Nieuws uit STAD en OMTREK EEN KARRETJE DAT OP DE NOTENBALK REED G'h'"S"H,lp Drie en een half jaar „Met gebruik van keuken' Ook loonsverhoging in de mijnen VLIEGENSVLUG VRAAGGESPREK MET... DE STEMMER En NOOIT ruzie Engelands positie krachtiger geworden 9k Weddat het zelf zijn weg wel vindt Proces tegen Lewis drostambt elten heeft tekort van 100.000.- Politie dregde naar geldkist in Maas Maatregelen worden getroffen tot productieverhoging I Van Voorjaarslichting 1950 niemand opgeroepen Vincent Berghegge jubileerde DINSDAG 10 JANUARI 1950 PACTNA 3 TENTOONSTELLING DE STUDIEVRIENDEN VOORBEREIDING PASSIESPEL DAMCLUB SCHIEDAM C. A. TUYL ZEVENTIG JAAR Schadevergoediwffseis van 8 millioen dollar COMMISSIONNAIR KNOEIDE MET EFFECTEN GRATIE VERLEEND Er zit zes mille in STRIJD „OM DEN BRODE' IN HAARLEM ZEE GAF HAAR SLACHT OFFER TERUG DARUL ISLAM VIEL TJIBATU AAN BURGERLIJKE STAND Verschil van mening in taxi-bedrijf Loonsverhoging voor Handelsreizigers (Van een onzer redacteuren) Gesteld dat het „Boek des Levens" nog extra documentatie-bronnen nodig had en het objectieve eindoordeel over de gedragingen der mensheid mede zou gevormd worden aan de hand van hetgeen er over deze mensheid aan dagelijks nieuws in de kranten verschenen was. Gesteld dat men alleen maar over het ene afgelopen jaar 1949 alle koppen uit de kranten zou hebben verzameld. Hoe weinig opwekkend zou het totaalbeeld in zo'n knipselboek zijn, hoe deprimerend was al dit nieuws, dat Uw en mijn mening over wereld en wereldgebeuren, over mens en maatschappij mede hielp vormen. Indien men alleen aan de hand van krantennieuws een requisitoir over deze hedendaagse wereld houden moest.bijna uitsluitend bezwarend bewijsmateriaal. En toch INWONING. Gebruik van keuken Overstroming De taxi LAATSTE BERICHTEN Najaarslichtingen dienen 12 maanden GOEDERENTREINEN BOTSTEN BIJ KLARENBEEK HEVIGE AARDSCHOK IN CALAIS EéN MAN KON MEER DAN DRIE KO ARNOLDÏ GAAT NIET HEEN PRODUCTIE IN 1949 CA. 30 PCT BOVEN VOOROORLOGSE NIVEAU Cripps is trots op medeburgers Devaluatie-prijsstijging nog geen 1 pCt. ROTTERDAMSE VEEMARKT Gisteravond schoten ons tijdens de „Finale" van de Vijfde Symphonie van Tsjaikofsky plotseling de woorden te binnen van het bekende liedje „Een kar retje op de zandweg reed". Vertelt het ons niet van een koetsier, die in de thuiskomst van zijn gespan weinig aan deel had? Niet, dat de tweede dirigent van het Residentie Orkest er tijdens het concert in de Julianakerk niet met al Zijn positieven bij was. Geenszins, maar daarmee had hij de teugels nog niet in handen. Reeds de hele avond had er een soort angst gelegen over diegenen, die hem gadesloegen. Toen de geroutineerde vol-bloeds in het laatste deel begonnen uit te lopen, kon men nog slechts een hevige aanrijding van de verschillende groepen verwachten. Maar nee, ondanks, dat de fluitist er in zijn partij soms te fel de gang inzette, hield de bestuurder van de bij wagen (de dirigent achterin het orkest) de paukenist, alles netjes in het gareel. Hij moest er fel attent voor zijn, want de dirigent liet hem vrijwel aan eigen lot over. Zo werd de uitvoering van deze Vijfde Symphonie een orkest-prestatie, gegrond in routine en onderling begrijpen. Zoiets kan wel eens goed gaan, maar erg vaak gebeurt dat niet. De prestatie was des te wonderlijker, omdat er uiterlijk- bij de meesten van geen felle concentratie eenzetting gegeven had over de te spelen muziek. Hij zal daarvan de vruchten in de toekomst zeker plukken. De bezoekers waren zeer enthousiast, zowel t.o.v. de soliste, die drie maal moest terugkomen en een ruiker seringen als lenteboden in de arm gedrukt kreeg als t.o.v. diri gent en orkest wien men het toeklappen evenmin moe werd. De liefde tot het schilderen is ons volk aangeboren. Hoevelen zullen er in hun vrije tijd niet achter de ezel plaats ne men, om stillevens of landschappen op het doek te brengen? Zo versiert eigen werk.de huiskamer van de schilder zelf of van goede kennissen en vrienden. In Schiedam Zuid kwamen een jaar geleden een aantal dames en heren sa men, die uit liefhebberij zelf de schilder kunst beoefenden, maar begrepen, dat zij met hun eigen capaciteiten alleen niet veel verder zouden komen. Zij vrogen daarom een bekend kunstschilder uit de omgeving, n.l. de Ketbelaar Raadt, om de leedn in te leiden in de schilderkunst. De naam, die de groep gekozen had, bewees reeds, dat het haar ernst was. sprake was. Als men al op de dirigent1 „De studievrienden" kregen in het lette, was het om na te gaan, hoe het ermee stond meer uit sympathieke be langstelling dan uit geïnspireerd re creëren. Van een herschepping van de symphonie was geen sprake. Maar er werd, de omstandigheden in aanmerking genomen, een behoorlijke uitvoering var. gegeven. Eindigde de avond met bijdruk van alle gevoelsoverwegingen, welke de compo nist tot grondslag gekozen had van zijn toondichten, de opening was in alle op zichten het volslagen tegendeel van deze super-romantiek. Men wist nauwelijks, wanneer Pieter Hellendaal geboren was, of van deze aarde verdwenen. Wat men na de uitvoering van zijn Concerto grosso opus III, 2 in d kl. terts wel wist, was, dat deze Nederlander iets van componeren wist en daarbij een oorspronkelijke vin dingrijkheid aan de dag legde bij inven ties van zijn thema's en de uit- en door werking daarvan. Het orkest was met strijkers behoorlijk bezet en er was van „wed-ijveren" sprake, al scheen de diri gent. Jan Koetsier, toch niet tot een bij zonder geïnspireerde vertolking in staat te zijn. Jammer was het, dat de concert meester en leider van het concertino, voortdurend onzuiver was. Voor vele mensen, die angstig zijn voor de mo derne Nederlanders, kan deze muziek, vooral, omdat het geen programma mu ziek is, een mooie kuur zijn ter ontwen ning aan de muziek met diepe gedachten en wereldbeschouwingen als grondslag» Muziek, die men met een beschryv;r,„ van de componist in de hand moet kun nen „snappen." Heit hoogtepunt van de avond was het optreden van Toos Onderdenwijngaard, de zeer jonge pianiste, welke zo n merk waardig snelle opgang maakte tn haar studies. Zij speelde het Vierde pianoconcert van Canaille Saint Saens en werd door deze in <Je gelegenheid gesteld te demonstreren, dat alle moeilijkheden van techniek, op het punt staan te capituleren onder haar geheel op de piano ingestelde physiek. Zelfs de snaren van de vleugel capitu leerden daarvoor reeds. Toch was het een ondankbare opgave voor deze pianiste of moeten wij zeggen voor het orkest - om dit Piano-geschi ter op het armelijke fondje van wat orkest- werk als het kleinood van haar capaci teiten te moeten brengen. Mag men be wondering hebben voor de variaties wel ke Saint Saens aan zijn thema's heelt gegeven; dit verhindert niet, dat men vraagt naar structuur en naar lijn. Zelfs een kantenkleedje heeft een patroon en aan het eind van mysterieus gewriemel komt uit een frivolité-werkje een eenheid te voorschijn. Er was alle reden om de soliste aan dachtig te volgen in haar verrichtingen, maar die aandacht verslapte, als het orkest inviel. De innerlijke samenhang werd bovendien nog verstoord door een te voorzichtige samenwerking tussen solist en orkest en een verbreking van de continuïteit, als de soliste haar pas sages begon. Zij vertraagde hierin te veel. Meer belangstelling dan ooit was het resultaat van het werk van de heer Van Sijll, die vorige week Maandag in de R.K. Volksbond voor een groot gehoor een uit- Vandaag, Dinsdag 10 Januari, Mis van Driekoningen. Geen agenda. Morgen, Woensdag 11 Januari: Mis van Driekoningen. R.K. Volksbond 8 uur: Ledenverga dering Ned. Kath. Grafische Bond, afd Schiedam. Hoofdbestuursverkiezing, bestuursverkiezing. Overmorgen, Donderdag 2 Januari: Musis Sacrum, 8 uur: R.K. Bond van Administratief Personeel. Feestavond. Ver. Lokaal 7.30 uur: Kinderkoor Lenteklanken. Hoofdkwartier van de St. Christoforus- groep aan het Hoofd hun atelier en iede re week werd cr een avond geoefend. Zoals ook de leerlingen van de acade mie moesten de studie-vrienden de weg naar de kleur gaan via het zwart-wit. De heer Raadt begon met hen de beginse len van het perspectief te leren. Met pot lood werd bovendien de stofuitdrukking geleerd. Nu de vereniging een jaar geducht ge oefend heeft, achtte het bestuur de tija gekomen, om voor belangstellenden een kleine tentoonstelling in te richten, ixa- tuurlijk kan het daarbij niet de oeaoe- ling zijn een bespreking te Seven van de eerste resultaten. Over het algemeen hebben de leden het in de stillevens ge zocht. Een enkele waagt zich aan het por- Zaterdagmiddag werd de tentoonstel ling door de heer H. Muus geopend. Hij heette de aanwezigen welkom en wees op het studie-karakter van de groep. De tentoonstelling bewijst het nut van een degelijke leiding voor de liefhebberij schilderkunst. De leden weten, dat zij vooruit komen en dat hun liefde voor het palet, voor de verf en het doek wordt omgezet in uitdrukkings-mogelijkheden. Wij hopen, dat deze groep jaarlijks zal exposeren, zodat op de duur zal blijken hoeveel ernstige beoefening van een der schone kunsten kan bereiken. Het stemt tot voldoening, dat op de gisterenavond door Comité Katholiek Schiedam belegde bijeenkomst, om zich voor medewerking aan de opvoering van een passiespel op te geven, meer dan 30 acteurs en actrices waren opgekomen, terwijl nog enkele afwezigen hun mede werking hadden toegezegd. Nadat de regisseur Karei Tubbing er op gewezen had, dat men" de medewer king als een religieuse handeling moet beschouwen en in dit licht de offers van tijd en event, van nederigheid om te aanvaarden wat opgedragen wordt, moet bezien, gaven allen, met uitzondering van eén. die wegens tijdnood verhinderd was, zich definitief op. Hierdoor werd de opvoering verant woord en het besluit definitief om op 23 Maart in het Passage theater een Passie avond te brengen. De repetities zullen plaats hebben op Woensdag en Vrijdagavond om 8 uur in de R. K."Volksbond. Spelers, die gisterenavond verhinderd waren, maar wel willen medewerken kunnen a.s. Vrijdag in de R. K. Volks bond zich nog bij de heer Tubbing mel den. De uitslagen van de bordenwedstrijden, gehouden op Vrijdag 6 Januari jl. luiden als volgt: J. C. OninkD. Zonneveld 20; W. VerhaalM. Cotê 20; W. v. d. PolD. Mast 02; A. v. d. MoorJ. v. Tilburg 02; P. v. NoordennenT. Visser 11: A. VerbergJ Lening 02; I. Visser— A. Struik 02; M. v. Noordennen- v. d. Pol 0—2. -W. In afwijking van het in ons blad van gisteren vermeldde berichten wij, dat de heer C. A. Tuyl zijn zeventigste verjaar dag niet vandaag, maar a.s. Donderdag 12 Januari in intieme Hermes-DVS-kring in Beyersbergen zal vieren. Zes kolenmaatschappijen van de staat Ohio hebben tegen John Lewis en andere leiders van de mijnwerkersbond een pro- ces ingesteld om acht millioen dollar schadevergoeding. D® gerechtelijke actie van de maatschappij steunt op een wet van de staat Ohio, waarbij verboden wordt de handel van deze staat te be lemmeren. Oe maatschappijen beweren, dat de stopzetting van het werk aan de mijnwerkers 11.600.000 dollar aan verloren loon heeft gekost Dr A. Blauwboer, landdrost te Elten, heeft de gewoonte op gezette tijden de oude Duitse gemeenteraal van Elten bij een te roepen, aangevuld met enige per sonen die hij voor het Drostambt repre sentatief acht. In zulk een vergadering heelt hij thans medegedeeld, dat de be groting 1949 een tekort van f 100.000 aan W j'i. In.Kevolge het grenscorrectiebesluit wordt dit tekort door het rijk gedekt. Een commissionnair in effecten te Naai den, J. v. d- L„ had 62 obligaties „Ne land", die afkomstig waren van zekere J. G. K., en 5 aandelen „Billiton" van een valselijk op eigen naam gestelde stukkenverklaring voorzien en ze daar na te eigen bate verkocht. De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank, mr- Feitsma, eiste gisteren tegen hem wegens verduiste ring en valsheid in geschrifte 3 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Volgens de officier had verd. zich aan verscheidene verduisteringen schuldig gemaakt doch hij had slechts deze twee gevallen ten laste gelegd. De verdediger betoogde, dat het hier „zwarte" effecten betrof, die derhalve waardeloos waren, zodat er van ver duistering geen sprake was. Bij K. B. is gratie verleend aan S. de Croon, tot de doodstraf veroordeeld bii sententie van het bijzondere gerechts hof te Amsterdam. De doodstraf is ver anderd in levenslange gevangenisstraf. S. de Croon is in de jaren 1942 en 1943 werkzaam geweest bij de „Zenstralstelle fuer jüdische Auswanderung" te Am sterdam Voorts is hij gedetacheerd se- weest bij de colonne Henneicke. In 1944 heeft hij dienst genomen bij de „Arbeits Kontroliedienst" te Arnhem. Tenslotte heeft hij in verschillende plaatsen in ons land dienst gedaan bij het „Polizeifrei- williger Bataljon Niederlande". Vorige week Dinsdag werd in een café nabij de douanepost onder de ge meente Roosteren uit een kast een be drag van 6.000 gestolen. De rijkspolitie die het onderzoek in handen had, hield dezer dagen een verdachte aan en naar aanleiding van aanwijzingen, welke men hierbij verkreeg, werd Maandag in Maas tricht het onderzoek voortgezet. Men vermoedde n.l-, dat een ijzeren geldkist, waarin het gestolen geld geborgen was geweest, door de dader in Maastricht in de Maas was gegooid. De Maastrichtse politie assisteerde bij dit onderzoek en °ok hulpmiddelen van de brandweer kwamen er bij te pas. Het dreggen werd urenlang voortgezet, maar zonder resul taat. Het geval trok bekijks van vele honderden Maastrichtenaren. De „broodoorlog" te Haarlem, die vorig jaar Februari uitbrak, toen een grote bakkerij haar broodprijs 4 cent onder de landelijke prijs deed zakken, waardoor tal van kleine bakkerijen in moeilijkhe den kwamen, heeft intussen in stilte ver der gewoed. Hij bereikte thans weer een nieuwe fase Dezelfde bakkerij heeft nl. opnieuw een verlaging van haar brood prijs aangekondigd, tegelijkertijd met de bekendmaking van de verhoging van de landelijke broodprijs. Deze laatste is, zoals bekend, 36 cent. De Haarlemse bak kerij gaat 32 cent berekenen. Er worden thans onderhandelingen ge voerd om alsnog een compromis in deze prijzenkwestie te bereiken. Op 23 October jl. zijn de heren K. Kos en E. W. Beth uit Den Helder, toen zij met een Staverse jol waren uitgevaren, in het Marsdiep, waar een zware storm woedde, verongelukt. Hun lijken kon men niet terugvinden, maar naar thans is ge bleken, is enkele weken geleden 25 mijl N.-N.W, van de Deense havenstad Es- bjerg het lijk van de heer Kos in zee drijvende gevonden. De Helderse politie heeft het geïdentificeerd en thans is het op weg naar Den Helder. Nog een tweede slachtoffer van de zee kon deze politie vandaag Identificeren. Het was het stoffelijk overschot van C. de Heyer. een der opvarenden van de Rotterdamse vrachtboot „Toornvliet", welke op 11 December jl. op Good- winsbank in het Kanaal is vergaan. Slechts 3 van de 9 opvarenden ontsnap ten toen aan de dood. Het lijk van De Heyer spoelde Zondag middag omstreeks 12 uur bij paal °P het strand bij Huisduinen aan. In de nacht van Zondag op Maandag heeft een vrij hevige aanval van de Darul-Islam op Tjibatu plaats gehad, zo meldt de Aneta-correspóndent uit Ban doeng; de plaats werd een uur lang met mortieren en mitrailleurs beschoten. Er ontstonden branden en onder de b?vo1" king vielen slachtoffers. Nadere bijzon derheden ontbreken. Zondagmiddag moest de trein van Ga- rut naar Tjikadjan terugkeren, aange zien er op de spoorbaan een vuurge vecht aan de gang was; hierbij vieien geen slachtoffers. Zaterdag werden verschillende tremen tussen Garat en Tjibatu onder vuur ge nomen, waarbij geen verdere ongelukke voorkwamen- De T.N-I. heeft een actie ingezet. GEBOREN: Cornelis zn van C. Bek en P. Winterswijk; Antonetta C. G. dr van C. Jacobsen en A. Th. G. Baumann; Ma- rika dr van J. Pak en A. v. d. Haar; Ca rolina M. dr van J. D. v. Hees en Z. L. Palters; Pieternella J. dr van J. Dijk huizen en P. J. Immerzeel; Pieter J. zn van P. Mulder en F. Verhoef; Gerardus zn van G. v. Noort en J. P. v. d. Herik; Elizabeth A. dr van J. Breugem en A. Poot; Johanna E. dr van W. Catlender en J. Elzinga; Maria J. C. dr van F. H. Carree en J. Futselaar; Franciscus H. zn van F. H. Carree en J. Futselaar. OVERLEDEN: J. de Jong 77 j., weduwe van M. v. Dijk; G. Vollering 95 j.; N- v. Wasbeek 64 j., vr. van B. Th. Jönsthövel. ïo-rf eers'e vergadering van de M.I.R. in T M 6rd &isteren door de voorzitter, mr. irnrt u Th- Cals' geopend met een Korte beschouwing over de gang van ?ai afgelopen jaar en over de iivns^nn tie> welke in 1949 ongeveer ■1O10 K n bedroeg en daarmede de 1!Lh«Jlereikte Productie van 11.032.000 ton heeft overschreden. vervolgens nam de raad afscheid van de heer mr. H. C. M. M. Tromp, secre taris van de MIR. De vergadering was verder grotendeels 5% met een minimum van f 2.— per week voor de mannelijke werknemers dient te worden gegeven. 2e. Op korte termijn zal de vraag in studie worden genomen hoe deze loons verhoging, benevens de tijdelijke bijslag op lonen en salarissen van 1 November 1948 en de productie-toeslag in de loon- verordeningen kunnen worden verwerkt, zonder dat dit invloed zal hebben op de totale loonsom. Met betrekking tot de lonen der werknemers van 18 tot 23 jaar sprak de raad als zijn oordeel uit, dat na gewijd aan de behandeling van een voor- overleg met de bevoegde instanties een stel van het dagelijks bestuur betreffen- ~~i-^i»'- —vi,meende de de loonsverhoging. Overeenkomstig het advies van het dag. bestuur nam de raad de volgende besluiten: le Aan de gezamenlijke mijnen zal wor den medegedeeld, dat de raad van oor deel is, dat ook in het mijnbedrijf in gaande 1 Januari 1950 een toeslag van wnt iedere vleugel heeft per toets drie snaren". „Hebt u enig idee ervan, hoe het ge komen is?" „Nee, dat is moeilijk te zeggen. Stein- way is de béste concert-vleugel, maar er zij npianisten, die voor niets staan. Het is in vakkringen bekend, dat Hen- nette Nicole bijvoorbeeld in één seizoen een<-i v vIeuSel plan kan slaan". „Gebeurt dat speciaal bij Fransen?" "i u zou ik niet kunnen zeggen, maar ik heb het vroeger eens gehad, dat men speciaal een stemmer bestelde, omdat de solist ee npaa snaren kapot zou spe- Vgeen P^Pt gebeurde". J dankten de heer den Held voor zijn gesprek en dachten terug aan een a». der gesprek, dat wij gisterenavond ge had hadden, n.l. met mej. Carry de Bruin. Het gebeurde onverwachts. De snaren van een vleugel springen altijd op de onverwachtste ogenblikken, omdat zij zo zelden springen en er dus niemand op verdacht is. Het piano-concert van Saint Saens was een goed stuk op weg, toen een scherpe rinkel uit de Steinway de tweede concertmeester op deed springen. Onmiddellijk sloeg de dirigent af en van vele kanten, als gold het een E. H. B. O.- ongeval, groepte men rond de vleugel. Wat zou er gebeuren? Zou men moeten stoppen? Zou er getelefoneerd moeten worden om een andere vleugel? Zou ze helemaal van voren af aan moeten bein- nen? Deze gedachten bestormden het publek in de Julianakerk. Dit was het ogenblik voor meneer den Held. Kalm, maar vlug, kwam hij in zijn ulster naar voren gestapt. Zijn hand greep in zijn binnenzak, waar hij de oplossing van de angstige vraag verborgen hield. Na tien minuten was het euvel Verhol pen. Toos Onderdenwijngaard vervolgde het concert vanaf het punt enkele maten voor het ongëluk. Vanaf dat ogenblik wisten wij, dat wij de belangrijkste man van het concert een paar dingen zouden vragen. Het kostte ons een hordeloop over enkele stoelen en muziekstandaard om hem te bereiken. „Gebeurt het vaak, dat er snaren springen?" vroegen wij. „In die tien jaar, dat ik in en rond Rotterdam pianoconcerten meemaak, is het me nog nooit overkomen". „Welke snaar was het?" „Precies zeggen, kan ik dat momenteel niet. Het was zo ongeveer in het mid den". „Hebt u er een nieuwe snaar op moe ten zetten?" „Nee, de gesprongen snaar heb ik ver wijderd. Er bleven er nu nog twee over. Zij vertelde ons, hoe in Frankrijk veel meer gedaan wordt aan de physieke aan passing vpn de solist aan de piano. Zijn training is zeer nadrukkelijk ook licha melijk en wel naar voorschriften, die Nieriermeijer, overigens een man uit w.ens school ook de componist Saint Saens afkomstig is .reeds 100 jaar gele oen gaf. Ingewijden hebben gisteren dan ook zeer duidelijk een verschil gezien tussen de houding van de soliste en die van studenten van de Nederlandse con servatoria. Dat is een gevolg van haar training bij Margarite Long van wie ons gisterenavond tevens verteld werd. dal zij uitsluitend met zes leerlingen tege lijk studeert. Wie de lessen niet voigen kan. moet maar naar huis gaan om bij te studeren. Omdat wij dachten, dat deze dingen wel aardig zouden zijp om te weten, heb ben wij een paar vliegensvlugge gesprek jes ten uwen (en onzen) bate gevoerd. En dat springen van die snaren was dus de Niedermeyer-school aan het werk. regeling tot een geleidelijk opklimmende verhoging van de lonen der jeugdige bovengronders dient te worden getrof fen, terwijl aangaande de verhoging der lonen van ondergronders beneden 23 jaar een verdergaand voorstel van het dage lijks bestuur wordt verwacht. 3e. In onderling overleg en overeen komstig de wens van de regering zullen maatregelen worden getroffen tot verho ging van de productie, zodat de loonsver hoging economisch verantwoord is. De raad is er van overtuigd, dat ook af gezien van deze loonsverhoging pro ductieverhoging noodzakelijk is door maatregelen, die van een ieder extra in spanning zullen eisen. Het dagelijks be- Siuur zal daartoe in overleg treden met vertegenwoordigers der vakorganisaties en technische adviseurs. Nu de regering accoord gaat met de doorberekening van de kosten van boven bedoelde loonsverhoging in de prijs, die de mijnen ontvangen, hebben de onder nemingen zich bereid verklaard deze loonsverhoging toe te kennen. Gisteren zijn door de vertegenwoordi gers van de betrokken organisaties van werkgevers en werknemers in het taxi- en huurautobedrijf besprekingen gevoerd inzake de door de regering aanbevolen loonsverhoging van maximaal 5 pet. met verhoging, zo mogelijk, van de arbeids productiviteit. Van werkgeverszijde ver klaarde men zich bereid tot een verho ging van het basisloon met 2 per week, mits teruggekeerd kan worden tot de werktijd, die vóór 1 April 1948 volgens het rijtijdenbesluit voor deze sector van het personenvervoer heeft gegolden. Daar de werknemers zich met laatst bedoelde voorwaarde niet konden ver enigen, moet thans de beslissing van het college van rijksbemiddelaars worden af gewacht. Ook voor de handelsreizigers zal bin nenkort naar algemeen wordt aange nomen de 5 pet. loonsverhoging gel den. In de provisie-regeling mag echter geen verandering worden gebracht. De commissie van Handelsreizigersaangele genheden is reeds geruime tijd bezig om, afgezien van de voorgestelde loons verhoging, verbetering te krijgen in de regeling inzake het minimum-garantie- toon voor handelsreizigers. Men kent het adagium omtrent het wezenskenmerk van de nieuwsopvat- ting: „Wanneer een hond een man bijt, is het geen nieuws, 'n Man echter, die een hond b«t, komt onder grote koppen in de krant Gelukkig laat niet elke krant zich exclusief i door dit adagium leiden, is elke krant bovendien zeker niet uit sluitend nieuwsblad, maar tóch Dit is een lange aanloop voor een zeer simpel verhaal: een verhaal, waar van de hoofdpersoon niet eens de nieuwswaarde beseffen zal, laat staan, dat zij het ooit gepubliceerd zou wil len zien. Sterker nog: ook wijzelf za gen er eerlijk gezegd het nieuwsele- ment niet in, te zeer nog optimisten in het leven, ondanks een jarenlang contact met het man-versus-hond en hond-versus-man nieuws. Toen wij ech ter dezer dagen onderstaand verhaal aan een onzer collega's vertelden, zei déze: „Zó iets moest op de eerste pagi na komen, zó iets is tegenwoordig nieuws-met-een-hoofdletter. Ruzie en narigheid bij inwoning is schandelijk genoeg gèèn nieuws meer in deze lek kere wereld van vandaag, maar dit...!'' Enfin, wanneer U dit verhaal alle daags vindt, hoeft U het verder niet te lezen. Het huis was niet groot: drie kamers en suite, 'n opkamertje, in het «ous- terrain 'i> keukentje, een kelder en een afgeschoten ruimte, primitief tot slaapkamer ingericht. De oude dame, die mjj medio '46 in dat huis ontving (in de zesde graad familie) zei, dat ik er net zolang mocht logeren tot ik Iets gevonden had in de stad. Daarna kreeg ik te horen, dat ik me niet hoefde te haasten, vervolgens, dat lk eventueel ook wel bjj haar kon in wonen. Mijn typewriter verhuisde naar dit adres, mijn reiskoffer werd gecomple teerd door een wat grotere koffer, een paar boeken kregen een plaats op „mijn" bureau en na twee maanden, toen ze eindelijk gezwicht was voor myn verzoek om een gedeelte van de huur (voor „mijn" twee kamers) te mogen betalen, merkte ik plotseling „inwonend" te zijn. „Je moet elkaar helpen," zei ze soms en nooit heeft in m(jn leven Iemand zich met uitzondering van mijn eigen moeder zó bezorgd over me gemaakt, als deze nieuwe „Moe". Zonder iets te zeggen trof ze aller lei voorzienigheden, waardoor mjjn in woning een steeds permanenter karak ter kreeg en de wachtlijst voor een huis minder pijnlijk; het sprake bijna vanzelf, dat mijn vrouw een jaar later trouwde ik het beruchte in- woningsv raagstuk compleet maakte. Maar zelfs het gemeenschappelijk ge bruik van keuken bleek geen probleem, zelfs niet de baby, die daarna kwam. Uit de voorkamer verhuisde ze haar eigen spulletjes naar de achterkamer (vond waarschijnlijk onze modernere huisaankleding veel lelijker) stond toen in de achterkamer ook nog een plaatsje af voor de wieg (dichtbij een opgezette poes, een rood stenen kabouter en een opgezette pauw) en ontving tenslotte maar geen mensen meer, „omdat anders de baby wakker werd." Ze richtte het sousterrain tot woning voor zichzelf in („lk ben al oud en die mensen zin nog jong") en vond het niet zo erg. dat ze daar geen mensen kon ontvan gen. 's Zomers was het daar beneden in de „roef" vrij draaglijk, 's winters werd er gestookt, maar bij elke zware regenbui liep tot overmaat van ramp het he:e sousterrain onder water Klagen deed ze nooit. Ook niet. toen mijn dochter soms heel de buurt wakker hield. Ook niet wanneer een enkele maal haar hele keu ken vol vaatwerk stond van onze visite, of mijn typewriter tot diep in de nacht ratelde. Toen we eindelijk een huis kregen, toonde ze zich tegenover ons niet eens zó enthousiast om boven haar vroegere, veel comfortabeler leven te hervatten, zei echter tegen een van haar dochters: „Ik ga wél graag uit die vochtige slaap- kelder weg. maar ik vertel dat maar met, anders denken ze dat zij te véél geweest zijn, en ze waren niet te veelJe moet maar eens goed luisteren naar wat de paters op de preekstoel vertellen en wat ze door dc radio zeggen Je moet wat voor je medemensen over hebben. Haar eigen houding verder beredeneren kon ze niet. Ze vond dit een doorslaand argument. Een maand geleden werd het bij „Moe" stil in huis. Geen typewriter meer. geen voetstappen laat op de avond, wanneer de baby nog verzorgd moest worden, geen kindergehuil. geen auto's, die na middernacht voor de deur stopten om mij op te halen.... De laatste auto stopte er op een re genachtige Zaterdagavond om half elf. Het was de taxi, die ons drieën kwam ophalen Mijn vrouw nam de baby en toen Moe in de gang nogmaals het dekentje beter om 't kind gestopt had, kon ze ineens niet meer. Het goede oude mens begon te huilen en ik zelf ben vrij haas tig de deur uit moeten gaan en mijn vrouw ook. Zo eindigden drie Jaar Inwoning met gebruik van keuken, en dit verhaal schreef ik op de dag, dat zij één en tachtig jaar werd Jammer, al kan ik het nog maar half geloven, jammer, dat dit verhaal nieuws schijnt te zijn, dat ruzie en na righeid bij inwoning zozeer schering en inslag heten, dat ze nog nauwelijks de gemengde berichten-rubriek bereiken in de krant Maar laat de kop van dit artikel dan een tegenwicht vormen in het knipselboek-1950 voor die andere (normalere) uit 1949: „Man brak trap van onderverhuurders af", „Vechtpartij met dodelijke afloop besluit Inwonings- drama" etc. etc. En moge bovenstaand verhaal in 1950 geen „nieuws" meer zijn. (Van onze Haagse redacteur.) In de Memorie van Toelichting op de oorlogsbegroting is medegedeeld, dat de lichting 1950-1 (de voorjaarslich ting) niet onder de wapenen zal wor den geroepen, behoudens een drietal bataljons, die voor Indonesië bestemd zouden zijn. Naar w(j vernemen, zullen, nu de uit zending naar Indonesië niet doorgaat, ook de manschappen van deze drie ba taljons waarschijnlijk niet worden op geroepen. Een officiële mededeling hier omtrent is spoedig te verwachten. De duur van de diensttijd der lichting 1949-11, die omstreeks September j.l. on der de wapenen kwam. zal 12 maanden bedragen, evenals die van de lichting 1950-11, die in October a.s. wordt opge roepen. Hedenmorgen omstreeks 6.15 uur zijn bij Klarenbeek tussen Apeldoorn en Zutphen twee goederentreinen met elkaar in aanrijding gekomen. Vier wagons ont spoorden, waardoor het baanvak werd versperd. De weinige reizigers op dit tra.le-t worden via Deveoter naar en van Zutphen en Winterswijk en tussengclegeu plaatsen vervoerd. Maandagavond te 20.43 (Ned. tijd) werd in de stad Calais een hevige aard schok gevoeld, die vier seconden duurde. Binnen enkele ogenblikken waren de straten bevolkt met angstige mensen. Volgens de eerste berichten is er geen ernstige schade aangericht en heeft nie mand letsel opgelopen. Er was zelfs geen storing van het electrisch licht. De aard schok werd ook te Duinkerken waargenO1 men, maar niet meer in Boulogne. De mensen in Calais vroegen zich eerst af, of er een zware mijn bij de kust was geëxplodeerd. Aan de beving ging een diep gerommel vooraf. Toen de drie aangewezen kabinetsfor mateurs er gezamenlijk niet in konden stagen een kabinet te vormen voor Pa- sundan heeft de Wali Negara het weer eens met een enkele formateur gepro beerd. En met succes De nieuwe forma teur Tjokroaminoto, die hoofdredacteui is van het in Djakarta verschijnende blad Pemandangan, heeft gisteren zijn kabinet weten samen te stellen- Tjokroa minoto zelf is premier en minister van binnenlandse zaken. Het doet ons veel genoegen te kunnen mededelen, dat het bericht volgens het welk Ko Arnoldi zijn functie als directeur van „Rotterdams Toneel" na afloop van het lopende seizoen zou neerleggen, naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen, beslist onjuist blijkt te zijn. POSITIES TROEPENSCHEPEN De „Asturias", op de thuisreis naar Rot terdam, wordt 12 Jan (4.30 uur) te Hoek van Holland verwacht. De „Waterman" op de thuisreis naar Rot terdam, passeerde gisteren 9 uur) Malta en wordt 15 dezer (4 uur) te Hoek v. Holland verwacht. IX „Zuiderkruis", op reis van Rotterdam naar Java, passeerde gisteravond (20 uur) Kaap Bon, Sir Stafford Cripps, de Britse minis ter van financiën, heeft in een perscon ferentie verklaard, dat de laatste twee jaar een fundamentele gedaanteverande ring van Engelands economische situatie hebben gebracht, en dat de economische positie van Engeland krachtiger is ge worden als resultaat van de snelle stij ging van de industriële productie gedu rende 1949. In elk van de drie eerste kwartalen van 1949 en aan het begin van het vier de kwartaal was de index van de in dustriële productie ongeveer 8 punten hoger dan op de overeenkomstige data van 1948, hetgeen betekent, dat de pro ductie per arbeider met ongeveer 5 pet. per jaar is gestegen. Het ls tijd, dat iedereen inziet, hoe goed de prestaties van de Britse arbeiders en bedrijfslei dingen zijn, zo zeide Cripps. „Niemand dient de belachelijke bewering te uiten, dat ons volk niet werkt". Toen Engelands economische program ma op lange termijn werd opgesteld, was de verwachting, dat de productie in de periode van vijf jaar van 1947 af met 25 pet. zou stijgen. In de eerste twee jaar van deze periode is de productie echter reeds met 22 pet. gestegen. Cripps verklaarde, dat de index van de in dustriële productie naar verwachting verder zal stijgen, en dat het gemiddel de niveau der productie over de eerste 11 maanden van het afgelopen jaar vol gens de voorlopige ramingen 128 129 pet. van het gemiddelde vooroorlogse ni veau heeft bedragen, vergeleken met 121 pet. in de eerste 11 maarden van 1948 De productie in geheel 1949 heeft ver moedelijk ongeveer 30 pet. boven het vooroorlogse niveau gelegen. Cripps beweerde, dat geen ander land onder dezelfde omstandigheden een be tere of even goede mate van economisch en industrieel herstel zoou hebben kun nen bereiken als Engeland in 't afgelo pen jaar heeft gedaan. „Ik ben trotser dan ooit op de inspanningen van mijn mede burgers", zo zeide hij. Ook het feit, dat Engeland en de an dere landen van het sterlinggebied hun doliaruitgaven met 25 pet. hebben kun nen beperken zonder ernstige nadelige gevolgen, wijst er volgens Cripps op, dat er in de afgelopen twee jaar voortgang is gemaakt met het herstel van het pro ductievermogen van deze landen, met het opbouwen van nieuwe voorzienings bronnen en van het vermogen van het sterlinggebied om zelf de goederen te verschaffen .die vroeger uit het dollar- gebied moesten worden betrokken. Hij legde de nadruk op de noodzaak om de goud- en doiiarreserves van het sterlinggebied weer op te bouwen en herinnerde er aan, dat de dollarinkom sten van het sterlinggebied in 1937/'38 in veel sterkere mate terugliepen zonder zaakt r 6en Cnsls werc' veroor- De minister deelde voorts mede, dat ook de landbouwproductie zich in stijgende ROTTERDAM, 10 Jan. Vette koeien en 0^,>naar.,schaUlng 875' gebrulksvee naar schatting 1149, gras kalveren 829, nuchtere kalveren 200, varkens 185. biggen 466, paarden kAi, s 7' schapen of lammeren 527, geiten 96 aangevoerd. Prijs vette koeien Ie kwal 1.90—2.10, 2e kwal. f 1.70—1.90, 3e kwal 1.60—1.70 slacht- paarden le kwal. 1.40, 2e kwal. 1.25, 3e ïflammeren le kwal. 1.90. 2e kwal Jl./O, 3e kwal. ƒ1.60 per kg., graskalveren le kwal. 280, 2e kwal 220, 3e kwal f 140, nuchtere kalveren resp. 48, 43, 38, biggen resp. f 40, 35, 30. kalfkoeien resp. 900, 800, 675, melkkoeien resp. f 900, 800, 675, vare koeien resp. 560, 460, 385, vaarzen resp. ƒ600 oOO, 400, pinken resp. 500— 400, 325 per stuk Aanvoer vette koeien tets kleiner, handel kalm, prijzen als gisteren, graskalveren aanvoer Iets groter, hande) redelijk, prijzen onveranderd. nuchtere kalveren aanvoer ruimer, handel kalm, staande prijzen, biggen aanvoer korter, handel traag, prijzen niet geheel prijshoudend, slachtpaarden aanvoer flink, handel kalm, prijzen Ie kwal. Iels stijver in prijs verder ondevranderd, lamme ren aanvoer iets groter, handel redelijk, prij zen stabiel, kalfkoeien en melkkoeien aan voer als vorige week. hande Itameiij r'tzen constant, vare koeien aanvoer letr- rjiriet. handel stil. prijzen als vorige week, vaarzen en pinken aanvoer iets korter, handel lui. prijzen stabiel. lijn heeft ontwikkeld, dat er thans meer runderen, varkens en schapen in Enge land zijn dan een jaar geleden en dat het nationale inkomen in 1949 4 pet. groter was dan in 1948. Er werd het vorige jaar minder uitgegeven aan dranken, tabak en amusement. Het is nog te vroeg om te kunnen voor spellen, of het voor het belastingjaar 1949/50 geraamde begrotingsoverschot van 449 millioen zal worden bereikt, zo zeide Cripps, doch de cijfers over de eerste ne gen maanden geven geen aanleiding om het tegendeel te veronderstellen. Ook is het nog te vroeg om te kunnen vaststel len, of de in de afgelopen herfst aange kondigde beperkingen van de staatsuitga ven en van de investeringen voldoende zuilen zijn om de noodzakelijke mate van desinflatie te kunnen handhaven, doch tot dusverre zijn er nog geen tekenen, die op het tegendeel wijzen. Tenslotte keerde Cripps zich tegen de pessimisten, die een aanzienlijke stijging van de kosten van levensonderhoud als gevolg van de devaluatie hadden voor speld. De voorspelling van de regering, dat de stijging slechts 1 pet. zou bedragen, blijkt thans zelfs lichtelijk aan de pessi mistische kant te zijn geweest zo zeide hij. Op waardige wijze heeft de Toneel vereniging Arto Post Laboro uit Schoonhoven Zaterdag het feit ge vierd van Vincent Berghegge's 40- jarige toneelloopbaan. B. en W., vertegenwoordigd door wethouder Deerenberg en talrijke af gevaardigden van organisaties en ver enigingen gaven blijk van hun belang stelling. Met de Jubilaris in de hoofdrol in het toneelstuk „De Pastoor van Neu- villette" had de organiserende vereni ging geen betere keus kunnen doen. Ook nu weer heeft een volle dankbare zaal genoten van het voortreffelijke spel van de jubilerende acteur. Na afloop vond een speciale huldi ging van Vincent Berghegge plaats. Allereerst sprak de voorzitter, da heer Lammers, die in Berghegge voor al de eminente regisseur huldigde. Zijn toespraak werd gevolgd door een groot aantal bloemstukken, cadeaux en tele grafische en schriftelijke gelukwen sen o.a. van Alb. van Dalsum, Cor Hermus, Huib Orlzand, de Comm. v. d. Koningin In Z. H., de burgemeesters van Schoonhoven en Lekkerkerk. Vervolgens voerde wethouder Dee renberg het woord, die getuigde van de grote dankbaarheid namens de ge meente Schoonhoven, voor de vele ver diensten, welke Berghegge In de korte tijd van inwoning, op cultureel gebied heeft verworven, speciaal voor de ont spanning van de ln Schoonhoven ge legerde militairen. Spr. overhandigde hem een tweetal bloemstukken, namens het gemeente bestuur en de Kon. Landmacht. Tot slot sprak de heer Van Dongen namens de R.K. Toneelgroep „Luctor et Emerge '46" uit Rotterdam, die naast de uitingen van dankbaarheid en gelukwensen net' feit naar voren bracht dat de verenigingen, waaraan Vincent Berghegge als regisseur was en nog ls verbonden steeds een goede naam en klank hebben gehad bij de toeschou wers, hetgeen bewijst, dat ook het pu bliek zijn regie appreciëert. Spr. deelde vervolgens mede, dat ook bjj Luctor et Emergo de plannen oe- staan de jubilaris in het najaar te hul digen. Spr. zei tenslotte de jubilaris in zijn functie als regisseur niet te kun nen helpen, doch hfj hoopte, dat tiet voorlopige geschenk, een FransNed. woordenboek een hulpmiddel zou kun nen zjjn bfj zijn vertalingen van enige Franse toneelwerken. Berghegge, temidden van bloemen en cadeaux, dankte tenslotte in nnmr n woorden de spelers en de speelsters -te sprekers en de aanwezigen van deze avond. Ten zeerst# was htj getroffen door de aanwezigheid van vele familie leden en vrienden, die van heinde en verre waren gekomen naar zijn moei- ljjk bereikbare provincieplaatsje Schoonhoven om met hem zfln 40-ja- rige toneeljubileum te vieren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3