het eerste programma niet kon worden aangehoord. Ook de proefuitzendingen, die men eer der in Hilversum trachtte op te vangen, kwamen niet door. „Almachtige en eeuwige God, van ganser harte danken wij U voor de grote weldaad van het Hejlig Jaar. Hemelse Vader, Die alles ziet, Die de harten van de mensen peilt en ze bestuurt, maak dat ze in deze tijd van genade en van heil gewillig luisteren naar de stem van Uw Zoon. Moge het Heilig'Jaar voor allen zijn een jaar van zuivering en van heiliging, van innerlijk leven en van herstel, het jaar van de grote terugkeer en van de gróte vergif fenis. Schenk aan hen, die vervolgin gen lijden omwille van het Geloof, Uw geest van sterkte door hen onverbrekelijk te verbinden met Christus en Zijn Kerk. Bescherm, o Heer, de Plaatsbe kleder op aarde van Uw Zoon, de Bisschoppen, de Priesters, de Reli gieuzen, de Gelovigen. Maak dat allen, priesters en leken, de op groeiende jeugd, de volwassenen en de ouden van dagen, in een vol komen eenheid van denken en voelen, als het ware een hechte rots vormen, waartegen de woede van Uw vijanden zich te pletter loopt. Moge Uw genade in alle mensen de liefde ontsteken voor zovele ongelukkigen, die de armoe de en de ellende in levensomstan digheden hebben gebracht, die het mensdom onwaardig zijn. Wek in de zielen van hen, die U Vader noemen, de honger op en de dorst naar de sociale rechtvaardig heid en naar de broederlijke liefde. Geef vrede o Heer in onze da gen, vrede aan dè zielen, vrede aan de gezinnen, vrede aan het vader land, vrede onder de naties. Moge de regenboog van vrede en verzoe ning onder zijn helder licht het Land omvatten, dat geheiligd is door het leven en het lijden van Uw goddelijke Zoon. God van iedere vertroosting: Diep is onze ellende, zwaar is onze schuld, .talloos zijn onze noden, maar groter is ons vertrouwen :n U. Ons bewust van orize onwaar digheid, leggen wij ons lot-met kin derlijk vertrouwen in Uw handen, terwijl wij onze zwakke gebeden verenigen met de tussenkomst en de verdiensten van de glorierijke Maagd Maria en van alle Heiligen. Geef aan de zieken de geest van onderworpenheid en de gezond heid aan de jongemannen de geloofskracht, aan de meisjes de zuiverheid, aan de vaders de voorspoed en de heiligheid van het gezin, aan de moeders de geschiktheid tot haar opvoeden de taak, aan de wezen een liefdevolle bescherming, aan de vluchtelingen en aan de gevange nen het vaderland, aan allen Uw genade als voorbereiding en als on derpand van het eeuwige geluk in de hemel. Amen", Belangwekkende inzending in het Woningbouwcentrum Naar aanleiding van de opening van het Woningbouwcentrum te Rotterdam is tot dusver de enige instantie, die met een nadere omschrijving van haar eigen aandeel in de daar visueel voor gestelde „samenspraak" zich tot ons heeft gericht, het Houtvoorlichtings bureau te Amsterdam. De directeur daarvan betoogt: Sinds de zomer van 1949 is een van de bezwaren bij de woningbouw het houttekort weggevallen. Dit opent, naast die van het bouwen van houten huizen, de mogelijkheid om de normale woningbouw weer zo goedkoop mogelijk te maken, hetgeen vooral van belang is, daar het bouwvolume in geld wordt uit gedrukt. In vele gevallen is hout goedkoper dan de vervangingsmaterialen, in andere economischer door de snellere werkwijze. Teneinde een objectieve en vakkundige voorlichting te geven, zijn in het Woning bouwcentrum vanwege het Houtvoor lichtingsbureau door ir. Rombouts 10 panelen ontworpen, welke aan de hand van modellen, foto's, enz. diverse toe passingsmogelijkheden van het hout tonen bij de thans vereiste sobere bouw, o.m. als het aangewezen materiaal voor dakbeschot, balklagen, vloeren, dak kapellen. kozijnen, ramen enhei palen Gezien de noodzaak om zo veel moge lijk profijt te trekken uit de gunstige houtpositie, vormt deze inzending van het Houtvoorlichtmgsbureau een ongetwijfeld belangrijk onderdeel van het Woning bouwcentrum. (Van onze Haagse redacteur). Door de grotere exportmogelijkheicl van boter de afzet naar Engeland. België en Frankrijk loopt zeer goed en ook voor Duitsland bestaat een sterk? vraag trekt tengevolge van de vrije prijsvorming de binnenlandse boterprij9 omhoog tot het niveau van de buiten landse. Hoeveel dit zal zijn? De export prijs paar België biedt hiervoor enige maatstaf. De heffing op de boterexport naar België zal w. worden verlaagd van 1.89 tot 1.40 per kg. Het verschil van 49 cent itte beschouwen als het bedrag, waarmee de binnenlandse boterprjj* on geveer zal stijgen. Vanmorgen vroeg ontspoorden tijdens het rangeren te Leiden drie goederen wagons. Beide hoofdsporen werden daar door voor electrische treinen versperd. Tussen Leiden en Den Haag werd de dienst onderhouden met diesel-eiectrische trei nen. Reizigers van Rotterdam naar Am sterdam en omgekeerd moesten dus in. Den Haag en Leiden overstappen Om acht uur was het verkeer over beide sporen weer normaal. Het troepentransportschip „Kota In- ten", dat Vrijdagavond om 11 uur de Nieuwe Waterweg binnenvoer, is onge veer een kwartier na middernacht ter hoogte van de Zwarte Tol in de bnort van de Maassluiser haven In aanvaring gekomen met de Vlaardtngse visser&iog- ger VL 85. De „Kota Inten" liep dwars op het vaartuig in, dat zeer ernstig® avery opliep en spoedig zonk. Alle op varenden van de logger op één na zijn door de „Kota Inten" aan boord geno men- De ander werd door het rappor - teervaartuig van Dirk Zwagers Scheeps agentuur gered. De Nederlandse ambassadeur tn Lon den, jhr. Michiels van Verduynen heeft vandaag een bezoek gebracht aan de En- Voor de elftallen van de Zwaluwen. geise minister van Buitenlandse Zaken, welke Zondag 1 Januari te Amsterdam -1 V-:J (Ajax-stadion) en te Rotterdam (Feiien- oord-stadion) respectievelijk tegen het Amsterdams elftal en 'het Rotterdams elftal spelen zijn, de volgende spelers uit genodigd: Ernst Bevin. Bij deze gelegenheid ver zocht de ambassadeur de Engelse rege ring om over te gaan tot de erkenning van de nieuwe staat Indonesië, aldus meldt Reuter. Zwaluwen voor Amsterdam: doel: Kraak (Stormvogels); achter: Bakers (PSV) eri Mertens (Willem II); midden: Biesbrouck (RCH), Van Tuyl (Eindhoven) en De Kubber (VUC); voor: Moddejonge Jr. (Enschedé), Van der Veet (HBS) Brandsma (Heerenveen). Lenstra (Hee renveen) en Groeneveld (Haarlem). Reserves: Boudwijn (UW). Van Ber- kel (Fortuna). Wouters (PSV) en Van der Waal (Fortuna). Zwaluwen voor Rotterdam; doel: Saris (BW); achter: Huy'oregts (BW) en Van der Sluys (BW); midden: Lussenburg (NAC), Krijgh (BW) en Appel (Be Quick, Gron.): voor: Van der Bogerd (DOS), Weenlnk (Braban- tia). Van 't Hoofd (Maurits), Franssen (PSV) en Clavan (ADO). Reserves: Van der Vliet (ODS). Al berts (Vitesse), Bouwman (PSV) en Van Overbeek (BW). Het Bouwcentrum te Rotterdam be stond gisteren een jaar, en de direc teur, ir. J. van Ettinger, mag zeggen, dat dit eerste jaar een succes is ge weest. Dat men ook in regeringskrin gen deze mening is toegedaan, blijkt o.m. uit het rentéloos studie-voorschot van 250.000 gulden,, dat het Bouwcen trum voor 1950 van het Rijk mocht ontvangen. In dit eerste jaar is de basis voor een financieel verantwoorde en organisato risch kloppende voorlichting op het ge bied van het bouwwezen gelegd, en het Bouwcentrum is gebleken een instituut te zijn, welks objectieve en rijk gedo cumenteerde voorlichting van buitenge woon groot nut is. Op de resultaten van dit eerste jaar gaaj het Bouwcentrum nu voort werken. Een reeks van algemene onderwerpen, zoals bouwmaterialen, constructies, vak opleiding, e.d., werd economisch, sociaal, technisch en soms ook aesthetiseh afge tast. Thans richt de activiteit zich op de eindproducten van de bouwnijverheid- En zo is gisteren dan het Woning bouwcentrum, ingericht op het boven ste platform, geopend, 's middags te half 3 door de minister van wederop bouw en volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld. Binnen een jaar zullen ook nog ge opend worden een Ziekenhuisbouwcen trum, een Fabrieksbouwcentrum en een Scholenbouwcentrum. Wat nu het .Woningbouwcentrum be treft: dit heeft alsmotto: „Wij deden veel maar niet gonoeg". Om meer dan een reden komt dit Woningbouwcentrum het eerst aan de beurt: van de meest primaire noden, welke wij uit de oorlog hebben overgehouden, is de woningnood wel een der urgentste; als over twee jaar de Marshall-hulp afloopt en Neder land op eigen benen zal staan, zal zeker de woningbouw op een gezonde financiële basis moeten zijn aangeland; de studie groep voor efficiënte woningbouw heeft in hoge mate behoefte aan „publicatie" van de resultaten van haar zich thans snel ontwikkelende activiteit; het bureau documentatie bouwwezen heeft een serie onderwerpen in studie met betrekking tot de woningbouw, welke een voorlich tingscentrum nodig hebben; van andere groepen komen steeds belangrijke studie resultaten welke een „brug" naar de practijk behoeven; het Bouwcentrum zelf voelt zich bijzonder aangetrokken door de mogelijkheden van industriële massaproductie in het daarvoor in aan merking komend gedeelte van de wo ningbouw en wil zijn visie daarop uit dragen. Al deze theoretische en ideële acti viteiten zouden slechts betrekkelijke waarde hebben, indien niet het be drijfsleven de gelegenheid zou hebben om de practische zijde van het vraag stuk te belichten. Vandaar dat het Bouwcentrum met alle groepen en instanties in het woningbouw- wezen een „samenspraak" is aangegaan, waarvan de conclusies in de permamente expositie van het Woningbouwcentrum visueel zijn voorgesteld. De deelnemers aan deze „samen spraak" zijn: de. regering, de econoom, de beleggers, de stedebouwkundigen en volkshuisvesters, de architecten, de aan nemers, de arbeiders, de eigenbouwers, de industriëlen, de handelaars en de wo ningbouwverenigingen. De regering stelt zich tot taak. om de dat van 40 000 in 1950 tot 55.000 in 1953 t.m. 1960 zal stijgen; extra zullen dan door duplex-woningen nog 72.000 wonin gen worden verkregen; en bij elkaar zal men dan eind I960 een totaal van 647.000 woningen hebben verkregen, met welk totaal in de behoefte zal zijn voorzien. De regering stelt zich bij de uitvoering van dit 10-jaren-programma nog tot taak, een blijvende stabiliteit in de bouwnijverheid te bevorderen alsmede te stimuleren dat alle krachten in onze maatschappij ter leniging van de woning nood en realisering van het programma 99 zullen worden ingeschakeld. Er kunnen twee richtingen worden in geslagen: de gestandaardiseerde traditio nele bouw ofwel de efficiënteniet-tra- ditionele bouw. In beide gévallen zijn echter de opmerkingen van de „gesprek- genoten" de volgende: de econoom: gebrek aan evenwicht tus sen huren, kosten voor levensonderhoud en stichtingskosten voor woningen leidt tot gigantische staatsuitgaven en kan nooit een gezonde basis zijn voor een langjarig woningbouwprogramma; de beleggers: de financiële basis van de woningbouw is thans niet gezond; stichtingskosten moeten weer kleiner zijn dan of gelijk aan de rendabele waarde; de stedeböuwkundigen en volkshuis vesters: de economische verkaveling is van de grootste betekenis voor de kost prijs van de bouwrijpe grond en dus voor de stichtingskosten der woningen; de architecten: evenwicht tussen stich tingskosten en rendabele waarde moet gezocht worden in .meer efficiënte bouw binnen de verantwoorde normen: de aannemers: er moét gestreefd wor den naar een hogere efficiency in de wo ningbouw (eri zij geven daarbij enige aanwijzingen): de arbeiders: de arbeidsproductiviteit kan worden verhoogd door een logisch verband tussen prestatie en beloning door middel van een bevredigend tarief- stelsel: de eigenbèuwers: de' financierïngsrege- iing aiént zo te worden dat het parti culier initiatief weer aan de slag kan; de industriëlen: kostenverlaging iri de woningbouw is- mogelijk en zal dan ook moeten worden doorgevoerd: de handelaars; bij eén geregelde be zetting van de industrie speelt de handel door ziin voorraadvorming een belang rijke en kostenbesparende ról: de- woningbouwyereriigingën: vereist is een hoog woningpeil 'binnen de econo mische mogelijkheden; de bewoner moet door de loon-en_ p-'ispolitiek in staal van zijn inkomen aan huur te besteden de woningbouwexploitatie moet rende rend maar mag geen winstobject zijn: bij een zo spoedig mogelijke leniging van de woningnood moet de duplex-woning als noodzakelijk worden aanvaard. Dit zijn dan enige conclusies van de „samenspraak over de woningnood", welke in de expositie Woningbouwcen trum te Rotterdam visueel zijn voorge steld, en welk centrum gistermiddag door minister In 't Veld is geopend. Een belangwekkend initiatief van het Bouwcentrum, dat daarmee weer waar maakt de woorden van een der Ameri kaanse Congres-leden die onlangs Rot terdam bezochten: „Dit Bouwcentrum is in zijn genre het meest progressieve dat 'k op de hele wereld gezien heb Het bericht, dat wij gisteren gaven over de vonnissen, welke het B.G. te Am sterdam heeft gewezen tegen vier direc tieleden van de werf Wilton-Fijenoord. behoeft een verbetering. De heer C. V. is niet veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden, doch tot 1 jaar en 5 maanden met aftrek. Voorts zijn de verdachten niet ontzet uit het recht een leidende functie te bekleden in het scheepsbouwbedrijf. Met het troepenschip „Astarias". dat op 20 December uit Priok is vertrokken met ruim 1500 passagiers, repatriëren o a. het Ie regiment uchtdoelartillerie, het regiment Anti Tank Artillerie (R .A. T. A.) en de 12e Genie veldcomoaenie. Voorts detachementen Kon Marine en K.N.I.L. Advertentie Hij is een van die lang' zame rokers, die voor zichtig hun sigaretje rollen, aansteken... en dan haast niet meer nit de mond nemen. De rokers van de korte trekjes en de lange as! Ook voor hèn geldt: woningnood voor 1961 te hebben opge- ooor üe loon- en_ p—jsponueK in siaai lost, en wel met een bouwprogramma i wófden gesteld om weer een redelijk deel i (Van onze weerkundige medewerker) Het stormachtige weekend van de vorige week is na enkele dagen ge volgd door veel rustiger omstandig heden. Het was alsof het weer zich ging voorbereiden op het naderende Kerstfeest, waarbij immers helemaal géén onrust behoort. Toch is deze verandering van weer helemaal niet identiek met een verbetering, het geen trouwens in deze tijd van het jaar moeilijk te verwachten is. Lucht die tot rust is gekomen, kan in deze maanden alleen maar afkoelen en bij die afkoeling ontstaat dan vaak mist, zoals de laatste dagen maar al te vaak is voorgekomen. Gisteren .sg het hele land onder de mistbanken, maar vanmorgen was het toch iets beter, hoewel het allerminst zeker is, dat die verbetering een blijvertje zal*zijn; want nu de wind naar het Zuiden is gedraaid en er dus lucht uit Frankrijk wordt aangevoerd, is het niet onmogelijk, dal de daar aanwezige mistbanken ons land zul len binnendrijven, waarbij de tem peratuur zal dalen, omdat het in het Zuiden nu eenmaal vrj koud is. Gis teren waren er in Frankrijk zelfs plaatsen, waar het kwik niet bo ven het vriespunt kwam. Afgezien van de genoemde daling van de temperatuur, die overigens nog helemaal geen echte vorstperio de zal inluiden, zal er gedurende de Kerstdagen niet zo heel veel ver anderen. Tijdelijk zal er plaatselijk bewolking zijn met vee! mistbanken maar vermoedelijk zal het ook wel eens opklaren. Regen van betekenis is niet te verwachten, hoogstens zal wat heel lichte motregen kunnen vallen. Een witte Kerst wordt het dus niet, al is het niet onmogelijk, dat de rijp hier_ en daar aan het landschap een witte Kerstglans zal geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3