Sukarno's komst in Djakarta Stormachtige ontvangst der bevolking „Het welzijn van beide volken voor ogen!" Er had reeds overleg plaats in Unie-verband Or Duisternis inTs j eclioSlo wakij e Vertegenwoordiger van A.K.U. te Praag in arrest Sumitro zoekt Amerikaanse steun Pluimveestapel op vooroorlogs peil Weerbericht! Kard. Mindszenty naar Rusland? Crisis in Frankrijk onvermijdelijk? AFSCHEID IN DJOGJA Zweed te Praag veroordeeld Indonesië in de V.N. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nederlanders zijn geëerde gasten Dr. Hirschfeld overhandigde geloofsbrieven De erkenning van Israël en de regering van Mao Tse Tung in China NDER DE 11 Millioen kippen leggen 1800 millioen eieren 71sie JAARGANG DONDERDAG 29 DECEMBER 1949 No. 21119 GEBED NA DE HOOGMIS IN INDONESIË VOOR HET VOLK wordt. In de historische Treveszaal aan het Binnenhof heeft de Nederlandse regering een diner aangeboden aan de Indonesische delegatie die in Amsterdam de souvereiniteitsoverdracht bijwoonden. Aan de linker zijde herkent men o.a. minister Stikker, sultan Hamid, minister Drees en de ministers Götzen, Schokking en v. d. Brink. Rechts o.a. minister Joekes, min. Van Maarseveen, drs. Hatta, min. Van Schaik. COCHRAN, EERSTE AMBASSADEUR DER V. ST. IN INDONESIË o.a. drie jaar dwangarbeid „wegens illegale export" WEER AANMONSTEREN *N -ATLANTISCHE RAAD OP 6 JANUARI BIJEEN Volgens overlevering is de Dollard de inham van de Noordzee tussen Groningen en Oost-Friesland in 1277 ontstaan. Meer dan 30 dorpen zouden tijdens die grote overstroming zijn verwoest. Later zijn gedeelten van de Dollard weer ingepolderd. De laat ste aanwinst is de grote Carel-Coenraadpolder. In de mooie en vruchtbare Kerkhovenpolder werd tijdens de bezetting alles door de Duitsers vernield en weggeroofd. Mooier dan voorheen zijn nieuwe boer derijen in deze vruchtbaarste streek van Nederland her rezen. VETO VAN RUSLAND? DE V.S. ZIJN IN PRINCIPE WEL BEREID TE HELPEN - IETS KOUDER WEER DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingelf op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bjj vooruitbetaling. Met het eerste vliectuie va» de ,.Gar»da Indonesian Airways" is gisteren pre sident Sukarno op Kema.ioran geland en de bevolking van de hoofdstad der nieuwe republiek heeft hem, zoals te begrijpen valt, een stormachtige ontvangst bereid. Al uren tevoren waren tienduizenden samengedromd rond het vliegveld en langs de weg naar de stad. Even over half 12 verschenen met luid gejuich begroet twee Dakota's met rood witte staart boven het vliegveld; ze maak ten een ererondje, waarbij pamfletten werden uitgeworpen en om 11.42 uur landden ze. Het Indonesia Raya werd ge speeld, Merdekageroep weerklonk alom en nadat Sukarno de erewacht had geïnspec teerd, werden de president en zijn echt genote door het ontvangstcomité begroet. In een wijnrode open auto ging het ver volgens naar de stad. maar tussen de enthousiaste menigte, die telkens het cordon verbrak en waarvan sommigen op de auto's sprongen die achter de presi dentiële wagen volgden, ging het slechts langzaam vooruit. Op het Koningsplein, waar de menigte onafzienbaar was, heette' een commissie o.l.v. Anak Agung' Sukarno welkom aan het paleis. Na het welkomstwoord zou de president spreken van een platform in de paleis tuinen. Doordat echter het publiek ook de tuin had overstroomd, was dit on mogelijk en sprak hij van het bordes van het paleis. „Merdeka" was het eerste woord, dat hij zeide en minutenlang werd dit door de mensen herhaald. Sukarno noemde souvereiniteitsover dracht het gevolg van de goede wil van de Indonesiërs, de Nederlanders en de in ternationale wereld, waarvoor wij zeer dankbaar zijn, maar zij is grotendeels te danken aan de strijd van Anak Agung. Hamegku Buwono, mr. Mohammed Yamin Bung Karno en Bung Hatta, ja van het gehele volk, geen een uitgezonderd". Hij legde er de nadruk op. dat geen kracht ter wereld het Indonesische volk kan te genhouden, indien het volk verenigd is. Vervolgens herdacht Sukarno de gevalle nen in de strijd en de nagelaten betrek kingen. .Sukarno, die na vrijwel iedere zin door gejuich onderbroken werd, verklaarde, dat voor het einde van 1951 Irian (Nieuw- Guinea) deel zal uitmaken van de R. I- S Daarvoor moeten wij werken, en strij den, en een nationale eenheid vormen". Vervolgens verzocht hij de bevolking de veiligheid te bewaren en rust en orde te handhaven. De buitenlanders, ook de Ne derlanders, moeten wij op waarde schat ten". ,.Wij zijn nu in vrede met de Nederlan ders- De Nederlanders zijn onze geëerde gasten en het is mijn wens, dat u allen nette gastheren zijt". Na nogmaals het volk *e hebben opge wekt tot werken en strijden, besloot Sukarno „en houdt niet op, alvorens ge heel Indonesië Irian inbegrepen, zijn vrij heid heeft verworven". Onder leiding van Sukarno en de auto riteiten op hét bordes riep 4e bevolking tien minuten lang „merdeka". Begeleid door de sultan van Djogja, begaf Sukarno zich vervolgens in het paleis, waar hij in de werkkamer, in gezelschap van me vrouw Sukarno en de sultan van Djogja. de hoge commissaris van Nederland dr. Hirschfeld, ontving, die zijn geloofsbrie ven kwam aanbieden. Na een conferentie, die ongeveer een kwartier duurde, werd in een andere pa leiszaal gelegenheid gegeven kennis te maken met de president. Hiervan werd in ruime mate door vele Nederlandse en Indonesische autoriteiten gebruik ge maakt, o.m. door vice-admiraal Kist en generaal Buurman van Vreeden. In de galerij van het paleis waren tal loze roodwitte bloemstukken geplaatst. In de middag gebruikten het kabinet der R.I.S. en Indonesische genodigden de lunch in de grote eetzaal, waar daags te voren de souvereiniteitsoverdracht ge schiedde. Te Surabaja hebben de T.N-I. en de A-divisie gezamenlijk voor kolonel Schef- felaar en kolonel Sungkono gedefileerd. Ook te Malang werd een gezamenlijke parade gehouden. Te Bandung verliep de dag rustig: er was weinig verkeer in de straten. In alle hoofdsteden der negara's kwamen autoriteiten bijeen om het ver slag van de plechtigheden te Batavia en Amsterdam te aanhoren. „Dinsdag is er een einde gekomen aan te stellen voor het vestigen van een een eeuwenoude verhouding tussen Ne- hechte band tussen het Indonesische en Naar aanleiding van de souvereiniteits overdracht heeft het Staatssecretariaat van Z. H. de Paus bepaald, dat voortaan het gebed „Domine, salvam fac reginam, dat op Zondag na de Hoogmis in Indone sië werd gezongen, zal worden vervan gen door het volgende gebed (uit het Latijn vertaald): Schenk heil aan Uw volk, o Heer. En geef Uw Zegen aan Uw erfdeel. Laat °ns bidden. Heer, wij smeken U, dat gij ons vaderland met Uw voortdu rende goedertierenheid wilt beschermen en zijn regeerders met Uw wijsheid wil verlichten, opdat het ware bestuursbe leid hun moge gegeven worden, en zij in staat mogen zijn het tep uitvoer te leggen. Door Christus onze Heer. Amen. derland en Indonesië. Het is de vurige wens van H.M. de Koningin, die gedeeld wordt door het gehele Nederlandse volk, dat ofschoon aan de oude verhouding definitief een einde is gekomen de banden tussen onze beide volken op een nieuwe basis van vrijheid, gelijkheid en wederkerigheid, niet slechts zullen wor den voortgezet, maar juist omdat zij thans uit vrjjwilligheid voortspruiten, zul len groeien en nog levenskrachtiger zul len worden." Deze woorden sprak. dr. Hirschfeld, de Hoge Commissaris van Nederland in In donesië, toen hij gistermiddag zoals wij reeds meldden op het Paleis Ko ningsplein te Batavia aan president Su karno zijn geloofsbrieven overhandigde. Dr. Hirschfeld noemde het een buitenge woon voorrecht, dat hij door de Koningin als eerste Hoge Commissaris aangewezen was, en hij vervolgde: „Het is onze vaste overtuiging, dat met het groeien van de banden het welzijn van Uw volk, zowel als van het mijne gediend zal zijn. Tot dat doel bij te dragen zal mijn hoogste doel en streven zijn in mijn func tie van Hoge Commissaris in Indonesië, opdat vriendschap, de steun en de samen werking, in het kader van de Nederlands- Indonesische Unie voor beide een leven de werkelijkheid zullen zijn. Dr. Hirschfeld, besloot zijn toespraak rftet de woorden: „Mijnheer de president, gisteren werd het verleden begraven, he den planten wij het zaad van de toe komst. Moge in de toekomst de samen werking tussen onze volkeren rijpe vruch ten dragen voor beide." „U kunt op mij vertrouwen" President Sukarno zeide in zijn ant woord verheugd te zijn op de dag, dat hij de hoofdstad van de R.I.S. binnen kwam, de Hoge Commissaris van Neder land te kunnen ontvangen. W« zullen onze beste krachten wij den aan een goede samenwerking binnen het raam der Unie in het belang van beide volken. Ik ben er zeker van, dat U niets zult nalaten om alles in het werk Het eerste overleg in Unie-verband tussen Nederland en Indonesië op het gebied van het buitenlandse beleid heeft reeds plaats gehad, aldus ver nemen we in doorgaans welingelichte kringen. Dit overleg heeft in de eerste plaats betrekking op de kwestie van de er kenning van de regering van Mao Tse Tung in China en voorts op de de-jure erkenning van Israël. De besprekingen over deze aangelegenheden zjjn reeds Ingeleid in de onmiddellijk aan de sou vereiniteitsoverdracht voorafgegane dagen en wel tussen de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon, de heer Lovink en het. Nationale Voorberei dingscomité in Batavia. Na de souvereiniteitsoverdracht werd dit overleg voortgezet in Den Haag met de minister-president van de nieuwe staat, drs. Hatta, die tevens minister van Buitenlandse Zaken a.i. is. De Nederlandse regering houdt, wat de erkenning de jure van Israël en de erkenning van het bewind van Mao Tse Tung betreft tevens regelmatig contact met de regeringen van de landen der Benelux en Westerse Unie. Naar ver luidt zal België spoedig tot erkenning de jure van Israël overgaan, waaruit mag worden afgeleid dat deze aangelegenheid voor Nederland thans zeer actueel het Nederlandse volk op de basis van vrijheid, souvereiniteiO en gelijkheid. U kunt op mij vertrouwen, dat ik ook het mijne zal doen om dit te verwezenlijken". Dr. Hirschfeld, die in atrtbassadeurs- dracht gekleed was, werd voor de over handiging van het Hoge Commissariaat door mr. Subardio, adviseur van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken, in de auto van Sukarno, voorafgegaan door o motorrijders. Dr. Hirschfeld, die verge zeld was door de heer de Beus, hoofd van de Directie Verre Oosten en jhr. De Ranitz, inspecteerde de erewacht van net paleis Koningsplein. Nadat hij door mi nister Rum was begroet, werd hij door president Sukarno in de binnenzaal ont vangen. Josef kardinaal Mindszenty is, volgens het onofficiële Katholieke Nieuwsagent schap A. R. I. uit de gevangenis in Boe dapest naar elders, waarschijnlijk naar Rusland, overgebracht, aldus meldt A. P. uit Vaticaanstad. A. R. I. deelde mede, dat de kardinaal onder zware bewaking was weggevoerd. Het agentschap Verklaarde zjjn inlich tingen te hebben ontvangen van 't per soneel van de gevangenis, waar de kar dinaal regelmatig werd onderzocht. Het agentschap betoogde, dat het niet waarschijnlijk is, dat de kardinaal naar een andere Hongaarse gevangenis Is over gebracht, en dat het derhalve mogelijk is, dat hij naar Rusland is overgebracht. De moeder van de kardinaal heeft de afgelopen twee maanden geen verlof gekregen, om haar zoon te bezoeken, voegde het agentschap eraan toe. De situatie voor het ministerie- Bidault, nu de behandeling van de be groting zover gevorderd is, dat alleen nog de stemming is te houden over twee bronnen van inkomsten, by welke stemming de vertrouwenskwestie is ge steld, is nu zeer precair. De kamer heeft nog even bedenktyd, of zy de regering zal steunen, dan wel een nieuwe crisis zal riskeren. Voor oppositie en regering draaien de cyfers, die by de stemming van morgen bereikt kunnen worden, om het getal 300, hetgeen op een zeer ge ring aantal twijfelaars wyst. Het lot van de regering hangt af van do radicalen, die zich by de jongste stem mingen onthouden hebben. De uitslag is nog hoogst onzeker, aangezien er nog druk onderhandeld wordt. De heer H. Merle Cochran is benoemd als eerste ambassadeur der Verenigde Staten in de R. I. S. Cochran heeft zijn geloofsbrieven reeds aan president Su karno aangeboden. Het einde van een periode en tevens een nieuw begin, was het afscheids bezoek, dat de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon, de heer Lovink, op 23 December bracht aan president Sukarno. Links: de H.V.K. in een ernstig gesprek gewikkeld met het staatshoofd van de R.I.S.rechts: ongedwongen en ongetwijfeld hartelijk van beide kanten was de kennismaking met Sukarno Junior, het zoontje van de president. Volgens een Reuterbericht uit Praag heeft de Ned. legatie aldaar medege deeld, dat een vertegenwoordiger van de AKU, reeds zestien dagen lang te Praag in arrest wordt gehouden pn dat de le gatie er niet in is kunnen slagen met hem in contact te komen of de reden van zijn arrestatie te achterhalen. De vertegenwoordiger werd, op weg naar zijn kantoor, op 12 December, op straat door een politie-auto aangehouden en meegenomen, aldus" heeft een vriend van hem, die vorige week met vacantie uit Tsjecho-Slowakije vertrokken is. mede gedeeld. De gearresteerde is de heer J. H. Louwers, leider van het verkoopbureau van de AKU in Praag. De vriend, waar van in het Reuter-bericht sprake is, was zijn assistent de heer J. v. D. die ver leden week met de echtgenote en de kinderen van de heer L. in Nederland is aangekomen. Hij vertelde, dat de heer L. op 13 December in Praag door vijf mannen in burger uit zijn auto was ge trokken en in hun eigen wagen gesme ten. De Nederlandse gezant in Praag, mr. W. van Tets, heeft zich onmiddellijk krachtig achter deze zaak gesteld en zelfs bij het aanbieden van zijn geloofs brieven hij is zoals men weet pas be noemd van deze gelegenheid gebruik gemaakt om president Gottwald en de Tsjechische minister van buitenlandse zaken dementis om inlichtingen te vragen. Men heeft zich van Tsjechische zijde voorlopig met enige algemeenheden van -de zaak afgemaakt. Mr. J. van der Gaag, eerste legatie secretaris. is thans met de leiding van de Nederlandse legatie belast. Zoals be kend heeft de gezant mr. Van Tets, Praag verlaten. Hij zal Prins Bernhard op diens reis naar de West vergezellen. Gisteren is te Praag, na een rechts zitting, die de gehele dag duurde, een jong Zweeds zakenman, genaamd Holger Hjelm, tot drie jaar dwangarbeid, een boete van 10.000 kronen en confiscatie van zyn bezittingen in Tsjecho-Slowakye veroordeeld. Het gerechtshof bepaalde voorts, dat Hjelm na het uitzitten van zün straf uit het land gezet zou worden. Hjelm heeft beroep aangetekend. Het gerechtshof oordeelde Hjelm schul dig aan het „ongeoorloofde exporteren van machinerieën voor de bijoutyie- industrie". Begin van dit jaar had hij onderhandelingen met Tsjechoslowaakse bijouterierfabrikanten gevoerd en het was hem onder meer gelukt, verschillende onderdelen van een machine voor het vervaardigen van een bepaalde steen en vijftig kilo zilver in zijn auto uit het land te smokkelen. Ook had hij zich schuldig gemaakt aan deviezenovertredingen en verscheidene personen bij deze activiteiten betrokken. Bovendien had hij een aantal Tsjecho- slowaken op ongeoorloofde wijze ilit het land geholpen, onder meer een zekere fabrikant Pitas en de gebroeders Beid. Hjelm werd 28 September gearres teerd toen hij op het punt stond het land pei vliegtuig naar Stockholm te verlaten, maar eerst eergisteren werd bekend ge maakt, dat hij zou terecht staan en nog wist de Zweedse legatie niet, waarvan hij beschuldigd was. Eerst 17 November verkreeg een ver tegenwoordiger van het Zweedse gezant schap toestemming tot een onderhoud, doch hierbij mochten alleen persoonlijke aangelegenheden aangeroerd worden. Een woordvoerder van het gerechtshof zeide, dat de zitting openbaar zou zijn en dat de pers vertegenwoordigd zou zijn, door een verslaggever van het officiële Tsjechoslowaakse nieuwsbureau en een, naar men meent communistisch, Zweeds journalist. Later vertelde de president van het hof, dat er geen plaats meer was voor de Westelijke pers, daar alle toe gangskaarten voor de pers reeds waren uitgereikt, „toen iedereen wist, dat het proces zóu worden gehouden". Er waren faciliteiten verleend aan vertegenwoor digers van de Zweedse legatie. De verdediger van Hjelm was de Praagse jurist dr Jaroslav Taush. De vonnissen en de acte van beschuldiging werden door het officiële Tsjechoslo waakse nieuwsbureau bekend gemaakt. De Zweedse legatie heeft nog geen com mentaar op het proces geleverd. Men heeft de algemene indruk, aldus Reuter, dat de. „bewijzen" van het hof het vonnis niet rechtvaardigen. Er is een tijd van komen en er is een tijd van gaan. Wij weten het, dat daar mede geen nieuws verteld wordt, -cu-ch deze aloude waarheid dringt zien on weerstaanbaar op, nu 1949 over enk-ie dagen zal moeten afmonsteren om zijn plaats op de woelige baren af te s.aan aan 1950- En met 1949 monstert, zoals hij Dinsdag mededeelde, Roerganger af uit onze club, welke week in week uit voor U het bovenhoekje op de voorpa gina aan de rechterzijde vulde- Het heeft ..in de Stormhoek" vaak gestormd, zoals het bij de jeugd in de Sturm und Drang periode pleegt te stormen. Roerganger heeft in regen en wind op zijn post ge staan om voor de jongeren een loods te zijn en her, veilig te roergangen naar de idealen welke zij, veelal met grote onstuimigheid, nastreefden opdat het schip niet vast zou lopen op klip of zandbank, doordat de navigatie meer voortvarend dan voorzichtig was. Wan neer hij thans afmonstert, betreuren do andere leden van de equipage zijn heen gaan, doch geven uiting aan hun waar dering voor de puntige stukjes van Roerganger. Scheiden doet altijd even pijn en of schoon het afgelopen jaar voor velen ongetwijfeld teleurstelling heeft gebracht, is het toch met een zekere weemoed, dat wij van 1949 afscheid nemen, al is het alleen maar, omdat het nieuwe jaar met grote zorg tegemoet getreden wordt. Immers, rooskleurig laat zich noch de economische, noch de staatkundige, noch de internationale toestand aanzien: om zulks te constateren, heeft men geen loupe van .node. Het nieuwe schip zal binnen enkele dagen meren om dan de jaarvaart aan te vangen en de meesten van ons zullen weer aanmonsteren. Zal dit onze laatste reis zijn? Zullen wij misschien onderweg reeds spoedig worden gedwongen om af te monsteren? Wij weten het niet. Hij, Die eens de stormen en wateren dwong aan Hem te gehoorzamen, zal daarover beslissen. Wat ons te doen staat is: met onver minderde moed en ijver onze posten in nemen op het nieuwe schip, allen op onze oude plaatsen- De taak van onder getekende zal o-m. weer zijn om te trachten bij alle narigheid de zonnige kant van de humor te laten schijnen en U schertsende de spiegel van de waar heid voor te houden. Wij weten, dat het vaak moeilijk is om nog een glim lach de lippen te doen plooien, zoals het voor schrijver dezer rubriek niet aU-id licht is om de luchtige noot aan te slaan. Maar wat zijn wij zonder humor: wat kan ons anders staande houden op het zwalkende schip dan de stevige benen van de „Roomse Blijdschap ANALYST De Noord-Atlantische raad komt 6 Januari te Washington bijeen ter bespre king van het in het begin van deze maand te Parijs opgestelde plan voor gemeen schappelijke verdediging van het Noord- Atlantisch gebied. De goedkeuring van deze plannen door de raad is nodig al vorens de Amerikaanse wapenen aan de landen van het pact kunnen worden ver strekt, Vele afgevaardigden bij de V.N. hebben de vrees uitgesproken, dat een eventueel verzoek tot toelating van Indonesië tot de V.N. zou worden geveteerd door Rus land. Reeds staat vast, dat tenminste negen leden' van de Veiligheidsraad de toelating zouden steunen, doch voor de meeste waarnemers is het even duidelijk, dat de Sovjet-Unie zich ten sterkste daartegen zou verzetten. Deze mening baseerden zij op het feit, dat de Sovjet- Unie tweemaal haar veto uitsprak over een resolutie van de Veiligheidsraad, waarin de overeenkomst tussen Nederland en de nieuwe republiek met. vreugde be groet werd. Ondanks het feit, dat over 1948 nog niet de helft van de eieraanvoer is be reikt vergeleken met het topjaar 1939. groeit de positie van de Coöpertieve Roermondse Eiermijn (C.R.E.) steeds meer naar de voor-oorlogse toestand Dit werd Woensdag tijdens de in gebouw „Katholiek Leven" te Eindhoven gehou den algemene vergdering van de C.R.E medegedeeld. Het waren trouwens over het algemeen nogal optimistische klan ken, die op deze vergadering werden ge- thans elf millioen kippen, die 1800 mil heen eieren zullen leggen, waarvan 1100 millioen voor binnenlands gebruik, 400 millioen voor export naar Engeland en 300 millioen voor export naar andere lan den. Voor de laatste 300 millioen zal een gcede prijs worden gemaakt en als ook de prijs, die Engeland gaat betalen, mee valt, dan kunnen 't bestuur en de direc tie van de C.R.E. de toekomst met veel vertrouwen tegemoet zien. Deze „Engel se" prijs ,is nog niet bekend, doch men dringt er bij de regering op aan, dat het hoord. Na de opheffing van de distribu- een redelijke zal zijn. Komend jaar zul- tie kon de consumentenprijs hoger wor- J len ruim 20 millioen kuikens uitgebroed den en de situatie in de pluimveehouder1!mogen worden, zodat -de pluimveestapel is dan ook gunstig te noemen. Men heef) j spoedig, op voor-oorlogs peil zal zijn. Dinsdagavond is dr. Sumitro in gezel schap van de heer Palar, Indonesisch af gevaardigde bij de Ver. Naties per vlieg tuig in New York aangekomen. Op een persconferentie deelde Sumitro mee, dat hij zou trachten Amerikaanse financiële steun voor Indonesië te verkrijgen. Hij zou tijdelijk een kantoor in New York vestigen als gezant, belast met de eco nomische en financiële aangelegenheden van de R.I.S,, in afwachting van de ves tiging van een ambassade te Washington. Hij voorzag, dat er een zeer levendige handel tussen de Ver. Sta tea en de R.IS. in het bijzonder wat betreft landbouw- en mijnbouwproducten zou ontstaan. Op een vraag naar de handelsbetrekkingen tussen Nederland en de R.I.S. noemde Sumitro de bestaande bilaterale 'handels overeenkomst, doch wees hij er op. dat de Nederlands-Indonesische handel altijd onderhevig zou zijn aan concurrentie. Hij zeide, dat men tot dusver voor zichtig was met het investeren van Ame rikaans kapitaal in Indonesië wegens de onzekere politieke toestand, „doch dit is thans veranderd, na%r ik hoop." Een verdrag met de V.S. Door functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken werd later verklaard dat de Ver Staten reeds nagaan op welke wijze Noord-Amerika Indonesië economisch zou kunnen helpen en in het algemeen bemoedigen, indien de V.S.I. om derge lijke hulp zouden verzoeken. Zoals bekend, heeft Indonesië tot nu toe via Nederland, een gedeelte van de Mars hallhulp ontvangen. Nu het een souverei- ne staat is geworden, houdt deze hulp verlening op. Door bovengenoemde Amerikaanse functionarissen werd verder nog ver klaard dat mogeiyk spoedig stappen zullen worden gedaan, welke kunnen leiden tot het sluiten van een verdrag van vriendschap, handel en economische ontw-,'k"ling tussen de Ver. Staten en Indonesië. Door het sluiten van een dergelijk ver drag zou, indien dit zou geschieden naar analogie van de kortgeleden tussen de Ver Staten en Uruguay gesloten overeenkomst het Amerikaanse kapitaal worden aange moedigd tot investeringen in Indonesië. Eén van de voornaamste beginselen van een Amerikaans-Indonesisch verdrag zou zijn, dat geen enkele buitenlandse beleg ger in Indonesië voordeliger voorwaarden mag verkrijgen dan de Ver. Staten. Amerikaanse regeringsfunctionarissen zijn van mening dat, indien het Congres zijn goedkeuring hecht aan president Truman's plan om achtejlijke gebieden met behiflp van Amerikaans kapitaal te ontwikkelen, Indonesië één van de voor deze Amerikaanse steun in aanmerking komende landen zal zijn. Deze functio narissen verklaarden, dat dit de achter grond vormde van de verklaring, welke door de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, in No vember. j.l. werd afgelegd en waarin hij Nederland en Indonesië gelukwenste met het resultaat der Ronde-Tafel-Conferentie hieraan toevoegende dat de Ver. Staten zouden pogen de nieuwe republiek te hel pen, indien hen zou worden verzocht de ze steun te yerlenen. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen, op vele plaatsen nevel en hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke, later matige wind tussen Zuid en Oost Iets t kouder. Vrydag 30 December: Zon op 8 *8 uur, zon onder 16.37 uur; maan op 13.07. maan op 4-00 uur

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1