Oorlog in China V.S. hebben Formosa gaat voort afgeschreven Optimistische verwachtingen omtrent Indonesische Cultures 1 Tsjechen weten nu wel beter maar het is te Iaat W eerberichtl Minimumprijs voor suiker en margarine Tö Ziektewet en loonsverhoging Crediteuren Oudewaterse Bank vergaderden Zij zullen geen militaire hulp zenden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Engeland erkent Peiping Grote reserveringen uit winsten voor rehabilitatie voorlopig noodzakelijk Uitbetaling f 1.- als compensatie voor kolenprij s verhoging Val van de Finse regering aanstaande? Zuivering vult de gevangenissen Egypte sluit Suezkanaa! voor tankboten Kruideniers en personeel werken samen NDER DE U P E Raden van Arbeid en Bedrijfsverenigingen nemen maatregelen Amsterdamse Bank wil clientele overn emen Wilde Londen Hitier stuk van de Congo geven? 72ste JAARGANG VRIJDAG 6 JANUARI 1950 No. 21126 President Truman heeft gisteren de geruchten tegengesproken dat de V.S. militaire hulp en advies zouden verlenen voor de verdediging van Formosa, het laatste bolwerk van de natio nalisten. „De V.S.", zo verzekerde hij: >,zijn dit geenszins van plan. Zij zullen geen weg volgen, die het gevaar inhoudt betrokken te worden bij de burgeroorlog in China." De oude ijzeren kustwachttoren te Huisduinen heeft plaats moeten maken voor een nieuwe van steen. Hoewel de nieuwe reeds in gebruik is genomen, staat de oude nog op zijn post. De sloper zal hem binnenkort weghalen. Londen breekt met de nationalisten Gisteravond heeft de Engelse mi- OFFICIëLE PUBLICATIE j VEEL WIND j Het was maar goed, dat mr. Jones, toen hij met zijn vrachtauto van Shoreditch naar King's Cross (Engeland) reed, voor een verkeerslicht moest stoppen, anders had hij het gemiauw onder zijn wagen misschien nooit gehoord. Hij ging eens kijken en vond in een der achterwielen een kleine poes, die de reis al draaiende had meegemaakt en tijdens de rit niet minder dan 1760 keer over de kop was gegaan. Poes had van de rit enkel een dronken gevoel in haar kop overgehouden en was weldra weer fit genoeg om met een lucifersdoosje te spelen. O IN UI .0verleg in het bloem- hollenbedrijf Ook het zwemmen wordt duurder AAHDE SCHANDPAAL SALARISGRENS OP 4500 GEBRACHT Op de Zuiderpier te IJmuiden verloor gisterenmiddag 'n Haarlemmer, die daar viste, plotseling zijn evenwichtDe man viel te water en te hulp geschoten scheepjes konden slechts zijn lijk bergen. Twee ton belastingschuld Sir Stafford Cripps heeft Woens dagmiddag uiteengezet, welke goede gevolgen de devaluatie voor Engelands financiële positie heeft gehad. Maar toen zijn speech voorbij was, duizelde hij zelf van tbwaarmee hij had Bekentenis? DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K, Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In nationalistische kringen had men stellig verwacht, dat Washington zeer spoedige en krachtdadige hulp zou ver lenen om Formosa uit handen van de communisten te houden. De republi keinse partij was vóór vertrekkende hulp en deed alles om preste uit te oefenen op de regering. Zij ziet in For mosa een punt van stategische betekenis welke mening niet door alle militaire deskundigen gedeeld wordt in politieke kringen te Londen en Washington vat men de verklaring van Truman op als het bewijs, dat Washing ton Formosa heeft afgeschreven, hoewei de president andere redenen 'voor het besluit kenbaar maakte. Hij zeide, dat de V. S. „geen speciale rechten op For mosa proberen te krijgen". Hij waar schuwde andere staten, niet te probe ren in China invloedssferen te schep pen, speciale rechten of privileges ie verkrijgen of onder buitenlandse con trole staande regiems binnen het gebied van China in het leven te roepen. Ook Acheson heeft, sprekende over de beslissing, erop gewezen, dat de V. S. niet betrokken willen raken in het Chinese conflict. Erkenning van Peiping lag echter nog niet in de be doeling, zo zeide hij. Bovendien zou deze de volledige instemming van het congres behoeven. Het door de republikeinen gebruikte argument, dat Formosa feitelijk Japans bezit is en dus door de V- S. als .,een deel van het bezette vijandelijke ge bied" aan interventie onderworpen kan worden, noemde Acheson juridische haarkloverij. „Het oorspronkelijk Chinese Formosa is door de Japanners op China veroverd. Het werd echter in 1945 door de geai lieerde leiders aan de Chinese autori teiten terug gegeven en is dus een deei van het Chinese grondgebied", aldus de minister. Bij het Amerikaanse senaatsdebat van gisteren is het tot felle critiek ge .n op de door Truman aangekondigde p- .- tiek t.o.v. China.. Senator Rowland (rep.) gaf Truman de schuld voor de „debacle in China, die zowel de vei ig- heid van Amerika als die der wereld in gevaar brengt, want als Foraiosa valt, wordt de Amerikaanse Stille-Oceaan- kust de eerste verdedigingslinie van de V S.", zo meent de senator. Hij verzocht de regering om hulp aan Formosa en eiste een verklaring, dat Truman niet de bedoeling heeft de com munistische regering te erkennen. „Er- De heer R. Hoegen, directeur van cul- tuurónderneihingen op Java heeft als zijn overtuiging uitgesproken, dat indien uitsluitend de beste mensen, die een open oog hebben voor de moeilijkheden en de nieuwe verhoudingen, hun krachten aan het herstel van Indonesië wijden, er voor de Nederlanders als ondernemers nog Jarenlang een taak zal zijn weggelegd. De toestand, zo meende hij, kan zien krachtig ontwikkelen, maar voorwaarde daartoe is een loyale en hechte samen werking, gebaseerd op wederzijds ver trouwen. Aan deskundige Nederlanders zal de nieuwe staat ongetwijfeld gro^e behoefte hebben en hij meende te kunnen vaststellen, dat de republiek de hulp van buitenlandse experts en werkkrachten bij voorkeur zal zoeken bij de Nederlanders, met wie de bevolking zich nog altijd ver vlochten gevoelt. De heer Hoegen, die pas van zijn jaar lijkse bezoek aan Java is teruggekeerd, SPOORLIJN 25 km CHERIBON MADJALENKA SUMEOANG KOF.MINGAN AANVAL VAN DE DAROEL ISLAM TLGEN- GARUT CENTRUM VAN DE DAROEL ISLAM TASIKMALAJA PURWOKERTO JAVA V.PELT-PA 50I07 Geheel volgens de verwachtingen is de Darul islam op Midden Java uit haar concentraties tussen Garut en Tasikmalaja opgei okken naar de kust. Het was de stad B"c es cüe door deze zwervende troepen we overvallen. Spoor- en telegraafver bindingen werden afgesneden. De T. N. I. ^ie i, ^ans tot taak heeft de orde te handhaven, zond in allerijl versterkingen naar het bedreigde punt en slaagde erin de stad gedeeltelijk te ontzetten. In Semarang worden troepen gereed gemaakt, om met kracht de actie van de Darul Islam de kop in drukken. Onbevestigde berichten spreken van een sterkte van ongeveer 30.000 man Darul Islam-troepen, die sterker bewaPen<* zlJn dan de t. N. I. en onder bevel staan van een voormalige KNIL- kapitein. De troepen bestaan uit een samen raapsel van loden van de Darul Islam, oud-leden van de KNIL en T.N.I. en avon turiers. kenning: zou een München voor de V. S. betekenen en een verraad van de vrij heid". De republikeinse senaatsleider Kenneth Wherry b.esclireef de verklaring van Truman als „een uitnodiging aan de on der leiding van Moskou staande Chinese communisten om naar, Formpsa te komen en het te bezetten". Te Londen is de verklaring van Tru man met enige opluchting ontvangen- Engeland, dat van plan was nog deze week het rode Chinese regiem te erken nen, zou in een moeilijke situatie geko men zijn, als Washington had besloten de nationalisten te steunen,; terwijl Lon den de diploma ïeke. betrékkingen met Formosa zou verbreken. nisler van Staat, Hector McNeil, de Chinese nationalistische ambassa deur bij zich ontboden om hem mede te delen, dat Engeland de betrekkingen met de nationalistische regering verbreekt en het commu nistische bewind in China zal erkennen. De onder-staatssecretaris van buiten landse zaken, Mayhew. heeft verklaard dat de erkenning van het communis tische China niet zou inhouden, dat men „zich eens verklaarde met de wijze van heersen der communistische regering" Mayhew liet duidelijk uitkomen, dat de Engelse stap grotendeels berust op de hoop op voordelen voor commerciële belangen. „Aan de andere kant zou men niets winnen met de oneindige boycot van een regering* die het gezag over ee.i uitgestrekt gebied en een uitgebreide bevolking uitoefent", zo zeide hij. De Britse erkenning is de vierde, af komstig van een niet-communistische staat. Birma, India en Pakistan zijn de drie anderen. De sovjet-uaie en haar satellieten hebben het bewind van Mao Tse Toeng direct na het uit roepen van de Chinese „volksrepu bliek" erkend. De Chinese communistische' minister van buitenlandse zaken heeft het per soneel van alle Chinese ambassades en consulaten in het buitenland toegezegi, dat het gehandhaafd zal worden als he'- op post blijft en er voor zorgt, dat de documenten en eigendommen van de Chinese diplomatieke en consulaire ver tegenwoordigingen intact blijven. Zij, die hieraan geen gevolg geven, zullen „zonder genade worden gestraft". Intussen gaat de strijd in China voort De communisten treffen uitgebreide voorbereidingen voor een aanval op de Chinese eilanden, die als springplank zullen moeten dienen voor de strijd om Formosa. De natiohalisten, die op het vasteland zo goed als geen strategische punten meer innemen» proberen, met vliegtuigaanvallen de communisten scha de toe te brengen. Gisteren zijn de haven en het vliegveld van Sjanghai gebom bardeerd. De 200 Amerikanen op Formosa is van uit Washington officieel advies gegeven het eiland te verlaten, tenzij zij drin gende redenen hebben om te blijven. Washington schijnt te .vrezen voor een opstand tegen het nationalistische re giem op het eiland zelf. Uiit Taipeh .(Formosa) wordt gemeld: De Chinese communisten hebben de scheepvaartmaatschappijen beloofd de schade fe vergoeden, indien haar sche pen bij het breken van de nationalistische blokkade averij oplopen. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de uitbetaling van I tegen inlevering van bon 544 (levens middelenkaart 909), welke zal plaats hebben aan de postkantoren, zal geschie den volgens onderstaand schema: 9 Jan. A t.m. Ba!, 10 Jan. Be t.m. BI, 11 Jan. Bo t.m. Bre, 12 Jan. Bri t.m. Co, 13 Jan. Cr t.m. Dri, 16 Jan. Dro t-m. Fa, 17 Jan. Fe t.m. Go, 18 Jan. Gr t.m. Ha, 19 Jan. He t.m. Ho, 20 Jan. Hu t.m. Ka, 23 Jan. Ke t.m. Ko, 24 Jan. Kr t.m. Le, 25 Jan. Li t.m. Me, 26 Jan. Mi t-m. No, 27 Jan, Nu t.m. PI, 6 Febr. Po t.m. Rod, 7 Febr. Roe t.m. Schji, 8 Febr. Sche t.m. SI, 9 Febr. Sm t.m. Sto, 10 Febr. Str t.m. Tij, 13 Febr. U t.m Vir, 14 Febr. Vis t-m. War, 15 Febr. ffss tm. Woe, 16 Febr. Wof t.m, Z. Men dient zich met Ae uitgeknipte bon(nèn) aan het loket te vervoegen. Aan bovenstaand schéma dient streng de hand te worden gehouden. De Tsjechen dachtèn, onder communis- tischèTeiding toch hun democratie en het parlementaire stelsel te kunnen hand haven. Zij weten ntrwel beter* maar het is te laat." onderstreepte het grote belang voor de nieuwe staat, het enorme productie-appa raat op gang te brengen en de T.N.I., die goed op de hoogte is van hetgeen °.™e^ de bevolking leeft, tot een machtsnnd9el te vormen ,dat in staat is rust en veihg- heid te waarborgen. Hij zeide te hebben waargenomen, dat er veelal een prettige geest en goede verstandhouding heerst tussen de T.N.I. en de ondernemers, en dat de T.N.I. tegen de plegers van over vallen en aanslagen drastisch optreedt. Vooral op Java is nog veel oorlogs schade niet hersteld. Vele bedrijven draaien slechts primitief en uit de win" sten zal nog veel geld moeten worden ge reserveerd om de rehabilitatie te vol tooien. „De economische politiek van de nieuwe staat zal een zodanige moeten zijn, dat zij aan de positie van de Indo nesische gulden ten goede komt. De ko mende jaren vooral zal een belangrijk deel van de winsten gebruikt moeten worden om de ondernemingen in voor oorlogse toestand te herstellen." Tenslotte sprak hjj de verwachting "it, dat de nieuwe machthebbers een reuelyk standpunt zullen innemen ten aanzien van de transfer van winsten naar Neder land. Indonesië heeft er alle belang by, zo besloot hij, ook belangstelling voor investering te stimuleren. De gematigde sociaal-democratische re gering van Finland heeft haar politieke leven in eigen handen genomen door te besluiten een loonsverhoging- van zeven procent goed te keuren, tegen de wens van alle politieke partijen en haar mach tige steunpilaar, het algemeen vakver bond, in. Het vakverbond eiste een ver hoging van 10 procent: daarentegen acht ten alle andere politieke partijen, be halve de communistischeen verhoging ongerechtvaardigd, daar de prijzen hier voor niet hoog genoeg gestegen waren. Het parlement is voor een bijzondere zitting op Dinsdag a.s. bijeengeroepen. Dan zal de regering haar stappen moe ten kunnen rechtvaardigen; slaagt zij daar niet in, dan zal zij door een motie van wantrouwen ten val worden ge bracht. Het blad van de regerings partij voorspelt zelf de val van de regering en beweert, dat de oppositie partijen reeds plannen hebben gemaakt om een interim-regering te vormen- De vroegere Tsjecho-Slowaakse mi nister van industrie, Lausman, die in Februari 1948 vice-premier werd in het door Gottwald na de communisti sche machtsovername gevormde kabi net, om zich in April d.a.v. uit het politieke leven terug te trekken, is kortgeleden naar West-Duitsland ge vlucht. Gisteren heef-t hij een en ander ver teld over de verstrekkende zuivering in de Tsjecho-Slo-waakse communistische Partij .Hij zeide, dat reeds vele Tsjecho- slowaakse communisten zijn gevangen gezet en dat zij nog door -honderden an dere partijleden zullen worden gevolgd. Ook de Tsjecho-slowaakse minister van buitenlandse zaken, Clenjentis, loopt -kans °m gezuiverd te worden, maar zijn ont zag moet volgens Lausman niet direct aanstaande worden geacht, da-ar Clemen ts vele aanhangers onder de Slowaken heeft. „Doch ik ben wel van mening, dat hij ook op zekere dag aan de zuivering ten offer zal vallen, daar hij een Wes ters verleden heeft". In antwoord op de vraag of- ereen georganiseerde anti-communistische ondergrondse bewegihg in Tsjecho-Slo- wakije bestaat, antwoordde Lausman: ..Neen, slechts nu en dan wordt er op daadwerkelijke wijie verzet "geboden aan de communistische overheersing; maar de grote meerderheid van de leden der Tsj echo slowaakse communistische partij is het niqt eens met de handelingen van de partijleiding. Vele Tsjechen wachten °P het uitbreken van oorlog, daar zij hopen dat deze hun vrijheid zal brengen. Half tot zwaar bewolkt met tij- delijke regen. In het binnenland meest krachtige en aan de kust.ge-, j durende enige tijd harde Zuid- Westelijke wind. Weinig verande- ring van temperatuur. 5 Zaterdag 7 Januari: Zon op 8.47- uur. onder 16.46 uur; maan op 20.32 uur. onder 10.57 uur. S Nederlandse en Australische tankboten, die zich in Australische en Indiase havens gereed maakten voor het' vervoer van olie door het Suez- k an aal naar Haifa, is medegedeeld, dat zij hetzij het innemen van lading moe ten staken, hetzij de route via Gibral tar moeten nemen. Alhoewel de Egyptische autoriteiten begin December j.l. aan de rederijen mededeelden, geen bezwaar te hebben tegen het vervoer van olie-producten door het Suez-kanaal, leggen zij thans in verhand met de Palestijnse kwestie dit verbod wel op. Blijkens een mededeling vaiV de krui deniers-vakcentrale, het overkoepelend orgaan voor de drie kruideniersbonden, is tussen deze centrale en de bedrijfsunie der bedienden-organisaties overeenstem ming bereikt over de loonsverhoging- Als gevolg jjaarvan wordt door de vakcen trale aari de zelfstandige kruideniers ge adviseerd, met ingang van 1 Januari j.l. aan alle werknemers van 23 jr en ouder 5% loonsverhoging te geven op de con tractuele ^onen plus de Joekes-gul-den. Voorts werd overeengekomen, dat op korter termijn de door de rijksbemidde laars opgelegde regeling van arbeids voorwaarden zal worden gewijzigd en zo mogelijk omgezet in een C.A.O-- Tenslotte zullen de werknemersorgani saties de vakcentrale steunen bij haar actie tot verkrijging met steun van de overheid van billijke en bindende mi nimumprijzen voor suiker en margarine en zulks zo spoedig mogelijk. Het prijs- geknoei, dat thans telkens met deze ar tikelen geschiedt, achtte men èn econo misch èn sociaal onverantwoord. Werkgevers- en Werknemersorganisa ties in nét 'bloemboilsnhedrijf zijn het op 'n gisteren 1 gehpuden bespreking nog niet eens geworden over de 5% loonsver hoging-,'Van. werkgeverszijde had men er nogal bezwaar tegen. Dezer dagen wordt opnieuw overleg ..gepleegd. De mijnindustrie Voor wat de mijnindustrie betreft zal de 5 pet. loonsverhoging worden besproken in de 'Vergadering van' de Mijnindustrie- raad, welke Maandag a.s. gehouden wordt. Naar allé waarschijnlijkheid za! op d,eze vergadering een beslissing worden geno men. - - In een gisteren gehouden buitengewone ledenvergadering van de Ned. Bond van overdekte zweminrichtingen, is met al gemene stemmen besloten de door de re gering geadviseerde loonsverhoging van 5 pet. per 1 Januari j.l. te doen ingaan. Voorts werd besloten tot een tariefsver hoging in verband met de sinds 1939 gestegen exploitatiekosten. Tenslotte zul- ien bij de regering stappen worden ge daan om tot opheffing te komen van de bedrijfsorganisatie openbare bad- en zweminrichtingen in verband met de te hoge contributies. Ja, laat Analyst nu op zijn kop krijgen voor een tekening, waaraan hij part noch deel heeft. Maar daar tekent hij niet voor. Wat is het geval. In ons Oudejaarsnum- mer stond een plaat van de aarde, vol gestopt met oorlogstuig en ellende, het geen 1950 de verzuchting doet slaken, of het daarvoor zijn tocht naar de *we-e!d is begonnen. Inzender vindt deze uitd. - :- king en trouwens de hele teken onchristelijk. Hij is niet gewend om n ar een „soort mensen als Henk v. d. Maze of Analyst te schrijven." Wij zouden dus onze collega Henk voor het gevalletje hebben kunnen laten opdraaien. doch in het verder verloop wordt zo duidelijk met de loupe geschermd en geconstateerd, dat ,.u toch ook een groot gezin heeft", dat klaarblijkelijk Analyst moet hangen. Onze opponent zegt wel te weten, dat wij zijn brief door een juridische bril onder de loupe zullen nemen, maar hij wilde toch even laten weten, dat „wij er glad naast zaten". Mogelijk, doch voor een juridische bril behoeft inzender geen vrees te hebben; wij zijn geen jurist en dus moeten wij het met een doodgewone lekenbril doen. Maar dan moet het ons van 't hart, dat onze opponent het geval toch door een te zwarte bril ziet. He spijt ons echt, dat wij niet het gehele betoog van onze geachte briefschrijver kunnen behandelen. Tenslotte hebben wij, zoals gezegd, part noch deel aan de ge wraakte tekening en wij voelen er niets voor om voor een ander de was te doen, als deze vuil bevonden wordt. Laat ieder maar zijn eigen varkentje wassen. Wij hebben al meer dan eens geschreven, dat wij reactie uit de lezerskring zeer waarderen; men behoeft dan heus geen zachtzinnige toon aan te slaan. Maar is deze brief niet een weinig onheus? De wereld ziet er toch werkelijk niet aanlok kelijk uit en 1950 begint evenmin onder alleszins bemoedigende omstandigheden. De tekenaar heeft dit in caricatuur-vorm en deze pleegt van overdrijving niet vrij te zijn willen uitbeelden. Dat is tenslotte alles! Wanneer de wereldbol op de tekening vol zit van oorlogstuig en inzender er bij schrijft „Bah", dan onderschrijven wij dat en ook de tekenaar, doch dat de aarde zo'n hel is, kan ons toch niet verweten worden? Collectief heeft de mensheid ongetwijfeld schuld, maar wij alleen....? Gelukkig, dat inzender niet onze biecht vader is. ANALYST. We hebben er op gewezen, dat er een vacuum dreigt in de Sociale verzeke ring. Dat het salarisgebied tussen 3750 en 4500 gulden gedurende enige! tjjd niemandsland scheen te zullen worden. Immers al is de minister van Sociale Zaken dan vanplan de loongrensvoor Ziektewet en Ziekenfondsenbesluit te verhogen .van 3750 'tot 4500, 'tduurt toch-wel enkele maanden voor zulk een verhoging wettelijk zou zijn tot stand gekomen. En dit zou dan tot gevolg hebben, dat heel wat duizenden loon- trekkenden op 1 Januari buiten genoem de wet en besluit zouden komen te val len, terwijl ze er een paar maanden la ter weer onder zouden horen. Met hel wel zeer belangrijke gevolg, dat zij ge durende dat tijdsverloop niet zouden zijn verzekerd. Zoals we echter reeds konden melden is de minister niet van plan het zover te laten komen. Integendeel, hij Is voor nemens, te bevorderen, dat in de op handen zijnde wetswijziging wordt be paald, dat voor de arbeiders, die op 31 December j.l. verplicht verzekerd waren, aan de verhoging van de loongrens te rugwerkende kracht wordt verleend tot 1 Januari 1950. In verband Hiermede hebben thans de Ver. van Raden van Arbeid, de federatie van bedrijfsverenigingen, de Ziekenfondsraad en het Centraal Overleg van ziekenfondsorganisatiec aan de desbetreffende uitvoeringsorga nen geadviseerd, in afwachting van de totstandkoming van vorenbedoeld wetsontwerp, voor arbeiders, die op 81 December 1949 verplicht verzekerd waren krachtens Ziektewet en Zie,- kenfondsenbesiuit en wier loon op of na 1 Januari 1950 boven 3750 stygt, doch 4500 per jaar niet overschrijdt, de verzekering voorshands te handha ven. Vertrouwd wordt, dat alle be langhebbenden hieraan de nodige me dewerking zullen verlenen. De ontwikkeling van de affaire rond de Oudewaterse Bank heeft gisteravond een nieuwe fase bereikt, toen de ge zamenlijke crediteuren in Oudewater in vergadering bijeen kwamen om de toestand te bespreken. Een der credi teuren, de heer L. Vos uit Bleiswyk, belastte zich met de leiding der bijeen komst en hjj slaagde erin de discussies op een zakelijke basis te houden. Op de eerste plaats lanceerde de heer Vos de mededeling, dat een overeen komst is gesloten tussen d$ curatoren van de voormalige N.V. Oudewaterse Bank en de Amsterdamse Bank, waar bij is bepaald, dat laatstgenoemde bank de cliëntèle van de in staat van fail lissement verkerende bankinstelling zal overnemen teneinde aan een wens van de rechter-commissaris te voldoen, die er op staat, dat een bankinstelling in Oudewater gevestigd blijft. Het bijkan toor van de Amsterdamse Bank zal in het gebouw van de Oudewaterse Bank worden gevestigd. Aan deze over neming is de voorwaarde verbonden, dat de Amsterdamse Bank binnen 3 jaren aan de curatoren een percentage van 50 van de winst zal overmaken. Wij menen hieruit te mogen conclude ren, dat deze 50% een vergoeding is voor 'de goodwill, die de Oudewaterse Bank bezat. Van een overneming van de schul den en vorderingen der bank schijnt in tussen nog geen sprake te zijn. Na deze inleidende verklaring stelde de voorzitter vOor over te gaan tot het be- noemen van een commissie van 3 persd- nen uit de crediteuren van de bank. Na enige discussies werd hiertoe besloten. In deze commissie zullen zitting hebben de heren mr. Van Doorninck uit Gouda, G. v. d. Lee en J. G. Proshuis beiden uit Oudewater. Deze commissie moet worden benoemd door de rechter-commissaris, doch deze benoeming kan geschieden op voordracht van de belanghebbenden, welke proce- dure in het onderhavige geval is gevolgd. De commissie moet dus alsnog dopr de rechter-commissaris worden benoemd. De commissie werd in hei leven geroepen krachtens-art. 74 der faillissementswet. Hierna weid de vraag gesteld of het niet tot de taak der Regering behoort hier de helpende hand te bieden. Het was immers de regering, die voor schreef, dat de gelden bij een bankin stelling moesten wiorden ingeleverd, dat effecten slechts mbgen worden verhan deld via een bankinstelling en het was ook de regering, (Se gelden blokkeerde. Men meende hieruit een morele ver plichting van de regering tot het bieden van hulp te mogen concluderen. Het zal tot de taken der commissie behoren in deze richting te werken. De vergadering kon zich dan ook met deze gedachtengang accoord verklaren Tenslotte werd nog de vraag behan deld, hoe dé gezamenlijke crediteuren moeten staan tegenover de nieuwe situa tie. die is geschapen door de overneming door de Amsterdamse Bank- Men vroeg zich af of de curatoren wel het maximum voor. gedupeerden hebben bereikt en was van mening, dat men zich hierover niet kon uitspreken alvorens nadere ge gevens bekend zouden worden- gemaakt. Men voelde de situatie zo aan,.dat de po sitie van de belanghebbenden reeds te voren in een bepaalde richting is ge stuurd. terwijl men tevens van mening was, dat de curatoren zich teveel heb ben laten.leiden door de wensen van de rechtbank. De commissie zal ook ten deze ophel dering moeten zien te verkrijgen en de resfultat-en van nadere onderzoekingen aan de vergadering moeten mededelen. Eerst dan zal een gezamenlijke houding worden vastgesteld. Na afloop van deze vergadering leg de mr. Van Doorninck nog de volgen- uitgeoefend op andere bankinstellin- gegoocheld. gen. Alhoewel bij de laatste controle duidelijk is gebleken, dat er iets ha perde by de N V- Oudewaterse Bank, is nimmer een grondige controle inge steld". Tevens deelde deze zegsman ons nog mede, dat. de Oudewaterse Bank o.a. een belastingschuld heeft van 200.000. De berichten als zou reeds hoger be roep door de directeur der Bank. mr- V. zijn aangetekend, kunnen nog steeds niet bevestigd worden. De advocaat van mr. V. deelde ons gisteravond mede dat be sprekingen worden gevoerd, maar dat nog geen beslissing is genomen. De mo gelijkheid van hóger beroep staat open tot- en met 11 Januari a-s. In verschillende bladen is tevens het bericht gepubliceerd, althans het ver moeden uitgesproken, dat de Amster damse Bank de N. V- Oudewaterse Bank in haar geheel zou overnemen. Uit hetgeen wij hierboven hebben ver meld. blijkt, dat dit niet het geval is- De zich in Rotterdam in arrest be vindende directeur van de Oudewaterse Bank, mr. C- M. V., heeft tegenover de officier van justitie verklaard, dat hij met een Amsterdamse bankrelatie han del heeft, gedreven in zwarte effecten Deze laatste is op verzoek van de offi cier van justitie in Rotterdam, mr- R Grasso, gearresteerd. Tevens heeft de directeur verklaard voor 1948 een valse balans te hebben opgemaakt. Het Belgische blad „De nieuwe gids" publiceerde gisteren een diplomatiek Duits document, dat in 1945 door de Russen te Berlijn werd gevonden en be staat uit het protocol der op 3 Maar» 1938 op de Obersalzberg tussen Hitler en de toenmalige Britse ambassadeur Hen derson gevoerde besprekingen. Tijdens deze onderhandelingen zou. in het van de toenmaals door Londen gevo.gde .vredespolitiek", o.a. de kolonia e kwesae aangeroerd zijn Volgens het documen», waarvan het blad een foto-copie pub - ceert. zou Henderson Hitter namens de Engelse regering hebben voorgesteld te bewerkstel':gen, dat Du tsland een ge deelte van het Congobekken zou kry- gen". Op de vraag van Hitler, of België en Portugal het wel „met deze oplossing eens zouden zijn en het niet eenvoudig?." was de vroegere Duitse kolonies terug e geven", zou Henderson volgens bet protocol althans geantwoord hebben, dat deze landen, evenals Frankrijk en Italië, ongetwijfeld accoord zouden gaan met een herverdeling van het kolonia,a gebied in Afrika.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1