BELASTING en economische welvaartspogingen Met ingang boekjaar 1950 geen ondernemingsbelasting meer 1 Nieuwe orde in Nieuw-Guinea krijgt eerste Indonesië gouverneur Om het recht op kath. scholen Pasundan wil zich zelf opheffen SNEEUW en REGEN ten oorlog uit, zegt Johnson Democratie vecht niet zonder aangevallen te zijn Vrede sluit totale paraatheid r AANVAL VAN DE TSJECHISCHE PERS OP HET VATICAAN Er is verschil tussen niet uitbetaalde winst en onbetaald loon Houdt de vorst aan V Dinsdag 31 Januari 1950 r~ Y__ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Tarie f vennootschapsbelasting boek jaar 1949 36 pCt9 daarna 40 pCt Dividendbeperking J Zilveren jubileum Memisa NDER DE Onderaardse gang in H. Land .Katholieke mannen trekken op in zwijgend protest Mag ik Bergen op Zoom? Bestuur in handen van centrale regering J Sukamo naar Indonesië vertrokken O U P E Kardinaal Mindszentv Fout van „Truculent Vijftig millioen gulden Botsing met 10.000 betogers Y ogelpest bedreigt ons pluimvee Pauselijke mobilisatie van reactionnairen WEERBERICHT Geen terugwerkende kracht Zal niet meer gelden voor boekjaar 1952 en daarna. Feestgave voor elke missiepost over de gehele wereld .IK ZAL MIJN BEST DOEN, ER IETS VAN TE MAKEN Een fractioneer colomme bestemd voor de B.P.M. in Pernis en vervaardigd door Bakker en Rueb te Breda, werd gisteren afgeleverd. Het gevaarte, dat 110.000 kg. weegt en 22 m. lang en 6 rn breed is, werd te water gelaten en met behulp van een ijsbreker mee sleepboten en een drijvende bok versleept. Hierboven het transport te Ter heide (N.B.). Maar dat ging gistermiddag niet door Immigratie Actie in Oost-Sumatra AMERIKA ECHTER IN GROTE MATE VEILIG „Pakistaanse soldaten schoten niet KOUDE OORLOG voor t.bc. vrije veestapel NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond luidt: Ten Zuiden van de grote rivieren meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw en plaatselijk nevel of mist. Lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Matige tot zwakke veranderlijke wind. Ten Noorden van de grote rivieren zwaar bewolkt met nu en dan enige neerslag hoofd zakelijk in de vorm van sneeuw. Aanvankelijk nog af en toe krachtige, later afnemende wind tussen Oost en Zuid-Oost. Meest lichte vorst. Woensdag 1 Februari: Zon op 8.21 uur, onder 17.27 uur; maan op 15.17 uur, onder 8.11 uur. De Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Ka mer inzake de wetsontwerpen Belasting herziening 1949 (voortaan te noemen: Be lastingherziening 1950) en Wijziging van de ondememingsbelas t mg brengt ingrij pende wijzigingen in beide wetsontwer pen. In hoofdzaak komen deze hierop neer, dat van aanvankelijk voorgestelde verlichtingen over reeds verstreken ja ren, dus de terugwerkende kracht, wordt afgezien, waartegenover de druk in de komende jaren verder wordt vermin derd. Voorts komt minder dan aanvanke lijk het geval was het verlenen van uit stel van belasting op de voorgrond; daartegenover wordt meer definitieve verlichting van lasten voorgesteld. Het ligt in de bedoeling de geleide lijke afschaffing van de ondernemings belasting te doen plaats vinden in dier voege, dat de belasting over het boek jaar 1947 (belastingjaar 1948) voor het laatst op de gewone wijze zal worden geheven naar de beide thans geldende grondslagen, n-1. de bedrijfsopbrengst (ta rief in het overgrote deel van de ge meenten 12%) en het bedrijfskapitaal (tarief in het overgrote deel van de ge meenten 4,8 pro mille). Over volgende Jaren zal de heffing als volgt geschieden: Boekjaar 1948 (belastingjaar 1949): uitsluitend heffing naar de bedrijfs opbrengst (gewoonlijk 12 pet.); boek jaar 1949 (belastingjaar 1950): even eens uitsluitend heffing naar de be drijfsopbrengst. doch naar een ver laagd tarief (gewoonlijk 7 pct"'*,„,n Met ingang van het boekjaar 19j zal, Indien de voorstellen wet worden, geen ondernemingsbelasting meer wor den geheven. Ter compensatie, alleen voor zoveel lichamen betreft, van hetgeen de Schatkist aan inkomsten derft tenge- vol ge van het verlaagde tarief van de ondernemingsbeliuting voor 1949 wordt over dat boekjaar de vennootschapsbe lasting naar een hoger tarief geheven "M thans het geval Is, n.l. 36 pet. Over de volgende jaren, wanneer dus de omdememingsbelastlng geheel zal j -zijn afgeschaft, zal het tarief van de vennootschapsbelasting 40 pet. bedra gen- ■ne nieuwe tarieven voor de vennoot schapbelasting zullen gelden ongeacht de grootte van de winst; de bescheiden verlichting aan de voet van het ariei. welke de vennootschapsbelasting thans kent, komt te vervallen. Wat het wetsontwerp Belastingher ziening 1950 betreft wordt er aan herin nerd dat aan de oorspronkelijke voor stellen inzake de belastbare winst (daar onder begrepen de bepalingen inzake af schrijvingen, reserveringen en verlies compensatie) de terugwerkende kracht wordt ontnomen. In korte trekken komt dit neer op het volgende: Vervroegde afschrijving zal pas mogelijk zijn met Ingang van het boekjaar 1950 (of 1949-50), op bedrijfsmiddelen, welke zijn aangeschaft (of althans aldus is de re geling thans verruimd besteld) tn dat boekjaar of volgende jaren. De her waardering van voor-oorlogse bedrijfs middelen vindt plaats bij de aanvang van het boekjaar 1950 (of 1949-1950). In hun geheel brengen de voorstellen in hun gewijzigde vorm een aanmerkelijke verbetering van de fiscale voorwaarden, waaronder de uitbreiding van de produc tie welke het ons land mogelijk zal ma ken economisch onafhankelijk te worden, kan plaats vinden, aldus betoogt de mi nister van Financiën. Naar de overtuiging van de Regering is het belang van alle groepen van ons volk hiermede gediend, mits althans het monetaire evenwicht, in weerwil van het belangrijke verlies aan belastingopbrengst ten gevolge van de voorgestelde maatregelen gehandhaafd kan blijven. De Regering heeft zich dan ook met name over de budgetaire gevol gen van de nieuwe voorstellen waar omtrent hieronder gegevens volgen ern stig beraden. Mede met het oog op de enge grenzen, binnen welke verhoging van andere belastingen mogelijk is, is zij van mening dat van budgetair oogpunt uit ge zien de voorstellen wel het uiterste in houden, dat zij voor haar rekening kan nemen. Dividend- en loonstop In het Voorlopig Verslag was opge merkt, dat nu Nederland alle krachten moet inspannen om de bloei van het eco nomisch leven te bevorderen, om psy chologische redenen moet worden achter wege gelaten, wat om economische mo tieven als wenselijk voor de gehele volks gemeenschap wordt erkend. Naar aan leiding hiervan merkt Lieftinck op dat dit betoog miskent, dat het bestaan van psychologische bezwaren een aanwijzing is, dat het afschaffen van de dividendstop i een maatregel zou zijn, welke niet al gemeen door het rechtsbewustzijn als juist wordi aanvaard. Deze factor heeft ook betekenis voor het verloop van het economisch proces. De leden, die stellen dat het plafond voor de dividenden op dezelfde relatieve hoogte dient te worden gesteld als het loon, zien, volgens Lieftinck, het essen tiële feit voorbij dat de nict-uitgekeerde winst voor de aandeelhouder word, op gepot terwijl het niet betaalde loon de arbeider blijvend ontgaat Men mag, als men althans de vooroorlogse inkomens verdeling een billijke maatstaf acht, wel de toeneming van de winst, doeh niet de toeneming van de dividenden met het loonindexcijfer vergelijken. De minister vreest van algehele af schaffing van de dividendbeperking re percussies, welke aanmerkelijk onge- wenster zijn, dan de voor de meeste on dernemingen weinig betekenende en trouwens allerminst schadelijke beper. kingen van het wetsontwerp. f?'?,rïjxidenclbeperking slechts JJJdelijk en geen duurzaam verschijnsel kan zijn, heeft minis ter Lieftinck duidelijk tot uitdruk king gebracht door een wijziging aan te brengen in het Wetsontwerp Dividendbeperking. Blijkens de Memorie van Antwoord en de Nota van Wijzigingen zal de d'ivi- dendbeperking niet meer gelden voor het boekjaar 1952 en volgende jaren. ~i mmmm In October van dit jaar wordt te Rot terdam op luisterrijke wijze het 25-jarig bestaan, gevierd van het Nederlands Missie Comité. In verband hiermede heeft het Comité besloten een feestgave te zenden aan alle missieposten over de gehele wereld, be staande uit medicijnen, verbandmiddelen en instrumenten. Ofschoon op het ogenblik nog niet be kend is, hoe groot het eindbedrag zal zijn van de kerkdeur-collecte ten bate van de Medische Missie Actie, welke op 'Zondag 15 Januari werd gehouden, wijzen de thans reeds binnengekomen cijfers op een groot succes. Vandaar, dat door het Comité werd besloten aan de Oversten van alle Missie- Orden en -Congregaties een verlanglijst te vragen van alle missieposten over de gehele wereld. Zo spoedig mogelijk zal begonnen worden met het verzenden van de feestgaven. Of 't Laatste kopje thee op vaderlandse bodeml Van Schiphol vertrok gister avond gouverneur v. Waardenburg naar Nieuw-Guinea. (V.r.n.l. mevrouw v. Waardenburg, de gouverneur en geheel links hun dochter). Hevige regens in Palestina hebben in die afgelopen dagen verzakkingen doen ontstaan, waardoor men het bestaan ont dekt heeft van een 18 kilometer lange onderaardse gang, die van het klooster van de „Bekoringsberg" bij Jericho tot in die buurt van Jeruzalem loopt. Deze gang geeft toegang tot grote zalen met stenen banken en tafels. Archeologen hebben een nader onderzoek ingesteld. Tienduizenden mannen zullen op Zon dag 5 Februari een stille optocht hou den door de straten van Londen, MS. zullen optrekken naar het Trataig Square, waar als een onderdeel van campagne voor erkenning van de rech ten der Katholieke scholen een mas sale bijeenkomst zal worden gehouden Deze zwijgende tocht van de Engelse Katholieke mannen volgt op de Jan^®" lijke bijeenkomst die Zondag in de Ai bert Hall is gehouden. Door deze de monstratie van gebed willen de man nen uitdrukking geven aan de bezorgu_ heid van alle Katholieken van Engeland over het lot van hun scholen. Het is eveneéns bedoeld als een gebedsactie, teneinde de hulp van God te verkregen in hun strijd voorrechtvaardigheid. Uit de verschillende delen van de stad trekken de mannen naar het Trafalgar Square, waar zij ongeveer half. vier m de namiddag zullen arriveren. Er zal op het plein niet gesproken worden, noch zullen er spandoeken of vlaggen wor den meegedragen. Zwijgend zullen de mannen de rozenkrans bidden op hun toebt. Op het plein zullen zij deze luid op bidden Na het rozenkransgebed ke ren de duizenden zonder verdere demon straties wederom naar huis terug. De gehele bijeenkomst zal met langer dan 20 of 25 minuten duren. Kardinaal Griffin, de aartsbisschop van Westminster, heeft er ibij de ka- datenkevoorP deangedr,°ngen' de candl verkiezingen te nde a,KPmenp vaardigheid van de °P de recbt van het probleiL een reSe,in« len te treffen. katholieke seho- relrgnankslti0eievan bouwen van «nhrj onderwijs Hst inTkader mn s waarvan de kosten millioen pond ster Urm If j944 tlRr< thans tegen de zesti» mrnT Seschat. kosten. miIlioen pond zaï Nieuw-Guinea's eerste gouverneur, ds heer S. van Waardenburg, is onderweg naar zijn post. Gisteravond is hij met het Indië-viiegtuig van Schiphol naar Dja karta vertrokken. Hier zal hij enkele dagen blijven voor het voeren van be sprekingen, o.a. met dr. Hirschfeld, en dan gaat het verder naar Holland-ia, de toekomstige residentie. Geheel vreemd is het land niet voor h-ern, want als hoofd van de afd. be stuurszaken van het departement van Binnenlandse Zaken in Batavia heeft hij ongeveer twee jaar geleden ongeveer een maand lang 'n inspectiereis over Nieuw- Guinea gemaakt. In Indonesië heeft de 49-jarige nieuwe functionaris al een 30-jarige staat van dienst bij het B. B. op Java, Celebes, Borneo er Sumatra. „Ik ga naar N.-Guinea" zo zeide hij gisteravond op Schiphol aan verslagge vers, „om er het ambtelijk apparaat op te zetten. De toestander zijn er zeer pri mitief en het vormen van een geregeld bestuur is de eerste t.aak Het zal zaak zijn het land, dat dertien maal zo groot is als Nederland, aantrekkelijk te maken voor particulier initiatief". De gouver neur ziet er mogelijkheden voor de mijn bouw, voof de landbouw en voor hout exploitatie. Vooral wat dit laatste be treft acht hij op redelijk korte termijn mogelijkheden aanwezig. Over de landbouw zeide hij, dat het zeer belangrijk is mogelijkheden voor Ned. boeren op Nieuw-Guinea te schep pen. De Amerikaanse luchtkartering van Nieuw-Guinea is niet voltooid en de ken- Bergen op Zoom heeft gistermiddag enige tijd geheel zonder telefoon gezeten Om kwart over 12 zagen voorbijgangers rook komen uit het dak van het post kantoor. De brandweer was er spoedig bij en aldra werden door een stuk getrapt zolderraam waterstralen naar binnen gericht. Toen na enige tijd het vuur was gedoofd, bleek dat de nieuwe installatie voor automatisrhe telefoon, waarmede op de bovenste verdieping enige monteurs bezig waren, had vlam gevat. Maar door het bluswater waren een verdieping lager de verdeelharten van de telefoon in het ongerede geraas*. Zodat aanvankelijk locaal en interlocaal iiet telefoonverkeer was lam gelegd, in de loop van de middag was de zaak ech ter alweer voor een deel in orde en bin nen 24 uur hoopte men alles weer nor maal te hebben. nis van het land en van de mogelijkhe den, die het biedt is in feite uiterst be perkt, zodat hem ook een belangrijke exploratieve taak wacht. H-ollandia zal, gelijk gezegd, de stand plaats zijn van de nieuwe gouverneur, die op een vraag vertelde, dat deze plaats er uit ziet als de eerste opzet van een mijnwerkerskamp. Van de aanwezigheid van de geallieerde legers od Nieuw- Guinea zijn niet veel sporen meer over. Alleen de huidige resident Van Eekhout, die straks diensthoofd van binnenlandse zaken zal zijn, woont met zijn gezin in het huis waar destijds generaal Mac Ar thur heeft gewoond. de V.S.I. ter sprake. Gouverneur Van Waarden-burg vertelde, dat kort voor de souvereiniteitsoverdracht ongeveer dui zend immigranten op Nieuw-Guinea zijn gearriveerd. Op het. ogenblik geldt er echter voor Indonesië een verbod voor uitvoer van goederen en van geld, zodat deze immigratie stil staat Dit kon de gouverneur overigens niet erg spijrg vinden, omdat hij zeker geen voorstander is van „wilde kolonisatie". Vooral de ge zondheidstoestand de malaria is op Nieuw-Guinea virulent eist grondige voorbereiding en grondige organisatie, alvorens tot immigratie kan wonden overgegaan. „Ik zal mijn best doen er iets van te maken", zo zei gouverneur Van Waar denburg bij het afscheid. De politie heeft in Nijmegen een vrouw gearresteerd, die een Nijmeegse juwelier voor 800 aan gouden sieraden had opge licht. Een deel van deze sieraden had de vrouw aan een opkoper in de benedenstad verkocht, die haar er nog geen 12 voor gaf. Ook hij is achter slot en grendel Uiteraard kwam ook de immigratie uit j gezet. Het parlement van Pasundan heeft gis-1 voorlopige vertegenwoordigende raad. die teren met algemene stemmen besloten de I niet democratisch wordt geacht en op de centrale regering te Djakarta te verzoe ken het bestuur over Pasundan over te nemen. Hierdoor komt dus een einde aan het plaatselijk bestuur. Men verwacht niet. dat deze actie dras tische of onmiddellijke veranderingen op West-Java teweeg zal brengen, daar het hoogste gezag ook in burgerlijke zaken reeds berust bij de militaire gouverneur. De militaire gouverneur staat op zijn beurt rechtstreeks onder het Indonesische ministerie van Defensie. Als ontwikkeling is deze maatregel echter belangwekkend, daar hij aangeeft, dat de politieke elementen, die een terug keer tot de voormalige republiek voor stonden, de eerste ronde hebben gewon nen. Voor de Ver. Staten van Indonesië is thans de weg opengesteld om geheel Java te maken tot een deel van de oude repu bliek van Djokja. Ook op Oost-Java is net bestuur, zoals men weet, onlangs door de centrale re gering overgenomen. In Djakarta lopen volgens A.P. hard nekkige geruchten, dat tientallen perso nen o.w. verscheidene vooraanstaande po litieke figuren in Bandung zijn gearres teerd. In officiële kringen wilde men dit echter niet bevestigen. Het „Front Nasional" heeft op een spoedconferentie te Medan, die door on geveer 2000 personen werd bijgewoond, een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op het zo spoedig mogelijk houden van een plebisciet in verband met de wens, dat de negara Sumatera Timur zal worden opgenomen in de Negara Re- publik Indonesia. Voorts wordt aange drongen op ontbinding van de huidige (Van onze weerkundige medewerker) Twenthe vroor het vannacht nog acht graden, terwijl Vlissingen niet meer Het front, waarvan wij gisteren heb- dan één graad beneden het vriespunt ben gemeld, dat het bijzondere aan dacht verdiende in verband met de ontwikkeling van het. weer in ons land, is in de afgelopen 24 uur belangrijk dichterbij gekomen. Gisteravond begon het eerst in België en om half elf ook in VlisR-ngen te regenen bij een tempe rature die -ets onder het vriespunt lag. l-:'ter n de nacht breidde de regenzone zich ook tot Brabant uit, nadat het daar eerst nog even had ge sneeuwd. In het midden van het land heeft gehad; vanmorgen om zeven uur was het kwik daar echter reeds tot plus een graad gestegen, zodat het einde van de gladde wegen voor Zee land toen toch in zicht kwam. De warme lucht zal vermoedelijk niet ons gehele land overspoelen. De hoge druk boven Scandinavië is name lijk zo standvastig, dat de koude zich niet verder dan tot ongeveer het mid den van het land zal terugtrekken, om daarna ook het Zuiden weer in bezit was de neerslag tot vanmorgen 8 uur te nemen. Jammer, dat het ijs op vele nog uitsluitend sneeuw, verder noor delijk viel vrijwel niets. Omdat de koudelaag daar aanzienlijk dikker is zal het in het Noorden vermoedelijk niet tot regen komen. De vorst was daar ook nog lang niet verdwenen- in plaatsen door de sneeuw grotendeels bedorven zal zijn. Het ziet er dus nog niet naar uit, dat het einde van de winter al heel dichtbij is, ook al was de warme lucht vanmorgen in ons land doorgedrongen. e Amerikaanse minister van defensie, Louis Johnson, heeft zijn rapport uitge bracht over de Amerikaanse defensie over het jaar, eindigende op 30 Juni 1949. Hij verklaarde, dat het naar schattin gen van Amerikaanse geleerden „nog enige tijd zal duren, voordat enig ander land voldoende atoombommen zal bezit ten om het gebruik ervan te riskeren" Johnson merkte op, dat „ónze voorraad van deze bommen, onze productie-capaci- ervan en het aantal en de kwaliteit van de vliegtuigen, die ze zouden moe ten lanceren, een grote mate van veilig heid verschaffen". Hij waarschuwde voor de mogelijkheid, dat in deze tijd van geleide projectielen vliegtuigen sneller dan het geluid gn duikboten van schier onbeperkte actie radius een aanval van de andere kant van de wereld onaangekondigd en met onvoorspelbaar geweld zou kunnen ko j men. „Als democratie vechten wij niet. zon- j der aangevallen te zijn, en daarom kan er in vredestijd nooit een staat van to tale paraatheid ten oorlog zijn", zo zei de hij. „De enige landen, die geheel paraat kunnen zijn, zijn zij, die opzettelijk en in het geheim plannen voor een oorlog sme- dn en zonder waarschuwing toeslaan Wij moeten betrouwen op de beste voor bereiding, die wij tijdens de huidige precaire vrede kunnen treffen, zodat onze strijdkrachten als wij zouden worden aangevallen niet zonder be hoorlijke opleiding de oorlog zouden in gaan". De democratische senator Millare Tydings, voorzitter van de senaatscom missie voor de strijdkrachten, heeft er gisterenavond op aangedrongen, dat de Ver. Staten de waterstofbom zullen vervaardigen. „Indien Amerika hier niet toe overgaat zou dit neerkomen op een uitnodiging om het aan te val len", zo meende hi). Senator Tyding is de tweede voor aanstaande senator, die erop heeft aan gedrongen dat de V. S, de waterstof bom sullen gaan produceren. vorming van gemeenteraden. Het Front Nasional besloot voorts de vertegenwoordigers van Sumatera Timur in het voorlopige parlement en de senaat van de R.I.S. niet te erkennen. President Sukarno is gisteren uit Karatsji naar Indonesië vertrokken. Bij zijn vroeger vertrek uit New Delhi verklaarde hij tegenover journa listen: „Het Indonesische volk zal niet licht vergeten, dat, toen de imperialis tische mogendheden trachtten de op 17 Augustus 1945 uitgerpepen repubhex Indonesia te vernietigen, de Pakistaan se militairen (die dienst deden in de Britse troepen, die na de capitulatie van Japan waren belast met de taak de veiligheid van de geïnterneerden in Ne- derlands-Indië te verzekeren en rust en orde aldaar te herstellen. Red.) wei gerden, hun Indonesische broeders te bestrijden en in de lucht schoten. Dat het koud is, weet u zeker onder hand wel? Men kan in geen winkel of andere gelegenheid komen, of als gloed nieuw wordt, terwijl men staat te stamp voeten, verteld, dat het „nu toch winter is." Onze kapper stond te „blauwbekken" en keek steeds weer nijdig naar de deur, wanneer deze openging voor een nieuwe klant en een stroom koude lucht doorliet, waar zijn potkacheltje niet tegenop kon. De man was er bepaald stil van en om de drukkende stilte te verdrijven, zeiden wij, gewoonte getrouw: „Aardig weertje". Nu bleek onze figaro die opmerking hele maal niet aardig te vinden en evenmin het weer, want met het mes dreigend opgeheven, alsof hij ons koud wilde maken, snauwde hij, dat het vinnig koud was en dat hij er helemaal geen aardigheid aan vond. Waarop wij repliceerden, dat de klant altijd gelijk heeft en dat het dus aardig weer was en bleef. Nu, daar bleef het dan voorlopig bij en wij werden netjes in eerste instantie afgeschoren. Toen volgde de tweede inzeping. nadat de kapper even, met zijn rug als ijzeren gordijn tegen onbescheiden blikken, met het water- bekkentje had staan manoeuvreren. Een ijskoude plens zeepsop plofte dan op ons gevoelig gezicht en verontwaardigd sprongen wij op onder de opmerking, dat het nu geen weer was voor een koude douche. Maar de figaro boog sarcastisch^ onderdanig en verontschuldigde zich, dat koning-klant het aardig weertje vond en daarom had hij, de inzeper. koud water genomen om eens een aardigheidje uit te halen. Wij vonden het natuurlijk helemaal niet aardig, doch de andere klanten blijkbaar wel, want er ontstond een grote vrolijk heid. Gek, dat men zich zo kan vermaken over het leed van een ander. Dat is toch eigenlijk geen mooie trek bij de mensen! Enfin, wij hebben toen maar de aan wezigen laten genieten van onze narigheïd: zij kregen er een kleur van ondanks de koude. En men moet er tenslotte iets voor over hebben om wat kleur te geven aan het leven van zijn evennaaste. Toen wij klaar waren, vertrokken wij onder de schampere opmerkingen van de scheerbaas, dat wij het „aardige weertje" weer tegemoet gingen, enlieten de buitendeur van de salon wagenwijd open staan om ook de kapper en deszelfs klan ten van het „aardige weertje" te laten genieten. Dat was weer het duiveltje in ons waardoor wij ons medeschuldig maakten aan vreemde zonden, want er klonken ons heel wat verwensingen na! Ja, koud of warm, plaaggeesten blijven wij, mensen, nu eenmaal! En „koude oor log" is tegenwoordig mode! ANALYST. j Mag men de jongste berichten over kardinaal Mindszenty geloven, dan zou deze zich thans bevinden in een sana torium in het Matra-gebergte. Voor de prins-primaat van Hongarije en zijn be wakers is een apare ruimte gereserveerd. Het ligj de bedoeling, de kardinaal na het herstel van zijn gezondheid wederom naar Boedapest terug te voeren. Reeds niet-officieel verluidde het, dat de aanvaring tussen het Zweedse schip „Davina" en de Britse duikboot „Trucu lent", welke de bekende ramp veroor zaakte, aan een navigatie-fout van de duikboot-gezagvoerder was te wijten. Naar thans wordt berient, heeft de ka pitein van het Zweedse schip in een rap port aan zijn rederij bevestigd, dat een verkeerde manoeuvre van de „Trucu lent" inderdaad de oorzaak van de aan varing is geweest. (Van onze correspondent) Bijjkens een mededeling van de voor zitter, de heer J. J. Klaarenbeek, tijdens de heden te Hilversum gehouden verga dering van „Stad en Land van Gooiland" zal reeds in de a.s. zomer een wetsvoor stel van de regering tegemoet kunnen worden gezien, dat de beschikbaarstel ling van 50 millioen gulden voor de TBC-bestrijding onder het rundvee in houdt. Dit zou op de meest drastische wijze geschieden, namelijk door verwij dering van het besmette vee. De mededeling geschiedde naar aan leiding van een rapport over het aantal besmette stallen in 't Gooi. Te Berletta bij Bari (Italië) is een geweldige massa demonstrerende arbei ders in botsing gekomen met de politie. Tienduizend arbeiders demonstreerden tegen de sluiting van een fabriek van wijnproducten, diie volgens de directie haar bedrijf wegens „slapte in zaken" moest staken en volgens de arbeiders „volop werk" had. De politie verklaarde later ervoor te hebben gevreesd, dat de arbeiders de gesloten fabriek zouden bestormen. Zij vuurde daarom een salvo in de lucht af. De arbeiders begonnen hierop de politie De Nederlandse pluimveestapel loopt ernstig gevaar, wanneer niet alles in het werk wordt gesteld om de gevreesde be smettelijke pluimveeziekte, de vogelpest, die op het ogenblik in België is waar genomen, buiten onze grenzen te houden. Reeds heeft men maatregelen genomen ten aanzien van de in- cn doorvoer van pluimvee en pluimveeproducten uit België teneinde onze dieren zo veel mogelijk veilig te stellen. Dr. D. Zuydam, dierenarts-bacterioloog, verbonden aan de rijksseruminrichting te Rotterdam, zal in het landbouwkwartier dat Maandagavond 6 Februari van kwart voor acht tot vijf voor acht over Hilver sum II wordt uitgezonden, de aard van de ziekte bespreken. In deze causerie zal tevens worden aangegeven op welke wijze de ziekte kan worden bestreden. Rotgans uit Den Oever werd gisteren in Westzaan schaatskampioen van Nederland op de korte baan. Onder de kop „Bondgenoten der oor logophitsers" brengt het officiële blad van het Tsjech oslowaakse leger „Obrana Lidiu" een artikel, dat zich op heftige wijze keert tegen het Vaticaan. Wij lezen o.a.: „De samenwerking der Anglo-Amerikaanse reactionnairen met de Katholieke Kerk is vanzelfsprekend, om dat de staat van de Pausen van Rome een grote kapitalistische organisatie is." „Honderdduizenden kanselredenaars, missiegenootschappen, Katholieke partij en en vakorganisaties, liefdadigheidsin stellingen, de Katholieke pers en radio stations. dat alles heeft het Vaticaan ge mobiliseerd om aan de verwerkelijking der plannen van de Anglo-Amerikaanse reactionnairen deel te hebben...." Over het aftreden van Myron Taylor, de persoonlijke vertegenwoordiger "van president Truman bij de H. Stoel, schrijft „Obrana Lidu" o.m.: „Iedere reis van hem naar 't Vaticaan werd gevolgd door uren met stenen te bekogelen. Bij een charge met de gummiknuppel van de politie werden een aantal arbei- I lange, vertrouwelijke gesprekken onder der; deels ernstig, deels licht gewond i vier ogen met Paus Pius XII, waarbij De politie meldde na een uur. dat de j Hem de richtlijnen van Wallstreet wer- rust en orde waren weergekeerd. 'dien doorgegeven. De captains van Wall street maken gebruik van de omkoop baarheid van de voornaamste personen van de Katholieke hiërarchie. De band tussen de dollar en de duistere machten van het Katholicisme komt op de meest verschillende wijzen tot uitdrukking. Tegenover de Sovjet-Unie voert het Vati caan 'n onverzoenlijke politiek van hals starrige vijandschap en van haat. In een. Vaticaanse school wordten priester-sp on- nen opgeleid, die bestemd zijn voor de Oekraine, voor Wit-Rusland en Litauo „Op deze wijze verraadt het Vatic, a telkens weer opnieuw, dat het onafsch' - delijk eekoDPeld :s aan de Amerikaan e en Engelse imperialisten, aan de organi satoren en de aanstichters van de derde wereldoorlog Zulk een artikel behoeft geen commien» taar. Wij zouden alleen nog willen her inneren aan het Pauselijk woord in de krant van Zaterdag j.l. over „de waar heid, die steun nodig heeft, omdat jour nalisten feiten kunnen vervalsen met de consequentie, dat mensen op een dwaal spoor worden gebracht." Hier hebben we zo n frappant geval van verdoezeling van de waarheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1