De effecten-zwendel in Steeds nieuwe ontdekkingen Belg ie HET BRITSE GEMENEBEST BERAADSLAAGT w eer pornografische lectuur binnen gesmokkeld Stemmen met zwart in plaats van rood potlood? RAADSELS rond de Ronde van Nederland Togo-H.H.U.C. r" De bespeling van de Haagse koninklijke schouwburg SVJYs N.-Atlantische defensie plannen goedgekeurd De voorgestelde nieuwe kiesivet Nieuwe regelingen van A tot Z Acht doden bij aanval op Brebes Thans vrije handel in consumptie-aardappels Zeer merkwaardige persconferentie Grieks kabinet gevormd Hagenaar met sclierp gehoor vergissing bij soeverei niteitsoverdracht Zondagnacht „Grote Beer'' in Amsterdam "N V.J Weinig groots in de v oetbal-c ompetitie Euwe staat derde V; -J ZATERDAG 7 JANUARI 1950 PAdNA 3 TWEEDE KAMER VERKIEZING onder nieutm kieswet IN- EN UITVOER VAN TEXTIEL NAAR BELGIE Uitbreiding vrije lijst per 16 Januari De weg van 1932 naar 1950 De aan een ernstige hartziekte lijdende Bevin zal parterre-kamers in het conferewtiegebouw bewonen naast zijn dokter, die steeds in zijn nabijheid blijft. Voor ze straks misschien worden vervangen door stoelen en tafeltjes ivilde minister In 't Veld toch nog even in de schoolbanken zitten, toen hij gisteren in Zuidlaren een nieuwe school opende. Voorkeurstemmen weer mogelijk Sociale misstanden oorsaken van onrust VRIJLATING VAN PENSIONPRIJ ZEN RESEARCHWERK BIJ DE KONINKLIJKE Voor 1950 een bedrag van 70.000.000 uitgetrokken CRÜYS VOORBERG RIJ A. T. G, VATICAAN ERKENT R.I.S. Op 't ogenblik is Cesare Napoleone ■nog buffetknecht in een café te Rome. Maar binnen afzienbare tijd zal dat anders worden. Van een Argentijnse advocaat heeft hij n.l. bericht gekregen, dat hij een der 20 Italianen is, die aanspraak kun nen maken op de erfenis van 71 millioen dollar, die een Italiaan se immigrant heeft nagelaten. Tot hij de dollars te pakken heeft blijft hij echter voorlopig nog maar koffie en spumante serveren. TOCH REGELING? METZ HEEFT DE LEIDING IN LUIK Europees biljartkainpioensdfiap 71/2 BILJARTKAMPIOENSCHAP DERDE KLAS b^ftijds* ofS 1?1 kaaaarrlttetZv^nonuSd€ De effecteu-zwendel in België, waarvan wij enige tijd geleden mel ding maakten, blijft nog steeds de Belgische pers in beroering houden. Wij zijn thans in staat, nadere bijzonderheden over deze affaire mede te delen: Op grond van de wet van October 1944 moesten na de bevrijding in België alle aandelen en waardepapieren, welke in het bezit waren van particulieren en van privé-ondernemingen worden aangegeven, indien men deze ter beurze wilde verhandelen. Bij deze aangifte moest de herkomst van de aandelen worden aangeduid en het was duidelijk, dat hij de wetgever de bedoeling voorzat de economische collaborateurs en zwarte handelaren, die op onoirbarc wijze aan hun bezit waren gekomen, zwaar te treffen. Aan de bonafide houders van aandelen werd bij ieder aandeel afzonderlijk een certificaat uitgereikt, waardoor bet waardepapier weer verhandelbaar werd. Bij de uitvoering van deze wet bleek, dat een zeer groot aantal aandelen niet werd aangegeven. Hiertoe behoorden vooral die, welke door de Duitsers waren gestolen, én die, welke in het bezit waren van bovengenoemde categorie a-sociale personen. Merkwaardigerwijze bleek evenwel, dat ook vele aandelen, welke niet te bevoeg- der plaatse-werden aangegeven, toch ter beurze verhauderd werden met het ver eiste certificaat. De politie stelde naar aanleiding van deze bevinding een onder zoek in en als eerste in deze financiële knoeierijen werd gearresteerd de 50-jarige ondernemer J. S. uit Antwerpen. Het bleek, dat deze voor een bedrag van niet minder dan frs. 15 millioen niet-aange- geven aandelen met een certificaat in circulatie had gebracht. De recherche ging bij haar verdere Op sporingen van de veronderstelling uit, dat deze S. deze effecten niet op de markt had kunnen brengen zonder medeplich tigheid van vooraanstaande financiers. Zij verrichtte dan ook een huiszoeking bij de heer C-, lid van de raad van toezicht bij de Nationale Bank van België en de heer M., directeur van de Kredietbank. De re sultaten hiervan leidden tot hun arresta tie. Tezelfdertijd werd een aantal per sonen uit de financiële wereld te Brussel, Luik. Leuven en Antwerpen achter slot en grendel gezet. In het onderzoek werd ook een katao- liek geestelijke betrokken, doch deze werd inmiddels weer in vrijheid gesteld. Telkens worden er in deze zaak nieuwe ontdekkingen gedaan. Desocialistische ..Volksgazet" stelt de vraag, wie op een Belgische diplomatieke post in het bui tenland de verklaring heeft ondertekend, waardoor de uit het land gesmokkelde effecten geldig worden gemaakt. In dit verband wordt er op gewezen, dat onver schillig, of deze verklaring in het buiten land werd opgesteld, dan wel in België zelf, in elk geval het ministerie van fi nanciën er zijn goedkeuring aan heeft moeten hechten. Volgens het blad zal tijdens de interpellatie in het parlement over deze zaak dan ook ongetwijfeld de vraag worden gesteld: „Wie op het mi nisterie van financiën heeft de hand-teke ning gezet, die de zwendel mogelijk maakte?" Eerste minister Eyskerus beeft gister middag tijdens een persconferentie ver klaard, dat hij in de eerstvolgende ver gadering van de kamer van volksverte genwoordigers een verklaring zal afleg gen over de zaak van het frauduleus ver handelen van niet-aangegeven effecten. Minister Evskens verklaarde, dat dne belangrijke gevallen van ongeoorloofd verhandelen van niet-aangegeven aan delen aan het Hoht zijn gekomen, n.L een waarmede een bedrag van fr. 6 millioen gemoeid is, één tot een bedrag van fr 5 Het bestuur van de Haagse kunslstich- ting zal met ingang van het seizoen 195U- 1951 naar de Koninklijke Schouwburg alhier solliciteren met een gezelschap on der directie van Cees Laseur en Joris Dials. Paul Steenbergen zal niet langer deel uitmaken van het Haagse gezelschap. Hij komt vermoedelijk bij de troep van Cor Hermus. millioen en een derde tot een bedrag van fr. 1.300.000. De katholieke Belgische premier ver klaarde verder: „Zelfs indien katholieke persoonlijkheden, of vooraanstaande per soonlijkheden uit de C.V.P. bij deze af faire betrokken zijn, zal het gerecht zijn beloop hebben". Op een vraag van een journalist, of ook leden der regeringsinstanties bij de knoeierijen betrokken Zijn, antwoordde minister Eyskens, dat op het ogenblik een onderzoek wordt ingesteld, doch dat tot nu toe niemand uit regeringskringen schuldig is bevonden. Zoals bekend, hadden het socialistische kamerlid Tielemans en het communisti sche kamerlid Demany bekend gemaakt, de eerste minister over deze frauduleuze handel in niet-aangegeven waarden te zullen interpelleren. V 9 De raad van het Noord-Atlantisch ver drag, waarin de twaalf staten-leden zijn vertegenwoordigd, heeft zijn goed keuring gehecht aan de aanbevelingen, welke zijn gedaan voor de verdediging van het gehele Noord-Atlantische ge bied. Deze aanbevelingen zijn gegrond vest op het beginsel dat de leden op de eerste plaats alles, wat zij zelf kun nen. moeten doen; daarnaast moeten zij bereid zijn tot en bouwen op we derzijdse hulpverlening. De goedgekeurde aanbevelingen zullen thans aan president Truman worden voorgelegd. Voordat begonnen kan worden met het verschepen van de voor de staten-onder- tekenaren bestemde Amerikaanse wapens, moeten eerst nog de volgende stappen worden gedaan: 1. President Truman moet officieel be vestigen, dat er een plan voor een inte grale verdediging van het Noord-Atlan tische gebied bestaat 2. Er moeten bi-lateraie overeenkomsten worden gesloten tussen de VB. enerzijds en elk der andere pactlanden. De „Willem Buys" is ate eerste Nederlandse passagiersschip na de souvereiniteitsover- dracht van Rotterdam naar Djakarta (Bata via) vertrokken. Voor liet eerst ook was h.et schip verre van volgeboekt. Wij men eerst de kat eens uit de boom kil hen? Er was zelfs maar één hond aan boord, terwijl anders de kennels uitverkocht zijn. „Dajsy' d.e Schotse terrier kijkt de zaak maar eens aan. Naar wij vernemen heeft de minister van. Binnenlandse Zaken het ontwerp voor een nieuwe kieswet, zoals dit vervat is in een rapport van het centraal stem bureau, aan verschillende instanties om advies gezonden. Het ligt in 's ministers voornemen Ie bevorderen, dat de Tweede- Kamerverkiezingen van 1952 zullen kun nen worden gehouden onder de werking van een nieuwe kieswet. De Centrale Dienst voor In- en Uit voer deelt mede, dat met Ingang van 16 Januari a.s. een HJst van kracht zal wor den van textielgoederen, waarvoor de kwantitatieve beperkingen van de invoer uit en behoudens enkele posten van de uitvoer naar de landen van de Belgisch- Luxemburgse economische unie zUn op geheven. Ook zal tegelijkertijd courantenpapier, zowel voor de invoer als voor de uitvoer, worden vrijgegeven. Het betreft hier der halve een verdere uitbreiding van de op 10 October 1949 gepubliceerde lijst. (Van onze correspondent) De douane te Roosendaal heeft weder om een grote partij pornografische lec tuur, uit Frankrijk afkomstig, ontdekt. De tijdschriften waren verborgen tussen de zoldering van de D.-trein uit Parijs. Het aantal gevonden bladen was ditmaal groter dan de vorige keer. De douane recherche te Rotterdam, heeft de zaak inmiddels in onderzoek. Voor de Britse Commonwealth staan grote gebeurtenissen op de agenda- Maan dag a.s wordt in Colombo de grote rjjksconferentie geopend, waarop de ministers van buitenlandse zaken, van de rijksdelen alle gemeenschappelijke problemen aan de orde zullen stellen en bespreken. Het is de eerste grote conferentie van deze aard in Azië, maar tevens het eerste consult van het Britse Gemene best op hét hoogste niveau sinds de conferentie van Ottawa in 1932. Toen ging het bovenal over direct economi sche belangen: de imperiale voorkeurs rechten; thans zal bovenal de Aziatische politiek van de Commonwealth worden ehandeld. Waarmede tevens de weg wordt aangegeven, welke de historie tussen 1932 en 1950 is gegaan. In 1932, midden in de grote economi sche crisis, kon nog een zuivere interne aangelegenheid: de onderlinge economi sche betrekkingen aan de orde worden gesteld; nu gaat het er bovenal om te onderzoeken, of misschien zegt men. of nog een gemeenschappelijke poli tiek tegenover het geweldigste probleem van deze dagen: de communistische op mars in Azië mogelijk is. Het katholieke Londense weekblad, de „Tablet", geeft in zijn jongste nummer een overigens summier overzicht van de moeilijkheden, waarmede de voorzitter der conferentie, de Britse minister van buitenlandse zaken Bevin, te Colombo te kampen zal hebben- Hij zelf is de vertegenwoordiger van het Europese moederland van de Com monwealth, en een der representatieve figuren van het Britse laboursysteem, dat sinds Augustus 1945 niettegenstaande alle moeilijkheden, welke uit de na-oorlogse periode voortvloeien, de principiële lij nen straf gehandhaafd heeft. En onge twijfeld voornemens is. als de labours bii de aanstaande verkiezingen weer een meerderheid veroveren, de zg. ^«allsti1e sche politiek consequent tot het zoe.e of bittere einde door te zetten. Aan de conferentie nemen voorts deel de vier blanke dominions Canada, laai slechts om uiting te geven aan zf)n vredenheid een ondergeschikte minis zendt) Zuid-Afrika, Australië en Nieuw Zeeland. Deze alle onderhouden onge twijfeld sterke vriendschapsbanden mei Londen, maar zij zijn echt wat men zou kunnen noemen vrienden in de nood. Engeland kan meer op hen rekenen in kwade dan in goede dagen. Toen net door de oorlog in levensgevaar kwam, sprongen zij onmiddellijk en geheel vrij willig bij; Engelands economische zor gen pogen zij zo veel mogelijk te ver lichten- Er bestaat inderdaad een gevoei en meer dan dat: een bewustzijn, van saamhorigheid, dat voor het Britse rijk van het hoogste belang is- Anderzijds kan niet uit het oog woe den verloren dat de vier zoeven ge noemde dominions langzamerhand h°e langer hoe meer in een andere invloeds sfeer, de Amerikaanse, terechtkomen- In het geval van eventuele oorlog }s Canada nabuurland van de Verenigde Staten, wellicht het meest bedreigde land ter wereld; en de drie andere zijn de grote steunpunten van de Amerikaanse maritieme strategie. Dac moet consequenties hebben, vooral als de Brits-Amerikaanse betrekkingen 1,1 een zeer gespannen, overigens volkomen ongevaarlijke toestand zouden komen. Waarbij nog opgemerkt dient te worden, dat Australië en Nieuw-Zeeland zo Pas het Iabourjuk hebben afgeworpen, en voornemens zijn een veel vrijere econo mische politiek te gaan voeren. Minder aangenaam nog zal Bevin staan, tegenover de vrij geworden Aziatische gebieden Pakistan en India. India heeft na lange aarzeling beslo- ten een republiek te worden; eeti beslis sing welke Pakistan veel spontaner heeft genomen. Maar daarom heeft ze voor India waarschijnlijk veel dieper beteke nis, en het moet voor Bevin een alles behalve prettige gedachte zijn, dat ter- wijl hij in Colombo met Pandit Nehxoe, het troetelkind van Washington, confe reert, te Nieuw-Delhi alle kronen van de officiële en andere gebouwen worden verwijderd, en het standbeeld van ko ningin Victoria, de eerste keizerin van India, naar het museum verhuist. Bn Pandit Nehroe heeft al aangekondigd, dat hij er ten sterkste op zal aandringen, dat de hoge commissarissen ambassa deurs worden, opdat aldus de volledige en onbeperkte souvereiniteit van India en Pakistan nog sterker zal geaccen tueerd worden, alsmede de volkomen ge lijkheid van deze vrije en onafhankelijke landen met Engeland zelf. Overigens blijkt de gemenebest-idee in India en Pakistan zwasre klappen te heb ben gekregen, vooral door de beide lan den conflicterende Kasjmir-kwestic. Zij hadden gewenst en gehoopt, dat het pro bleem in Commonwealth'-verband zou worden opgelost, maar Londen durfde dit niet aan, wijl het aldus met de par tij, die ongelijk zou krijgen, in moeilijk heden zou geraken. Het conflict werd daarom voor de Vereaigde Naties ge bracht, maar het prestige van Engeland heeft er zwaar onder geleden. Ook al, wijl de twee landen zich voor economi sche en militaire hulp niet tot Londen, maar tot Washington moeten wenden Er zijn drie overwegende problemen aan de orde: China, Japan en de positie van Engeland als lid v;an de Common wealth en anderzijds van de West-Euro- pese en Atlantische gemeenschap Daar door heen zal spelen de dringende wens van de Aziatische landen om op de eer ste plaats tot de Aziatische gemeenschap te behoren, waarin India wel de lei dende rol speelt. Wat er echter van de agenda en straks van de resultaten der conferentie ook kome, zeker is, dat het Britse Gemene best in volle evolutie is. Hoe het eind punt er zal uitzien, is met enig risico wel te voorspellen: Engeland wordt ge leidelijk aan naar de tweede plaats in de Commonwealth teruggedrongen. Namens het Centraal Stembureau is de zer dagen aan de minister van Binnen landse Zaken een ontwerp van een nieu we kieswet aangeboden. Aan de toelich ting ontlenen wij enkele overwegingen, die er toe geleid hebben de kieswet, die sedert haar totstandkoming in 1896 niet minder dan 22 maal gewijzigd is, geheel nieuw op te zetten. Een vijfde gedeelte van de door de kieswet te regelen stof is elders te vin den o.a. in de provinciale en gemeente wet, waardoor legislatieve doublures ont staan zijn. Door unificatie wordt een syste matischer en fraaier geheel verkregen. De nieuwe wet wordt naar Engels gebruik verdeeld in een kleine 200 artikelen en 26 regelingen, n.l. van a tot z. De meest saillante voorgestelde wij ziging is wej het uitbrengen van de stem niet meer met rood, doch met zwart potlood te doen geschieden. Proef nemingen hebben aangetoond, dat het rode potlood niet voldoende hardheid bezit om het nummeren der candidaten naar wens te doen verlopen. Het slijt zeer snel af, zodat het slechts enkele kiezers diensten kan bewijzen, alvorens opnieuw geslepen te moeten worden. Het Nederlandse stelsel van evenredige vertegenwoordiging, dat thans een practi- sche toepassing van 30 jaar achter zich heelt blijft ongewijzigd, doch het stelsel van de enkelvoudige voorkeur, zoals dit thans voor alle verkiezingen geldt, wordt vervangen door dat van de facultatieve meervoudige voorkeur, dat wil ze-ggen, dat de kiezer óf kan stemmen op de lijst in haar geheel, waardoor hip mede de volgorde daarvan aanvaardt, óf die volg orde door nummering van de candidaten der üjst geheel naar eigen wens kan wij zigen. Gewoonlijk blijft het aantal „voor keurstemmen" betrekkelijk gering. Aan deze stemmen wordt geen werkelijke be tekenis meer gehecht en bij de verkie zingen voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten of in dé grote ge meenteraden wordt geen enkele candidaat meer door „voorkeurstemmen'' gekozen. Daarin komt door bovenstaand voorstel verandering. Voor de verkiezing van kleine gemeen-, teraden (7—11 leden) wordt een stelsel ingevoerd, dat een overgang van perso nen- naar lijstenstelsel vormt. De lijsten worden hierbij naar volgorde var. voor keur opgesteld, maar individuele candi- daturen, „lijsten" met slechts één enkele candidaat zijn zeer wel op hun plaats. De lijsten worden naast of liever onder elkaar op het stembiljet afgedrukt. De verkiezing voor de Eerste Kamer wordt door het wetsontwerp slechts ge raakt op het schrappen van indiening van lijsten, waarop de candidaten niet in volgorde van voorkeur maar in alpha- betische volgorde zijn geplaatst. Er is verder voorgesteld de inrichting van de kiezerslijst te veranderen door het instellen van een kiesregister, dat zal worden bij-gehouden op de wijze van het bevolkingsregister. Het stemmen in een andere gemeente en het stemmen bij volmacht worden ook door het wetsontwerp vergemakkelijkt. Zoals gemeld, heelt cis Daroel Islam Maandag j-L 'n aanval ingezet op Brebes, dat m de omgeving van regal, aan Ja va's Noordkust is gelegen- Aneta ver neemt omtrent de toedracht nog het na volgende. De aanval werd 's middags om vier uur ingezet en duurde zes uur- De aan vallers richtten zich hoofdzakelijk op t moskeegebouw, doch ook de kaboepaten (de ambtswoning van de vroegere re genten) en het telefoonkantoor werden aangevallen- Twee burgers, onder wie ©en telefoniste en een soldaat van de T.N.I. sneuvelden. Aan de zijde van de Daroel Islam vielen vijf doden.- Er wor den thans in de omgeving van Brebes zuiveringsacties gehouden. Als oorzaken van de in het gebied van Brebes heersende onrust worden, aldus Aneta, genoemd: „1- De sociale mistoestanden aldaar, de verdiensten van de bevolking zijn zeer laag- 2. De bevolking schenkt nog niet over al haar volledig vertrouwen aan de T-N-I. Men begrijpt nog niet overal, dat de tijd, dat de T.N.l- genoodzaakt was, de bevolking om steun te verzoeken voorbij is en dat degenen, die thans nog dergelijke hulp vragen, oplichters zijn." Om aan de noodtoestand in het be trokken gebied het hoofd te bieden, zijn tien ton rijst, tien ton zout en een hoe veelheid petroleum, voldoende om in de eerste behoeften van de bevolking te voorzien, derwaarts gezonden- Deze goe deren zullen gratis onder de bevolking worden verdeeld- De minister van. Landbouw heeft de aardappelverordening 1947 en de verorde ning voorlopige erkenning kleinhandelaren (alle twee verordeningen van het bedrijf schap voor aardappelen) vernietigd. Met het gevolg, dat in afwachting van nadere voorzieningen voor de groot- en kleinhandel in consumptie-aardappelen geen erkenning meer nodig is. De minister nam deze maatregel omdat de bestaande erkenningsregeling geen waarborgen bevatte voor een objectieve behandeling van de erkenningsaanvragen en het bedrijfschap in gebreke bleef een goed reglement te ontwerpen. Voor de kleinhandel blijft intussen wel een gewone vestigingsvergunning vereist. Voor de groothandel blijft bet bedrijfsver- gunningeribesluit slechts -tot 1 Februari a.s. van kracht, daarna is de vestiging van een groothandelsbedrijf in consumptie-aard appelen (voorlopig) geheel vrij. De Staatscourant vangisteren bevat 'n beschikking betreffende de vrijlating van oe prijzen voor: logies, pensionverlening la hotels en logementen en voor vacantie- pensions, verder voor maatkleding, sin- telcofees, bruinkolen en fabrieksturf. (Van een speciale verslaggever) En een persconferentie, welke gisteren door de „Stichting Ronde van Nederland" te Amsterdam gehouden werd, en waarbij ook het bestuur van de landelijke supportersvereniging aan wezig was, heeft men getracht, de ver zamelde journalisten duidelijk te ma ken, dat de Ronde van Nederland, alle andersluidende geruchten ten spijt, toch van 20 tot 29 Mei a.s. gehouden zal worden. Helaas: na een urenlange bijeen komst. waarin de leiding der perscon ferentie nog ai eens uit de hand van het Stichtingsbestuur gleed en waarin gedebatteerd werd als gold het eon plenaire zitting van de Veiligheids raad, werd deze conferentie tenslotte opgebroken zonder dat de meeste aan wezigen zich een duidelijk beeld had den kunnen vormen van dat, wat er nu eigenlijk gaat gebeuren. De vroegere Griekse politicus 'I'heotofcis heeft een interim-regering gevormd, die tot taak zal hebben toezicht uit te oefenen op de komende ontbinding van het zitting hebbende parlement en het uitschrijven van algemene verkiezin gen, die 45 dagen na de ontbinding zullen worden gehouden. In zijn kabi net hebben professoren en andere niet- politieke leiders zitting, die zich bij de verkiezingen geen candidaat zullen stellen. Theotokis is, behalve minister-president ook minister van defensie. De tot nu toe bestaande ministeries van oorlog, marine en luchtmacht zijn samengesmolten tot één ministerie van landsverdediging. The otokis, zoon van een vroegere Griekse premier, is 68 jaar. De opperbevelhebber van het Griekse leger, generalissimus Alexander Papagos, wiens ontslagaanvrage Donderdag leidde tot het aftreden van de regering-Diome- des, is, na een onderhoud op het paleis met koning Paul en Theotokis, bereid gevonden in functie te blijven. De tot de Koninklijke Sbellgroep beho rende maatschappijen hebben in totaal een bedrag van 70.000.000 uitgetrokken voor researchwerk gedurende het jaar 1950. De groep bezit, zoals bekend, vele labo ratoria in Nederland, de V. S. en Enge land. De voornaamste bevinden zich in Nederland te Amsterdam en Delft, voorts te Thornton bij Liverpool in Engeland en in de V. S. te Emeryville (bij San Fran cisco), te Houston en Woodriver. Cruys Voorberg, die de laatste jaren als gasi-regisseur en acteur optrad o.a. bij Cor Ruys' gezelschap „Het Vrije Toneel" en bij het cabaretgezelschap van Wim Sonneveld zal het komend seizoen deel uitmaken van het Amsterdams Toneel gezelschap. Het Vaticaan. heeft gisteren officieel de 10 dagen oude V. S. van Indonesië er kend. Mgr. De Jonghe d'Ardoye, die benoemd is bot Pauselijk zaakgelastigde, heeft een bezoek gebracht aan premier Mohammed Hatta, aan wie hl) de erkenning heeft meegedeeld, aldus een mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken van de R. 1. S. De moeilijkheden De moeilijkheden, waaraan deze Ron" de van Nederland twee jaren achter een nogal mank heeft gelopen moei lijkheden, voornamelijk op financieel en organisatisch terrein zijn tij dens deze bijeenkomst op nogal realis tische wijste ten toon gesteld, nadat de pers zich niet tevreden getoond had met enige vage mededelingen van de voorzitter, de heer Obers, die tactisch trachtte, minder frisse en allesbehalve 1 vroljjke details van deze affaire te om zeilen. Nu dat niet lukte ontstond er rond deze details die voornamelijk draaien om de figuur van de „pionier" van de Ronde van Nedierland, de voormalige technische leider, de heer A. Kuckel korn een, soms nogal opgewonden debat, dat het terrein van de sport lang niet alleen raakte, en het lijkt mjj verstandig, U deze nogal opwin dende details te onthouden. Ook al omdat er in deze affaire nog geen be slissing kwam. En voorts omdat de wielersport een openbare rel rond het achtcr-de-sdhermen van ons grootste wielersport-evenement vermoedelijk niet al te best zou kunnen verdragen. Temidden der debatten echter liep de lijn van dat wat er oorspronkelijk, aan het begin der conferentie, was me degedeeld, min of meer verloren. Deze oorspronkelijke mededelingen hadden zich bepaald tot het feit, dat men het voornemen koestert, de Ronde toch van 20 tot 29 Mei te laten doorgaan (on geacht de omstandigheid, dat een korte etappe op eerste Pinksterdag verreden moet worden!); en dat er verder een nieuwe technische commissie was be noemd, waarin ook de heer Meys (die verleden jaar reeds, samen met de heer Kuckelkorn, de race technisch leidde) zitting zou hebben. In de loop der bijeen komst werd echter ook de positie van de heer Meys minder duidelijk, was er sprake van, dat de heer Kuckelkorn toch weer als lid van de technische leiding geaccepteerd kon worden, moest men verder erkennen, dat de NWU haar sanc tie aan de Ronde van Nederland 1950 nog altijd niet gehecht beeft, en sloten we aldus deze persconferentie zonder er be paald veel wijzer van geworden te zijn Een Hagenaar, die zat te luisteren naar de heruitzending over Hilversum van de plechtigheid te Batavia ter gelegen heid van de souvereiniteitsoverdracht. meende plotseling een fout te horen. Voordat de heer Lovink tijdens de plechtigheid het woord nam, deed een ad judant voorlezing van het Kon. Besluit van 24 December- De Hagenaar dacht toen te horen „Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods en. Hij informeerde bij zijn vrienden, doen kon bij niemand bevestiging krijgen of hij dit wel goed verstaan had. Tenslotte stelde hij zich in verbinding met de di recteur van de AVRO, de heer Vogt Deze schreef hem, dat er inderdaad was gesproken van „Wij. Wilhelminaen dat de Hagenaar de enige was, die er de aandacht op had gevestigd. Hij deelde mede dat er op de plaat een aantekening zou worden aangebracht opdat latere -;c- slachten haar als een curiositeit zullen bewaren. Het troepentransportschip „Grote Beer" wordt in de nacht van Zondag 8 op Maan dag 9 Januari 1950 met repatriërende troepen uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping begint onvoorziene omstandigheden .voorbehouden Maandag 9 Januari te I 9.00 uur. Nader kunnen wij melden, dal, mede als gevolg van deze perscon ferentie, toch nog de mogelijkheid geschapen is, dat men in het ach- ter-de-schermen tot een vergelijk en een allen bevredigende rege ling van de nu heersende moei lijkheden kan komen. Dat zou dan deze Ronde van Nederland kun nen hale- uit de sfeer waarin zij op het ogenblik verkeert. De voor zitter van de Stichting, de heer Obers, verklaarde r.a afloop, dat' hij het zou toejuichen als men binnen zeer korte tijd een derge lijke regeling zou kunnen treffen- treffen De enige conclusie welke men van deze, waarlijk niet in een volkomen pret tige sfeer verlopen, persconferentie mee kon nemen, was deze: dat het onderhand hoog tijd wordt, dat de NWU haar standpunt in sake de Ronde van Neder land eens duidelijk bepaalt. Het zal vermoedelijk immers alleen de NWU kunnen zijn, die de Ronde van Ne derland haalt uit de minder vriendelijke sfeer, waarin zij nu terecht gekomen is. Met de „Zuiderkruis" is Woensdag voor de tweede keer naar Indonesië ver trokken kapitein-aalmoezenier C. J. v. ó- Linden, wiens uitrusting zoals ge bruikelijk is door Katholiek Thuis front werd verzorgd. Met t zelfde schip ging ook 'n lading goederen scheep, n.1. 87 colli, inhoudende radiotoestellen film materiaal, miswijn, boeken, illustraties, vakbladen, enz. De uitslagen van Vrijdag luiden: car. brt. h. s. gem. Vail Hassel 300 9 92 3333 Vingerhoedt 195 9 32 2L66 Van de Pol 300 21 74 1428 Wafflart 198 21 40 9.42 Metz 300 12 130 25 Dufetelle 106 12 59 8.83 Reicber 203 20 54 1015 Galmiche 300 20 62 15!— Van de Pol 300 7 106 42.85 Dufetelle 89 7 39 j2.71 Reich er 300 29 66 10 34 Van Hassel 278 29 73 g.58 Vingerhoedt 300 17 112 1L64 Galmiche U6 17 31 6.82 Metz 300 21 82 14 27 Wafflart 206 21 42 9.8I De stand van de tweede dag luidt: pnt. car. h.s. gem Metz........ 8 1200 130 17.91 Vingerhoedt 6 1095 113 2190 Van de Pol 6 1179 113 1L35 Van Hassel.. 6 1108 130 1732 Galmiche 4 897 62 1107 Reicher 2 912 78 12 32 Wafflart 0 835 85 11^3 Dufetelle.... 0 640 59 11.04 De uitslagen van het tornooi om het kampioenschap derde klasse klein biljart 38/1 te Rijkevoort luidden gisteren: Peetoom—Monnee 250—195, Waalboer- Van Dongen 250—2S0, v. d. Elshout—van Bracht 250—132, Van Bodegom—Wich 228250, PeetoomVan Bracht 246250, v. d. Elshout—Van Dongen 250—71, Waal boerWich 250224. BodegomMonnee 250—238. Het programma bevat voor as. Zondag geer. grote gebeurfcendssen in de voetbal competitie. Het in West I leidende Blauw Wit heeft een thuiswedstrijd tegen Haar lem, die nog wel aardig kar worden, al was dp 1-5 uit-zege van de Amsterdam mers tamelijk duidelijk- Voor Sparta een uitwedstrijd tegen Zeeburg-ia in Amster dam, die de Rotterdammers, thuis met 5-0 winnaars, ook nu wel weer tot eer gded erode zullen brongen. En Hermes lJVto. de 3e kampioenscandidaat, komt 013 if/Sea h€t PWk tegen VSV. welke ontmoeting ia eerste aanleg te maften a1 c wü5sulteerle' nu echter nroeten de Schiedammers in staat worden geacht om de hele buit op te eisen- ADO en Ftijenoord kunnen ook voor een aar- dage partij zorgen; thuis wonnen de Rotterdammers met 3-1. maar het is niet uitgesloten, dat 'zij in het Haagse Zuider- nemen genoegen moeten nemen DO S won m de Koog met 2-4 pieren^ 6n thuis betere pa- Ajax, de lijstaanvoerder te West TI. 154:1 G<x>i, waar het altijd moei" S&JTS 21611 wij er geen re» k™ v f ?-° w Amsterdam van S-S. blijft ais no 2 altijd vrk e ne °°P koesteren, maar zal van RCH moeten winnen gezlen G1 deling, die de Ra ig-mannen in Amsterdam al we-- v^ST/vt, ,««VaUeü' 1,r«istiijd SVV is altijd nog een vraagteken: b"? malaise-penode begon met de 3-4 agen' fesea Neptunus ennu ymdt morgen oe return plaats- wat Dw£ speelde uit tegen jjwö slechts 1-1 maar moet tui thuis van de Amsterdammer? kunne» J?I fIt>u VM1 bet hoekey-programma oor morgen is ie derby van Klein Zwitserland, ie afrijd tussen de kam pioen HHXJC en de buurman en enige concurrent Togo- Wint HHUC, dan is de xaak weer bekeken; dan zou er al een wonder moeten gebeuren als het kam- pioenschap HHIJC nog «,u ontgaan. Bint Togo echter, dan hebben beide ploegen even veel veriiespunten en neemt Togo, met één wedstrijd méëi gespeeld, zeifis de leiding1 over* Dat wordt een felle, boeiende kamp, waar van het resultaat niet te voorzien is- Togo, op eigen veld spelende, heeft de hechtere defensie, HHIJC de betere aanval, die soms onweerstaanbaar, een enkele maal ook niet doortastend ge noeg is. Een gelijk spel zou ons niei verbazen. In de Se ronde van het internationaal schaaktornooi te Hastings maakte Euwe m een partij van 24 zetten tegen de Frans man Rossolimo remise. De partij Winser (G. B.)—Wood (G.B.) werd door Winser gewonnen. De Amerikaan Evens maakte remise tegen Home (G.B.), In de negende ronde heeft Euwe zijn partij tegen de Engelsman Winser in 29 zetten gewonnen. De stand na de 8e ronde luidt: 1. Szabo 7 punten, 2 Rossolimo 6h pnt, 3. Euwe 514 pnt uit 9, 4. Evans 5 pnt. 5-6 Home en Fuller ieder 4 pnt, 7-8-9 Wood- Barda en Winser leder 2)4 pnt (waarvan Winser uit 9), 10 Konig 1)4 pnt. (Van onze weerkundige medewerker) De winter heeft het tot nu toe in het nieuwe jaar nog niet langer dan één dag in ons land kunnen bolwerken. De depressie-activiteit is van Maandag af weer zó groot geworden, dat de warme stroming voldoende kracht kreeg om de dunne onderste koude laag, die in de nacht van Oud op Nieuw was ont staan, op te ruimen. Daardoor is de kans op een vorstperiode voorlopig verkeken, waarbij de nadruk op het woordje „voorlopig" moet vallen, want natuurlijk kan er in de komende weken nog heel wat gebeuren. Dat deel van de winter, dat gewoonlijk het koudst is, moet nog komen. Bovendien bevinden er zich boven Scandinavië, Rusland en een deel van Duitsland grote hoeveel heden koude lucht, die zich in de eerst komende dagen zeker niet zullen laten opruimen. Deze koude lucht is Woens dagavond en in de daaropvolgende nacht zelfs nog even tot het Noord- Oosten van ons land doorgedrongen, hetgeen een daling van de tempera tuur tot iets beneden het vriespunt tot gevolg had, die met lichte sneeuwval gepaard ging. Maar in de loop van Donderdag werdThialf dan toch weer naar het Oosten teruggestuurd. Dit be tekent evenwel niet, dat deze groot vorst zich nu op een enorme afstand bevindt. In vrijwel geheel Denemarken VA.eöi „et 'Cll ue was v„..- morgen dan ook tot op niet meer dan 300 km. afstand van ons land terug gedrongen, nadat deze vannacht nog iets dichterbij was geweest. De luchtdrukverdeling boven Europa is betrekkelijk eenvoudig geworden Zowel boven Scandinavië en Nooro- Rusland als boven Zuid-Europa bevin den zich gebieden van hoge druk, waarvan het eerstgenoemde machtiger is dan het tweede. Maar omdat ons land zich dichter bij die tweede hoge druk bevindt, is er 'ook morgen nog geen kans, dat de vorst het van de betrek kelijk zachte lucht zal winnen. Voor Zondag is düs geen grote verandering in de temperatuur te verwachten, ter wijl de kans op regen kleiner wordt, omdat ten gevolge van de enorme da ling van de luchtdruk tussen Portugal en de Azoren de storingsfronten van de oceaandepressies ons land voorlopig niet zullen kunnen bereiken. Het weer Voor Zondag laat zich dus tamelijk gunstig aanzien, voorzover het weer in deze tijd van het jaar althans gunstig kan worden genoemd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3