Nieuws „it STAD en OMTREK De catastrofe van 7 Sept 1944 in het Sterrebos K/Lil G 'heUS'nH„lp Finse regering behaalt zege Chelsea op weg naar Wembley LAATSTE BERICHTEN Koningin naar Oostenrijkse Alpen De opruiming een succes e» -A""ï Moeder worstelt met een adelaar-kinderrover Doorvoer naar Duitsland SPORT IN ENGELAND Gelegenheid maakt de dief Met oudste drie Prinsesjes „Asturias" bracht 1500 militairen thuis Run op koopjes en courant goed Kapitein Westerling en zijn leger Donderdag 12 januari 1950 PAGINA I TERUGKEER VAN DE VOGELS lelletjes GEZEEFDE BRANDSTOF VERBETERING ARCHIEF GEBOUW VERBETERING POLITIE- BUREAU DEZE MILITAIREN KOMEN THUIS VERHOGING GASPRIJS GEVAARLIJKE ONOPLETTENDHEID DE KOSTEN VAN DE OORLOGSMONUMENTEN BURGERLIJKE STAND VERBETERING ZWEM PLAATS BELGISCHE KUNST IN DEN VREEMDE NEDERLANDSE KUNST IN ENGELAND LOONPOLITIEK GOED GEKEURD m M Brentford—Chelsea voor de beker. Bowie, een der Chelsea voorspelers, heeft de bal naar het Brentford-doel geschoten; Monk, de linksachter der thuisclub, tracht tevergeefs het leer weg te koppen; ook doelman Jefferies krijgt geen kans de kogel te houden en aldus noteert Chelsea het enige doelpunt van de wedstrijd. Negen flessen champagne HET GROTE AVONTUUR Hoe Chelsea won Haagse slagers kochten ambtenaar om De vreemde schoorsteenbedekking van het m.s. „Friesland' is niet 'het laatste model Borsalino voor schepen, maar een inrichting om de rook-afvoer niet op het achterschip te doen neerslaan. De „Fries land' behoort toe aan de Kon. Rott.Lloyd. elke morgen thee op bed..." DE VOORJAARSLICHTING 1950 BRUTALE STRAATROOF MISLUKT GROTE PARTIJ MUNITIE IN SOEST ONTDEKT JORIS DIELS EN DE HAAGSE COMEDIE STUDIE IN AMERIK Tengevolge van de voor het Sterrebos zo calastrophale hevige storm van 7 Sept. 1944, waarbij een groot aantal torse bo men werd ontworteld en dat is hst begin geweest van de verdere betreu renswaardige aftakeling van ons bos was er voor verschillende vogelsoorten geen voldoende nestgelegenheid meer. verscheidene soorten nestelen n.l- in spleten en gaten in stevige stammen- Bo vendien wareni er niet voldoende voedsel bonnen meer beschikbaar. Derhalve na men vele vogels de wijk naar elders. Het Hof te Vlaardingen heeft van deze .trek geprofiteerd- Daar ontmoetten we in de zomer van 1945 vogels, die we er niet eerder zagen en die we tegelijkertijd tevergeefs in 't vrijwel boomloze Sterre bos zochten. Een van deze uitgewekenen was de grote bonte specht, van welke soort er eertijds stellig wel 5 paren voorkwamen. Dank zij de goede zorgen van de Plant soenendienst is er de laatste jaren heel wat nieuw hout aangeplant en er zijn reeds flinke bomem bijgekomen. Het Sterrebos gaat nu gelukkig weer op een heus bos iij-ken en gelukkig is dit ook opgemerkt door een wijfje grote bonte Specht, dat ik een paar weken geleden voor het eerst weer in het bos ontmoette. Ijog steeds is zij daar aanwezig, zodat ik alle hoop heb, dat zij in hdt prille weg^arsamene.ChtVri?ndi ^al kunnend be- fnl ÜH' samen D gezin te stichten, waar- zij een nesthol zullen moeten hakken Wanneer je eenmaal op je genomen hebt om elke week onder een rubriek iets te schrijve» kan het wel eens voorkomen, oat j« ps er voor neerzet en toch niet weet waar je aan beginnen moet. Ook deze week is het mij zo vergaan. Ik zat een poosje op mn potlood te bijten en nog wilde er maar niets op het papier Mijn vrouw had al een paar maal 5 naar me gekeken en opeens zei ze Ik sinkto Hl8a*' wat kolen halen." loodste cl™ ?1" beneden e" begon in m'n mei m'n p U scb®PPen, eigenlijk meer de kcden bd wat anders dan bij Opeens viel het me op dat er bij iedere Bcnep die ik deed veel gruis mee kwam. *n daardoor ben ik aan het peinzen gegaan. Ik had eens op een koienopslag- piaats gewerkt en gezien hoe het werk aaar geregeld werd- De kolen werden r,)vagon aangevoerd en met een trans portband gelost. Deze band kon men op noogte stellen dus konden ze daarmee hoge bergen kolen maken. Wanneer een grossier 0f handelaar kolen bestelde, laten we zeggen anthraciet, dan werden deze kolen in een breker geschept. Deze breker bestaat uit twee lange assen met punten die tussen elkaar ingrijpen. Zoiets als een wringer met punten op rollen die Jets van elkander staan. Wanneer de kolen door die breker gin gen werden ze dus kleiner gemaakt e» Vielen op een daaronder gestelde trans portband. Deze voerde ze naar een zeef, welke bestond uit twee zwevende opper vlakken. Een met grote mazen boven en een met kleine mazen daaronder. De zeef zat aan een excentriek verbonden zoals wij dat kennen bij een „Vliegende hol- lander." Bij het aanzetten van de motor werd de zeef dus flink geschud en wer den de kolen op grootte gesorteerd. Dit alles ging door mijn hoofd bij het vullen van m'n kit je. Ik ben verband gaan leggen tussen deze koten en de K. A. B. De grote kolen, dus eerste sortereing zijn de K.A.B-ers, die van betekenis zijn voor het stoken van belangrijke objecten. Laten we maar zeggen de afdelings-, dictricts- en hoofd besturen der K.AB. Misschien mag ik daaronder <met een beetje bescheiden- inschaketen. "Cred° Pu*n0' clubs rijkste,'Sing^fn IVa R°nbela"S- K°ASB^eersUzi!n Vbrïfd16" W" grids nu r blljft dan over, het bet- d°ooft0zneTfs is lan"^r het gruis eenmaal in ons kitje Wel meedoen. bet vuur mag het Maar kunnen we het in onze kolen- Kist opvangen en verzamelen, dan heeft het geen waarde en gaat het naar de vuil. nis belt Het gruis, dat bij de zeef opgevangen wordV kan weer bruikbaar gemaakt wor- ren en heeft z'n waarde dus nog niet ver loren. Daar worden n l. de eierkolen, dus ook goede brandstoffen van geperst. Om nog even bij de beeldspraak te blijven. Vrienden waaronder kunt ge U zelf rangschikken? (Bedenk echter wel, grote kolen kunnen tijdens transport van handelaar naar kolenkist of haard geheel verpulveren). En nu een wenk voor het bruikbare jpbis. „Credo Pugno" is elke Vrijdag om '■30 in het KA-B. gebouw om eitjes te persen." Cee Pee. .(tlföUP in de stam van een der stevige popels, die in de omgeving van de Maaskant nog ziin overgebleven. Nu 'zal men opmerken: Konden de spechten daar in de af^elop^n vijf jaren dan ook niet nestelen? Nee, daarvoor be vatte het bos te weinig bomen. De vogels stonden geen voldoende voedseibomen ter beschikking, terwijl dit, dank zij de nieuwe aanplant, nu wel het geval is- Weliswaar bieden de jonge bomen nog geen ruimte voor een spechtenhol, doch daarin voorzien de bomen van voor de catastrophe. Zoals gezegd, ik heb goede hoop, dat de spechten zich metterwoon in ons bos zullen vestigen. Ofschoon er, zoals reeds opgemerkt, verscheidene vogels tengevolge van de ontbossing zijn verdwenen-, waren er weer andere, die zich hebben gevestigd in het Sterrebos- Dat zijn vogels, die meer op kreupelhout zijn aangewezen en daarin graag nestelen, zoals b.v. de gras mus, het kneutje en nog 'n paar anderen- Hun aantal weegt toch bij lange na niet op tegen het aantal soorten, dat ons heef verlaten. Laten we daarom hopen, dat het spechtenwijfje zal slagen erj dat haar voorbeeld door tal van andere vo gels wordt gevolgd- Als U nu in het bos of op onkruid- veldjes daarbuiten soms een. stelletje mussen ontdekt, waarvan het U opvalt, dat. zij een enigszins ander geluid ma.ken, dan heeft U niet te doen met onze ge wone straatmussen, doch met de elegante ringmussen. In het voorjaar makara zij hun nesten in wilgenbomen langs de pol derwegen en als hun kroost vliegvaardig is, verzamelen zij zich in troepjes en stropen- het hele land af op zoek naar orakruidzaden- Hetzelfde is h-et geval met de kool- en pimpelmezen met dit verschil, dat, zij geen zaden, doch uitsluitend insecten consumeren. Bekend is ook (vooral in de win-ter) hun belangstelling voor soek zwoerd, olienoten en kaaskorstjes. Door deze voor de vogels in de tuin op te han gen. kunnen wc ze soms heel dicht bil onze woning lokken en genieten van de acrobatische toeren, die ze daarbij ma ken. Spreeuwen en merels kan men in tn d-e winter tracterera op rotte appeisren peren, terwijl de roodborstjes daar weieens een mondje van nemen Inmiddels is er al 'n h^ster de wiriter- raf naaktbloelende JasmM», diafi gele bloempjes vertoont. Dank ver zachte weer zijn ze nog eerder dan anders en hetzelfde kan gezegd worden van de Kerstroos, die we hier en, daar eveneens bloeiend kunnen aantreffen. eigenlijk al weer beloften voor bet komende voorjaar, dat binnen zeer afzienbare tijd komen zal. A. d-e Jong Het archiefgebouw aan het Oude Kerk hof moet brandvrij gemaakt worden. Dit kan gebeuren door bekleding van de zol dervloer met ferrocalplaten. De kosten hiervan zijn 2100. Bovendien moet een centrale verwarmingsinstallatie worden aangelegd, waarvan de kosten, inbegre pen het dichtmetselen van ran>cn, het hakken en breken, het mgken van een ketelhuis en het aanbrengen van venti- latieroosters 13.500 zal bedragen. Vandaag, Donderdag 12 Januari: Mis van. Driekoningen. Bon 544 aan het postkantoor inwisselen tegep, 1 voor BriCo. Musis Sacrum, 8 uur: R. K. Bond van Administratief Personeel, feestavond. Ver, Lokaal, 7.30 uur: Uitvoering door ïi-et kinderkoor „Leoteklanken". Morgen, Vrijdag 13 Januari: Octaaf van Driekoningen. Bon 544 aan het postkantoor inwisselen tegen 1 voor CriDi. Raadhuis, misschien 7.30 precies: Opening van d,e Begrotingsdebatten. Al gemene Beschouwingen. Overmorgen, Zaterdag 14 Januari: H. Hilarius. Geen agenda. Dagelijks: Bioscopen: Passage, 2, 7 en 9.30 uur: De grote passie. (Voor vol wassenen) Mono-pole: 2, 7 en 9 uur: Per luchtpost (14 jaar). In het politiebureau moet worden aangebracht een bergplaats voor gevon den voorwerpen. De schoeiïng aan de achterzijde van het terrein van het hoofd bureau moet worden vernieuwd. Opberg- kasten voor de correspondentie, volgens het decimale registratuurstelsel geordend, moeten worden aangeschaft. Alles hij el kaar zal dit 5.136 kosten. Met het troepentransportschip „Water; man", vermoedelijke aankomst 16 Januari a.s. te Rotterdam, komen de volgende 13 Schiedamse —ilitairen mee. A. M. Anemaat, Mariastraat 42a; J. H. J. Beuk-elm-an, Strijensestraat 45; H. L. M. Ie Blansch. Van Beverenstraat 17; T. L. Dries, Villastraat 92; A. Hamerslag, Herenstraat 39; J. Hendriks, Gasstraat 32; H. P. M. den Herder, Pernissestraat 3a; J. J. Kapteijn, Laan 15; J. G. van Ko nijnenburg, Broersvest 147; A. M. Mel- ch-ers. Nieuwe H-aven 115; G. M. Nijman, Schiedamseweg 194; P. N. d-e Vries, Louisa de Colignystraat 32; A. F. Wiegel, Kort- landstraat 29a. De verhoging van de kolenprijs heeft het noodzakelijk gemaakt, dat de prijs van het gas. geleverd door de Gasfabriek, wordt verhoogd. De billijkheid brengt mede, dat zowel de prijs van het gas geleverd over d-e ge wone meter en over de penningmeter, als die van het gas geleverd aan grootver bruikers wordt verhoogd. Door het Directoraat-Generaal van de Prijzen is er in bewilligd, dat de ver hoging 1 Ce™1 P'er M3 zal bedragen. B. en W. stellen d-e Raa-d voor om met gebruikmaking van deze machtiging te besluiten tot invoering van een verhoging van d-e gasprijs met 1 cent per M3, met ingang van 1 Februari a.s. Zonder voldoende uit te kijken startte gisteren de vrachtauto-bestuurder G. v. d. H. zijn wagen, die in de richting Vlaardingen op het Rubenssplein stond. Onmiddellijk trok hij zijn wagen uit de bocht teneinde in de richting van de stad terug te rijden. De motorrijder D. V. was echter juist bezig hem te passeren, zodat deze tussen de auto en het trottoir klem werd gedrukt. De gevolgen waren vrij ernstig. V. scheen ernstig letsel gekregen te hebben, welke indruk versterkt werd door de toestand van zijn motor, die zwaar beschadigd was. Met een ambu lance van de G. G. en G. D. is het slacht offer naar het ziekenhuis in Vlaardingen overgebracht. Na onderzocht te zijn, kon hij door dezelfde ambulance naar huis worden vervoerd. Bij de Raad is een becijfering van de kosten ingediend voor de oprichting van de oorlogsmonumenten. Er werd reeds een crediet toegestaan van 25.500. Hiervan is 5.200 gebruikt voor de plaatsing van het beeld in het Julianapark. Er is voor de elders te plaatsen gedenktekenen nog 20.300. Dit bedrag is niet toereikend. Voor het aanbrengen van zerken op de Algemene en R. K. Begraafplaats zal nodig zijn 2-425. Het monument in de Plantage is begroot op 45.000, terwijl dit bedrag nog eens verhoogd is met 7.500 voor een daarbij passende be planting. Er blijft dus een tekort van 34.625. GEBOREN: Deliana R., dr van K. W. Komijn en R. Roos OVERLEDEN: W.' P. Altorf, 47 jr; J. H. v. d. Have, 7 maanden. Het gemeentelijk zwembad zal op de volgende wijzen verbeterd worden. De oevenverdediging van het damesbad moet worden hersteld voor 12.000; de water zuiveringsinstallatie met het gebouw daarvoor zal 95.000 kosten. Daarbij moet een transformatorruimte komen van 10.000. Een duiker tussen het da mes- en herenbad kost 3.000. In totaal zal deze verbetering 120.000 kosten. Hoe een moeder haar kind, na een heftige worsteling, uit de klauwen van een reusaentige adelaar redde, die in de tuin van haar woning, in een buitenwijk van Sydney (Australië) was neergestre ken, wordt in een Reuterbericht uit die stad gemeld. Buren hoorden de vrouw roepen „red mijn baby!" en snelden te hulp- Zij zagen de vrouw worstelen met de arend, welks vleugels een spanwijdte hadden van onge veer drie meter. De vrouw slaagde er eindelijk in het kind uit de klauwen van het dier te bevrijden en haar huis in te komen. De adelaar, nog steeds bloed dorstig, sloeg met vleugels en klauwen tegen tegen de deur, tolda ('e buren hem konden verjagen- Later werd de vogel door de politie gevangen: men wierp een deken over hem heen. De armen van de moeder waren ge wond en moeder zowel als kind waren geheel overstuur. Een man uit de buurt verklaarde, dat de adelaar hem toebehoorde en dat deze uit zijn kooi van gaas was ontsnapt. De arend was reeds tien jaar als .„huisdier" in 's mans bezit. Belgische onrust en vragen aan de minister De heer Koninckx, afgevaardigde van Antwerpen, heeft de minister van buiten landse zaken de volgende vragen gesteld. „Is het juist en de minister bekend, dat de Nederlandse regering stappen heeft ondernomen bij de autoriteiten te Was hington om te bewerkstelligen, dat graanschepen, bestemd voor West Duits land en die te Antwerpen hadden moeten overladen, in Januari naar Rotterdam zouden worden omgeleid?" „Is het de minister bekend, dat de Amerikaanse autoriteiten gedeeltelijk op dit verzoek zijn ingegaan en daarmede verband houdende maatregelen hebben laten nemen door de Duitse firma's voor wie het graan bestemd is?" „Mag ik vragen of de Belgische rege ring op de hoogte is gehouden van deze onderhandelingen, hetzij door de Neder landse regering, hetzij door die van de Ver. Staten?" Gisteren werd te Londen een tentoon stelling geopend van werken van baron Isidor Opsomer. De tentoonstelling om vat een vijftigtal portretten en landschap pen van de kunstenaar. Een andere grote kunstenaar uit België, de in November 1.1. overleden James Ensor zal worden herdacht met een grote retrospectieve tentoonstelling tijdens de Biennale te Venetië, welke van Juni tot October 1950 zal worden gehouden. Op exposities georganiseerd door d-e Women's international art club" en de .Arts council of Great Britain", hebben enige Nederlandse kunstenaressen enkele harer werkstukken in Engeland kunnen tentoonstellen. Behalve in Londen werd het werk ten toongesteld in elf andere steden in Enge land. Het waren schilderijen en beeld houwwerken van de dames Bauer, Bie- ruma Oosting, Va-n Pallandt en Rueb. De Tsjechische regering heeft aan de Intern vluchtelingenorganisatie (I.R.O bevel gegeven, haar missie in Praag vóór 15 Januari op te heffen De IR.O. heeft thans in O. Europa geen enkele vertegen woordiging meer. (telefonisch van onze Scandinavische correspondent) Met 90 tegen 69 stemmen heeft de Finse rijksdag vanmorgen om half vijf haar ver trouwen uitgesproken in de regering- Fagerholm. Vier en twintig leden ont hielden zich van stemming. Er werd een resolutie aangenomen, waarin de urgente loonpolitiek van de regering juist werd genoemd en verklaard werd, dat deze maatregel in overeenstemming is met de jongste ontwikkeling op sociaal-econo misch gebied. Naar aanleiding van de door de rege ring geëiste loonsverhoging van 7'<2% werd de rijksdag Dinsdag op initiatief van de burgerlijke partijen bijeengeroe pen. De agrarische partij diende een motie van wantrouwen in, waarna de debatten begonnen, die van gistermiddag tot van morgen half vijf voortduurden. Voor de derde maal heeft de regering een motie van wantrouwen overleefd. De felle oppositie-leider Urko Kekkonen, leider van de agrarische partij, heeft ten dusver tevergeefs getracht het regerings- heft in handen te krijgen. Het overwegen de deel van de burgerlijke partijen ach, een regeringscrisis in het gezicht van de presidentsverkiezingen ongewenst en wil laas, de referee had even tevoren, hele maal alléén, geconstateerd, dat Campbell „en passant" had gekorfbald en het feest ging dus niet door, maar dit was olie op de golven van Chelsea. Dit had tot ge volg, dat een zeer geladen Bowie een soloren ondernam met half Brentford op z'n hielen en, bij het doel beland, het kleinood feilloos in het net depo neerde, waarna Chelsea zich de rest van de speeltijd vergenoegde met Brentford op schoots-afstand te houden. Als enig vermeldenswaards zij nog verhaald, dat dr O'Flanagan, die vroeger Arsenal-man was, maar tegenwoordig in Brentford voetbalt, zijn medische hulp wilde ver lenen aan Chelsea-baek Danny Winter, maar de referee wees hem resoluut terug onder de opmerking: ..Daar zijn de trai ners voor!" Zal je gebeuren.... Dit alles ging om de Cup Deze Cup, die met een grootse naam „Football Association Challenge Cup" heet, die 25 -/- heeft gekost en die negen flessen champagne kan bevatten, welnu, deze Cup had Wolverhampton Wanderers, de tegenwoordige eigenaar, meegenomen naar Plymouth en daar in de kleedkamer der Wolves neergepoot, ter stimulans. Billy Wright „and his boys" keken er met aandacht naar, hoewel wij tot 1890 moeten terug gaan om te aanschouwen, dat een team, in casu Blackburn Rovers, tweemaal achtereen dit kleinood won- Over deze eerste horde zouden de Wolves echter niet struikelen.... Half Engeland kreeg echter koude ril lingen, toen men vernam, dat het stoere Wolverhampton met de hakken over de sloot een gelijk spel had bevochten in Plymouth en het staat nog altijd te be zien, of ze de „replay" halen. Nóg erger (Van onze medewerker) ïeovilS)e transit...." Chelsea.... „Gluria mundi Zó vergaat de grootheid dezer wereld. Uns arm Klein Veovillje, dat jaar-in jaar-uit kiekeboe speelde met de Srat® Omes op het toneel van de Bokaal; dit Yeoviltje, warm gegalmd door 4.uuu „stad"-genoten, die de verre reis naar Chesterfield hadden aanvaard, vocht zwaar en moeizaam en heldhaftig, doch moest uiteindelijk het fiere hoofd buigen voor de overmacht der betaalde voet ballers in een, wat de Engelsen noemen, „gallant fight". Dit had het lot zo beslist, toen Yeovil „van honk" lootte en met een aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid voor speld kon worden, dat zij, ver van Moe ders pappot, geen tweede maal de kans zouden krijgen, de prestatie van 't vorig jaar te herhalen; éérst een zege op de tweede-klasser Bury en daarné een feil loze triomf over de eerste-klasser Sun derland- De Yeovil-jongens behoeven het zich echter niet aan te trekken, want ze maakten er tenminste nog een „show" van; hun beide andere non-league-ge noten, Weymouth en Nuneaton, werden zonder vorm van proces met huid an haar door hun tegenstanders verzwolgen. Zo ontstaat de grootheid dezer we reld: ons aller Chelsea, dat nog nooit, wat dan ook, won met uitzondering van het wereldrecord gelijk spel ging zonder blikken of blozen bij Brentford op visite, speelde twee volle klassen beter en triomfeerde met de magerste aller zeges, kennelijk krach ten sparend voor de Final- Alle chauvinisme zij ons vreemd, in dien wij getuigen, dat Brentford wel wou, maar niet kon en Chelsea wel kon, maar niet wou. Nu kwam er vlak voor de aanvang een domper op onze blauwe broeders, toen een spiertje van Bentley, oftewel „Roving Roy", een electrische test niet weerstond en de opperste lei ding derhalve besliste dat er geen gek- heidjes konden worden uitgehaald in Cup-matches, waarna het team 'n beetje door elkaar werd gehannest, hetgeen niet mocht hinderen. Billington ging naar centre-forward en Williams kwam ais inside-left en het hele stel gaf van de aanvang af een nummertje shortpassing weg, zoals zelfs niet in het boekje van de heer Van Emmenes te vinden is en Brentford trachtte met kunst en vlieg werk alle mogelijke dijkdoorbraken te stutten. Dat duurde op de klok af 14 minuten. Toen kreeg Campbell 't „leder", zoals dat origineel heet; hij switchte met bal-en-al naar binnen, kwam voor het vreemde fort en joeg een kogel in, waar van de resonnance op Piccadilly Circus ko«n worden waargenomen, waarbij de keeper van Brentford dacht, dat hij het hoorde donderen in Keulen- Helaas, he- supporters bij hun terugkeer éérst de tickets voor de revanche gingen bestellen en pas daarna moeder-de-vrouw verslag gingen doen van hun visite aan de oor logshaven Arsenal was weer eens historisch lucky"; vlak voor tijd scoorden ze de enige goal tegen een met tien man spe lend Sheffield Wednesday- De Spurs wonnen, maar aangezien de Spurs nooit iets anders doen dan winnen, was deze zege op Stoke géén verrassing, behalve voor de familie van wijlen de heer Wedgwood, van de serviezen. Zo is het Grote Avontuur dus weer begonnen- Er volgen Woensdag en Donderdag nog 'n stelletje her-examens daarna z(jn de 64 gereduceerd tot 32. Het feest is uitgedijd tot één groot fes tijn De ouderen onder U herinneren zich nog wel, hoe bescheiden die éérste Cup Final wgs tussen de Royal Engineers en de Wanderers in 1872, toen de Wanderers met 1-0 wonnen. Dat was de goeie ouwe tijd. Toen trainde men aileen nog met een voetbal zónder sponsen, zónder hal ma, zónder golf, zónder klaverjassen en zónder week-endjes in Brighton- Maar de tijden veranderen en wij veranderen met hen en geen enkele manager philo- sofeert er tegenwoordig over, om een Cup-team een voetbal te laten zien, ten zij bij de afrap. Dit is de twintigste eeuw... kennelijk haar krachten sparen tot na deze verkiezingen, waarna de regering automatisch aftreedt. De buitenlandse commissie van de rijks dag is gisteren niet gereed gekomen met de behandeling van het Sovjet-Russische memorandum over in Finland verborgen Russische „oorlogsmisdadigers". Vandaag vergadert zij opnieuw. Ondanks de wens van de regering om het antwoord zo spoe dig mogelijk te sturen is het mogelijk, dat de discussies het antwoord zullen ver tragen tot de dag, waarop de 300 elee- toren zullen worden gekozen. De communistische representanten in de commissie gaan uit van het standpunt, dat de regering-Pekkala al het mogelijke heeft gedaan om de „oorlogsmisdadigers" op te sporen en uit te leveren. Voorts hebben de volksdemocraten in de rijksdag gisteren weer geïnterpelleerd over da opheffing van de /ieviezendwang tussen Finland en de Scandinavische landen, en die volgens hen bedoeld was om de Rus sische „oorlogsmisdadigers" in de ge legenheid te stellen hun vlucht uit Fin land te vergemakkelijken. Twee Haagse slagers F. W. en C. O. stonden gisteren in hoger beroep terecht voor het Haagse Hof. Zij waren door de rechtbank tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat zij in de zomer van 1949 een ambtenaar in functie voor f 450 omgekocht hadden de dossiers van hun zaken te laten verdwijnen. Als kroongetuige werd de corrupte ambtenaar J. S. gehoord, die inmiddels door de rechtbank tot drie jaar gevan genisstraf werd veroordeeld. Hij verheel de het Hof niet, dat hij, nadat hij op het parket in contact was gekomen met de twee slagers, in een gesprek bij de verdachten thuis, hen gesuggereerd had, dat er met hem wel te knoeien was. De procureur-fiscaal merkte op, dat in deze zaak het spreekwoord, dat „de ge legenheid een dief maakt" weer opgeld deed. Hij requireerde tegen een der ver dachten zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, alsmede een boete van 150. "V Indien de omstandigheden zulks verblijf naar Nederland werd terug» toelaten, hoopt de Koningin haar vacantie dit jaar tijdens het winter- sportseizoen in de Oostenrijkse Al pen door te brengen. De oudste drie Prinsesjes zullen haar Moeder ver gezellen. Het buitenlands verblijf zal enige weken duren. Mevrouw Pennink zal in de ochtenduren toezicht houden op het schoolwerk, dat de Prinsesjes meekrijgen. Het vertrek is in de tweede helft van Februari voorzien. De Koningin en haar kinderen zullen zich per trein naar St. Anton begeven, vanwaar H. M. het vorige jaar tengevolge der politieke om standigheden na een zo kortstondig Met ruim 1500 militairen aan boord, allen behorende tot de 7-December-divi- sie, is het 22.445 ton metende ss. „As- turas" vannacht uit Indonesië in Rotter dam angekomen. Tijdens de debarkatie hedenochtend vertelde ons de comman derend officier troepen, luit.-kolonel Boissevain, iets over het verloop van de reis. Het bleek, dat deze een aangenaam verloop heeft gehad. De militairen «lie pen voor het grootste deel in hutten- „De verzorging was prima en iedere morgen kregen de jongens thee op bed", zo zei de overste. Op 24 December, even voor Colombo, moest de scheepsarts een van de militairen opereren, die een aanval van acute blindedarm-ontsteking had. Precies een week later, op Oudejaarsdag, moest een andere militair een soortge lijke operatie ondergaan. Verder bracht de „Asturias" 135 vrou wen en 141 kinderen naar Nederland, ter wijl er ook nog 45 gewone passagiers aan boord zün. Twaalf hiervan zijn Indone sische studenten, zgn. Malino-studenten, die in Nederland gaan studeren. Voor de debarkatie, die werd opge luisterd door muziek van het trompeter- corps van de Huzaren van Boreel, wer den namens H. M. de Koningin woorden van welkom gesproken door ritmeester W- Bischoff van Heemskerck, namens de regering door de staatssecretaris van Oorlog, mr. W. Fockema Andreae en door kolonel C. Pahud de Mortanges, namens de inspecteur-generaal van de Koninklij ke Landmacht, Prins Bernhard. De ontscheping werd o.m. bijgewoond door gen.-majoor H. Dürst Britt, oud commandant van de 7 December-divisie, er. door de commandant van de strijd krachten te velde, gen.-majoor A. Op somer. (Van onze verslaggever). De voorjaarsppruiming van dit jaar ls, volgens onze eerste, vluchtige indrukken, een succes. De meeste zakenlieden zijn niet tevreden, al wijzen zij er op, dat de tijd nog niet verstreken is. Er is merk waardig veel vraag naar textiel geweest, maar ook schoenen, meubelen en andere gebruiksgoederen hadden veel belang stelling. Het publiek was op koopjes uit en het zocht naarstig naar wat het heb ben wilde. De eerste dagen was er een run op de extra koopjes, men stond er, als het moest, voor in de rij. Die koopjes vor men meestal enige partijtjes restanten, waar de winkelier niet veel meer in ziet en die hij dus dikwijls ook wel voor reclame voor „elke prijs" aanbiedt. De groep mensen, die daarop uit waren ,is veel groter geweest dan vorige jaren, terwijl anderzijds ook de hoeveelheid van deze restanten veel groter was. De normale opruimingsverkoop is de eerste dagen minder geweest dan vorig jaar. Dat is wellicht toe te schrijven aan het feit, dat het vorig jaar bij de textiel de puntenvrije verkoop een extra attrac tie was, die nu niet meer gold, men was immers twee maanden puntenvrije ver koop gewend. Uiterst veel belangstelling bestond voor courante goederen als tricot onder goed en huishoudlinnen. Enige zaken hadden dit ook in de opruiming gedaan, als z.g. „tweede-keus goed" en hadden daarmee een geweldig succes. Andere zaken, vooral in de dichtbewoonde volks buurten, hebben chronisch gebrek aan deze goederen, alles wat zij ervan aan krijgen, is direct weer weg. Maar ook is er veel confectie verkocht. Ook hier waren er veel koopjes, minder goed, dat voor koop was en vlot wegging. Men merkte aan alles, dat het publiek zocht, het zocht naar goed kope dingen, die het gebruiken kon en uit het vele kopen kan men opmaken, dat men in het algemeen slaagde. Dit is b.v. bi.f de schoenen het geval geweest. De schoenen waren In de op- courant goed, overjarig gc zeer aantrekkelijke prijs te ruiming niet zo verschrikkelijk veel goedkoper dan de gewone prijs. Toch zijn er veel schoenen gekocht, omdat men blijkbaar tot nu gewacht had om ze te kopen. Meubelen kon men wel te gen zeer billijke prijzen verwerven, voor al losse stukken en menigeen heeft zijn inventaris met zo'n buitenkansje aange vuld. Wat zijn nu de conclusies? Waar haalt het publiek het geld van daan? Is er zo'n geldschaarste? Dit zijn de vragen die zich, na een onderzoek, als dit, voordoen. In het algemeen kan men zeggen dat het publiek er op uit was te gen lage prijs iets te kopen, dat men no dig had. Maar daarbij bleek wel eens, dat men de praktijk van de opruiming ver geten was. Men voelde zich soms bekocht als men voor een heel zacht prijsje iets gekocht had, dat tegenviel. Men bedenke echter, dat bij de opruiming het risico als we dat zo zouden mogen noemen aan de kant van de klant is. Wanneer een paar handschoenen van 10.90 voor 1.90 wordt aangeboden, kan men be grijpen, dat er iets mee is. Men hoeft dan later niet op ruilen aan te dringen, want men wist dat tevoren. Het zoeken naar koopjes wiist op geldschaarste, maar er is aan de andere kant zoveel verkocht, dat men moet concluderen, dat dit niet alleen van de kinderbijslag gebeurd kan zijn, voor zoveel men die dan reeds had geïncasseerd. De kinderbijslag wordt zeker in zijn geheel voor practische uitgaven bewaard. Men zoekt naar goedkope dingen, omdat dat potje te gering is om aan alle be hoeften te voldoen. Is de markt verzadigd? Daar V8lt nog niet veel positiefs van te zeggen, in som mige opzichten wel, in andere niet. Het is wel zeker, dat de linnenkast van de meeste huismoeders nog dringend aan vulling behoeft, terwijl ook naar goed wollen ondergoed vraag bestaat. Vele andere artikelen echter zijn voldoende te krijgen en verkrijgbaar geweest, zodat men daar wel van verzadiging kan spre ken. geroepen. Prinses Marijke zal gedurende de afwezigheid van de Koningin bjj haar Grootmoeder op het paleis Het Loo logeren. Het leger van kapitein Westerling groeit in het gerucht als een weerwolf. Er is echter één zeer belangrijk ver schil: een weerwolf is slechts ontspro ten aan de fantasie en de Apra, da strijdmacht van de ex-kapitein, bestaat in werkelijkheid. Alleen zal nader moe ten blijken, hoe groot zij is. Volgens de geringste schatting was het eerst 4000 man, maar het konden er ook 30.000 zijn. Het Chinese dagblad „Sin Po", dat te Djakarta in de Indonesische taal ver schijnt, schrijft nu, dat volgens in offi ciële kringen in Pasundan bekende gege vens de sterkte 30.000 bedraagt en moge lijk zelfs 60.000 man, die goed en volle dig zijn uitgerust. Het hoofdkwartier zot» op de Puntjak gevestigd zijn (30 km. ten Zuiden van Buitenzorg). Het blad schrijft voorts, dat de afkeu ring van W.'s optreden door de Ned. hoge commissaris geen opluchting heeft gebracht. Eerst zal men van Nederland se zijde zich consequent moeten tonen, namelijk door zelf liquidatie van deze actie te eisen. Hoe onverantwoordelijk het optreden is van Westerling, die toch altijd nog Ne derlands onderdaan is, blijkt wel uit de opmerking van het Chinese blad. dat men zich moeilijk kan indenken, hoe het mogelijk is, dat W. met zijn reeds vóór de overdracht sterk bewapende troepen macht door dr. Hirschfeld kan worden bestempeld als buiten verantwoordelijk heid van Nederland staande. De kop boven het j.l. Dinsdag gepubli ceerde bericht over het niet oproepen van de drie bataljons van de voorjaars- lichting 1950, welke aanvankelijk voor Indonesië bestemd waren, zeide dat van deze lichting niemand zal worden opge roepen. Dit is echter niet juist. Welis waar gaat de oproeping van manschap- pen voor de drie betrokken bataljons niet door, maar wel zal in het voorjaar ecn groep dienstplichtigen van de lichting 1950I worden opgeroepen, die bestemd zijn voor de opleiding tot offi cier en onderofficier om bij de in het najaar 1950 op te roepen lichting 1950—11 als kader dienst te doen. Het contingent van de lichting 1950L dat voor dit doel in het voorjaar onder de wapenen zal komen, zal waarschijn lijk een paar duizend man bedragen. Gisteravond laat werd in Hilversum door een tweetal mannen een poging ge daan om een 57-jarige vrouw te beroven. De mannen waren in het bezit van een lieht-groene auto, welke ze in de nabij heid van de vrouw op de straat lieten stoppen. Een van hen stapte vervolgens uit de wagen en greep de handtas vast van zijn slachtoffer. De vrouw, die voor geen klein gerucht vervaard was, hield de tas stevig vast en werd dientengevolge enige meters ver meegesleurd. De auto, bestuurd dood de tweede man, onttrok het vechtende tweetal aan het oog van eventuele voorbijgangers door langzaam met de voortgesleepte vrouw mee te rijden. Toen de vrouw luidkeels alarm maakte en niet van plan bleek haar tas prijs te geven, sprong de aanrander terug in de auto, waarna het tweetal in volle vaart het hazenpad koos. (Van onze correspondent) Tijdens herstelwerkzaamheden aan het landgoed Coienzo te Soest ontdekte man in de vijvers en in de grond een grote voorraad explosieve stoffen, waaronder geweren, handgranaten, phosphorbommen automatische pistolen, geweren en talrijke mijnen. Leden van de Hulpverlenings dienst zijn begonnen de wapens en de munitie, welke nog onverminderd is in explosieve kracht, te ruimen. Het ligt in de bedoeling het landgoed te bestemmen als recreatieoord. Naar wij vernemen heeft de Ned. To neelkunstenaarsvereniging een motie van afkeuring aan^nomen in verband met de benoeming van de Belg Jozef Diels als directeur van de Haagse Comedie. In deze motie houdt men zich voor om in deze zaak alle gewenste stappen te doen. Blijkens een mededeling van 1e minis ter van O., K. en W. worden twee Neder landers uitgenodigd om deel te nemen aan een cursus van het „Foreign student summer project" xan het „Massachusetts institute of technology te Cambridge", Mass, U.S.A. Inlichtingen worden verstrekt aan het bureau van de senaat der Technische Hogeschool te Delft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3