De spraakwaterval vooral uit element Algemene beschouwingen van uiteenlopend karakter bestond C.H.U. The state of the Union' -speeeh van mr. Peek G Woningbehoevenden van 2600 tot 3765 gestegen Lfctterwisselin Van Econoom tot directeur... van een Liefdewerk 1 Bioscopen BAROK VELEN eheugen Hulp Is industrie-aantrekking mogelijk? voorgesteld 1950 geen verlossing uitmaar kritieke worsteling met... Koperen priesterfeest Pater v. d. Velden WALDO ZATERDAG 14 JANUARI 1950 PAGINA 8 Algemene beschouwingen FINANCIëLE MOEILIJK HEDEN BIJ DALENDE CONJUNCTUUR VERWARMDE WAGENS Mr. Belvedere loopt college (Passage) Souka, hft kind der tropen (Monopole) (Zie vervolg Stadsnieuws op pag. 7) Bij de opening van de raadsvergade ring herdacht de voorzitter in een kor te herdenkingsrede de onlangs overle den oud-burgemeester van Schiedam, wijlen M. L. Honnerlage Grete. Hy wees er op, hoe deze nog op ver-gevorderde leeftijd het zware ambt van burgemees ter in mobilisatietijd op zich nam en zijn taak als een talentvol, oprecht en onkreukbaar magistraat. volbracht. Groot was de dank van de burgerij voor zijn Werk en uit de raad werd de ze dank destijds duidelijk gehoord. Na dat de raad staande deze woorden had aanhoord, sprak de voorzitter mr. J. W. Peek zijn nieuwjaarsrede uit. Deze rede duurde ruim drie kwartier. In zijn nieuwjaarstoespraak herdacht mr. Peek de zeven Schiedamse militai ren, die hun leven in Indonesië lieten. Hij hoopte, dat het hartelijk medele ven van de burgerij hun nagelaten be trekkingen tot troost zou zijn bij het dragen van het bittere leed- Voor de 314 teruggekeerde militai ren was een passende werkkring ge vonden. Moge aan de 500, die in het komend jaar terugkomen, dezelfde perspectieven kunnen worden voorge houden. Het bedrijfsleven heeft aan de demobilisatieraad steeds welwillen de medewerking verleend, zodat de te rugkeer van de gedemobiliseerden naar de burgermaatschappij vergemakkelijkt werd, aldus spr. De heer Poot (C.H.) dankte voor de goede wensen en het overzicht van de voorzitter. De algemene beschouwingen werden gehouden door de heer van Lith (PvdA) Evenals de sprekers na hem geeft hij uiting aan zijn -dankbaarheid voor het beleid van het college en de arbeid van de ambtenaren. In het bijzonder wat betreftde verduidelijking der begro tingsposten en een verbetering van het Inzicht daarin. Hij kan nog geen gefundeerde me ning hebben over het beleid, van dit college, dat nog pas zo kort Werkt. Hij kan echter vertrouwen hebben. Er zal rekening gehouden worden met een overschotaan werkkrachten, zodat er grotere uitgaven en minder inkomsten komen. In dit verband be schouwt spr. de financiële toestand. Hij legt de nadruk op het handhaven van dé posten voor 'sociale en culturele voorzieningen, Sprekend over de auto nomie van de 'gemeente, wijst spreker op het gevaar voor de middel-grote en kleine gemeenten; die er slechter voor staan dan de grote gemeenten. Spr. acht het niet denkbeeldig,' dat er een stil 'streven bestaat' om het gebied langs de Maas tot een eenheid .samen te voegen. Waakzaamheid voor de zelfstandigheid is nodig. De uitvoering van openbare werken zal Vertraagd moeten orden en het ur gentieplan moet worden opgesteld. Een delijke toelichting voor de Raad zal nodig ztjn, Zijn al die wijzigingen tn straten en profielen, al die ophogingen en verbe teringen wel nodig? Zijn zjj financieel té -verantwoorden'? Wjj moeten geen arbeidskrachten *an jjé productie onttrekken; maar in staat zijn-eventueel komende werkloos heid op te vangen door openlbare wer ken. Spr. stelt vast, dat voor de Havenkade 314 millioen nodig zal zijn, terwijl voor de toekomst van de gemeente gro te sommen besteed zullen moeten wor den. Dan is het toch billijk, dat de toe komstige generaties deze last meedra gen, want zij plukken mede de vruch ten. .Met welke colleges ls overleg gaande over de kosten van de bruggenbouw ln deels interlocale en provinciale we gen, waarmee dus andere gemeenten evenzeer gediend zjjn. Onze gemeente ligt gunstig voor de vestiging van industrieën. Dit kost weer geld. Kan het Rijk zich hierbij afzijdig houden? Kan niet meer acti viteit aan de dag gelegd worden ter aantrekking van de industrie? De tot nu toe genomen maatregelen hebben weinig succes gehad. Meer activiteit en minder reclame is toch wel wense lijk. De gemeente moet de boer op met het industrieterrein. De woningbouw kan het beste in handen zijn van verenigingen. Laten de particulieren ook komen met plan nen. Materialen leveren geen onover komelijke moeilijkheden meer, evenmin als de arbeidskrachten. De financie ringsregel zal worden veranderd. Spr. wijst op Bussum, waar op woningen geen t 400 maar slechts 100 subsi die nodig zjjn. Kunnen wjj dit ook of zit de grondprijs ons in de weg? De misère van de huisvesting ls spr. afdoende bekend. In het verleden werd onze stad be heerst door distillateurs en branders. Zij verdienden geld; wilden zij genie ten, dan gingen zij naar een naburige stad, de slecht betaalde werkers vreug deloos achterlatend. Nooit hadden zij een penning over voor het culturele le ven van Schiedam. Enige maanden ge leden toonde deze generatie zich hier boven nog niet te kunnen verheffen. (Is dat wel waar?, interumpeert de heer v. d. Berg (C.H.). In het stadsplan, het omvangrijke boek, is geen aandacht besteed aan het culturele leven. Op cultureel gebied moet, samenwerking mogelijk zijn. De raad offert veel vrije tijd voor het bestuur van de stad, maar is er wel genoeg belangstelling voor deze de mocratische instelling bij de bevolking? Spr. ziet mogelijkheden bi) de jeugd om de belangstelling te verhogen. Er moet overwogen worden wat B. en W. en ook de politieke partijen kunnen dóen. De vrijheid om te getuigen moet kun nen blijven. Tot slot looft spr. de sociale rust in Nederland na de bevrijding, dank zij de verantwoordelijkheidszin der Neder landse arbeiders onder leiding van de vakbeweging. De heer v. d. Berg (C.H.) bedankt spe ciaal voor de wijze van behandeling van de vragen in de sectievergaderingen. Bij het besteden van gemeentegelden zal toegezien moeten worden, dat uitgaven te eniger tijd weer terugkeren. Dan ook geen bezwaar, om met die uitgaven door te gaan. mits de rentelast wordt opge bracht. Oppassen gelden te investeren in gebouwen, die niet productief zijn, meent Na een uitvoerige bespreking van de prijspolitiek valt spr. de opmerkingen van spr. de voorgaande spr. over de industrialisa- tiepolitiek aan. Hij acht niemand anders hiervoor verantwoordelijk dan de hier voor ook door B, en W. genoemde facto ren en dat zijn 'noch bedrijf, noch wet houder. noch directeur. Begrijpt men de moeilijkheden van industrialisatie wel. De tijdsomstandigheden spelen ook nog wel een rol. Zolang de overheid geen gunstige voorwaarden schept door ophef fing van de verstarrende greep op het economisch leven, zal het bedrijfsleven geen zin hebben zich in te spannen voor industrialisatie. Spr. leest een speech voor, waaruit de schuld van de overheid moet blijken voor de lusteloosheid van het huidige economische leven. Als men de ijverige gaat beboeten ïn- plaats van hem te belonen, dan zal men genoegen moeten nemen met de stabilisa tie, die de ondergang van ons land wordt. De belasting ontneemt de grootste onder nemingen zelfs de mogelijkheid tot re- search-arbeid, een der voornaamste bron nen van industrialisatie. Deze kortzichtige klasse-politiek zal ook eens de arbeidende bevolking tot doem worden. Hij acht het niet de juiste manier om de industrialisatie te bevorderen, door on dernemers de helft van een huis en zélfs de .badkamer af te nemen ten bate van inwoning. Spr. heeft nog enkele andere opmer kingen. Is het niet mogelijk een extra bus voor rechtstreeks vervoer naar Rot terdam vanuit het Westen beschikbaar te stellen. Dit. kan verkeerschaos op Koe markt reduceren. Kan het tramhuisje niet ondergronds gemaakt worden met een paar toiletten erbij. Bij.avond is het parkeren op de B.K.- laan zeer gevaarlijk. Er moet iets gebeu ren. Laten we een paar posten voor stra ten en pleinenuitstellen en dit bedrag gebruiken ter verandering van B.K.-laan tussen Warande en Liduinaplein. Wat is er nu voor bezwaar dat hoofdambtenaren van politie eens per auto naar en van huis gebracht worden? Het is niet onmogelijk, dat de gemeen ten zelf de radio-distributiecentrales weer te exploiteren krijgen. B. en W. zullen de ontwikkeling op den voet moeten volgen. De inkomsten van deVe centrale zouden geen kleine bijdrage in de gemeentekas kunnen vormen. B. en W. hebben immers destijds, de concessie uitgegeven. Nu de exploitatie misschien weer terugkomt aan de gemeente is diligentie nodig. B. en W. zullen erop moeten bezien, dat op voetbalvelden ook andere sporten be oefend kunnen worden. Elke onderwijs kracht kan beamen, dat de minimale tijd voor gymnastiekonderwijs inderdaad zo klein is, dat dit onderwijs de naam gym nastiekonderwijs niet mag dragen. Dit zal gegeven moeten worden door vak leraren. Bij de Havendienst moeten de ontvang sten hoger zijn dan de inkomsten door een andere opstelling van de begroting. Hij vraagt om betere regeling van de na zorg voor de kinderen van het B.L.O. Het openbaar kleuteronderwijs krijgt per leerling f 142 per kind, voor het bij zonder kleuteronderwijs i 72... Is het waar, dat de federatie de subsidie voor muziekgezelschappen- ter verdeling krijgt. Maar hoe krijgt het Pijpercorps, dat van de federatie geen lid kan zijn, dan subsidie. T.a.v. de Schiedamse Gemeenschap vraagt spr. waarom v. Litih een parallel trok tussen branders uit het liberale tijd perk en deze raad. Als er 'n betier (finantiëel beter) voor stel komt, zal de Schiedamse Gemeen schap in de Raad de grootst mogelijke welwillendheid vin-den. Spr. tekent con tact aan tegen de wijze, waarop in het bla-d van de S.G-, aelfs na de begrijpe lijke reactie van teleurstelling in het No vembernummer, ook daarna nog onge wenste opmerkingen zijri geplaatst in dit blad. Laten we de hele vermakelijkheidsbe lasting eens op de helling plaatsen. Ktin nen donateurs in de toekomst niet belast worden voor vermakelijkh-c g n>. Spr. betreurde het, dat het vraagstuk van de sociale werksters is opgelost in een richting, die anders was dan d-e geest van de tc-ezeg.ging, welke destijds gedaan is- Wel is de samenwerking nu goed tus sen gemeentelijke en kerkelijke sociale arbeid. Spr. vraagt zich af, waar het' ge grom van de heer v- Lith aan het slot van zijn speech op doelt? Eer is toch prachtige samenwerking tussen werk gever en werknemer in de Stichting van de Arbeid. Na ruim vijf kwartier kwam het slot van de beschouwing van de heer v. d. Berg. Des heer Hoek (AR) voelt over alles een zekere matheid- Er ontbreken onder werpen, die prinoipiëel gemeentebeleid uitmaken. De centralisatie en het offeren van gemeentelijke zelfstandigheid brengt dit mee. Het gemeentelijk apparaat is een traditioneelgegroeid instrument van de hoogste burgerzin, dat door geen,, zelfs volmaakt, ambtelijk apparaat kan ver vangen worden. De finantiëele positie maakt het eigen lijk nu al nodig op deze begroting te be zuinigen. Hoe denkt 't College de enorme kosten van onteigening in de binnenstad, de sanering en de bouw van bruggen te financieren? Spr. kan zich niet voorstellen, dat het college t.o.v. de industrialisatie lijdelijk moet toezien. Kunnen de 9-000,nu, besteed voor het blad de Schiedamse Gemeenschap, niet beter worden besteed voor adverten ties in Economische Voorlichting en voor een gerichte propaganda met folders en affiches. Uitbreiding van het aantal postbestel lingen behoeft geen' opoffering' van de vrije Zaterdagmiddag der ambtenaren te betekenen. Bij gebrek aan zelfstandige taken voor de gemeente zoekt men-nu het terrein van d-e actieve cultuurpolitiek. Voor het aankweken van actieve cul tuurpolitiek is een gemeenschappelijke grondslag noodzakelijk. De AR staan, niet op het standpunt, dat de overheid op cultureel ge-bied geen taak heeft, maar de overheid kan aan de bevolking geen geestelijke grondslag ge ven. Ons volk put zijn krachten uit huma nistische. roome-katholieke. of reforma torische beginselen. Zich te mengen in -de Strijd der geesten op dit gebied is niet de taak van de overheid- De Overheid moet stimuleren en steunen. Samenwerkingv.an verschillende groe pen is a priori niet onmogelijk. Gemeen schappelijke cultuurvorming is wel ge wenst, om-dat wij allen Nederlanders zijn. Echter verwachte men daarvan in deze zondige wereld geen wonderen- Ophef fing uit cultuurverval is slechts mogelijk in Hem. Die alle dingen, nieuw maakt. Namens de communisten.spreekt de heer Borst. In tegenstelling tot de heer Ke-d-de "(Co-mm)die gemakkelijk en voor de vuist weg sprak, vaak in positieve zin, leest deze spr. moei! Pc voor van beschre ven vellen De heer Kedde luisterde toe ziend. Deze toonloze' woordenvloed staat; wel in scherpe tegenstelling tot de be schouwing van de hper Hoek, .die de ere palm voor de beste toespraak zeker weg droeg. Spr- las de speech van het Polit- b* o der. CPN,, zoals die in alle ge meenteraden is gedebiteerd; voor. De heer' Bosch (VVD)is het 'niet, altijd eens m-et het beleid van. dé gemeente. Spr. heeft meermalen betoogd, dat met overheidsgelden zuinig zal moeten wor den omgesprongen. De gemeente-begro ting mis» elke reële grondslag. Onze fi nanciële positie is uiterst zwak- De op brengst uit de ondernemingsbelasting is z.i. veel te hoog geschat. Het bedrag van 240-000,zal misschien met eens ten volle worden uitgekeerd. Spr. meent, dat de wethouder dit geld graag voor afschrijving zou hebben ge bruikt- Hij acht het nodig, de classificatie te herzien- Kosten van de prijsvraag voor stadhuis of voor monument in de Plantage, de subsidie voor het S.G.-blad en dergelijke zijn naar de mening van de spr. te hoog. Voor het blad heeft spr- weinig goede woorden. Hoe staat het met de onderwijs-ver- nieuwing? Heeft men geen interesse voor de bodrijfs'kadertraining, die aan de werkers in de bedrijven meer vreugde in. hun arbeid wil geven? Deze training kan rijke vruchten dragen voor het eco nomische I-even en de opbrengst daarvan. De heer Engelsman (Arb.) houdt een technische beschouwing over de finan ciële toestand, waarbij hij teruggrijpt op de historie. Hij ziet geen, m-ogelijkhei-d tot verruiming van het gemeentelijk be lastinggebied» Kan Schiedam geen uitzonderingsposi tie in het oog van het Rijk krijgen, om dat de sanering en uitbreiding zulke zware lasten op de stad leggen, zodat wij financieel betere uitzichten krijgen. De vrije prijsvorming brengt geenszins mee, dat de prijzen dalen. Minimumprijzen zijn door kartels overgenomen _en be lemmeren de-vrije prijsvorming, juist nu de prijzen warden vrijgelaten door de regering- Het ongunstige industriële klimaat is 'n uitvlucht voor de bange ondernemers, die bevreesd zijn voor de herleving van de Duitse industrie. Sinds bij het Ministerie voor Econo mische Zaken onlangs een Directoraat- Generaal voor Industrialisatie is opge richt, is daar het adres om aan te klop pen (-eneindc uit te zoeken, welke soorten van industrieën voor Schiedam wenselijk en aantrekkelijk zijn- Daar ligt het- werk terrein! De heer Dominions acht definitieve oplossing van het verkeersprobleem op Koemarktplein grote offers waard. Het tramstation moet naar de oude begraaf plaats aan het eind van de Broersvest. Het mag misschien bij het passeren van een mijlpaal als een jaarwisseling niet bemoedigend zijn te moeten con stateren, dat ons, einddoel wellicht heel wat verder ligt dan wij ons aanvanke lijk hadden voorgesteld, als wy geloven in een goede toekomst zal het ons een aansporing zijn om met geduld en on verminderde kracht vol toewijding door te werken in de zekerheid/ dat wij uiteindelijk de tijd zullen overwin nen- Het waren deze wél overwogen woor den, welke Mr J. W. Peek als voor zitter van de Raad, gisterenavond in zijn nieuwjaarstoespraak sprak, nadat hij ernstige woorden aan de financiële toestand had gewijd. Het is immers na schrapping van verschillende aanvankelijk geachte ka-1 pitaalsuitgaven gelukt een sluitende begroting 1950 aan te bieden. Door de salaris-verhoging is in deze toestand «1 weer een wijziging gekomen. Voor het doen vasj onvoorziene uitgaven zijn zo goed als geen middelen meer be- schikbaar. Bovendien beoordelen bevoegden, dat het Wel vaststaat, dat de Noodwet Oud op korte termijn niet door een nieuwe regeling zal worden vervangen, zodat I er van een gemeenschappelijke zelf standigheid voorlopig wel geen sprake zal zjjn. Dit belemmerd vooral een sterk ont wikkelende stad als ehiedam ernstig. Er moeten grote kapitalen gevonden worden om tegemoet te komen aan de behoefte van de zich snel uitbreidende stad. maar inmiddels blijft de achter stand drukken, welke ontstond, toen voor de oorlog onder de oude regeling geen kans bestond het verzorgings- peil naar redelijke behoefte te voor zien. Wat is hiervan het gevolg. Gemeenten, die voor de oorlog een hoog verzorgingspeil hadden bereikt en uitgaven deden voor werken, Welke Schiedam uit geldgebrek achterwege moest laten, vinden de rente en af lossing van die werken verdisconteerd in de uitkeringen van.het Rijk. Het is met deze voor-Schiedam zeer ongunstige omstandigheid, dat de Noodwet- Oud geen rekening heeft ge houden. Onze gemeente zal r.ot zo lang mét deze achterstand 'bleven worste len, als dé verhouding tussen Rjjk gn gemeente, in dit -opzicht niet funda menteel. wordt gewijzigd.. Enkele'getallen zyn voldoende óm de moeilykhedén' diii-cjelijk "te maken. De vaste leiiirigsqhpld' steeg in .een jaar van '26 tot 28 milüoéri hulden. De vlottende sch'uTd" kwam 'van bijna drie millioen op ruim, zes millioen, Verge leken bij het begin van 1048 spreekt de stijging nog sterker. Toen was er een vaste schuld van 20 en een vlot tende schuld van 2,4 millioen. Er is m twee jaar een stijging, van 1114 millioen gulden schuld geweest, Vandaag, Zaterdag 14 Januari. Geen agenda. Morgen, Zondag 15 Januari. Tweede Zondag na Driekoningen. Geen agenda- Overmorgen, Maandag 16 Januari, H. Marcellus. Raadhuis 2 en 7-30 uur: voort zetting behandeling begroting. - Dagelijks: Passage: Mr. Belvedere loopt College. Monopole: Souka, het kind der tropen MEDISCHE ZONDAGSDIENST D. H- v.d. Berg, L- Nieuwstraat 175. tel. 68881. j. J. G. de Mayer, Burg. Knap- pertlaan 156, tel 69991, H. J. Ormel, Singel 76, tel 68520. Apotheek F. H. Backer, St. Liduinastr. 58. wönTngnood-moeras Hoewel het geboortecijfer in Schie dam dalende is, volgens de Ujn 1978 (1947), 1781 (1948), 1647 (1949); hoewei het aantal huwelijken daalde van 698 (1948) op 626 (1949); hoewel de gemid delde leeftijd der huwenden stijgende is (29,5 jaar voor mannen, 26,1 jaar voor vrouwen; hoewel het aantal overledenen steeg van 454 (1948) op 504 (1949); h<X- wel er uit Schiedam 132 mensen meer vertrokken, dan er zich vestigden; hoewel de druk op de woningvoorraad uiterlijk dus schijnt af te nemen, staat het er met de volkshuisvesting slechter voor dan ooit. Gedeeltelijk is dit een gevolg van he- feit. dat het bouwprogramma voor 1949 grotendeels niet is uitgevoerd en ver traagd werd tot 1950. Behalve deze vertraagde objecten zul len er in 1950 geen nieuwe onder han den genomen worden. In 1949 dacht men te kunnen reke nen op het klaar komen van 266 woningen in het Westen en Oosten plus 168 flats in Nieuwland, plus 80 woningen aan de Lo- rentzlaan, plus 150 Airey-woningen in Kethel. De bouw van de drie laatste objecter is aanzienlijk vertraagd. Vermoedelijk zal het aantal systeem woningen in Kethel van 150 tot 237 kun nen worden opgevoerd- Wij zijn dus, niettegenstaande wij in eendrachtige samenwerking onze beste krachten dag in dag uit aan de stadsuit breiding gegeven hebben, buiten onze schuld een vol jaar achter geraakt, aldus Mr. Peek in zijn Nieuwjaarstoespraak voor de Raad. Het gevolg hiervan is, dat in 1949 ne' i laagtepunt niet zal worden overschreden, maar Schiedam nog dieper in het moeras zal komen. Pas in 1951 zal de curve een opgaande lij» kunnen vertonen- Maar dan moet het vast staan, dat in dat jaar de 148 woningen aan de Hogebanweg en de 217 woningen aan de Rotterdamse Dijk. plus een nieuwe groep montagewoningen betrokken kunnen worden. De thans bestaande toestand wordt door de volgende cijfers duidelijk geïl lustreerd: Het aantal ingeschreven woningbehoe venden steeg van ruim 2600 tot 3765. Hieronder zijn 800 gevallen van jong gehuwden of a-s. echtparen; 76 uit Indo nesië gedemobiliseerde militairen vra gen om woonruimte; 253 aanvragen voor vestiging van bui ten de stad liggen nog op afdoening te wachten, waarop de verschillende bedrij ven bijna permanent blijven aandringen. Van de tot nu toe door de Gemeente lijke Geneeskundige- en Gezondheids dienst onderzochte gevallen moeten er 90 om medische redenen of omdat de woning sociaal-hygiënisch slecht is, onverwijld worden gehqlpen: in 40 gc/allen is ver andering om dezelfde reden gewenst. Dit behoeft ons niet te verwonderen als men weet, dat op het eind van het jaar ruim 1000 woningen als „sociaal- hygiënisch slecht" stonden geregistreerd Een groot gedeelte hiervan is feitelijk geheel onbewoonbaar. Een zeer ongunstige factor was in 1949 de noodzakelijkheid, 41 gezinnen huisvesting te geven, omdat hun woningen ten behoeye van de uitbreiding van be drijven of wegens bouwvalligheid^ian do bestemming moesten worden ontl rokken Voorts moest aandacht worden geschoc ken aan een groot aantal gerepatrieerden, verscheidene nieuwe rijks., en gemeente ambtenaren en vele ex-politieke delin quenten, van wie er aan een vijftig-tal een dringend noodzakelijke woongelegen heid werd verstrekt. De door de Raad gevraagde inventa risatie van de woningen geeft het vol gende beeld te zien: In totaal zijn er 16-553 woningen. Hier van worden er bewoond: 3610 door 2 gezinnen met samen 2 t.m 7 personen. 380 door 2 gezinnen met samen 8 t.m. 17 persor»:n. 466 door 3 gezinnen met samen 3 t.m. 7 personen. 159 door 3 gezinnen met samen 8 t.m 17 personen. 80 door 4 gezinnen met samen 4 t.m. 7 personen. 57 door 4 gezinnen met samen 8 t.m. 14 personen. 23 door 5 gezinnen met samen 7 t.m- 17 personen. 9 door 6 gezinnen met samen tot 18 personen. 573 woningen worden door 1 persoon en 2096 woningen worden door.2 perso- nep bewoond. Mr. Peek acht het wenselijk, ja zelfs noodzakelijk, dat niemand in Schiedam onbekend is met de ernsti ge toestand, die hier op dit terrein is gegroeid. Om aldus te voorkomen, dat in het komende Jaar onreële verwach tingen worden gekoesterd, en om de genen, *an wie in het algemeen belang een offer zal worden gevraagd, te over tuigen vg.n de bittere noodzaak, die hiertoe dwingt. Voortvarendheid in de voorbereiding en de uitvoering van bouwplannen is het enige middel om de achteruigang te stop pen en eindt»lijk in vooruitgang om te zetten- Hij geeft de verzekering, dat het Col lege èn ds betrokken diénsten niets on beproefd zullen laten om dit doel zo spoedig mogelijk te bereiken. waarvan 614 millioen komt voor reke ning van het grondbedrijf en 4 millioen voor het woningbedrijf. Deze cijfers manen tot een voorzich tig en beleidvol bestuur, dat ernstig rekening houdt met de beperkte moge lijkheden. Zi1 benadrukken het gebod de Verschillende belangen tegen elkaar of te wegen in het bewustzijn, dat niet alle gewenste voorzieningen getroffen kunnen worden. Er zjjn nog andere somdere wo!ï\eg aan de horizon verschenen. De scherpe concurrentie, waarmee onze scheeps werven op-de wereldmarkt te kampen hebben,, hetgeen op zichzelf een niet zo bedenkeljjk verschijnsel be-hoeït te zijn, maar tóch minstens een symptóon is. Meer zorg brengt het plan van de Regering mee om het accijns voor ge distilleerd drastisch te verhogen. Als dit plan werkelijkheid wordt, zal de oude gene ver-industrie hiervan zeker de gevolgen ondervinden. De ervarin gen met de accijnsverhoging ln het verleden spreken op dit punt een dui delijke taal. Spr. hoopt, dat de Regering in over leg jnet de belanghebbenden een voor deze belangrijke industrie bevredigen de oplossing zal vinden. De eerste aanvankelijke nog vage verschijnselen, duidend op de teruggang van de con junctuur hebben in onze stad reeds hun invloed doen galden. D?ze gewijzigde economische en maatschappelijke omstandigheden bil lijken het besluit de groots opgezette stadsfeesten niet te doen plaats vin den. Toch hoopt het gemeentebestuur op 18 Maart het 675 Jp-rig ^ubll^jm van on^h Stad, o£> sobere wijze,, te ,'her- dejiken. Ondanks dit waarschuwende slot van zijn toespraak was de opening ervan in hoopvolle toon gehouden. Want werd in het einde de weg nog als zeer lang voorgesteld, het begin sprak over zichtbare vorderingen bjj het ver wezenlijken van plannen die tot doel hebben een werkelijk levenskrachtig en bloeiend Schiedam te doen ontstaan. Wel achtte Mr. Peek het in hogé ma,te te betreuren, dat de raad na rijp overleg geen medewerking kon ver lenen aan de uitvoering van het met zo grote toewijding opgezette plan van de Stedelijke Gemeenschap (moet dit niet zijn Schiedamse Gemeenschap? Red. NSC) tot stichting van 'n cultureel centrum, maar het doet weldadig aan, dat onze Gemeenschap zich niet door moedeloosheid heeft laten overmees teren. Zij gaat vpórt met onverzwakte beslistheid, zoekend naar een oplossing voor het zalenprobleem, dat zo 'n zwa re belemmering is voor de ontwikke ling van hel; culturele leven van onze stad. Spr. zei alle reden te hebben yoor het vertrouwen, dat de Gemeenschap zal slagen, misschien op een geheel andere wijze als men zich aanvanke lijk had voorgesteld. Tot de ontwikkeling van de stad in het komende jaar zullen verscheiden? projecten bijdragen. (Men zie voor de vooruitzichten van de volkshuisvesting het aparte artikel in dit blad.). De bouw van het rioolgemaal Nieuw land zal klaar komen. Het industrie gebied ten Westen van de Schie zal worden ontsloten en binnenkort zal hier industrieterrein kunnen worden uitgegeven. Vermoedelijk zal in Maart met de bouw van de niéuwe Öoievaarsbrug be gonnen worden. De Polderweg in Ke thel zal verbeterd worden. Het plantsoen aan het Hoofd en het Singelplantsoen zullen in 1950 klaar komen Zo krachtig zal dit jaar de restau ratie van de Koopmansbeurs ter hand worden genomen, dat het gehele werk', het inrichten van de kantoren van de Woningdienst inbegrepen, in 1951 klaar zal zijn. De aanleg van de gasleiding naar Kethel, waarmede in 1949 begonnen werd, zal worden vervolgd. Er zullen maatregelen getroffen wor den om het Westelijke gedeelte van de stad langs meer wegen van electrisohe stroom te voorzien, zodat bij storing dit deel niet van een toevoer afhanke lijk is. Met de bouw van de nieuwe kinder afdeling voor het Gemeente-ziekenhuis z.al begonnen worden. In Maart zal het bevolkingsonder zoek op tuberculoze gebeuren, volgens het massa-systeem van gefotografeer de röntgenschermbeelden. Binnen twee jaar zal volgens dit systeem de toe- stknd van de ademhalingsorganen van de gehele burgerij bekend zijn. De plannen en tekeningen, welke aan de restauratie van de linkervleugel van het St. Jacobsgasthuis ten grondslag zullen liggen, komen binnenkort ge reed. Er bestaat gegronde hoop, dat met medewerking van Monumenten zorg nog dit jaar met de werkzaam heden kan worden begonnen. Op de aangegeven puntjes woorden te vormen, zodanig, dat elk volgend woord slechts één let ter met het voorgaande verschilt. Oplossingen inzenden tot Donderdagmiddag. De oplossing van de kruiswoord-puzzle van verleden week is aldus: Horizontaal: 1 venter, 7 Hellas, 13 boenen, 15 soep, 17 as, 19 el, 20 kat, 22 re, 23 te. 24 loon, 27 por, 29 keet, 31 Ada, 32 bok, 34 nor, 36 ons, 37 ga, 38 genot, 40 mes, 41 ge. 42 jas, 43 koran, 45 fel, 46 sol, 47 berm, 48 dar, 49 pil, 50 baret, 51 zot, 53 ar, 54 hak, 55 neger, 57 pa, 58 ree, 60 les, 62 nis, 63 rad, 64 Anei, 66 rem, 68 sage, 69 de, 70 na, 72 tal, 74 om, 75 er, 76 Adam, 78 Kampen, 81 floret, 82 kraton. Verticaal: 2 eb, 3 noen, 4 tel, 5 en, 6 rek-, 8 es, 9 lor, 10 leek, 11 A.P. 12 Malaga, 14 nap, 16 letsel. 18 soda, 21 ton, 23 tenger, 25 o.a 26 non, 28 roman, 30 e.o. 32 bes, 33 koker, 35 ren, 38 gal, 39 toren, 42 jol, 44 riten, 45 fat, 46 sirene, 47 baker, 48 dor, 49 parade, 50 bal, 51 zes, 52 Madera, 56 gis, 57 page, 59 Ee, 61 set, G3 Ra, 63 Indo. 67 mak, 68 smet, 71 aar, 73, lak. 74 opa. 76 al, 77 me, 79 mr. 80 no. Prijs deze week gewonnen door: M. J. Popma, Warande 172, Schiedam. Pater E. v. d. Velden S.C.J., de direc teur van het St. Franciscus en St. Fran- cisca Romana Liefdewerk in Schiedam viert op Woensdag 18 Januari zijn Kope ren Priesterfeest. Zijn uitgebreide kring van vrienden en toevertrouwden zullen hem op die dag zeker luisterrijk vieren, want' het is veel wat Patar v. d. Velden in de tijd, dat hij in Schiedam werkt, tot stand heeft ge bracht. Op 18 Juli 1937 werd de jubilerende 'priester gewijd. Hij bracht daarna nog een jaar door in het studiehuis Nijmegen, waarna hij naar het Juvenaat Bergen op Zoom vertrok. Slechts korte tijd bleef hij daar, want in 1940 werd hij geroepen tot de belangrijke post van econoom voor het huis in Helmond. Vele van Pater v. d. Veldens relaties zullen glimlachen, als zij lezen, dat hij deze functie bekleedde in een tijd, dat het zeer moeilijk was de mateile zorgen voor een gehele klooster-gemeenschap te dragen. Zij begrijpen nu iets van de kost bare talenten, welke de pater op het ge bied van de finantiële organisatie in Schiedam ontplooit. Na zich voor Helmond zeer verdienste lijk te hebben gemaakt,' kwam Pater v. d. Velden naar Schiedam, waar Pater v. Wunmdk, onder de president-directeur in Rotterdam, nog de scepter zwaaide. Het heengaan van Pater v. Wunnik bracht geen verandering ln de poging het Liefde werk in Schiedam zelfstandig te maken, Integendeel hieraan werd met kracht doorgewerkt en in April '47 werd het Schiedamse S.F.L. onafhankelijk van Rotterdam. Menigeen zal zich het groots opgezette Wonderland nog wel herinneren, dat mede door het initiatief van Pater v. d. Velden zo slaagde. Advertentie. De toestand van het huis was erbar melijk. Niet alleen de verblijven van d« paters tartten elke beschrijving, ook de rest van het gebouw verkeerde tn een vervallen «laat. Op twee fronten zette Pater v. d. Vel den de sitrijd in. Hij ging werken voor een eigen klooster en voor de vernieuwing van het gebouw. In het begin van 1948 betrokken de paters het klooster aan d« Nassaulaan 65. Aan de verbouwing van het huis werd duchtig gewerkt. De be nedenzaal werd geheel opgeknapt en van een toneel vQprzien. De grote liefde van de directeur, da kapel, werd zeer mooi verbouwd en er kwam zelfs een klókkétoren met een luidklok. Op het ogenblik zijn er. 1D0O kinderen aangesloten bij de beide afdelingen. Behalve het zoeken naar een efficients wijze om m.ét de parochies .samen te wer ken, zoekt Pater, v; d.' Veldep naar een wetenschappelijke 'grbndslag op moderne basis- voor-het traditionele' wérk. Daarom Werd-er'niet''zoveel'hart ge werkt aah de' idee van de Mater Amabilis -school ook voor 'de meisjes van het Fran- cisca .Romana-werk- en daarom wordt veel tijd besteed aan het zoeken yan nieuwe wegen. Dat dit' zoeken niet zuiver een werk is van zoeken in boeken, maar vooral vap regehecht.eontaqt met de kin. deren, blijkt wel uit het .feit, dat Pater v. d. Velden-zo veel mógelijk zeil bij hen aanwezig" is. 'Hij hoydt va.il gctelugheid en weet gezelligheid om zich'meen te ver spreiden. Hij neemt graag de tijd om de kinderen een verhaal te verteilen. Voor het huis schafte hij een geluidsfilm- projector. aan, .zodat de avonden .ook met de films aantrekkelijk, gemaakt, kunnen worden. De leden van het S.F.l,. en S.FR- en de leidsters en leiders komen de Dinsdag avond 1? Januari bijeen, om de directeur geluk té wensen. De vrienden, kennissen, relaities en officiële vertegenwoordigers kunnen dit op Zondag 22 Januari doen van 12—1 uur in het Don Boeco-patromaat. Lange Haven 92. Op diezelfde dag draagt Pater v. d. Velden om 10 uur een plechtige Hoogmis met assistentie op in de kapel van dat patronaat. Tijlens het eerste contact, dat wij met de film hadden, kregeti wij onmiddellijk het stempel van een der Nederlandse pio niers voor de film als kunst-uiting op gedrukt en leerden we als dogma; de speler is niets, de regisseur is alles. En hier zitten wij nu met Clifton Webb, die man, die „Mr Belvedere" herschiep tot het proto-type van de Amerikaanse zelfspot, tot de geïncarneerde zeix-kieninis van het volk, dat even onbekend ls- als het luid zijn „cultuur-loosheidschijnt uit te schreeuwen- Want deze film op zich is een stukje cultuur, een stukje Amerikaanse satyre van de beste soort, ook al wordt de vreugde van de toeschouwers vergald door een bijster on-interessante liefdes geschiedenis en het bewijs, dat elk na tuurlijk talent Mejuffrouw Shirley Tem ple vreemd is. Clifton Webb dus, het genie, de man, die alles kan, alles reeds gezien heeft, alles weet, alles doorgrond, alles bereikt, wat hij wil. Dit. genie wint een literaire prijs, maar moet, wil hij de vruchten er van plukken een graad halen. Prompt wordt hij groentje en presteert da^ene, waarvoor anderen vier jaar nodig benoen binnen een jaar. Dit alles met de vol maakte zekerheid van de man. die weer dat het wonderlijke van genieën is, aai ze bestaan en geniaal zijn. Hij verpersnonlijkt, de Amerikaan me zich ergert aan 't snobisme van de „teen agers", de bakvis-mannen en -vrouwen; aan de adoratie van de onbehouwenheid, omdat 't van de jeugd komt; aan de knie val voor de grote namen en de relaties en vooral aan de vermannelijkte zelfstan. digheids-allure van de zg- carrière dames Hij lijkt een Frederik Fluweel, maar hij is een Shaw en. een Chesterton tegelijkertijd. Hij heeft een ijzeren logica zelfs als het erop aankomt onlogisch te zijn en in pyama het huis van een jour naliste in wording binnen te dringen- Hii is de som van al datgene, wat de hu mor vgn de goede Amerikaanse cartoon ists in zulk e,en overvloed op papier zet: de earlca-tuur van het dagelijkse Ameri kaanse vaker nog van ons eigen alle daagse leven» Nu moeten we 't ook nog hebben over de regisseur. Elliott Nugent begon zijn carrière bij de film in 1921 als acteur in ..College Life"- hii heeft nog verschei dene films ovp" dat onderwerp op zijn naam staan, zodat het niet behoeft te verwonderen, dat hij de scenaristen ge makkelijk en expressief kon volgen in de intenties, welke zij op papier hadden vastgelegd. Hem .was dit werk toever trouwd. Hij h geboren Amerikaan, zoon van een acteur en toneelschrijver. In het voorprogramma Is een xnovie- tone-documentaire over Siam, het land van de pagoden. Deze is voornamelijk gebaseerd op het commentaar en heeft als filmische documentaire weinig te be- te kienen- Een muizen-editje van de Amerikaanse beeldroman-hield Super-man, n.l. Mighty Mouse, een schepping van Paul Tecry, steekt de draak met zijn super-menselijk voorbeeld i" aardtge tekenfilm. Het Nederlandse journaal brengt de be ëdiging van Sukarno tot president van de Repoeblik Indonesia Serikat, waarbij vooral de hyna funèbre sfeer, welke rond deze plechtigheid hangt, opvalt. H-M. K°nuigin Juliana bezoekt de thuiskomende militairen aan boord van de Grote Beet- en wij zien tegelijkertijd, hoe moeilijk het voor een radio-reporter is, vlot te ziin als zijn tegenspeler stug en onwennig blijft. Een programma, dat verdient gmoi be zoek te trekken, omdat 'het amusant, en vooral goed is- (Behalve 'dan natuurlijk Shirley Temple, maar uitdrukkelijk wel haar jonge tegenspeler, diie een „naturel" voor de camera is men uit. de aanwezigheid van Ka tholiek? missionarissen m deze film zon concluderen, dat zij met missiormering iets te maken heeft, is men abuis. Voor een opgesmukt, zeer onwaarschijnliik ver. haal. wordt de persoon van de missio naris. gebruikt om aan het gehee!_ een vreemd en dus aantrekkelijk tintje te geven. Tn enkele passages maakt de missionaris zich zelfs eerder belachelijk dan bemind door de belachelijke en onnatuurlijke zalvende gebaren. Het, verhaal vertelt, hoe de missionaris •Tanier zijn vader (een bankier, bankroe tier. mon-a»-)??-- eb opt'?h+p- v- 'i misdadiger van de i1'»-?™*1-1-hr» en allergemeenste soort) bekeert een mi nuut. voor zijn dood. De vader is toe vallig naar een gebied in donker Afrika gevlucht, waar vele jaren later zijn zoon, hem geheel onbekend, zal komen mis- sionneren. Technisch is dit met Zuid Amerikaans pathos vertelde verhaal evenmin een ontdekking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2