Treedt de jeugd al genoeg voor op de De overschatting van de politiek grond? G Een object voor een nieuwe Raadscommissie LAATSTE BERICHTEN Schallenberg werd niet vermoord De stand van de Arbeidsmarkt KA IteJSelletjes eheugen Hulp De Schiedamsche Kunstkring deed „Viktoria und ihr Husar" opvoeren OPRUIMING v.a. 7 JANUARI Sporthuis RITMAN Niet-politieke idealen belangrijker Schiedamse Gemeenschap en blad Goed getroffen typische operette-sfeer won het van enige technische feilen fRIJDAG 6 JANUARI 1950 PAGINA 3 Hoogstraat 88 - Tel. 67513 DE H. K. W. VIERT FEEST OFFICIëLE KENNISGEVING R. K. BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE DE ERFPACHT VAN HET NIEUWSTICHT DE SUBSIDIERING VAN HET KLEUTERONDERWIJS BETERE POSTBESTELLING IN SCHIEDAM burgerlijke stand PROCUREUR-GENERAAL ZET STANDPUNT DER JUSTITIE UITEEN ARBEIDSBUREAU SCHIEDAM NIEUWE DARUL ISLAM- AANVAL OP BREBES BELGISCH-NEDERLANDSE WATERWEGEN Mening van Nederlandse reders gehoord HERMES-D.V.S.—V.S.V. NEPTUNUS—S.V.V. STAKING IN BELAWAN DUURT VOORT OFFICIëLE PUBLICATIE In Duitsland opgespoord Nederl.' kunstbezit KETHEL ONZE WENSEN De belangstelling voor onze democratische instellingen moet vergroot worden. Dit is de mening van verscheidene leden van de Raad. Zij vragen of B. en W. middelen willen beramen om de belangstelling voor de arbeid van Staten-Generaal, Provinciale Staten en Gemeenteraad te ont wikkelen. Zij vinden dit nodig, om de democratie te verstevigen. Waar deze verzwakt, kijkt de dictatuur om de hoek. Zo zou de oplossing ten dele gezocht kunnen worden in oen „burger"-dag, waarop de Burge meester de nieuwe kiesgerechtigden wijst op de rechten en plichten aan het staatsburgerschap verbonden. Een deskundige zou de jonge mensen moeten inlichten over de werking van ons democratisch parlementair stelsel. Er is verschil van mening over de geschiktheid van de Nationale Feestdag daarvoor, want sommigen menen, dat deze zich bij uitstek leent voor onderricht in de Vaderlandse historie. Dan wordt er in ditzelfde verband gevraagd naar de mogelijkheid om een proef te nemen met een „Jeugd-gemeenteraad". Anderen zijn hiertegen zeer sterk gekant, omdat naar hun inzicht de jeugd reeds meer dan ge noeg op de voorgrond treedt. Letterlijke tekst uit het afdelings-verslag. Red. N. S.C.) B en W. antwoorden in het algemeen, dat zij een vergroting van de belang stelling voor de democratische instellin gen het terrein van de politieke organi saties achten. Voorzichtigheid t.o.v. he*' denkbeeld van een burgerdag of een jeugd-gemeenteraad is eboden. Bij re gelmatige terugkeer zou de belangstel ling voor dergelijke bijeenkomsten ver flauwen. Deze argeloze vragen en hun beant woording leveren voedsel voor een zeer vruchtbare gedachten-wisseling, al of niet in politiek verband. Zij wijst op zwakten en prijst ons remedies aan. maar wij vragen ons af, of de diagnose en daardoor de therapie juist is- Laten we het allereerst eens hebben over de belangstelling voor onze demo cratische instellingen. Is zij het schild, waarachter wij de aanval die* tatuur kunnen weerstaan? Wij geloven het nauwelijks. Want de dictatuur van deze tijd is niet op de eerste plaats een zich tegen de wil der burgers opdrin gende macht, maar een door een vacuum uitgenodigde. Die dictatuur is niet op de eerste plaats een politieke, maar een algemeen-geestelijke. Bij gebrek aan eer» persoonlijke inhoud, door het ontbre ken van een alle terreinen van het le ven doordringende overtuiging, heet men de met kracht geponeerde dwaling hartelijk welkom bij zich binnen. Heb ben niet vaa'/ die huisgezinnen altijd bezoek, waar het onderling uitwisselen van gedachten onmogelijk is door gemis Van een eigen levensinhoud? Om nog even bi] deze vergelijking Ie blijven. Zij verklaart tegelijkertijd, waarom in diezelfde gezinnen het on derwerp van gesprek meestal de met aanwezige, de buurvrouw, of een andere bron van persoonlijke meestal verdraai de wetenswaardigheden is- De mens van deze tijd vult het ge eprek in zijn geestelijke huiskamer met de praatjes en nieuwtjes, welke op hem afstormen zonder daaruit te kunnen wer pen wat schadelijk is en zonder aan zijn overtuiging dienstbaar te maken wat nuttig is, omdat hij evenmin oordeelt Over hun waarde en waarheid, als over de roddcipraatjes in de huiselijke kring Zo ondergaat de merik van deze tijd de dictatuur van de radio, de dictatuur van de film, de dictatuur van de krant, de dictatuur van de nieuwe denkbeelden, de dictatuur van de beginselloosheid, de dictatuur van de vrijzinnigheid, de dic tatuur van wat Chesterton noemde „de zelfmoord van het denken". Hij is er zelf niet meer bij, al staat hij er midden in, want hij kent zichzelf niet meer. Hij heeft niets meer om nog naar te stre ven. En dit verklaart de crisis in de be- langstelling voor de politiek. In de tijd, dat er voor iets gestreden moest worden, dat in grote groepen van ons volk le vende beginselen in het geding waren, was er politieke belangstelling en nooit was het gevaar van dictatuur verder. Het was nooit belangstelling voor de politiek zelf; het was steeds belangstel- lig voor niet-politieke zaken, die door de politiek moesten worden opgelost. De emancipatie van de Katholieken is niet een in wezen politieke strijd; het was een algemee vrijheids-strijd tegen een algemene dictatuur, maar omdat zij politik moer' worden beslist, was er be langstelling voor de politiek. De strijd van de socialisten was in we zen geen politieke strijd. Het was de strijd om een geheel nieuwe maatschap pij, volgens hun denkbeelden; een nieu we maatschappij, die op de eerste plaats nieuwe maatschappelijke verhoudingen en vervolgens een nieuwe cultuur met zich zou brengen. De basis ervan was niet eens politiek, maar philosophises. Maar. omdat die belangrijke kwesties zeer ten dele door de politiek uiterlijk althans zijn beslist, is de politiek over het paard getild. Het ontbreken van niet-poli'leke idealen onder de mensen is de crisis van de politieke belangstel ling onder de burgers geworden Dat is in zoverre aan de politiek e wijten, da zij zich geroepen meent nu ook maar over alle opkomende denkbeelden aan stonds de curatele te moeten opeisen Zij zal pas weer een minder technische en een meer voor de mensen levende betekenis krijgen als zij vergeet het be gin en einde van alle wijsheid te zijn. Die zelfgenoegzaamheid klinkt het duidelijkst, door in de mening, welke wij in de aanhef vet gezet hebben over do plaats van de jeugd. Er is niets zeker niet in Schiedam om deze opmerkingen te bevestigen, maar als zij waar zouden zijn, zou het eerder een reden tot een gewetenson- Advertentie De organisatie van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden St. Franciscus van Assisië, biedt haar leden en verdere belangstellenden een feestavond aan op Donderdag 12 Januari a.s., in de grote zaal van Musis Sacrum, Lange Haven 115, aanvang 8 uur. Het bekende R. K. Schiedamse Toneel gezelschap Brederode zal zijn,medewer king verlenen, een geheel nieuw pro gramma bestaande uit eenakters zal deze groep worden opgevoerd, terwijl de Car- meeco's onder leiding van Frans Carrée met een muzikale noot de feeststemming zullen verhogen. Na afloop gezellig sa menzijn, waarbij het bal zal worden ge leid door de heer C. F. A. v. d. Water. Een beperkt aantal Jcaarten zijn nog beschikbaar, voor verdere bijzonderhe den verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Vandaag, 6 Januari, Driekoningen. Musis Sacrum, 8 uur: Katholieke Kring organiseert Nieuwjaars soirée. Bijkerk Aleidastraat, 8 uur: Dr. A. A- Olierook spreekt voor de mannen over „De heiliging van de arbeid". Amstelbron, (ben. zaal), 8 uur: Jaar vergadering R. K. Zwemvereniging Start. Morgen, 7 Januari: Eerste Zaterdag van de maand. Torenzaal, 8 uur: Het oratorium „Jeanne d'Arc au bücher" van Arthur Honneger wordt gedraaid met een in leiding van Pater Willems O.P. Gebouw Hoofdstraat 65: Tentoonstel ling werken leden van ,De studievrien den". Opening 3 uur, geopend tot 7 uur. Overmorgen, 8 Januari: feest van de H. Familie. Gebouw Hoofdstraat 65, 26 uur: Ten toonstelling werken van leden van ,,de Studievrienden". R K Volksbond, 8 uur: Feestavond r K Harmonie-orkest St. Ambrosius. Dagelijks: Passage: De grote passie. Monopole: Saigon. derzoek bij de opposanten zijn, dan tot een noodzakelijke beperking van de jeugd. Want het is juist de jeugd, die nog de niet-politieke idealen bezit, wel ke op den duur aan de politiek haar belangstelling kan teruggeven. Het is juist het ontbreken van een aanvaar- ding van de jeugd in het geheel van de gemeenschap der volwassenen, die aan de jeugd de aangeboren plicht oplegt, om zich te doen horen. Want de jeugd verlangt er heus niet naar luidruchtig te zijn, Ais er eeri groep afkeriger is van de holle leus en bezielder van de eerlijke bedoeling om het uitgedragene in de practijk te bren gen dan is het uit de aard van haar wezen: die jeugd. Die jeugd hunkert naar leiding- Niet naar die van d» schoolmeester, maar naar die van de vriend. Het is dit idealisme wat vele ouderen, o.a. dis welke aan het woord zijn, de kriebels bezorgt. Het is het voortdurend appel aan bun geweten en aangezien zii dit niet om zich heen dulden, trekken zij zich liever terug van die jeugd, om vervolgens te beweren, dat deze al ge- noeg op de voorgrond treedt. Neen. wij zien de versterking tegen de dictatuur niet in het vergroten van de belangstelling voor de politiek. Het is een grenzeloze overschatting van de in trinsieke waarde ervan en een misbruik van de macht van het getal. Wij zien versterking tegen de dicta tuur in al die idealen, welke de bedoe ling hebben aan de burger weer een persoonlijkheid terug te geven en hem los te maken van de nullen welke achter te verkiezingsuitslagen staan- Als die idealen voor hem gaan leven heeft de dictatuur niet alleen geen kans. maar krijgt de politiek bovendien weer die in alle lkgen levende belangstelling, waarop zij een jaar of vijf en twintig geleden kon rekenen.. Dan behoeft er ook geen angst te be staan, dat de belangstelling voor een Jeugd-gemeenteraad op den duur zou dalen. Maar de jeugd heeft geen zin om de Raad na te volgen in de louter zakelijk» beoordeling van een paar posten voor G W.. het Ziekenhuis, of het nieuwe raadhuis. Pas als er ook principieel e.'i idealistisch iets te bespreken zal zijn, zal zij permanente belangstelling tonen- Aanslagregeling Hondenbelasting 1950 Voor het belastingjaar 1950 wordt aan alle personen, die over het Jaar 1949 in de hondenbelasting zijn aangeslagen, wederom ambtshalve een aanslag opge legd. Uitreiking van een aangiftebiljet heeft niet plaats. Indien geen aanslag moet worden op gelegd of wijziging in de aanslag moet plaats hebben, tengevolge van aan- of afschaffing van een of meer honden, of wel tengevolge van andere oorzaken, moet hiervan voor 31 Januari 1950 ken nis worden gegeven aan de Afdeling ge meente Belastingen, Oude Kerkhof 17 alhier. Voor ieder, die in de loop van 1950 belastingplicht!* wordt, hetzij door aan schaffing van een hond of bij vestiging in deze gemeente, blijft de verplichting tot aangifte binnen veertien dagen be staan. B. en W. achten het niet mogelijk even tueel een subsidie te geven aan hef pas gestichte R.K. Bureau voor beroepskeuze. Zij vestigen er de aandacht op, dat aan het Gewestelijk Arbeidsbureau elke Dins dag van 1416 uur gelegenheid bestaat, om kosteloos inlichtingen in te winnen over beroepskeuze. Commentaar: Deze laatste opmerking is in dit verband min of meer stotend. Zij wil de overbodigheid van het Katholieke Bureau benadrukken en geeft daardoor blijk van een nog steeds afwezig begrip van de betekenis van de arbeid en de omgeving op de persoonlijk heid van de mens. Zij blijft weigeren in te zien, dat een principieel georiënteerde beroepskeuze voor de harmonische ont wikkeling van de menselijke persoonlijk heid een nooit genoeg te waarderen goed kan zijn. Elders op deze pagina vindt men een artikel over het gevaar van de dictatuur en d-e pólitiek. Hier blijkt weer eens het gevaar van de dictatuur van de neutraliteit, waarvan sommige z-g. dicta tuur-haters de felste voorstanders zijn. Advertentie BROEBSVSST 54 SCHIEDAM Zou de gemeente de opstallen van het Nieuwsticht niet moeten overnemen en deze moeten reserveren voor het onder brengen van a-sociale gezinnen, vragen enkele raadsleden, die zich herinneren, dat de erfpacht voor dit complex het vol gend jaar afloopt. De gewone huiseige naar wil dit soort mensen niet in zijn woning hebben en zij komen dus toch ten laste van de gemeenschap. B. en W. me nen echter, dat dit voorstel geen oplos sing voor het probleem kan brengen, om dat naar algemeen oordeel a-sociale ge zinnen bij voorkeur niet bij elkaar ge bracht moeten worden. Merkwaardige cijfers zijn verstrekt over de subsidiëring van het kleuteron derwijs. Het bleek namelijk, dat de sub- sidiërings-voorwaarden wel heel vreemd in het voordeel van het Openbaar On derwijs waren. De subsidie-voorwaarden zijn gebaseerd op de gefixeerde aantal len leerlingen op 1 Januari 1941. Dit is 77 van het aantal leerlingen van de eerste klassen der lagere scholen verme nigvuldigd met 2 voor twee kleuterleer jaren. Als men deze basis aanhoudt komt men tof de volgende cijfers: Openbaar 748, Katholiek 705, Hervormd 374, Gere formeerd 183. De werkelijke cijfers van het aantal leerlingen waren op 1 Septem ber j.l.: Openbaar 741 (dus 7 minder). Katholiek 842 (dus 137 meer). Hervormd 480 (dus 106 meer) en Gereformeerd 186 (dus 3 meer). Toch achten B. en W- een uitbreiding van de subsidie voor 1950 niet meer mo gelijk, al "menen zij het raadzaam tot een herziening te komen. B. en W. hebben zich op desbetreffen de vragen uit de Raad bereid verklaard onderhandelingen te voeren met de PTT teneinde in Schiedam minstens een post bestelling per dag erbij te krijgen. Raads leden hebben erop gewezen, dat er ge meenten zijn met een geringer aantal in woners dan Schiedam, waar dr'«- post bestellingen per dag en s Zaterdags 2 bestellingen plaats vinden. B. en W. heb ben destijds reeds pogingen in die rich ting ondernomen, evenwel zonder resul taat. GEHUWD: A M Beumer 24 jaar ca A M Nieuwkerk 32 jaar; J P Schum- mans 22 en J P Bressers 20; G Post ».3 en N Battle 45: A Benard 29 en J J Val kenburg 32; H J Cramer 34 en J J v d Graaf 23: H J J Schoenmakers 37 en D A v d Velde 30; H. Kusters 22 en A M v d Pluijm 22 jaar. ONDERTROUWD: P F Baanvmger 47 en C H E G Befort 44: W v d Horst 2) en M E Born 21; L C Meuldijk 24 en N de Jong 22; J H Vermeulen 45 en H W v Mourik 45; J v d Touw 26 en F Sprong 22 jaar. 'GEBOREN: Jacob, z v J Hoornweg en H van Wijk; Maria P, d v C J Etman en J Boomsluiter; Wilhelm P G, z v W P v Rijswijk en P E Meijer; Petrus J M z v J H J Vermeulen en Th. J M Bersbach; Johannes J, z v A H v d Horst en L P M Hoenderkamp; Martinus J. z v P M Bokhorst en M Mitsehenko OVERLEDEN: C J van Dijk 58 j.; M C Ryneke 66 j. De Justitie heeft een onderzoek In gesteld naar aanleiding van het op 14 September 1949 vinden van het lijk van F. Schallenberg te 's-Gravenhage. Daar op het Hjk geen sporen gevonden werden, die op misdaad konden wijzen en evenmin omstandigheden bekend waren, die in die richting gingen, welt verlof tot begraven gegeven. Nadat enige dagen later door een rijks rechercheur aan de justitie mededelin gen gedaan waren, dat hij met Schallen berg korte tijd te voren onderhande lingen had gevoerd over het leveren van effecten, die afkomstig zouden zijn van zekere Mucke, werd hierin voor de ju stitie aanleiding, gevonden om alsnog sectie op het lijk van Schallenberg te De gerechtelijk deskundige kwam tot de conclusie, dat de oorzaak van de dood van F- Schallenberg is geweest verdrinking in slootwater (een aan voor noemde rijksrechercheur aangewezen ondiepe plaats bleek na onderzoek on juist te zijn geweest), dat geen verschijn selen zijn gevonden, welke zouden kun nen wijzen op geweld van buiten uitge oefend, noch van vergiftiging, zodat geen aanknopingspunten voor misdrijf aanwe zig waren. Niettegenstaande deze verklaring zijn door de Haagse politie, zomede door een rijksrechercheur uitgebreide en kun dige onderzoeken ingesteld, welke even eens tot de conclusie geleid hebben, dat geen aanknopingspunten voor misdrijf aanwezig waren. .Met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid is gebleken, dat vorengenoemde over effecten gevoerde onderhandelingen met aan Mucke toebehorende effecten niets uitstaande hebben gehad- Zijn er derhalve geen aannemelijke aanwijzingen aan te voeren, dat Schal lenberg vermoord zou zijn. verschil lende redenen kunnen bestaan hebben voor zelfmoord. Zijn huiselijke er, fi nanciële omstandigheden waren treurig. De omstandigheid, dat Schallenbe.g zijn huis in de nacht van 13 op 14 September 1949 heimelijk verliet, zijn armbandhorloge, dat hij altijd droeg- zo ook zijn geld achterliet, geeft mede te denken. Advertentie. HQRLO&'ERIË reeds 40 jaar HOOGSTRAAT 9 SCHIEDAM Na meegedeeld te hebben, dat het Bu reau Culturele Zaken is opgeheven, om dat de culturele taak van de gemeente in zoverre het administratie betreft, wel op de andere afdelingen van de gemeen te-secretarie kan worden afgedaan, ver telt het College van B. en W. iets over het Gemeenschapsblad. Dit heeft een oplaag van 3500 exempla ren waarvan er 960 door betalende atoon- né'S gelezen worden en 2100 aan vaste adressen in binnen- en buitenland wor den gezonden voor incidentele propa ganda. Op de begroting voor de Tech nische Bedrijven en van het Grondbedrijf zijn bedragen voor de dl blad uitgetrokken. Er is een IA dat meent, dat deze bedragen kunnen worden voor een Pakkende nal£- jaarlijkse reclame, zoals Rolterda Andere leden hebben de indruk, dal.het blad, hoe goed begonnen ook, wein ig toe zal bijdragen aan Schiedam bu haar grenzen de beoogde bekendheid te geven. Er zijn vele leden, die wel eens ®5tn begroting en een rekening en vera woording willen zien van de Gemeen schap, omdat deze toch moet handelen als alle gesubsidieerde instellingen. Jsr zijn andere leden, die daarmee tvuien wachten tot de gemeenschap regelmatig functipnneert. Intussen delen B. e*n w. mede, dat over 1950 en volgende Ja|.en inderdaad een begroting en exploitatie rekening zullen worden ingediend- Commentaar: Voor het eerst blijkt iets van de ingewikkeldheid van zeggingschap over het blad van de Schiedamse Ge meenschap. Dit blad moet dus met al leen reclame maken in algemene zin voor de Schiedamse Gemeenschap binnen Schiedam; het moet ook naar buiten een grote propagandistische kracht ontplooi en, maar het is bovendien nog propa gandablad van de twee rendabele ge meentelijk6 bedrijven in Schiedam, ver antwoordelijk zijn niet alleen het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap, maar ook de Technische Bedrijven en het Grondbedrijf en bovendien nog de men sen, die het samenstellen. Hoe wil men m 's hemels naam baat van dit blad ver wachten, als er geen sprake van is, dat alle belanghebbenden en alle verant woordelijk-heide mensen regelmatig met elkaar de gang van zaken bespreken. Het kan wellicht zijn, dat aan dit blad veel te uiteenlopende en met elkaar onverzoen lijke eisen gesteld worden, maar dit is nog niet bewezen. Niet bewezen, omdat de poging tot een harmonisch-samenwe- ven van de belangengroepen niet eens geprobeerd is. Wordt het niet hoog tijd, dat er een gemengde Raadscommissie komt, zoals wij er deze week een voorstelden, die o.a. tot studie-object zal hebben de coördina tie van die krachten, welke zich in ruime zin tot taak gesteld hebben Schiedam als woonstad, vooral door verbetering van het geestelijk klimaat, aantrekkelijk te maken. De reden, dat Grondbedrijf en Techni sche Bedrijven in het blad geld steken, kan uitsluitend en alleen liggen in het feit, dat er winst uit te voorschijn zal ko men in de vorm van aantrekking van in dustrieën. het zich hier vestigen van be kwame technische en administratieve krachten, het vestigen van een goede naam voor Schiedam onder die mensen, wier komst hierheen voor de stad bete kenis kan hebben. Deze industrieën, deze mensen, zullen zich hier vestigen, als zij behalve een werkkring -ook een prettige, stedelijke sfeer aantreffen. Het is de verbetering van die stedelijke sfeer, welke een der doeleinden is van de Schiedamse Ge meenschap- Door middel van het gemeen schapsblad probeert deze gemeenschap dit te bereiken. Naar onze overtuiging kan he*t alle maal kloppen als een bus, tenzij er in een van deze schakels iets wringt. De schakel, waarin de redenering wringt, is het blad vaa de Schiedamse Gemeenschap. Zoals het nu gaat, komen Technische Bedrijven en Grondbedrijf niet aan hun trek, noch wat directe re clame voor hen, nog wat indirecte re clame door klimaatsverbetering betreft. Dit komt, omdat de verantwoordelijkheid voor het blad niet in genoeg handen ligt. De mensen, die uiteindelijk vorm geven aan de inhoud, moeten direct contact hebben met de bedrijven en de mensen voor wie zij schrijven. Zij kunnen hun verantwoordelijkheid, de inhoud van het blad. niet aanvaarden, als zij de voor waarden niet kennen, welke alle betrok kenen er aan stellen. Er zijn maar twee mogelijkheden. Men geeft alleen een sub sidie, maar voteert geen gelden vanwege de twee genoemde bedrijven. Dan komt hst blad dus geheel zelfstandig te staan van de gemeente, zoals alle gesubsidi eerde instellingen. Of men blijft gelden vanwege de bedrijven toekennen, maar ei8t dan ook medezeggenschap voor de overheid, hetgeen kan geschieden door middel van een hierboven genoemde raadscommissie. Als er geen klaarheid omtrent doel en verantwoordelijkheid van het blad komt, blijft men sukkelen tot het een of an dere, partij gaat vervelen en al het werk voor niets blijkt, omdat er geen gelden meer beschikbaar worden gesteld. Aangeboden arbeidskrachten Afd. Bouwbedrijven: Mandenmakers, uitvoerders, timmerlieden, schilders, grondwerkers, bouwvaksjouwers, metse laars, scheepstimmerlieden, betonwerkers ijzervleühters, vloerenleggers, meubelma- krs, me-uibeltekenaar. Afd. Metaalbedrijven: Chauffeurs, land- machinist, motordrijver, vuurwe.Nir, sol deerder, bankwerkers, metaaGchaver, montagewerker, aank. instrumentmaker, fitters, autog. lasser, el. lasser, radio technicus, ijzerwerkers. Afd. Alg. Bedrijven: Boekhouders, kan toorbedienden, correspondent, incasseer der, musici, magazijnbedienden, portiers, vertegenwoordigers, ongeschoolde arbei ders, transportarbeiders, verkopers, col porteur .kellners, brood- en banketbakr ker, boekbinder, glasblazer, filiaalhouder gedistilleerd, filiaalhouder slagerij, schoenmaker .vellenbereider .kleermaker molenaar, hotelkoks, reclametekenaar. Afd. Jeugd: leerl. laborant chemie leerling automonteur, bijrijders, halfwas timmerman .leerling winkelbediende, teerling bankwerker, leerling etaleur, hulp constr.-werker. Afd. Vrouwen: verkoopsters, kantoor personeel, naaisters maatwerk. Gevraagde arbeidskrachten Afd. Metaalbedryven: precisiebankwer kers, elec. lasser (N.V.L.), constructie monteurs, koperslagers, vormers, me taaldraaiers, metaalfraisers geschoold plaatwerkers, loodgieters .ankerwikke- laar. Afd. Alg. Bedrijven: boekdrukkers, vee- hou'dersknecht, slagersknecht. ïn de Limburgse mijnen kunnen flin ke ongehuwde, arbeiders geplaatst wor den, leeftijd 18—30 jaar. Afd. Jeugd: borstelmakers, cartonna.ge- werkers, koperslagers, kopergieters, vor mers, leerl. loodgieters, hulp isoleerder. halfwas slager, loopknecht voor slagerij, leerling voor glasindustrie, leerling lak- spuiter. constr. werkers, leerl. lijstenma kers, leerl. gerfeedschapmakers, leerling glas-in-loodramenzetter, leerling beitsers, leerling drukker, leerling zetter, leerling metaalfraisers, magazijnbediende voor ijzer- en gereedschapshandel. jongste be dienden leerl. werkt, bouwk. tekenaar, leer], en aank. koffermakers. Afd. Vrouwen: dagmeisjes, fabrieks meisjes, strijksters, verpleegster voor in richting, lampekappennaaister, bekwame typiste boven 25 jaar, bekwame typiste Ned„ kantoorbediende voor afd. boek houding. Afd. Beroepskeuze-voorlichting: Ouders van kinderen, hoofden van scholen en be langhebbenden worden eraan herinnerd dat iedere Dinsdagmiddag (behalve de 5e Dinsdag der maand), de afd. Beroepskeu ze-voorlichting van 1416 uur zitting houdt in het Arbeidsbureau te Schiedam Afd. Emigratie: Landbouwers en ar beiders in vrijwel alle beroepen (kan toorpersoneel wordt niet gevraagd) kun nen worden geplaatst. Voor emigratie naar Canada en Zuid-Amerika bestaat nog steeds gelegenheid. Voor personen, bij voorkeur ongehuw- den, die naar Australië willen emigre ren en geen uitgesproken vakman zijn, bestaat de mogelijkheid om in aanmer king te komen voor een Rijkssubsidie in de kosten daarvan. Spoedige aanmelding is zeer gewenst. Opnieuw heeft een troep van de Darui Islam een aanval op Brebes uit gevoerd, vermoedelijk om de lichamen der gevallen kameraden weg te halen. Een bataljon der T. N. I. onder leiding van majoor Sudarsono joeg de aanval lers op de vlucht. De Nederlandse delegatie van de com missie voor de Belgisch-Nederlandse wa terwegen, bestaande uit de heren mr. M. P. L. Steenberghe, J. Brautigam en G H. Crone, heeft gisteren een bespreking gevoerd met het bestuur van de Neder landse Redersvereniging. De bespreking werd gehouden in het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het was voor een goed deel tocih wel de echte operette-sfeer, die gisterenavond in de vierde toneeluitvoering van het seizoen 1949-50 onder auspiciën van de Sohiedamse Kunstkring door de Hoofd stad Operette in het Passage-theater is gebracht. De operette-s f e e r, niet echter aitijd de operette-t e c h n i e k. Dat niet- teminde operette „Viktoria und ihr Hu- sar" gisterenavond een succesvolle op voering Jcreeg, is dan ook een compli ment jegens de executanten, die deze sfeer wel bijzonder raak hebben weten te treffen- Vooral in het laatste bedrijf zat een vaart, die ontwapende en de massa-regie van Otto Aurich sorteerde hier dan ook wel dankbare effecten. Men kan dan ook zeggen, dat deze uitvoering aan haar doel heeft beantwoord: een avond amusement. Bij de organisatoren kan niet de opzet van het arrangeren van een cultuur-evenement hebben voor gezeten en men doet er m.i. trouwens ook niet goed aan, steeds weer hooggegre- pen cultuuruitingen voor de schijnwer pers te willen verlangen. Zeker, cultuur is belangrijk, maar ook een avond van pretentieloos amusement als die van gis teren mag toch niet van alle belang ont bloot worden genoemd. En m.i. heeft dan ook het bestuur van' de Schiedamse Kunstkring zijn leden wèl een dienst' be wezen met deze „Viktoria" en deze „Hu- sar", die dan weliswaar niet technisch volmaakt over kwamen, maar in ieder geval een paar genoeglijke uren van op redelijk peil gehouden amusement hebben gebracht. Men mag bewondering hebben voor de regie, die in haar levendigheid en vaart bijna zou ik zeggen „Schwung", maar dan zou u wellicht denken, dat ik van deze Duitse avond nog een tic heb over gehouden het grootste aandeel wel leverde aan de sfeer, die hierboven reeds werd geroemd. Men ervoer inderdaad de lichte, sprankelende, romantische levens stijl, die aan de oude Donau-monarchie eiigen was (en die volgens lieden, die verder geweest zijn dan ik, zelfs nu nog het leven daarginds voor een deel van de plagen ener na-oorlogs-bezetting en eens ijzerengordijns helpt bevrijden). Weer kom iik nu aan de verhouding tussen sfeer en techniek. Naast de lof op het eerste echter ook critiek op het laatste. Met name op de dans. die toch wel een zeer belangrijk „ingrediënt" van een operette is- Hier bleek, zoals overi gens ook eerder, dat de Hoofdstad-Ope rette het helaas zonder een behoorlijk ballet moet stellen. Daardoor ook de vlucht in het parodistische. „Gewoon" kan het dus niet en dus moet het op een andere manier. En deze parodieën mogen dan de schijn van originaliteit hebben, zij blijven surrogaat en glijden te snel af naar een variété-stijl. Zo is er meer critiek: het valt op, hoe gauw men uitgepraat is met het mannelijk stemmen- materiaal: met Herman Valsner (in de rol van de ritmeester Stefan Koltay) heeft men zo ongeveer alles gehad bij de dames zit men er beter in: Tini Alma (Gravin Victoria) als prima donna maar ook Ruth Roden (als de Japanse O Lia San) en Helena Rajewska (als het ka mermeisje Riquette). Het is alweer een tijdje geleden, dat ik de „Hoofdstad-Operette" voor het laatst zag, en dat was tijdens een uitvoering in Rotterdam. Opgevoerd werd toen een operette in een Nederlandse vertaling. Maar het moet me van het hart, dat een Duitse operette in de Duitse taal (zoals gisteren) toch meer „o*pereitte" is. En tochZo hier en daar wordt er tus sen het Duits nog een aardig mondje Ne derlands gesproken en dat geeft niets: wat wel vreemd in mijn oren klonk, was dat waar gepretendeerd werd dat wèl Duits gesproken werd, dit Duits soms zo fout was, dat e«i ras-echte Berlijnse ,,Gassen"-bewoners (en die spreekt het slechtste Duits in heel Duitsland) er zich voor zou hebben geschaamd.Ondanks dat is het m.i. een vooruitgang, dat de Hoofdstad-Operette zich intussen aan het Duits heeft gewaagd (toen waren er be grijpelijke psychologische belemmerin gen) en een vooruitgang schuilt m.i. ook in het dansen, dat nu dan wel parodis tisch is maar toen niet meer dan een vlakke en eerlijk gezegd nogal erg slechte imitatie van het „gewone" bal- let (ie) wu. Collega Nelissen heef, als ik mij goed herinner, ongeveer een maand ge leden bij het optreden van de Hoofd stad-Operette in Schiedam, toen ook al opgemerkt, dat bij technische te kortkomingen het accent wordt ver legd naar'het komische. Deze tend enz was ook gisteren merkbaar; soms gleed namelijk de humor af naar de clownerie. En nu is clownerie dan een wezenlijk element in een circus maar toch niet in een operette. Zo kon het gebeuren, dat de actie voor een groot deel dreef op de fratsen van Fritz Stei- ner (als de oppasser Janczi), maar dan moet ook gezegd worden, dat deze Steiner er wel iets heel aardigs van maakte, wat dan weer een geluk bij een 'ongeluk was. Ook Ad Herings (als de burgemeester) en de reeds ver melde Ruth Rhoden mogen in dit ver band met ere worden genoemd, en het „lach-duet" van Ruth Rhoden en Otto Aurich (als haar echtgenoot) was niets minder dan een juweeltje. Al met al een operette, die bfl haar feilen vooral prettig aandeed door haar sfeer, haar vaart en haar charme. Er werd vlot, bekwaam, geroutineerd ge acteerd (ditmaal niet bijna alleen door Paul Harden als de Amerikaanse ge zant, maar vooral door Tini Alma, Ruth Rhoden, Helena Rajewska, Otto Haurich en Fritz Steiner en in min dere maten ook Herman Valsner en Ad Heerings, en daarbij mag het lief tallige groepje „trippelaarsters" niet worden vengeten), er was o.a. een meesterlijke scene „stil spel", voor de decors (ontwerp Tom Manders en uit voering fa. Doesburg) alsmede voor de costumes (Johnny Nieuwenhuizen) niets dan lof, ook voor de solo-dan sen van Elisabeth Herman en Walter Frank, terwijl het orkest (dirigent Ju lius Susan) de melodieën van Paul Abraham op een enkel klein misser- tje na uitvoerde als men van 'n derge lijke (niet zeer grote) bezetting niet anders mag verlangen. De leden van de Schiedamsche Kunstkring droegen op hun beurt hun deel bb aan het succes door gul menig open doekje weg te geven, waardoor de onontbeerlijke wisselwerking ont stond. en toonden zioh na het laatste bedrijf spontaan dankbaar. Op de vijfde toneel-avond van de Schiedamsche Kunstkring zal door het Rotterdams Toneel worden gigevoerd „De opgaande zon" van Herman He\jer- uulos. G-P. HDVS zet het nieuwe jaar in met een thuiswedstrijd tegen VSV. De afdelings kampioenen van het vorig seizoen nemen een bescheiden plaats op de ranglijst in, doch dit is in het geheel niet in over eenstemming met de kracht van het elf tal. Een voorhoede met spelers als Sterk, Balvers en Van Onselen is nog steeds in staat iedere verdediging meermalen te passeren. Trouwens de successen van VSV in uitwedstrijden zijn tegen ster ke tegenstanders opmerkelijk. ADO en Feijenoord onder meer, ondervonden dit tot hun schade. Dit moge een vinger wijzing voor HDVS zijn hun gasten ze ker niet te onderschatten. Integendeel de spelers zullen zich gedurende de gehele wed-strijd ten volle moeten geven en alle energie aan moeten wenden om een beter resultaat te bereiken dan destijds in Vel- sen. De positie van onze stadgenoten u bovendien te mooi om tegen, VSV punten verlies te moeten incasseren. De Rood-Groenen gaan Zondag a.s. aan de Abraham van Stolkweg proberen het nieuwe jaar beter in te voetballen, dan dat zij het oude uitgespeeld hebben. De tegenpartij. Neptunus, die destijds de narigheid aan de Bosrand aan de gang maakte door SVV de eerste nederlaag in dit seizoen toe te brengen en welke na achteraf bleek, een donkere periode voor SVV in zou luiden, zal een SVV-elftal tegenover zich zien, dat met revanche gevoelens het veld zal betreden. Immers de punien gaan nu dubbel tellen cn 'n ne derlaag kunnen de SVV-ers er niet meer bij hebben. Zeven hebben zij er nu ge ïncasseerd en dat is welletjes ook. Zij worden beschouwd als de zeven magere wedstrijden. Hopelijk komen nu de zeven vette en dat zou net mogelijk kunnen zijn, daar de SVV-ers nog 7 wedstrijden in deze competitie te spelen hebben. Moge het goede voornemen in de daad omgezet worden en mogen de r,-gr. sup porters nu eindelijk eens met een vol daan gevoel huiswaarts keren. Aan de SVV-ers de daad! Tengevolge van het nog steeds voort duren van de staking te Belawan. die zoals wij reeds meldden, nu al 1000 ar beiders omvat, is de afvoer van rijst uit Belawan naar de Oostkust van Sumatra geheel tot stilstand gekomen. Verschil lende met rijst geladen schepen, die niet konden worden gelost, zijn doorgevaren naar Tandjong-Priok. Ook de aanvoer van ondernemingsproducten staat behal ve die van palmolie en latex, gehire' stil. Langdurige besprekingen, met de door de Wali Negara ingestelde bemiddeli nas- commissie, die Woensdag en Donderdag werden gehouden, hebben geen resutaat opgeleverd. Terwijl de goedangs tot de rok zijn gevuld, vertoont de haven t« Belawan een beeld van ongewone verla tenheid. Van 10 Januari tot 10 Februari a s. zal door de Stichtin Nederlands Kunst bezit een aantal kunstvoorwerpen (waaronder meubelen, ceramiek, beel den, brons enz. met uitsluiting van schil derijen, tekeningen en tapijten) worden tentoongesteld in een der zalen van het Rijksmuseum te Amsterdam (ingang Oost). Deze kunstvoorwerpen zijn ge durende de bezetting uit Nederland weggevoerd en na de bevrijding vanui* Duitsland teruggekomen. Rechthebben den, die menen aanspraken te kunnen doen gelden, dienen een toegangskaart aan te vragen bij de Stichting, adres Mauritskade 37 te 's-Gravenhage. Toe gang tot de expositie wordt slechts ver leend op vertoon van deze toegangskaart welke op naam zal zijn gesteld- OPENING WUKUEBOUW. Het nieuwe wijklokaal van het Groene Kruis in Kethel is gisterenavond officieel geopend. Nadat de belangstellenden het gebouw hadden kunnen zien, begroette de voorzitter, de heer J. Korpel, in het gebouw voor Chr. Belangen de aanwezi gen. Hoewel het gebouw nog mooier had kunnen zijn, als er meer geld was ge weest, toch is het Groene Kruis zeer dankbaar voor dit tehuis. Spr. dankte de leden, die zo'n grote steun voor het be stuur waren geweest en wees op de na bije toekomst, als het Gr. Kruis veel werk zal krijgen aan de gezinnen, welke zich in het Tuindorp zullen komen ves tigen. Dank bracht spreker aan het Koningin Julianafonds, dat 3000 schonk. Een schuld van 1000 zal nog moeten worden weggewerkt. Bijzonder werd dr. v. d. Kuy bedankt voor diens belangeloze arbeid voor de zuigelingenzorg. Ook de heer J. de Bruin werd bedankt voor het beschikbaar stellen van zijn zaal. Voorts voerden nog het woord wet houder H. Sabel, dr. A. in 't Veld in specteur van de volksgezondheid, de heer Fukkint, directeur van de Stichting Maatschappelijk werk in Zuid-Holland, dr. Kooy. hoofd van de federatieve com missie voor kinderhygiëne, de heer Droog, lid van het hoofdbestuur van de Zuid-Hollandse Vereniging het Groene Kruis, Dr. P. v. d. Kuy. Mr. Nolet, hoofd van de afdeling gezinszorg van het de partement van Sociale Zaken en J. Olst- hoorn, namens het Wit-Gele Kruis in Kethel. BOND VOOR OUDEN VAN DAGEN. Onder leiding van de bondsvoorzitter W. v. Beek is gisterenavond te Kethel een vergadering gehouden om te komen tot een afdeling Kethel van de bond; 31 leden gaven zich op. Het bestuur is als volgt samengesteld: Zwart, voorzitter, Schot secretaris en Barneveld penning meester. Allereerst in het bijzonder voor de K. A. B.-ers „Zalig Nieuwjaar". Vori ge week heeft U misschien tevergeefs gezocht naar een Katte-Belletje. Dat had. volgens het krantengebruik, natuurlijk een overzicht van het gepresteerde in. het afgelopen jaar moeten zijn. Daarom hebben we maar niets geschreven. Het had er zo droevig uitgezien. Ik voel er niets voor ergens doekjes om te draaien dus zou ermaar zand erover. Dit is een nieuw jaar. Ieder heeft zijn. beste, wensen uitgesproken. Ik houd U een wens voor, die U niet hebt uitge sproken. maar wel gekoesterd. U heeft de verwachting, dat dit jaar werkelijk de vrede zal mogen brengen. Ik wens het van harte mee. U heeft de verwachting, dat dit jaar op materieel gebied U beter gezind zal zijn. Ik zeg hierbij ronduit hetzelfde. U heeft misschien gedacht aan meer gezelligheid voor Uw gezin in dit jaar. Ik wens het voor U. U hebt misschien gehoopt, dat dit jaar' IJ iets dichter zal brengen bij de kennis van de belangrijke dingen, welke in de wereld te koop zijn. Vrienden, ik wens U deze kennis toe. Ik wil verder gaan. Ik, nee de hele C. P.-club zou ertoe willen meewerken- om Uw wensen waar te maken. Vertel er eens een paar aan ons; praat er eens over. 6m nog even op die wensen terug te komen. Wij. gewone plannetjes, kunnen niets doen aan het beslissen van veje zaken, welke met de wereldvrede te maken hebben. Wij kunnen innerlijke vrede voor ons zelf maken. We zouden een eind op de goede weg zijn, als ieder dat pro beerde. De verwachtingen op stoffelijk gebied kunnen we voor een groot deel zelf waar maken. Alle handen samengebracht zou den veel op dit gebied kunnen bereiken. Wilt U samen een spijker in de plank slaan en grijpt U beiden naar de spijker, dan komt U niet veel verder. Grijpt U beiden naar de hamer, dan kan er hoog stens ruzie van komen, maar geen resul taat. Alleen als één hand de spijker en de andere de hamer pakt, kan er wat goeds van komen. Wilt U meer van de dingen weten, pak dan de kans, die U geboden wordt, om kennis te vergaren. Een kind leert overal, waar het loopt of kijkt. Het ver wondert zich, het vraagt, het wordt wij zer, waar het gaat. Wij, ouderen, kijken, maar zien niet; wij lopen door; wij horen noch begrijpen. U wit zo graag gezelligheid. Maar waarom dan geknord bi gekankerd? Flu-t of zing. Pak een stuk karton en maak er een pakhuis of een poppenkamer van. Een Schiedammer maakte van karton, stijfsel en wat verf een heel pierement. Dat is geen rommel in de kamer, maar gezelligheid voor de kinderen. Het :s maar, of je t van de goede kant bekijkt. Soms zouden we denken, dat we er zelf niet meer bij zijnbij al die din gen, welke voor ons en over ons beslist worden.... bij de mooie dingen rondom ons heenbij de mogelijkheden, die ons voor de neus worden gezet. We hebben vormingscursussen.... Wij' Dat zijn U en ik. Wij kunnen alles krijgen, waar we naar verlangen of wat we behoeven. Wij! Dat zijn U en ik! Wij! Leden van de K. A. B. Wij hebben ontspanningsclubs. Wij! Dat zijn U en ik, die gezelligheid zoe ken in muziek, billard, ping-pong, slöjd (karton en houtsnijwerk), huisvlijt, kaartspel, órimmen en schaken. Maar de K. A. B. is vreemd voor U, omdat V vreemd voor de K. A. B bent. En dan gebeurt het, dat er gezegd wordt: „De K. A. B. wordt gevormd door een massa mensen, maar het gaat erop lijken, dat het massamensen aan het worden zijn". C. P. (Credo Pugne) se'ooft in de mo- ge'ljkheid om von die rua-s3 mensen een massa persoonlijkheden te maken. Zij strijdt daarvoor C. P. is altijd tot Uw dienst. Denk daar aan in het nieuwe jaar. Het kan te pas komen, als U ook ten opzichte van Uw K. A. B.-lidmaatschap van dit jaar een Zalig Nieuwjaar wilt maken. CeePee,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3