Nieuws uit STAD en OMTREK De kanteling van 1949 naar 1950 Smaldeel Antillenvaart nit G Na bijna v ijf jaar vrije drukpers ENGELANDS DOLLARPROBLEEM Westlandse Veilingomzetten in 1949 eheugen Hulp De kolen-gulden OPRUIMING Hoeden Z.K.H. Bernhard, Prins der Nederlanden, als „Ambassador of goodwill" 131 millioen voor Nederland WALDO Enkele gevaarlijke symptomen in en critiek Over onbehoorlijkheid en eenzijdigheid Orgie van verveling en wanstaltigheid Mgr. Monti f Israël weigert MAANDAG 2 JANUARI 1950 PAGINA 2 HERWONNEN LEVENS- KRACHT ROEPT BESTUURDERS ALLE VERDEELDHEID VAN INZICHT MOET VOORBIJ ZIJN Ned.Herv. Kerk en Indonesië v.a. f 2.98 TIMCO - BROERSTVEST 56 Onder de geestdriftige toejuichingen en het hartelijke vaarwelgewuif van de vele duizenden, die zich langs de oevers van de Nieuwe Water weg hadden opgesteld, heeft hedenmiddag het „Smaldeel Antillen van Rotterdam uit zee gekozen. De „Karei Doorman", het imposante vliegkampschip, de zeegaande onderzeebootjager „Johan Maurits en de lichte kruiser „Jacob van Heemskerck", welke samen dit smaldeel vormen, zullen de blauwe zeeën doorkruisen, die de kusten omspoelen van de Antillen, van Curagao en van Suriname. Met een wel zeer bijzondere opdracht is dit smaldeel belast. Het brengt immers de Prins der Nederlanden, Z. K. H. Prins Bernhard, naar de Nieuwe Wereld en P Deze ^toewijzingen zijn het resultaat jujs^ naar dat gedeelte ervan, dat een steeds belangrijkere economische van de overeenkomst tussen de seaUteer- rol in het nationale leven van ons land gaat spelen. Nederland neemt fid™2'noÏÏv''nE%rhSt,!beSg?: - daar een belangrijke positie in. Met Venezuela onderhoudt H mede via welke o.m voorziet in de teruggave van Curacao, zeer nauwe betrekkingen. Met Brazilië hoopt t de oesxaanae monetair goud mede door Nederland otrPviririiJpri uit te breiden te Parijs ondertekend op 14 Januari betrekkingen Uit xe Dreiaen. 1946. Het goud is afkomstig uit de op grond van deze overeenkomst gevormae pool die gevoed wordt met goud. dat in Duitsland is teruggevonden of in derde landen is achterhaald. LEEUWARDENAREN VANGEN GESTRANDE LUCHT REIZIGERS OP Staaltje van Nederlandse gastvrijheid KLAVERJASSEN BURGERLIJKE STAND In het afgelopen jaar voor millioen minder geveild dan in 1948 VERSCHUIVING VAN VOEDINGS- MIDDELENINVOER NAAR ZACHTE VALUTALANDEN In overleg met de regering H. M. de Koningin inspecteert ere-wacht Laatste afscheid van Prins Bernhard de juiste man H. M. de Koningin AUTORIJSCHOOL EEN BEETJE ONNADENKEND WAS HIJ WEL Bij het begin van 1950 kunnen we terug zien op bijna vijf jaar waarin de vrije, persen weer hebben gedraaid. Duizenden boeken zijn van de pers gestroomd en daar is heel wat bij geweest dat ons niet pessimis tisch mag doen oordelen over de stand van zaken in onze Nederlandse literatuur. Er zijn enkele toppunten waarop wij trots mogen zijn, er is op een iets lagere trap veel uitgekomen dat een zeer behoorlijk litterair peil vertegenwoordigde. Maar er zijn bepaalde symptomen aanwijsbaar geworden sinds de bevrijding, waarvan het goed is dat zij eens bondig door een toeschouwer worden samengevat, omdat die symptomen reden geven tot bezorgdheid voor de handhaving van dat litteraire peil. Zij werden opgemerkt door een toeschouwer die de kranten bijhoudt, de boeken en de critieken erover geregeld leest en die zich vermeet te spreken met de velen die in gesprekken of op papier een soortgelijke bezorgdheid uitten. talrijker. Zelden immers zal ons land een zo ruime keuze hebben gehad uit Brutaal realisme lend is, kan men het steeds brutaler niet wist welk een stroom van aller- De critiek Onvergeeflijke eenzijdigheid Van de onbehoorlijkheid naar de een zijdigheid, het is weer een kleine stap. Men legt met name in het niet-katho- lieke kamp de eigenaardigste normen aan. Een meesterwerk als „Augustinus" van F. van der Meer, misschien nog steeds het beste boek dat na de oorlog in ons land werd gepubliceerd, is door de neutrale pers eenvoudigweg dood gezwegen. Zo is het de voortreffelijke dichtbundel van Gabriël Smit, „Spie terugtrekking bestuur Jeruzalem SCHEEPVAARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG SPOORWEGEN-SERVICE KIND IN BRANDEND SLEEP- SCHIP OMGEKOMEN Met de oliebollenlucht nog in haren en handen of met zoete geuren van openge maakte visconser venblikjes nauwelijks uit de neusgaten verdwenen trokken Za terdagavond vele mensen ter kerke. „Te Deum's" stegen in de kerken omhoog. Het Oude Jaar zat er op. Na de thuis komst waren er zoveel verschillende vieringen als er gezinnen waren, maar in velen ervan was de radio het middel punt, want ,.De klok heit negen" en de „Yearend Serenade" zullen over belang stelling niet te klagen hebben gehad. Het luiden van de klokken, het gillen van de boten op de rivier en van de fa- brieks-sirenes, het klappen van het vuur werk en het foeteren met diverse toeters opende 1950. Hier en daar trok een klei ne optocht ketelmuziek langs, maar spoe dig was het weer rustig. Gedurende de avond waren de goede geesten langs verscheidene eenzame pos ten gegaan. Chocolademelk en oliebollen waren er voor de politie-agenten; de te lefonist van de brandweer werd dit jaar door de collega's niet vergeten en de jeugd had, dank zij de zorg van Mevr- Benthem-de Wilde, ook dit jaar weer voor een Oudejaars-verrassing gezorgd hij de tram. De koppige Bisschop- of Kardinaals wijn maakte, dat Nieuwjaar voor velen de lichte kater van Oudejaar was. De late H.H. Missen hadden het druk. Hel der licht vriezend weer lokte tot het maken van de nieuwjaarsvisites; aller eerst naar de pastorieën, waar een ein deloze rij handen door de Deken, door de Pastoors, Paters of Kapelaans geschud moesten worden. Ook 's middags bleef het druk op straat, waar de plotseling gelichte hoeden en uitgestoken handen een zeldzaam voor beeld van openbare hartelijkheid waren. Meer uit onwetendheid, hoe deze dag te besteden, dan uit vreugdebetoon over de mogelijkheid een onbeschreven jaar met aantrekkelijke geestelijke en stoffe lijke avonturen te kunnen volschrijven, trokken tal van paartjes naar de op vele plaatsen in de stad georganiseerde Nieuw, jaarsbals. Op de we«ë rhytmiek van Victor Silvester of het statische dreunen van de drum in de samba trokken zij de tweede helft van de twintigste eeuw in neutraal, zonder verveling en zonder Het Comité van Herwonnen Levens kracht doet een dringend beroep op de bestuurders van diverse vakorganisaties voor Vrijdag 27 Januari geen vergadering te willen uitschrijven. Op die dag orga niseert het plaatselijk comité een grote propaganda-avond in het gebouw van de E K. Volksbond. Laat ieder nu reeds voor 27 januari deze notere^ zodat men vrij is om de mooie voorstelling bij te wonen- echt plezier, fatsoenlijk en conventioneel, met Chocomel of Coca Cola, met alles wat op het einde van de eerste helft ge zelligheid heette. En na het vriesweer trok vanuit het Westen de lucht weer dicht. Zoals dat ook in 1949 gebeurde. Verwachting en dreiging uit het Oosten en storing door het Westen Het moderamen der gen synode van de Ned. Herv. Kerk heeft een oproep tot gebed uitgezonden in verband met de overdracht dei1 souvereiniteit over Indo nesië. Na een herinnering aan de ver deeldheid welke te dezer zake onder ons volk heeft bestaan, zegt het daarin o.m „De gemeente belijdt, dat Jesus Christus het hoofd der Kerk is en de Heer der wereld. Zij gelooft daarom, dat de grote wendingen in de historie meer zijn dan enkel een gevolg van politiek slagen of falen. Wij zullen gelovig en gehoorzaam hebben te vragen naar do weg des Heren en te luisteren naar Hem, Die tot ons spreekt ook in de 'verschui vingen binnen aardse machtsverhoudin- gea Wij geloven, dat wij thans alle ver deeldheid van inzicht achter ons moeten laten om ondubbelzinnig te tonen, dat 't wezenlijke welzijn van de Indonesische volken ons ter harte gaat. Wij zullen de verleiding hebben te weerstaan om mok kend afzijdig te blijven of wat nog erger zou zijn met leedvermaak de moeilijkheden gade te slaan, waaraan de jonge staat in de eerste tijd het hoofd zal hebben te bieden. Wij zijn overtuigd, dat God ons roept om de Indonesische volken in de nieuwe verhoudingen te dienen". Te Buenos Aires is bekend gemaakt, dat de vertegenwoordiger van Argentinië bij de Verenigde Naties, dr. Jose. Arce, zijn ontslag heeft genomen. Dr. Arce ver- tegenwoordige Argentinië in de veilig heidsraad. Voorts was hij voorzitter van de algemene vergadering der V. N., toen deze in April 1948 in speciale zitting bijeen kwam. Advertentie In een bijeenkomst te Brussel van de Commission tripartite de la restitution de l'or monétaire zjjn de nodige formali teiten vervuld voor de levering van de (tweede) toewijzing aan Nederland van ca. 30.646 kg. goud. Deze voorraad ver tegenwoordigt een waarde van circa 131.042.000. De eerste toewijzing (35.890 kg.) vond Leeuwarden heeft iets nieuws. Een soort „dienst", waarvan de „leden" ge heel belangeloos aan gestrande luchtrei zigers een compensatie willen geven voor een aantal „verloren" uren. Men wil daar in het Noorden namelijk voorkomen, dat de buitenlanders, die met een K.L.M-- vliegtuig naar Nederland komen en in Leeuwarden belanden omdat hun toe stel dit vliegveid, wanneer Schiphol „dicht" zit, als viuchthaven gebruikt geen raad weten met hun plotseling ver kregen „vrije tijd". Natuurlijk wordt er van K-L-M--zijde voor gezorgd, dat deze mensen een goed onderdak voor de nacht krijgen, doch de buitaenlanders zijn in een vreemde stad, waar zij de weg en de taal niet kennen en het zal hun daar om moeite kosten hun avond zonder ver veling door te brengen. De Prov- E»iese V.V.V- heeft nu een aantal Leeuwarder ingezetenen, dat een vreemde taal machtig is, bereid gevon den, contact met deze buitenlanders op te nemen. En het zal nu zo worden, dat het K.L.M.-kantoor op het vliegveld in Leeuwarden bij voorkomende gelegen heden, alleen maar 'n lijst hoeft te raad plegen, waarop de naam en 't adres van de Frans, Duits, Portugees of een andere taal sprekende burgers voorkomen, om uit te zoeken, wie zij van deze Leeuwar denaren nodig heeft, om de buitenlan ders, die zo plotseling uit de lucht zijn komen vallen, een aangename avond te kunnen bezorgen. In een waas van mist en regen lagen hedenmiddag de markante silhouetten der drie oorlogsschepen, de „Karei Doorman" tegenover de Boompjes op stroom de „Johan Maurits" ter hoogte van de H.A-L. en de „Jacob van Heems kerck" langs de Parkkade. Mist en regen overal, waaruit straks het smaldeel naar het verre land van zonneschijn zal varen. De „Jacob van Heemskerck" maakte zich klaar om zich bij de twee andere schepen op stroom te voegen- „Als ze weg gaan is het droog", ver zekerde de man langs de waterkant en inderdaad de regen mindere gestadig. Reeds werd het drukker in de omgeving- Hier en daar gingen op de schepen de vlaggen uit- Prins Bernhard maakt deze grote reis als een soort „ambassador of goodwill Het imponerende smaldeel, dat heden middag de Rotterdamse haven is uit varen, voert hem naar de belangrijkste steunpunten van het Rijk in zijn nieuwe gedaante- Zo hier van vlagvertoon sprake is, dan draagt het wel een heel bijzonder cachet. Het smaldeel maakt wel een oefentocht maar het zal tevens de aan dacht in de Nieuwe Wereld, en zeer in het bijzonder in Midden- en Zuid-Ame- rika, vestigen op ons land- Dat zulk een reis ook in economisch opzicht belangrijke vruchten kan dragen, is indertijd bewezen door de grote Zuid- Amerika-reis van de toenmalige Prins van Wales, wiens bezoek aan de hoofd steden van Zuid-Amerika van grote waarde was voor de Engelse export. De Na enkele vergeefse pogingen zijn de vaders van het Willibrordus Patronaat er nu toch onlangs in geslaagd de vaders van de Don Bosco-afdeling een flinke neederlaag toe te dienen. Er werd aan 5 tafels gespeeld. De uitslag was 1028 pun ten in het voordeel van de Gorzen. Geboren: Katharina, d- v. J. Storm en P. v. Dorp; Jan, W„ z. v. H- R- ten Dam en C. A. Ris; Adrianus, J-, z. v. P. G. M. v. Pelt en W. de Vries- Gehuwd: F. Elzinga 26 j. en C- H- Vis 18 j. Advertentie. BR06BSVEST 54 SCHIEDAM We laten hier volgen de omzetten van de 12 Westlandse fruitveilingen en van de 2 Westlandse bloemenveilingen over 1948 en 1949. De cijfers over 1949 zijn afgerond. Ze geven dus niet precies de laatste cent weer. maar wel een zuiver toaal beeld. Fruitveilingen: Westarlee - Poeldijk Naaldwijk Honselersdijk Kwintsheul 's Gravenzande Monster Wateringen Maasland Woutersweg Sammersbrug Zwartendijk 1948 1949 9.414.977,79 8.860.000 8.683.102,08 8.060.000 6.945.455,31 6.500.000 5.698.021,20 5.150.000 5.500.430,50 5.180.000 4.592.353,41 4.540.000 4.539.582,40 4.360.000 3.356.867,37 3.150.000 2.223.685,00 2.090.000 2.223.073,23 2.160.000 1.965.106,95 1.940.000 1.656.851,80 1.530.000 Snijbloemen- veilingen: C. C. W. S. te Honselersdijk Het Westland te Poeldijk 1948 3.859.530,84 422.191,78 1949 3.700.000 375.000 Engeland dat nog steeds met een zeer groot tekort op zijn betalingsbalans t.o.v. het dollargebied heeft te kampen, wendt sedert geruimen tijd ernstige pogingen aan om indien slechts enigszins mogelijk zijn invoer van voedingsmiddelen over te schakelen van het dollargebied naar an dere leveranciers. In het afgelopen jaar ondergingen de importen uit Canada een vermindering en werd aanmerkelijk meer gekocht van Europese landen, ter wijl daarnaast de Engelse binnenlandse productie, in het bijzonder van melk, eieren en bacon een stijging onderging. Een overschakeling van leveranciers in het dollargebied naar leveranciers in lan den met zachte valuta vond niet plaats voor suiker Van de suiker welke in En geland woi-dt ingevoerd, wordt thans niets in dollars betaald. Een andere uit zondering was kaas, die thans onder het Marshall-plan uit de Verenigde Staten wordt geïmporteerd. Na Nieuw Zeeland nemen de Ver. Staten thans de tweede plaats in als leverancier, terwijl Canada op de derde plaats komt. Canada is nog steeds de grootste leverancier van tarwe, welke ook via het Marshall-plan wordt gefinancierd. Thans komen de Ver. Sta ten ook weer als leverancier onder de landen van herkomst voor. Totaal 4.281.722,62 4.075.000 Totaal fruit veilingen Tot. bloemen veilingen 1948 56.799.507,04 4.281.722,62 1949 53.520.000 4.075.000 Totaal ƒ56.799.507,04 53.520.000 Totaal-generaal ƒ61.081.229,66 57.595.000 Uit bovenstaande cijfers blijkt der halve, dat het Westland in het afgelopen jaar voor 3% millioen minder geveild heeft dan in het topjaar 1948. Het jaar daarvoor in 1947 was de totale omzet f 48.500.000 en wel 44.000.000 voor de fruitveilingen en 4.500.000 voor de bei de bloemveilingen. Ofschoon een teruggang van 3)4 mil lioen niet onbeduidend mag worden ge noemd het Is een achteruitgang van ruim 5% pet. mag men over de uit komsten over het afgelopen jaar dank baar en tevreden zijn. Denemarken heeft Australië als leve rancier van de tweede plaats naar ae derde verdrongen. Nieuw Zeeland is nog steeds nummer één. In de eerste tien maanden van het lopende jaar leverde Denemarken 83.600 ton boter of meer dan het dubbele van het voorafgaande jaar. Het nieuwe contract dat voor zes jaar is afgesloten en op 1 October j.l. is inge gaan, voorziet in een uitbreiding van de te leveren hoeveelheden. Wat bacon betreft, hier heeft vooral de toeneming van de kwantiteiten, welke :n het binnenland beschikbaar kwamen, tot een verbetering van de positie geleid. Uit Denemarken werd in de eerste tien maanden in totaal 60.494 ton geïmpor teerd of ruim twee en een half maal zo veel dan in 1948. Uit Canada werden daarentegen slechts 14.112 (89.208) ton ingevoerd. Ook ons land leverde meer. Van eieren is Denemarken ook de grootste leverancier. Het leverde twee en een half maal zoveel dan het jaar tevo ren Uit Canada werd ook van dil pro duct minder ingevoerd maar desniette genstaande kwam Canada nog op de der de plaats van de landen van herkomst. Het is niet onmogelijk dat in het voor jaar de eieren van de bon gaan. Niettegenstaande alle geharrewar over het nieuwe vleescontract met Argentinië vinden de leveranties regelmatig plaats. Uit Nieuw Zeeland, Argentinië en Uruguay werd meer rundvlees geïmpor teerd dan het jaar tevoren, doch Aus tralië leverde minder. Bij schapen- en lamsvlees was het omgekeerde het^ ge val. Australië leverde» meer, Nieuw Zee land iets minder. latere prins, die zelf slechts kort koning is geweest, deed van zich spreken en daardoor ook van Engeland. Ook in het economische leven is het persoon lijke contact een vaak doorslaggevende factor. Prins Bernhard maakt deze reis in overleg met de regering. Z. K. H. weid dan ook uitgeleide gedaan door de minis ter-president, door de ministers van bui tenlandse zaken, van oorlog en marine van economische zaken, van Unie-aan gelegenheden en overzeese gebiedsdelen, door de staatssecretaris van marine, door de directeur van het kabinet van H. M. de Koningin, door de ambassadeur van Canada en de gezanten van Argentinië, Brazilië, Mexico enVenezuela, alsmede door mr. dr. R. H. Pos en mr. Gorsira, die respectievelijk Suriname en Curagao, in ons land vertegenwoordigen. Al deze hoge dignitarissen verzamelden zich om streeks twee uur hedenmiddag aan de Willemskade, waar de matrozen van het smaldeel bij de sloepen de erewacht had den betrokken en waar ook de Mari nierskapel stond opgesteld. Om ongeveer twee uur arriveerden daar ook de bevelhebber der zeestrijd- krachten, vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, de chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen en de burge meester van. Rotterdam, mri P. J. Oud. Even later kwam de stoet auto's met H. M. de Koningin, Prins Bernhard, en de prinsesjes op de Willemskade aan. Nadat de koninklijke familie was be groet door vice-admiraal Van Holthe, werd de erewacht van matrozen ge ïnspecteerd, terwijl door de Mariniers kapel het Wilhelmus werd gespeeld. Enige ogenblikken later begaven de ko ninklijke familie, de vice-admiraals van Holthe en Rost van Tonningen, alsmede de burgemeester van Rotterdam zich aan boord van de „Stad Rotterdam", welk vaartuig hen naar de „Karei Doorman bracht. Aan boord van het vliegkampschip werden de hoge gasten welkom geheten door de commandant van het „Smaldeel Antillen", schout-bij-nacht J. J. L. Wil- linghe en de commandant van de „Karei Doorman", kapitein ter zee C. W. Slot. De leden van de ministerraad, de leden van het corps diplomatique en de overi ge autoriteiten waren reeds eerder aan boord gegaan en namen aan de begroe- tingsplechtigheid deel. Na de begroeting werden de comman danten van de schepen en de officieren van de „Karei Doorman" aan H. M. de Koningin en aan Prins Bernhard voor gesteld. Om ongeveer kwart vóór drie gingen de gasten, die de reis niet zouden mee maken, weer van boord, met uitzonde ring van koningin Juliana en de prin sesjes, die een kwartier later onder het joelen van de bemanningen van de „Ka- rel Doorman" en van de „Johan Mau rits" het schip verlieten. Onmiddellijk daarna kwam het geschut van de „Ka- rel Doorman" in actie voor het lossea van 35 saluutschoten. De Koningin en de prinsesjes bleven aan boord van de „Stad Rotterdam" in de nabijheid van de „Karei Doorman" rond varen, tot het vliegkampschip de ankers had gelicht, een werk, dat ongeveer drie kwartier in beslag nam. Omstreeks vier uur voer het smaldeel de Nieuwe Waterweg af voor het begin van zijn grote en voor ons land zo uiterst belangrijke reis. Zonder enige twijfel heeft de Neder landse regering in Prins Bernhard de juiste man gevonden om als „ambassador of goodwill" deze reis te maken. Wie hem kent, geeft zich hiervan met voldoening en instemming rekenschap. Zijn persoon lijkheid is als het ware voorbestemd voor het leggen van contacten, zeker in een land ais Brazilië, in welks historie Ne derland zulk een belangrijke rol heeft gespeeld. Een herinnering aan deze rol, op de juiste wijze, kan veel ten goede uitwerken. De rest zal door het Neder landse handels- en bedrijfsleven moeten worden gedaan, dat in deze inmiddels reeds actief is- In een handelsstad als Rotterdam heeft men al bijzonder veel waardering voor deze reis. Het vertrek van het samldeel .Antillen" is er dan ook een uitzonderlijk indrukwekkend gebeuren geworden. (Van onze Haagse redacteur). Naar wjj vernemen zal bij de uitkering van één gulden per persoon als compen satie voor de verhoging van de kolen- prijzen, geen verschil gemaakt worden tussen degenen die de kolen reeds tegen de oude prijs hebben gekocht en hen. die nog een gedeelte van het koienrant- soen tegen de nieuwe prijs geleverd zul len krijgen. De overweging, dat het splitsen van de beide catagorieën veel administratieve rompslomp en kosten zon meebrengen, gaf hierbij de doorslag. De regeling van de uitbetaling zal binnen kort worden bekend gemaakt. Advertentie INSTRUCTEURS-DIPLOMA k.m.a.c 25 Z. N. Vandaag, Maandag 2 Januari. Aula Sted- Museum 7-30—8.30: Nieuwjaars receptie door de Burgemeester van Schie. dam Mr J- W. Peek en zijn echtgenote- R. K- Volksbond 8 uur; Inleiding tot het concert van Maandag 9 Januari door Hendrik B. v. Sijll, dir. van Toonkunst Muzieklyceum. Morgen, Dinsdag 3 Januari Octaaf van H Johannes, de Evangelist. Zaal Marijke 8 uur: Contactavond voor leden van de R- K. Handbalver. U. V. G. Overmorgen, Woensdag 4 Januari. Octaaf van Onnozele Kinderen. Musis Sacrum 8 uur: Dansavond S.O. O- Corner House 8 uur: Afscheidsavond Garde Regiment Grenadiers. Dagelijks: Passage 2. 7 en 9.30 uur: Gunga Din. Monopole 2, 7 en 9 uur: Nieuwe Avon turen van Don Juan- Sted Museum: Tentoonstelling werken leden Rott. Kunstenaars Sociëteit- ([lifpoP Het is de bedoeling niet op al die symptomen uitvoerig in te gaan; er is daar trouwens geen plaats voor. Maar elk die aandachtig de „boekenmarkt" bijhoudt zal van een en ander zander veel moeite voorbeelden kunnen aan halen. Er zijn twee verschijnselen op de boekenmarkt die wekelijks drastischer vormen aannemen. Dat is op de eer ste plaats de zielloosheid van zo onrust barend veel romans en gedichtenbun dels, in ons land de laatste vijf jaren gepubliceerd. Wij zijn sinds de bevrij ding „verrijkt" met een aantal figuren, wier onuitstaanbaarheid zo treffend Is, dat men zich verwonderd afvraagt waarom de boeken waarin zij optreden nog in zo groten getale zijn verkocht Het verhaal wordt eentonig; maar kunnen wij hopen op een Gallup-pool die aantoont dat het maar schijn is, als wij denken dat het publiek rènt om de nieuwe Blaman, Vestdijk, van het Reve, Hermans? De stemmen die zich tegen deze uitzichtloze romans verheffen worden Goddank luider en producten, waarin de ontluistering van het leven een orgie en de ver veling een wanstaltigheid wordt, als thans. En jawelwe hebben ook onze dichters, de jongere wel te ver staan: onze Voetens en Vromannen onze Elburgen en Charlesen, die zich van verveling en kortzichtigheid maar in reeksen onbegrijpelijkheden op rijm hebben gestort. Wij hebben heden ten dage keus genoeg uit boeken over onmensen, haif- mensen en mensdieren, hetzij in vrij proza, hetzij in slechte versvorm. Maar wij missen mensen, doodgewone men sen of bijzondere mensen, maar figuren in ieder geval met behalve vlees ook bloed en bovenal: met een hart. De mensen met een hart zijn in vijf jaren vaderlandse letterkunde aan het uit sterven en zo zij geschapen worden door menselijke auteurs worden zij maar daarover straks meer door een eenzijdige critiek verwaarloosd of een voudig niet opgemerkt. Het tweede verschijnsel dat opval- L I, realisme noemen. Ik bedoel hiermee D06K dat een groeiend aantal Nederlandse auteurs in hun boeken zo lichtzinnig met de begrippen der zedelijkheid zijn gaan omspringen, dat men er ijzig van kan worden. Gaandeweg worden de grenzen van het gepaste realisme al te ver overschreden. Er zijn boeken te koop waarvan men zich afvraagt of de uitgevers de erbarmelijke grofheden erin wel begrepen hebben. Wij be hoeven niet meer (zoals onlangs in het I.C.C. te Amsterdam gebeurde) te delibereren of „Gods little acre" van Erskine Caldwell pornographie Is of niet; wij dienen in ons eigen land rond te kijken. Men bemerkt, zo doorgaande, eer lang de overgang van „gewaagd" naar obsceen niet meer, zoals God fried Bomans onlangs in een zeer ernstig en belangrijk artikel in Else- viers Weekblad betoogde. Wij wor den langzamerhand vertrouwd ge maakt met beschrijvingen van ontoe laatbaar wellustige aard en nu de eerste remmen eenmaal geweigerd hebben bij het waarschuwingsbord der ontoelaatbaarheid en van het fat soen, hobbelt de janplezier met de vrolijke verenigde Nederlandse vuil schrijvers toeterend het land in waar alles mag en zelfs nog schoon en onvergankelijk genoemd kan worden ook. Het spreekt van zelf, dat men goed dient te onderscheiden. Maar ik vraag mij bijvoorbeeld af of een boek ais „De tranen der acacia's" van W. F. Hermans niet zo vies is dat men er zich voor schaamt het toegestuurd te krijgen? Gaa.t men zo door, dan is de tijd niet ver meer, dat wij worden getracteerd op het grofste van het grofste a la Henry Miller. Het is in ons land al mogelijk dat een week blad als Vrij Nederland, hoe voor treffelijk geredigeerd ook, een van haar correspondenten het vorige jaar de gelegenheid gaf een vurig pleidooi te houden voor „het genie Miller". Men mag aannemen dat de redactie goorste obsceniteiten deze mijnheer Mil ler op zijn naam heeft staan, anders moet zij in Maart maar eens naar een lezing van deze „auteur" in ons goede Den Haag gaan luisteren. Als de politie deze man tenminste toestaat uit zijn werk voor te lezen. Het is een tekenend verschijnsel van onvoldoende verant woordelijkheidszin, van gevaarlijk libe ralisme. Ik ben aan een ander punt beland: de critiek. Er zijn hier verschillende aspecten waar men op kan wijzen om aan te tonen dat na vijf jaar vrije druk pers alles nog lang geen koek en ei is. Behalve de groep critici die er vooral in de letterkundige periodieken is opge staan met het vaste voornemen hun lezers niets te laten begrijpen van wat zij te zeggen hebben en die ook eigen lijk niets te zeggen hebben tenzij dat gene wat Ter Braak ai gezegd hèett, behalve die groep kennen wij tegen woordig de onbehoorlijken. Dat zijn de critici die het nodig oor delen in hun stukjes het private le ven van de door hen besproken auteurs in het geding te brengen. Er zijn op dit stuk behoorlijke prestaties geleverd; men denke eens aan de openbare verdachtmaking van voor aanstaande katholieke schrijvers door schrijvende geloofsgenoten; men den ke eens aan bepaalde „grappige stukjes" in sommige letterkundige maandbladen; men denke vooral eens aan het nog nooit gesignaleerde feit dat de redactie van het tweemaande lijkse letterkundige geschrift „Liber- tinage" in haar eerste nummer een romanfragment publiceerde van een overleden auteur, waarvan zij niet alleen wist dat bedoeld fragment to hoge mate beledigend was voor een van onze meest vooraanstaande en meest integere publicisten, maar waarvan zij bij enig nadenken natl moeten begrijpen dat de overleden auteur het nimmer zou hebben ge publiceerd. gelbeeld" vergaan. Zo vergaat het on telbare boeken van belangrijke katho lieke auteurs, wier kwaliteiten onmis kenbaar zijn. Dit is een onvergeeflijke eenzijdigheid. Het is zo dat men in het neutrale critici-kamp vele katholieke auteurs niet ziet staan. Men leest ze niet, men heeft er niet eens een oordeel over, laat staan een goed oordeel. Men weet eenvoudig niet wie F. van der Meer is men kent de titels niet van de boeken van ik kies willekeurig namen Smit of Ouwendijk of Hofstra of Pan- huysen. Men weet niet van het bestaan van een weekblad als De Nieuwe Eeuw, van een maandblad als De Nieuwe Mens of Dietse Warande en Belfort Men is eenzijdig en blind. In een boek als „Meesters der Neder landse vertelkunst" is de meester An ton Coolen gepasseerd, terwijl de he mel weet dat hij een beetje beter schrijft dan juffrouw Blaman, wier verhaal „Rosalie" in al zijn rottigheid te lezen prijkt. Men ziet Bomans voor een onbetekenende grappenmaker aan, men vergeet eenvoudig maar dat hij schrijven kan als weinigen in ons land. Het is ook niet eens verwonderlijk. Men zit bijeen in café's en koffiehuizen met altijd dezelfde „lui" en men drinkt en men praat over kunst en leven. Dal wil zeggen dat men niet uitgekletst raakt over de „kunst" van Blaman en het „leven" van Frits van Egters. Hel spreekt immers van zelf dat het uit zicht vanuit een koffiehuis maar be perkt is. Het wekt dan toch ook geen verwondering als men zijn psychisch nihilistische buurman verheerlijkt en prijsjes toekent. Als men zijn boeken en kranten bij houdt, stuit men op inderdaad gevaar lijke symptomen. Sommige, mijns in ziens de meest in het oog springende, zijn hierboven genoemd. Het is duide lijk dat zij het peil van onze literatuur scnaden en dat zij de verhouding tus sen schrijver en publiek, tussen auteurs en critici en tussen auteurs onderling ten zeerste vertroebelen. Het gaat misschien niet aan deze op merkingen zo maar bij elkaar op pa pier te zetten zonder directe aanleiding. Ik geloof echter dat een gewaarschuwd lezer voor twee telt. Daar auteurs en critici zich niet waarschuwen laten, rest ons niets dan de hoop dat het uit zicht in onze letterkunde en in critiek over vijf jaar iets aantrekkelijker is. Wij kunnen er alleen maar bij winnen. MICHEL VAN DER PLAS Een figuur van internationale bekend heid in het katholieke leven te Rome, mgr Giuseppe Monti, is op Oudejaarsdag aan de Kerk ontvallen. Na het opdragen van de H. Mis is hfj, tengevolge van een hartaanval, plotseling overleden. Mgr. Monti, die, de leeftijd van 70 jaar bereikte, werd indertijd door Z.H. Paus Benedictus XV uit Bologna naar Rome geroepen. Hij was één der voormannen van de Katholieke Actie. In 1919 leidde hij het eerste Katholiek-Sociaal Studie centrum. Na de eerste wereldoorlog organiseerde hij verscheidene sociale congressen. HU was medewerker aan de „Osservatore Ro mano" en fungeerde in 1936 als-algemeen secretaris van de toenmaals tet Rome ge houden internationale tentoonstelling van de katholieke pers. In antwoord op de resolutie van de trustschapsraad, waarbij tegen de ves tiging van de Israëlische regeringsin stanties te Jeruzalenf geprotesteerd werd, heeft de regering van Israel in een brief aan de voorzitter van de trust schapsraad medegedeeld, dat zti weigert het parlement en de ministeries, die onlangs te Jeruzalem zijn onderge bracht, uit deze stad terug te trekken- Roger Garreau, voorzitter van de trustschapsraad, die door de raad belast was met de opstelling van het statuut voor Jeruzalem, had een ontwerp uitge werkt, volgens hetwelk de stad in drie zones zou worden verdeeld: een Joodse, een Arabische en een internationale zone- In de eerste twee zones, die over het algemeen zouden overeenkomen met de huidige, zouden, behoudens enkele be perkingen, de administratie van bat Hasjemietisch koninkrijk Jordanië en die van de staat Israel gehandhaafd blij ven. De derde zone zou geïnternationali seerd worden en de heilige plaatsen om vatten. Het gezag zou er rechtstreeks door een gouverneur, benoemd door da trustschapsraad, worden uitgeoefend. Dit gedeelte van de stad Jeruzalem zou niet onder Arabische of Joodse invloed vallen en rechtstreeks onder internationale voogdij komen te staan- Gedurende de afgelopen week zijn in de Nieuwe Waterweg aangekomen 239 schepen met een inhoud van 342-775 net to reg. tons tegen 160 schepen met 232.607 netto reg. tons in de overeen komstige week van 1948. Hiervan waren bestemd voor Rotter dam (met inbegrip van Pernis en Von- üelingenplaat) 201, Schielam2, Vlaardin- gen 9 Hoek van Holland 12, Maassluis 2 Dordrecht 4. Zwijndrecht 1, Capella a' d. IJssel 3 en overige havens 5- Gedurende de maand December zijn in de Nieuwe Waterweg aangekomen 1034 zeeschepen met een inhoud van 1.528.848 netto reg. tons. Hiervan waren bestemd voor Rotter dam (met inbegrip van Pernis en Von delingenplaat) 877, Schiedam 10, Vlaar- dlngen 34, Maassluis 10, Hoek van Hol land 57. Dordrecht 18, Zwijndrecht 6, Ca- pelle a. d IJssel 5 en overige havens 17. Gedurende dezelfde maand van vorig jaar kwamen in de Nieuwe Waterweg binnen 885 schepen met een inhoud van 1.261-745 netto reg. tons. Schepen Netto reg, ton3- 1949 12 760 17.612 778 1948 9-461 14.247.069 Nu.. -(- 3.299 3.365709 Hierbij Is 1 bunkerboot Inbegrepen. Ingaande Dinsdag 3 Januari 1950 wordt voor reizigersvervoer alléén op werk dagen. behalve des Maandags onder staande trein ingelegd: Den Haag H.S. v. 845, Delft v. 8.53, Schiedam a. 9.01, Schiedam v. 9.02, Rot terdam D.P. a. 9.07. De trein, die alléén des Maand-ass van Rotterdam DP (vertrek 8.10) D-: Haag reed. zal alle werkdagen rijden en wordt één 'minuut vervroegd: Rotterdam DP v. 8.09, Schiedam a. 8 14. Schiedam 8 15, Delft v. 8.25. Den Haas HS a 8 3ó Gisteravond brak brand uit in het vooronder van een te Sas van Gent lig gend sleepschip. Ofschoon de brandweer het vuur spoedig meester was. kon niet worden verhinderd, dat een zevenjarig kind, dat daar te ruste was gelegd, in de vlammen omkwam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2