EMIGRANTEN naar CANADA Bussum gaat woningen bouwen R ABDUSIROOP ny? ff onder i en m VAN M/ENTJE KWETTER Uit de sportwereld iH fm mm Plannen voor credietfaciliteiten Indonesië vraagt credieten aan Frankrijk Raad aanvaardde bouwplan-Bouma J ADIO programma Limburgers raakten slaags met Poolse mijnwerkers Tj Dominee werd door Chinees bedreigd „Asturias" Donderdag te Rotterdam Het der liefde WOENSDAG 11 JANUARI 1950 PAGINA 31 Waarom geen rechtstreekse overdracht? Totaal frs. 15 milliard voor reconstructie en publieke werken RAAD VOOR HET KWEKERSRECHT REUZENSNOEK IN BLOKZIJL In de hengelcompetitie van de K. R. O. heeft Blokzijl zich dit jaar grootse roem verworven om de reuzen- vissen, die er welhaast voor het opscheppen leken. Thans is het met de snoek alweer zo. K. en J. Smit, twee Giet- hoornse vissers vingen Maan dag in de havenkolk twee snoeken, die samen 60 pond wogen. Eén ervan was een kleintje, die woog maar 24 pond; zijn grote broer echter kwam met 36 pond ver over het dubbele. Hij was 1.20 m. lang, waarvan zijn kop alleen 30 cm. REORGANISATIE ITALIAAN SE REGERING VERWACHT i Een jaar gevangenisstraf geëist gen v» UIT HET MUS- VERTAALD DOOD: SEBASTI AAN „Maar dat is toch niet eerlijk?" vond ik. „E e r 1 ij khmmisschien heb je gelijkes kijken, wat doen we dan met die sijse-mus van Kwiekjelaat hij morgen maar eens bij mij op het departement komenin zijn Zondagse ve ren ik op een snel-vluchtje naar KwiekKwiek op een huppeltje naar GerritGerrit in een hijg naar Jan. en nu is Gerrit opgenomen in een No. 45. Toen ik Jan over Gerrit en Kwiekje had verteld zei hij direct: „Waarom probeert hij het niet in de politiek?Daar kunnen de grootste sufferds het ver in bren- „Is dat heus waar, Jan?" vroeg ik. „Natuurlijk, MienJe richt maar een of andere partij op en be looft je volgelingen alles wat ze hebben willener zijn altijd mussen die er in vliegen....". van de vierhonderd commissies van onderzoek. „Wat moet hij eigenlijk onder zoeken?", vroeg Kwiekje aan Jan, toen ze hem hartelijk kwam be danken voor zijn hulp.... „O", zei Jan.,.. „Dat hindert niet, als hij maar een of ander rap port opstelt „En als hij daarmee klaar is?"j wilde Kwiekje weten „Dan rolt hij vanzelf in een an dere commissie.... maak je maar niet ongerust, zijn kostje is ge kocht, hoorer blijft altijd wel wat te onderzoeken. Kwiekje huilde van dankbaar heidze vroeg of Jan getuige wilde zijn bij haar huwelijk en be loofde nu al, dat we Peter en Meter zouden worden van alle kinderen, die ze ooit zou krijgen „Wat is het heerlijk om je mede mussen wèl te doen" snikte Jan. Hij was ontroerd door zijn eigen edelmoedigheid, geloof ik.... Mal eigenlijk Gisteren reden twee goederentreinen op de lijn ApeldoornZutphen op elkaar bij het station Klarenbeek. Dat het nog al hard is aan gekomen bewijst deze totaal versplinterde wagon. INBREKER WILDE SPOREN AL TE RADICAAL VERWIJDEREN NIEUWTJES UIT DE RING Een Rotterdamse „Tarzan" en een nieuwe vedergewicht- kampiöen BEELDROMAN ALLEEN VOOR VOLWASSENEN NED. TAFELTENNISPLOEG SPEELT TEGEN ZWEDEN HET NEDERLANDSE SKISEIZOEN STERK BEZET KATHOLIEK TURNFEEST TE ROTTERDAM SCHAAKRUBRIEK Ottwell Binns W, Éli De Nederlandse afdeling van de op te richten maatschappij zou bezit van emi granten in deposito moeten krijgen. Op hiervoor te ontvangen bewijzen zou dan de emigrant in Canada, die zich na ver loop van tijd credietwaardig toont (men denkt aan termijnen van een tot twee jaar) credieten kunnen krijgen, bijvoor beeld in de vorm van eerste en tweede hypotheken en leningen op onderpand van inventaris en vee. De voorwaarden voor deze credieten zouden gunstig zijn, onder meer door lage rentevoet. Rente en aflossingen zouden in Cana dese dollars moeten worden betaald. In dezelfde mate als de aflossingen geschie den zouden in Nederland guldens worden vrijgegeven. Bij latere convertibiliteit zou de Nederlandse emigrant dus weer de volle beschikking over zijn bezit hier te lande kunnen krijgen, doch hiervan tijdens de onmogelijkheid tot inwisseling toch profijt kunnen trekken als onder pand voor credieten. Bij de pogingen om de „Crediet- en Trustmaatschappij" op te richten, zijn de Centrale Stichting Landbouwemigratie, het Canada-Instituut, de bij de afwikke ling der zaken van de Trans-atlantische betrokken banken en de Nederlandsche Bank ten nauwste betrokken. Definitieve voorstellen aan de Nederlandsche Bank zijn op dit ogenblik nog niet gedaan, me de, omdat men eerst de uitslag ener en quête, die thans onder geëmigreerden en adspirant-emigranten wordt gehouden, wil afwachten. De Centrale Stichting Landbouwemi gratie is inmiddels optimistisch over de vffwezenlijking van dit plan gestemd. Of een dergelijk systeem ook voor emi gratie naar andere landen zal worden op gezet, is nog niet te zeggen, hoewel men zich voordoende kansen daartoe te zijner tijd hoopt aan te grijpen. Over het alge meen zijn de resultaten met Nederlandse emigranten in Canada gunstig. Nog niet één pet keert naar het vaderland terug. Met betrekking tot bovenstaand fi nancieringsproject voor emigranten naar Canada zouden wij nog het volgende willen opmerken. Allereerst juichen wij het vastkoppelen van de liquidatie van een der in het dollargebied werkzaam zijnde Nederlandse hypotheekbanken aan de financiering van onze emigranten aldaar zeer toe. Gezien het betrekkelijk geringe bedrag, dat deze mensen naar het buitenland mogen meenemen, is n.L het verstrekken van een overbruggings- crediet wel zeer gewenst, vooral omdat behalve financieringsperikelen ook nog andere belemmeringen van geheel an dere aard de nieuw aangekomenen in een vreemd land wachten. Nopens de verbinding, die er thans is gelegd tussen de liquidatie van een hy potheekbank en de emigrantenfinancie- ciering zouden wij echter voor wat de mate van vastkoppeling dezer beide as pecten betreft nog een stap verder wil- lengaan. In plaats namelijk van een ver koop van gronden en landerijen binnen het kader der liquidatie der Ver. Trans atlantische Hypotheekbank, zouden wij een rechtstreekse overdracht van deze bezittingen aan de emigranten willen bepleiten .voorzover zij zich althans als landbouwers aldaar willen vestigen. Men vermijdt op deze wijze de betrek kelijk hoge marges, die thans door zaak waarnemers bij de verkoop van gronden e.d. worden genoten. Bovendien zou men door een dergelijke rechtstreekse over dracht de belangen van de emigranten nog beter kunnen bevorderen, waardoor zij b.v. in geval een grote prijsdaling voor landbouwproducten zou intreden, eniger mate kunnen worden geruggesteund. Dit alles natuurlijk voorzover de dollarposi tie van ons land hieraan niet al te veel hinderpalen' in de weg zou leggen. Het is nu eenmaal, gezien het zeer grote bevolkingsaccres, de taak van de overheid om deze emigranten zoveel mo gelijk bijstand te verlenen, voorzover dit redelijkerwijs mogelijk is. Het op lange termijn bestaande plan tot geleidelijke liquidatie van de in het buitenland werk zaam zijnde hypotheekbanken zou op deze wijze een geheel ander aspect ver krijgen en in plaats van de liquidatie-op brengsten aan te wenden voor investe ring in het binnenland, om aldaar de be- volkingstoenemmg op te vangen, zouden deze aan een blijvende investering in het buitenland kunnen worden gekop peld voor het zelfde doel, n.l. onder brenging van een deel van de bevol kingsaccumulatie. Indonesië heeft aan de Franse auto riteiten crediet gevraagd tot een totaal bedrag van 15.000 millioen francs over verschillende jaren verdeeld ter finan ciering van de aankoop van materialen voor reconstructie-doeleinden en pu blieke werken, aldus wordt van de zijde van het Franse ministerie van financiën verklaard. De Franse autoriteiten houden zich nu bezig met de bestudering van de tech nische mogelijkheden voor de verstrek king van deze credieten. Naar verluidt zou de Franse regering aan de expor teurs een prijsgarantie geven, terwijl een consortium van vooraanstaande Franse banken dan de credieten zou verlenen. De beslissing op de aanvrage wordt spoedig verwacht. De aankopen zouden betrekking hebben op spoorwegrails, andere staalproducten, materieel voor wegenbouw, rollend spoorwegmaterieel, .iesel- en electrische machines, industriële uitrusting, vervoermiddelen, chemicaliën, meststoffen enz. Met ingang van 6 Januari 1950 zijn benoemd in de raad voor het kwekers recht, afdeling tuinbouwgewassen, te 's-Gravenhage, tot leden: D. EVeleens Maarse, te Aalsmeer: D- Alderden Jzn., te Aalsmeer: H. J. Grootendorst, te Boskoop; J. B- P. I. Lombarts, te Zun- dert; W. D. Maarse, te Aalsmeer. DONDERDAG 12 JANUARI HILVERSUM I (305,5 M) 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.0024.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30 SLUI TING, 330 Nieuws, 8.40 Gram.. 9.00 Weer berichten. 9.03 Gram., 9.40 Tenor en piano, 10.00 Gram., 10.15 Morgendienst, 10.45 Koor- eor.c., 11.00 V. d. zieken, 11.45 Gram., 12,00 Angelus, 12.03 Lunchoonc., (12.3012.33 Me dedelingen), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en Ka.th. nieuws, 13.20 Jianorecital, 14.00 Ka- merork. en soliste, 14,45 V. d. vrouw, 15.30 Gram., 15.43 Bijbellezing, 16.30 SLUITING, 17.30 V. d. jeugd, 18.00 Gram.. 18.15 Christe lijke vakbeweging, 18.30 V. d. strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 Muziek v. d. jeugd, 19.40 Radio krant, 20.00 Nieuws, 20.05 Gevar. progr., (21.00 Familiecomp.), 22.05 Gram., 22.15 Bui- tenl overz., 22.35 Graim., 22.45 Avondover denking. 23 00 Nieuws, 23.13 Strijkkwartet, 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II (416 M) ƒ.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram., 7.30 SLUITING, 8 30 Nieuws, 8.40 Radio ochtendblad, 9.00 Weerberichten. 9.30 Gram., 9.30 Waterst., 9.35 V. d. vrouw, 9.40 Gram., 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gram., 10.50 V. d. kinderen, 11.00 Mor genwijding, 10.15 Gram., 10.50 V. d. kinde ren, 11.00 Carillon en orgel, 11.45 „Achter de tralies", causerie, 12.00 Accordeonork., 12.33 „In 't spionnetje", 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws, 13.15 Amsterdamse politiekapel, 13.45 Gram., 14 00 V. d. vrouw, 14.30 Pianovoordr., 15.00 V. d. zieken, 16.00 Promenade ork„ 16.30 SLUITING, 17.30 V. d. jeugd, 17.50 Rege- ringsuitz., 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje, 18.30 Dansmuziek, 19.00 V. d. kinderen, 19.0d Radio voliksmuziekechool, 19.35 Gram., 19.45 „Enkeling en gemeenschap", caussrie. 20.00 Nieuws, 20.05 Actual., 20.15 Cantates, 21.10 beeld over de Zuiderzee, 22.30 Orkcstconc., Avondschool, 21.35 Pianospel, 22.00 klank- 23.00 Nieuws, 23.15 Sport, 23.3024.00 Canta tes. RADIODTSTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws„ 7.05—7.30 gram., 8.30 VI. Br.: conc 9.00 raws., 9.05 graim., 10.00 Eng. LP: nws. 10.10 verz.pr„ 11.30 NWDR: grm., 12.00 VI. Br.: gram., 12.30 weer- en andb.ber '12.40 gram., 13.00 nws, 13.15 gram., 14.00 werken v. Couperin, 15.00 Eng. HS: North orch., 16.00—16.30 Eng. LP: Louis Stevens en kwintet, 17.30 Kootw.: Djakarta, 18.00 Fr. Br.: v. d. sold., 18.30 VI. Br.: v. d. sold., 19.00 nws., 19.30 Fr. Br: so.pr., 19.45 nws., 20.00 VI. Br: verz.pr.,, 21.00 klankb. 21.30 „Les petits riens", 21.45 actual., 22^00 nws., 22.15 Fr. Br.: operamuz., 22.55 nws., 23.00 VI. Br.: gram, RADI©DISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux.: nws., 7.15 „Bonjour le Monde", 7.257.30 filimmuz., 8.30 Fr. Br.: conc. 9.00 kookpr. en kunstoverz., 9.10 symph. muz., 10.00 Eng. HS: Alt en hobo, 10.30 Am. com ment., 10.45 Ballad singers. 11.05 v. d. scholen, 11.30 Eng. HS: Bunny May en ork„ 12.00 Dansork., 12.30 Fr. Br.: omr ork., 13.00 Eng. LP: mil. ork. 13.30 kerst- vac. v. d. kinderen, 14.00 conc., 15.00 v. d. vrouiw, 15.40 NWDR: tango ork., 16.1516.30 v. d. kind., 17.30 Fr. Br.: ens. Joe Heyne, 18.00 Eng. *L. P.: BBC Schots (Van onze correspondent.) De afgelopen nacht was voor de ge meente Bussum een historische, dank zij het plan van wethouder L. Bouma, voor de bouw vun 306 arbeiders-, midden stands- en étagewoningen en veertien werkplaatsen, waardoor in Bussum de woningnood doelmatig zal kunnen wor den bestreden. Dit plan, dat in het ge hele land grote belangstelling heeft ge wekt, is het eerste van een dergelijke omvang dat selfsupporting is. De minis ter van Wederopbouw gaf terstond na de indiening toestemming met de bouw te beginnen buiten het gemeentelijk bouw volume om en hij was bereid 100 per jaar per woning gedurende 50 jaar bij te dragen. Want dit betekent voor het Rijk dan nog een enorme besparing op de Rijksbijdrage in de woningtekorten, wel ke 450 per woning bedraagt of per jaar 15.000.000 in totaal. Bovendien zegde de minister zijn medewerking toe aan iedere gemeente, die kans ziet een dergelijk plan te ontwerpen eenzelfde bedrag te verlenen. Er zijn reeds vele aanvragen van ge meenten uit het land om nadere inlich tingen over dit plan bij Bussum binnen gekomen. Het plan is tot stand gekomen door een streng doorgevoerde rationalisering bij de indeling der woningen. De bouw kosten zouden oorspronkelijk worden af gelost in 75 annuïteiten; op verzoek van de minister is dit teruggebracht tot 30. De bouwondernemer, die in staat is de bouw uit te voeren, is reeds gevonden. Door de bijdrage van het Rijk 100 per woning heeft men oorspronkelijk ge projecteerde bezuinigingen in de bouw der woningen kunen laten vervallen, waardoor de woningen een fraaier inte rieur zullen krijgen dan gewoonlijk bij de huidige bouwkosten mogelijk is. Het principe van deze bouw is gelegen in het feit, dat de keuken, douchecellen, gangen enz. in ieder tweetal woningen naast elkaar komen te liggen, waardoor voor ieder stel woningen slechts één aan voorleiding nodig is voor de waterlei ding, gas en electra en één afvoer voor de riolering, wat een grote besparing van kosten met zich brengt. De bouw van een dergelijk groot complex met overal de zelfde indeling, waarvoor veel materiaal als trappen enz. pasklaar in de fabrieken gemaakt kan worden, maakt bovendien, dat men deze woningen met een sluitende exploitatierekening kan doen bouwen. De gemeenteraad debatteerde niet min der dan zes uur over het voorstel, waar van het laatste uur in geheime zitting. Vooral de Christelijke en Katholieke raadsleden hadden bezwaar- tegen dit plan, dat drie millioen kost. Men had vooral bezwaren tegen afwijking van de bouwvoorschriften en het feit, dat de arbeiderswoningen niet selfsupporting zijn, doch door de huren van de midden standswoningen is het hele plan sluitend gemaakt. Er kwamen tenslotte voorstel len van K.V.P.-zijde om de behandeling uit te stellen en van Prot. Christ, zijde om bij het vaststellen van de huur voor alle woningtypen een gelijk percentage verhoging toe te passen vergeleken bij 1940. Men werd het niet eens met elkaar en het leek er op, dat het plan verworpen zou worden of maar net met de helft plus een en er zou komen. Na een gedegen verdediging van weth. Bouma en burgemeester Haspels echter, waarbij vooral ook de morele zijde van het plan naar voren werd gebracht i.v.m. de grote woningnood, besloot de raad om 1 uur vannacht in geheime zitting te gaan en na heropening na 2 uur werd het voor stel om het plan uit te voeren met alge mene stemmen aangenomen. Advertentie Bedenk, dat uit een onvol doend verzorgde kinder- hoest een zwakke borst en asthmatische aanleg kunnen overbleven* Neem geen risi co, bestryd kinderhoest on middellijk met de heerlik ver zachtende, slijmoplossende: Straffen, variërend van 8 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, tot 6 maanden, waarvan 3 maanden voor waardelijk eiste het O.M, gisteren tegen 7 inwoners van Sittard, die op 6 Novem ber van het vorig jaar een aantal Polen hadden aangevallen. Botsingen tussen Ne derlanders en Polen zijn de laatste jaren in de Limburgse mijnstreek, waar veel Polen werkzaam zijn, herhaaldelijk voor gekomen. Op de bewuste avond was er in een danszaal in het Zelfkantgebied van Tuddern weer zo'n ruzie ontstaan, die door het ingrijpen van de marechaussee onbeslist bleef. Toen de Polen laat in de avond naar huis terugkeerden, werden ze bij Sittard van verschillende karaten over vallen. Er werd met straatstenen gegooid en met stokken en knuppels geslagen. De Polen verdedigden zich fel, maar moesten hef onderspit delven. Twee van hen kwa men in het ziekenhuis terecht, anderen liepen bloedige verwondingen op. Op de rechtszitting vertelden zes van de aangevallen Polen, die met behulp van een tolk werden gehoord, daf ze tenge volge van de duisternis geen der aan vallers hadden kunnen herkennen. Het O.M. achtte openlijke geweld pleging bewezen en eiste bovengenoemde straffen. Voor een achtste man, afkom stig uit Heerlen, vroeg de officier vrij spraak. In Rome wordt verwacht, dat de Italiaanse regering Donderdag zal aftreden als gevolg van een reeds lang voorbereide „crisis", en tegen het be gin van de volgende week zal worden gereorganiseerd. Premier de Gasperi, leider van de christelijk-democratische meerderheids partij, zou zijn nieuwe regering zijn zesde in 17 maanden Zondag of Maan dag bekend maken. Er worden weinig veranderingen verwacht. In principe werd reeds drie maanden geleden tot het aftreden van de regering besloten, toen drie rechts-socialistische ministers tijdelijk hun portefeuilles ter beschikking stelden om zich op dringen de partij-aangelegenheden te concentre ren. Advertentie geneesmiddel bij diverse verkoudheden Ons neusdruppels [balsem HOESTBONB mm Voor de Amsterdamse rechtbank stond gisteren terecht Haien Shang Lin, een Chinees, diie vele jaren in ons land heeft gewoond, en in 1945 trouwde met een Nederlandse vrouw. Hij werd er van be ticht ds. B. Bik uit Amsterdam op de avond van de 14e December 1948 bij hem thuis in de Barndesteeg in de hoofdstad bedreigd te hebben met doodslag, toen de dominee kwam spreken over de doop van een pasgeboren kindje der buren. Lin was in woede ontstoken, tussen man en vrouw vlogen verwijten heen en weer en op een gegeven ogenblik had, aldus de domir.ee, de Chinees een mes uit ie keuken gehaald, dit op de keel van de predikant gezet, onder het slaken van de kreet: „Jij kapot". Later had hij het mes laten vallen en een boeddha-beeld gepakt om hem daarmee op het hoofd te slaan. De door de buren gealarmeerde politie maakte een einde aan 't „moord"- toneeltje. Lin, die nu in Denemarken woont en voor deze zitting naar Nederland was overgevlogen ontkende pogii.g tot moord. Wel was hij vertoornd geweest op de do minee, die zich „met andermans zaken bemoeide". De dominee beweerde dat hij zich niet verweerd had. Hij had zijn handen steeds maar gehouden op de bedreigde plekken van zijn lichaam en daarbij de Chinees scherp aangekeken. Dit ontlokte de ver dediger het gezegde, dat een met de dood bedreigd man niet als een leeuwentem mer reageert, die zijn dieren in. bedwang houdt met zijn ogen. Ook het gezegde: ,,Jij hier blijven tot vier uur, dan komen vier Chinezen om jou nek af te snijden", dat ds. Bik de Chinees in de mond legde, wilde de verdediger niet aannemen als ziji.de woorden van zijn cliënt. Hij vroeg tenslotte vrijspraak, omdat hij het tenlaste gelegde niet bewezen achtte. De officier van justitie had een jaar gevangenisstraf geëist en onmiddellijke gevangenneming, omdat zoals hij zeide er anders grote kans bestaat, dat Lin naar Denemarken verdwijnt en niet meer komt opdagen. Het troepenschip „Asturias" wordt in de vroege morgen van Donderdag 12 Jan. 1950 met repatriërende militairen uit Indonesië in de haven van Rotterdam verwacht. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden. begint de ontscheping Donder dag 12 Januari 1950 des morgens om 9 u. De politie heeft een 24-jarige jonge man zekere V. de B. gearresteerd, die, gewapend met een bus petroleum, werd aangetroffen in een huis in de Haar lemmermeer, waarvan de bewoners niet aanwezig waren. Na een langdurig ver hoor bekende de jongeman, dat hij het huis, waar hij zich enkele voorwerpen had toegeëigend, in brand had willen steken. Later gaf hij toe ook brand te hebben gesticht in een perceel aan de Olmenlaan te Zwanenburg bij Amsterdam waar op 21 December j.l. een begin van brand werd ontdekt, doch de dader on vindbaar bleef. Hier had hij enig geld gestolen. Voorts kwam vast te staan, dat De B. zich ook in Den Haag, waar hij vandaan komt, aan dergelijke misdrijven acht in totaal heeft schuldig ge maakt. De bokswereld kent reeds een Belgi sche en een Franse „Tarzan", en nu is er een Rotterdamse pugilist, die even eens op die bijnaam aanspraak maakt. Hij heet Jan de Bruin, juist als zijn be kende stadgenoot in het weltergewicht- De „tarzan" zal dan ook in de ring ko men als Jan de Bruin II. Hij bokst in het halfzwaargewicht, was drie jaar als militair in Indië, heeft daar tal van par tijen geleverd en won o.a. van de Am sterdammer Posno (opk pas terug uit de Oost en die nu al Pierre Doorenbosch om de halfzwaargewichttitel heeft uit- gedaagd). „Tarzan" de Bruin zal zijn professional-debuut in Nederland maken op 16 Januari a.s- te Amsterdam tegen de succesvolle jonge Amsterdammer prol Willy Schagen. Te Amsterdam werd de finale gebokst om de vacante vedergewichttitel van Ar nold Lagrand tussen de Amsterdammer Schneider en de Rotterdammer Maas. De partij ging over 12 ronden. Jan Maas won op punten en veroverde dus de Neder landse titel vedergewicht. Op 24 Maart boksen te Amsterdam Jan Nicolaas (titelhouder) en Jan Remie (uit dager) om de Nederlandse titel lichtge wicht. En eerder al, op 16 Januari, ook te Amsterdam, zullen Job Roos (titelhou der) en Harry Bos (uitdager) elkaar de Nederlandse titel weltergewicht betwis ten. Dat de halfzwaargewicht Gerrit Lefc- bre nu wel afgedaan heeft, bleek ln de gedecideerde nederlaag, die hij te Am sterdam tegen de ook al matige Frans man Chebaut leed. Daarentegen boekte de Amsterdammer Willy Schagen een fraaie zege op de in Frankrijk wonende Italiaan Saccavinm in het halfzwaargewicht. Schagen's vier de prof-zege ln successie. De Italiaan had al zo veel moeten nemen, dat hij in de vijfde ronde uitgeput opgaf. Van de twee Amsterdammers Nol Klein en Leo Poppes won eerstgenoemde na een slechte party na 8 ronden op punten- Voor de tafeltenniswedstrijd tegen Zweden op 17 Januari te Rotterdam is de Nederlandse ploeg als volgt samenge steld: Cor du Buy, Wil van Zoelen en Cor Pelser. Reserve is Willemstein. De Zweedse ploeg zal op 18 Januari uitkomen tegen het vertegenwoordigend Belgisch drietal, om daarna op 21 Januari in Nederland terug te komen teneinde deel te nemen aan de open Nederlandse kampioenschappen te Utrecht. Deze wor den op 21 en 22 Januari gehouden. De Zweedse ploeg zal bestaan uit Liss Larsson, Per Olov Craneryd en Nieke Bergstroem. In de dames-afdeling zuilen 16 speel sters uitkomen, w.o. de dames Barnes en Franks (Engeland), Detournayt en Ro land (België. In de heren-afdeling komen 32 spelers ln het strijdperk, w.o. Riohard Bergmann (Engel.), ex-wereldkampioen, Venner lEragel.)! Du Bouille en Amouretti resp. kampioen van Frankrijk 1948 en 1949, Roland en de la Barre (België), Vliet- man (Nieuw-Zeeland), de in Frankrijk woonachtige Pool Ehrlich. alsmede enige Zweden In de Nederl. tafeltennisploeg, welke zal deelnemen aan de wereldkampioen schappen te Boedapest, is een wijziging gekomen. In plaats van Cor Pelser zal Piet Kreuger naar de Hongaarse hoofd stad gaan. Het team bestaat nu uit Cor du Buy (Sparta Amsterdam), Willy van Zoelen (Sparta Amsterdam) en Piet Kreuger (Ned. Lloyd Amsterdam). D» heren komen in het landentornooi uit en in het enkelspel. Dames zullen met wor den afgevaardigd. De wedstrijden wor den gehouden van 29 Januari tot 5 Fe bruari. Zaterdag 14 en Zondag 15 Januari wordt te Val d'Isere (Frankrijk) de jaarlijkse ski-wedstrijd gehouden tussen ploegen van de z.g. lage landen, te weten Den marken, België, Engeland en Nederland. De Ned. damesploeg zou oorspronkelijk bestaan uit Jvr. H. A. Elias van Stabrouck de en mej. G. de Boer, doch de laatste is door ziekte verhinderd, zodat a"een freule Van Stabrouck de Ned. kleuren zal verdedigen. In het herenteam zijn opge nomen de kampioen van 1849, H. Pappen- heim en verder J. J. 4e ®oer> A. Hu- hrecht en G. Lifmann. Zaterdag 21 en Zondag 22 Januari wor den in dezelfde Franse wintersportplaats de Nederlandse ski-kampioenschappen ge houden. Vervolgens nemen P. Pappen- heim, W. J. de Vos van Steenwijk en G. Lifman deel aan de z.g. derby der stede lingen te Sestrières in Noord Italië, in welke wedstrijd slechts zij mogen deel nemen, die niet in het bergland woon achtig zijn. Tenslotte gaan deze Ned. ski lopers naar Chamonix, waar zij zullen starten in de tweede internationale ski- week, georganiseerd door de Franse ski federatie, welke van 29 Januari tot 3 Fe bruari is uitgeschreven. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat begin Maart enkele Nederlanders zullen uitkomen in de bekende holmenkollen- wedstrijden te Oslo. Op Zondag 22 Januari a.s. zal er te Rotterdam in de grote zaal van gebouw Odeon aan de Gouvernestraat, een sterk nationaal en internationaal bezet turn- tornooi met wedstrijden voor dames en heren worden gehouden. In de wedstrijden voor damesgroepen komen naast Belgische en Franse deelneemsters ook de sterkste Neder landse verenigingen uit. In de driekamp voor heren zullen de keurploegen van St. Raphael (Den Haag), SSS (Breda) en de Kath. Turnkring Rotterdam el kaar bekampen. De wedstrijden worden gehouden bij de viering van het 20-jarig bestaan van de RKASV „ALO". De receptie, in de zelfde zaal, is van half 1 tot half 2; daarna beginnen de wedstrijden. (Schaakredacteur: P. A. KOETSHEID, Achterweg 86, Lisse). No. 6593. J. A. W. SWANE, Boekei. Eerste plaatsing. Mat in twee zetten. 5). Wat is er aan de hand. Stella? En wat is er met je jurk gebeurd? Een ogenblik bleef Stella staan zon der te spreken, toen viel ze in een stoel neer en barstte in tranen uit. Pilar Duero's gelaat toonde ontstel tenis. Er moest iets ernstigs zijn ge beurd, om Stella zó overstuur te, ma ken en ze brandde van verlangen te weten, wat het was. Ze ging snel op het meisje toe en legde een hand op ïl9rcLI° 8.TO1. Stella, kind! Wat is er? Zeg het me! Ik sta er op, het te weten. Vraag me niets, tantetje, snikte het meisje Ik kan het u niet vertel len. Het is niets. Maar je moet! riep Pilar Duero. Ik weet zeker, dat er iets ernstigs is var. ork., 13.45 „Blue Mariners" ork., 19.15 J gebeurd, iets zeer onaangenaams. Je promenade players, 19.45 hoorsp., 20.00 bent aan mijn zorgen toevertrouwd en Eng. LP: raws., 20.30 verz.pr., 21.05 NWDR je behoort het m(j te vertellen. Wat is amus. ork., m. sol., 21.45 Eng. LP: BBC er gebeurd. Revue ork., 22.30 Owen Walters en ork., Het duurde een poosje voor Stella 23.00 nws., 23.15 „Topic for tonight", sprak, voorlopig deed zij niets dan on- 23.20 Victor Silvester. atuimig snikken. Eimdelftjk keek het meisje op over de rand van haar zak doek. Tantetje, zei ze, ik wil terug naar Spanje! Je wilt terug naar Spanje De verbazing van juffrouw Duero wa3 onbeschrijfelijk. Ze staarde haar nicht aan, alsof ze haar oren niet kon geloven. Bedoel Je, dat je je studie, waar voor we hier zijn gekomen, opgeeft en dat je tenslotte géén atelier neemt? Ja, ja! antwoordde haar nicht. Maar waaromwat Ik wil naar huis, snikte Stella. Ik wil Parijs dadelijk verlatenvan daag nog. Pilar Duero trok haar lippen samen. Als ze een man was geweest, zou ze gefloten hebben, maar zich tijdig be zinnende, behoedde zij zich voor een vulgariteit, die haar slecht zou hebben gestaan. Maar desalniettemin was haar verbazing over deze plotselinge ver andering in de plannen van haar nicht niet minde; groot. Die verbazing ver ried zich door de uitdrukking op haar gezicht, zij scheen in haar ogen, zij klonk in de toon van haar stem. Maar beste Stella, wat verander jij gauw van gedachten! Maandenlang heb je mjj het hoofd suf gepraat om hier naar toe te gaan en nu, na drie dagen, stel je voor onmiddeltjk terug te keren. Moet ik daaruit begrijpen, dat Parijs je niet bevallen i*T. Ik haat het! zet Stella heftig. Maar waarom? Vanmorgen nog was je zo blij hier te zijn en nu haat je de stad en wens je haar de rug toe te keren. Wat is er gebeurd om je zo te doen veranderen? Ik heb u gezegd, tantetje, dat ik het niet verklaren kan. Maar ik moet naar huis. Ik wil hier vandaag nog weg. Er is iets verschrikkelijks ge beurd, dat het onmogelijk voor mij maakt, langer te blijven. Ik zou hier niet gelukkig kunnen zijn. Ik oh! We moeten terstond vertrekken. Als u er niets voor voelt, ga ik alleen. Pilar Duero begreep, dat er iets die pers dan een eenvoudige gril schuilde achter de plotselinge verandering in de plannen van haar nicht en ze begreep ook, dat ze voorlopig niet te weten zou komen, wat het was. Dus gaf ze haar poging op. Dat zal niet nodig zijn, Stella, zei ze rustig. Ik zal maar al te blij zijn terug te jjunnen gaan. Het was niet op mijn verlangen, dat we hier ooit gekomen zijn. Als jij naar je kamer wilt gaan om wat te rusten, zal ik de nodige schikkingen treffen. Geluk kig zullen we niet veel» hebben in te pakken en we kunnen die artist van Spanje uit over het atelier schrijven. Ik veronderstel niet, dat hij lastig zal zijn als je hem drie maanden huur be taalt. Haar nicht antwoordde niet 2e stond uit haar stoel op en liep als verdoofd naar haar kamer. Pilar Due ro keek haar na met ogen vol zorg. Toen de deur gesloten was zei ze te gen zichzelf: Stella heeft de een of andere schok gehad. Ik heb haar nooit zo van streek gezien. Maar wat het ook is, ik ben blij, dat we Parijs gaan verla ten. Toen belde ze, bestelde een potje thee en zodra het kwam bracht ze het naar Stella's kamer. Het meisje lag op bed, met haar ogen dicht, maar ze sliep niet. Haar tante zette de thee op het tafelfje onder haar bereik, trok zich terug en ging naar het kantoor om schikkingen te treffen, teneinde op tijd met de nachttrein naar het Zui den te kunnen vertrekken. De reis leek eindeloos en doordat zij aan treinziekte leed, was tante Pi lar niet in staat zich verder te ver diepen in het raadsel betreffende de plotselinge ommekeer van haar nicht. En daar Stella zelf bij haar thuis komst zweeg over wat er was gebeurd, hoorde zij twee of drie dagen niets. Het was haar echter heel duidelijk, dat het meisje zich ernstig over iets bezorgd maakte. Ze at niet, ze zag erg bleek en soms, als ze een poosje alleen was geweest, kon haar tante haar vinden met een uitdrukking van diepe bezorgdheid op haar gezicht en met een schaduw van vrees in haar grijze ogen, die ontstellend was voor iemand, die de oorzaak niet kende. En in de 'derde nacht gebeurde er iets, dat Pilar Duero nog meer verontrust- te. Stella was de hele dag nerveus ge weest en daar zij klaagde over hevige hoofdpijn, was ze vroeg naar haar ka mer gegaan. Juffrouw Duero sloeg juist de roman dicht, die ze gelezen had, toen ze het geluid vernam van een opengaande deur, een ogenblik la ter gevolg door een luide angstkreet. Haastig verliet ze haar kamer en een eind verder zag ze haar nicht staan in nachtgewaad en met een uitdruk- kin van de grootste afschuw op haar gezicht. De grijze ogen stonden wijd open en schenen gericht te zijn op iets op de vloer, maar aangezien daar niets lag dan het vloerkleed, wist Pilar Du ero dat datgene, dat haar strakke blik gevangen hield, geheel en al op verbeelding berustte. Vóór zij iets kon zeggen, bukte Stella, stak haar linker hand uit, deed alsof zij die op Iets liet rusten, greep toen een denkbeel dig voorwerp met haar rechterhand en trok de arm met een ruk terug. Een seconde later richtte zij zich op en van haar lippen kwam een snikkende, halfgesmoorde kreet: Oh, hij is dood! Wat moet Ik doen? (Wordt vervolgd). No. 6594. JOS. OPDENOORDT, Venlo. Eerste plaatsing. Mart ln drie zetten. DE JAARWISSELING. Laat ons beginnen al onze lezers veel heil en voorspoed in 1950 toe te wensen. Een woord van dank is hier op zijn plaats aan allen, die in het afgelopen jaar deze rubriek met hun bijdragen verrijkten. 22 Auteurs begiftigden haar met 70 eerste publicaties; voorwaar geen kleinigheid. Hieronder bevonden zich verschillende zeer verdienstelijke opgaven. Moge ook dit jaar ons deze gewaardeerde steun niet ontbreken. Met het nieuwe jaar zetten we onze vierde oplossingswedstrijd in. De belang stelling voor de derde was niet groot en dat nog wel in de winter. Mogelijk heb ben enigen geen erg in de aanvang gehad en hadden daardoor geen kans meer om zich. met succes, in het strijdperk te be geven. PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Met twee eerste publicaties hebben we het genoegen dit jaar te kunnen beginnen. No. 6596 bezit een goede inleidingszet. No. 6597 illustreert een interessant duel tussen de beide raadsheren van de zwarte kleur. Opdenoordt is al sinds 1915 onze trouwe medewerker. Het getal van zijn inzendingen kunnen we niet precies meer aangeven. We geloven echter niet te over drijven, als dit getal de honderd reeds ruim overschreden heeft. Bedenkt men hierbij, dat vele bijdragen op een zeer hoog peil stonden, wie zal het ons dan euvel duiden, wanneer we hem als de beste medewerker beschouwen? PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6588. Ellerman. 1. Td6h6 enz. No. 6589. P. Hage. 1. Tg5—e5 dreigt 2. Te2 enz. 1d6 ad lib. 2. Re7:t enz. 1f3 2. Te3t enz. De puntenlijst wordt volgende week ge publiceerd. CORRESPONDENTIE. D. E. te H. Een en ander wordt onderzocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2