Nieuws uit STAD en Prijzen van gemeente-diensten stijgen (i.v.m. devaluatie) Rapport over Gemeente-grenzen LAATSTE BERICHTEN Salarisgebied f 3750-4500 dreigde niemandsland te worden Een wethouder van Culturele Zaken zonder werkterrein De fundamenten van onze begroting liggen in Den Haag Voor Noord-Holland vermindering der gemeenten van 121 op 58 De nieuwe sociale loongrens Deze week maatregelen verwacht roesjiuns „JEugeue Oirjegin" voor de microfoon DINSDAG 3 JANUARI 1950 PAGINA 3 De Amerikaanse ambassadeur in ons land, Selden Chapin, (rechts), arriveert met zijn dochter voor het paleis in Amsterdam, waar zij door het Kon. Paar op Nieuwjaarsreceptie werden ontvangen. NIEUWJAARS-RECEPTIE B. EN W. DANKEN VOOR WENSEN REMBRANDT IN NEW YORK DE DRUKSTE WEGEN IN ONS LAND Rotterdam-Den Haag weer aan de spits BJSNZINE UIT INDONESIË NAAR AUSTRALIË? MogelijkhedeD worden onderzocht TENTOONSTELLING „DE STUDIEVRIENDEN" UITVAART EMIL JANNINGS ken niet vertraagd worden, opdat objec ten voorhanden zijn bij een komende werkloosheid? Deze vraag beantwoordt het College niet. Het probleem van een actieve con- junctuurpolitiek houdt het bezig. Het maakt een overzicht van de noodzakelijke investeringen voor de naaste toekomst gereed, waarbij onderscheid gemaakt zal worden tussen de productieve en andere bedrijven. Zo'n overzicht kan de Raad in staat stellen de verschillende belangen tegen elkaar at te wegen, om ook wer kelijk met de beschikbare middelen het noodzakelijkste het eerst uit te Voeren. Wat uit de kapitaalswerken aan lasten voortvloeit, dient niet zo maar over een zo lang mogelijke periode te worden ver deeld door consolidatie van vlottende schuld, maar moet drukken op diegenen, die er profijt van hebben, aldus B. en W. Advertentie vanaf f 3.98 TIMCO - BROERSVEST 56 wanneer een gemeente in de onmoge lijkheid verkeert om binnen haar ge bied te kunnen voldoen aan eisen, welke redelijkerwijs door haar mogen worden gesteld ten aanzien van wo nen, werken ontwikkeling, verzorging en ontspanning voor degenen, die ge acht kunnen worden tot haar bevol king te behoren; wanneer onomstotelijk kan worden aangetoond, dat een gemeente om fi nanciële of andere gegronde redenen niet opgewassen is tegen de minimaal in deze tijd in het algemeen belang harer inwoners te stellen eisen, zal aan haar zelfstandig voortbestaan door samenvoeging een einde dienen te worden gemaakt. J. J. J. M, FESTEN. Sen onafgebroken rij van burgers,' ver tegenwoordigers van vele richtingen op godsdienstig, politiek, sociaal en ander organisatorisch gebied wachtte gister avond in de Museumhal en de beneden zaal op de gelegenheid om de burgemees ter, mr. J. W Peek en zijn echtgenote, mevr. PeekLinthorst, een zalig en voor spoedig 1950 te wensen. De auta was voor deze gelegenheid feestelijk aangekleed. In de gaanderij achter de pilaren waren tafeltjes ge plaatst, waar de bezoekers zich met el kaar konden onderhouden. Het was voor de burgemeester aan het begin van het jaar een prachtige gelegenheid om in vogelvlucht een indruk ie krijgen van de rijke verscheidenheid, welke in de bur gerij besloten ligt. B. en W. der gemeente Schiedam be tuigen met wederkerige heilwens hun i dank aan allen, die hun bewijzen van be- i langstelling bij de aanvang des jaars heo- "en betoond. i Men verwacht dezer dagen met de Westerdam in New York Rembrandts beroemde schilderij „Petrus verloochent Christus". Dit doek is nog nooit in de Verenigde Staten tentoongesteld. Het is voor een half millioen dollar verzekerd en zal van 18 Januari tot 25 Februari in de „Wildenstein Galleries" worden geëxpo seerd. Op deze tentoonstelling zullen 25 Rembrandts te bewonderen zijn, af komstig uit diverse Amerikaanse musea. Ter herdenking van de 150ste geboor tedag van Alexander Poesjkin wordt Woensdagavond van 8.20—11 uur door de Vara in nauwe samenwerking met de Nederlandse Opera, een onverkorte uit voering geven van diens „Eugene On- jegin", met muziek van Peter Iljitscn Tsjaikofski, Tsjaikofski gebruikte een tekst van zijn broer Modeste, die in deze tekst het werk van Poesjkin op de voet volgt en zelfs dikwijls precies dezelfde woorden gebruikt als de oorspronkelijke auteur. Dit werk heet niet speciaal .opera", maar „lyrische scènes" in zeven tafere len. Het is de eerste maal, dat Eugene Onjegin" in zijn geheel in Nederland ten gehore wordt gebracht- De uitvoe ring geschiedt door solisten van de Ned. Opera, het groot omroep-koor, ingestu deerd door Fred Boshart, het omroep orkest, het geheel onder leiding van dc dirigent van de Ned, opera Paul Pella- volksvertegenwoordiging in de loop der jaren als de juiste heeft aanvaard. Moet dit zo blijven? Moeten eventuele toekomstige plannen op cultureel terrein het domein blijven van de wilde krach ten, welke er zich op kunnen werpen; het terrein van actie-comité's, van prin- cipieel-geachte, maar slecht doordachte meningen, van verkiezingspropaganda of persoonlijke liefhebberijen met bittere nasmaken. Wij achten dit niet d'e Juiste bèhande- ling van de nalatenschap van een der vooruitstrevendste denkers, welke Schie dam op dit gebied gekend heeft. Het zal van het grootste belang zjjn, dat er een gemengde commissie Culturele Zaken komt, welke de tegenhanger Is van de Schiedamse Gemeenschap in dezelfde zin als de Sportcommissie de tegenhanger Is van de S.B.L.O. De stichting van dit bureau zal het begrip „cultuur" voor vele mensen uit de sfeer kunnen halen, die nu ligt in de opmerking van enkele raadsleden: „Het begrip cultuur is rekbaar en laat ruimte voor verschil van mening", hetgeen in bepaalde omstandigheden juist kan zijn, maar hier meer wegheeft van een dood doener. Wij hebben nog nooit gehoord, dat de Christelijken medewerking aan de S.B.L.O. weigerden, omdat er door an dere leden daarvan op Zondag aan sport gedaan werd. Ook het begrip sport laat ruimte voor verschil van mening, maar men heeft zich bij de S.B.L.O. aangeslo ten, omdat er in de nood (aan sportterrei nen) door het lidmaatschap daarvan reële voordelen zijn te behalien!! Deze zelfde reële voordalen zijn te behalen op cultureel terrein, als er een einde komt aan de vogel-vrijheid van de Schiedamse Gemeenschap, een lichaam, dat geen enkele officiële functie de zijne kan noemen, maar louter bestaat bij de gratie van de nog bestaande welwillend heid van de aangesloten verenigingen, van de subsidie van de overheid en het idealisme van de bestuurderen. Wij kunnen accoord gaan met de ophef- fin van het bureau Culturele Zaken, als tegelijkertijd een raadscommissie voor culturele zaken wordt ingesteld, welke zal werken aan de doorwerking en ver breiding van de gedachte, dat Schiedam op dit gebied iets moet gaan presteren Zo'n gemengde raadscommissie zal niet alleen controlerend en leidend kunnen werken op de richting, die de Schiedamse Gemeenschap neemt, maar zij zal tevens de zo gewenste invloed van de politiek tot gelding brengen. De Schiedamse Gemeenschap ontvangt hierdoor groter autoriteit en meer „good will" in onze vertegenwoordiging. Dit is voor ons, Katholieken een zeer belangrijke kwestie. Zou de wethouder van culturele zaken zonder werkterrein blijven, dan zal veel van het werk af vloeien naar de wethouder van onder wijs. Daarmee zou tot stand komen wat door de pessimisten voorspeld is, n.l-, dat de socialistische invloed op het cu.- lureie leven in Schiedam de grootste zou De rijksweg Rotterdam-Den Haag heeft zijn reputatie als drukste verkeersweg in ons land weer herwonnen. Indertijd had de weg Wassenaar-Leiden zich deze reputatie eigen gemaakt, doch blijken» recente publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek is de toestand nu zo. dat als drukste wegen, die met personen auto's worden bereden, achter eenvolgens moeten worden genoemd de wegen Den Haag-Rotterdam, Utrecht-De Bilt en Amsterdam-Bussum. In drie ja ren tijds is de verkeersintensiteit hierop 2% a 3 maal zo groot geworden. Gedu rende het laatste jaar is op eerstgenoem de weg het verkeer met 20 pet. op de beide andere wegen met 10 pet. toene- nomen. De drukste wegen met autobussen be reden, zijn resp. Arnhem-Velp, Utrecht- De Bilt en Limmel-Maastricht. De we gen met het drukste vrachtautoverkeer zijn de wegen Utrecht-De Bilt, Rotter- dam-Zwijndrecht en Den Haag-Rotter dam In drie jaren tijds is hier de ge- bruiksintensiteit anderhalf tot tweemaal zo groot geworden. De wegen, waarop de meeste motorrijwielen rijden, zijn die van Utrecht naar De Bilt en van Arnhem naar Velp Voor de gewone rijwielen is deze volgorde juist omgekeerd Hei aan tal wielrijders is 3 k 4 maal zoveel al» in 1946. In 1948 was de verkeersdrukte van motorrijwielen en personen-auto's onge veer anderhalf maal die van vóór de oorlog, van vrachtauto's 1,7 en van fiet sen 0.9 maal die van 1938. Voor 1949 zijn deze verhoudingen nog niet bekend. Vandaag, Dinsdag 3 Januari Octaaf van H. Johamjes, de Evangelist. Zaal Marijke 8 uur: Contactavond voor leden van de R. K. Handbalver, U. V. G. Zaal Harmonie: 8 uur: Kajotters-bijeen- komst Pater v. Moorsel spreekt. Morgen, Woensdag 4 Januari. Octaaf van Onnozele Kinderen. Musis Sacrum 8 uur: Dansavond S.O.O. Corner House 8 uur: Afscheidsavond Garde Regiment Grenadiers. Overmorgen: Passage 8 uur Kunstkring De Hoofdstad-operette. Torenzaal 8 uur: Pater Hensen O.P. vervolgt inleiding over „Lekenspirituali teit". Dagelijks: Passage 2, 7 en 9.30 uur: Gunga Din. Monopole 2, 5 en 9 uur: Avontuur pp Martinique (14 jaar)., Sted. Museum: Tentoonstelling werken leden Rott. Kunstenaars Sociëteit. De minister van buitenlandse zaken Percy C. Spender, heeft verklaard, dat Australië de mogelijkheden zal onderzoe ken benzine in te voeren uit Indonesië. De heer Spender, die is vertrokken naar Djakarta op zijn weg naar de conferentie van ministers van het gemenebest te Co lombo. verklaarde, dat de benzinesituatie van alle kanten onderzocht is. 'n Even tuele overeenkomst tussen Australië en Indonesië zal niet ten nadele van de sterlingpool worden gesloten. Spender verklaarde, dat de benzinesituatie in In- ooneiië gecompliceerd is omdat verschei dene internationale maatschappijen hier bij betrokken zijn. Hij voegde hier aan toe. dat voorstellen om benzine uit In donesië te betrekken door driehoeksruil tussen Australië. India en Indonesië een nader onderzoek vereisen. De schildërclub „Da studievrienden" bestaat dezer dagen een jaar. Ter gele genheid van deze gebeurtenis wordt er in het gebouw Hoofdstraat 65 een ten toonstelling georganiseerd van het werk. Zaterdag a.s. om 3 uur wordt de ten toonstelling geopend. Zij is daarna open tot 7 uur. Zondag is het werk van 26 en Maandag van 6—10 uur té bezichti gen. In aansluiting op het overlijdingsbe- richt van Emil Jannings meldt Reuter uit Wenen, dat de begrafenis Vrijdag a.s. zal plaats vinden. Het stoffelijk overschot zal per boot over het meer aan zijn woning te Zinkenbach naar de katholieke kerk te St. Wolfgang in de Amerikaanse zone van O"",'"" "k worden overgebracht. Jannitigs 's derdag j 1. in de katholieke kerk op genomen. POSITIES TROEPENSCHEPEN. De „Asturias", op rets van Java naar Rot terdam. arriveerde heden te Suez. De „Groote Beer", op de thuisreis naar Amsterdam, was gisteren op 40 mijl Oost van Malta. De „Waterman", op de thuisreis naar Rot terdam, vertrok heden van Aden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3