Volkomen rust overdracht kenmerkte in Batavia de Indrukwekkendste ogenblik: onze vlag gaat neer De wereld begroet geboorte van nieuwe republiek Gqngcj, Einde van het toezicht op P.D. Weerbericht Aero-HollancT staakt het Buitenland koopt minder in V.S. éi if r> Geen plaats voor particuliere lucht vaartonderneming naast K.L.M. De vijf proeent DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Erkenningen en felicitaties allerwegen Rode vloedgolf in het Verre Oosten i LAGEN Nog 3500 delinquenten zitten vast Drs. Hatta gaat naar Zwitserland Wapens voor Europa Moordaanslag op vroegere verloofde Tlste JAARGANG WOENSDAG 28 DECEMBER 1949 No. 21118 plllgiiii H. M. de Koningin in volle aandacht voor de woorden van de minister-president, dr. W. Drees, tijdens de plechtigheiddie gisteren in het paleis te Am sterdam plaats had. Aangekondigd wordt, dat de acte van soupereiniteïtsoverdracht zal worden gete kend. Naast Hare Majesteit de minister-president van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, drs. Moh. Hatta; naast hem is gezeten Sultan Hamid II. (Telegrafisch van onze correspondent) DJAKARTA, 27 December. Dit was het indrukwekkendste ogénblik van deze, in Vól komen rust verlopen dag: het moment, waarop de Neder landse vlag werd neergehaald op het dak van het paleis op het Koningsplein en de vlag van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië daarop gehesen werd. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de sultan van Djogja en enkele honderden autoriteiten en genodigden stonden, met de rug naar de volksmassa gekeerd, toe te zien hoe korporaal Van Putte en marineschrijver Ver- heyen, langzaam en plechtig, onze driekleur neerhaalden. De overdrachtsplechtigheid KONINGIN AAN SUKARNO y -J Oude banden moeten hersteld morden nu De man, die de hasis legde Niet het einde van de strijd? Bevin vliegt naar Colombo DE DEER IS AD Na de plechtigheid der souvereini teitsoverdracht, die gisteren te Amsterdam plaats had, verlaten minister-president drs. Hatta en zijn echtgenote 't paleis op de Dam VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Met Februari beginnen leveranties uit V. S. De heer Daniel Secretan uit Lausanne, die benoemd is tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Zwitser land in ons land. IETS MINDER ZACHT WEER GROOTSTE DEEL VAN HET PERSONEEL ONTSLAGEN AMERIKAANS TOURISME REDUCEERT DOLLARTEKORT Voorbijgangers wisten ongelukken te voorkomen OVEREENSTEMMING OOK IN HET BOUWBEDRIJF Als broodprijs stijgt DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefioon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij d« administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het muziekcorps van 't Kon. Ned. Ind. Leger speelde het Wilhelmus"; een compagnie T.N.I.- en een compagnie Nederlandse soldaten presenteerden tij dens dit plechtige ogenblik het geweer. Stram in de houding stonden, enigs zins afgezonderd van de andere autori teiten, de heer Lovink en de sultan van Djogja in de paleistuin. Het was een diep ontroerend ogen blik en zelfs de massa, die even ge applaudisseerd had toen de Nederlandse vlag op het witte gebouw omlaag ging, bleef verder toch muisstil, om eerst weer in luide toejuichingen uit te barsten, toen de rood-witte vlag op haar beurt omhoog ging. ,,God zij gezegend", riep een oude In donesiër luidop van achter de touwaf- zëtting toen zijn nationale vlag gehesen Werd. Nadat de heer Lovink, die vriendelijk Werd toegewuifd, de RIS-ministers en de andere autoriteiten waren afgereden, verspreidde de menigte op het Konings plein zich in dezelfde rust als waarin zij gekomen was. Paleiswacht van de T.N.I. De paleiswacht was toen reeds in han den van de TNI overgegaan en in het paleis stonden tegen de pilaren reeds de van de wanden genomen portretten van de vroegere gouverneurs-generaal. In de straten van Batavia, die veelal huis aan huis met de rood-witte vlag ge tooid waren, heersten ook in de avond volkomen rust en orde, waarmede deze dag van de souvereiniteitsoverdrachi ook begonnen was. Niet één incident, hoe gering dan ook. is er gemeld. En als U dan werkelijk tóch iets van incidenten wilt hebben, dan moet U maar als gebeurtenis beschou wen het feit. dat talloze Indonesische jongetjes tegen de reglementen in op de treeplanken van de eivolle, met rood-witte vlaggetjes gesierde trams stonden. Maar ook dat was eigenlijk helemaal niet zo verschrikkelijk, want de trams reden vandaag ter ere van de overdracht gratis. Om vijf minuten over half 6 (Batavia- tüd) werd plechtig het protocol van de bewindsoverdracht getekend en terwijl het Wilhelmus weerklonk, daalde 16 mi nuten later het rood-wit-blauw langzaam aan de vlaggestok van het paleis, waar na onder het spelen van het Indonesia Raya door het muziekkorps, het rood-wit der republiek aan dezelfde mast om hoog rees. Ih de tuin van het paleis stonden opgesteld een compagnie en de muziek kapel van de T.N.I., een Nederlandse compagnie bestaande uit een peloton van de Kon. Marine, een peloton van de Kon. Landmach en een peloton van het K N. I.L. en de muziekkapel van het K N IL. Voor de tuin van het paleis, achter de touwafzetting hadden duizenden een plaats gezocht. Nadat de leden van de commissie voor ceremonieel en de commissie van bij stand zich hadden gemeld bij de adju dant van de H.V.K. en de gasten waren ontvangen door de gedelegeerde van de Kroon de heer s'Jacob, werd om half vijf ten paleize de delegatie van de R. 1. S. ontvangen. De delegatie van de R. I. S. en de voorlopige federale regering zetten zich gezamenlijk aan de langwerpige midden tafel in de grote eetzaal van het paleis, welke uitziet op de tuin tussen de pa leizen van het Koningsplein en Rijswijk. Links en rechts van deze hoofdtafel wa ren de buitenlandse gasten geplaatst Links bevonden zich voorts de Neder landse genodigden, onder wie mevr. Lo- v.nk en dr. Hirschfeld, die om half een te Batavia was aangekomen. Ter rech terzijde namen de Indonesische gasten plaats, onder wie de vertegenwoordiger van de deelstaten. Geheel aan het ein de van de tafel zaten de leden van de Unci. Aan het hoofd van de tafel zat links de heer Lovink, rechts de sultan van Djogja. Voor de ingang van de zaal was het portret van Koningin Juliana op een statief opgesteld. Toen allen waren gezeten nam dr. Lo vink het woord. Na een citaat uit het Uniestatuut en ëen herinnering aan de 17e eeuw. ver volgde spr.: Wanneer", zo zeide hij o.m.. „onze beide volken op basis van vrijwil ligheid en gelijkheid en volledige onaf hankelijkheid de weg tezamen mogen gaan, zal het goed zijn en zullen wij bei den in volle mate het onze kunnen bij dragen tot de wereldvrede en de wereld orde, vooral in Oost-Azië. Het onbeken de van de toekomst behoeft dan voor ons geen verschrikking in te houden. Wanneer wij in grote trekken de ba lans opmaken van de Nederlandse ar beid in Indonesië gedurende de laatste drie eeuwen, kan worden gezegd, dat er geen vervreemding heeft plaats gevon den van de eigenheid van dit land. Met Nederland heeft het de plaats gekregen, die het thans in dit werelddeel inneemt, moge de samenwerking met Nederland er toe bijdragen dat de plaats, die de onafhankelijke republiek der Ver. Staten van Indonesië thans zal bezetten, groeie in belangrijkheid en dat het land bloeie in grootheid tot heil van zichzelf en van allen", en verder: „Zonder de moeilijkheden te onder schatten die de jonge staat zal om- moeten 'bij het scheppen ener .situatie, die aan de te stellen criteria voldoet, zou ik gaarne mijn volle vertrouwen wil len uitspreken in de opbouwende krach ten van het Indonesische volk en de wijs- heid zijner leiders om de nieuwe staat «e beschermen, met verantwoordelijkheids- besef voor gezag en orde". „Moge voor- H. M. de Koningin heeft na af loop van de plechtigheid der souve- reiniteitsoverdracht het volgende telegram aan president Sukarno gezonden: „Op deze aangrijpende dag," waarop Indonesië zijn onafhan kelijkheid heeft verworven, zend ik u, mijnheer de president, mijn beste wensen voor het geluk en de voorspoed van uw land en vólk. Móge de'unie, welke thans onze beide landen verbindt, strekken tot zegen van Nederland en Indonesië. (get.) Juliana". A al de jeugd, die in élke samenleving de meest latente krachtbron vormt, thans een stimulans bij j uitnemendheid zijn voor de opbouw van de 'nieuwe staat' De heer Lovink besloot zijn rede onge veer als volgt: „Ik meen. niet beter uitdrukking te kunnen geven aan de wens van mijzelf en van alle Nederlanders die op dit ogenblik hier met mij op Indonesische bodem staan, dan aoor deze onder woor den te brengen in dë gedachte, zoals zij leeft in het hart van het Indonesische volk: Moge vrede heersen, de rijst voor spoedig groeien en de natie in kracht toenemen. God zegene uw land en uw volk". organisatieder Hierna was het woord aan het hoofd der Indonesische delegatie, de sultan van Djogja. j „Wij allen, zo sprak hijo.m., gevoelen,- welk een belangrijk moment dit is voor het Nederlandse volk en het Indonesische volk, zowel als voor alle volken ter wereld. Als wij ons bezinnen op het-be lang van het ogenblik, dat wij thans be leven, beseffen wij d{t het diepste, indien wij de souvereiniteitsoverdracht, die zo juist in Amsterdam ij geschied, en de be windsoverdracht, diefwij aanstonds in dit paleis zullen volvoeren, beschouwen in verband met de geschiedenis en de inter nationale verhoudingen". .Indonesië staat deze dag voor een nieuw tijdperk, datvele verplichtingen brengt en zeer wel; .mogelijk ook vele moeilijkheden, doch met een sterk en rustig hart treden wjj dit alles tegemoet. He spreekt vanzelf dat moed en zelf vertrouwen alleen niet voldoende zijn om een taak, die zo zwaar en zo veelomvat tend is, te volbrengen- Daarom aanvaar den wij van ganser harte de bijstand van andere volken, in hqt bijzondervan het Nederlandse volk, daNkundig en ervaren' is en dat de oprechté wens koestert ons volk te helpen. HetgeenNg het Uniesta tuut is vastgelegd geeft gérergenheid tot wederzijdse hulpvür-te.-.irïg in een gemeen, schappelijk belahg en tot heil van het Ne derlandse en Indonesische vólk". Uit alle delen van de wereld komen .blijken van instemming en felicitaties mét de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië. Vele ga,an vergezeld van erkenning of beloften tot spoedige er kenning van de jongste staat. Talrijke oprechte gelukwensen vallen zowel de Indonesische als de Nederlandse rege ring ten deel. Canada en-Australië erkennen de V.S.I. en hun regering al volledig, Engeland deed het "gisteren - diplomatiek. De secretaris generaal der Verenigde Naties,Trygve Lie, noemde de vestiging van de V.S.I. een „historische gebeurtenis van grote bete kenis-voor de gehele wereld" en hij was voldaan, dat de V. N. daarbij zulk een belangrijke rol hadden gespeeld. Bovenal is men, volgens de secretaris, dank ver schuldigd aan .het verlichte nationalisme van het Indonesische volk en zijn leiders I en aan het staatsmanschap van de rege- 1 ring van Nederland. De minister-president van Engeland. Clement Attlee, en de minister van Bui tenlandse Zaken, Ernest Bevin, stuurden gelukwensen aan Hatta, waarin zij hoop ten op een lang tijdperk van vrede en stabiliteit in Indonesië en op een nieuwe voortgang van de Vriendschappelijke sa menwerking tussen de volken van Dost en West. Aan dr Drees zond Attlee een boodschap van ongeveer gelijkluidende inhoud. Het Britse, ministerie van Buiten landse Zaken maakte bekend, dal Andrew Charles Stewart, de huidige Britse consul-generaal in Djakarta, aan gewezen is tot Britse zaakgelastigde bij de Republiek, hangende de benoeming van een ambassadeur. De premier van Australië stuurde aan de Nederlandse en Indonesische-regering een telegram, waarin de wens van Austra lië werd uitgedrukt voor de handhaving van de vriendschappelijke betrekkingen. De permanente vertegenwoordiger van Canada bij de Verenigde Naties, gene raal McNaughton, die door zijn bekende ïesolutie in de Veiligheidsraad de basis legde voor de Van Royen-Roem overeen komst, zei voor de internationale zender van de Canadese omroep, dat niet de minst belangrijke van de nuttige lessen, die dé Veiligheidsraad uit de Indonesi sche kwestie had geleerd de noodzaak van geduld en doorzetten was, zelfs al was hij gesteld voor ernstige teleurstellingen en tegenslagen. De Nederlandse regering sprak in een officieel communiqué, dat aan de Verenigde Naties werd aangeboden, een hartelijk welkom uit aan de Repu bliek der Verenigde Staten van Indo nesië en verzekerde dat Nederland een spoedige toelating van Indonesië als volledig lid van de V. N. zou bevorderen. Tijdens, een plechtigheid in Caïro ter viering" van de souvereiniteitsoverdracht zei het hoofd van de delegatie van de nieuwe, staat bij de Arabische, landen. „Deze dag betekent niet het van de strijd van Indonesië. Zij is het begin van onze verdere pogingen om ons volk welvaart te brengen. De kwestie van Nieuw-Guinea is echter nog niet tot een oplossing -gebracht Bevin, de Britse minister van bui tenlandse zaken, is gisteren uit Lon den vertrokken op weg naar Colombo, waar op 9 Januari a s- een belangrijke bijeenkomst van ministers van buiten landse zaken van het Gemenebest zal worden geopend. Bevin zag er vermoeid uit, toen hij in Londen afscheid nam- Hij heeft een reis van 13.000 km voor de boeg, maar zwaarder veel zwaarder is de missie, die hij in Colombo te vervullen krijgt. Is zijn ambtsperiode, welke in 1945 aan ving, tot nu toe reeds zeer bewo gen geweest, in politieke kringen te Londen ziet men in het congres te Co lombo het hoogtepunt. Het grote probleem, waarmee de mi nisters zich daar zullen bezig houden, is: hoe de communistische vloedgolf in het Verre Oosten tot bedaren te brengen. Bevin, die Zaterdagmorgen een lichte hartaanval had, vertelde de journalisten aan het station, dat hij zich weer fit voelde, maar de 68-jarige minister zag er niet naar uit. Hij was tamelijk bleek en werd door een beambte van de spoor wegen uit zijn auto geholpen. In scherp contrast met zijn gewoonlijk kaarsrechte houding, liep hij nu licht vooroverge bogen. De minister is vergezeld van zijn dok ter Sir Alexander McCol Bij een van de vele Kerststallen die we beroepshalve en als particulier in de af gelopen dagen zagen, was een herder, die een fluit bespeelde. Peinzend, wet die man nu eigenlijk wel voor een wijs uitzond, kwamen we tot de conclusie, dat de me lodie geen andere kon zijn dan die van het Engelenlied nog zo nieuw en zo schoon: „Ere aan God in den hbge. m de mensen een welbehagen". Als we eens allemaal als katholiek voor de eerstvolgende maanden een van die pijpers werden en de hymne van de Paus einde Zijn Kerstboodschap overnamen van be kering, verzoening en terugkeer naar de natuur van het Christendom met onder linge hulpvaardigheid, rechtvaardige ver deling van goederen en gezamenlijke ver volmaking. De Paus heeft grote verwachtingen van het jubeljaar, maar het succes zal groten deels afhangen van de houding der katho lieke wereld en de reacties dér individuen, in welke functie dan ook, afzonderlijk. Het Evangelie kan weer de Blijde Bood schap worden. Doch dan moet niet-Chris- teliik Europa kunnen zien, dat het Chris telijk geloof getuigenis aflegt van het ge weldige feit in die Kerstnacht. Dit getui genis is er lang niet altij.d, zodat ook de maatschappelijke gerechtigheid vaak maar moeilijk kan doorbreken. „Trouw" merkte dezer dagen op: Naar wU vernemen, zal drs. Hatta morgen naar Zwitserland reizen in ver band met een oogonderzoek. HU wordt vergezejd door twee adjudanten en prof. Supomo. Thans staat niet vast of nog meer personen zullen meereizen. De In donesische delegatie zal Zaterdag 31 December naar Indonesië terugkeren. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 13 Maart 1949, na vermissing: Sergt. H. Steggerda uit Leeuwarden. Kon. Ned. Ind.-Ieger: Gesneuveld 5 December 1949: Mal Mil Soldt 2de kl. Sarmin. uit Indonesië. Gisteren hield de Stichting „Toezicht Politieke Delinquenten" in Den Haag een openbare slotvergadering, waar o.a. de minister van Justitie, mr Th R. Wijers een toespraak hield. Na de bevrijding ontstond het probleem der politieke delinquenten, toen niet minder dan 150.000 verdachte personen werden gearresteerd en in kampen bijeen gebracht werden. Duizenden gezinnen kwamen zonder middel van bestaan, tien duizenden woningen werden leeggehaald Naast het op zichzélf reeds moeilijke vraagstuk der berechting kwafh een nog vele malen neteliger maatschappelijk probleem te staan. Dit vormde de aan leiding tot de oprichting der stichting, die in 25 gemeenen een plaatselijke afd? ling kreeg. Gedurende 1946 en 1947 wer den 40.000 politieke delinquenten naar huis gezonden en voor bijna ieder wist de stichting een toezichthouder te vin den. Ook voor huisvesting, huisraad, gel delijke voorschotten en arbeidsbemidde ling gaf de stichting haar beste krach ten. Een belangrijk probleem was voorts het feit, dat allen, die in Duitse diens' waren getreden in totaal 60 000 perso nen statenloos waren geworden, het geen een reeks van minder aangename consequenties medebracht, onder meer het feit, dat deze lieden als vijandelijk onderdaan werden beschouwd en derhal ve geen vermogen konden bezitten, in theorie zelfs de inhoud van hun loon zakje niet als hun eigendom konden be schouwen. Op aandringen van de Stich ting is door een gedeeltelijke „ontvijan- ding" althans dit laatste bezwaar enigs zins ondervangen. Thans zijn nog ongeveer 3500 poli tieke delinquenten gedetineerd. De stich ting vond thans hert moment gekomen om tot liquidatie over te gaan. Amerikaanse autoriteiten zUn van mening, dat op 6 Februari een begin zal kunnen worden gemaakt met de levering van Amerikaanse wapens en uitrustingen aan West-Europa- Dit is een maand later, dan men oor- spronkelijk had gedacht. Het uitstel betekent, dat de admini stratie slechs vijf maanden de tijd zal hebben om het toegewezen fonds van één milliard dollar te gebruiken. Zijn de gelden tegen 30 Juni 1950 niet besteed of bestemd, dan vloeien zij weer terug in de Amerikaanse schatkist. In officiële kringen is men echter van mening, dat de gelden binnen de be schikbare tijd besteed zullen kunnen worden. „De twijfelzuchtige mens, ook de twij felzuchtige Christen zegt: Men kan geen ijzer met handen breken". Waarom eigenlijk niet, als de doden worden op gewekt, als God mens wordt? Derhalve positief werk onzerzijds, han delen in de geest van Christus' leer zon der „maren" en in offervaardigheid. En zonder alleen de zuiver negatieve arbeid van bestrijding. Eind vorige week schreef „De Volks krant" o.i. zeer terecht: Wij houden ons bovenmate bezig met bestrijding van andermans politiek in plaats van uit te dragen de eigen poli tiek. Lectuur tegen de dwaling van het socialisme is prachtig. Maar wanneer wij, katholieken, wat critiseher zouden zijn tegenover ons zelf (en dit geldt voor alle groepen) wat meer rekening en verantwoording zouden afleggen te genover ons zelf, wanneer wij ons zelf wat meer zouden belezen, dan zouden we misschien tot de ontdekking komen, dat we te weinig constructief zün". Dat is midden in de roos. We hebben de beste leer, de schoonste voorbeelden. Wij 20ste-eeuwers zouden ook tot de beste, tot de voorbeeldigste leden der ge meenschap moeten behoren. Met Kerstmis zijn we het Heilige Jaar ingegaan, waarvan de H. Vader, gelijk reeds geschreven, zulke grootse verwach tingen heeft. Men zal naar ons opzien. Zijn we ge reed als die herder bij de stal voor het concert der verzoening, voor die mach tige symphonie der sociale rechtvaardig heid, voor dat meesterwerk der naasten liefde. De deur is geopend. De Paus roept ons. HENK VAN DER MAZE. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Over- wegend droog weer. Zwakke tot i matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets minder zacht. Donderdag 29 December: zon op 8.48 u.urt zon onder 16.36 uur; maan op 12.54 uur, maan onder 2.47 uur. Naar wij vernemen lieeft het bestuur van de Aero-Holland" besloten zijn vliegbedrijf stop te zetten. De liquidatie van het bedrijf zal geleidelijk ge schieden, doch vermoedelijk reeds per ultimo Maart een feit zijn. Het be stuur van de „Aero-Holland" is tot dit besluit gekomen, omdat naar zijn mening in ons land op het ogenblik de voorwaarden ontbreken, die on ontbeerlijk zijn voor de opbouw van een particulier vliegbedrijf naast ie K.L.M. I Het grootste deel van het 60 man om vattende personeel van de „Aero-Hol land" is gisteren ontslag aangezegd met een opzeggingstermijn van drie maanden. Een klein deel van het personeel zal in dienst blijven, omdat de „Aero-Hoiland zijn commerciële activiteit voorlopig denkt voor te zetten. De „Aero-Holland hoopt zijn relaties, zij het voorlopig niet meer met eigen vliegtuigen blijven bedienen; te kunnen luchtvloot van de „Aero-Holiand die op het ogenblik bestaat uit 3 Da- kota's, 3 Beechcrafts, 5 Cessna's, Koolhovens FK 43 en 1 Fokker S 9. D« „Aero-Holland" werd einde 1947 opge richt. Verwijten aan de regering Het bestuur van de „Aero-Holland" deelt ons in verband met de voorgeno men liquidatie van zijn vliegbedrijf o a mede, dat bij de uitoefening van zijn be drijf is gebleken, hetgeen overigens bil verkrijging van de concessie niet kon worden ovenzien. dat het te maken heeft met beperkingen van commerciële en, po- Er is nog geen definitieve besi'ssing' titieke aard. die haar door de regering genomen, wat zal geschieden met dal worden opgelegd en die haar concurrent ten io andere landen niet in die mate kennen. „Aero-Holland" boette daardoor ernstig aan slagvaardigheid in. De be moeiingen van de Nederlandse regering worden kennelijk mede ingegeven door de zorg om vóór alles de andere nationa le luchtvaartmaatschappij, de KLM, zo veel mogelijk te beschermen, aldus roeent „Aero-Holland". Toen de regering indertijd de aanvra ge voor een concessie voor een charter- ïuchtvaartbedrijf inwilligde, was bekend, dat de KLM op dit gebied geen ambitie had. Nauwelijks was „Aero-Holland" ech ter opgericht of door dfi KLM werd be langrijk meer activiteit op dit gebied ontplooid. Daar het zeker niet de bedoeling van Aero-Holland" is een concurrentiestrijd aar. te binden met een bedrijf, dat voor btina 100 pet. aan de staat behoort en daardoor over geheel andere middelen beschikt dan ee.n particuliere onderne ming, heeft „Aero-Holland" de regering medegedeeld', dat zij besloten heeft haar vliegbedrijf, na afwikkeling van reed.' aangegane verplichtingen, geleidelijk stop te zetten. Het bestuur betreurt het, dat een groo' gedeelte van het personeel, dat zich vol enthousiasme aan de opbouw van dit jon ge bedrijf heeft gewijd, genoodzaakt wordt een ander bestaan te zoeken. Tot zover de mededelingen, welke wij lichtten uit een communiqué van het be stuur van „Aero-Holland". Naar wü vernemen zullen de N. V, Avio-Diepen en de Frits Diepen Vlieg tuigen N. V. hun werk normaal voort- I zetten. Het Amerikaanse ministerie van han del deelt mede dat in het derde kwartaal van dit jaar het tekort op de handelsba lans van het buitenland met de Verenig de Staten 831.000.000 kleiner was dan in het vorig kwartaal. Het dollartekort bedroeg blijkens de gepubliceerde cijfers in het tweede kwar taal S 1 992.000.000 en in het derde 1.161.000.000. Uit de door het ministerie gepubliceer de cijfers blijkt dat de aankopen van het buitenland welke in het tweede kwar taal een waarde van 4.414 000.000 ver tegenwoordigden in het derde kwartaal gedaald waren tot 3.631.000.000, terwijl de verkopen aan de Ver. Staten van 2.422.000.000 in het tweede kwartaal ge stegen waren tot 2.470.000.000 in het derde kwartaal. De autoriteiten van het ministerie van handel wijzen er op dat in deze gerin gere aankopen in de Ver. Staten het ge ringere bedrag weerspiegeld wordt dat de ECA in de vorm van leningen ol schenkingen ter beschikking van de Mar shall-landen gesteld heeft, terwijl de gro tere omvang van de verkopen van het buitenland aan de Ver. Staten voorname lijk te danken is aan het feit dat meer Amerikaanse touristen in deze tijd een buitenlandse reis gemaakt hebben. De autoriteiten delen méde. dat de la gere ontvangsten uit hoofde van leverin gen aan de Ver. Staten meer dan goed gemaalrt werden door de grotere inkom sten uit tourisme. Tevens verklaarden zij te verwachten dat de verkopen van goe deren in het lopende kwartaal weer zou den, toenemen. De gevolgen van de devaluaties waar toe een aantal landen in September wa ren overgegaan kwamen in de cijfers over het derde kwartaal nog niet tot uit drukking, wordt van de Zijde van het ministerie verklaard. Op Kerstavond" klonken er enkeïe schoten op de Pelssingel te 's-Herto- genbosch. De 24-jarige v. d. H- ui' Rosmalen, magazijnbediende in een der Bossche kazernes, vuurde enkele schoten uit een legerpistool in de richting van zijn vroeger meisje, dat met haar vriend op weg was naar huis. Van de H. die enkele maanden kennis met dat meisje heeft gehad, kon zich maar moeilijk schikken in zijn lot. Toen hem echter bekend werd, dat zijn vroe gere geliefde met een ander uitging, vatte' hij het plgn op het meisje, haat nieuwe ridder en zich zelf te doden. Door het optreden van enkele voorbij gangers Was de schutter niet in staat ge richt vuur af te geven. Niemann werd door de kogels geraakt. Van de H-, die bovendien niet geheel nuchter was, werd onmiddellijk naar het hoofdbureau van politie overgebrach' Hij zal voor de officier van justitie wor-, den geleid, Tussen de samenwerkende patroonsor ganisaties en de Uniebonden in het bouw bedrijf is volledige overeenstemming be reikt inzake de door de regering toege stane loonsverhoging van 5 procent, aldus deelt de Algemene Bouwvakarbeiders bond mede. De samenwerkende organisaties van werkgevers in het bakkersbedrUf hebben zich, naar zij ons mededelen, beraden om trent de mogelUkheden om de loonsver hoging van 5 pet. in hun bedrUfstak door te voeren. Unaniem waren zy van mening, dat-, hoezeer op zich zelf ook deze loons verhoging sociaal gerechtvaardigd moet worden geacht, de rendabiliteit in het bakkersbedrijf niet toelaat de onderne mingen de daaruit voortvloeiende lasten te laten dragen. Zij achten derhalve deze loonsverhoging slechts dan aanvaardbaar, indien gelUktydig daarmee gepaard gaat een verhoging van de prijs van het zoge naamde regeringsbrood. In verband hiermede achten zij het noodzakelijk, dat het college van ryksbe- middeiaars in deze zyn uitspraak doet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1