Doping is een misdaad in de sport Zal Nederland communistisch China gaan erkennen? Bezorgdheid over eën eventueel staaloverschot 1949 slaat record van het Franse bevolkingscijfer //wider R h Eindelijk een oilensiel tegen een oud kwaad, dat vele slachtoriers maakte Uit de sportwereld ADIO De 42 millioen overschreden Concertgebouw-orkest naar Amerika Het der liefde programma DONDERDAG 12 JANUARI 1950 PAGINA f DOPING EN DOOFPOT Het „geval-Bobet" Drama „Course qui tue Tegen-offensief VOORSCHOT AAN RIJKS PERSONEEL Op uitkering ineens KAMPBEWAAKSTER VAN 17 JAAR KOWLOON DOOR BRAND VERWOEST V. S. WENSEN EINDE VAN DE ANTI-FRANCO BOYCOT Londen verklaart zich tegenstander 350 GRATIFICATIE BIJ HUWELIJK FRANKRIJK EN DUITSLAND GAAN SPREKEN OVER ARBEIDSVERDELING (Van onze Parijse correspondent). Is Frankrijk met zijn bevolkingsaanwas over het dode punt heen? Het herstel van de geboortecijfers deed dat sinds de bevrijding ver moeden. Maar er diende afgewacht te worden of de gunstige verschijn selen van blijvende aard zouden zijn. De voorlopige cijfers over het afgelopen jaar, die uit de aard der zaak nog onvoldoende bewerkt zijn, en ook nog niet uiteindelijk uitmaken, hoe Frankrijk er voor staat, rechtvaardigen de verwachting dat het algemene bevolkingscijfer de 42 millioen heeft overschreden. LAGERE STRAF VOOR „SCHRIK VAN GOEREE" EINDUITSLAGEN EGYPTI SCHE VERKIEZINGEN LOONSVERHOGING VERZEKERINGSPERSONEEL OM DE WEST-EUROPA-CUP Den HaagTilburg 4 3 Tournee in September en October (Van onze Amsterdamse redactie). Naar wij vernemen is het thans vrijwel zeker, dat het Concertge bouw-orkest in het najaar een grote tournee door de Verenigde Staten van Amerika gaat maken. Tijdens een onderhoud, dat wij on langs met Eduard van Beinum hadden, zinspeelde deze reeds op een dergelijke mogelijkheid. Op enkele onderdelen na zijn de on derhandelingen over een tournee thans tot een goed einde gebracht. GRENSARBEIDERS BLEVEN THUIS HOOGOVENSCHAAK- TORNOOI JA, JA, ZO KAN HET SOMS GAAN CRICKET ROND DE WERELD WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN VOOR DAMES Ottwell Binns RONDE VAN ZWITSERLAND RONDE VAN BELGISCH LIMBURG LANDENTORNOOI IJSHOCKEY MIJNDERS' 300e VOOR D.F.C. VOETBAL IN ENGELAND "pi 1 1**1 CC C 1 I wel 'n haiujvol wielersportcarrières naar 1 ii 1 1 1 PP 1 afloop van de plechtigheden veertien da- Een standbeeld!, alstublieft!. Een standbeeld voor de sport- commissie van de Nederlandse Wielren Unie. Want deze sportcom- missie heeft dezer dagen een sensationele oorlogsverklaring gelan ceerd en van deze oorlogsverklaring staat heel het uitgebreide West- Europese wielrenners-leger 'n tikje duizelig op zijn eigen voeten heen en weer te wankelen. Gij hebt het kunnen lezen: de Neder landse Wielren Unie heeft de oorlog verklaard aan de „doping": het misdadige gebruik van zogenaamde „stimulerende middelen" in de wielersport. Ieder renner die in Nederland nog in een wedstrijd aan de start komt, zal zich van nu af aan moeten verplichten, zich desgewenst te onderwerpen aan een bloedproef, opdat de Neder landse Wielren Unie kan nagaan in hoeverre zijn prestaties tot het gebruik van obscure pillen, spuitjes en wat-al-niet zijn terug te voeren. i Dat is één! Maar er is nog méér. De N. W. U. is namelijk van plan, straks tijdens het U.CI.-congres (in Maart a.s. te Parijs) de verzamelde West-Europese wieiersportleiders voor te stellen, een dergelijke maatregel over alle bij de U. C.I. aangesloten landen uit te strekken. En als dat ooit doorgaat, zult gij het Se" weeklaag en het gejammer van renners, soigneurs, managers, supporters en fa- brieksdirecties zonder enige moeite tot In Uw huiskamer kunnen horen!.... Want het kwaad van de „doping" in de wielersport is ongetwijfeld al haast zo oud als de wielersport zelf. Het is er zo ongeveer mee opgegroeid. Het vormt er sedert jaren zelfs een uiterst belangrijk onderdeel van. En wie ein delijk! aan deze zeer merkwaardige vorm van misdaad-in-de-sport de oorlog verklaart, hij verdient een standbeeld. Doch hij zal van de zijde van de wieler sportwereld zélf een afgrijselijke massa tegenstand ontmoeten en als hij zich niettemin, taai en consekwent, door deze tegenstand heenworstelt, dan zult gij links en rechts de jammerende slacht offers bij bosjes zien vallen. Het is immers geen toeval, dat de „doping in de wielersport" jarenlang een algemeen verbreid publiek geheim kon zijn, vóór eindelijk eind 1949 een beschei den wielerbondje als de Nederlandse Wielren-Unie een oorlogsverklaring aan durfde Het is evenmin een toeval, dat men in België, in Frankrijk en Italië ja ren achtereen van officiële zijde de grootste moeite deed, om elk ongewenst rumoer rond de doping" zo snel moge lijk in de doofpot te begraven. Er liepen (en er lopen!) soigneurs rond in de wielersport met koffers vol middeltjes en pilletjes, wier samenstel ling een eerzaam kwakzalver de adem zou benemen. Er fietsten (en er fietsen!) renners rond in de wielersport, wier be langrijkste successen zijn toe te schrijven aan het geheime coctailtje, dat hun lijf verzorger voor hen mixte. En iedere in- iider kan U voor de vuist weg vijf, tien en méér oud-renners aanwijzen, wier gportcarrière enwier gezondheid aan de „dope" geofferd werd. Doch wat wi,t ïUi vragen de buiten landse bonden. Er is niets in de wie lersport waarover in feite méér sinis tere geheimzinnigheid hangt dan juist over de doping. Er is nog altijd geen renner, geen manager en geen soigneur gevonden, die zijn mond voorbij praat te en met feiten en bewijzen op de proppen kwam. Zelfs de slachtoffers van de dope zwijgen hardnekkig als bet graf. En dus keken de buitenlandse bon den maar toe.... Zij keken toe als er, zoals ln 1948, In de Tour de France plotseling een nieuwe ster naar boven schoot: Louison Bobet. De man werd de sensatie van de Tour. Hij veroverde nog vóór de Pyreneeën voor Frankrijk het gele leidersshirt en Juist toen hij ontdekte dat hij daarmee ver boven zijn krachten gegaan was, had de Franse pers het geachte publiek al in de waan gebracht, dat de heer Louison Bobet als renner zo oppermachtig was, dat hij zélfs de Italiaanse campionnissimo Bartali desgewenst met huid en haar kon verslinden. Er was geen krant in Frank rijk of Bobet's prentje stond er op de voorpagina. Er was geen wielerbaandi recteur in Frankrijk of hij achtervolgde de nieuwe ster met contracten. En toen de heer Bobet en zijn adviseurs de Franse bevolking eenmaal aan hun voeten zagen liggen, toen besloten zij dat 8®!® leiders shirt kost wat kost te behouden. Het werd een afzichtelijk drama. Want Bobet hield dat leidersshirt tot aan de voet van de Alpen. Hij zat de ene dag huilend van wanhoop en ellende om zijn bloedverwanten te jammeren en zakte aan de finish als een dweil in elkaar. Maar de volgende dag demarreerde hij met de kille waanzin van een ongenees lijk slaapwandelaar, en.... won hij een étappel En de Franse Wielerbond keek slechts toe. Met een glimlach. Hij dècht er niet aan, eens een onderzoek In te stel len naar de inhoud van de valiezen van Bobet's soigneur. Hij schonk geen aandacht aan het feit, dat iedereen in de Tour-karavaan met hardnekkigheid over „doping" fluisterde. De bond keek slechts toe. En toen Bobet in de grote Alpen-étappe een huis-van-een-inzin king kreeg, omdat de pil blijkbaar niet meer werkte, toen Bobet nog vele maanden lang rondliep met een gezicht alsof hij een tête <t tête met zijn eigen geest had gehad, toen deed ook de bond niet. Er Is, tijdens het Jongste seizoen, ln Italië een jong en niets betekenend ama teurtje dood gebleven in een niets be tekenende race en men heeft kunnen vaststellen, dat zijn dood aan het gebruik van een te grote dosis van het een of andere stimulerende middeltje toe te schrijven was. Dat geval heeft links en rechts enige deining verwekt, doch de Italiaanse Wie lerbond heeft zich wel gewacht een maat' regel af te kondigen zoals deze nu door de Nederlandse Wielren Unie wordt voor gesteld. Waarom? Omdat ook de Italiaanse Wielerbond zich kennelijk al volkomen vertrouwd gemaakt had met het kwaad van de doping. Omdat niet alleen de renners en de managers maar ook de honden in een wereldkampioenschap, een Tour de France of een andere belangrijke race met zoveel ijver naar successen jagen. Successenkost wat kost! Er wordt in Frankrijk ieder jaar een „klassieke" wegrace gereden; Bordeaux- Parijs, en sensationeler kan het nauwe lijks. Zes honderd kilometers aan één stuk. Start om twaalf uur 's nachts in Bordeaux, finish de volgende middag om vijf in het Parijse Pare des Princes. Een onmenselijke race. Nadat de renners zich door de kou en de ontberingen van de nacht hebben heengeworsteld, sleurt men hen de volgende ochtend, te Chdtelle- rault, achter de motor-gangmakers, en de gangmakers jagen het tempo omhoog, en de winnaar van Bordeaux-Parijs maakt steevast een moyenne van meer dan 45 km.u. over die 600 km. „La course qui tue!", heet wieler sportfestijn gezellig in de volksmond. En er gaat dan ook geen jaar voorbij of men veegt onderweg wel 'n paar renners bij elkaar die er zo ellendig aan toe zijn, dat zij met het schamele restant hunner krachten de dag vervloeken waarop zij voor het eerst in een fiets geklommen zijn; en er gaat geen Bordeaux-Parijs voorbij of de heren managers jagen er gen aan één stuk op hun ledikant naar het plafond gingen liggen kijken zonder hun eigen echtgenote te herkennen. En de bond stond er bij, en keek toe. De bond wist net zo goed als iedereen, dat het niet de afstand doch.... de nood zakelijke „doping" was die in deze race zoveel slachtoffers veroorzaakte. De bond wist net zo goed als iedereen, dat er in een race als Bordeaux-Parijs zo veel vuldig met- middeltjes en pilletjes ge goocheld wordt, dat een renner het niet eens met één soigneur af kan, doch dat deze soigneur over twee of meer assis- ten moet beschikken.... Ik wil maar zeggen: als men het kwaad van de „doping" wil uitroeien, zal men veel verder moeten gaan dan de renners alleen. Want de renners zijn niet eens altijd de ergsten. Er zijn renners die alleen maar middeltjes slikken omdat deze middeltjes hun door een soigneur (die niets met de prijsbeheersing te maken heeft!) wor den aangepraat. Wil men de doping uitroeien, dan zal men ook deze soig neurs in het zuiveringsproces dienen te betrekken. En de fabriek-managers. En de organisatoren van wedstrijden die in de jacht op steeds-meer-sensa- ties de rennners wel noodzaken naar het stimulerende middeltje te grijpen, alleen maar omdat voor hen de suc cessen belangrijker waren dan het kwaad waaraan zij meer dan eens te danken waren. Mocht het ooit zo ver komen, dan zult gij U nog verbazen. Want gij zult fantastische moyenne van een Bordeaux- Parijs zien zakken met een kilometer of tien per uur (zo er tenminste al een ren ner in het Pare des Princes zou arri veren); gij zult het aantal uitrijders van een Tour de France en van practisch iedere étappe-wedstrijd zien krimpen tot een zielig handjevol; en gij zult renners van formaat ontmoeten die zonder het pilletje of het spuitje alle formaat op eens verliezen. Doch zover komt het niet gauw. Want ongetwijfeld zal men in de oor log tegen de doping het obscure pilletje van de obscure soigneur met man, macht en list verdedigen. Ook de Nederlandse Wielren Unie zal dat, jammer genoeg, wel moeten ervaren,..'. Ten departemente van Binnenlandse Za ken is een Kon. besluit voorbereid, strek kende tot hat verlenen van een uitkering ineens over het eerste kwartaal van 1950 aan een deel van het rijkspersoneel, over eenkomende met een salarisverhoging van 5 procent. In het desbetreffende ontwerp wordt de mogelijkheid geopend, dat op deze uitkering reeds vóór het verstrijken van dit kwartaal voorschotten worden uitbe taald aan de hand van door de ministers van Binnenlandse Zaken en van Finan ciën te geven voorschriften. De uitbeta ling zal op de kortst mogelijke termijn na het tot stand komen van bovenbe doeld Kon. besluit geschieden. Zeventien jaar pas was (de u 25-jarige) J. Roelofs uit Utrecht toen zij door de Duitsers tot „Aufscherin" werd aange steld en als zodanig heeft zij gevange nen bewaakt in de concentratiekampen Vught en Birkenau. Het Leeuwarder B.G. had haar daarvoor 11 jaar Rijkswerkin richting opgelegd, doch de van de bijz. raad van cassatie kreeg ze gisteren 10 jaar gevangenisstraf met aftrek. De voormalige groepscommandant van de landwacht, E. Spiker uit Meppel, kreeg 13 jaar met aftrek. Het B.G.-von- nis, waarvan hij in beroep was gekomen, luidde 15 laar en een boete van f 50.000,-. Na een gevaarvolle en langdurige tocht is dezer dagen in Nederland aangeko men de Nederlandse ambaisadeur in China, de heer F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, die vermoedelijk over enkele maanden de diplomatieke dienst met pensioen zal verlaten. De heer van Aerssen is door de Nederlandse regering teruggeroepen omdat deze van mening was, dat het verder aanblijven onder een niet erkend bewind een vreemdsoortige figuur zou scheppen en voorts omdat overleg nodig wag om trent de ontwikkeling in China. Vijf maanden hebben de diplomaten in Nanking onder een communistisch be wind geleefd. De communisten weiger den de functies der diplomaten te er kennen, maar gaven hun als willekeurige vreemdelingen volle bescherming. Bij zondere voorrechten hadden zij niet meer. De Nederlandse ambassadeur verliet China op 9 October j.l- vanuit Shanghai, met een Frans troepenschip, dat hem naar Hongkong bracht. Vandaar voer men met het Nederlandse schip „Tjibadak" aar Singapore- Van deze piaats uit bracht een Noorse vrachtboot de familie Van Aerssen in 50 dagen naar Rotterdam. Een gereduceerde ambassadestaf was in Nan king achtergebleven. In een vraaggesprek in Den Haag zei de ambassadeur van mening te zijn, dat men de huidige toestand in China en de toe komstige mogelijkheden zo realistisch mo gelijk moet bekijken. In China hebben wq grote economische belangen, vooral op scheepvaartgebied, welke wij daar sinds onheuglijke tijden hebben gehad. In de toekomst zullen wellicht deze belangen meer op Indonesië gericht zijn en ook de uitwisseling van goederen zal meer een Indonesisch belang worden. Nu is de reali teit, dat de eommunisten in korte tijd de conirole over het grootste gedeelte van het land gekregen hebben. Voorta moet men in aanmerking nemen, aldus de am bassadeur, dat volgens persoonlijke waar neming te Nanking en Shanghai, de com munistische troepen gedisciplineerd en iet vatbaar zijn voor corruptie. Bij de be. zetting van Nanking en Shanghai zijn dan ook geen plunderingen of andere excessen voorgekomen. Met betrekking tot de vraag of Neder land de nieuwe Chinese regering zal erkennen, weet de heer Van Aerssen erop, dat Engeland en Noorwegen al tot erkenning zijn overgegaan en dat hierover ongetwijfeld overleg is voor afgegaan met de partners van het At lantic Pact. Nederland zal in deze aan gelegenheid voorts nauw overleg moe ten plegen met de Indonesische linie- partner. Men zal er naar de mening van de heer Van Aerssen waarschijnlijk rekening mee moeten houden, dat Ne derland te zijner tijd ook zal overgaan tot erkenning van het nieuwe regime van China. De historische ommuurde stad Kowloon ln de Britse kolonie Hongkong is gisteren bijna geheel door brand verwoest. Er zijn geen doden te betreuren, doch 20 tot 25 duizend bewoners zijn dakloos De brand, die door een straffe wind werd aangewakkerd, vaagde 6.000 hut woningen weg. De brandweer werd ge hinderd door lage waterdruk, doch tegen de avond kon zi) de brand meester wor den. Vele personen zijn gewond. Het ia ■lat bekend, hoe de brand ontstaan ia. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren verklaard, dat de V.S. een wijziging in de politiek t.a.v. Spanje overwegen, waarbij steun zou worden gegeven aan een voorstel om de diplomatieke boycot van Spanje te beëindigen, Washington zou bereid zijn de Amqri- kaanse ambassadeur naar Madrid te laten terugkeren, indien de meerderheid van de leden der V.N. hetzelfde zou willen doen. Zoals bekend, hebben, ongeveer drie jaar geleden, leden der V.N. krach tens een resolutie hun ambassadeurs uit Spanje teruggetrokken. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde gisteravond, dat de Britse hou ding t-o.v. Spanje onveranderd blijft en dat Engeland zich houdt aan de V.N. -resolutie. De Ver. Staten hebben Engeland er niet van in kennis gesteld, dat zij over wegen hun politiek t.a.v. Spanje te wij zigen, aldus de Britse woordvoerder. De Italiaanse minister van Justitie heeft een besluit getekend, volgens welke aan de dochter* van gerechtsambtenaren, die gedurende het jaar 1950 in het huwelijk zullen treden, een gratificatie van 50.000 Ure (pl-m. 350) zal worden verleend. Naar verwachting zullen Frankrijk en Duitsland binnenkort besprekingen be ginnen over een arbeidsverdeling ten aanzien van de zware industrieën, in het bijzonder de staalindustrie. Von Brentano, de leider van de Chris- telijk-Democratische meerderheid in de Duitse Bondsdag, heeft medegedeeld, dat de Franse gedelegeerden bij de on langs te Bazel gehouden conferentie van leidende figuren uit de Duitse en Franse parlementen uiting hebben gegeven aan hun bezorgdheid over een in 1950 te ver wachten productie-overschot der Euro pese staalindustrie van 4 a 8 millioen ton. Op deze conferentie, die onder aus piciën van de Europese interparlemen taire unie werd gehouden, hebben de Fransen beweerd, dat het rationeler zou zijn om eventuele nieuwe staalfabrieken te bouwen in de nabijheid van de ijzer bekkens aan de Lorraine dan bij de ko- lenlagen van het Ruhrgebied, en zich be reid verklaard de uitbreiding van de Franse constructienijverheid te beper ken, wanneer de Duitsers vrijwillig zou den afzien van vergroting van de capa citeit van hun staalindustrie. In kringen van het Duitse parlement verwacht men thans, dat de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, tijdens het bezoek, dat hij in het a.s. weekend aan Bonn zal brengen, In twintig jaren, die de oorlog van 1914 voorafgingen, steeg het moeizaam en zeker niet uitsluitend wegens een geboorteoverschot van 40 op 41 millioen 5000.000. Na de verliezen van de oorlog moest het in 1919 weer van 39 millioen opklimmen om in 1926 ruim 40 en in 1936 bijna 42 millioen te bereiken, maar liet aantal vreemde werkkrachten was ;oen zeer groot. Bij de bevrijding teruggevallen op even 40 millioen, zijn de stijgingen her vat; maar in mindere mate dan na de oorlog van 1914 door de komst van vreemde werkkrachten en vestiging van den vreemde uit. De indruk bestaat, dat het geboorte-overschot in toenemende mate als medewerkende factor is opge treden. De uitgebreide sociale en hy giënische wetgeving heeft ook de sterf tecijfers doen dalen. Het belangrijke feit van de dag is ech ter, dat. terwijl de opeenhoping van huwelijken, als na de jongste oorlog voor kwam, voorbij is en het aantal huwe lijken thans weer als normaal kan wor den beschouwd, het aantal geboor ten groot is 'gebleven. De sterfte cijfers zijn bovendien gestegen, waartoe de griepepidemie sterk heeft bijgedragen. De eerste officieuze resultaten doen een geboorte-overschot vermoeden, dat boven de 300.000 ligt, een voor Frank rijk sinds lang ongekend verschijnsel. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie diende gistermorgen het beroep van de 40-jarige marechaussee W. Oskam uit Middelharnis, die, daar hij onderduikers en illegale werkers zou hebben vervolgd, „de schrik van Goeree-Oyerflakkee" werd genoemd. Het Haagse Bijzonder Hof had hem tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Bij de eerste behandeling voor de Bijzondere Raad, voerde O. aan, dat hem vele wandaden van andere NSB-ers in de schoenen waren geschoven. Het onderzoek dat de Bijzondere Raad daarop gelastte, heeft uitgewezen, dat O. de waarheid heeft gesproken. De procureur-fiscaal zag hierin aanleiding de opgelegde straf be langrijk te verlagen en concludeerde tot een gevangenisstraf van 12 jaar met af trek. De Juiste cijfers zullen weldra openbaar worden, en het zal dan zeer belang wekkend zijn naar enige oorzaken der verbetering te zoeken een verklaring over deze aangelegen heid zal afleggen. Von Brentano deelde voorts mede, dat de Duitse afgevaardigden op de con ferentie te Bazel onmiddellijk de nadruk hebben gelegd op de sociale'problemen, die in het Ruhrgebied zouden ontstaan, wanneer de productiecapaciteit van de Duitse staalindustrie beperkt zou blij ven tot het huidige niveau van iets meer dan 11 millioen ton per jaar. Naar hij zeide is men overeengekomen om alle economische en sociale problemen, die met deze aangelegenheid samenhangen, gemeenschappelijk „in objectieve geest" te onderzoeken. De nationalistische Wafd-partij heeft na de herstemming in 77 kiesdistricten 225 zetels in het nieuwe, 319 zetels tel lende Egyptische parlement, veroverd. De saadisten de meerderheidspartij in de aftredende coalitie hebben thans 28 zetels, de liberalen 26, de nationalis ten 6, de socialisten 1, de onafhankelij- ken 33 en de Kotla-partij geen enkele zetel. Nahas Pasja, de leider der Wafdisten, verklaarde Woensdagavond, dat de sa menstelling van zijn nieuwe, geheel Wafdistische kabinet gereed was. Het zal Donderdagavond worden beëdigd. In een Dinsdag gehouden conferentie is tussen de salaris-commissie van de Ned. Ver. ter bevordering van het Le vensverzekeringswezen en de bedrijfsunic van handeH- en kantoorbediendenbonden volledige overeenstemming bereikt .over een verhoging van de salarissen van het administratieve personeel in dienst van levensverzekering-maatschappijen, voor zover daarop van toepassing is de 'lande lijke regeling afgekondigd door het col lege van rijksbemiddelaars op 6 Septem ber. Met een 4—3 zege op Tilburg heeft HHIJC zich Woensdagavond aan 't hoofd van de ranglijst voor de West-Europa beker geplaatst. Het was een dubbeltje op zijn kant. In de eerste en tweeda speeltijd leidden de Hagenaars met 3 0. waarvoor ze zich weinig hadden inge spannen. Ze dachten met deze voorsprong de overwinning al binnen te hebben, maar toe de Tilburgers in de derde pe riode op het ijs verschenen, bleken dezen, zich allerminst gewonnen te geven. Van weerszijden werd er veel te fel gespeeld, zodat incidenten niet uitbleven en het strafbankje druk bezoek kreeg- In de eerste speeltijd werden de doel punten gemaakt door Andreola twee maal en Van Heeswijk eenmaal (3—0). In de tweede periode helden de partijen elkaar in evenwicht en de Haagse ach terhoede kon gemakkelijk de vijandelijke aanvallen afslaan. Nauwelijks was het derde gedeelte begonnen of Tilburg ver- kleinde de achterstand (31). Met grote krachtsinspanning vielen de gasten nu aan. Doelman Jan van der Heijden kon zich niet beheersen- De penalty werd door Tilburg benut (3—2). Aangemoedigd door dit succes volgde een scrimmage voor het Haagse doel waarin voor de der- de maal de puck achter Van der Heijden verdween (33). Eindelijk zag j^H.IJ.C, het gevaar in- Met grote snelhwi wer den de aanvallen nu opgezet en het was Andreola, die kort voor het einde van deze enercerende strijd H.H.IJ.C. in vei lige haven bracht (43). De sténd is nu; H. H. IJ. C. 11 Brussel 11 Luik 10 Racing Paris J Ijsvogels 10 Antwerpen 12 Lions de Paris 9 Tilburg 10 Het ligt in de bedoeling in Septem ber te vertrekken en omstreeks half October terug te keren. In het geheel zullen ongeveer dertig concerten ge geven worden, het grootste deel onder leiding van Eduard van Beinum, een aantal andere onder een nog nader aan te wijzen dirigent. De moeilijkheden om een dergelijke tournee te organiseren zijn enorm; met name de vervoersproblemen en de financiële zijde zijn niet zo makkelijk op te lossen vraagstukken.Ook de kwes tie van de vervanging van 't Concertge bouw-orkest in Amsterdam tijdens het beginseizoen is nog niet opgelost, maar men kan thans goede hoop hebben, dat deze tournee, die voor ons land van grote betekenis moet worden geacht, een feit zal worden. De Belgische grensarbeiders, die werk zaam waren op de K.V.w.-sigarenfabrie- ken te Roosendaal, zijn sedert Maandag niet meer op het werk verschenen. Zij hadden Zaterdag j.l. de aanzegging gekre gen, dat hun niet langer de koersbonifi- ciatie zou worden uitbetaald, welke na de devaluatie van de Nederlandse gulden enige tijd gebruikelijk was. Dat was voor genoemde arbeiders aanleiding om niet meer aan het werk te gaan. De fabrieks- directie acht hen ontslagen. 18 17 14 11 11 6 3 0 67-28 72-44 66-49 39-20 43-38 41-79 24-55 28-67 Van de vierde ronde luiden de uit slagen: Hu gotDonner 01, Van Scheltinga— Rossolimo 10, Van Setersdr. Euwe 10, HenneberkeKramer afgebr., Soul- tanbieff—Cortlever 01. De uitslagen van de Woensdag gespeel de vijfde ronde van het internationaal Hoogovenschaaktournooi luiden: Soultanbieff (Belg.)Euwe (Ned.) 01, Van Scheltinga (Ned.)Hugot (Frankr.) 1—0, Rossolimc. (Frankr.)—Henneberke (Ned.) VaVa, Cortlever (Ned.)Van Se ters (Belg.) 'A—V», Donner (Ned.)—Kra mer (Ned.) 10. De afgebroken partij uit de vierde ronde KramerHenneberke eindigde in remise. Te Port Elisabeth begonnen de Austra lische testers hun wedstrijd tegen de Zuid-Afrikaanse Oosterprovincie. De eerste innings bracht het goede totaal van 418 op. Keith Miller kwam voor het eerst met een machtige 131, terwijl Har vey 64. Lengley 58 en Hassett 50 be- ^Te^Brisbane ondervond in de srtrijd om het Sheffield Shield Zuid-Australie (240 te zware tegenstand van Queensland (377/5). De veteraan Brown, beroemd oud-tetser, 184 n.o., Talion, de oud test- keeper, 84 n.o. De Woensdag werd besteed aan het spelen van afgebroken partijen uit de 10e, 11e en 12e ronde. De uitslagen lui den: Bykova—Keiler 1—0, Larsen—Gresser 1—O.Langosh—De Silan 'A—'A, Keiler— Mora 1—0, Bykova—Heemskerk 1—0, KeilerHeemskerk 10, BykovaLar sen afgebroken. De partijen RubtsovaBelova (9e ron de) en Rubtsova—Rudenko (11» ronde) koneden wegens ziekte van Rubtsova niet worden uitgespeeld. De partij Tranmer Grushkova uit de elfde ronde, welke nog moest worden begonnen, kon wegens een ongesteldheid van de Britse speelster evenmin worden gespeeld. De stand luidt thans: 1. Chaude de Silan (Frankr.) 9 P1?1-' Liudmila Rudenko (Rusl.) 8 pnt- Phis i afgebr. partij, 3. Olga Rubtsova (Rusl) 7Va pnt. plus 2 afgebr. partijen, 4. v .en- tina Belova (Rusl.) 7Va pnt. plu® j broken partij, 5. Elizaveta i/ii 7 pnt. plus 1 afgebr. partij, 6. Edith ler (Oost-Duitsl.) 7 pnt., 7 ClPrwa Bemfii (It.) en Fenny Heemskerk (Ned.) 6 pnt. Dinsdagavond werd de strijd Tilburg—Den X00r de competitie om de West-Europa-Cup. HHIJC won met 4—3 (1—A l, 0—1). 6). Haar gezicht was krampachtig ver trokken en het was duidelijk, dat het meisje zelfs in deze droomtoestand heel erg leed. Juffrouw Duero keek naar haar en wachtte.Ze had Stella vroeger meer zien slaapwandelen, vele jaren geleden, toen ze nog een school meisje was, en ze wist dat het ver standig was niets te zeggen en haar kalim haar gang te laten gaan. Ik weet het niet. Oh, ik heb het niet gedaan, ik zou zoiets verschrik kelijks niet kunnen doen! Ik vond hem daar met dit mes...... Pilar Duero herinnerde zich plotse ling iets. De vlekken op de jurk van haar nicht, toen ze was teruggekeerd naar het hotel, die middag in Parijs! Wat waren dat voor vlekken geweest? Stella had geen uitleg gegeven, maar terwijl juffrouw Duero ze zich herin nerde door de woorden, die het meis je zoeven had gesproken, vond haar eigen verstand een antwoord en haar gelaat werd bleek van ontsteltenis, die minstens even groot was als die van Stella. Zij keek naar haar nicht met ogen die verrieden, hoe zij was geschrok ken en toen het meisje zich omkeerde en langzaam weg ging, volgde ze haar haastig, bang voor wat zou kunnen gebeuren. Maar gelukkig was er geen reden voor verdere bezorgdheid. Stella liep langzaam de gang door tot ze haar kamer bereikte, ging naar binnen en liet de deur wijd achter zich open. Haar tante volgde. Het electrisch licht brandde, maar de nietsziende ogen van het meisje hadden er geen behoefte aan. Ze liep recht de kamer door en ging op bed liggen. Pilar Duero wacht te bewegingloos, tot Stella's rustige ademhaling haar zeide, dat zij in een natuurlijke slaap was verzonken. Toen ging ze stilletjes de kamer door en dekte haar toe. Arm kind, fluisterde ze. Jou arm kind! Na een ogenblik wachten sloop ze naar haar eigen kamer en kwam kort daarna terug in een gemakkelijke peignoir, Ze liet het licht aan en zette zich in een fauteuil vóór de eleetrische haard, besloten te waken om in elk geval bij de hand te zijn, als haar nichtje haar slaapwandelingen zou her- zatten. Gelukkig was haar voorzorg niet no dig. Stella sliep de hele nacht door en bij het aanbreken van de dag ontwaak te tante Pilar zelf uit een onrustige sluimer. Toen ze zag, dat het meisje nog sliep, sloop ze stilletjes de kamer uit. Na een bad nam ze een kop sterke thee en terwijl ze die langzaam uit dronk, overwoog ze welke koers ze verder zou volgen. Dat het meisje iets op het hart had, daarvan was ze over tuigd, de moeilijkheid was het te we ten té komen wat het was.. Ik zal het haar vragen, besloot ze tenslotte. Ik zal haar vertellen wat er vannacht gebeurd is, en haar dwin gen mjj te zeggen, wat haar hindert. Dat het iets is wat in Parijs is ge beurd iets vreselijks daar ben ik zeker van. Toevalligerwijze kreeg ze een glimp van de waarheid, voor ze met haar nicht sprak, toen de post een bundel Parjjse kranten bracht, gestuurd door een Madrileens nieuwsbureau. Ze twijfelde er niet aan, dat ze voor Stel la bestemd waren, ofschoon-ze waren geadresseerd aan mejuffrouw Duero; se achtte het echter niet in strijd met haar geweten ze te openen. Toen ze de eerse krant opensloeg, trok een vetgedrukte kop haar oog en ze be gon te lezen. Even later werd haar gelaat doodsbleek. Ah! riep ze uit. Ah! en ze las met stijgende belangstelling verder, HOOFDSTUK IV. De oorzaak van de vrees. Het blad gaf een verslag van de moord, die gepleegd was in het rustig» blokje flats in Montmartre en waarvan zij tot nu toe niets had gehoord. De naam Juan Cabados trok haar aandacht en met stij gende ontzetting las zij, hoe deze Spaan se kunstenaar in zijn flat vermoord was gevonden. De moordenaar was, volgens het verslag, op heterdaad betrapt door een model, dat de politie had gewaar schuwd en hij was gearresteerd door een paar gendarmen, toen hij op het punt stond de plaats van het misdrijf te ont vluchten. De daad was verricht met een dolk van Spaanse maaksel, die op het lijk was achtergelaten, maar de beweegre den tot de daad was niet duidelijk, of schoon een gped gevulde portefeuille ge vonden op het lijk van de vermoorde man, de oplossing van het raadsel scheen te bieden. De man die voor de misdaad was gegrepen, had geweigerd over zich zelf mededelingen te doen maar hy had zijn onschuld betuigd en een verhoor door de rechter van instructie had niels kunnen onthullen, daar de beklaagde ge weigerd had de vragen te beantwoorden. Zijn zwijgen werd echter door de politie uitgelegd als het bijna zekere bewijs van zijn schuld. Een moeilijk punt was, dat de vermoorde man op het punt stond naar Spanje te vertrekken dat zijn ba gage was gevonden in het stationdepöt waarheen ze was verzonden in afwach ting van de nachttrein. De weigering van de beklaagde om Iets omtrent zichzelf mede te delen bemoeilijkte het onder zoek maar de autoriteiten hoopten zijn antecedenten te ontdekken en daardoor he t mysterie op te helderen, dat mis schien niet eens zo n grote mysterie was. Men was er bijna "ker ,van, dat roof het motief was: deze theorie werd on dersteund door net reit, dat op de ge vangene bij zun arrestatie slechts een paar francs en centimes gevonden wer den. Juffrouw Duero las het verslag zorg vuldig en keek toen de andere kranten na. Wat zij over de moord gaven, was in hoofdzaak eender, ofschoon één er aan toevoegde, dat de congierge had verklaard, dat niemand dan een goed- gekleede jongedame door de poort was gekomen, op zijn minst een uur voor de ontdekking van de misdaad. Deze ver klaring werd echter teniet gedaan door die van het model, namelijk dat de con gierge bij haar binnenkomst vast in slaap was, waaruit hij zelfs niet was ont waakt, toen zij door de poort vloog om gendarmes te halen. Het model gaf ech ter toe, dat zij zulk een jongedame op de trap, die naast de flat leidde, was tegengekomen, terwijl de gevangene, over die aangelegenheid ondervraagd, zijn overigens hardnekkig zwijgen had verbroken om te ontkennen dat hij iets van zulke dame af wist. De congierge was bovendien enkele uren later nog voor hij met het lijk of de beklaagde kon worden geconfronteerd, aan een be roerte overleden. Daar men vermoedde dat hij reeds 's-middags niet in orde was geweest en daardoor zo vast had geslapen meende men aan zijn verklaring om trent de jongedame ook al niet te veel waarde te kunnen hechten. (Wordt vervolgd). Aan de Ronde van Zwitserland zullen dit jaar maximaal 65 renners mogen deel nemen, Er zijn 6 plaatsen gereserveerd voor België, voor Italië en voor Frank- rija voorts 3 voor Nederland, Luxemburg en Oostenrijk. De deelneming van Dunse renners zal afhangen van de uitspraaK welke de U.C.I. op haar voorjaarscongres ten aanzien van Duitsland, zal doen. De Ronde van Belgisch Limburg voor amateurs zal dit jaar internationaal zijn. Er wordt gereden in 9 provinciale ploegen van 10 man. Resp. Limburg A en B, Antwerpen, Brabant, West- en Oost- viaanderen, Wallonië en Zuid-Nederland. Het programma voor het landen-ija; hockey-tournooi dat 14, 15 en 16 Februari te Den Haag en Amsterdam wordt ge houden, luidt als volgt: Den Haag: 14 Februari: Frankrijk— Italië; 15 Februari: NederlandFrankrijk; 16 Februari: Nederland—Italië. Amsterdam: 14 Februari: Nederland— België; 16 Februari: BelgiëItalië; 18 Februari; BelgiëFrankrijk. Zondag a.s. zal Kees Mijnderji de be- kende oud-internationaal, tegen U.V.S. te Leiden zijn 300e competitiewedstrijd spelen voor D.F.C. Voor de derde ronde van de Engelse Beker werden enkele wedstrjjden over gespeeld. De uitslagen luiden: Fulham—Charlton Athletic 1—2, Liver pool—Blackburn Rovers 2—1, PrjJJJJ™ North End—Watford 0-1, Southampton -Northampton,2-3.West^^mpfon bton—Cardiff City 0—1. M*[d hnd^ffeh!l£ton °ViUa (na 'verlen ging") Deze wedstrijd wordt Maandag 18 januari voor de tweede maal over ge- speeld. Vrijdag 11 Januari! HILVERSUM I (301.5 m.) 7.00-24.00 NCRV. 7 00 Nieuws, 7.J5 Een woord voor de dag, 7.30 SLUITING, 8.30 Nieuws, 8.40 Gewijde muziek, 9.00 Weer, 'J.03 Gram, 9.15 V. d. zie ken. 9.30 Gram, 10.30 Morgendienat, 11.00 Alt (sjj pigno 1130 12.00 Koorconc, 12.33 Meti opolé-ork. 13 00 Nieuws, 13.15 Mandoll- neinuriek 13 45 Gram, 14.40 Voordracht, 15.00 Gram 15 in Concertgebouw-kwintet. 15.40 Voordracht 16.00 Kamerkwartet, 16.30 SLUI- Voprdtacht, voordracht. 17.45 Cause- rie in''t Esperanto, 18.00 Geestelijke liederen, ia15 Het begin", causerie, 18.30 v. d. Strijd krachten. 19.00 Nieuws, 19.15 Regeringsuitz. lil 35 Gram. 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 2(105 Gram, 20.15 Strljkork, 20.45 Causerie, 21.15 Gram, 21.30 Gemengd koor, Arnh. or kest,ver. en sohsten, 22.45 Avondoverdenklng, 23.00 Nieuws, 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM ij (41g m 7M VAHA 1000 VPRO, 10.3(1 VARA, 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19'3X 21,00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00- 24.00 VARA. .';00.,1Nleuws' 7.18 Gram, 7.30 SLUITING, n lÏÏ NieuWS, 8.43 Gram, 8.50 V. d. vrouw, 9.00 Weer. 9.03 Gram, 9.30-9 35 Waterst., 10.00 Causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Gram, 10.30 V. d. zieken, 11.00 V. d vrouw, 11.15 Orgelspel, 11.40 Lichte muziek. 12.33 Sport- praatje, 12.45 Gram, 13.00 Nieuws, 13.15 Po pulair conc, 13.45 Gram, 14.00 V. d. vrouw, 14.20 Sopraan en piano, 15.00 Voordracht, 15.20 Kamerork, 16-00 Filmprogr, 16.30 SLUI TING, 17.30 Muzikale causerie, 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties, 18.45 Kwartet, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Gram, 19.30 Causerie, 19.50 Tien voor acht, 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbespr, 20.10 Mensen aan het werk, cau serie, 21.00 Verzoekprogr, 21.25 Aether-forum, 21.55 Buitenl. weekoverz, 22.10 Lachte mui, 22.40 Causerie, 22.45 Avondwijding, 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. Radiodistributie III: 7.00 VI Br: nw» 7.05-7.30 gram 8.30 VI Br: conc 9.00 nws 9.05 lichte muz 10.00 Eng LP: nws 10.10 verzpr 11.00 Harry Gold en zün „Pieces of eight" ens 11.30 NWDR reclt en sopr 12.00 VI Br licht casino- cone 12.30 weerteer 32.32 vervolg conc 13 nws en caus 13.15 orgel en zang 14.00 Eng HS: nws 14.00 pop muz 15.00 Joe Loss en ork 15.45-16.30 BBC Welsh Orch 17.30 Kootw: Djakarta 18 Bèro- munster: amusconc 1830 VI Br: v. d. Sold 19.00 nws en sportoverz 19.30 lichte muz 19.45 filmmuz 20.15 filmre vue 20.30 Eng LP: „Up the pole" 21.00 uitwispr Londen-Stookholm 22.00 VI Br: nws 22.15 gev muz 22 50 ni s 22.55 gram 23.00 lichte muz. Radiodistributie IV: 7.00 Lux: nws 7.15-7.30 „Bonjour, ie Monde" 8.30 Fr Br: conc 900 kookpr 9.10 symphmuz 10.00 Lux: Le Ménage en Musique (VI) 11.00 Le Ménage en Musique (Fr) 11.30 Eng HS: Victor Silvester 12.00 Anton en ork 12 30 Fr Br: Jean Delhey en ens 13.00 Eng LP: orgel 13.30 kerstpr v d kind 14.00 BBC Schots ork 15.00 v d vrouw 15 40-16.30 NWDR gev muz 17.30 Fr Br v d ziek 17.40 Emma Piel (zang) 18.00 v d Sold 18.30 Eng LP Geraldo en „String Choir" 19.00 San dy Macpherson 19.15 Harry Leader en ork 19.45 hoorsp 20.00 Fr Br omr ork m sol 21.15 Charlie Kunz 21.30 BèromUnster: lied 22.00 Eng LP: „over the garden wall" 22.30 „The dancing Partner", hoorsp 23.00 nws 23.15 „To pic for to-night" 23.20 achlagerwed- ■t*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2