Volstrekt stilzwijgen over de spanning Helsinki-Moskon De Russische nota een „verkiezingsstunt" Nijverheidsonderwijs in Brabant Oudewaterse Bank FAILLIET Overval op taxi-chauffeur voor de rechtbank 1 Weerbericht; G GS Russisch aanbod en de eenheid van Duitsland Vrijeprijs consumptiemelk Nationalisten vragen opnieuw hulp aan de V.S. U\ ON 0 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Gecentraliseerde KAB bestaat 25 jaar Praag eist archieven der Kerk op Auto's gleden van acht meter hoge dijk Nederlands schip in nood Merkwaardige resultaten van een onderzoek Officier v. Justitie vroeg faillissement aan Overheidspersoneel j| krijgt ook z'n 5 pCt Stop van Ternaaien Zeventienjarige was bendeleider Bommenwerper brengt groet aan „smaldeel" Hevige gevechten tu^eii Darul Islam en T.N.I. LAGEN Amerikaanse hoge commissaris durft algemene verkiezingen te riskeren Brief van Zuivelbedrijf aan Min, Manshoit Formosa rekent op militaire steun Flinke order voor Stork 72ste JAARGANG WOENSDAG 4 JANUARI 1950 No. 21124 door de H. Vader benoemd is tot Latijns patriarch van Jeruzalem. STIMULERING NOG NIET OVERBODIG Nieuwe streekscholen gewenst VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Voor eerste kwartaal uitkering ineens zal worden verwijderd De monteur John R. Mitchell uit Dallas (Amerika) heeft zijn auto, die waarschijnlijk de nestor der auto's in Dallas is, voorzien van straalaandrijving. Waarom ook niet! Om de kosten hoeft hij het niet te laten, want die bedragen slechts één cent per km. Het is alleen zaak voor andere automobilisten ruim afstand te bewaren. Mitchell heeft dan ook een bord op zijn auto aangebracht, waarin wordt gead viseerd op een afstand van 15 meter van zijn zo modern vervoer middel te blijven. Veel zeezieken aan boord der schepen Het smaldeel „Antillen", bestaande uit Hr Ms. vliegdekschip „Karei Doorman", met aan boord Z. K. H. Prins Bernhard, de „Johan Maurits" en de „Jacob van Heemskerck" ter hoogte van het eïLmd Wight, met volle kracht opstomend naar de West. I WEINIG VERANDERING Grootscheepse aanval op Brebes EEN CHRIST EN-CITADEL Voor uitbreiding electrische centrales DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze Scandinavische correspondent) Er heerst in Finse regeringskrin gen nog steeds het grootste stilzwijgen over de sovjet-nota, waarin het Krem lin er zich over beklaagt, dat Finland „oorlogsmisdadigers" niet alleen asyl heeft verleend, doch hen zelfs heel'1 geholpen. Wel is bekend, dat van re geringszijde een uitgebreid onderzoek naar de juistheid van de beschuldiging Is ingesteld, maar er lekt niets uit over de resultaten van dit onderzoek. Do leden van de Riksdag vinden dat allesbehalve juist. Zij zouden graag van de toestand op de hoogte worden ge bracht en hebben een verzoek ingediend tot het beleggen van een speciale bij eenkomst van de Riksdag, tijdens welke de inhoud van de nota zal worden be kend gemaakt en rekenschap zal worden gegeven van de maatregelen, welke -ie regering heeft genomen en eventueel nog denkt te nemen. Intussen heeft men de Russische stap Pater Alberto Gort O.F.M.die Op Dinsdag 10 Januari wordt op so bere wijze herdacht, dat de KAB in haar tegenwoordige gecentraliseerde vorm 25 jaar bestaat. De verbohdsadviseur, mgr. J. G. v. Schaik, zal des morgens om 9 u. een plechtige H. Mis in de St. Augusti- nuskerk opdragen. Om half 11 begint in de gehoorzaal van het Jaarbeursgebouw een herdenkingszitting. Z. Em. Joh. Kar dinaal de Jong en enkele ministers heb ben reeds hun voornemen te kennen ge geven deze zitting te zullen bijwonen. Maandag 9 Januari, de dag, voorafgaan de aan de herdenking van het 25-jarig bestaan, heeft een algemene verbonds vergadering plaats te Utrecht. Inleidin gen worden gehouden door prof- mr. C. P- M. Romme over: ,,De publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie en haar prac- tische toepassing"; pater Jac. Jacobs M.S.C. over: ,,De godsdienstig-zedelijke taak van de K. A- B. in de stad en op het platteland"; de heer J. W- v. d. Akker over: „Het afdelingswerk in de K. A. B.". begrepen als een indirecte inmenging in binnenlandse aangelegenheden. Moskou staat altijd direct klaar, de westelijken van „directe inmenging" te beschuldigen en het heeft nu voor zichzelf een manier uitgevonden, om indirect pressie uit te oefenen op de binnenlandse aangelegen heden van een buurland. In Finland moe ten namelijk over veertien dagen de pre sidentsverkiezingen woi-den gehouden. Het huidige sociaal-democratische kabinet, waaruit alle communisten verwijderd zijn is een doorn in het oog van het Kremlin. Met de beschuldiging aan het adres van president Paasikivi geeft het de Finse kameraden een prachtige verkiezingsstunt in handen en probeert het de huidige re gering in discrediet te brengen De Russische gezant in Helsinki is. na zeer lange tijd afwezig te zijn geweest, gisteren plotseling op zijn post terug gekeerd, rechtstreeks uit Moskou, dus waarschijnlijk voorzien van instructies hoe het nieuwe offensief tegen de Finse regering te leiden. Behalve met deze moeilijkheden heeft de regering nog te kampen met ontevre denheid onder de werknemers, die loons verhoging eisen. De regering wil een ver hoging van 10 pet. toestaan, maar vele vakbonden vinden dat te weinig. Naar Reuter meldt, bevatte het of ficiële Tsjechoslowaabse blad „Rude Pra- vo" gisteren het bericht, dat alle kerke lijke archieven ingevolge de „Kerkwet" tot eigendom van de Staat zijn geworden en ingeleverd moeten worden. De bis schoppen hadden dit reeds voorzien en de priesters opdracht gegeven, de arrhie- vcn waarin geboorten, huwelijken en sterfgevallen geregistreerd zijn niet uit handen te geven. Op de Echteldse dijk nabij Tiel heeft gisteren een gecompliceerde aanrijding plaats gehad, die twee auto's aan de voet van de dijk deed belanden en waarbij één persoon vrij ernstig werd gewond. Uit de richting Tiel' kwam een vracht auto met aanhangwagen en uit de rich ting Echteld naderde eveneens een vrachtauto met aanhangwagen. Hier achter reed een personenauto, waarin zich vier inzittenden bevonden. Door onbekende oorzaak raakte de vrachtauto uit Tiel de aanhangwagen van zijn tegenligger, die van de 8 meter hoge dijk begon te glijden. De chauffeur van deze vrachtauto probeerde nog op de weg te blijven door naar links te zwen ken, maar reed toen tegen de personen auto aan, die hem wilde passeren, maar nu aan de andere zijde van de dijk naar beneden rolde. De aanhangwagen was intussen al zo ver afgegleden, dat ook de vrachtauto van de dijk viel. Eén van de inzittenden van de personenauto liep vrij ernstige verwon dingen op Alle andere inzittenden van de personenauto en de vrachtwagen kwamen met de schrik vrij. Opnieuw verkeert 'n Nederlands schip in nood. Radio-Scheveningen meldt, dat het 2130 br. ton metende s.s. „Berkel" van de N.V. Houtvaart (Vinke Co.) uit Rotterdam vannacht op de Hallgrundet- rotsen aan de Zweedse kust aan de grond is gelopen en water maakt. Een redding boot is van Söderhamn vertrokken om hulp te bieden. De „Berkel", die in 1930 van stapel liep, was 19 December uit Finland in Hernö- sand aangekomen. Zij was vermoedelijk met een lading hout onderweg naar Zaan dam. De belangstelling voor het nijverheids onderwijs in Brabant stijgt. In 1930 be zochten 6991 of 9.4% der Brabantse jon gens in de leeftijd van 1319 jaar de nijverheidsscholen tegenover 13.2% voor geheel Nederland. Er was dus in Brabant een achterstand, terwijl toch 50.4% der mannelijke beroepsbevolking hier een in dustrieel beroep uitoefende tegenover een rijkspercentage van 42. In 1946 lagen de zaken voor Braoar- echter al veel gunstiger. Want op de per centages van 1931. namelijk 9.4 voor B>-a- banten 13.2 voor Nederland was men toen al aardig ingelopen: 13.1 voor Brabant en 14.7 voor het Rijk. Echter de achterstand zal geheel inge lopen moeten worden, omdat Brabant als een der grotere en geïndustrialiseerde provincies, zijn bestaan za) moeten veilig stellen door een verdere industrialisatie De noodzakelijke vervaardiging van kwa liteitsproducten voor de export maakt daarbij een grondige scholing van te meer betekenis. De vraag moet dan echter gesteld hoe men de belangstelling voor het nijver heidsonderwijs kan stimuleren. Voor de beantwoording van deze vraag biedt zeer merkwaardige gegevens een onderzoek naar de woonplaats van de I leerlingen der Brabantse ambachtsscholen i Daaruit blijkt b.v., dat in 1946 8.5% der jongens van 13 tot 19 jaar die in de nij verheid zouden gaan werken en die af- 'komstig waren uit een plaats waar een (Van onze verslaggever) Na de sensationele berichten, die wij in de afgelopen dagen moesten publi ceren over manipulaties bij de Oude waterse Bank, kunnen wjj thans mede delen, dat door de officier van justitie, mr. Grasso, die de leiding van het on derzoek in deze zaak heeft, bU de Rot terdamse rechtbank het faillissement van de bank is aangevraagd op gron den van algemeen belang. Dc rechtbank heeft deze zaak onmid dellijk- in behandeling gen-omen en gis termiddag het faillissement uitgesproken. Tol curatoren zijn benoemd mr. A. Blom, advocaat cn procureur te Rotterdam, oud-directeur van de Amsterdamse Bank te Rotterdam en mr. Moret van het ac countantskantoor Moret en Starke, even eens te Rotterdam Krachtens de faillissementswet kan een officier van justitie in geval het alge meen belang dit vordert een faillissement aanvragen. Daar dit hier het geval is ge weest hebben weer tal van geruchten de kop opgestoken. Uit welingelichte bron vernamen wij nog, dat de niet-gereg's- trècrde effecten naar alle waarschijnlijk heid deel zouden uitmaken van de z g. Rcbholz-effecten (Joodse effecten tijdens de bezetting ter beurze verkocht). Of Pe regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht. Gesneuveld 21 December: Soldaat J. van Dijk uit Steenbergen (N -B Gesneuveld 25 September 1949 na vermissing: Soldaat A. van Uden ;*it Rotterdam. Kon. Ned.-Ind. Leger: Geen verliezen. hier tevens sprake is van het feit, dat door de bank valse stukken verklaringen zouden zijn afgegeven dit zijn stui ken waarmede men z.g. zwarte effecten wit maakt konden wij nog niet achter, halen, doch ook dit vermoed-en werd uit gesproken. Omtrent de gevolgen, die het "^ga- sproken faillissement zal hebben, ontbre ken ons op dit ogenblik nog nadere ge gevens. dagambachtsschpol of dagvakschool was gevestigd, het onderwijs aan deze school volgden tegenover 14.6% uit andere ge- men ten. Er is dus in dc vestigingsplaats der nijverheidsschool zelf niet zoveel belang stelling als daarbuiten. Dit is wel enigszins te verklaren. Be doelde plaatsen -zijn namelijk in he! al gemeen de- steden. De ouders daar zien liever, als men z'n zoon tóch verder wil lgten leren, dat hij de MULO neemt, om later „eeh boordje te kunnpn dragen". (Verder spelen de kosten'der nijverheids- opleiding een rol 'en het gemis van het directe loontrekken door de jonge arbei der. bij die ouders, die hun kinderen aan stonds in de verdienste willen hebben. Bij de eerste soort ouders zou door goede voorlichting langs beroepskeuze- bureaux, door pers eri film een andere mentaliteit aangekweekt moeten worden. Maar om de tweede soort ouders gunstig te steunen zou men de kosten der op leiding kunnen verminderen, o.a. door 't vragen van lagere schoolgelden Men zou wellicht zelfs een bijdrage kunnen geven voor de derving in het gezinsinkomen Di' laatste zou te motiveren zijn uit een oogpunt van nationaal-economisch belang Omdat echter de grootste belangstelling van buiten de huidige vestigingsplaatsen der scholen komt, uit de landelijke sfeer, is het zeker raadzaam op de eerste plaats te komen tot streekscholen, scholen dus. die een bepaalde streek kunnen helpen en dan natuurlijk gebieden, die thans bui- ten de actieradius van een bestaande nij verheidsschool vallen. Dit zijn in Noord-Brabant de streken rond Someren en Deurne; het land van Heusden en Altena, alsmede de omgeving van Steenbergen, Etten, Gilze. Uden en Cuyk. Intussen bleek de toeloop tot de be staande scholen van Tilburg en Eind hoven zó groot te zijn, dat men daar al tot nieuwe scholen moest komen. Tilburg kreeg zijn lagere textielschool reeds en" Eindhoven ontving al zijn rijks subsidie voor een tweede dagambachrs- school. De opnamecapaciteit der school te 's Hertogenbosch zou vergroot moeten worden door ofwel een geheel nieuw ge bouw te betrekken of het thans gebruikte volledig ter beschikking van het lager nij verheidsonderwijs te stellen. Tenslotte zou te bepleiten zijn de stich ting van een centrale instantie voor de administratieve werkzaamheden der ge zamenlijke Brabantse nijverheidsscholen evenals voor de financiële zaken en voor de vertegenwoordiging naar buiten. De ministerraad heeft besloten aan de Kroon voor te stellen, op het voetspoor van hetgeen ten aanzien van het perso neel in het vrije bedrijf is geschied, aan het gehele rijkspersoneel, dat op 1 Ja nuari j.l. 23 jaar of ouder was, te rekenen van genoemde datum, een salarisverho ging toe te kennen van 5%, terwijl van het 21ste jaar af voor de ambtelijke func tionarissen en een beperkt aantal groepen der werklieden in rijksdienst, een gelei delijke aanpassing zal plaats vinden. Ten einde te bereiken, dat op zo kort mogelijke termijn het op grond van net bovenstaande aan het rijkspersoneel toe- j komende zal kunnen worden uitbetaald, i is in beginsel besloten, dat over het eers'e kwartaal van 1950 de betaling zal ge- j schieden in de vorm van een uitkering 11 ineens. In antwoord op een desbetreffende vraag heeft de Belgische minister van openbare werken, Buisseret, medege deeld, dat op de buitengewone begroting voor 1950 een eerste crediet van 40 mil- lioen franken is uitgetrokken voor het opheffen van de stop van Ternaaien. De totale uitgaven hiervoor worden op 250 millioen franken geraamd. Het plan be staat het bestaande kanaal Ternaaien Maastricht te profileren en te verbreden voor schepen van 2.000 ton. In de nacht van 20 op 21 September j.l. te omstreeks twaalf uur stapten drie jon gelui, van wie er een dronken was, in een taxi, die voor het Rotterdamse D.P.- station had postgevat. Zij sommeerden de chauffeur naar dverschie te rijden. Het door hen opgegeven adres werd echter niet gevonden, zodat men terugkeerde naar Rotterdam. Toen de wagen ter hoog te van het viaduct van de rijksweg Rot terdam—Den Haag reed, verzochten de passagiers de chauffeur wat langzamer te rijden. Deze voldeed aan het verzoek en had een moment later spijt, dat hij niet wat meer wantrouwen jegens de jon gelui had gekoesterd. Hij kreeg namelijk plotseling een harde klap op zijn hoofd en een paar stompen tegen neus en oren. De man had de tegenwoordigheid van geest de wagen tot stilstand te brengen en zich er uit te lat-m glijden 'onderwijl luidkeels om hulp .roepend. Het gevolg was, dat de passagiers de beenen namen. Zij konden echter spoedig worden gegre pen. De Rotterdamse rechtbank, waarvoor de betrokken chauffeur, G. K„ deze le zing van de overval gaf, heeft gisteren de drie jongens berecht. Het waren de 19- jarige los werkman J. van H.> uit Goes, de 24-jarige J- V. uit Eindhoven en de 17-jarige P. B. uit Enschede. De vader van B. was kermisexploitant en zowel v. H. als V. waren bij hem werkzaam. Zij namen echter, toen zij in Den Haag werk ten, ontslag en vertrokken met B. naar Rotterdam met de bedoeling te monste ren. In een Rotterdams cafetaria namen ze het besluit een taxichauffeur van zijn geld te beroven. Zij dronken enkele bor rels op de „goede afloop" en togen op pad, met het bekende gévolg- Ter zitting bleek, dat de jonge B. als de hoofddader moest worden beschouwd. Van hem was het initiatief tot de over val uitgegaan en hij had hoewel het Een Mitchell-bommenwerper van de Marine Luchtvaartdienst koos gisteren op het vliegveld Valkenburg het luchtruim am een laatste groet te brengen aan het Smaldeel Antillen", dat Maandagmid dag de reis naar de West aanvaardde. De Mitchell achterhaalde de oorlogsschepen even nadat het toestel het eiland Wight was overgevlogen. Van de cockpit uit te zien, was het enthousiasme over het ver schijnen van een Nederlands vliegtuig aan boord van de schepen groot. In een ogenblik was het dek van de „Karei Doorman", waarmede, zoals bekend, Prins Bernhard reist, zwart van de man schappen, die de machine met gewuif begroetten. Tydens het contact, dat de piloot met het smaldeel had. werd medegedeeld,, dat alles wel was aan boord. Er waren ech ter vrij veel zeezieken. Maar dit "is ver moedelijk het gevolg van het feit, dat er nogal wat nieuwelingen op de schepen zijn. Nadat enkele malen over het smal deel was gecirkeld, koerste de Mitchell naar zijn basis terug. Wilhelm Pieck, president van de Oost- Duitse „vrije republiek" onder sovjet invloed, vierde gisteren zijn 74ste ver jaardag! De Oost-Duitse regering bad grote feestelijkheden op touw gezet. Het Politburo der „socialistische een heidspartij", de S.E.D., zond de jarige Pieck een telegrafische gelukwens, waar in letterlijk werd gezegd: „Wij zijn er vast van overtuigd, dat jij jouw hoge ambt zo zult uitoefenen, dat jij je net edelmoedigé vertrouwen van onze mak ker J- W. Stalin waardig zult tonen". aanvankelijk in de bedoeling lag, dat V. dit zou doen tenslotte de klappen ge geven. In zijn requisitoir merkte de officier va„ justitie op, dat B. door de buiten landse kranten als een 17-jarige Ameri kaanse gangster was voorgesteld. B. se nior, die de zitting bijwoonde, zei, dat de jongen „eventjes uit het spoor was geslagen", een feit is echter, dat verdach te reeds eerder een vrachtauto had ge stolen en een inbraak had gepleegd. Op 15-jarige leeftijd had hij voorts zijn va der f 6°00,— afhandig gemaakt, welk geld hij in Amsterdam verbraste. Tegen deze veelbelovende knaap werd anderhalf jaar geëist, door te brengen in een jeugdge vangenis. De andere twee verdachten hoorden een straf van één jaar en drie maanden tegen zich eisen, voor v. H eveneens in een jeugdgevangenis door te brengen. Uitspraak 17 Januari. De sovjet-delegatie heeft gisteren een bijeenkomst van de geallieerde raad voor Japan verlaten, voor de'tweede maal in de afgelopen twee weken Generaal De- revyar.ko, de leider der delegatie, noem de de Amerikaanse pogingen om de re patriëring van Japanse krijgsgevangenen uit de sovjet-unie te bespreken „onwet tig". en verliet de bijeenkomst. j De verwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt: t Meest zwaar bewolkt met plaat- selijk enige regen en in de nacht ;n ochtend hier en daar mist. Zwak- ke tot matige wind uit Westelijke j J richtingen, tijdelijk echter veran- derlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 5 Donderdag 5 Januari: Zon op 8-48 uur, onder 16.43 uur; maan op i 17-41 uur, onder 10.13 uur. Volgens Maandagavond te Semarang ont vangen berichten heeft de Darul Islam een grote aanval ingezet op 'rebes 'gelegen tussen Cheribon en Tegal). Volgens rei zigers werden het regentschapskantoor en het telegraafkantoor door de Darul Islam bezet; later zou het regentschapskantoor door de TNI zijn heroverd. In en om Brebes, waarmede alle trein-, telegraaf- en telefoonverbindingen zijn verbroken, blijken hevige gevechten te woeden, over het verloop waarvan echter, tengevolge van de verwarde berichten, niets met ze kerheid valt te melden. Uit Semarang zijn versterkingen van de TNI en politie naar Brebes gezonden. Niet alleen praten maar doen, derhalve constructief zijn. We hebben het onlangs over dit onderwerp gehad. Het nieuwe jaar is weer eens zo'n gelegenheid om in die richting te starten. Bovendien zullen in 1950 voldoende problemen aan de orde komen, voor de oplossing waarvan we een steentje kunnen bijdragen. Het Ju beljaar 1950 jvordt immers een jaar, waarvan de Paus grote verwachtingen heeft. Zijn verwachtingen mogen door schuld onzerzijds zeker niet worden be schaamd. Rode Joseph verwacht van zijn volge lingen hetzelfde. Wat doan zijn satellie ten niet in het belang van de vrede- Er is hier wel geen groter kankerblad dan „De Waarheid", maar daarnaast le vert geen krant meer tekst over de vrede dan genoemde krant. Alleen, wat is de praktijk? Ieder Russisch legeronderdeel heeft zijn eigen feestdag. Zo is het festijn van het sovjet-wapen der artillerie op 20 November gevierd met een serie van geweldige parades, niet alleen in Moskou, maar ook in de hoofd steden van alle Russische Republieken,- en in de vier „heldensteden" Leningrad, Odessa, Sebastopol en Stalingrad. Voor de eerste maal werden deze parades bo vendien gehouden in de zes steden, die als centra genoemd kunnen worden van de kanonnen- en granatenindustrie. Ter gelegenheid van de parade in "Moskou, verklaarde maarschalk Woronow, dat de artillerie van het Sovjet-leger de mach tigste was van de gehele wereld.De maarschalk haalde daarbij een gezegde aan, van de „geniale strateeg Joseph Sta lin „De artillerie is de god van de mo derne oorlog". Deze paar woorden plaat sen de vredespropaganda wel in een on barmhartig licht. Liever is ons het bericht uit Assisië. Aldaar zal een „christen-citadel" verrij zen, welke in het hart der stad wordt gebouwd. De citadel zal bestaan uit een complex gebouwen, afgewisseld met. tui nen en fonteinen, zodat aan de moderne mens ogenblikken van inkeer en verpo zing in Franciscaanse geest kunnen wor den geschonken. Door boeken, schilderijen, films, beeld houwwerk, uitvoeringen en conferenties zal de christen-citadel aan al degenen, die in het openbare leven gezag uitoefenen of daaraan richtlijnen geven, gelegenheid verschaffen de sociale vraagstukken die per te bestuderen en aan kunstenaars en dichters nieuwe bezieling voor hun ar tistieke arbeid schenken. In elke stad en in elk dorp moet de katholieke groep, hoe klein ook. een christen-citadel zijn, die aandacht trekt en uitstraalt, wat er aan daadwerkelijk leven gaande is- Citadel-lieden moeten we zijn, bouwers, werkers, voorbeelden, geen mensen, die aan hun katholiek-zijn willen verdienen, maar offeraars, blijmoedige mededelers van wat zij hebben. Die citadel-lieden moeten opvallen door de daden van een consequent geloof, eer bied afdwingen door hun levensgan» steunpilaren vqor zwakken en hulpbehoe venden, werkérs aan een fijne gemeen schap. enfin echt lui van de christen-cita del 1950. HENK VAN DER MAZE De Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, John J. McCloy, heeft gis teren een zijdelings beroep op de Rus sen gedaan „een bona fide aanbod" voor Duitse eenheid te doen. Wjj zjjn te allen tijde bereid, vrije verkiezin gen in geheel Duitsland te houden, indien de Russen een bona fide voor stel doen, verklaarde McCloy op zijn eerste persconferentie in 1950. Hij gaf echter tevens te verstaan niet veel hoop te hebben op een Oost-West ac- coord op zulke grote schaal voor 1950. McCloy zei, dat de Russen niets hebben laten weten, waaruit zou blijken, dat zjj tot viermogendhedenbesprekingen over politieke of economische eenheid bereid zjjn. Maar het Westelijke aanbod voor vrije verkiezingen in Berlijn en geheel Duits land geldt nog steeds- Wij zijn geheel be reid verkiezingen te riskeren, zei McCloy. Indien er verkiezingen gehouden kon den worden en één regering voor geheel Duitsland gegrondvest, achtte McCloy het mogelijk dat deze konden dienen als een rem op de vluchtelingenstroom uit het Oosten naar het Westen. Het vluchtelingenprobleem in West- Duitsland blijft nog steeds een Duits probleem en kan niet door immigratie opgelost worden zoals in de negentiende eeuw. McCloy sprak de hoop uit, dat het con gres, dat in Washington bijeenkomt, de Europese herstelgelden voor Duitsland zou goedkeuren zonder deze al te zeer te besnoeien. „Indien men ingrijpend zou besnoeien, zou de uitwerking daarvan hier gevoeld worden, omdat ik veronder stel, dat Duitsland hiervoor gedeeltelijk zou moeten opkomen. Ingeval van een in grijpende besnoeiing zou dit een hoogst De diverse organisaties, welke in de Centrale Zuivelcommissie zijn verenigd (o.a. de F.N.Z.) hebben een brief gezon den aan minister Manshoit, waarin zij vrijlating vragen van de prijs der consumptiemelk. Ir.dien de regering toch een bepaalde consumenten-prijs voor de melk wil handhaven, dan kan dit geschieden, aldus de commissie, door subsidies aan de melk- distributiebedrijven te geven. Dit zou niets meer kosten, zo meent men, dan de tegenwoordige regeling, terwijl 'n zware druk van de bedrijven zou zijn wegge nomen. Men zou hiertoe een systeem van variabele toeslag, afhankelijk van de aan koopprijzen bij de boeren, kunnen vas:- stellen. Dit zou voor de zuivel-industrie een belangrijke verlichting betekenen, zonder dat het Landbouw-Egalisatïefonds voor grotere uitgaven zou komen te staan. De huidige toeslag op consumptie melk van 2Va proeent vet bedraagt :p het ogenblik 9 cent per liter, maar d.: acht men als compensatie onvoldoende. ongelukkig tijdstip hiervoor zijn, nu het programma juist op volle toeren gaat draaien". Er zijn nog steeds te veel elementen van onzekerheid in het Europese beeld, zei McCloy. Wij hopen dat wij dit jaar enkele stappen kunnen nemen tot verwijdering van de technische hindernissen die bui tenlandse investeringen hier in de weg staan. Hij betwijfelde zeer, of de Duitse mark het peil van een internationale har de valuta dit jaar zou bereiken. Op de officiële geallieerde beurs doet de Duitse mark 24.8 dollarcents, en op de Zwitserse beurs slechts een fractie minder. De staat Massachusetta, waarin Boston ligt, had, evenals wij nu nog, een zeer zachte winter. Ongekend zacht was het er. tot plot seling een strenge vorst het land overviel. Op de vissersboten, die met haar buit huis waarts voeren, moesten onmiddellijk alle hens aan dek komen om vorstschade te voorko men. Een lid van de bemanning van een trawler bikt het ijs rond de stuurhut weg. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heèft gisteravond bekend ge maakt, dat het nationalistische China de Ver. Staten opnieuw heeft verzocht militaire steun te verlenen en van ad vies te dienen bij de verdediging van het eiland-bolwerk Formosa. De woordvoerder verklaarde niets te weten van een bericht uit Hongkong afkomstig van het communistische „pers bureau van Nieuw-China" inhoudend, dat de V. S. een geheime overeenkomst zouden hebben gesloten met de Chinese nationalisten volgens welke het strate gisch gelegen eiland Formosa tot een basis zou worden gemaakt om „het Chi nese vasteland binnen te vallen en een actie te beginnen tegen de Aziatische vblken". Ook zouden de V. S. 16 oorlogs schepen ter beschikking van de Chinese nationalististen stellen en' de radar-in stallaties en onderdelen van vliegtuigen leveren. Op Formosa schijnt men met grote stelligheid te verwachten, dat de V. S het eiland militaire en economische hulp zullen verlenen, indien de verdedigers het nog zes a acht weken kunnen hou den. De Britse luchtmacht zal spoedig be ginnen met het houden van „uitgebreide luchtoefeningen" boven het gebied van de Britse kroonkolonie Hongkong, aan de grenzen waarvan de rode troepen staan. De kruiser ..Kenya" zal zich voegen bij twee andere Britse kruisers van het nieuwste type, die reeds te Hongkobg te Hongkong zal verder nog worden ver sterkt met een onderzeebootjager (fre gat) en een torpedobootjager. Mgr. Paul Yu-Pin, aartsbisschop vaw Nanking, die op het ogenblik in Z. Amerika vertoeft, heeft, gevraagd over de positie van het communisme in China .verklaard: „Het Chinese com munisme zal even snel verdwijnen als het is opgekomen. Ik ben er van over tuigd, dat mijn volk binnen twee jaar voor het grootste gedeelte weer vrji zal zijn van deze verdorven stroming". Voor de uitbreiding van de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit te Lei den en het gemeentelijk electriciteits- bedrijf te Den Haag ontving de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co N. V. te Hengelo een opdracht voor de levering van zeven stoomketels en drie turboge neratoren van grote capaciteit. De ke tels hebben elk een capaciteit van 80 ton per uur bij een stoomdruk van 52 atmos feer. De turbogeneratoren leveren elk een vermogen van 30.000 kw maximum en bestaan uit een Stork-turbine en een Smit-draaistroomgenerator. Vier ketels en twee turbogeneratoren worden geplaatst in de centrale te Lei den, drie ketels en een turbogenerator in de cent»ale te Den Haag. Voor Stork be- tekent deze bestelling een zeer belang- zijn gestationneerd. Het Britse eskader j rijke opdracht, die veel werk meebrengt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1