Handel en betalingen meer vrij E.C.A. moet in 1952 eindigen Instelling ondernemingsraden tl Moh. Roem is vol vertrouwen van henco Persil Secretaris-generaal van N.S.B. in hoger beroep Burgerlijk gezag handhave orde, rust en veiligheid Grdr r***E» V bij Moskou liet het atoom-beraad mislukken Amerika verwacht nog steeds één Europese markt Dooi bracht vele veer boten in de vaart 51 Nobelprijs- candidaten Krijgsgevangenen-lot in Rusland Minder gebondenheid bepleit Zo ziin onze manieren! Chesterton verfilmd Actie-Westerling geen gevaar voor verhouding tot Nederland gon De rol van Huygen bij „De Telegraaf Kan onder scheiden SS.-er als verstekeling Regenng bepleit twee soorten 5,uitzonderingstoestand5 Maria Lichtmis ten Vatieane Vonnissen verzacht Westelijken beschuldigen PONDERDAG 2 FEBRUARI 1950 PAGINA S Laatste gladde plekjes lieten zich nog gelden Zoveel mogelijk overlaten aan bedrijven (Vergadering van Woensdag 1 Februari.) geconcentreerde was- en inweeksoda Henco spaart zeep, dus geldI en w product NEDERLANDERS WILDEN NAAR ARGENTINIË werp °°r m -1° Memorie van Toelichting op het ont- Geen staat van beleg Conservatief N.S.B.-er PAUL DE WAART IN HET ZILVER Romeinse geestelijkheid bood kaarsen aan (Van onze oorrespondent). POST VOOR T HUIS VARENDEN Tijdens een persconferentie te Parijs heeft de administrateur van de E.C A., Paul Hoffman verklaard, dat men in de Ver. Staten volledig erkent dat er, ro wel naar de letter als naai de geest, uit stekende vorderingen in West-Europa zijn gemaakt bij de uitvoering van maat regelen om zich zelf te helpen. „Ik heb de O.E.E S. er op gewezen, dat het mis leidend zou zijn, te willen verbergen, dat men in de Ver Staten nog altijd ver wacht dat de landen der organisatie even goede resultaten zullen bereiken op het gebied der economische samenwer king"- Hoffman noemde de vermindering met 50% van de quotabeperkingen een waar devol begin op de we,g naar vrijmaking van de handel. „Ik ben verheugd, dat men mr Stikker voor de leidende functie in de O.E.E.S. heeft benoemd en ik ben er zeker van, dat deze, wanneer de ministers hem aüen steunen en zich achter hem plaatsen, veel er toe kan bijdragen, dat de doelstellin- Dank zij de dooi konden gisteren al verschillende veerdiensten weer functio neren en vandaag zullen er wei meer volgen, zodat spoedig het verkeer zijn oude wegen zal kunnen gaan. Ook voor het scheepvaartverkeer kwa men gisteren meer lichtpunten. Zo werd bijvoorbt i, dank zij het gemeenschap pelijk optreden van de Amsterdamse, Haagse en Leidse ysbestrijdingsvereni- gingen, het vaarwater AmsterdamRot terdam via Leidschendam opengebroken en dus weer open voor het scheepvaart verkeer. Drie ijsbrekers namen dit karwei voor hun rekening. En ook op de rivieren kwam er in sommige schepen alreeds beweging. Ten aanzien van onze eilanden in het Noorden voltrekt zich het dooiproces nog i ïangzaam naar de zin der bewo- was gisteren nog ge- K ,vas nog geen beweging ge komen m het ijs op de Wadden, zodat de luchtbrug ingeschakeld bleef. Twee Austertjes brachten 3 passagiers en 500 kg post naar het eiland en namen er 12 passagiers van mee naar het vasteland. Men hoopt op Ameland echter op een spoedige verlossing uit het isolement. De „Brakzand", de rijksveerboot tus sen SchiermonnikoogOostmahorn, liep gisteren na het verlaten van het eiland aan de grond. Om kwart over zes des avonds was de boot weer vlot. Driemaal is scheepsrecht In het Zuiden had men gistermorgen nog met gladheid op de weg te kampen. Op de weg SwalmenBeesel slipte een autobus van de Nedam, waardoor de bus kantelde. Alle inzittenden kwamen er levend uit Kort daarop slipte op hetzelf de punt een vrachtwagen, die tegen een boom botste. Als nummer drie kwam een volgende Nedam-bus aan de beurt, Qie op de wegberm geraakte. deden autobestuurders, die bLt g n vroeg de Kanaalbrug bii het station wilden passeren een merkt waardige ontdekking. Een zware trailer van de fa. P. uit Lochem stond vastge bonden midden op de weg. De chauffeur die om 5 uur des ochtends de helling van de brug wegens gladheid niet hele maal had kunnen nemen, niet meer ach teruit durfde rijden en vreesde, dat het gevaarte uit zichzelf de helling af zou gaan, bad zijn wagen met een stalen ka bel aan de brugleuning vastgelegd. Het verkeer was tot half acht gestagneerd. Toen was er zand voor de trailer ge strooid en kon deze de brug oprijden. gen van de organisatie verwezenlijkt worden", aldus Hoffman, De administrateur van de E.C.A. maak- te nog de volgende opmerkingen: „Ik geloof niet, dat een van de stappen, die m West-Europa gedaan zijn tot vrijma- van de handel, voldoende zijn. De Amerikanen geloven niet, dat dub bele prijzen, dat wil zeggen andere prij zen voor de binnenlandse verbruikers dan voor de buitenlandse kopers, in overeenstemming zijn met wederzijdse hulpverlening of met de politiek van goede nabuurschap. De Amerikaanse ta rieven hebben op het ogenblik een nieuw laagtepunt bereikt. De Amerikanen zijn van mening, - deze opmerking had be trekking op de economische overeen komst tussen Engeland en de Scandina vische landen dat een van de beste manieren, om te komen tot een beter» integratie van het Europese economi sche leven, regionale groeperingen zijn Wij hopen, dat te zijner tijd één enkele Europese markt tot stand zal komen. Het beste wat men kan doen, is de tarieven zo snel mogelijk te verlagen. Wanneer ge uw handel vrijer maakt, moet ge ook uw betalingen vrijer maken". In antwoord op een vraag, of na afloop van de Marshall-hulp nog dollars aan Europa gegeven zouden worden, zeide Hoffman, dat zowel hij als Harriman, de reizende ambassadeur van de E. C. A., van mening zijn, dat de E. C. A. op 30 Juni 1952 moet eindigen. 51 Candidaten zijn dit jaar voorgedra gen voor de Nobelprijs voor literatuur, aldus is gisteravond bekend gemaakt. Verleden jaar waren het er 38. De secretaris van de Zweedse academie, die de prijs toekent, zei dat er dit jaar onder de candidaten ook vroegere Nobel prijs winnaars en voorzitters van auteurs- organisaties zowel uit Zweden als uit an dere landen voorkomen. Voor 1949 werd de Nobelprijs niet toe gekend Men acht het daarom waarschijn lijk dat er dit jaar twee winnaars zullen worden aangewezen. William Sebalt, de Amerikaanse ver tegenwoordiger in de geallieerde bestuurs raad voor Japan, heeft in deze raad een rapport voorgelezen van de geheime dienst van generaal McArthur, de geallieerde opperbevelhebber ni Japan. Dit rapport is opgesteld op grond van ondervraging der gerepatrieerde krijgs gevangenen. De Japanse krijgsgevangenen in de sovjet-unie moesten in de winter van 1945/1946 boomschors, kikkers en slakken eten om zich in het leven te houden, aldus het rapport, In die winter stierven meer dan 270.000 Japanse krijgs gevangenen. Van één gevangenenzieken- liuis waren iedere avond 50 man bezig met bet graven van grafkuilen.. Van 3.000 Japanners, die in een sovjetrussische steenkolenmijn moesten werken stierven er 1.000 aan ondervoeding en typhus. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De ltota van de Franse regering om te gen de erkenning van Ho Tsji Minh door Moskou te protesteren, werd door de Russische ambassade te Parijs eenvou dig in een enveloppe teruggestuurd door bezorging aan het gebouw van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Deze wijze van doen wekte nogal verbazing. Eerst later in de namiddag werd een schrijven bezorgd, ditmaal gericht aan de dienst, die dergelijke stukken heeft te ontvangen. De Russische ambassadeur te Parijs deelde hierin mede. dat de Franse protestnota onontv, kei ijk was. Een pas opgerichte en onafhanke lijke filmgroep in Engeland onder lei ding van John Curthoys zal het to neelstiuk van Chesterton „The judge ment of Dr Johnson" verfilmen. Christopher A Radley, de vervaar diger van documentaire films, en Ed ward J MacDonald, vroeger redacteur van G. K.'s Weekly, zijn met hem ge associeerd. Chesterton's beroemde „Fa ther Brown" zal eveneens worden ver filmd. Bij de verdere behandeling van bet wetsontwerp omtrent de ondernemings raden reeft de heer Andriessen enige vragen gesteld, welke echter werden voorafgegaan door de suggestie, de ver plichting tot het instellen van onderne mingsraden met primair in handen te geven van de centrale overheid, maar hiervoor de vakorganisaties in te scha kelen. Eerst wanneer het algemeen wel zijn dit eist en de onderneming in ge breke blijft, zou de centrale overheid dienen op te treden. Blijkbaar bood dit voordelen voor verschillende zijden: voordelen in de richting van een ietwat mindere gebon denneid, voordelen in de richting van de invloed der vakorganisaties. Hiervoor voelde minister Joekes oos wei iets, hy vond het idee tenminste erg mooi, maar wilde daar strams ovei praten, omdat de reer Andriesen dien aangaande amendementen had ingediend De minister was ret echter niet eens met de gedachte van de heer Andriessen om voor het begrip werknemer aanslu: ting te zoeken bij de Ziektewet en de In validiteitswet Dan zou immers, aldus de minister, de candidaatstelling gebonden worden aan een loongrens. Wat echtei o.i. geenszins noodzakelijk behoeft te zijn. De Werkingssfeer van deze wet had ook de aandacht van de heer An driessen gehad Hij wilde weten of nu ook ziekenhuizen e.d., overheidsinstellm gen als het Staatsbosbeheer en de N.O. Polder onder de werking van deze wet zouden vallen. Minister Joekes wees in antwoord hierop op de ontheffingsmogelijkheid Ei zou rekening moeten worden gehouden met het karakter der onderneming Over heidsinstellingen zouden er onder vallen voor zovei zij ondernemingen zijn. maar men zou de doelmatigheid van een on dernemingsraad moeten bezien. De N O. Polder was geen overheidsbedrijf maai een publiekrechtelijk lichaam. Of by meer dan een ondernemingsraad in eer bedrijf er een coördinerend orgaan zou moeten komen eveneens een vraag van de heer Andriessen zou men aan ne bedrijf zelf of aan de bedrijfscommissit moeten overlaten Men zou dan ook ev een contactcommissie kunnen msteiien De minister was er echter met al m de opmerking, dat overheidsm.stellingui onder de wet vallen „vooi wver I) "nn derneming zijn". De heer Andnessen kwam daar nader op terug. Is dan een een ziekenhuis een onderneming, z° vroeg hij. „Zo ja, dan zie ik die n0.nn^®" al aan tafel zitten om economische pro blemen te bespreken". „„-„v.* Uitgebreid werd natuurlyk gesproken over de inschakeling van deze wet in ae P. B. O. De minister voelde hiervoor niets, om dat de ondernemingsraden een andere sfeer ademden dan de F B O. en een meer huiselijk karakter droegen, in de ondernemingsraden zal men namelijk niet verordenend optreden. Zij zullen al leen het karakter dragen van overleg en beraad. Vervolgens argumenteerde mi nister Joekes, dat de ondernemings raden aldus beter tot hun recht zouden komen. De samenhang met de P B. O erkende hij. maar voor deze amenhang was het niet nodig P B. O. en Onderne mingsraden in één wet onder te brengen De „stop van Ternaaien", de nauwe sluis bij Maastricht, die hier recht streeks verkeer tussen België en Nederland voor schepen boven 500 ton onmogelijk maakt. Tenslotte deelde de minister nog me de, dat er naar schatting 10.000 onder nemingen onder de werking dezer wet zouden vallen. Wat de incorporering in de P. B. O. betreft, de heer Andriessen verklaarde nog eens, waarom hij tegen de motje, welke dit beoogde, zou stemmen. Door dit te doen zou de hele zaak opnieuw in behandeling moeten worden genomen en alles te veel worden vertraagd. Knevelwet en ja-knikkers Tijdens de replieken ontstond er nog een heftig debat tussen J» heren Andries sen en Wagenaar (CP.N welke laatste hoe zou het anders deze wet een knevelwet had genoemd en degenen, die in de orfdernerningsraden zitting zouden nemen, „ja-knikkers" Deze lieden ver staan nu eenmaal de kunst zwart wit te noemen en iedere vooruitstrevendheid, die de belangen der arbeiders dient knevelarij zonder ooirover de slavernij der arbeiders in de communistische tan den te reppen. In onze democratie mag het nu eenmaal Een aanval van de heer Wagenaar op de voorzitter van de K.A.B.. de heer D» Bruijn, lokte een stevig verweer van de heer Andriessen uit. Het „jaagsysteem" in de mijnen, had de aandacht van de communistische heer Hermans, geen woord ovei de Stachanow arbeiders met een jaag- en drijf systeem tot het vier- of vijfvoudige van de nör- male arbeid, met als beloning een reis naar Moskou r„^^i.Star Joekes heeft tenslotte b« de dmdeufbt 6n ander nog een<s ver witlontwi^!fgeWiize behandeling van net t»n Pu 1 motie en amendemen- BiwLn1 heden geschieden n t,/Ü„v Var'g der vergadering werd g.oot aantal hamerstukken afge- F. S. Advertentie HENCO 's avonds de was met Henco in de week, is s morgens al half gewassen. Henc'o werkt krachtig, Henco haalt al het vuil uit het goéd.maar spaart het weefsel. Water bevat kalk, waardoor veel van Uw kostbare zeep verloren gaat Henco vernietigt de kalk en maakt zelfs het hardste water zacht als regenwater, t pak Henco, de moderne soda, heeft de kracht van 21/2 pond gewone soda. 2£nu18ct „Ik licb alle vertrouwen in de sa menwerking tussen Nederland en In donesië. Daar wil Ik mijn schouders onder zetten", verklaarde de hoge commissaris van Indonesië in Neder land, mr. Moh. Roem, in een onder houd met de politieke correspondent vanAneta, alvorens liU zijn reis naar Nederland aanving. ,Jk geloof, dat mijn benoeming geheel jigt in dc lijn van de ernst, waarmede wy de samenwerking tussen de twee landen opvatten, een samenwerking, die gebaseerd is op bet vertrouwen, dat er bestaat en dat moet worden onder houden. Aan de ene kapt spijt het mij, dat ik Indonesië moet verlaten, omdat ook hier veel arbeid valt te - verrichten, doch an derzijds heeft het werk, dat mij in Ne derland wacht, mijn gehele instemming. Zowel voor de regering als voor mij zelf was het een moeilijke keuze. Nu zij een maal is gemaakt, zal ik mij met hart en ziel aan mijn taak in Nederland wijden". De hoge commissaris van Indonesië ver volgde: „Gezien in het licht van bet bestaan de vertrouwen zijn moeilijkheden als die, welke zijn ontstaan door de actie van Westerling, norlnale moeiiykheden, waarmede elk jong land te kampen heeft, moeiiykheden, die wU te boven zullen komen en dia geen gevaar op leveren voor de tussen beide landen bestaande verhoudingen. Vertrouwen is een gevoelige zaak en het evenwicht kan gemakkelijk worden verstoord, doch wanneer beide betrokken partijen onder moeilijke omstandigheden de juiste houding weten aan te nemen, dan zal door die moeilijkheden het ver trouwen slechts worden verstevigd". De heer Roem gewaagde verder van zijn voldoening, juist ;n dit verband, voor de uitingen van afkeuring met betrek king tot de actie van Westerling van Nederlandse zijde, welke uitingen niet alleen zijn gekomen van officiële zijde, doch ook uit het grote publiek. „In zaken als deze", aldus mr. Roem, „moetniet een soort leedvermaak de ondergrond zijn van de houding der Nederlanders, zoals dit bij sommigen' nog bemerkbaar is, do'ch in het raam van de samenwer king mag van Nederlandse zijde een po sitieve houding worden verwacht". Moh. Roem, die gedurende de laatste weken verschillende malen ontmoetingen heeft gehad met zijn Nederlandse ambt genoot Hirschfeld, met .minister Van Maarseveen en de heren Prinsen, Bannier en Bot, wordt naar Nederland vergezeld door zy'n echtgenote, door zijn plaatsver vanger mr Djumhana en zijn persoon lijke' secretaris en adviseur, de heer Sud- jono. Hij deelde tenslotte aan Aneta me de, dat de omvang van de staf van de Indonesische hoge commissaris nog niet is vastgesteld, doch dat hij die zo klein mogelijk wenst te houden. Kort na Moh. Roem zal naar Neder land vertrekken mr. Razif, thans leider van de Gindo, een organisatie van im porteurs en exporteurs in Indonesië. De heer Razif zal worden belast m;t de lei ding van de financieel-economische sec tie van hét hoge commissariaat in Ne derland (Van onze weerkundige medewerker) De eerste maand van het jaar heeft heel wat merkwaardige tempe- ratuurtegenstellingcn opgeleverd. De eerste 16 dagen hadden te De Bilt een gemiddelde temperatuur, die byna Wi graad boven normaal was. Daarentegen was het einde weer zo koud, dat de gemiddelde temperatuur van de gehele maand het niet verder dan 1.0 gr. C. bracht terwyl de nor male waarde 2.3 gr. C bedraagt. Het verschil met de normaal is dus nog belangryk geworden; zelfs kunnen wy opmerken, dat het sedert de maand Maart 1947, die ons het staartje van de strenge winter bracht niet meer was voorgekomen, dat een maand 1.3 gr. C. kouder dan nor maal is. De venvaohting van het K.N.M.I., waarin gesproken werd van een Januari, die kouder dan normaal zou worden, is dus in vervulling gegaan, hoewel men gaarne zou hebben ge zien, dat het verschil met de normaal nog' beter in overeenstemming zou zijn met de oorspronkelijke bereke ning. Daarvoor is het begin van de maand evenwel te zacht geweest hoe wel de koude ook toen reed herhaal delijk dreigde maar steeds op het laatste ogenblik rechtsomkeert maak te, zodat het bij dreigementen bleef. 17 Dagen van de afgelopen maand waren aan de koude kant van de normaal gelegen, op 18 dagen kwam vorst voor (normaal op 15 dagen) en 7 dagen waren ijsdagen, dit zijn dagen, waarop ook de hoogste tempe ratuur onder het vriespunt ligt. Normaliter komen er in Januari te De Bilt 4 ijsdagen voor. Het voordeel van vriezend weer is, dat de zon dan vaak veel schijnt. Dat is ook ditmaal het geval ge weest de laatste 9 dagen van de maand leverde te De Bilt niet min der dan 50 uren zon op, terwyl de hele maand het tot 84 uren bracht tegen 55 uren normaal. Op een. normaal aantal van 14 zonloze dagen had Januari er ditmaal niet meer dan 10. Regen viel vrijwel uitsluitend in de eerste helft van dc maand. Van 18 Januari af waren de hoeveelheden nauwelijks te meten. Van plaats tot plaats zijn de verschillen niet groot geweest, in Noord-Holland en op de Waddeneilanden was het het droogst, in het centrum van het land, evenals in Groningen, Friesland en ook in Zeeland en Zuid-Limburg viel de meeste regen, maar veel meer dan 40 mm was het niet, terwijl 55 a 60. mm normaal is. In Brabant bracht men het over het algemeen niet verder dan 30 mm. ee n hamdeld. vaa'h« ARr0augin heeft aan de leider kend rip aret' Wim Kan> l°ege- 1945" erzetsster Oost-Azië 1942- 26 October 194fiteW b" kon' t?es!ult van sten voor krygsgevangenkampen Siam". in de Japanse In Birma en De haven van Ostende kreeg de laatste tijd herhaaldelijk bezoek' van het Nederlandse jacht „Patricia", dat eigen dom- is van de heer Th. v. d. N- Toen het deze week weer verscheen en de Belgische politie aan boord ging om de papieren te controleren, vond zij a ah boord een verstekeling, die zich Van der Meulen noemde. De politieman nen schenen echter weinig vertrouwen in hein te hebben en toen zij hem eens nader aan de tand voelden, bekende hij in werkelijkheid Th. S. te heten. Hij was 26 jaar en van Nederlandse afkomst.. Het bleek voorts, dat hij lid was geweest van de S.S.. Enige Nederlanders, die, naar de po litie vermoedt, voornemens waren naar Argentinië uit te wijken, zijn aangehou den en ter beschikking gesteld van de procureur des kpnings te Brugge. Het jacht is aan de ketting gelegd. Het B.G. te Amsterdam veroordeelde enige tijd geleden de voormalige secrèta ns-generaal van de N.S.B.. de 53-jarige C. J. Huygen uit Bilthoven. tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. Gisteren verscheen hij voor de bijzondere raad var. cassatie, daar zowel hij als de procureur fiscaal bij het Amsterdamse B.G. tegen deze sententie in beroep waren gekomen De behandeling van deze zaak tegen ae voormalige secretaris-generaal van de N.S B. trok van de zijde van het publiek niet al te veel belangstelling Wei wach:- ten twee. wiie-recorders op de woorden die requirant gedurende zijn verhoor zou uitspreken, daar deze op de gevoelige band zouden worden opgenomen. De president van de raad mr. Haga. ving onmiddellijk na het binnenleiden van requirant met diens verhoor aan. ,In 1933 werd u lid van de N.S.B., waar u de functie kreeg van secrtaris-generaal", aldus mr Haga. „Is het verder juist, dat u van de heer Holdert, voormalig direc teur van „De Telegraaf", maandelijks eer, toelage kreeg van duizend gulden?" „Inderdaad mijnheer de president, maar deze kwam uit het privé-vermogen van de heer Holdert. Deze had er belang bij, van mij inlichtingen te krijgen ten bate van zijn bedrijf, opdat dit bedrijf in Ne derlandse handen kon blijven. Ik kon hem die inlichtingen verstrekken en heb dit ook met vreugde gedaan, temeer daar Mussert en ik .iet van groot belang von den, dat „De Telegraaf" een onafhanke dedisin^1 V nU .ernst ma^eu Biet de organisatie van de burgerlijke ver- Hng van art. 196 ^°udwetteli->ke bepa' heid welken*6" *4? °Pcnkare orde, rust of veiligheid is een aangelegen- S^terXT"* h°°rt te berU6teu bii het dit beter dan het ter plaatse nieuw optrerter,,! kan houden met plaatselijke Aid, T P il' e" re8ionale verhoudingen en omstandigheden. Genoemd art. 196 schrijft voor, bij de wet te bepalen, op welke wijze en in welke gevallen ter handhaving van de uit- of inwendige veiligheid van het ryk m buitengewone omstandigheden de grondwettelijke bevoegdheden van orga nen van burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie ge heel of ten dele kunnen overgaan op andere organen van burgerlijk gezag, alsmede dat d» gevolgen daarvan bij de wet moeten worden geregeld. De ministers zijn tot de conclusie ge komen. dat de bevoegdheden, die de or ganen van burgerlijk gezag ten opzichte van de handhaving der openbare orde. rust of veiligheid toekomen, onvoldoen de zijn. wanneer het hoofd moet worden geboden aan stelselmatig en op grote schaal opgezette aanslagen op het staats- 615 ™aats?baPPelijk bestel. Om deze moeilykheid te ondervangen zou natuur lijk de staat van oorlog of de staat van beleg afgekondigd kunnen worden, doch deze oplossing is naar hun mening niet onder alle omstandigheden aan te beve len, te meei daar d-e, staat van oorlog en de Staat van beleg reeds door hun naam 'n verontrustend karakter hebben, waar door ook internationaal repercussies zou den kunnen word er, teweeg gebracht. Om deze redenen oordelen de ministers het noodzakelijk, bij de wet zodanige wij zigingen te treffen, dat aan het burger lijk gezag in buitengewone omstandighe den betere mogelijkheden worden gebo den om de handhaving van de openbare orde, rust of veiligheid te verzekeren. Hoewel de begrippen openbare orde. rust en veiligheid op zich zelf een vaag begrensd en algemeen karakter hebben, zijn zij in het ontwerp in beperkte zin opgevat, en wel in dier voege, dat met de handhaving daarvan wordt bedoeld het voorkomen van en het optreden te gen woelingen. Onderwerpen als evacuatie van gebie den, bescherming van de bevolking te-gen oorlogshandelingen, burgerlijke dienst plicht, alsmede economische, financiële en waterstaatsaangelegenheden hebben in het ontwerp geen regeling gevonden De ministers zijn voorts tot de slotsom gekomen, dat aap een overdracht van grondwettelijke bevoegdheden van orga nen van burgerlijk gezag op andere or ganen van dat gezag voorshands slechts in beperkte mate behoefte bestaat. Naar hun oordeel kan er in het algemeen mede worden volstaan, de burgemeester en de Commissaris der Koningin voor het ge val van buitengewone omstandigheden nieuwe bevoegdheden toe te kennen on der instandhouding mede uit demo cratische overwegingen van de be voegdheden van de collegiale lagere or ganen. Wat de centrale overheid betreft, ach ten de ministers vooralsnog een over dracht van grondwettelijke bevoegdhe den niet nodig Met name geldt dit de bevoegdheden van de Kroon en de Sta ten-Generaal. Voldoende is, naar het óórdeel van de ministers, dat op het ter rein van de handhaving van dc openbare orde, rust en veiligheid nieuwe en bui tengewone politiële bevoegdheden van 'n „uitvoerend" karakter in het Leven wor den geroepen. Op deze wijze zal het de mocratische staatsbestel ook onder bui tengewone omstandigheden zoveel moge lijk intact worden gelaten. Minister van Binnenlandse Zaken verantwoordelijk Het wordt gewenst geacht, dat de prac tische hantering van de bijzondere be voegdheden zoveel mogelijk in één hand wordt gehouden. De feitelijke uitvoering is dan ook in handen gelegd van de mi nister van Binnenlandse Zaken. De regering hecht er grote betekenis aan naar gelang van de ernst van de om standigheden twee phasen te onderschei den, waarbij eerst in de tweede phase de mogelijkheid zal bestaan van over dracht van grondwettelijke bevoegdhe den en om af te wijken van de daarvoor in aanmerking komende grondrechten. In het ontwerp zijn deze phasen aangeduid als de toestand van verhoogde waak zaamheid -n de burgerlijke uitzonderings toestand. De toestand van verhoogde waakzaam heid heeft ten opzichte van de rechten en vrijheden der burgers slechts een be perkte werking; in hoofdzaak wordt daar in aan het burgerlijk bestuursapparaat ten aanzien van de handhaving van de openbare orde, rust en veiligheid een hië rarchische opbouw gegeven, terwijl voorts ten opzichte van gezagsdragers, die voor hun taak niet ten volle berekend blijken te zijn, corrigerend ingrijpen mogelijk wordt gemaakt. Bovendien wordt o.m de mogelij cheid geopend bepaalde per sonen, wier aanwezigheid ongewenst wordt geacht, uit bepaalde gebieden ver wijderd te houden of hen zo nodig daaruit te verwijderen. Indien de omstandigheden een zo ern stig karakter aannemen, dat met de toe stand van verhoogde waakzaamheid niet kan worden volstaan, zal een beroep moe ten worden gedaan op de meer ingrij pende bevoegdheden, weike, volgens het ontwerp bij de burgerlijke uitzon deringstoestand aan de overheid toeko men. Het samengaan van de toestand van verhoogde waakzaamheid of de burgerlij ke uitzonderingstoestand met de staat van oorlog of de staat van beleg is tenslotte niet mogelijk. Een verstoring van de open- bare orde. rust of veiligheid kan een zo danige omvang aannemen, dat de Kroon tot gelijktijdige afkondiging zou kunnen overgaan. De ministers zijn echter voors hands van oordeel, dat ter voorkoming van verwarring en onzekerheid een der gelijk samengaan moet worden verme den. lijk Nederlands blad zou blijven. „Maar acht u het dan niet bedenkelijk aldus vervolgde mr. Haga het verhoor, „dat u in uw functie zich liet betalen door een dagblad, ook al was net dan om zijn onafhankelijkheid te sauveren?" „Dat heb ik zo nooit ingezien. Ik kreeg van de N.S.B. geen salaris en moest in mijn levensonderhoud voorzien van het geen ik van de heer Holdert maandelijks ontving", ald-us de requirant, die toegaf: We hebben een foute politiek geveerd, maar ons voornaamste doel was toch Ne derlands zelfstandigheid niet prijs te ge ven. Wij hebben voor die zelfstandigheid op talloze manieren gevochten". Hij wees er verde- uitdrukkelijk op, dat hij zich nimmer een landverrader had gevoeld of het idee had gehad, dat hij met de vijand heulde. Hierna kwamen de Jodenvervolgingen ter sprake. „Die heb ik altijd buitengewoon gru welijk gevonden", zeide requirant „Waarom bent u dan bij de N S.B. ge bleven, als u dat zo gruwelyk vond", merkte de proc.-fisc. scherp op. „U wist toch. dat het uitroeien van de Joden een van de doelstellingen van het Duitse Na- tionaal-Socialisme was?" „Ik was geen Duits-nationaal-socialist. Ik behoorde tpt de conservatieve vleugel van de N.S B.", antwoordde de vroegere secretaris-generaal. De verdediger, mr. J. de Pont uit Am sterdam, concludeerde, dat z.i. een nieu we feitelijke behandeling van deze zaak noodzakelijk is, opdat dan ook nog eens duidelijk het licht worde geworpen op de verschillende stromingen, die zich in de N S.B. zelf gedurende de bezetting, ontwikkelden. De proc.-fisc. zeide in zijn conclusie, dat zich in deze zaak enige juridiscne moeilijkheden voordoen, zodat vernieti ging van de sententie zal moeten vol gen. Samenvattende concludeerde ae proc.- fisc. tot vernietiging van de sententie en tot verwerping van het ingestelde be roep van Huygen. Uitspraak over 14 dagen. £>e bekende radio-reporter, Paul de Waart herdacht gisteren het feit, dat hfj 25 jaar journalist was. Op 1 februari 1925 kwam hij bij het dagblad „De Tijd", waaraan hfj zes jaar verbonden was. in 1931 ging hij naar de K.R.O., waar hy thans chef van de reportage-afdeling is. Een lange schare van geestelijken schoof vanmorgen door dc Bronzen Poort over het Damasusplein het Vati- caan binnen. En allen droegen met zich een lange, rijkversierde kaars. Het wa ren de vertegenwoordigers van gans de Romeinse geestelijkheid, die traditiege trouw ter viering van het feest van Maria Lichtmis deze kaarsen kwamen aanbieden aan Z. H. de Paus. De Romein se priestercolleges hadden onder hen hun representanten, voorts de seculiere gees telijkheid en alle religieuse huizen en communiteiten. Omstreeks tien uur begaven zij zich naar de Vaticaanse appartementen, waar de onafzienbaar lange rij voetje voor voetje door de zalen voortschuifelde naar de Kleine Troonzaal, waar de H. Vader de kaarsen van hen in ontvangst nam. Ofschoon er zeker tegen de driehon derd geestelijken waren, onderhield Z. H. zich toch gedurende enige ogenblikken met ieder persoonlijk en gaf hem afzon derlijk de zegen. Uit gewoonlijk betrouwbare Ameri kaanse bron verluidt, dat de zeven jaar gevangenistraf van Ernst Von Weizaecker die indertijd eien functie aan het Duitse ministerie van buitenlandse zaken be kleedde en later gezant bij het Vaticaan werd, tot vijf jaar is verminderd. Hij werd in 1947 gearresteerd en veroordeeld door het tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neurenberg. De tien jaar gevangenisstraf van de Duitse ex-minister van financiën, graaf Lutz Schwerin von Krosigk, zou ook tot vjjf jaar zijn verminderd. Volgens het West-Duitse nieuwsbureau D. P. A. is laatstgenoemde reeds uit de Landsberg gevangenis ontslagen. Dit nieuwsbureau meldt voorts, dat over de onmiddellijke vrijlating van Von Weizaecker wordt be raadslaagd. Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van de troepenscnepen „Zuiderkruis" en de „Johan van Oldenbarnevelt", welke in één der tussenhavens zal worden uitge reikt, moet uiterlijk op 6 Februari in Ne derland worden ter post bezorgd. Naast de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam van het troepenschip te bevat ten met de toevoeging: Op thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoede lijke tussenhaven mag dus niet worden vermeid. D© Ver. Naties hebben gisteren een brief gepubliceerd, vl larin de Sovjet-Unie wordt verweten de schuld te dragen van de verbreking der geheime besprekingen over de controle op de atoomenergie. De brief, ondertekend door Groot-Britan- nië, de Verenigde Staten, Frank rijk, China en Canada, is gezonden aan alle 59 bij de V-N. aangesloten landen met inbegrip van Rusland. In de brief wordt gezegd, dat in de algemene vergadering bezorgdheid zal bestaan over het feit, dat deze belang rijke en ernstige besprekingen zijn onderbroken als gevolg van de houding van de Russische vertegenwoordiger, die de geheime zitting van 19 Januari j-L zonder meer verliet als protest te gen het handhaven van de Chinese na tionalistische delegatie. De gehele wereld heeft zich gisteren beziggehouden met de beslissing van Truman. Uit Rustend zijn nog steeds geen reacties bekend. Omar Bradley, voorzitter van de raad van Amerikaanse stafschefs, die thans in Japan vertoeft om de defensiepro blemen van het Verre Oosten te bestu deren, zeide, dat de waterstofbom een oorlog méér onwaarschijnlijk zou maken. „Wanneer wapens zo verschrikkelijk zijn, dat zelfs de overwinnaar er meer schade van moet ondervinden dan hij kan lijden zou niemand oorlog voei m", zo meende hij. Naar uit Washington gemeld wordt, „hopen" de Amerikaanse leiders op het gebied van de atoomwapens, dat de eerste waterstofbom ter wereld in 1951 „of misschien nog eerder" tot ontplof fing kan worden gebracht. Veronder steld wordt, dat de proef zal worden genomen op een eiland in de «Hij» Oceaan zoals Eniwetok, waar indertijd proeven met de atoombom zijn geno men. 6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3