„Het was zo'n fijne troep kerels V Waterman" bracht 1500 man naar huis terug Sneeuwstorm teistert V.S. "W eerbericht Diplomatieke gebouwen door Chinese rode leger bezet Peiping treedt op tegen V.S., Nederland en Frankrijk „Karei Doorman" passeerde de keerkring LOERENDE DOOD op de weg „U staat er nu bovenopsir Nederland erkent Israël DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Er was weer een hartelijk welkom aan de militairen Verkeer chaotisch, steden geïsoleerd Brabantse werklozen Washington trekt zijn diplomaten terug Vanmiddag ontvangst te Porto Rico Noë's jeugd onthuld? Aanslag op spoorlijn Parijs-Straatsburg 72ste JAARGANG MAANDAG 16 JANUARI 1950 No. 21134 Een groot stuk van de scheepshuid van de Truculent bleef aan de voorsteven van de Divinahangen, na de rampspoedige aanvaring met de onderzeeër. De kikvorsmannen De twee kikvorsmannen zuchtten reeds bg voorbaat voor het kruisvuur van vragen. Zij kunnen zich met hun grote rubber-zwemvliésvoeten, vast gemaakt aan de lijn, veel gemakkelij ker in het water bewegen dan de dui kers en vormen als het ware de eerste voelhoorns van het bergingswerk. Ge wapend met lampen van 3000 kaars, doen zg het eerste onderzoek. Eén van de officieren dook zelfs overboord, of Men wachtte niet Aan boord van de „Trueulent" heeft men echter niet gewacht, liet de ma chinekamerruimte driekwart vol water lopen, waardoor de samengeperste lucht de twee luiken open duwde, dook daarna onder water de slurf in en schoot naar boven. Degenen, die een Davis-appa- raat hadden de niet-zwemmers kre gen het van degenen, die zwemmen konden hadden tevoren een klem op hun neus gezet, de slang van de kleine luchtcylinder tussen de tanden geklemd en zich voorzien van oogbeschermers. Terwijl zij zich door de slurf wrongen, de twee open luiken door schoten, ner- g?ds vast bleven zitten en veilig de oppervlakte bereikten, meenden zij het gevaarlijkste stuk reeds achter de rug te hebben. In werkelijkheid bleken echter de stroom, de duisternis en de kóu véél gevaarlijker vijanden. Waarom geen zwemvesten met lichtjes? had een gesprek met één der op varenden van de „Moorfowl", het ber- gingsvaartuig, dat thans boven het ONBESTELBARE BRIEVEN Lt. Bowers, commandant van de Trueulent. Hij behoort tot de geredden Korporaal tijdens ontscheping zwaar gewond Boven de „Trueulent" De story is dood Minister Van Maarseveen vertrok Zaterdag naar Indonesië in gezelr schap van zijn adviseurs dr. Prinsen en mr. v. d. Valk. Voor zijn ver trek onderhield minister Van Maarseveen zich met minister Schokking (rechts). In het midden dr. Prinsen. WISSELEND BEWOLKT De Chinese communistische autoriteiten hebben de diploma tieke gebouwen in Peiping van Frankrijk, de V. S. en Neder land (het oude Oostelijke deel van de Nederlandse ambas sade) in beslag genomen. Reeds enige dagen geleden vreesde Washington, dat deze stap zou worden gedaan. Het heeft via Engeland, dat een diplomatieke vertegenwoerdiger te Peiping heeft, een protest tegen eventueel inbeslagnemen ingediend, doch de communisten hebben dit terzijde gelegd. „Een uiterst ernstige kwestie" PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden-Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 pent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bjj de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bg vooruitbetaling. Zondagmorgen bij de Truculent (Van onze speciale verslaggever). SHEERNESS, Zondagmiddag. De M.P. van de mariniers, die in Chattam mijn naam vroeg, voegde er in één adem aan toe: „En hebt U een kaartje?" Sinds die drama tische Donderdagavond had hij namelijk een nieuwe hobby: hij verzamelde visitekaartjes van journalisten. De pers, die dag en nacht de marine-haven Chattam belegerde, leverde ze hem bij tientallen. Een hoteleigenaar in Killingham, vlak bij Chattam, kwam meteen met zijn gastenboek aandragen om mij de naam van één der gasten in de adreskolom „H.M.S. Truculent" te laten lezen. „Hij is gered," zei hij. En de drie taxi-chauffeurs, die mij door een grijs en troos teloos winter-kustlandsc.hap reden, begonnen onmiddellijk over „de ramp". Het was een grauwe, triestige dag, met aanhoudende mot- regen, die dreigde over de grauwe, morsige, uniforme huizen. Maar er was geen nieuws meer. vermoeiend. We waren Donderdag te gen middernacht op weg naar de ptaats van de ramp en komen nu pas terug aan wal. Sommigen van ons zijn acht keer naar beneden geweest". „Nu het dringende probleem van het redden van levens niet langer bestaat" formuleerde zorgvuldig een mari ne-woordvoerder tijdens de zoveelste persconferentie „is het nog slechts 'n kwestie van bergen. Er is een zwaar bergingsvaartuig onderweg van Ports mouth". Later kwam het bericht, dat het misschien weken zou duren, vóór de „Truculent" gelicht kon worden. Zaterdagavond kwam in Sheerness op de rechteroever van de brede Theemsmonding een groep duikers en kikvorsmannen aan land. Hun taak was voorlopig beëindigd: zij stonden ruig en zwaar, met ogen rood ontsto ken van gebrek aan slaap, de pers te woord. Geduldig vragen beantwoor dend, elgenlijk alleen nog „keen" om zo spoedig mogelijk weg te komen, hun zware schapenwollen truien uit te trekken en hun laarzen eindelijk te kun nen verwisselen voor gewone schoenen. De ongeschoren troep zwarte kerels noemden stuk voor stuk hun namen, voorletters, woonplaats en rang. De meesten hadden een rode duikershelm op hun uniform. „Neen, we zijn niet binnen ge weest. Het is erg moeilijk werk, met een sterke stroom en wij moeten telkens weer gunstig tij afwachten tussen eb en vloed. We hebben een telefoon in onze helmen, zodat wij tij dens het werk op de zeebodem con tact hebben met de bergingsvaartui gen. In diep water kunnen wij slechts een uur werken, in ondiep water twee uur achter elkaar. Het water is erg troebel en modderig". „Hoe ligt de „Truculent"?. „Well, ze ligt in een helling van on geveer 15 graden, maar rust geheel op de rivierbodem, die daar een weinig oploopt. De twee achterste ontsnap pingsluiken zijn open. Het voorschip! waar de botsing plaats had, is gedeel telijk nog slechts een massa verwron gen staal". „Zijn er nog extra moeilijkheden ge weest?". „Neen, alleen de gewone duikers- troubles, de sterke stroom en verward raken in draden. Ja, het is koud en schoon zijn kikvorspak niet helemaal o.k. was en kwam later met een grote scheur in zijn pak weer boven. Maar het nieuws van de ramp was al stervend, zoiets duurt niet lang. De Londense avondbladen van Zaterdag gaven het relaas van het op^ sleeptouw zijnde motorjacht „Girl Jean waarmee een jongen van jaar stiekem ver trokken was, al bijna even groot op de voorpagina als het verhaal van de dui kers. Toch bleven er een aantal vragen interesseren. Eén van de meest be langwekkende was, waarom Je be manning van de „Trueulent", die zich in de machinekamer had kun nen redden, niet langer gewacht heeft voor zg deze ruimte door de ontsnappingsluiken verliet. Zjj had den de watermassa, die door het ge weldige gat van de aanvaring naar binnen spoot, de weg versperd door de waterdichte schotten tussen voor schip en machinekamer af te gren delen. Misschien konden enkelen niet ontsnappen, verdronken achter dit hermetische schot, maar zeker is, dat een groot gedeelte van de be manning in een betrekkelijk veilig vak van de onderzeeër bijeen kwam. Of veilig? De normale routine is, dat aan het zolderingsluik een soort canvas-slurf bevestigd wordt, die juist wijd genoeg is om een man door te laten. Boven deze zoldering bevindt zich een andere, kleinere ruimte, gevuld met lucht, die eveneens voorzien is van een luik Bei de luiken openen naar buiten. Elke onderzeeboot-bemanning echter heeft instructie om een gezonken boot niet te verlaten vóór ze het geluid van twaalf schoten heeft gehoord. Deze explosies namelijk waarschuwen, dat er boven hen schepen in gereedheid zjjn om de overlevenden op te pikken, zo dra zij de oppervlakte bereiken. De „Divina", het Zweedse schip, dat de aanvaring veroorzaakte, dreef stuur loos rond en het hulpgeroep, zwakker en zwakker wordende naarmate kou en uitputting aan hun krachten vraten, werd niet gehoord door andere sche pen. Het onderzoek zal wel uitwijzen, waarom men niet gewacht heeft met opduiken. Het is zeer welmogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat er van enige nalatigheid „onder indruk van het ge beurde", bij degene, die beneden het commando had, geen sprake was en hde omstandigheden, het scheuren sten van de scheepswand geen anaere keus lieten, dan de „Trueulent" zo spoedig mogelijk te verlaten. Het blijkt nu, dat het aantal slachtoffers met één verminderd moet worden, daar de opvarenden slechts 79 man sterk waren en niet 80. Dit maakte de Admiraliteit Za terdagavond bekend. De verhalen van mensen, die aan boord hadden moeten zjjn, maar om de een of andere reden niet mee gingen, zijn bijna ongelooflijk. Eén opvarende, de postbode aan boord, kreeg vóór het vertrek op dracht om nog gauw aan wal de post te gaan ophalen, meldt de „Sunday Chronicle". Toen hg bui ten adem weer op de kade terug kwam, bleek de boot vertrokken te zijn. Een paar uur later was hg aan boord van een der reddingvaar tuigen boven de plaats van de ramp. Zijn vrienden beneden zouden nooit hun brieven lezen. Méér geluk had een opvarende, die met zijn maat kruis of munt gooide, wie van de twee zou mee gaan (zoals bekend was de „Trucu lent" in verband met de duikproe ven overbemand wegens het grote aantal technici aan boord). Hij ver loor en de winnaar prefereerde op de 12e (de dag van de ramp) mee te gaan, omdat hij bang was anders de dag daarop mee te zullen moe ten: en dat was de dertiende en bovendien nog een Vrijdag! Het moet daar op de „Waterman", t°e.n het schip ongeveer de helft van de reis van Indonesië naar Nederland had afge' legd, lekker geroken hebben. Het nieuwe jaar was op komst en om dit, naar oer- Hollands gebruik, te vieren, had (uen oliebollen gebakken. Zesduizend stuks vonden hun weg op het schip, waarmede 1500 militairen van de „Zeven December- divisie" huistoe stoomden. -morgen zetten deze militairen in Rotterdam voet aan wal, onder de pit tige klanken, üe de Kon. Militaire Kapel deed horen. De staatssecretaris van Oorlog, mr W. Fockema Andreae, sprak hen namens de regering toe. ,'®r 's hier een hoop te doen voor mensen zoals U", zei hij onder meer. Namens H. M. de Koningin riep kapi tein-vlieger R. _van Zmnicq Bergmann de thuiskomende jongens een welkom toe, waarna kolonel Pahud de Mortagnes dit van'' tArnerik^t>edde in het Noord-Westen aan de^ns ^faiifornië tot sneeuwstorm zoal? ir ada een zwar? beleefd hééft. S 111611 m 50 iaar niet Minstens 18 personen zijn ora het leven f™°S,nHXderden reiziger?inde Ita- en Gregon moesten hun tridrw>? derbreken- daar autobussen en i mn ™tn'8 verder konden. Meer dan r. ?s zaten °P hoofdwegen vast. Portland Oregon en Seattle en talrijke Kleinere steden zijn practisch geisoleerd. «onderden telefoon- en electriciteits- kabels raakten door de storm in het on gerede- De scholen in deze gebieden wer den gesloten. Een skischool te Seattle kon de lessen niet voortzetten, omdat, er teveel sneeuw was. In sommige streken bereikten de wind stoten een snelheid van 150 km per uur. Te Seattle ligt de sneeuw 45 cm dik. Be halve in het Zuidelijke gedeelte woei in de gehele staat New York een storm van 100 km windsnelheid. Bomen en telefoon, nalen woeien om en tal van woningen liepen schade op. De bevolking is ver zocht binnenshuis te blijven. deed namens de inspecteur-generaal van n _L" Prins Bernhard. r;e c- O. T„ overste Werdmölder, ver telde, dat met Kerstmis en Nieuwjaar eetzalen aan boord waren versierd, terwijl een extra-verzorgde maaltijd werd 0PgedLend. Op Oudejaarsavond was er behalve de oliebollen vuurwerk, bij het afsteken waarvan de tweede stuur man echter zijn hand verwondde. Pen der opvarenden, korporaal W. de Bruin uit Haalderen (Gld), was. zo ver namen wij, in Indonesië onderscheiden met de Militaire Willemsorde. vrijdagavond, met Rotterdam bijna in zicht, moest nog een militair, die blinde darmontsteking had, worden geopereerd. De debarkatie werd o.m. bijgewoond door generaal Kruis en de oud-comman dant van de 7 December-divisie. gen.- majoor Dürst Britt. De „Waterman" heeft de snelste reis naar Indonesië heen en terug gemaakt. Het schip deed er nl. 45% dag over. Tijdens de ontscheping deed zich nog een ernstig ongeval voor. De 21-jarige korporaal van de A.A.T., F. v. H. uit Utrecht, die mede belast was met de re geling aan de wal, reed op zijn motor in snelle vaart langs de loodsen op de ter reinen van de Lloyd, toen uit een der loodsdeureb een yale-wagen een me chanische lorrie kwam rijden. Een botsing scheen onvermijdelijk en de be stuurder van de yale-wagen redde dair ook het vege lijf door van het voertuig af te springen. De korporaal remde krach tig, maar door de vaart slipte hij over de spoorrails en kwam te vallen. Hij kreeg oa. een schedelbreuk en moest zwaargewond in het ziekenhuis aan de Coolsingel worden opgenomen. wrak ligt. Hij had zelf in de oorlog op onderzeeboten gediend en begreep niet, waarom de Davisapparaten niet ge completeerd waren met een zwemvest. Een andere kwestie is, dat velen, die thans meegesleurd werden met de ster ke stroom en verdronken, alsnog ge red zouden ztjn, wanneer hun Davis- apparaat en zwemvest voorzien waren geweest van kleine lichtjes. Tientallen piloten, die onder de oorlog in zee stortten, danken daaraan hun leven en werden zelfs 's nachts onder ongunsti ge weersomstandigheden ontdekt. Waarom het echter méér dan een uur moest duren, vóór iemand van de ramp hoorde, waarom de „Divina" geen S.O.S. uitzond, of op allerlei andere manieren probeerde de aandacht te trekken is voorlopig nog een raadsel. In tegenstelling met vorige berichten blgkt namelijk, dat er op de avond van de ramp slechts verspreide mistbanken over de Theemsmond hingen. Dat de „Trueulent" bovendien de „Divina" heeft zien aankomen, blijkt alleen al uit de stand van haar machine-tele- graaf in de toren, die, volgens berich ten, die duikers mee naar boven brach ten, op „stop" stond. Voorlopig zijn er dus nog vraagte kens genoeg. Maar eerst het officieel onderzoek dat Zaterdag aanving, zal, naar men verwachten mag, opheldering brengen. Er restte dan nog een tocht naar de plaats van de ramp. Men doet dat te gen beter weten tn. Want wat is er voor bijzonders aan een paar schepen, die voor anker liggen op een rivier, die zeker zo breed is als de Wester- schelde? Het was een grauwe kille Zondag morgen en tegen de kille ochtendkou schuiiend aan leizijde van de sleepboot „Integrity", stoomden we in ruim een uur van Sheerness naar de rede van Red Sands Forts. Er voeren wat koopvaarders voorbij naar Londen en de coaster „Delfzijl", waarschijnlijk op thuisreis, passeerde ons en toen de gr(jze romp van een destroyer, laag op het water liggend, dichterbij kwam, bleek er inderdaad weinig te zien. Aan boord van de sleepboot bevond zich de verse ploeg mensen die een deel der bergers op de „Moorfowl" ging aflossen. Onderweg vertelden z(j, hoe eerst tegen elf uur VrijdÉgochtend pre cies bekend was, hoe de „Trueulent" lag. Men had natuurlijk haar noodboei, die met een lijn aan haar vastzat, maar het duurde nog vrij lang, vóór men haar positie nauwkeurig had bepaald De ploeg bergers wachtte thans een lichtere taak, daar sterker en zwaar der bergingsmateriaal in aantocht was. De „Oase Deep"-ton passerend, kregen wij vooruit twee groene wrak tonnen nog vers in de verf in zicht. Daar tussen in lag de „Moor fowl", een vrij groot bergingsvaar tuig. Langszij de „Moorfowl" danste een kogelronde, roestige ijzeren boei en iets verder een krans van rood witte grote kurken kralen. Toen ik aan boord van de „Moor fowl" klom, zei één der matrozen on gevraagd: „U staat er nu bovenop, sir, ze ligt hier precies onder met haar to ren". Er stond een rauwe wind en ik hui verde. Op het voordek lag de noodboei van de „Trueulent". De halve wereld weet nu wat op zo'n boei staat, maar de waarschuwing, om onder geen beding zo'n boei aan te raken of te verwijde ren, had thans geen zin meer. De „Trueulent" was nog slechts een wrak en waarschijnlijk ook een graf. De rode vlag op deze boei wapper de' stijf in de wind. Het was koud en kijkend naar de twee nieuwe bakens langszij, die thans aan de romp beves tigd waren, huiverde ik opnieuw. „Neen, ze heeft zich niet meer ver legd", zei de schipper, „tot gisteren morgen kwamen nog voortdurend luchtbellen naar boven, maar dat is nu ook afgelopen". Wij vertrokken van dit dodenwach terschip, zagen de meeuwen gokkerend neerstorten op wat overboord gewor pen keukenafval. Twee jachtvliegtui gen partrouilleerden nog steeds in gro te bochten: misschien zochten ze naar verdronkenen. De zee was kalm, grijs en onaangedaan. „De story is dood als een pier", zei een Fleetstreet-collega. Het regende wat en ergens hing een vlag halfstok. Hedenochtend was daar een rouw dienst. Ergens dansen een paar boeien op het water. De „story" is inderdaad uitverteld en dood. Alleen....... voor enkele hon derden mensen zal dit verhaal een da gelijkse bittere realiteit blijven; een zeer verdrietig nieuws, elke dag Op nieuw, voor jaren. „You know, sir, het was zo'n fijne troep kerels", zei iemand van de sleep boot, „maar die onderzeebootmensen leven nou eenmaal altijd op het randje van een misschien"! Van officiële wordt medegedeeld, dat Nederland Israël de jure erkent. Do->r de Nederlandse vertegenwoordiger te Jeruzalem werd heden terzake een nota overhandigd aan de minister van Buiten landse Zaken van Israël. In West-Brabant, waar het werklozen- probleem door een overschot van onge schoolde arbeidskrachten toch al nijpend was, verkeert men thans in een extra moeilijkheid, doordat enige grote D. U. W.-objecten te Willemstad en te Klun- dert zijn gereed gekomen en men geen nieuwe werkverschaffingsprojecten heeft om de werkloze arbeiders toch aan de slag te houden. Besloten is nu, dat aa-n de gehuwde D. U. W.-arbeiders de gebrui kelijke overbruggingssteun zal worden uitbetaald, terwijl ongehuwde krachten tewerkgesteld zullen worden bij herver- kavelingswerken op Walcheren. Vrijwil lig kunnen op Walcheren ook de gehuw de D. W.-arbeiders gaan werken. In tussen hebben de burgemeesters van de kring Bergen op Zoom dit probleem in studie genomen. Voor de kustprovincies: wisse lende bewolking met plaatselijk en kele buien. Matige, later tijdelijk krachtige Noordwestelijke wind, Iets kouder. Voor het binnenland: vannacht zwakke wind, Tempera tuur plaatselijk iets beneden het vriespunt en hier en daar mist. Morgen overdag meest matige wind tussen West en Noordwest. Wisse lende bewolking met enkele ver spreide buien. Iets kouder dan van daag. Dinsdag 17 Januari: Zon op 8.40, onder 17 00 uur; maan op 8-49, on der 15-29 uur. Washington dreigde in dit protest met terugtrekking van alle Amerikaanse functionarissen uit het door de commu nisten bezette gebied. Nu Peiping des ondanks de inbeslagneming heeft uitge voerd, zal Amerika inderdaad zijn diplo matiek personeel 135 man sterk uit' communistisch China terugroepen en daarna alle consulaten sluiten, nl. die te Tientsin. Sjanghai, Nanking en Peiping. Dat te Tsjingtao was reeds gesloten. De Britse regering zal de Ameri kaanse belangen in communistisch China behartigen. Tevens heeft zij aangeboden ten behoeve van de Neder landse en Franse regering stappen te ondernemen. I Zaterdag heeft ieder, die Zich aan boord van de „Karei Doorman" bevindt, een ander pakje aangetrokken. Vrijdagoch tend, toen de scheepsklok half twaalf wees, passeerde het „Smaldeel Antillen" In de Atlantische oceaan de keerkring en de dag daarop had men er genoeg van om onder de steeds warmer wordende zon nog langer in de op het „Noorden" bere kende kledij rond te lopen en stak men zich in tropentenue. Vanmorgen om acht uur werd het smaldeel in de haven van San Juan, de hoofdstad van Porto Rico (een der eilan den van de groep der Grote Antillen en Amerikaans bezit) verwacht. Vanmiddag zou de Nederlandse kolonie op Porto Rico, veertien personen in totaal, aan boord komen. De scheepsofficieren zijn van middag door nun Amerikaanse collega's uitgenodigd voor een „cocktail-partij". Voor vanavond is een dansfeest voor de schepelingen georganiseerd. Na het passeren van de Azoren heeft Prins Bernhard zich op ongedwongen wijze door de gehele „Karei D.oorman" bewogen en daarbij de brug. de machine kamer, de vliegtuigloodsen en de zieken- boee bezocht. De bemanning werkt, bg bezoeken van de Prins, normaal door- De het yliegdek georganiseerde balspelen. Hij nodigt regelmatig scheepsofficieren aan zijn tafel en vraagt hen op bezoek in zijn kajuit. Prins Bernhard heeft zijn medewerking verleend bij geluidsopnamen ten behoede van het radio programma voor de Strijd krachten en bij het maken van filmopna men voor het Polygoon nieuws De Prins zou in San Juan o.m. ook vijf tien journalisten aan boord ontvangen en een groep autoriteiten, onder wie da gouverneur een tegenbezoek brengen op fort Aleza. Vanmiddag zou een rondrit worden ge maakt. Aan een informeel diner bij ie gouverneur zouden des avonds veertig gasten aanzitten. Op 6 Januari vaardigden de Chinese communistische militaire autoriteiten 'n proclamate uit betreffende inbeslagne ming van voormalige buitenlandse ka zernes in Peking. De voormalige Ame rikaanse kazernes waren reeds lang ge leden in gebruik genomen als consulaire bureaux en als woonruimte voor het personeel. Op 7 Januari kondigden de communisten op grond van genoemde proclamatie vordering aan van de be trokken gebouwen. De Amerikanen pro testeerden, doch de gebouwen werden door het rode leger bezet. Wel kregen de Amerikanen op hun verzoek de tijd om hun acten en be zittingen mee te nemen. Men conclu deert hieruit, dat het voorval zonder incident is verlopen. Volgens de Ame rikaanse consul-generaal traden de Chi nezen zelfs „zeer hoffelijk" op. De Amerikaanse regering neemt deze kwestie uiterst ernstig op. Het betreft hier een flagrante schending van bij ver drag vastgelegde rechten en van de meest elementaire beginselen van internationaal gebruik en verkeer. Het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken is nog niet officieel van de stappen der Chinese communis ten op de hoogte gesteld. Zweden heeit de communistische Chi nese regering de jure erkend. De Amerikaanse reizende ambassa deur, dr. Philip Jessup, iB op het ogen blik op Formosa. Hg wordt van alle kanten bewerkt om L Washington aan te dringen op steun aan de nationalis ten. „Dan kunnen wg Formosa voor on bepaalde tijd houden en een tegenoffen sief op het vaste land voorbereiden," al dus verzekerde men hem. „Ik zal dit in Washington vertellen", was Jessup's lakonieke antwoord. Het onderzoek van de eeuwenoude bijbelmanuscripten, die in het voorjaar van 1947 in een grot bij de Dode Zee gevonden werden, brengt steeds nieu we verrassingen. Eén van de grootste sensaties in de kring der wetenschap pelijke onderzoekers ontstond, toen bleek, dat één van de handschriften het „Boek van LamCch" bevatte, een oud testamentisch werk, waarvan ieder ge loofde, dat het voor altijd verloren was gegaan. Dit „verloren" Lamech-boek gaat over de jeugd van Noë en brengt nieuwe ge gevens over hem, zegt Frevor. De Bij belonderzoekers hopen, dat dit boek een nieuw licht zal werpen over de figuur van Noë. Zondagochtend vroeg is de sneltrein ParijsStraatsburg bij de plaats Coolus ontspoord. Een passagier werd ernstig ge wond. Er zijn twee licht gewonden. Een woordvoerder van de spoorwegen heeft meegedeeld, dat over een afstand van 24 meter de bouten uit de spoorrails waren verwijderd. De trein, die uit Straatsburg kwam, reed met een snelheid van bijna honderd kilometer per uur. De stationschef van Coolus noemde het een wonder, dat er niet meer slachtoffers on der de passagiers zijn gevallen, daar ver scheidene wagons zijn gekanteld. Op de hoek van de Kamperstraat te over het stuur kwijt en reed pardoes Haarlem speelde Zeterdag een vier jarig legen een trammast aan de linkerzijde van Wegens zijn vele verdiensten op ker- kelijk-historisch terrein heeft Z. H. de Paus de heer J. Mosmans. archivaris der kathedrale basiliek van St. Jan in Den Bosch, begiftigd met het erekruis „Pro Ecclesia et Porrtifice" Plebaan J. van Susante heeft He heer Mosmans Zater dag de dag waarop de archivaris 80 prins heeft deelgenomen aan diverse op jaar werd het ereteken uitgereikt. meisje. Juist op het moment, dat een truck met oplegger passeerde, viel het kind van het trottoir. Het meisje kwam onder het linkerachterwiel van de wagen en was op slag dood. Een ander dodelijk ongeval gebeurde Zaterdag op de Burg. De Jonghkade te Maassluis- Hier werd de 72-jarige wielrij der P. W. uit Maassluis door een hem achter oprijdende vrachtauto, bestuurd door B. uit Zuidland overreden. De man liep dusdanige verwondingen op, dat hij kort na 3ankomst in het ziekenhuis te Ylaardingen is overleden. In de Iinnaeusstraat te Amsterdam wilde Zaterdagmiddag 'n automobilist de Eerste Van Swindenstraat ingaan. De man hield onvoldoende rekening met een wielrijder die recht uit wilde rijden en reed deze omver De wielrijder werd in levensgevaarlijke toestand in het O- L. V. gasthuis opgenomen. De bestuurder van de auto was hierna volledig de macht de Van Swindenstraat. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de bestuurder en zijn medepassagier zodanige verwon dingen opliepen, dat zij naar een zieken huis moesten worden gebracht. Zaterdagavond naderde op de rijksweg BredaAntwerpen uit de richting Rijs- bergen een personenauto, bestuurd door de 29-jarige L v. W. uit Westdorpe (Z Op een gegeven moment zag de bestuur der voor zich een grote vrachtwagen pp het rijwielpad staan. Nog net kon hij ui*- wijken. De auto begon hierdoor echter te slippen en sloeg tegen een boom. Van W-, die ongehuwd was, werd op slag ge dood- Later bleek, dat de vrachtwagen, toebehorend aan de expediteur B. uit Andel (N Br.), die hem wegens een de fect op het rijwielpad had neergezet, op ongeoorloofde wijze was geladen met bomen, die 6 meter buiten het voertuig staken. Hierdoor was het achterlicht niet voldoende zichtbaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1