38 Doden bij ziekenhuisbrand in Davenport (V.S.) eerhericlit j De aanval op Formosa wordt voorbereid Voor hen, die zijn uitgeweken naar het land van Canada Gesprek met priester-emigrant Onrust in Helsinki neemt toe Felle gloed in gloeilampen fabriek Extremist Bang Tomo zet door Voor t debat over referendum Geruchten-climax rond Leopold Nieuw geheim overleg tussen Moskou en Washington DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 72ste JAARGANG MAANDAG 9 JANUARI 1950 No- 21128 Afschuwelijke tonelen in afdeling voor geesteszieken Kiiiderballon ontplofte Drie gewonden ramen vlogen KOUDE OCHTEND lut sponningen Tot grote schrik en ontsteltenis van de omwonenden deed zich Zaterdag middag even na half een een hevige ontploffing voor in een huis aan de Vierwindenstraat in Amsterdam De oorzaak van de ontploffing was een kinderballon, waarmee het twee-jarig zoontje van de bewoonster in de keuken speelde De ontploffing was zo hevig, dat in de keuken, de voorkamer, de slaap kamer en de WC de ruiten braken en de ramen uit de sponningen vlogen De moe der, het jongetje en een ouder zusje werden door de rondspringende glas scherven verwond Auto reed man dood Zijn lioed waaide weg Moskou zou landingsvaartuigen hebben gestuurd In het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag is Zaterdag door Nederland en Frankrijk een verdrag ondertekend inzake de sociale verzekering. Tijdens de ondertekening van het verdrag, van links naar rechts de Franse ambassadeur Gamier, de Nederlandse minister van Buitenl. Zaken mr. Stikker en de Franse minister van Arbeid en Sociale Zekerheid Segelle. Pater J. van Wezel S.C.J. vertrok naar Canada Bevredigend antwoord aan Moskou onmogelijk geacht De grootmeesteres van H. M. de Koningin, Baronesse Van Tuyll van SerooskerkenBoreel en minister-president dr. W. Drees in gesprek metde Canadese gezant tè Den Haag, de heer Pierre Dupuy, die men hier in het costuum ziet van Gorgibus uit „Les précieuses ridi cules" van Molière, dat een gezelschap jongere leden van het corps diplomatique Zaterdagavond te Den Haag opvoerde voor een select publiek, terwijl de baten van de avond waren bestemd voor het Prins Bernhardfonds. ,Lumaxte Tilburg uitgebrand Benoeming Rum schijnt vast te staan Als Hoge Commissaris in Nederland Iti de buurt van de Rockey Mountains Tariefsverhoging bij de N-S.? Er wordt ook gedacht aan langere werktijd voor het kantoor personeel Generaal Engles Hoofd Nederlandse militaire missie in Indonesië? Voor de verenigde zitting van het 81ste Congres heeft president Truman in zijn jaarlijkse boodschap inzake de economische toestand van het land een „gematigde" belastingverhoging voorgesteld. Boven Truman, de vice-president Alben Barkley (links) en de voorzitter van het Huis, Sam Rayburn. Plannen voor nieuwe politieke partij Van der Straeten en Van Zeeland bij de koning Tweede atoom-explosie in Rusland Officieren-contact Republiek kapitaal van het strijdende volk tot vermindering van de spanning Oost-West i DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 pér week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord m»er 5 ets- Maximum 50 woorden. Uitsluitend bg vooruitbetaling. In de afdeling voor geesteszieken van het gemeentelijke ziekenhuis van Da venport in de Amerikaanse staat Iowa, is Zaterdag vroeg brand uitgebroken, waarbij, voor zover bekend, 37 slacht offers gevallen zijn, allen vrouwen. Bovendien zyn er vele gewonden, waarvan enige zeer ernstig. Een hier van is inmiddels overleden. De schade wordt geschat op 200.000 dollar. Het paviljoen van de desbetreffende afde ling, waarin zich 64 patiënten bevon den werd volledig verwoest. De zieken in de vleugel van het ge bouw, waar de brand uitbrak, riepen alarm, doch een hulpverpleegster, die aan het raam van haar kamer ging kij ken, bemerkte niets en meende, dat de patiënten een gewone crisis hadden, waarop ze zich opnieuw te bed begaf. Toen zij een tweede maal door het ge roep werd gewekt, ging zij kijken, doch in de gangen sloeg haar de rook reeds tegemoet. Hierop werd dadelijk alarm geslagen. Dokters en verpleegsters kwa men uit de andere gebouwen toegesneld om te helpen. Er deden zich afschuwe lijke tonelen voor onder de geestes zieken. De brandweer had het uiterst moeilijk, daar voor alle ramen van het gebouw staven zijn aangebracht, die doorgezaagd moesten worden. Het blussingswerk on dervond hinder van de krachtige wind en de temperatuur van 10 graden onder het vriespunt. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. Een van de slachtoffers is een oudere verpleegster, die om het leven kwam toen zij poogde patiënten uit de vuurzee te redden. Het ziekenhuis staat onder leiding van de Sisters of mercy, een R.K. orde. In de V.S. had in het afgelopen week einde nóg een vreselijke brand plaats. Een echtpaar te Missoula, dat naar Spokane was gegaan om een dochter tje uit het ziekenhuis te halen, vond bij terugkeer het huis in vlammen op gaan. Bjj de brand waren vüf van de twaalf kinderen om het leven geko men, terwyl een zesde zware brand wonden had opgelopen. De derde tragische brand in de V.S- vond Zaterdag te Woodward (Oklahoma) plaats. Terwijl een moeder uit stond te kijken naar de komst van de postbode, raakte het houten huis in brand en kwamen drie kinderen (van 3, 2 en 1 jaar in de vlammen om. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: S j Droog weer met enkele over- drijvende wolkenvelden en meelt j zwakke wind overwegend uit Zui- delijke richtingen. Vannacht en morgenochtend temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst en hier en daar mist. Morgen over- j dag overal temperaturen boven J het vriespunt. Dinsdag 10 Januari: Zon op 8.46 uur, Zon onder 16.50 uur; Maan op 0.00 uur, Maan onder 11.4:7 uur. De politie heeft een onderzoek hige- steld. Volgens haar verklaringen kocht de moeder het ballonnetje voor haar zoontje bij een koopman op de Haarlem merdijk. Het ballonnetje was waarschijn lijk met waterstofgas gevuld. Wat de oor zaak van de hevigheid van de ontplof fing is geweest, staat niet vast. Vrijdagavond was een wegwaaiende hoed de oorzaak, dat een man onder een auto raakte en gedood werd. Op de Mui- derstraatweg nabij de Vinkenbrug, wilde de 28-jarige E. de L. uit Soest in zijn auto van plaats verwisselen. Hij liep hiertoe om de wagen heen, de straffe wind greep zijn hoed en L. holde er achteraan, zonder op het verkeer acht te slaan. Door een auto, komende uit de richting Amster dam werd hij gegrepen. Met ernstige ver wondingen werd het slachtoffer naar het O. L. Vrouwe Gasthuis in Amsterdam gebracht waar hij in de loop van de nacht overleed. De nationalisten op Formosa werken koortsachtig aan de verdediging van het eiland tegen de komende commu nistische invasie. Er is een gedeeltelijke verduistering ingesteld, terwijl de ma rine en luchtmacht dagelijks de straat tussen Formosa en het vasteland ver kennen. Men verwacht, dat de com munisten in Maart zullen pogen een invasie op Formosa te verrichten, daar thans het weer niet geschikt is om met een Armada van kleine vaar tuigen de 160 km. brede straat over te steken. Het is evenwel niet uitgeslo ten, dat reeds vóór die datum, als ge volg van 't stoken der vele communis tische agenten, die zich op Formosa be vinden, een opstand onder de ontevre den Formosanen tegen de nationalis tische autoriteiten is begonnen. Volgens de Washingtonse „Evening Star" varen Sovjet-Russische landings- (Van onze speciale verslaggever) Het emigratieprobleem heeft ook een cultureel-religieus aspect. Dit doet zich in een land als Canada, waarheen steeds meer Nederlandse boeren vertrekken, uiteraard terde ge gelden. Onder deze Nederlandse boeren bevinden zich, zoals bekend, vele Katholieken. Ofschoon in prin cipe er naar gestreefd wordt, zoveel mogelijk mensen van eenzelfde ge loofsovertuiging in een bepaalde streek onder te brengen, zijn hier mede de moeilijkheden niet opgelost. De Finse regering is reeds een week bezig met haar onderzoek naar de 300 „oorlogsmisdadigers", welke zij volgens Moskou zou herbergen en helpen. Te Helsinki heeft men de indruk, dat het kabinet nog niet veel verder is geko men en dat van een bevredigend ant woord op het Russische memorandum moeilijk sprake zal kunnen zijn. In kringen van de ministeries van binnen- 5? Een vernielende brand heeft Zondag middag de Lumax-gloeilampenfabriek, gelegen langs de spoorweg Tilburg Breda onder de gemeente Tilburc. voor een groot deel verwoesi. Verschillende kostbare machines werden zwaar be schadigd, terwijl een groot deel der lampen cn vele grondstoffen verloren gingen. Een voorbijganger nam even over half vie"" een sterke rookontwikkeling waar bü 'de gloeilarftpenfabriek. Hij waarschuw de de brandweer te Tilburg, die met groot materiaal uitrukte. Toen deze arri veerde stond reeds tweederde van het gebouw in lichte laaie. Het vuur werd met 8 stralen bestreden, zo intens, dat men na ongeveer drie kwartier het vuur meester was. De schade is zeer aanzienlijk. Ver schillende kostbare machines werden zeer zwaar beschadigd, terwijl ook grote voor raden lampen en grondstoffen verloren gingen. Van de fabrieks- en kantoorin ventaris kon nog een en ander gered worden. Het gebouw is van binnen voor een groot deel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Eigenaar is de heer M. van der Wouw te Berkel-Enschot. Er werkten 38 man personeel. Volgens verklaringen tegen over de politie is sinds Zaterdagmiddag 1 uur niemand meer in de fabriek ge weest. Omtrent de oorzaak van de brand tast men dan ook volkomen in het duis ter. Het feit, dat de fabriek geheel vrij staat, betekende voor de brandweer, die met de nablussing nog geruime tijd bezig was, een groot voordeel. en buitenlanose zaken wordt men steeds ongeruster, daar men van mening is, dat de zaak onvoorziene gevolgen kan hebben. Rusland heeft wel een lijst met 300 namen gegeven, maar van velen der „oor logsmisdadigers" werd geen enkel ander gegeven vermeld, zodat in die gevallen nasporing onmogelijk is. Voorts werd vastgesteld, dat de meeste anderen oorspronkelijk afkomstig zijn uit Ingermanland, een gebied tussen Lenin grad en de huidige Finse grens. Nadat dit gebied door Duitsland was bezet, vluchtten zij naar Finland. Daar werden zij voor de keus gesteld naar hun vroe gere woonplaatsen terug te keren, of dienst te nemen in het Finse leger, dat op dat tijdstip tegen de Russen streed. Zij die dienst namen verkregen de Finse nationaliteit, indien zij dat wensten. Moskou erkent deze nationalisaties niet. De Finse grondwet staat niet toe, dat Finse onderdanen en dat waren deze soldaten dus op legde wijze geworden naar andere landen worden gede porteerd. De huidige Finse regering ziet zich dus voor de keus gesteld: of te weigeren het Russische verzoek in te willigen, of, ongrondwettig te handelen, of het verzoek van de sovjet-unie aan een scheidsrechterlijke uitspraak te on derwerpen. Een derde moeilijkheid is, dat op de Russische lijst verschillende namen voor komen van personen, wier uitlevering reeds verzocht werd tijdens het bewind van de door communisten overheerste coalitieregering, die tot '48 aan de macht was. Men is van oordeel, dat deze per sonen naar het buitenland gevlucht zijn. Tot nu toe worden slechts 5 van de 300 personen in arrést gehouden. Andere gearresteerden werden na een verhoor weer vrijgelaten. Een 26-jarige vrouw heeft na het vernemen, dat arrestaties werden verricht, zelfmoord gepleegd. Een andere vrouw pleegde zelfmoord na het bekendmaken van het sovjet-memoran dum. Naar de correspondent van Aneta meent te weten, is het, ofschoon geen officiële beslissing is genomen, zo goed als zeker, dat Moh. Rum Hoge Commis saris van de RIS in Nederland wordt. Men verwacht, dat hij naar Nederland zal vertrekken als de voorbereidingen voor de vorming van het parlement van de RIS gereed zijn. Het aanpassen aan de nieuwe omge ving gaat voor velen niet zo gemak kelijk en de ervaring heeft geleerd, dat een indirect contact met he* moederland van eminent belang is. Daarom richtte het Canadese Epis copaat het verzoek aan Nederland, priesters uit te zenden, die zich kun nen belasten met de zielzorg der nieuwaangekomenen. Aldus bevond zich onder de passa giers van het s.s. „Noordam", dat Za terdag uit Rotterdam naar New York vertrok, ook Pater J. van Wezel S.C.J-, om een lange reis te aanvaarden, wel ke hem naar het Verre Westen van het enorme Canada zal voeren. Wij hebben de voormalige Rotter damse havenaalmoezenier en zielzor ger van de politieke delinquenten even aangeklampt, toen hij, temidden van het drukke gewoel der inscheping, zijn passagepapieren in orde liet maken en later nog even, terwijl hij bezig was de bagage in zijn hut te ordenen. „Uw plannen, pater?" vroegen we op de man af. „Geen plannen. Ik heb me alleen nog maar voorbereid op het werk, dat me te wachten staat. Men zal daarginds beslissen. Natuurlijk hob ik hier te lande allerlei contacten gelegd en eigenlijk heb ik al vele vrienden aan de overkant, want zodra uw blad had medegedeeld, dat ik naar Canada zou gaan, kreeg ik brief op brief van men sen, die me vroegen, bij hun familie aan te gaan. Er waren er bij, die niet eenis het adres opgaven, blijkbaar in de overtuiging, dat boer Pietersen of Jansen ergens in Alberta gemakkelijk te vinden zou zijn. Ik ben die brief schrijvers echter toch dankbaar. Na tuurlijk heb ik me zoveel mogelijk ge oriënteerd en hierbij is de emigratie- oursus van „Ons Erf" in De Steeg me van groot nut geweest." „Wat is Uw eerste bestemming, na aankomst in New York?" „Ik ga eerst naar Delaware bij Lon don in de provincie Ontario. Daar is op Driekoningen door de Priesters van het H. Hart een nieuw seminarie ge opend, waar priesters zullen worden opgeleid, die zich later speciaal met de emigranten gaan bezig houden. De Amerikaanse provincie van onze orde ontplooit in Canada een grote activi teit. Het is de bedoeling, ook een Ca nadese provincie te stichten." „En na Delaware?" „Ga ik naar het Bisdom Peterbo rough in Ontario. Er is daar een cen trum van Nederlanders. Ik blijf er tot Pasen en vertrek dan naar het Verre Westen, naar Zuid Alberta, waar de bisschop van Calgary al om een Neder landse priester heeft gevraagd." „U bent er een soort pionier?" „Ten dele, ja. Maar er zijn thans reeds vijf Nederlandse priesters onder de Canadese Nederlanders werkzaam. In Zuid Alberta zal worden beslist, waar uiteindelijk mijn standplaats zal zijn. Men is er niet ver van de fameuze Rockey Mountains vandaan." De „Noordam" maakte zich voor het vertrek gereed. Pater Van Wezel gewaagde nog met voldoening van de belangstelling, die hij bij een laatste bezoek des morgens aan het R.K. Zee manshuis te Rotterdam ondervonden had. Hij droeg er voor het laatst in het vaderland een H. Mis op. Er waren o.a. vertegenwoordigers van het de partement van Justitie aanwezig. Als een man, die het een en ander van schepen afweet, was hij voor de in scheping geen minuut te vroeg geko men. Wij namen derhalve snel af scheid, om hem gelegenheid te geven, zijn familie en vrienden een laatste vaarwel toe te wuiven. Aan boord van het s.s. „Noordam bevond zich nog pater dr Karei Be- daux M.S.C., van de Missionarissen van het H. Hart te Tilburg. Deze kloe ke missionaris ging over Amerika te rug naar de Kei-eilanden. Hij was na een zeven tien-jarig verblijf in de Oost met een jaar verlof in Nederland ge weest. Pater Bedaux behoorde tot de groep missionarissen onder mgr. Aerts, waarvan er veertien door de Jappen werden neergeschoten. Hem wacht een zware taak, want tijdens de oorlog zijn alle hoofdstaties verwoest. Om belangstelling en financiële hulp voor de missie op de Kei-eilanden te wekken, maakt hij de omweg over de Verenigde Staten. vaartuigen in groten getale van Wladi- wostok naar de Chinese communistische haven Foetsjou, waar de voorbereidingen voor de invasie van Formosa worden ge troffen. Er zijn in het gebied rondom Foetsjou krachtige eenheden van het Chinese rode leger samengetrokken. De Britse erkenning van Peiping heeft in vele kringen grote verbittering ge wekt. Mevr. Tsjang Kai Sjek heeft in een afscheidsrede tot de V.S. gezegd, dat „Groot Brittannië zich een morele zwakkeling heeft getoond, die zijn ziel heeft verkwanseld voor enkele zilver stukken". Volgens de president van Z. Korea moest Engeland worden uitgeslo ten van deelneming aan het N. Atlan tisch verdrag. Lord Vansittart, de vroe gere diplomatieke raadgever van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, voorspelde. dat de Britse erkenning ,,niet slechts de communistische aanvals- zucht zal aanmoedigen, doch Groot Brit tannië tevens een groot gedeelte van zijn gezag ih geheel Zuid-Oost-Azië zal kos ten, waardoor het nog meer moeilijkhe- -den zal ondervinden". De regering te Peiping heeft in een te legram aan de Veiligheidsraad verwijde ring van de nationalistische afgevaardig den uit de Veiligheidsraad der V.N. ge- eist. Alvorens een beslissing over de 5 pet. loonsverhoging voor het spoorwegperso neel zal worden genomen, die naar men verwacht» 12 Januari, zoals wij gemeld hebben, zal vallen, wordt deze aangele genheid eerst en wel Woensdag bespro ken in de Raad voor Economische Aan gelegenheden, waarin o.a. ook de minis ter van Economische Zaken zitting heeft* Wij vernemen n.l„ dat de directie van de N-S. aan een eventuele loonsverhoging een algemene tariefsverhoging wil ver binden, zowel voor het reizigersverkeer als het goederenvervoer. Dit is evenwel van zó vérstrekkende betekenis dat het uit een algemene verkeers-economische gezichtshoek moet worden bekeken, waarin ook het autobusbedrijf valt. Voorts vernemen wij, dat de directie van de N.S. overweegt om in navolging van hetgeen by de KLM is geschied, de werktijd van het kantoorpersoneel, welke 39 uur bedraagt, te verlengen tot 42 uur. Naar Reuter meldt, zal generaal-ma- joor E Engles, de commandant der Ne derlandse troepen in West Java, binnen kort worden benoemd tot hoofd van de Nederlandse militaire missie in Indone sië. Volgens de officiële kringen, waar uit deze mededeling afkomstig is, zou president Sukarno aan deze benoeming reeds zijn goedkeuring hebben gehecht. De uit de „Bersiap"-periode bekende extreme nationalist Bung Tomo, die thans voorzitter is van het „Verzets- legioen van het Indonesische volk" deelde aan de correspondent van Ane ta te Djogja mede, dat hij van plan is, deze organisatie om te vormen tot een politieke partij. Naar zijn mening moeten degenen, die bij de Madium-affaire waren be trokken, thans de gelegenheid krijgen tot het bekleden van een overheids functie. „Ik ben van mening" zeide hij, „dat van alle bekwame krachten ge bruik dient te worden gemaakt om de strijd voort te zetten". De kwestie van de Dural Islam acht Bung Tomo op te lossen, indien dè Negara Pasundan ontbonden wordt. Kenneth de Courcy, hoofdredacteur van 't tijdschrift „Intelligence Digest", heeft te Londen verklaard, dat Vrijdag te middernacht (Siberische tijd) inder daad een atoomexplosie in sovjet- Siberië heeft plaats gehad, zoals hij - naar gemeld verleden week voor speld heeft. De Courcy, die ook de eerste Russiscne atoomexplosie voorspelde, zei, dat ar explosie werd waargenomen met behulp van een geheel nieuwe 'methode, die de Russen, naar men aanneemt, nog niet kennen. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). In de Wetstraat te Brussel zijn de Zaterdagmiddagen doorgaans zeer kalm. Daar het parlementsgebouw en de mi nisteries gesloten zijn, is daar dan voor de journalisten niet veel te vernemen en ontmoet men er ook maar zelden men sen van de pers. De kalmte van het weekend werd ech ter j.l. Zaterdagmiddag plotseling ver stoord door aanvankelijk oncontroleer bare geruchten, volgens welke koning Leopold, die momenteel te Antibes ver blijft, in de villa, die vroeger door de hertog van Windsor en diens echtgenote werd bewoond, een tiental Belgische personaliteiten zou hebben ontboden voor belangrijke besprekingen, met het oog op het debat voor de volksraadpleging, dat, als zich inmiddels niets onverwachts voord- et, morgen (Dinsdag) in de Kamer moet beginnen. Dit gerucht was natuurlijk meer dan voldoende, om tal van journalisten op de been te brengen. Een eerste indruk, die in de Wetstraat werd opgedaan, was er een van grote geheimzinnigheid. Men vond het ook geheimzinnig, dat de koning, die een villa te Cape Ferrat had gehuurd, ineens naar Antibes was ver huisd en toen men hier later vernam, dat 'volgens de eigenaresse van de villa te Antibes de koning daar maar ge durende een paar dagen zou verblijven, werd het geval er allesbehalve duide lijker door. Geleidelijk kreeg men echter meer posi tieve gegevens Men had oud-minister baron van der Straeten Waillet zich m de auto van de Sabena naar het vlieg- veld zien begeven. Anderzijds lekte ook uit, dat de heer Van Zeeland, minis+cr van buitenlandse zaken, passage had be- sproken voor het vliegtuig naar Nice Hier werd aan toegevoegd, dat dit reser veren onder schuilnaam was geschied. Baron van der Straeten zeide op het vliegveld aan een journalist, dat hij, med3 om zijn benoeming tot algemeen voor zitter van de C.V.P., in deze hoedanig heid audiëntie bij de koning had aan gevraagd en dat het ook in deze hoe danigheid was, dat hij zich naar de koning begaf voor het afleggen van een beleefdheidsbezoek. Wat de heer Van Zeeland betreft, geen der persmensen, die per uitzondering dit maal niet tot bij de vliegtuigen mochten komen, heeft hem zien vertrekken. Hij is langs een zij-ingang op het vliegveld ge-, komen en kon in het vliegtuig verdwij nen, zonder dat hij werd opgemerkt. Alsdan begonnen uit Nice zelf telegram men in Brussel binnen te komen. Deze waren eveneens zeer verward en men bleef hier maar steeds in het duister tas ten temeer omdat hier achteraf werd ge zegd, dat Van Zeeland niet met een re geringsopdracht was vertrokken en ver der, omdat in die telegrammen niet meer werd gesproken over andere personalitei ten, die zogenaamd door de koning wer den ontboden. De verwarring nam nog toe, toen gis teravond werd vernomen, dat Van Zee land en van der Straeten met het vlieg tuig var, Nice te half zes te Brussel waren teruggekeerd. Aan de wachtende journa listen deelde Van Zeeland mede, dat zijn reis uitsluitend van privé-karakter was geweest, terwij] zijnerzijds baron van der Straeier bevestigde, dat hij inderdaad al léén de koning had ontmoet om als nieu we voorzitter van de C.V.P. Z.M. te be groeten, zoals hij zulks onlangs ook met 3e regent had gedaan. Noch de heer Van Zeeland noch van der Straeten hadden te Nice andere Bel gische personaliteiten gezien. Inmiddels kunnen wij aan de hand van eigen infor maties mededelen, dat koning Leopold, die, zoals men weet. sedert maanden o.a. lijdende was aan ischias, thans practisch is genezen, maar dat Z.M. nog gedurende enige tijd, vermoedelijk een maand, in een droog en zonnig klimaat rust moet nemen. Daarom hebben de doctoren heiq een ver- olijf aan de Azurenkust voorgeschreven. „Zolang de R.I.S. nog geen eenheids staat is, Is haar status aan verande ringen onderhevig. Niet de republiek Ujogja zal worden geabsorbeerd door de R.I.S., doch wel de andere deelsta ten door de republiek", zo waren zijn slotwoorden. Te Semarang werd een contacta vond gehouden voor officieren van de KL, de TNI en het KNIL, die werd bijgewoond door de militaire gouver neur van Midden-Java, Gatot Subroto en kolonel Ohl. Onder de ongeveer hon derd aanwezige subalterne en hoofd officieren heerste een ongedwongen en gezellige stemming. In een interview met een correspon dent van Aneta in Djogja, verklaarde Abdul Halim, een der drie kabinets formateurs van de republiek Indonesia te Djogja, van mening te zijn, dat deze republiek onmogelijk kan worden ge lijkgesteld met andere deelstaten, zo als Oost Sumatra, Oost Java en Ma dura, wier bestaan nog een twistpunt vormt, hoewel in juridische en formele zin alle deelgebieden gelijk zijn. De republiek Indonesia blijft, zeide hij, het kapitaal van het strijdende volk en vormt de stuwkracht van de R.I.S. Wederom steken er geruchten de kop op over geheime besprekingen tussen Moskou en Washington, welke ten doel zouden hebben de spanning tussen Oost cn West te verminderen. De bespre kingen zouden plaats vinden op het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken en zouden een beslissen de wijziging van de Amerikaanse poli tiek jegens Rusland inluiden. De West-Duitse pers verklaart een be vestiging van de geruchten te zien m drie factoren: 1. Het ontslag van George Kennan, de voornaamste ontwerper van de politieke plannen va:, het State Department; 2. De voorstellen om de Amerikaanse militaire begroting te besnoeien; 3. De mogelijke vermindering van de Marshall-hulp. Sommige bladen noemen Kennan „de voornaamste stuwkracht van 'n krach tige Amerikaanse politiek t.o.v. Rus land" en zien zijn aftreden als een ge beurtenis van de allereerste orde. Functionarissen van de geallieerde hoge commissie in Duitsland hebben echter verklaard, dat zij niets weten van nieuwe stappen om een eind te maken aan het conflict met Rusland. Maar een van hen gaf toe. dat het mogelijk was, dat be sprekingen plaats vonden „buiten me deweten van de Amerikaanse autoritei ten in DuTsland" Bij vorige gelegenheden bleken de ge ruchten over geheim overleg tussen Rus land en de V S. zelfs al werden ze aanvankelijk officieel tegengesproken alleszins juist te zijn. men denke bijv. aan de besprekingen over het opheffen van de blokkade van Berlijn,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1