,Geen dwaze beknibbeling jegens Europa „Het nieuwe communistische imperialisme" Bakkerspersoneel krijgt zijn loonsverhoging GROTE DRUKTE bij de rijksbemiddelaars MORGEN West-Duitse C. P. kondigt een zuivering aan New York verkeert in Acht millioen mensen letten op de waterkraan Verplichtingen van oorlog en nationaal-socialisme watemood Weerbericht] Prater in grottender St. Pie ter Op de IRIBUNE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN fSSSSTS VJT22? SUS TRUMAN WAARSCHUWT CONGRES Prijs regeringsbrood ongewijzigd maar wittebrood 2 cent duurder Inverband met aanvragen loonsverhoging Eerste Vrijdag Bus bleef boven water hangen Wegens toenemende oppositie legen Moskon Zelfs communisten zegden medewerking toe Vakbonders op bezoek in Engeland Adenauer vreest hoge afrekening Ader zoekt wegens nieuwbouw een andere uitweg i72ste JAARGANG DONDERDAG 5 JANUARI 1950 No. 21125 C.I.O. en A.F.L. achter Truman Dit is het buitengoed Backers Lagen te Wassenaar, waar de te benoemen Hoge Commissaris van Indonesië m Nederland zich zal vestigen. De besprekingen, welke de or ganisaties van werkgevers en werknemers in het bakkersbédrijf gisteren met minister Mansholt en de rijksbemiddelaars hebben gevoerd, hebben tot resultaat ge had, dat de loonsverhoging voor het personeel doorgaat, terwijl daartegenover bet wittebrood duurder wordt. De lonen in de Landbouw DUBBELE HARTEKLOP men- VROEGER OPSTAAN IN 1950 Grootste watertekort sinds 1881 Opeens brak een noodtoestand los. Het pell in de reservoirs be/>n steeds meer te dalen. Men hoopte op re gen, maar de regen kwam niet. En ln December werd het grootste wa tertekort sinds 1881 geconstateerd. Nog nooit, sinds de waterreservoirs waren aangelegd, had het water er zo laag in gestaan. In sommige re servoirs spleet de bodem van de droogte open. Er werd alarm gesla gen. De toestand bleek zo ernstig, dat burgemeester Dwyer van zijn ziekbed opstond en het ziekenhuis verliet, om het probleem onder de ogen te zien. Een droge Vrijdag. De „Zittende Stier' laat regen maken IETS MINDER ZACHT mmrvm: Maquette van de nieuwe abdij toren, de Lange Jan, te Middel burg naar het ontwerp van archi tect Jan de Meijer. Zoals men weet, werden de abdij-gebouwen en de toren in 1940 verwoest. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algeimeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bg vooruitbetaling. Een dwaasheid, ja een dwaasheid zou het zijn, waardoor „de vooruitzichten op de vrede in gevaar zouden worden gebracht, of de programma's, die voor de macht van de natie van het grootste belang zijn, verminkt zouden worden" aldus typeerde president Truman gisteren bij de opening der tweede zitting van het 81ste Congres der Ver. Staten iedere besnoeiing, welke men op de begroting van' de U.S.A. zou willen toepassen. Zoals men weet, bestaat er een sterke stroming in het Amerikaanse Congres, welke de gelden, die voor de financiële hulpverlening door de V.S. tot heropbouw van Europa gevoteerd moeten worden, in belangrijke mate wenst gereduceerd te zien en het was op deze stroming, waarop Amerika's president als op een dwaasheid, zinspeelde, toen hij zijn jaarlijke boodschap over „de toestand van de natie gisteren ter kennis van het Congres bracht. zijn van de bevolking, of de door de natie gedane vredesinspanning in het ge drang zouden kunnen brengen. Zonder nadere verklaring te geven, zei de Truman, dat hij aan het Congres een geringe verhoging van de belastingop brengst zou vragen. Hij vestigde ander maal de aandacht op zijn sociaal pro gram (fair deal), waarin o.m. verzachting van de immigratiewetten, verbetering van de burgerrechten der negerbevol- king in de Zuidelijke staten, uitbreiding van de sociale verzekering, verhoging van de werklozensteun en steunen van de landbouwprijzen worden aanbevolen, Gedurende de 40 minuten, dat de voor lezing van zijn boodschap duurde, is de president herhaaldelijk op dit punt te- ruggekomen. Hij gaf zodoende te kennen, dat het, zijn oprechte wens is, de Ver enigde Staten hun hulp aan de vreemde naties te zien voortzetten, terwijl zij op binnenlands terrein hun inspanning voor een verbetering van de levensstandaard van het Amerikaanse volk eveneens moe ten doen voortduren. Zonder do U.S-S.R. te noemen, sprak de president voorts over het „nieuwe communistische imperialisme, dat een uitdaging aan het adres van de Ver enigde Staten is". ,,Deze uitdaging", aldus voegde hfj er aan toe, „is voor ons meer dan een militaire uitdaging: het is een uitdaging van onze wil om met de andere volken voor de vrede en de welvaart in de wereld samen te werken. Deze uitdaging aanvaard ik De president sprak de hoop uit, dat de V. N. er in zullen slagen de controle op de nieuwe wapens te verzekeren en eventueel over de nodige strijdkrachten zal beschikken om de internationale wet ten te doen eerbiedigen. Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten, zolang de toe stand zulks vergt, een sterke defensieve macht zullen behouden. Na de toetreding 'van de Verenigde Staten tot de internationale handelsor ganisatie van de V. N. te hebben bepleit, sprak de president over de „noodzake lijkheid om de welstand van de gehele Amerikaanse bevolking te verhogen". Hij voorspelde, dat het gemiddelde inkomen van een Amerikaans gezin in het jaar 2000 driemaal zo hoog zou zijn als thans en dat de leden van dit gezin ongeveer viermaal zoveel zullen voortbrengen De vooruitgang van de Verenigde Sta ten, aldus Truman, eist, dat de Ame kaanse zakenlieden hun zin voor ^itlatief behouden en in concurrente samenwer ken, maar vraagt tevens, dat de arbe ders en hun vakbonden zich zullen in spannen om de nationale productie te vergroten. „Opdat de stijging van het produc tievermogen niet onder de controle van een overheersende economische minderheid zal vallen, hetgeen een ge vaar voor de democratische Instellin gen zou opleveren, zal de regering de monopolies moeten bestrijden en zal het congres zich moeten Inspannen om de antl-trustwetten te verbeteren", al dus betoogde de president. Hij ging vervolgens over tot de be spreking van de maatregelen, die hij door het Congres tijdens deze zitting zou wen sen goedgekeurd te zien en verklaarde zich voorstander van een zoveel moge lijk sluitende begroting, zonder nochtans bezuinigingen ln te voeren, die het wel De president verklaarde verder nog, dat ,,het communistische gevaar in Europa verminderd is" en dat de Ver enigde Staten er in geslaagd zijn „de verslapping op handelsgebied tot staan te brengen". Truman verstrekte bijzonderheden over de ontwikkeling van de export van de Verenigde Staten ter voorkoming van uitbreiding van het communisme in de wereld. Hij drong er bij het congres op aan zijn steun te blijven geven aan het plan-Marshall, dat, aldus zeide de presi dent, in de eerste twee jaren van zijn uitvoering groot succes heeft geboekt, doch nog niet voltooid' is. „Wanneer wij thans met dit program zouden ophouden of het beknotten, juist omdat het succes heeft, zouden wij precies datgene doen, wat de vijanden van de democratie gaar ne zouden zien. Wij zouden even dwaas doen als iemand, die, uit een oogpunt van misplaatste bezuiniging, geen dak op zijn huis zou zetten, ria de funderingen en de muren te hebben opgetrokken". Truman verklaarde verder, dat er in de afgelopen vijftig jaar geen verande ring was ingetreden, zo belangrijk als die in de positie van de V. S. Thans zou de kleinste wijziging in de economie of het sociale leven van Amerika haar weer slag hebben in de gehele wereld. Ook verzocht de president nog de steun van het congres voor uitvoering van zijn program tot verhoging van de technische hulp aan en de kapitaals-investering in minder ontwikkelde gebieden. Ten aanzien van de binnenlandse aangelegenheden verklaarde Truman, dat de zakenlieden de nodige aanmoe digingen moesten hebben tot inves tering en ontwikkeling van nieuwe on dernemingen, Het aantal onafhanke lijke en concurrerende ondernemingen moest toenemen, In verband hiermede kondigde Truman aan, dat htj nog in de loop van deze zitting van het con gres een serie voorstellen hoopte te doen ter versterking van de antitrust- wetten, tot steun van de kleine zaken man en ter bevordering van nieuwe ondernemingen. de practijk van ware en effectieve col lectieve onderhandeling. Dit statuut moest ingetrokken worden en vervangen door een wet, die „aan allen recht doet wedervaren en harmonieert met onze democratische idealen", aldus de presi dent. Philip Murray, de voorzitter van de CIO, en William Green, de voorzitter van de AFL, de beide Amerikaanse vak bonden met circa 15 millioen leden, heb ben onvoorwaardelijk hun instemming betuigd met de rede en het program van president Truman. Beide organisaties hebben verklaard, dat het thans de taak is van het Congres het wettenarsenaal goed te keuren, dat onontbeerlijk is om de president in de gelegenheid te stellen zijn taak inzake de buitenlandse en binnenlandse politiek te vervullen. Beide vakbondsleiders hebben met klem betoogd, dat indien de druk van de publieke opinie niet voldoende is om het fair-deal-program 1950 te doen goed keuren, zij er bij de aanstaande verkie zingen in November a.s., voor zullen waken, dat de „weerbarstige en conser vatieve vertegenwoordigers door echte democraten zullen vervangen worden, die de wil van het land hegrijpen". Wat het sociale leven betrof, pleitte Truman voor vrije collectieve onderhan deling. Het federale statuut voor de ar- beidsaangelegenheden was volgens de president niet in overeenstemming met Bij it college van rijksbemiddelaars is reeds een groot aantal aanvragen bin nengekomen om tot de 5 procent loons verhoging te mogen Overgaan. Aangevraagd is voor de grote zowel als voor de kléine metaalnijverheid, welke laatste groep de smeden-, loodgieters-, fitters-, metaalbewerkings-, electrotech- nische- en centrale verwarmingsbedrij- ven omvat. Voorts zijn aanvragep binnengekomen voor het kantoormachine-, automobiel- en jraraeebedriif, voor de carrosserie- en wa. fenbouw. alsook voor de rijwielrepara- tlDedrlJIederlndUstrie, zuivelindustrie, graanbedrijven, groothandels m levens middelen, het grafisch bedrijf, de s«*er verwerkende industrie, de drankindustrie en de textielindustrie hebben eveneens aanvragen ingediend. wnensver. Steenzetters, baggerbedrijf, ber° k voer, kistenmakers, timmerfabrieken bouwbedrijf, het „zwarte corps beiers^ bedrijf, steenhouwers, stucadoors penindustrie, hout. en borstelwaren.ndu- strie, schildersbedrijven, kisten- en ku penbedrijven en steen- en houtgraniet bedrijven hebben zich eveneens lijst der aanvragers doen plaatsen. Vele aanvragen zijn reeds door^h lege, in overleg met de Shchtmg Arbeid, behandeld. De resultaten schijnen in de Staatscourant. gegeven, dat het noodzakelijk is, dat de lonen van de landarbeiders in dezelfde mate worden verhoogd als die van de arbeiders, werkzaam in de industrie. De maatschappij stelt deze loonsverhoging evenwel afhankelijk van een doorbereke ning in de prijzen, hetgeen vooral voor kleine boerenbedrijven absoluut nood zakelijk moet worden geacht, daar alleen dan de kleine zelfstandigen een tegemoet koming krijgen in de stijgende kosten van levensonderhoud. Alleen onder deze voorwaarde wil de Friese maatschappij aanvullende collectieve arbeidsovereen komsten sluiten. maat- Rechtvaardigen dienen heiligen te wor den, zondaren moeten in massa tot beke ring komen in dit Heilige Jaar. Dit is een van de opgaven voor 1950. Hoe zullen we die tweeledige opgave beter kunnen uitvoeren dan via de de votie tot het H. Hart? Heft bewijs leveren de geschriften van St. Gertrudis. Het H. Hart zelf heeft haar verklaard, dart Het de zondaars de gena den ter bekering en de redhtvaardigen de genaden ter heiliging doet toestromen. De Zaligmaker liet haar eens rusten aan Zijn Hart. St. Gertrudis nam toen een Wonderbare dubbele klopping waar. Aan de heilige werd het hoe dier dubbele harteklop uiteen gezet. De eerste klop is om de toom des Va ders te bedaren en tegelijk voor de zon daar om hem, naar wiens bekering Ik vol barmhartigheid en verlangen uitzie, tot boetvaardigheid aan te sporen. De tweede klop is weer voor de Vader om de troostende werken der rechtvaar digen te genieten en tegelijk die recht vaardigen nieuwe gaven te schenken en op te wekken alle dagen en alle uren voorwaarts te gaan. Heel deze verklaring kan men vinden in het 51ste hoofdstuk van het derde Boek. Allerlei levensomstandigheden kunnen de goede wil der rechtvaardigen, maar ook die der zondaars remmend beïnvloe den- Wij zijn allemaal maar zwakke tob- bers. Recht blijven en recht komen heb ben beide huri moeilijkheden. Doch de weg tot steun aan goeden en nog kwaden is vele eeuwen reeds gege ven. Zoek de weg naar het Goddelijk Hart en 1950 wordt èn voor de recht vaardigen èn voor de gevallenen een hei lig jaar en een jubeljaar tegelijk- In datzelfde reeds genoemde hoofdstuk etaat ook nog een speciale aansporing om voor de belangen der zondaars op te ko- Een rechtvaardige ka» voor duizend zondaars vergiffenis verwerven werd eens aan de H. Margaretha Maria verzekerd. Werk genoeg voor de eerstvolgende Het hoofdbestuur van de piese schappij van landbouw heeft te kennen Om aan de bezwaren der werkgevers tegen een loonsverhoging tegemoet te komen, stelde de minister voor de prijs van de bloem voor het regeringsbrood te verlagen met 1,04 per honderd k.g., terwijl daarentegen de prijs van de bloem voor het wittebrood met 1,15 zou worden verhoogd. Daarbij heeft de minister toegezegd, dat op korte termijn opnieuw een onderzoek-, zal worden in gesteld naar dé rendabiliteit van het bakkersbedrijf. De werkgevers hebben zich, mede ge leid door de overweging, dat deze loons verhoging sociaal gezien door hen ge rechtvaardigd wordt geacht, met .au voorstel accoord verklaard, met dien verstande, dat zij deze regeling slech.. zien als een tijdelijke oplossing, in af wachting van het resultaat van een her nieuwd onderzoek. Met genoegen hebben de organisaties daarbij kennis genomen van de mede deling van de minister, dat onmiddellijk de kwaliteit van het wittebrood aan merkelijk zal worden verbeterd. Op grond van deze overwegingen is er tussen de organisaties van werkgevers en werknemers accoord icreikt omtrent de loonsverhoging van 5 procent welke thans door het college van rijksbemiddelaars voor het bedrijf bindend zal worden op gelegd met terugwerkende kracht van 1 Januari. Deze maatregel betekent, dat thans de prijs van het regerings brood ongewijzigd blijft, terwij] daarentegen de prijs van het witte brood met twee cent zal worden ver hoogd. Op de Ebbingebrug te Groningen gebeurde gisterenavond een verkeers ongeluk, dat even dreigde een vrese lijk drama te worden. Gelukkig ech- ter liep het alles bijeen nog betrek kelijk goed af maar toch werden drie mensen ernstig gewond. De chauffeur van een autobus van de gemeentedienst verzuimde voorrang te geven aan een motorrijder, die van rechts naderde- Met het gevolg dat de motor tegen de bus botste en vervolgens r het water van de Spilsluizen stortte De bestuurder B. D. en zijn broer J. D„ die op de duo zat, bleven ernstig ge wond op de brug liggen. Voor de veertien passagiers van de bus was de situatie verre van aangenaam en deze werd zelfs kritiek toen de benzine •n brand vloog. Helpers die van alle kanten toeschoten, wisten de mensen echter spoedig uit hun benarde positie te bevrijden terwijl het brandje met blus- apparaten werd gedoofd. Slechts een van de passagiers was ernstig gewone. hp fi7-1arige mevr. A. B.v. a. B- uil Sappemeer. Zij had zware kwesturen i aan hoofd en benen- Zo heeft het nieuwe jaar ook voor on3 en onze rubriek een verandering ge bracht: we zullen voortaan een dag eer der moeten opstaan. Of nu op Vrijdag o^ op Donderdag de vlag van de „Tribune wappert, maakt nu wel niet zo n groot verschil uit, maar we zullen er toch even aan moeten wennen. Over vroeger opstaan gesproken en wie wat ons betreft daar om lacht, kent ons dan toch niet.dat zullen in onze sportwereld vooral de stadion-direc teuren in het nieuwe jaar moeten doen. De stadions bestaan immers voor het grootste deel van voetbal. En nu wordt allengs wel het geld steeds duurder, maar de kwaliteit van ons voetbal gaat met mee omhoog. Het publiek verlangt steeds meer goede waar voor zijn centjes. In ons amateur- land kan men voor geld niet betere pres taties van de spelers eisen- Maar we. wordt het publiek critischer inzake de service in de ^tadions. Twee of drie jaar geleden zou het niet zijn voorgekomen, dat de toeschouwers bij een interland-wedstrijd zich beklaag den over gevaarlijk gedrang na afloop (ze waren al blij dat ze de match gezien hadden en de rest was onbelangrijk) of dat er een gemompel van critiek ging in de rijen die een minuut of twintig voor een kaartjesloket moesten wachten. Maar in de afgelopen weken hoorde men deze klachten en critiek wèl. En dat zal naarmate het geld duurder en de sport minder aantrekkelijk wordt, nog wel toe nemen. Wat dat betreft, opende het begin van 1950 dus voor de staftion-directeuren geen bemoedigend perspectief. Zij zul len inderdaad vroeger moeten opstaan om hun zaak renderend te houden. De grote stadions zijn voor de sport in het algemeen belangrijk. Wij hebben dat al eens eerder betoogd- En de directeu ren weten ook wel, dat de sportpers hun Stadions een g-oed hart toedraagt. Omwille van de sport dan altijd. Maar zij mogen de pers niet vragen om een goed woordje voor hun stadions te doen uit commerci ële overwegingen. En zo moest onlangs de pers bedanken, toen een der directeuren vroeg om wat meer propaganda voor de speedway, in het belang van een sluitende stadion begroting. Want de pers ook zij die er een ruime plaats voor inruimt is anti speedway,"en zij bracht derhalve unaniem naar voren: „Wij willen doelbewust pro paganda maken voor de sport maar niet voor de business". Natuurlijk moeten de stadions rende ren. Dat is in hun belang en ook in het belang van de sport vooral. Als zij er met voetbal alleen niet komen, zullen zij dus tot gebeurtenissen in andere takken van sport moeten overgaan. Maar laten zij het dan vooral op sport houden. SUPPORTER Drie vertegenwoordigers van.^nenkort Landse vakbeweging zullen op uitnodiging van de Brit?.\rregscn H„t bezoek aan Groot-Britannie bren^ m zijn de heren J. Landman, penningmees ter van het N.V.V.; W. Essers penning meester van de K.A.B. en I sb0nd secretaris van de textielarbe „Unitas", aangesloten bij het C'iVht tnt dergelijke uitnodiging is ook gericht België en Luxemburg. woken Zij zullen een rondreis van wf® t i ën maken langs verschillende mdust e o.a. in en om Londen en Manchesier. Elk half uur horen de New-Yor kers door de radio een dringende vermaning. „Zorg, dat de kraan goed gesloten is. Verspil geen water. Elke druppel water is kostbaar. Deze radio-actie is een onderdeel van een algemene strjjd tegen het teveel gebruiken van drinkwater. Er is watemood in New York, hoe wei het in normale omstandigheden eerder last heeft van watersnood, omgeven als het is door het water van de zee en van de Hudson en Harlem River, om andere waterlo pen niet eens te noemen. Maar dit water is niet drinkbaar. Dat van de Hudson is dusdanig vervuild, dat het slechts met enorme kosten voor de consumptie geschikt zou zijn te maken. Daarom hangt de water voorziening van de grootste stad ter wereld af van reservoirs, die tientallen kilometers en meer van de stad verwijderd liggen en van de regenval. Nu heeft men over die regenval in lange tijd niet te klagen gehad, Slechts De bondskanselier van West-Duis land, dr Konrad Adenauer, heeft g s- teren op een persconferentie ®edef® deeld, dat zijn regering dtt Jaar aan het Duitse parlement de rekening zaï voorleggen van de oorlogsschade en ue verplichtingen, die uit de oorlog en uit de daden van het nationaal-socialisme zijn voortgevloeid. „Ik ben bang, dat zij verschrikkelijk zullen zijn," zei hij. Dr Adenauer verklaarde dit ln een overzicht van de vooruitzichten voor het nieuwe jaar- RU waarschuwde zijn toe hoorders, de toekomst niet in een te rooskleurig licht te zien. De kanselier zei, dat de kosten, die de oorlog Duitsland heeft opgelegd, nog slechts gedeeltelijk bekend zijn. „De nazis hebben in de gehele wereld Deriode van twaalf maanden. vooral in Duitsland, grote verwoestingen AMATOR aangericht en er zullen nog jaren voorbij gaan eer de schade is vergoed, zei hij Naast de materiele verplichtingen die Duitsland uit de oorlog heeft overgehou den, heeft het land verplichtingen ten aanzien van .vluchtelingen, oorlogsinva liden en weduwen. Adenauer beloofde, dat de regerin„ haar verplichtingen zo goed mogelijk zal nokomen en zei, dat hij het parlement een juist beeld zou geven van welke deze verplichtingen waren. Adenauer heeft tenslotte de wens tot uitdrukking gebracht, dat de geallieerden het verlenen van buitenlandse particu liere credieten aan Duitsland zullen toe staan en de mogelijkheden zullen schep pen om 't probleem van de vooroorlogse schulden tot een oplossing te brengen- De anderhalf millioen werklozen in W- Duitsland kunnen slechts weer in het arbeidsproces worden opgenomen, al-dus zeide Adenauer, door combinering van het huizenbouwprogramma met buiten lands crediet- de deskundigen van de drinkwaterlei ding wisten, dat New York op de re genval „dreef". De burgers plasten en plonsden er lustig op los en op de warme dagen maakte de jeugd er een sport van, de waterkranen van de brandweer ópen te draaien, Het jaar 1949 is echter over heel de aardbol een bijzonder droog jaar geweest. Maar al lazen de New-Yorkers dan, dat in Europa in de Rijn de schepen op het droge lagen, ze gingen rustig voort met him verbruik van water: 4800 millioen liter per jaar. Hjj begon met een beroep op de be volking te doen, om zo weinig mogelijk water te gebruiken. Uit dit beroep ont stond de gedachte, een droge Vrijdag in te voeren, waarop iedereen metter daad tonen zou, mee te willen helpen om te voorkomen, dat New York zou worden drooggelegd. Volgens een vluchtige berekening zou er tegen het milliard liter water moeten worden bezuinigd. Webju, de New Yorkers, aangemaand door de radio, onderhan den genomen door hun lijfbladen, scho ren zich op droge Vrijdag niet, dron ken geen water bij het eten, bestelden in cafè's geen glas water, zorgden, dat hun kraan potdicht was en waren zelfs op de plaats, waar ook de keizer te voet gaat, zo zuinig mogelijk. Elke avond kwam een welbespraakt ambtenaar van de drinkwaterleiding voor de microfoon, om de New Yorkers die het nog niet mochten weten, van de noodzakelijkheid tot zuinig zijn met het water te overtuigen. Velen hunner luisterden met ongeschoren gezichten en een gemoed vol zelfvoldaanheid droge Vrijdag zowat acht honderd mil- De leiders der West-Duitse com munistische partij hebben een vér strekkende zuiverings-actie aangekon digd, met het doel de partij behalve tegen „Titoisme" ook tegen andere af wijkingen van de „partij-lijn" te be schermen. Er zaï' een grondige reorganisatie van de afdelingsbesturen worden uitgevoerd er. communistische leiders worden afge zet en uit de partij gezet in districten Het water bezuinigen werd een ware rage. De vrouwen sloegen een wee de was over en waren óók erg De voldoening steeg, toen bexe kon worden gemaakt, dat op de lioen liter gespaard was. Vele k'„f"r New Yorkers wilden daarop di J tot een ronde duizend o"111® hillioen een milliard opvoeren, tot een zoals de Amerikanen het mill men, door Zaterdags met ln bad gaan. Zelfs de communisten zegden te- een hun gewoonte in, aan het ge meen tebesLuur alle medewerking toe. Er was inmiddels èèn politicus die t situatie misbruik maakte, door voor eïn huisje te prediken. Hef was de tachtig-jarige oergezon de witgebaarde Simon Gould die het vorige jaar candddaat was bij de gemeenteraadsverkiezingen van de oartij der vegetaners. Hij riep de New Yorkers op, vegetariërs te wor den omdat het vegetarisch dieet voor bijna tachtig procent zo zei hij— uit water bestaat en de vege tariër als het ware al 'etend met water verzadigd wordt en dus geen behoefte meer aan drinken heeft. De New Yorkers hebben zich niet door hem laten overtuigen, doch blij ven energiek water bezuinigen. Want al begint de regen los te komen, wie weet, hoe droog de zomer zal zijn en wat 'de winter nog brengen zal in de vorm van veel ijs en weinig sneeuw. Bovendien, -de gestadige aanwas van de bevolking (gemiddeld 65.000 zielen per jaar) maakt de aanleg van nieuwe reservoirs in het tempo, zoals dit eco nomisch verantwoord is, van weinig waarde voor het opvoeren van de wa tervoorraden. Aan de grote reservoirs van de Catskill-bergen, van Croton en Bronx-Byram wordt .reeds een nieuw toegevoegd; het ver van de stad lig gende z.g. Delaware-systeem. Het moet in 1956 gereed zijn, maar kan dan net het door de toeneming der bevol king veroorzaakte extra-verbruik op vangen De acht millioen New Yorker^ zul len zuinig met het. water moeten blij ven, want zelfs bij een gunstige regen val zal het nog de vraag zijn, of in Juni a.s. het peil der reservoirs vol doende zal zijn. Heel Amerika is met New York begaan, al meent men hier en daar, dat de New Yorkers wel wat spilzuchtig zijn geweest. In het verre Oklahoma heeft het Indiaanse opper hoofd „Zittende Stier" zijn medicijn man last gegeven, het gebruikelijke ceremonieel aan te vangen, waarmede Manitou om regen gevraagd werd, toen de Indianen nog moesten leven van het vlees der bisons in de vrije prairies, die óók water, veel water no dig hadden. van de Deense tot de Zwitserse grens en van het Roergebied tot in Beieren. Te Hessen en te Frankfort waren georgani seerde groepen in het partij-secretariaat, die weigerden beslissingen uit te voeren en die ~,.de campagne voor ideologische zuiverheid hebben gesaboteerd". Deze „saboterende groep" was vooral in Frankfort zeer sterk. Er wordt door de Duitse communis ten algemeen over geklaagd, dat de in West-Duitsland geleden verkiezingsne derlagen zijn veroorzaakt door de Rus sische politiek, zoals het pleiten voor een handhaving van de uiterst onpopu laire Oder-NeiS9e-grens met Polen en het steeds opnieuw vertragen door Moskou van de repatriërig der Duitse krijgsgevangenen. Velen der thans gezuiverden zijn reeds eerder wegens het uiten van critiek uit de Duitse communistische partij gezet. Zij werden in 1945, toen er een nijpend tekort aan geoefende communistische po litieke waarnemers bestond, wederom m de partij toegelaten. Deze veteranen- critici hebben thans opnieuw de kernen gevormd van de plaatselijke oppositie groepen. De leider der W. Duitse Communisten, Max Reimann, staat ook niet al te sterk. Op een vergadering van 28 December j.l. heeft hij zichzelf en andere partijfunc tionarissen berouwvol ervan beschuldigd, „niet de juiste lessen te hebben getrok ken uit de gebeurtenissen in Joegosla vië". Hij beloofde beterschap. Ook de Italiaanse C.P. heeft een gron dige zuivering aangekondigd. Meest zwaar bewolkt met enige regen, maar morgen ook enkele verspreide opklaringen- Matige, langs de kust tijdelijk kdachtige wind tussen West en Zuid. Iéts minder zacht dan vandaag- Vrijdag 6 Januari: Zon op 8.47 uur, onder 16.44 uur; maan op 19.06 uur, onder 10.39 uur. Sedert enige dagen doen allerlei alar merende geruchten de ronde over over stromingen in de grotten van de basiliek van St. Pieter te Rome, die zelfs gevaar zouden opleveren voor het behoud van de basiliek zelf. Ofschoon inderdaad water tot in de grotten is doorgedron gen, zijn de geruchten en de berichten dienaangaande in de Romeinse pers schromelijk overdreven. Uit topografische kaarten van meer dan twee eeuwen geleden van de bodem gesteldheid van het gebied, waarop de basiliek van de St. Pieter en de omlig gende gebouwen zijn gebouwd, is be kend, dat er een belangrijke onder grondse waterader door dit gebied loopt, die zijn oorsprong vindt in het meer van Braccïano. ten Noorden van Rome en zich tot de uitmonding van de Tiber m de zee bij Ostia, ten Zuid-Westen van Rome, uitstrekt. Deze ader loopt nage noeg parallel met de Via della Concilia- zione en onder de basiliek van de S-. Pieter door. Door de nieuwbouw rn de Via deua Conciliazione en in het bijzonder door de cementen funderingen van het nieuwe tentoonstellingsgebouw, gelegen in deze straat op de rand van het St. Pieters plein. is deze waterader geblokkeerd. Tengevolge daarvan zoekt de watermassa thans ondergronds nieuwe uitgangen. Door een pomp-installatie. die sedeit enkele dagen in de grotten is aange bracht, houdt men deze nagenoeg water- vrij. De technische dienst van Vaticaan stad. in samenwerking met d'ie van de stad Rome. heeft reeds de nodige maa'- regelen getroffen om in dit euvel af doende te voorzien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1