Geen K.N.I.L.-mannen in de legerleiding van de R.I.S. sr±a ssr^sr *nde" pfas sje? - - Truman's begroting in teken van nationale verdediging R //wider DE GEESTELIJKE VERNIEUWING VAN DUITSLAND HELSINKI HEEFT ONDERZOEK BESLOTEN BLOEDIGE BOTSING IN ITALIË 4 Uit de sportwereru l De geheime trip naar Leopold Onenigheid in republikeins kabinet Repatriërend kapitein zwaar gewond Militaire hulp buitenland verdubbeld Marshall-hulp krijgt minder Vier Amsterdammers stalen goederen uit auto's Aanzienlijke gift van Z.H. de Paus voor het Kath. Ned. Persbureau Indonesië vraagt lening in Amerika Moskou krijgt deze iveek voorlopig antivoord ADIO programma Communistische actie eiste 5 doden Kapitein Westerling (KNIL) vraagt erkenning Het der liefde DINSDAG 10 JANUARI 1950 PAGINA I GRONDSLAG VAN ELKE VERDERE ACTIE De strijd tegen het nihilisme Door ondeugdelijke auto aangereden HET HUIS VAN EUROPA Fel begeerde vrijheid duurde niet lang Internationale betrekkingen Plannen op lange termijn krachten van Pasundan WACHTEN ZONDER EINDE 7 DECEMBER-DTVISIE OP TIJD THUIS I Eind Januari allen vertrokken 1UROPEES BILJARTRECORD VERBETERD HOOGOVEN-SCHAAKTORNOOI (Wordt vervolgd). ENGELSE B-PLOEG WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN DAMES WEST-EUROPA BEKER De Franse minister van buitenlandse eaken, Robert Sohuman, zal tijdens het weekend een officieel bezoek aan West- Duitsland en Berlijn brengen, en van die gelegenheid tevens gebruik maken om met bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, het vraagstuk van de Frans- Duitse toenadering te bespreken. Schuiman en Adenauer zijn in zekere air. oude bekenden. Zij hebben elkaar reeds vóór de tweede oorlog ontmoet, en in de eerste faze van de West-Duitse constituerende vergadering hebben zij te Coblenz, een langdurig, zij het particu lier, gesprek gevoerd. Als echter twee staatslieden van dit formaat bijeen zijn, wordt er niet gedurende een paar uur over koetjes en kalfjes gepraat, maar komen de hoogste problemen van hun landen aan de orde. Als men voorts be denkt, dat beide mannen, op grond van droeve ervaringen uit een lang verleden, diep overtuigd zijn, dat alleen een har telijk Frans-Duitse samenwerking voor West-Europa een betere toekomst kan openen, dan hebben de komende „onder handelingen" dit is o.i. het juiste wooTd ongetwijfeld een diepere be tekenis. Waaraan niet te kort wordt gedaan door het feit. dat bij dit gesprek zal wor den gepoogd zeer penibele economische moeilijkheden uit de weg te ruimen, en misschien de grondslag te léggen voor een accoord over een handelsverdrag, waarmede men te Parijs heel wat te kampen heeft. Van West-Duitse zijde dat Frankrijk tegen nihilisme van het overgrote deel van Duitsland's mannelijke en vrouwelijke jeugd, om van de middenleeftijden nog te zwijgen. Deze afschuwelijke erfenis van twee verloren wereldoorlogen en van het daar tussen liggende nationaal-socialisme. be zwaard nog door de materiële ruïnes van hetgeen eens steden en dorpen, cen tra van cultuur en beschaving waren, drukt loodzwaar niet alleen op 't Duitse volk, maar ook op allen, die met dit land betrekkingen willen aanknopen. Men kan tenslotte betrekkingen onderhouden met een volk, dat nationalistisch is welk land is dat niet? maar het wordt zeer moeilijk het te doen met een geestelijk nihilistisch volk. Daarom zal Duitsland, vóór het een werkelijk volwaardige partner kan ziin, op de allereerste plaats een geestelijke vernieuwing moeten doormaken. We ont kennen niet, dat steun en hulp om eco nomisch weer op de been te komen, een onontbeerlijke factor zijn om de geestelij ke vernieuwing de voile vrucht te doen dragen: maar alleen met economische ruggesteun zal men er nooit komen. Het Duitse volk heeft een hechte wereldbe schouwelijke grondslag nodig om er een stevig gefundeerde gemeenschap op te kunnen bouwen. Dit werk van geestelijke vernieuwing is uitermate moeilijk. Een aanmerkelijk deel van het Duitse volk leeft In de ver strooiing, de meesten huizen in puin hopen; de brandpunten van het geeste lijk leven de kerken, zijn vernield: pries ters en andere geestelijke leiders zijn oud uitgeput en veel en veel te gering in aan tal. Daarom is krachtige steun van het buitenland nodig, in het hoge belang van Duitsland, maar ook van geheel West- Europa. Want niets zou, in het toch al mede door dit nihilisme aangetaste Wes ten, gevaarlijker zijn dan dat in het hart van Europa een groot land zou komen te liggen, dat rijp is voor alle satanische (Van onze Brusselse correspondent). Men heeft gisteren in de Wetstraat nog lang nagepraat over het aanvankelijk mysterieus schijnend bezoek van de he ren Minister van Zeeland en Baron v. d. Straeten Waillet bij koning Leopold te Antibes. Het is vooral de geheimdoenerij van deze beide heren, die bijzonder is opgevallen en die werkelijk niet nodig was, indien alles inderdaad is geschied, zoals zij zeggen, n.l. dat het bezoek van minister Van Zeeland een absoluut privé en persoonlijk karakter had, terwijl dat van Baron v. d. Straeten Waillet uitslui tend zou geschied zijn om als nieuw voorzitter van de C. V. P. zijn opwach ting bij de koning te maken, zoals hij dat reeds eerder bij de prins regent had gedaan. Het was, zegt men, aan een samen loop van toevallige omstandigheden toe te schrijven, dat deze beide heren zich dezelfde dag naar de koning begaven en 24 uur na hun vertrekn uit Brabant sa men met hetzelfde vliegtuig in de hoofd stad terugkeerden. Met klem wijst men er in C. V. P.-kringen op, dat dit bezoek helemaal niets uitstaande had met het a.s. debat over de volksraadpleging en dat niets in de houding van de koning of van de C. V. P. in dit verband is veran derd. De anti-koningsgezinde pers had n.l. geïnsinueerd, dat koning Leopold, bang geworden dat de volksraadpleging in zijn nadeel zou uitvallen, plotseling de voorkeur zou hebben gegeven aan de formule, waardoor de verenigde ka mer en senaat zonder meer de wet van Juli 1945 op de onmogelijkheid, waarin de koning zich op dat ogenblik bevond om te regeren, zou vervallen verklaren. Het in Franse en Belgische bladen ver schenen bericht, volgens hetwelk de koning een tiental vooraanstaande Bel gische personen voor een belangrijke conferentie naar Antibes had ontboden, werd door de beide heren tegengespro ken. De vorst heeft alleen Van Zeeland en v. d. Straeten Waillet ontmoet. Bij de inter-Indonesische conferentie I beide te komen. Voorgesteld werd het te Djogja is indertijd in principe be- aantal chefs-staf uit te breiden, waar- sloten, dat in de hoogste legerleiding van de R.I.S. enige oud-officieren van het KNIL zouden worden opgenomen. Later, bij de aanwijzing van de kabi netsformateurs werd dit besluit beves tigt. Zo schrijft de Javabode van gisteren en 't blad vervolgt dan: „Het was met name sultan Hamid, die er sterk op aandrong, dat aan deze wens van het KNIL zou worden tegemoet gekomen. De sultan van Djogja stem de oorspronkelijk ook met dit voorstel in en zo scheen het, dat het opnemen van een deel van het KNIL in de TNI een vlot verloop zou hebben. Het zou evenwel anders lopen. Tjj- dens de afwezigheid van Hatta werd het besluit getekend voor de benoe ming van vijf chefs-staf, republikei nen. Met de afspraak om ln de leger leiding ook oud-officieren van het KNIL op te nemen werd om de een of andere reden geen rekening ge houden. Dit gaf aanleiding tot een scherpe controverse in de boezem van het kabinet, zodat men zelfs re kening hield met de mogelijkheid van het ter beschikking stellen van de portefeuilles door enkele minis ters, onder wie sultan Hamid en Anak Agung. In de eerste zitting van de minister raad werd deze aangelegenheid uit voerig besproken, maar men kon toen geen oplossing vinden, aangezien de sultan van Djogja wegens ziekte af wezig was. Sukarno trachtte tussen- Maandag is een zeer ernstig ongeluk in de hoofdstad geschied, dat te wijten is aan de onvoldoende verzorging van een vrachtwagen. Ditmaal werd een uit Indonesië gerepatriëerde kapitein, die nog maar net voet aan wal in het vaderland had gezet de dupe. Hij ver keert in levensgevaar. Op het terrein van de Stoomvaartmij. „Nederland" op de Javakade, tijdens de ontscheping vam het troepenschip „De Groote Beer", verzette een 19-jarige jon gen, die niet eens in het bezit van een in studie te laten nemen en morgen i rjj)-)€Wjjs was, voor zijn vader, de eigen- kunnen ter zake belangrijke beslissin- lijke chauffeur? een vrachtauto. De jon gen worden verwacht". geman moest een troep militairen passe- „Zijn wij wel ingelicht", zo besluit ren, doch op het critieke moment wei de Javabode, „dan zou het standpunt gerde de voetrem. De auto reed op de van Hamid en Anak Agung gedeeld I militairen in en een kapitein van het le door het onnodig zou zijn enige be noemingen weer ongedaan te maken, waarvan ernstige verwikkelingen zou den te verwachten zijn. Tegen deze suggestie schijnen echter ook van ze kere zijde bezwaren te zijn gerezen, zodat de toestand op het ogenblik zich als onzeker laat aanzien. Het schijnt, dat besloten is de zaak door alle betrokkenen nog eens ernstig in studie te laten nemen en morgen worden door mr. Kosasih, Mononutu en dr. Suparmo. Naar verder verluidt, is Hatta ook niet goed te spreken over de beslissingen genomen tijdens zijn verblijf in Nederland en doet hij thans alle moeite een compromis te vinden voor de tegenover elkaar staande me ningen in dit geval". Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft bevestigd, dat de plaatsver vangers van de 12 ministers van buiten landse zaken van de Raad van Europa vandaag, Dinsdag in Parijs bijeen kwa- j men om de mogelijkheid van de bouw van het eerste tehuis voor het Europese parlement te Straatsburg te bestuderen. Een definitieve begroting zal worden op gesteld en de twaalf landen zullen naar I gelang van hun bevolkingsaantal delen in de kosten klaagt men erover, Duitsland wat zijn handel betreft, meer De Frans-Duitse economische onder- Om die reden is het goed van tijd tot handelingen zijn momenteel practisch tijd even de aandacht te vestigen op een vastgelopen, mede wijl Parijs zich ver- organisatie, een Nederlandse organisatie, eet tegen een deelneming van Duitsland die onder het hoge beschermheerschap ean de regionale economische groepering van jr. Em. Kardinaal De Jong zelf. al van de Finebei (Frankrijk, Italië en haar krachten aan dit grootse werk wijdt: de Benelux-landen), en ook wijl Franc- het Katholiek Genootschap voor Gees- rij-k blijft aandringen op een verlaging telijke Vernieuwing. Dit genootschap van de exportprijzen van Duitse kolen, verricht, met de steun o.m. van 't Duit- Waar weer achter zit, dat Parijs de staal- sej Franse en Engelse episcopaat, een industrie van Lotharingen wil uitbreiden: werk dat natuurlijk bovenal geestelijk wil dit staal echter met het Duitse e.n religieus is. Maar dat, juist daar- kunnen concrreren, dan heeft Frankrijk orrii van onschatbare betekenis is goedkope Dl se kolen nodigvoor de mogelijkheid van een betere Er ziin nog vele andere onderwerpen, verstandhouding tussen de volken. •welke bijna automatisch aan de orde 'n Gesprek van Schuman met Adenauer zullen komen het Saarstatuut, Duits- is belangrijk; belangrijker echter nog is, land's toetreden tot de Europese Raai, als zulk een gesprek gehouden wordt tus- en de Duitse plannen voor de vor- sen twee volken, die de hechtste ge- mins'van een Zuid-West-Duitse staat, meenschapsband ter wereld hebben: in met als hoofdstad Stuttgart, in de Ame- Christus, rikaanse zone, terwijl die staat ook ge bieden zou omvatten van de Franse zone. Stof voor gesprek dus in overvloed. Er dan constateert men weer het reeds van ouds bekende feit ,dat, terwijl men enerzijds de integratie van West-Du ts- land en de West-Europese gemeenschap In dit verband brengen wij in her innering het catechismuswerk van dit Genootschap. De bedoeling is honderd duizend catechismussen naar Duitsland te zenden. Ieder, die een catechismus wil schenken aan een Duitse geloofsgenoot, kan dit doen door 50 cent te storten op het gironummer van het Katholiek Ge ger, zojuist gedebarkeerd, werd tegen de grond geslingerd en liep ernstige verwon dingen aan het hoofd op. De wagen werd in beslag genomen en de jongen werd gearresteerd. De recherche van het politiebureau Singel te Amsterdam is er in geslaagd een complot dieven, dat zich bezig hield met het stelen van goederen uit auto's, te achterhalen. In totaal zijn vier man gearresteerd, twee fabrieksarbeiders, een schilder en een expeditieknecht. Drie van hen wor den van het plegen van diefstal verdacht, de vierde wordt er van verdacht als he- Zoals destijds werd gemeld, heeft Z.H. de Paus op 23 November de heer H. B. A. M. Kemna, hoofdredacteur van het Katholiek Nederlands Persbureau KNP en secretaris-generaal van de Internati onale Unie van Katholieke Persbureaux (INCAP) in speciale audiëntie ontvangen. Diezelfde dag had de heer Kemna een langdurig onderhoud met de substituut staatssecretaris van Z.H. de Paus, mgr. G. B. Montini over het werk van de Ka tholieke persbureaux in het algemeen en van het KNP in het bijzonder. Thans heeft Z.H. de Paus zich gewaar- digd door bemiddeling van de Aposto lisch Nuntius, mgr. Paolo Giobbe, aan de heer Kemna een gift van dertigduizend gulden te doen toekomen teneinde deze te besteden voor het KNP. In het begeleidend schrijven van Z. H. Exc mgr. Paolo Giobbe wordt erop ge wezen, dat Z.H. de Paus persoonlijk het grootste belang hecht aan dit werk van de pers in Nederland en dat deze edel moedige geste van het Opperste Hoofd der Katholieke Kerk een appel inhoudt tot alle katholieken van Nederland om zelf geen geld noch moeite te sparen, teneinde dit zo belangrijke werk in hun geliefde land tot bloei te doen komen. sentieel element voo:r verdere vooruit gang. Gedurende het lopende fiscale jaar is I j*e"r têzijn opgetreden. Het zijn allen j on onverbiddelijk noodzakelijk acht, men.an noo^schap voor oostelijke Vernieuwing, derzijds, zodra men van theorie naar f practijk zou moeten overgaan, terug schrikt voor de consequenties van het geen men gaat ondernemen. Eenvoudig en alleen omdat er in de volle werke lijkheid niet het geringste vertrouwen in Duitsland bestaat. We zullen ook niet beweren, dat een groot deel der Duitsers het West-Europa makkelijk maakt hun vertrouwen te schenken. Want hun mentaliteit is vaak verbijsterend en ontstellend, zoals w* zelf in de kwestie van de kleine grens correcties hebben ondervonden. Maar erger nog dan de daarin zich openba rende herleving van het nationalisme, hoe gevaarlijk misschien in zich, is de volslagen demoralisatie en het geestelijk Bilthoven 523608. President Truman heeft zjjn begro ting voor 1951 bU het Congres inge diend. Hij deelde mede, dat de uit gaven voor militaire hulp aan het buitenland bijna verdubbeld zouden worden. De uitgaven voor andere in ternationale doeleinden, het plan- Marshall inbegrepen, zouden daarente gen met 20 procent worden vermin derd- De inkomsten bedragen totaal 37.3 milliard en de uitgaven 42-4 milliard- De begroting sluit met een nadelig saldo van 5.1 milliard. In verband ifiét „de nog steeds be staande agressiedreiging", vroeg Truman 1-100 millioen voor militaire hulp aan de landen van het Atlantisch pact. De kans bestond, dat de uitgaven voor militaire hulpverlening na 1951 nog iets zouden stijgen. De aanzienlijke verlaging der uitga ven voor andere internationale activiteit 1300 millioen of 20 procent minder dan de geschatte kosten voor 1950 WOENSDAG 11 JANUARI HILVERSUM I (301,5 M) 7.00—24.00 NCRV. Z.00 Nieuws, 7.15 Een woord voor de dag, 7.30 SLUITING, 8.30 Nieuws, 8.40 Gewijde muziek. 0.00 Weerberichten, 9.03 V. d. zie ken. 9.30 Gram., 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram., 11.15 „Abraham Lincoln", hoorspel, 12.00 Hongaarse muziek, 12.33 Orgelconc., 13.00 Nieuws, 13.15 Gewijde muziek, 13.20 Volksmelodieën, 13.45 Pianooonc., 14.20 Zi- geunerkwiretet, 14.35 Orgelconc., 15.00 Jeugd- m0edelijk weinig om bekommeren, daar rr>nr 15 45 V d jeugd, 16.30 SLUITING, i, conc., lo.to vk I jjet de onverwachte beschuldigingen In kringen, die In nauwe betrekking staan tot het Finse ministerie van buitenlandse zaken, werd gisteren de verwachting uitgesproken, dat Finland aan het eind van deze week een „voor lopig antwoord" aan de Sovjet-Unie zal zenden op de Russische eis tot uit levering van 300 Sovjet-Russische „oorlogsmisdadigers". Dit voorlopige antwoord zal gebaseerd zijn op de on derzoekingen, die door de regering werden ingesteld en inmiddels beëin digd zyn. Men betwyfelt, of het ant woord de Russen zal bevredigen. Overigens zal Moskou zich daar ver- 17 30 Gram., 17.45 V. d. kinderen, 18.00 Man nenkoor, 18.30 V. d. strijdikr., 19.00 Nieuws, 1915 Boekbespr., 19.30 Sportcomment. en Gram., 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Comment, familieeomp., 20.20 Concertgebouw- ork. en soliste, 21.30 Causerie. 22.00 Vlooi en piano, 22.30 Gram.. 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n (416 M) 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.1» VARA. 7 00 Nieuws, 7.18 Gram., 7,30 SLUITING, 8.30 Nieuws, 8.45 Gram., 8.50 V. d. vrouw, 9 00 Weerberichten, 9.03 Gram., (9.309.35 Waterst.), 10.00 „Kinderen en mensen", cau serie, 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. vrouw, 11.00 Gram., 12.00 Dansmuziek. 12,33 V. h. platteland. 12.38 Hawaiian muziek, 12.55 Ka lender, 13.00 Nieuws, 13.15 Trio. 13.40 Gram., 14 00 „Gesproken portret", 14.15 Jeugdconc., 15 00 Kinderkoor, 15.20 Pianoconc., 15.30 V. d. jeugd, 16.30 SLUITING. 17.30 Kwartet, 17.45 Regeringsuttz., 18.00 Nieuws, 18.20 Pianospel, 18 30 Radio volks universiteit, 19.00 Parle ment. overz., 19.15 Gram.. 19.30 Causerie, 19 40 Weekkroniek, 19.45 „Van alle dag", 20.00 Nieuws, 20.05 Actual., 20.20 Dansmuziek, 20.45 Hoorspel, 22.10 Omroepork. en solist, 22.45 Populair-wetensch. causerie, 23.00 Nieuws, 23 1524.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.; nws- 7.05—7.30 gram. 8,30 VI. Br.: ope rettemuz. 9.00 nws. 9,05 gram. 10.00 Eng. L P- nws. 10.10 verz.pr. 11,00 orgel. 11,30 Ottwell BlTinS Eng. H.S-: Boheems ens. 12,00 VI. Br.. Argent, tipica muz. 12,30 weerber. 12.32 Trio Sylvain Hamy. 13,00 nws- 13.15 gram. 14.0 „Mark Twain" suite. 14.15 Fr. Br., gram. 15,00 Eng. H.S.: Festival ork. 16.00 16,30 Eng. LP Fred. Alexander en ens. 17.30 Kootw-: Batavia. 18.00 Fr. Br.: v. d sold. 18,30 VI. Vr.: v. d- sold. 19,00 nws. 19,30 cabaretvaria. 19,50 feuillet. 20.00 omr.ork. met sopr. 21,00 actual. 21,15 Prairielied. 21,45 gram. 22.00 nws- 22,15 kamermuz. 22,50 nws. 22.55 Fuga v. Bach- 23.00 gram. naar men algemeen aanneemt op de allereerste plaats bedoeld heeft om ver warring te stichten onder de Finse kie zers, die op 16 en 17 Januari een nieuwe president moeten kiezen. De verkiezingscampagnes zijn Ingezet en alle partijen hebben er de Russische beschuldigingen in betrokken. De com munisten gebruiken de eis van het Kremlin om te wijzen op de „onduld bare houding van de regering, welke aanstuurt op oorlog met de Sovjet-Unie". De sociaal-democraten die met de conservatieven, liberalen en Zweedse volkspartij de herverkiezing van de 79-jarige liberale president Paasikivi steunen waarschuwen dat „een com munistische president een communis tisch hoofd van de staatspolitie zou be tekenen, met alle gevolgen van dien". was het gevolg van „de dalende kosten van onze programma's voor herstel en steun, daar zij het economisch herstel hebben gestimuleerd, de stijgende le vensstandaarden en de toenemende po litieke stabiliteit". De V S- zouden meer aandacht schen ken aan de „vergroting van de produc tie voor de wereldmarkt" in minder ontwik,telde gebieden. Voor dit doel vroeg de president 25 millioen. Op de begroting zijn de totale bedra gen van inkomsten, uitgaven en het te kort vermindterd in vergelijking met 1950- Het voor de nationale defensie uit getrokken bedrag 13.5 milliard is 400 millioen hoger dan het voorafgaande jaar. Voor de ontwikkeling van die atoomenergie is 817 millioen uitgetrok ken. President Truman verklaarde, dat 71 procent van de uitgaven diende ter be taling van de kosten van voorbije oor logen, van de nationale defensie en van de internationale programma's. Over het E.R-P- zei Truman, dat „zichtbare vorderingen" waren ge maakt. De begrote uitgaven voor dit plan bedroegen meer dan een milliard dollar minder dan voor 1950- Er wa ren nog „ernstige moeilijkheden" te overwinnen. „Een aanzienlijke uitbrei ding op het gebied van internationale handel en beleggingen is nodig om de aanpassingen zonder ernstige econo mische en politieke ontwrichting te kunnen voltooien". De president sprak als zijn vaste over tuiging uit, dat de regering voor sociale zekerheid moet zorgen- Hij zei dat er, ter voorziening in een grote leemte in deze sociale zekerheid een uitgebreid systeem moest komen, dat voor het over grote deel moest worden gefinancierd uit bijdragen door werkgevers en werkne mers. Zinspelend op de internationale han del en de investeringen verklaarde Tru man, dat teneinde een grotere handel en investeringen te verkrijgen, het nodig is, dat door de Europese en andere lan den en Amerika verstrekkende en krach tige stappen genomen worden, willen de internationale economische betrekkingen op een gezonde basis gevestigd zijn. De gelden, die in dit budget opgenomen zijn, voor het voortzetten van onze deel neming aan het E. R. P. vormen een es- de verantwoordelijkheid van de econo mische hulp aan West-Duitsland van het ministerie van defensie overgedragen op de E. C. A. en deze kosten zullen in 1951 bestreden worden uit het E. R. P. De hulp aan bezette gebieden in 1951 door middel van het ministerie van defensie zal byna geheel beperkt wor den tot Japan en de Rioekioe-eilanden. Belangrijke sommen, die sedert het einde van de oorlog gestoken zijn in het Japanse herstel, beginnen resultaten af te werpen, die in 1951 verlaging van de uit gaven toestaan en ons nader brengen tot beëindiging van dit programma. Sprekend over de economische plannen op lange termijn zei Truman: nu het her stel goed vordert, moeten wij in toene mende mate onze aandacht bepalen op maatregelen voor de geleidelijke en per manente uitbreiding van de wereldpro ductie, handel en levensstandaard die noodzakelijk zijn voor een blijvende we reldvrede. Hij sprak van de grote potentiële mo gelijkheden in de minderontwikkelde ge bieden van de wereld en zei er opnieuw bij het Congres op aan te dringen hem gemannen van 19 k 20 jaar, die zich voor al in het centrum van de stad aan dit soort diefstallen zouden hebben schuldig gemaakt. Hun buit zou hebben bestaan uit lijfgoederen, fototoestellen, scheerappa- raten en alle mogelijke andere zaken, die men in auto's had achtergelaten. Het onderzoek wordt thans voortgezet en het is niet uitgesloten, dat nog meer personen bij deze zaak betrokken zijn. Een van de dieven, een 19-jarige schilder, was Vrij dagmiddag uit de handen van de politie ontsnapt, maar Zondag in Rhenen weer gearresteerd. Dr. Sumitro, de zaakgelastigde van de Ver. Staten van Indonesië in Amerika, heeft gisteren, nadat hij zijn geloofs brieven aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Acheson had overhandigd, bekend gemaakt dat de V.S.I. aan de Export-Import Bank ta Washington een lening hebben gevraagd. Hij deelde mede. dat de onderhandelin gen met de bank reeds zijn begonneji, doch dat geen bedrag is genoemd. Over deze lening deden reeds enige weken geruchten de ronde. Het is de bedoeling, dat de lening zal worden besteed om de voedselproductie van Indonesië te herstellen tot het voor oorlogse niveau, de electriciteitsproductie voor industriële doeleinden te verhogen en het Indonesische transportsysteem ta herstellen en te moderniseren. De regering vafi de V.S.I. verwacht niet, dat zij een lening zal ontvangen, die 'groot genoeg zal zijn om in al haar behoeften te voorzien. „Wij zouden gaarne voldoende ontvangen om een be gin te kunnen maken", zo zeide dr. Sumitro. „Wij willen de productie weer op gang brengen en het is niet onze be doeling om de maan te vragen". De arbeidsonrust in Italië is gisteren opnieuw opgelaaid, toen bij een bot sing tussen stakers en politie te Mo dena gebruik werd gemaakt van vuur wapenen en vijf arbeiders werden ge dood, benevens dertig ernstig en zes tien licht gewond. De politie telde drie gewonden. Het incident begon, toen ongeveer tienduizend metaalarbeiders, die een te machtigen tot een programma van staking van acht uur hielden om loon- technische bijstand, teneinde de volkeren eisen kracht bij te zetten, fabrieksgebou- van deze gebieden eigen moderne tech nische en wetenschappelijke kennis op het gebied van de landbouw, de gezond heidszorg, het onderwijs, transport en industrie te leren en toe te passen. De prestaties van onze eigen techni sche bedrijvigheid in Amerika en in Europa bewijzen het succes en de prac- tische uitvoerbaarheid van deze pogin gen. wen bestormden, teneinde die te bezet ten. De politie wilde dit beletten. Nadat een politiejeep mej handgranaten was aangevallen, maakte de agenten van schietwapenen gebruik, met het hierbo ven vermelde noodlottige gevolg. Na het salvo trokken de stakers zich terug, hun doden en gewonden achter latend. Er bleef echter een uiterst ge-' spannen toestand in de stad heersen.Pant- serauto's doorkruisen de straten en de troepen mogen de kazernes niet verlaten, teneinde op elke mogelijkheid voorbereid te zijn. Volgens de politie had men gis teravond de toestand „onder controle"- Uiteraard zijn de communistische vak bonden, die verantwoordelijk waren voor de staking, direct gaan vissen in troebel water Zij hebben een algemene staking Zijn troepen zijn officiële Strijd- in de streek van Modena uitgeroepen en stellen pogingen in het werk om het In- niet aan proteststakingen te zullen deel nemen. Haar ledental bedraagt een derde van dat der communisten. De christelijke federatie van vakvereni gingen heeft al haar afdelingen telegrafisch opgedragen, „de arbeiders er nadrukkelijk op te wijzen, dat zij de eerbied voor da democratische wettige instellingen onge schokt moeten bewaren. Voorts moet hun worden uitgelegd, dat zij hun rechten niet als een instrument mogen beschouwen ten dienste van hen, die ernaar streven poli tieke oogmerken te verwezenlijken door het veroorzaken van wanorde". De voormalige kapitein van het KNIL, Westerling, leider van de Angkatan Ratu Adil (strijdkrachten van de Ratu Adil) heeft in een brief,-gericht tot de regering van de RIS en van Pasundan verzocht om erkenning van zUn troe pen als officiële strydkrachten van Pasundan, die voor de rust en de orde in de Negara zullen zorgen, aldus meldt het dagblad „Pedoman' In de brief wordt gezegd, dat de APRA cident te gebruiken als middel om in geheel Italië de arbeidsonrust te doen oplaaien. De minister van binnenlandse zaken, Scelba, pleegt overleg met de premier en de president over te nemen maatre- gelen. De twee voornaamste niet-communis tische Italiaanse federaties van y3k" verenigingen hebben bekendgemaakt. het niet eens is met een eventuele ont- Blijkens een officiële mededeling van binding van de Negara Pasundan en dat de minister van Oorlog kan thans worden het niet op zijn plaats is, dat de TNI nu gezegd, dat dank zij het inschakelen van de verantwoordelijkheid krijgt te dragen gecharterde schepen alle militaiiren, ge- voor rust en orde in de Negara, aangezien noemd in het op 14 April 194.) gepubli- dit leger „nog te jong en niet voldoende ceerde demobiiisatieschema (het zgn. ervaren" is. Paascommuniqué) en in het aanvullend „Pedoman" voegt hieraan toe, dat 'TsV uU^ndöLsiT zulte" brief door een Nederlandse officier werd c',,u bezorgd en zegt. dat men zich in poli- vertrokken, tieke kringen afvraagt welke maatregelen Met alle voor troePenvervoer teI". door de Hoge Commissaris van Neder- schikking staande schepen zal de r P land met betrekking tot deze kwestie triëring onmiddellijk in aansluiting _P zullen worden genomen. van de 7 December Divisie en die daartoe werden gerekend, met onver- Aneta voegt hieraan toe. dat de schat- minderde snelheid worden voortgezet, tingen over de omvang der APRA uit- ]>e repatriëring van de nog in Indone- eenlopen van 4.000 tot 16.000 en zelfs tot s;g verblijvende onderdelen van de Kon. 30.000 man. Landmacht, de Luchtstrijdkrachten daar- onder begrepen, zal, zoals te doen gebrui- De regering van Transjordanië heeft kelijk is. zoveel mogelijk geschieden in medegedeeld, dat zij de Ver. Staten van de volgorde, waarin destijds het vertrek Indonesië erkent. naar de tropen plaats vond. Met het algemeen gemiddelde van 19.65, het hoogste van alle spelers, heeft de Belg Vingerhoedt het Europees re cord, dat tot nu toe op naam stond van Van de Pol met 18 92, verbeterd. Van de Pol bracht het Europees record op zijn naam tijdens de Europese kampioen schappen, welke twee seizoenen geleden te Parijs werden gespeeld. De uitslagen van de derde ronde lui den: Rossolimo (Fr.)—Soultanbieff (Bel.) 1—0, Cortlever (Ned.)— Hugot (Fr.) l—o, Donner (Ned.)— Henneberke (Ned.) 1—0, Kramer (Ned.)—Van Se- ters (Bel) Va—Va, Euwe—Van Scheltinga 1—0. De stand luidt thans: 1, 2 en 3 Euwe, Donner en Rossolimo 214 pnt., 4. Cortle ver 2 pnt., 5 en 6 Van Scheltinga en Van Seters lVa pnt., 7. Kramer 1 pnt., 8. 9 en 10 Hugot, Soultanbieff en Henneberke Va pnt RADODISTRIBUTIE IV: 7-00 Lux.: nws. 7.157.30 „Bonjour le Monde". 8,30 Fr. Br conc- 9,00 kookpr. en kunstoverz 9 10 symph. muz. 10 00 Lux.: Le Ménage en Musique (VI.). 11,00 Le Ménage en Musique (Fr). 11,45 Eng LP.: BBC West of Engl. Light Orch. 12.30 Fr. Br- Ens. ,,the Rainbow". 13,00 Eng. L.P-: Rio Tango ork- 13,30 Kerstvac.pr. v- d. kind. 14,00 BBC North. Orch. 15.00 Lux-: v d. VI- vrouw. 15.30 Kalundborg: caba- retork. 15.40 NWDR: Omr.ork. 1600 oia- noduo. 16.15—16,30 filmpr. 17,30 Eng. L.P.: Victor Silvester. 18,00 BBC Schots ork. 19.00 Fr- Br.: gram. 19,30 causerie. 19.40 gram. 19,45 nws. 20,00 symph. ork 2115 Béromünster: „des Teufels Luft- schlosz". opera va Schubert. 22.0 Eng HS. nws. 22,15 Fr. Br.: Jazzcauserie 22.55 nws. 23.00 Eng- L.P-: nws. 23.15 Topic for to-night". 23,20 Cyril Staple- ton en ork. 4). De zingende stem was nu vlakbij en hij wachtte ademloos op wat zou kun nen gebeuren. Hij hoorde het lied af breken midden in een regel en veron derstelde, d-at Stella Duero en de zan geres elkaar reeds waren gepasseerd. Hij wilde de deur dicht doen, om tijd tot nadenken te winnen, maar hij durf de niet, want hij was bang, dat het meisje haar zelfbeheersing zóu ver liezen en misschien op de trap bezwij men. Hij bleef achter de deur staan luisteren. Hij hoorde de afdalende stap pen onzeker worden, stond op het punt naar buiten te snellen en had de deur reeds opengegooid, toen de stappen verder gingen. Hg slaakte een zucht van verlich ting, toen hij hoorde, hoe Stella's stap pen zich verwijderden. Vóór hij de deur kon sluiten, glipte echter een meisje het portaal op en bleef hem met vro lijke ogen staan aankijken. Hg had haar nooit tevoren gezien, maar haar optreden, haar kleding, alles aan haar duidde er op, dait zjj èèn van de schil- dersmodellen was. die op de heldere morgens rondslenteren op de Place Pigalle en in de tuinen van het Lu xembourg Haar eerste woorden beves tigden zijn mening. Ah, m'sieu! riep ze glimlachend, u hebt een model nodig, nietwaar? Wilt u mij niet schilderen?. Neen, neen, riep hij haastig. Ik heb je niet nodig. Ga weg! Een uitdrukking van verwondering kwam op het gelaat van het meisje. Ze was niet gewend aan zulk een ont vangst in de ateliers van Montmartre. Haar zwarte ogen werden rond van verbazing toen ze hem aankeek en terwijl ze even uit het veld geslagen stilstond, dwaalde haar blik langs hem heen de kamer ii>. Hij zag de verbazing in haar ogen plaats ma ken voor iets anders, toen haar kleine hand beschuldigend uitschoot. De dolk! Er zit bloed op! Ze wees naar het mes, dat lag waar het uit Stella's hand was gevallen en aan de uitdrukking op haar gezicht zag hij, dat zjj iets giste van het dra ma, dat zich had afgespeeld. Toen zochten haar ogen de stille gestalte onder het kleed, waarvan de omstrek ken duidelijk zichtgaar waren. Hij zag afschuw in de donkere ogen schieten en een seconde later deinsde ze achter uit en schreeuwde bijna: Je hebt hem vermoprd! Heit volgende ogenblik stormde ze de trap af, terwijl Ju&n Cabado* nog steeds bij de deur bleef staan. Er lag onrust in zijn ogen en naarmate de se conden verstreken steeg die onrust. Hij twijfelde er niet aan, dat het klei ne moael was weggegaan om alarm te maken en hij wist niet wat te doen. Ongetwijfeld dacht ze, dat hij de schul dige was aan de dood van de man, die daar onder het kleed lag. Haar laatste woorden hadden dat bewezen en ter wijl hij daar stond, schoot hem de ge dachte door het hoofd, dat velen haar overtuiging zouden delen. Wat moest hij doen? Wachten op de autoriteiten of vluchten? Hij had slechts weinige ogenblikken om een besluit te nemen en, zoals Pilar Due ro had gezegd, hij was impulsief. Hij besloot te vluchten en twee seconden later had hg de deur achter zich dicht- gesmakt en snelde hg de trap. af. Zijn vlucht duurde evenwel slechts kort. Hij liep regelrecht in de armen van een paar gendarmes, in wier gezelschap het kleine model zich bevond. Toen ze hem zag riep ze uit: Dat is hij! Eén van de agenten had reeds een hand op zijn schouder gelegd, en, be grijpende, dat verder vluchten nutte loos zou zgn, gaf Juan Cabados zich op genade of ongenade over. HOOFDSTUK III Onbewuste onthullingen eén toestand, die niet ver ,an be zwijming af was, was Stella Duero, mot haar zakdoek haar onderste ge deelte van haar gezicht verbergend, het kleine model op de trap gepas seerd. Het was of haar de hele trap rpnddraaide, maar met uiterste inspan ning van haar krachten de leuning grijpend, had ze geprobeerd de opko mende flauwte terug te dwingen en een moment later deed de frisse lucht van de binnenplaats haar weer ople ven. Ze spoedde zich voort, passeerde de slapende portier en toen ze de straat bereikte, had ze het geluk een taxi te treffen, die op de hoek stond. Ze noemde de naam van haar hotel en toen de wagen startte, zakte ze in een hoek ineen. Een paar minuten bleef ze zo verdoofd zitten, niets van wat op straat passeerde bemerkend en al les om zich heen vergetend. Maar tenslotte deed haar wil zich gelden Het gevoel van zwakte ging voorbij en toen ze meer rechtop ging zitten, zag ze de vlekken op haar lich te japon. Ze wist, dat de karmozijn rode vlekken veroorzaakt waren door de wgn, die ze had gemorst, maar de andere, helderrood, ofschoon een beet je donker aan de onderrand, dat waren bloedvlekken! Ze huiverde toen ze er naar keek. Ze bevochtigde haar zak doek en probeerde ze weg te vagen, maar ze waren reeds aan het opdro gen en het enige resultaat van haar poging was een vuile plek, die de vlekken eerder duidelijker deed uitko men dan za verminderen. Ze hield er dus mee op en haar gedachten gingen terug naar het tafereel dat ze ont vlucht was. Wie was de dode Hoe kwam hg m het atelier? En hoe zou de kunstenaar de situatie verklaren aan het model, dat ze op de trap was gepasseerd? Haar gedachten warrelden voortdn rend om de vragen, waarop ze geen antwoord kon vinden, heen en hoe meer ze dacht, hoe radelozer ze werd. Toen de taxi bij het hotel stopte stapte ze vlug uit, gaf de chauffeur een ruime fooi en haastte zich toen het hotel binnen. De lift stond juist op het punt op te stijgen en een paar secon den later snelde ze over de gang naar de paar kamers, die haar tante en zi bewoonden. Zij had er op gehoopt, dat ze haar eigen kamer zou kun nen bereiken, zich verkleden en zich opfrissen alvorens haar tante te ont moeten. Maar dat was haar niet ge gund. Toen ze de zitkamer binnen kwam, keerde haar tante, die bjj het venster naar het verkeer op straat stond te kijken, zich om om haar te begroeten. Je bent uitgeweest, Stel Pilar Duero brak haar zin plotse ling af, toen ze het gelaat van haar nichtje zag en toen kwam de vraag die het meisje vreesde. Voor de wedstrijd Engeland BZwit serland, Woensdag 18 Januari te Sheffield, heeft de Engelse keuze-commissie beslo ten verscheidene jongere spelers een kans te geven. De ploeg ziet er als volgt uit Doel: Ditehbum (Tottenham Hotspur): ashter: Scott, aanvoerder (Arsenal) en H. Swift (Sheffield Wednesday); midden: Nicholson (Tottenham Hotspur), Hughes (Liverpool) en Dickinson (Portsmouth); voor: Gray (Chelsea), Froggatt (Sheffield Wednesday), Briggs (Grimsby Town), Baily (Tottenham Hotspur) en Mullen (Wolverhampton Wanderers). De keuze van Billy Gray en van Hughie Swift is een verrassing. Gray werd pas tegen het einde van het vorig seizoen door Chelsea overgenomen van de derde klasser Leyton Orient. Sindsdien heeft hij echter uitstekend gespeeld. Swift werd professional in 1942 en heeft con stant goede prestaties geleverd in het team van Sheffield Wednesday. De kern van de ploeg wordt gevormd door zulke ervaren krachten als Scott, die we e*j voor het eerst in een landenwedstrijd uitkomt na zijn knietje" en Mullen van Wolverhampton Wanderer* Voor het wereldkampioenschap scha ken dames werd te Moskou de 11e ronde gespeeld. De uitslagen luiden: Karff (Ver. Staten)—Germanova (Po len) 1—0, Benini (It.)—Belova (Rusl.) 1—0. Heemskerk (Ned.)—Bykova (Rusl.) Rubtsova Rusl.)Rudenko (Rusl.)Lan- gosh (Hong.)—De Silan (Fr.), Keiler TOost Duitsl.)Mora (Cuba), Luwen (Denem.)Gresser (Ver. St.) alle afge broken. Onze landgenote Fenny Heemskerk staat in haar afgebroken partij tegen de Russin Bykova vrij slecht, maar een kleine kans op remise is nog aanwezig. De stand in de kopgroep luidt thans: 1 De Silan 7)4 pnt. plus 1 afgebr., 2. Ru denko 7 pnt. plus 1 afgebr., 3. Rubtsova 6(4 pnt. plus 2 afgebr., 4- Belova 6)4 pnt. plus 1 afgebr., 5. Fenny Heemskerk e pnt. plus 1 afgebr. In het Sportpaleis te Antwerpen werd Maandagavond in het kader van de com petitie om de West-Europa-Cup, d* is- hockey-wedstrijd BrusselAntwerpe»1 be speeld. Brussel won met 102. De tus senstanden luiden: 1t 03 13.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2