Berlijn vreest nieuwe blokkade vredesverdrag met Oostenrijk NIEUWE BRITSE LEVENSLIJN Ook Afrika eist alle aandacht op Saargebied weer TWISTAPPEL Televisie-zendmast te hoog voor het Gooi VJ lo Weerbericht m TERUG uit een Russisch kamp PRINS BERNHARD DANKT VOLK DER ANTILLEN Druk vervoer op Iiidonesië-luclitiijn RUSSISCHE OBSTAKELS voor DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bovengrondse spoorwegen gedesorganiseerd Amerikanen krijgen er genoeg van Duitsers contra Franse wetten Uitzendingen vermoedelijk naar Lopik Intiem verjaringsfeest op Soestdijk Van Meegeren-affaire V. Internationale Bidweek Geheim V.S.-wapen naar Rusland? Henri de Greeve moet werkzaamheden beperken NDER DE U P E Vreselijke verhalen van ontslagenen God zegene u allen en uw land Voor medeleven met geteisterd Nederland mmËÊÊSËSks Y. S. herzien ban jegens Spanje 72ste JAARGANG VRIJDAG 20 JANUARI 1950 No- 21138 Vandaag werd in Delft het zgn. Duyvelsgatgeopend door minister In 't Veld. Het Duyvelsgat is een studentenwijk bestaande uit elf paviljoens, waar 200 studenten van de T. H. kunnen worden onder gebracht. Op de foto zijn de studenten ijverig aan het vlerk om de gordijnen voor hun kamers te naaien. ^PAKKEN DE EUROPEANEN ER HUN KOFFERS?" V au twee kanten dreigt gevaar Geen rijwielkaarten meer! Een Franse mecanicien fabriceerde deze fiets, welke zeer eenvoudig en snel kan worden gedemonteerd en in een koffertje kan worden meegenomen VOOR AMSTERDAM GEEN ONTVANGST MEER? r~ Intentie voor 21 Januari: Mogen de Lutheranen en andere Protestanten van Europa zich wenden tot de éne, Katholieke Kerk. KOLEN EN GULDENS AANHOUDENDE VORST De bankoverval in Boston. Met een fijn kammetje doorzoekt de politie de garage van de fa. Brink, waarboven de rovers hun slag sloegen. Grote brokken mergel tegelijk worden van de St. Pietersberg afgerukt ten behoeve van de cement-industriedie reeds een flink deel van de berg opslokte. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs hij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Zoals gemeld, hebben Duitse politie mannen het hoofdkwartier van de onder Russische controle staande spoorwegen bezet. Dit gebouw ligt in de Amerikaan se sector van Berlijn en was slechts ge deeltelijk in gebruik. Ongeveer zes hon derd kamers waren reeds geruime tijd !eeg Tengevolge van deze stap is de dienst bp het bovengrondse net gedesorganiseerd en moeten duizenden Berlijners te voet naar hun werk. De Russen geven de Ame rikanen de schuld hiervan. Zij beweren, dat zij de voornaamste telefooncentrale die in het gebouw is gelegen, niet „on belemmerd" kunnen gebruiken en daar om de diensten moesten inkrimpen. „Zo lang deze centrale niet vast en onbetwist in handen is van degenen, die de spoorwegen beheren, zijn. er gro te gevaren", aldus zei een der Oost- Duitse spoorwegautoriteiten: ,Wij kun nen geen normale diensten onderhouden zolang wij weten dat onze gesprekken door de Westelijke politie kunnen wor den afgeluisterd, en mogelijk gesabo teerd". De Sovjets hebben bij de Amerikaanse commandant onmiddellijke ontruiming van het gebouw geëist. „De Duitse politie drong het gebouw met geweld binnen, verbrak de verbindingen en desorgani seerde daardoor het werk", aldus schreef Kotikof aan zijn collega Taylor. Deze antwoordde echter direct, dat de Duitse politie met toestemming van de Ameri kanen was opgetreden en dat de Russen zich moesten schamen 600 kamers onge bruikt te laten, terwijl het verwoeste Ber lijn een triestig tekort aan woonruimte heeft. „De politie heeft opdracht gekregen zich niet te mengen in het werk van de «poorwegen", aldus Taylor, die duidelijk verstaan liet, dat volgens hem de diens ten normaal doorgang zouden kunnen vinden als de Russen dat maar wilden. Intussen zijn de Berlijners de dupe van deze opnieuw opgelaaide spoorwegstrijd. In Mei 1949 werd tot. grote verademing van de Berlijners de blokkade opgeheven, maar in vele kringen heerst de vrees, dat de Russen het op een nieuwe blokkade zullen aansturen. Het blijft ook na de souvereinitcits- overdracht, nu het vervoer van offi ciële personen uiteraard sterk is ver minderd, d .k op de KLM-lijn tussen Schiphol en Kemajoran. Het aantal aanvragen vooT vervoer is zelfs zo groot, dat binnenkort in plaats van vijf vluchten per week zes vluchten zullen worden gemaakt. Het 'aS aanvankelijk in de bedoeling deze hogere frequentie- op 1 Maart a.s. te doen ingaan, maar de omstandigheden zijn van die aard, dat er wordt getracht de zesde dienst zo spoedig mogelijk m te leggen. In Januari zal dit niet, m®ri kunnen, maar men hoopt in Februa toch zover te komen, Een verheugend verschijnsel nier j dat niet alleen de stroom groo hen, die uit Indonesië naar land willen .te™?ke^ek™erde richting voor het traject in °m& zich een beduidend aan ...jX-Xsy .- Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft gisteren ver klaard, dat het een „passende actie zal overwegen, om de vrijheid en onafhan kelijkheid van Oostenrijk te herstellen", omdat het viel te betwijfelen, of met het Oostenrijkse vredesverdrag nog vorderingen gemaakt konden worden. De Amerikaanse, Britse en Franse am bassadeurs te Moskou hadden Gromyko, de plaatsvervangende minister van bui tenlandse zaken, Woensdagavond ge vraagd welke garanties konden worden gegeven, dat de onderhandelingen over het verdrag zouden worden voltooid. Sinds de bijeenkomst van de plaats vervangers der ministers van buitenland se zaken in November te New York „heeft de Russische regering nieuwe obstakels voor de voltooiing van het Oostenrijkse vredesverdrag opgesteld, in verband met haar aanspraken op betaling voor hulp verlening aan de Oostenrijkse bevolking in de eerste dagen van de bezetting", al dus de woordvoerder. In diplomatieke kringen te Londen gegadigden ɧIÉÉls a3D™ gunstige ontwikkeling van de sifua- ue gunstige ar nu de ondernemin- genmin me^ afgelegen gebieden weer toegankelijk worden, zal hieraan zeker n^ef vreemd Zo zijn voor de reis AmsterdamDjakarta alle KLM-toestel- len tot en met eind Februari reeds vol geboekt. En ook voor de tijd na Fe bruari laat het luchtvervoer zich zeer gunstig aanzien. Verschillende gebeurtenissen hebben de laatste tijd heel sterk de aanaacht naar het donkere werelddeel Afrika ge trokken; het enige part van onze kleine aardbol, dat nog belangrijke koloniale gebieden bevat, en overigens zo weinig geëxploiteerd is, dat er voor Europa nog toekomstmuziek in zit. Eigenlijk 'sinds de conferenties over Westerse Unie en Atlantisch pact zijn begonnen, is Afrika in de volle strategi sche belangstelling van Europa komen Het narlement van de Saar heeft Don derdag zTn goedkeuring gehecht aan twee wetsontwerpen, die de „demo cratische orde van de Saar'de grond wet, de regering en haar leden be schermen en „valse en misleidende publicaties over de Saar als misdrijven aanmerken. Minister-president Johannes Hoffmann zeide bij de indiening van de wetsont werpen, dat zij nodig waren om het land tegen een „propagandagolf" in West- Duitsland, die na het bezoek van Schu- man aan Bonn begon, te beschermen. De .wetten moesten de bevolking weerhouden (Van onze correspondent). Onverwachte moeilijkheden, welke aan het licht zijn gekomen bjj de voor bereiding van de stichting van een te levisie-zender in het Gooi, dreigen een grote verandering in de plannen te brengen. En het is niet onmogelijk, dat Amsterdam dan van deze voorlopige proefuitzendingen niet zal kunnen me degeweten. Zoals men zich zal herinneren, lag het in de bedoeling op de Gooise heide een 200 meter hoge zendmast te bouwen. Het is echter gebleken, dat een dergelijke zendinstallatie een niet te veronachtza men gevaar zoU opleveren voor de vlieg tuigen, die van en naar Schiphol vliegen. Als hoogste obstakel in 't Gooi staat namelijk op de vliegkaarten een hoogte van 75 meter aangegeven. Vliegtuigen, De voorbijganger die gistermorgen voor het paleis Soestdijk stil bleef staan om een glimp van de jarige prinses Margriet op te vangen, werd daarin niet teleur gesteld. Hij kon haar door de grote pa leishekken, net als op andere dagen, naar school zien vertrekken, want de dage lijkse gang naar school kan voor een ver. jaardag nu eenmaal niet wijken. In de middaguren kwam prinses Wilhelmina op het paleis om haar kleindochter te fe liciteren en het intieme verjaardagsfeest bij te wonen. Prins Bernhard zond uit Curacao zijn schriftelijke gelukwensen. Voorts kwam samen met enkele be stuursleden van het Margrietfonds en zijn moeder, een jongen, die dezelfde dag 10 jaar werd en wiens vader, bootsman ter koopvaardij, in de oorlog is omgekomen, namens dit fonds een grote taart aanbie den. Zaterdagmiddag wordt de verjaardag nog eens gevierd. Dan komen de vrien dinnetjes van Margriet naar het paleis €n zal er een partijtje worden gegeven. die zich aan de gegevens van de kaart houden, zouden dus het gevaar lopen te gen de zendmast te botsen, met alle rampzalige gevolgen van dien. Met Schiphol zijn onderhandelingen gaande om een oplossing te vinde Mochten deze echter niet het gewenste resultaat opleveren, dan zal de tore naar alle waarschijnlijkheid te Lopi worden gebouwd. Hierdoor zal de zan derdraagwijdte waarschijnlijk Den Ha3e>> Gouda en Utrecht bereiken. Te LopiK levert een eventuele mast van 200 meter geen gevaar voor het luchtverkeer op- Afgezien van dit alles, wordt er ook een onderzoek ingesteld naar de draag wijdte van een zender van 75 meter, wel ke dan toch in het Gooi zou kunnen worden geplaatst. Mocht de zender te Lopik verrijz®11' dan nog zullen de studio's te Hilversum worden gevestigd. Men zal de program ma's dan via een gerichte „Link"-zender of door speciaal daartoe vervaardigde kabels naar Lopik vóeren. Ook het aan tal „kijkers", dat binnen de bekeIijk straal van 30 kilometer rondom LOPJ mag worden verwacht, wordt onderzoent- Binnenkort kan men over een en ander een beslissing tegemoet zien. De nieuwe vondsten in de zaak Van Meegeren vormen voor de Nederianase justitie geen aanleiding voor een her nieuwd onderzoek. De Nederlandse J - titie beschouwt de Van Meegeren-atiai als een afgedane zaak. van „onbèschaamdheid en onbezonne- heid". De beide wetten voorzien in gevange nisstraf, onmiddellijk ontslag uit de open bare dienst en in enkele gevallen verlies van burgerschap voor overtreders, die tegen de „democratische orde" van de Saar handelen. Er zijn nog twee lezingen nodig, eer de wetten bindend worden. Adenauer, de Duitse bondskanselier heeft gisteren met de Amerikaanse hoge commissaris. John McCloy, over de Saar- kwestie gesproken. Hij zeide o.m„ dat het uitblijven van een voor Duitsland bevredigende oplossing moeilijkheden bij de Europese samenwerking tengevolge zou hebben en de uitvoering van he* program van zijn regering zou belemme ren. Officiële personen vatten deze woorden op als een bedekte waarschuwing, dat Duitsland misschien zou weigeren in de Europese raad zitting te nemen. Voorts betoogde Adenauer, dat een voor Duitsland onbevredigend besluit in zake de Saar de communisten propagan da-materiaal zou opleveren. Hij drong e: op aan de wil der Saarlanders in over weging te nemen, hoewel hij het woord „plebisciet" niet noemde. Intussen verklaarde in Bonn Jacob Kaiser, West-Duits kabinetslid en een medewerker van dr. Adenauer, tegenover de pers: De huidige regering van de Saar vertegenwoordigt niet de wil der bevol king maar werd door de Franse in elkaar gezet. Daarom dient de bevolking van de Saar een kans te hebben, te beslissen wat er met het Saargebied moet gebeuren. olgens de „Los Angeles Times" heeft een zekere Frank Lynch, die tij dens de oorlog kolonel bij het Ameri kaanse leger was, verklaard, dat een „hoogst geheim" Amerikaans zelfrich- tena luchtdoelkanon sinds 1944 in Rus sische handen is. Lynch zou het blad nebben medege deeld, dat hij in de zomer van 1944 op dracht kreeg het naar de Russen te ver zenden. Lynch zeide dit, nhdat senator Henry Lodge (republikein) had onthuld- dat de deskundigen van het leger nieuwe middelen tegen luchtaanvallen hadden ontwikkeld, waartegen geen vijandelijk vliegtuig bestand zou zijn. Het Amerikaanse ministerie van defen sie heeft tegengesproken, dat genoemd geheim in handen der sovjet-unie zou zijn. Het beschreven wapen had in de tijd waarover sprake was niet bestaan, zo ver zekerde men. gelooft men, dat een afzonderlijk vre desverdrag tussen de westelijke gealli eerden en Oostenrijk een puur theore tische mogelijkheid is, daar geen der belanghebbenden partijen eraan zou denkt haar troepen uit Oostenrijk terug te trekken zolang er Russische troepen in Wenen en de sovjet-zone zouden blijven. De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, Gruiber, zou gisterennamid dag een onderhoud hebben gehad met de Russische adjunct-commissaris in Oosten rijk, generaal Zheltov. Deze zou aan Gru- ber verklaard hebben, dat de Russische regering de op 5 December overhandigde Oostenrijkse tegen-voorstellen nog steeds bestudeert, en dat zij nog geen beslissing heeft kunnen nemen. Hij zeide, dat dit feit de plaatsvervangers te Londen niet moet beletten de besprekingen over de andere clausules van het Oostenrijkse vredesverdrag waarover nog geen ac- coord is bereikt, voor te zetten. te staan Tevoren waren er in Londen reeds besprekingen gevoerd over een nieuwe „Britse levenslijn", dwars door dit werelddeel. De verbindingen tussen het eiland Groot-Brittannië en de Azia tische en Australische leden van het Ge menebest zijn, sinds de Russen heel dicht op de Middellandse Zee zitten, niet vol komen immuun meer. De gevaren zijn wel ietwat verminderd, sinds Joegosla vië geen volkomen betrouwbaar bondge noot van het Kremlin meer is; maaz anderzijds is het ook niet zo öecht met het Westen gelieerd, dat men minstens op neutraliteit in geval van een °°rlog zou kunnen rekenen. Daarom achtte Londen het veiliger over een verlegging van „de levenslijn": en midden-Afrika met als steunpunten Nigeria en Kenya scheen daartoe de gelegenheid te bieden. Met de gemeenschappelijke verdediging van het Westen kreeg Afrika nieuwe be tekenis. Men spreekt wel heel gemakke lijk, en misschien zelfs niet ten onrechte, over de verdediging aan de Elbe: maar deze zou kunnen mislukken; men verlegt dan het defensief (dat in de moderne oorlogvoering niets anders kan zijn dan Cen geweldig offensief, in de lucht en op het land), naar de Rijn en zelfs naar de Pyreneeën. Men moet echter toch ook al tijd rekening houden met de noodzake lijkheid om zich in' de éérste stadia van de strijd nog verder terug te trekken: en dat betekent overtocht naar Afrika. Het zou waarschijnlijk het beste zijn, dat in zo'n geval heel West-Europa, militairen en burgerlijke bevolking, in allerijl met ai hun bezittingen naar Afrika trekken, want er zal na de eventuele terugtocht van de aanvaller niet veel meer van ons oude. mooie werelddeel over zijn. Er zijn echter nog andere vragen, die met steeds intenser hoogdringendheid op doemen, en welke, zeer karakteristiek, onlangs door een Engels blad samengevat werden in de koppen boven een artikel: „Pakken de Europeanen hun koffers in Afrika? Het werelddeel van de troebe len en zorgen van morgen". En de Brus selse „Nieuwe Gids" voert met andere Belgische bladen de laatste tijd een be zorgde campagne, in verband met de moeilijkheden, welke men in Brussel door zijn prachtige en rijke kolonie Congo ducht. Zal zich daar binnenkort het zelfde drama afspelen, dat Neerland met Indonesië heeft beleefd? Van een ongehoorde buitenlandse inmenging zon der diepere ervaring, op grond van ideologische of zelfs louter sentimentele overwegingen. Frankrijk en Portugal koesteren dezelfde zorgen voor hun ge bieden: en in de kolonies welke Italië moest afstaan, heerst een malaise, welke weinig heil voor de toekomst voorspelt. Deze verre van gunstige vooruitzichten hebben de landen, die gebieden ten Zui den van de Sahara beheren, genoopt Woensdag j.l. in Parijs bijeen te komen: het zijn Frankrijk. Engeland. België, Portugal. Zuid-Afrika en Zuid-Rhodesia Op de agenda kwam alleen voor een studie van -de middelen, geëigend om een technische coördinatie en harmomëring van hun actie te verwezenlijken. Maar ais men ziet, dat het kernpunt dezer stu die ditmaal is de stichting van een per manent secretariaat om de reeds zeer uit gebreide documentatie over de „techni sche samenwerking" en voorts over de gehele activiteit van de betrokken landen te centraliseren, dan voelt men toch wel aan, dat, -.elfs als het er niet a priori om gaat „een politiek van zelfverdedi ging" om- tegen de pogingen van de trusteeraad van de Verenigde Naties om controle over alle koloniale gebieden te krijgen, te organiseren, deze gedachte toch wel 'n speciale plaats bij de beraad slagingen moet innemen. Daarbij zal men naar twee zijden moe ten kijken. Naar de Verenigde StateD, welke het als een soort anti-imperialis tische roeping beschouwen om alle be heerde gebieden, groen of rijp voor deze ontwikkeling, naar eigen souvereiniteit te voeren. Washington oefent daartoe, hetzij rechtstreeks, hetzij langs de om weg van de Verenigde Naties, druk ui' op de centrale regeringen; een pressie welke soms heel dicht bij bedreiging ligt en gesteld woedt in een zo weinig diplo matieke taal, dat de overigens bevriende regering weigert een dergelijk onbehoor lijk document in ontvangst te nemen- Zoals in Den Haag in verband met de In donesische kwestie is gebeurd- Met Washington weet men tenminste, door rechtstreeks contact, waaraan men toe is. Met het Kremlin, de tweede rich ting waarin het oog gaat, is de zaak nog moeilijker. Want het communisme werkt met vijfde colonnes, infiltraties en propa* ganda. Wie daarbij bedenkt, op welk laag levenspeil het overgrote deel van het Afrikaanse volk staat, en hoe onbarmhar tig en meedogenloos heel lang, tot voor betrekkelijk korte tijd, tegen de inlandse bevolking is opgetreden, moet wel vre zen, dat die communistische propaganda diepe indruk op de mensen zal maken- Die natuurlijk niet inzien, en niet kunnen inzien, dat hun belang daarbij niet de geringste rol speelt. Het gaat alleen te gen het Westen voor Rusland. Mit dit al wordt de plaats van Afrika in het politiekekrachtenspel steeds gro ter- Van alles wat daar gebeurt, zal de weerslag in geheel West-Europa sterk worden gevoeld. Naar wij vernemen heeft Henri de Greeve op doktersadvies zijn spreekbeur ten moeten afzeggen. „Het Lichtbaken" dat hij iedere week voor de K.R.O. ver zorgt, zal echter normaal worden uitge zonden. Gelukkig, thans eindelijk een beetje vorst en dus kunnen wij de kachel wat aanblazen. „Gelukkig", zeiden wij, want menigeen zat al op hete kolen, hoe hij zijn kolen-guldens zou opkrijgen. Maar geen nood meer; het wintert en als ae weerprofeten n:et hun verkeerde man.ei hebben omgehangen, zal de vorst met spoedig van zijn troon afstand doen Als het nu maar niet te lang duurt. wan. anders vragen wij ons met zorg af een gulden is tenslotte maar honderd centen waarvan de schoorsteen straks moet roken. Het heeft anders wel een beetje ge rookt rond die kolenguldens. Zoals men weet, kreeg elk gezin evenveel kolen toegewezen op zijn kolenbonnen, behalve heel grote gezinnen; die ontvingen twee eenheden meer. Men zou dus verwach ten, dat ieder gezinshoofd evenveel terug kreeg, plus een evenredige toeslag voor die heel grote gezinnen, welke meer kolen mochten kopen. Doch laat de „.kolen-minister" nou voor Zwarte Piet gaan spelen en ieder burger van Nederland een gulden in zijn. hand stoppen„Niet gek", zeggen zij, die met een flink troepje zijn. „Onrede lijk", zeggen de mensen van twee en drie. Ja. hoe de betrokken autoriteiten aan deze regeling gekomen zijn, weten wij niet; het heeft veel weg van de royaliteit tijdens het tijdperk van de „zwarte" kolen. Maar mag men hierover moppe ren? Wij denken onwillekeurig aan het Evangelie-woord: „Is uw oog boos, om dat ik goed ben?". Of zou het kunnen zijn, dat met de kolenguldens eigenlijk de schatkist een kool gestoofd wordt? ANALYST. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Meest matige wind tussen Noord en Oost. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen matige vorst, overdag overwegend lichte vorst. Zaterdag 21 Januari: Zon op 8.36 uur, onder 17.07 uur; maan op 10.21 uur onder 20-55 uur. Reuter's correspondent te Berlijn heeft een interview gehad met vier personen, die uit de sovjet-Russische concentratie kampen van Buchenwald en Sachsen- hausen zjjn ontslagen en gisteren in Ber lijn zijn aangekomen. Zij waren zeer nerveus en weigerden hun namen te noemen. Alle personen, die uit de Russische concentratiekampen terugkeren, worden ondervraagd door de West-Berlijnse -„actiegroep tegen onmenselijkheid", die bij hen informaties inwint over andere gevangenen en deze inlichtingen aan de Duitse autoriteiten meedeelt. De vrijgelatenen verklaarden in de kampen verschillende Britse, Ameri kaanse en Franse soldaten ontmoet te hebben, o.a. een Engelse Majoor. Een Britse woordvoerder verklaarde geen stappen hieromtrent bij de Russen te zullen doen, alvorens alle beschikbare details zijn verkregen en bestudeerd. Een der vier vrijgelatenen, een half blinde vrouw van middelbare leeftijd, verklaarde in 1945 in haar woning door Russische soldaten te zijn gearresteerd. Toen de soldaten haar mooie meubilair H| Een woord van warme dank dat weer klank vindt in heel het Nederlandse volk, heeft Z. K. H. Prins Bernhard gesproken tot het volk van de Ned. Antillen, toen hij op de receptie ten Gouvernementshuize het welkom beantwoordde, dat de voor zitter der Staten tot hem had gericht. Het was hem, zo zeide de Prins, een groot voorrecht na zijn bezoek in oorlogs tijd wederom in deze gebieden te ver toeven en de kennismaking te hernieuwen. Maar niet minder aangenaam was het hem te verblijven te midden van het volk, dat in de oorlogsjaren een grote steun voor Koningin Wilhelmina en haar regering was. „Gij gaaft blijk van uw medeleven, niet alleen destijds, doch ook na de oorlog door het Nederlandse volk met grote offervaardigheid te helpen." De Prins herinnerde, aan de grote stroom van goederen, die naar Nederland werden gezonden, aan de grote bedragen, die door de Ned. Antillen geschonken werden voor het herstel van het studen tensanatorium en voorts aan de andere hulp, o.a. de schenking' voor het ABC- babyfonds voor arme Nederlandse kin deren en voor de kinderziekenhuizen. „Koningin Juliana en het Nederlandse volk danken de Antillen zeer hartelijk voor deze spontane bewijzen van mede leven. De Nederlandse regering over weegt in overleg .net de regering en de volksvertegenwoordiging van de Nederlandse Antillen uiting te geven aan de erkentelijkheid van het Neder landse volk door een blijvend aan denken". „De Koningin bewaart de aangenaamste herinneringen aan haar bezoek aan de Nederlandse Antillen en verzocht mij, U de verzekering te geven van .haar voort durende belangstelling met het wel en wee der bevolking van uw mooie eilan den. Zij hoopt óp bestendiging van uwe welvaart tot in lengte van dagen. De Nederlandse Antillen verkeren in de gelukkige omstandigheid, dat zij geen steun van andere nodig hebben en door hun voorspoed op eigen benen kunnen staan. De wereld is nog niet tot rust ge komen. Het Nederlandse volk verblijdt zich over uw voorspoed. Weest er echter van verzekerd, dat het Nederlandse volk eveneens zal tonen, dat de verbondenheid in het Koninkrijk dopr Nederland diep wordt beleefd, mocKt dit onverhoopt nodig zijn. De ontwikkeling van de Nederlandse Antillen heeft niet stilgestaan in staat kundig en cultureel opzicht. Op staatkun dig terrein gaat gij een nieuwe toekomst tegemoet; moge dit zijn voor het welzijn van de Nederlandse Antillen en Neder land beide. Beide volken hebben een eigen innerlijke geaardheid, die kleur geeft voor onze verhouding en voor eer. gezonde wisselwerking. De volken, die met behoud van het eigen karakter in vrijheid samengaan en een harmonische eenheid opbouwen, kunnen voor de we reld tot voorbeeld strekken.-" Prins Bernhard besloot zijn rede met de woorden: „God zegene u allen en uw land" Prins Bomhard te Willemstad Donderdagochtend Prins Bernhard ter vroeg is gelegenheid aan van de verjaardag van Prinses Margriet door een deputatie van de koopvaar dij een mand seringen en rozen aan geboden ten gouvernementshuize. De deputatie was vergezeld van de ha venaalmoezenier Pater Vermeer. Gedurende de ochtend maakte de Prins onder gestadige régen een tocht langs de verschillende instellingen. Het eerste bezoek gold het museum van Curasao, waar de Prins werd ont vangen door de regenten en de direc teur dr. C. J. H. Engels. Dr. Engels hield een korte toespraak, waarin hij wees op de doelstelling van het museum en bood enige boekwerken over folklore, flora, muziek enz. aan. Een glas zuur- zaksap werd als verversing aangebo den. hetgeen een vrij gebruikelijke drank op Curagao is. Vervolgens maakte de Prins een rond wandeling door het leprozengesticht. Na een welkomstwoord van de voor zitter van het Wit Gele Kruis, E. v. d. Laarschot, maakte de Prins een rond wandeling, In de kinderafdeling werd de Prins toegesproken door een gebrekkig jon getje, dat een groepsfoto der kinderen aanbood, waarna het de Prins spontaan gelukwenste met de verjaardag van prinses Margriet. De volgende bezoeken golden het Elisabethsgasthuis en het sanatorium van het Groene Kruis. Na de lunch was de regen opgehou den en werd een rondrit gemaakt over de terreinen van het bedrijf van de C P. I. M. Het gouvernement van de Nederland se Antillen bood ter gelegenheid van hel bezoek van Prins Bernhard Donderdag avond een groot diner aan in de Pis- caderafoaaiclub. waaraan vele gasten aanzaten. De gouverneur richtte namens het bestuur en het volk der Nederland se Antillen een kort woord tot de Prins. De Dakota van de Prins De Dakota is heden voorlopig hersteld op het vliegveld Hato geland. Wij ver- nèmen. dat de volledige reparatie om streeks een week zal vergen. en schilderijen hadden gezien, noemden zij haar een „kapitaliste" en namen haar mee naar een officier, die haar beval een Russisch document te tekenen. Sinds dien was zij van het ene kamp naar het andere vervoerd. De tweede ontslagen gevangene, die in goede gezondheid scheen te verkeren, verklaarde in 1945 als een lid van de nazi-partij te zijn gearresteerd. Hij had als employé van een firma veel gereisd, waarover hij door de Russen herhaalde lijk werd ondervraagd. Zij wilden weten waarom hij zo veel gerejsd had en waar om hij speciaal belang in Zuid-Amerika stelde. Hij verklaarde, dat het voedsel en de toestanden in de kampen de eerste vier jaar uitermate slecht waren geweest en dat velen van ziekte gestorven waren. Sinds het midden van 1949 waren de toestanden veel verbeterd. zDe derde ex-gevangene, waarmede Reu ter's correspondent sprak en die er ernstig ziek uitzag, was Ortsgruppen- fuehrer in de nazi-partij geweest. Hjj was na zijn arrestatie geschopt en ge slagen. omdat hij een Russisch document niet wilde ondertekenen, zonder dat dit hem door een tolk was vertaald. De man had talrijke blauwe en gele zweren op het gezicht en sprak met zachte stem. Hij noemde het kamp Tost in Silezië de slechtste plaats, waar hij geweest was In de vijf weken, dat hij er geweest was. zouden 75 pqt. van de kampbewoners zijn gestorven. Het kamp telde 4000 gevangenen, allen oude nazi's. De vierde ontslagen gevangene was een halfjoodse schoenmakersleerling, die in 1946 even buiten Berlijn door de Rus sen in zjjn woning werd gearresteerd. Hij verklaarde nooit enig belang in poli tiek te hebben gesteld en hij dacht door een vijand in het dorp bij de Russen :e zijn aangebracht. „De Russen lichtten mij 's nachts van mijn bed en verklaarden, dat ik een Engelse spion was. Ik zeide hun, dat ik nooit in mijn leven met een Engelsman had gesproken, doch voor hen gold als bewijs, dat ik dikwijls naar Spandau in de Britse sector was geweest en dat ik correspondeerde met mijn broer te Parijs". Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heefl gisteren bekend gemaakt, dat de Ver. Staten bereid zijn, in de Verenigde Naties te stemmen voor een resolutie, die elke regering vrijlaat, om volledige diplomatieke betrekkingen met Spanje te hervatten, geen goedkeuring van het Franco-bewind „Acheson legde er evenwel de nadruk op.' dat de houding van de Ver- Staten inhoudt. De minister legde deze verklaring af in een brief aan senator Connally. de voorzitter van de senaatscommissie voof buitenlandse betrekkingen. Acheson verklaarde, dat deze houding „slechts uitdrukking geeft aan onze wens 'om in het belang van de normale inter nationale betrekkingen terug te keren naar het normale gebruik van uitwisse ling van diplomatieke vertegenwoordi gers".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1