Schade en leergeld na de storm YSfL Mjenrje kwetteh IJSHOCKEY IN DEN HAAG Hallucinaties op een overzware tocht Radio Het Ï4onder DAMPO XXe Rallye de Monte Carlo Een zure rectificatie Minister Stikker heeft goecle „pers Nieuw schrikbeeld voor Berlijn Tragisch ongeval te Venlo Ons technisch hoger- onderwijs Emigratie naar Australië H.H.IJ.CStockholmI.F.K. 5-3 programma der liefde DONDERDAG 2 FEBRUARI 1950 PAGTNA 4 GEZICHTEN DIE OPKLAARDEN E.C.A. zeer tevreden Russen gaan spoorwegdiensten beperken - Tweede rapport-Holst op komst OOK HILVERSUM HEEFT WONINGBOUWPLAN UIT HET hUS VERTAALD DOOQ $EBAST1AAN No. 60. 6 Bui Pim zat bol voor haar zaadbakje en tuurde verdrietig naar buiten. Zou je niet een beetje etenV, vroeg ik. Ze schudde afwezig ha.tr kopje. Toe, wees verstandig, kind, drong ik aan. Hij heet Leönardus, lispelde Pim. Al heette hij Rooie kolus, pik je graan, verdorie, snerpte Jan. Pim legde haar snavel onder haar vlerkje en snikte, dat haar hele lijfje ervan schudde. Je maakt de vloer nat, akelig nest, bitste Jan tactloos. Sust, Jan, bedaarde ik Al, die flauwe onzineen zwaluwhoe krijgt ze het in haar kop!!, raasde hij verder. Hij snuf-snuf is zo snuf-snuf --..vreselijk snuf-snuf lief gierde Pim. Een mus is een mus en een zwaluw is een zwaluw, zei Jan. en trouwens.laat hij maar eerst eens zorgen, dat ie de kost ver dient Hij heeft een salaris van ze ventien vliegjes in de week sjirpte Pim Ik zie jou al vliegjes knab belen doe niet zo dwaas wacht maar eens af tot je oud en wijs geworden bent en dan zul je zien, dat èr flinke degelijke mus sen-jongens genoeg zijn, die jou hebben willen, vaderde Jan. Ik wil niet oud en wijs wor den. Ik wil met Leönardus naar' heft Zuiden en gelukkig zijn Zo, nijdigde Jan, terwijl hij rechtop ging staanHebben wij je daarvoor op zo'n dure school gedaanzal ik eens wat zeg gen? Als jij niet héél gauw ge hoorzaam bent., dan stuur ik je de pan uit.dan kun je een dienstje zoeken voor hele of halve dagen dan wil ik niks rr.eer mei je te ma ken hebben.lelijke kwaaie aap, en ziedend vlo-g hij naar buiten. Pim en ik hebben de hele dag Dat kan nooit goed gaan samen.jsamen zilten grienen. Voor militairen in Indonesië HANDELSVERKEER MET ISRAEL VISITATIE-REIS NAAR BANDUNG OVERGESPEELDE CUP WEDSTRIJDEN .A, HET WAS HEEL EENVOUDIG 'N KLEIN BEETJE ANDERS SCHAAKRUBRIEK DE EUROPESE SCHAATS- KAMPIOENSCHAPPEN i Ottwell Binns Terwij] mijn tmrgeraiddelde thans alweer is teruggelopen tot de min of meer veilige 5-*- km van het normale leven, vragen enkele interessante aspecten van de afgelopen XXe Rallye de Monte Carlo nog om een nabeschouwing. Men kent de sensatie van een ochtend na een zware storm: zodra het licht is, loopt men even een straatje om en „gaat de schade opnemen". Men ont dekt hier een paar omgewaaide bomen, ziet daar een dak zonder pannen, merkt plotseling iets vreemds aan een huis („ach ja, natuurlijk, de schoor steen is eraf") en bij elke stap, die men doet, groeit de overtuiging, dat het inderdaad behoorlijk gepookt heeft. Eenzelfde overtuiging kreeg vorige week iedereen, die Donderdagochtend, de ochtend na de aankomst der Rallye-deelnemers. door Monte Carlo liep en voor de hotels de Rallye-wagens zag staan. Het had gespookt onderweg JEr was ampel tijd tot nakaarten, daar practisch niemand mee hoefde te doen aan de snelheidsgemiddelde proef, welke alleen voor strafpuntloze deelnemers oe- stemd was En bijna alle nabeschouwin gen begonnen met een spijtig: „Als dat of dat niet gebeurd was Maar de zaken lagen nu eenmaal zo er eerst in de XXI Rallye zou men even tueel r ogen bewijzen, uit de vorige iets te hebben geleerd. Overigens was er geen verschil van mening over de vraag of de XXe moeilijk was geweest. Hoog stens zal een nauwkeuriger bestudering der Rallye-annalen enkele superlatieven, welke thans al te kwistig werden ge bruikt, enigszins verzwakken, doch zelfs dén blijft het feit, dat deze Rallye een der allerzwaarste is geweest uit de hele geschiedenis. Slechts vijf deelnemers kwamen zon der strafpunten binnen, nog niet de helft reed ra uit met strafpunten (135 van de 281, die aan de start verschenen), de overgrote meerderheid en zeker niet alleen de zwakkere deelnemers arri veerde uren tf- laat. 'sommigen pas de andere ochtend, enkelen zelfs helemaal niet meer.... En toch waren er in Reims (toen de deelnemers reeds hun laatste nacht in gingen en ze ongeveer 60% "an de totale afstand achter de rug hadden), toch wa ren en in Reims nog 258 equipes door gekomen en zat op dat moment het co mité in Monte Carlo met de handen in het haar hóé In 's hemelsnaam deze lawine van gtrafpuntloze deelnemers zo snel en effi ciënt mogelijk te zeven in -de snelheids gemiddelde proef Die taak zou bijna bovenmenselijke organisatietalenten heb ben gevergd (zie vorig jaar!), maar naar mate het weer boven de Alpen betrok klaarden de gezichten van de Rallye organisatoren op. Nachtmerrie Achteraf lijken die meer dan zeshon derdvijftig kilometer sneeuw, ijs, glad heid en bergen alleen nog maar een barre nachtmerrie: enkele deelnemers mogen dan thans de mond vol hebben over die „ouderwetse goeie Rallye-sfeer" van verblindende sneeuwstormen in de hoge Alpenpassen zij mogen dan thans het hoogste loflied zingen over de ver rukkelijke onmogelijkheid om daar op veertien-vijftienhonderd meter noogte en vooral ook later voorbij Castellane ook nog maar iéts van de weg te onderschei- ten, zij mogen dan beweren dat hun Eallyehart eerst openging, toen in de bergen al die verraderlijke diepe greppels vol sneeuw woeien en het zicht zo mi niem werd, dat tientallen auto's de ge nadeslag al te pakken hadden voor de inzittendend goed en wel beseften, wat hun overkwam, voor de meeste deel nemers daarentegen schijnen de zaken minder „Übermensch-lijk" te hebben ge legen. Wanneer men voor een Rallye Inschrijft vréégt men eenvoudig om moeilijkheden en de helling voorbij Nevers. die er In de nacht uitzag als een vreemd soort kerstboom met al die rode achterlichten van auto's, die gestopt hadden om ket tingen te monteren, deze berghelling léék verrukkelijk romantisch: verderop ech ter verbleekte deze romantiek voor zeer velen tot een asgrauwe nachtmerrie: men vocht tegen de vermoeidheid (het was de derde nacht), men had te kampen met tijdgebrek (sneeuwkettingen blijken nu eenmaal onberekenbare dingen en overal verderop lagen er stukken van), men worstelde met zijn eigenangst. Er waren tientallen deelnemers, die ineens..,, niet meer durfden: gebrek aan slaap, de noodzaak om voortdurend honderd procent op z'n qui vive te zijn. de afschuwelijke weg, waarop vele wa gens steeds meer de allures van bob sleeën aannamen, de afmattende zenuw spanning tenslotte, maakten diverse chauffeurs langzaam maar zeker totaal murw. Het groene mannetje Men kan na afloop van elke Rallye de meest, ongelofelijke en toch geloofwaar dige /erhalen Qoren over verschijnselen van oververmoeidheid Een Engels dames team zag van de tweede nacht gf steeds weer een groen mannetje op het linker spatbord zitten („oh dear, oh dear...."). Een Nederlander vertelde mij, hoe hij onderweg door 'n Frans dorp gereden was, waar 's nachts ondanks het late uur honderden mensen stonden te kijken „Er is hier nog behoorlijk wat belangstelling' zei ie tegen z'n co-equipier, waarop deze antwoordde: ..Laat ik 't stuur maar overnemen.... er is geen sterveling op straat. Bijna Iedereen kende weer de afmat tende ervaring van het „tunneleffect", veroorzaakt door het licht van de kop lampen tegen de oomen langs de weg en de namen van de mensen, die als dikke vrienden vertrokken, onderweg onenig heid kregen en eerst na de finish weer „normaal" waren tegen elkaar, zouden al gauw een halve kolom vullen. Ook dit verschijnsel is zo bekend, dat een ander Engels team tevoren een verklar'ng tekende, dat al hetgeen onder de Rallye zou worden gezegd daarnè als niet-gezegd zou worden beschouwd.... Een Brit kwam bij de finish de auto uit: als een liik en het eerste wat hij zei was: „Nooit in m'n leven ben ik zo bang geweest als tijdens deze Rallye. Hij is een zeer gezien sport-au tomobilist. schrijft voor alle monsterritten in. Raadsels en service Men staat dan wanneer tijdens de priisuitreiking de enorme bekers en cou pes in ontvangst genomen worden, - steeds weer enigszins voor „het raadse der overwinning". Beslist de kwaliteit van de rijder of de kwaliteit van de tuto? Wat is primair' En zijn dit de enige factoren of komt er ook een grote dosis geluk bij?. Elke Rallye opnieuw en speciaal dit keer hoort men de meest „zure" staaltjes van onverdiende pech: een verkeersagen riie een deelnemer 'n brug op stuurt, vóór dat de weg vrij .s, zodat een botsing he onvermijdelijke evolg is; een Rallyewa gen. die geheel buiten de schuld van de bestuu-dèr wordt aangereden eer. achter as die breekt een plotseling onverhelp baar mankement, ofschoon wagen en mo tor bij de start in excellente conqitie wa ren.wijzelf die één slippertje maaier voorbij Nevers: als het honderd mete' verder was gebeurd, hadden we normaa kunnen doorrijden en we bédden eer goede kans! maar juist op die plaats ligt er onder de sneeuw een vrij hoge trottoirrand verborgen en krijgt het voor wiel een catastrbphale dreun En tóch, het zijn anderzijds slechts zei- De 104 heeft dus niet gewonnen; de 104 staat zelfs met één wiel volkomen „in de prak" te wachten op onderdelen uit Nederland Ieder een die dit wiel ziet. krijgt een voudig aippenvel, wanneer ie hoort dat wij tóch de Rallye hebben uit gereden; mèt dat wiel. De grootste teleurstelling wachtte echter in Monte Carlo: tientallen kei an hebben we onderweg onze vertraging zitten uitrekenen, cij ferden cn felden op, schoten dan weer alle drie met de koppen door het open raam om de volgende bocht tc verkennen in de ver blindende sneeuwstorm, moesten enkele keren de wagen weer op de weg gaan duwen, maar waren er alle drie vast van overtuigd, dat we in ieder geval de geoorloofde drie uur over onze tijd. niét over schreden hadden. Zelfs maakten we nog een zeer goede tijd met de rem- en acceleratieproef (waar bij iedereen dank zij bet wiel dacht, dat er een locomotief aankwam). Ik ben toen geradbraakt, gaar, doodop na slechts drie uur slaap van de 66',i uur. de wagen uitge- scharreld, het hotel veegde mij met sioffer en blik de telefooncel in en het eerste wat ik togen Rot terdam zei. was: „We zijn voel te laat. maar we komen in ieder ge val in het klassement, omdat we binnen de drie-uursgrens zijn aan gekomen....". De andere da? gingen we ons Ral- lye-knoopsgat-embleem halen op de Permanence en hoorden, dat we 't niet kregen: „We waren nors concours. „Mais Monsieur, e'est impossible.." De uiterst heldere monsieur achter de balie rekende ons aan de nand van ons eigen carnet de route on barmhartig voor. dat we.. drie uur èn.tien minuten te laat wa ren. Als we een ravyn waren ingedui- keld, hadden we ons moeilijk oe- roerder kunnen voelen dan op dat moment En zeg nu niet, dat je je toch geen tien keer kunt vergissen met tellen: lees het verhaaltje hiernaast over het groene man netje nog maar eens over. Onze excuses echter voor deze valse voorlichting. schoon afgeschoren spatborden, afgeruk te lampen, al die deuken, schrammen en kreukel:. En dan ziet men nog met de stukken die onderweg gemaakt wer den, de auto's die „total Toss" zijn, de v agens, die een ravijn induikelden (wonder boven wonder vielen er geen doden), de autos, die. naar een oogge tuige vertelde, eenvoudig over de lage veiligheidsmuurtjes in de hairpins heen- sprongen Die paleisachtige Rolls Royce, die notabene per vliegtuig van Engeland uit het Kanaal was overgewiegd (hoogst waarschijnlijk omdat de Rallye-boot naar Frankrijk niet veilig genoeg was voor al die glans) kreeg een geduchte knauw, maar was weer opgeknapt voor het „concours de. oomfort et d' élégance"; men zag wagens die zo ongelooflijk wa ren uitgerust, dat zelfs een complete keukeninstallatie, bedden. kaartlees- bureaux en een.... miniatuur W.C.tje biet ontbraken. Het wara een overwinning voor de Franse automerken, vaster wee' gging, gemakkelijker hante .baarheid in de berg a De Engelsen, die vooral tijdens hun doortocht in Nederland nogal ,wat bewonderende commentaar ontlokten, s'elden teleur. „Te weinig serieuze voor bereiding.geven ze ze! toe. teveel gokken dat 't wel zou gaan zonder ket tingen en voor sommigen: „toen het weer zo beroerd werd, vonden we 't echt geen '-acantietrip meer en zijn we maar opgehouden inderdaad het hééft gespookt onder- w"-g en het was geen vacantictrip. De nuchtere einduitslag, en de kou van de Mistral, drukten zelfs nè de Rallye de stemming, die vorig ,aar veel „bruisen- der" was Misschien dat ook de enorme prijsstijging, vergeleken bij vorig jaar, een woordje meesprak. Mkkr er was onuinks een Rallyebal in Cafe de Paris (w« wagen ons zonder sneeuwkettingen nooit op de gladde ijsvloer) er was we r een ba live -diner waarvoor men andermaal slechts twee krenterige invitaties per auto had uitge reikt. er was tenslotte Zondag de prijs uitreiking. waar vlak na do Marseillaise voor het Hotchkiss-team Beeriuart—Se cret het Wilhelmus klonk ter ere van de Nummer Twee in htt algemeen klasse ment en de zware klasse- ivl Oatsnnides -K Barend-egt met Number Snipe En even la+er klonk hernieuwd apnlaus voor de Neder'anders H. an der Hev- den en I. A Langestraat (Panhard) die m ae kleine klasse ais nummer één ein digden. toi-wijl natuurlijk dr ,T J Soren- ger van Evk als oudste deelnemer tevens zevende in het 'gemeen klassement, al evenmin aan de aandacht van het tal- rnte trilende! unbliek ontsnapte En hier slaat een verf .mfaaid Carnet de Route 1950 definitief dicht J. W. HOFWIJK den totaal ombekenden, voor wie hei volkslied gespeeld wordt en de overwra- ning hangt dus zeker niet alleen af van veine" Er moet ons echter één ding van het hart: een fèit is. dat de „service" onder weg hoe langer hoe groter wordt at reeds gevaarlijk dicht de grens van he: toelaatbare nadert Een Rallye-overwin ning van een bepaald automerk heeft gro te publiciteitswaarde en het is begrij pelijk. dat dealers en merk-garages, daar toe geïnstrueerd door de fabriek, hun uiterste best doen om de deelnemers te aipen. Wanneer echter epaalde auto merken zo ongeveer van controle naar eontróle gecoacht worden, is men naar onze smaak niet langer op de „Rallye weg", misschien og wel naar de letter maar zeker, niet meer raar de geest Er waren auto's die vóór elke eontróle wer den opgevangen, de deelnemers konden zich even opknappen, auto werd nage keken, daarna gidste men ze dwars de stad door naar het pare fermé na de eontróle werden ze opnieuw gegidst tot ze de grote weg hadden bereikt en bij de volgende grote stad herhaalde zich dit spelletje. Uiteraard is dit alles erg plezierig en voorkom' het veel extra gezoek, maai andere deelnemers hebben deze voor rechten .liet rijden in een grotere „mo rele eenzaamheid", krijgen zéker niet de service, welke een bepaald automerk vóór Nevers aan „zijn rijders" verleende, dezen werd verteld: „We hebben net zélf de. weg verderop even verkend; zestig kilometer snelheid gaat en dan bij Mou lin? de sneeu vkettihgen monteren Ook de service in de grote steden, hoe welkom ook (Amsterdamse en Rotterdam se motorpolitie werden zeer geroemd' i oeft naar onze smaak zeker niet te wor den uitgebreid: anders gaat men langzaam maar zeker de weg op van een „convooi- RaUye" met sirene-loeiende motoragen ten, reparatiewagens en misschien nog 'n paar sneeuwruimers voorop. Kreukels en schrammen 281 Gestarten, slechts 136 bereikten binnen de dne-uur-overtijd-grens de fi nish Meer dan de helft viel uit, bleef stekenbijna honderd schijnen reeds onderweg te nebben opgegeven Deze sobere cijfers zijn al welhaast even welsprekend als al die verbogen bumpers, afgescheurde motorkappen. De berichten omtrent de benoeming van ;nr. D. U. Stikker tot „politiek be middelaar" van de OE.E.S., zijn giste ren te Washington in officiële Kringen zeer gunstig ontvangen. De officiële woordvoerder van hel Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, Michael McDermott .verklaarde tegenover Aneta dat het standpunt van de Amerikaanse regering steeds is geweest, dat de aan wijzing van de persoon, die als politieke leider van de Ö.E.E.S. zal optreden, tot de taak behoorde van de Europese Lan den, die van die organisatie deel uitma ken. Hij voegde hieraan toe: „Wij zou den de verk ezing van een vooraanstaand man in Europa toejuichen en de verkie zing van minister Stikker zou zeker een bewonderenswaardige keuze zijn" Andere Amerikaanse ambtenaren zei den tegenover Aneta. dat de Amerikaan se regeringsvertegenwoordigers, die met minister Stikker in contact zijn geko men. zeer grote achting voor hem neb ben en dat zy ervan overtuigd zijn. dat hij de functie uitstekend zal vervullen Ook verklaarden zij. er zeker van te zijn. dat de heer Stikker evenveel rug gesteun van de Beneluxlanden zal krij gen als Spaak gehad zou hebben en dat hem de be.angen van de Benelux even zeer ter harte zullen gaan als aan de vroegere Belgische minister-president. Ook functionarissen van de E.C.A deelden aan Aneta mede. buitengewoon verheugd te zijn over de verkiezing van minister Stikker, die zij voor de func tie buitengewoon geschikt achten. Zy spraken ten stelligste de berichten in sommige Amerikaanse ochtendbladen te gen, dat zijn verkiezing een compromis zou zijn. dat de Engelsen beter schikt dan de E.C.A „want" zo drukten zij het uit, „de keuze schikt ons uitstekend" De Russen hebben een nieuwe methode uitgedacht om het vervoer tussen Ber lijn en West-Duitslan-) te hinderen. Het vernuftige ervan is. dat niet alleen de schuld geheel en al geworpen wordt op de West-Berltjnse autoriteiten deze zouden namelijk „oogluikende" sabotage aan de onder Russisch beheer staande Duitse spoorwegen toelaten maar dat de directie van de Re'chsbann zelf de klachten en bedreigingen uitte, zodat de Russen helemaal buiten het geding blijven. De spoorwegdirectie deelde Dinsdag mede. dat de „sabotage" een zo grote om vang had aangenomen, dat er een „pre caire situatie" dreigt te ontstaan, waar van het gevolg wel eens zcu kunnen zijn dat de bevoorrading van Berlijn in het gedrang zou komen- .Deze inheilspcllende bedreiging heeft onder de geallieerden meei onrust ver wekt dan de kleine biokkade van de autowegen, waai het vrachtwagenver- keer nog steeds door die Oost-Duitse „volkspolitie" (niet langer door de Russen, die het controleren van papie ren en ladingen tot een „louter Duitse aangelegenheid" hebben verklaard) wordt opgehouden, zodat hedenmorgen weer een lange rij auto's stond te wach ten Het vervoer per vrachtauto is, ver geleken by dat per spoorwagon, van ondergeschikt beiang In feite leeft West-Berlijn van de 9000 tot 12 000 ton goederen, die dagelijks per spoor wor den aangevoerd. De spoorwegdirectie heeft het passa giersvervoer op twee lynen in de Ameri kaanse en Franse sectoren reeds inge krompen Zij heeft zich echter nog niet bemoeid met het interzonale verkeer. Men verwacht voor Berlijn een uiterst moeilijk iaar. Onder verschillende dek mantels, zo zegt men, zullen de Russen het de westelijken moeilijk blijver, ma ken om ze uit Berlijn weg te krijgen. En de Berlijners zuilen van deze taktiek de dupe zijn. (Van onze correspondent) Gisteren was de 48-jartge J. D. in zijn bedrijf te Venlo bezig mei reparaties aan oen motorrijwiel. Om een moer lap te draaien gébruikte hij een dopsieutel, waarop hij met een hamer sloeg De man rat in gehurkte houding en hield de na- nier, om meer kracht bij te zetten, hoog aan de steel vast. Op een gegeven mo ment raakte de moer los met het gevolg, dat de hamer uitschoot en D. zichzelf met de steel in de maagstreek stootte. De stoot kwam zo ongelukkig aan, dat de man korte tijd later overleed. Hij laat vrouw en drie kinderen achter. Naar wy vernemen is de regering bin nen korte tijd wachtende het raoport van de tweede commissie onder voorzitter schap van prof Holst, die zich zal uit spreken over een mogejyke decentrali satie van het Technisch Hoger onderwijs de plaats waar cvntnepi eBr! tweede Technische Hogeschool zou dienen te worden gevestigd en hoe deze zou moeten worden ingericht. Daarna za' een beslissing worden ge nomen in zake de reorganisatie van dit onderwijs- Ook Hilversum heeft thans een op de Bussumse „vondst" geïnspireerd woning bouwplan gereed Men wil hier op de terreinen bij de Joh. Gerardtsweg een complex van 500 woningen doen ver rijzen. waarvan eT ca. 400 door de ge meente zelf zullen worden gebouwd, ter wijl de overige aan particuliere bouwes zullen worden gegund. Door het aantal typen tot twee te be perken eengezinswoningen (huurprijs 6 10 p. w en étage-woningen voor jonggehuwden en bejaarde echtpa.en (huurpr var van 4.80 tot 5.20) en een rationele bouwwijze toe te passen, kunnen de bouwkosten, die normaal 31.50 per kub meter bedragen, tot 27 50 worden teruggebracht Het plan is reeds aan de minister voorgelegd. Gerekend wordt op een subsidie van 125 voor elk der eengezinswoningen en 100 voor de étage woningen Ee» crediet van 2.900 000 is aangevraagd. De bouw zal zich uitstrekken over een tijdvak van twee jaar, doch het ligt in de bedoehng, dat nog dit jaar „32 woningen gereed komen. Advertentie Uw kindje verkouden Dan rug,keel en borstje inwrijven met Dampo. De Australische minis*er voor Immi gratie, heeft gisteren verklaard, dat de Nederlandse militairen in Indonesië aan gemoedigd zullen worden naar Australië te emigreren. Hij deelde mee, dat de onderhandelin gen met de Nederlandse regering be ëindigd zijn en dat overeengekomen is. dat voor immigratie in aanmerking zul len komen vrijgezellen tusseft de 18 en 45 jaar en getrouwden onder, de vijftig jaar met hun gezinnen. Dezer dagen vonden in Den Haag be sprekingen plaats in vei'band met het aflopen van het bestaande handelsver drag tussen Israël en Nederland. Over eenstemming werd bereikt over de re geling van het goederenverkeer voor een interim periode van 6 maanden, in afwachting van een nieuwe definitieve overeenkomst, welke op 1 Augustus a.s. zal ingaan. Gedurende deze 6 maanden za) Nederland naar Israël exporteren tot een totaal-bedrag van 700000. Hieroij jjj aangetekend. dat ten dele minimum contingenten werden vastgesteld. Neder- 'and zal o.m. leveren: landbouwproduc ten, vis, chemische en pharmaceutische producten. Israel za' de Nederlandse le veranties zoveel mogelijk betalen met uitvoer van goederen naar Nederland, w.o. vruchtensappen, wijn, landbouwpro ducten, alsmede verschillende industriële producten De uitvoer van textiel uit Nederland naar Israël zal afhangen van de mogelijkheid voor Israël om textiel naar Nederland te exporteren. In een boeiende en faire wedstrijd be- naalde HHYC ondanks de afwezigheid van aanvoerder Taconis een fraaie 5—3 overwinning op ae Zweedse ijshockeyclub Stockholm I-F K„ Het zag er in den begin nc niet naar uit. dat de Hagenaars be tover zouden brengen, want de gaster lieten zien hoe snelheid. tactiek uTthou dingsvermogen en goed schieten in di' spel kunnen werden uitgebuit. Boren dien werd een hoog tempo tot bet einde volgehouden. Ook hun stickvaardigheio liet niets te wensen ovei Het individuelf spel van Carrey, Andreola en Van Hees wijk bracht eehter de zege aan de gast heren, waaraan eveneens J. y. d. Heijden door zyn prachtig dueiverdedtgeti een be langrijk aandeel had Stockholm opende de stryd met enkele snelle en fikse aanvallen; geruime tijd Met de „Poelau Laut" vertrok vandaag uit Amsterdam het Hoogwaardigst Heer der Kruisheren mgr. Dr. W. v. Hees naar Indonesië voor een visitatiereis in het Vicariaat van Bandung, welk gebied aan de geestelijke zorgen der Paters Kruis heren is toevertrouwd. Gedurende de afwezigheid van mgr. van Hees fungeert Definitor Kruisheer M. Nillesen, pastoor der Kruisvindingparo chie te Rotterdam als Vicaris der orde voor Nederland en België. Voor de vierde ronde van de F.A. Cup werden gisteren enkele wedstrijden over gespeeld met de volgende resultaten: Bolton Wanderers-Leeds United 23 (na verlenging:, Cardiff City-Charlton thletic 20, Derby County Bury 52 Sheffield Uniteu-Woiverhampton Wan derers 31 (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID, Achterweg 86, Llsse.) DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Het is ons een waar genoegen nu eens een eerste publicatie van de heer Eerkes te brengen. Voor hen, die een weinig thuis zijn in de Nederlandse probleemwereld, heeft de naam Eerkes een welbekende klank. Groot is het aantal hoge onder scheidingen, dat hij in problecmtournooien wist te verwerven, vooral op het gebied van tweezetten. No. 6600 zal, door de verschillende pen ningen. de lezers wel bevallen. No. 6601 is weer een echte Loslnskl. Ons heeft dit probleem zeer bekoord. We vertrouwen, dat het bij onze lezers ook de nodige waardering zal vinden Moge- Hjk vergt het wel enige inspanning. No. 6600. A. P. EERK.FS, Wildervank. Eerste plaatsing. Mat in twee zetten was de puck niet voor hei Haagse doel weg te krijgen; het waren Peile Viden en Hellberg die er voor zorg droegen dat Stockholm a de eerste speeltijd met 02 de leiding had In de tweede periode pas te HHYC zich beter aan het hoog temp., aan Het spel golfde op en neer Na feil loos combineren tussen Andreola en Car rey schooi de laatste hard in (12). ter wijl Van Heeswiik de partiien op gelijke voet bracht (22). Be'de teams wisten nog eenmaal 1 et vijandelijk doel te vin den (3—3) In de laatste speeltijd volgde een langdurig offensief van de gasten, doch Van der Heildan wist met bravoyr ai.e schoten onschadelijk te maken Lang zamerhand kon HHYC aan de zware druk. ontkomen en er volgden toen enige ge vaarlijke uitvallen Uit éép hiervan gaf /an dei Jaumen, na goed aangeven van Carrey de Hagenaars de leiding (4—3) Maar weer kwamen de Zweden terug waarbij zij prachtig samenspel demon streerden. Ook een hzvige scrimmage vooi het Haagse doel le -erde geen succes op. Plotseling tro' Andreola er alleen tussen uit en deponeerde even voor hei einde voor de vijfae maal de puck in het doel (53) Het gehele Zweedse team. trok nu naar voren, doch van Rhede c.s. wisten verdere doelpunten te voorkomen. No. 6601. L. LOSINSKI. Ie pr. „Gruzin" 1948. Mat in 3 zetten. Wit: Kei, Dg2, Tb7, Ra8—b8, Pb2—f8; c2, d2, d6, f2. Zwart: Kd4. Tf3, Ra2, Pb3e5; a5 en d3. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6593. j. A. W Swane. 1. Te6—f6 enz No. 6594. Jos. Opdenoordt 1. Rd4—a7: enz. Nevenoplossingen: 1. Ta3, 1. Ta6 en 1. Kc3 enz. De auteur zendt ons de volgende cor rectie: Wit: Kd5, Tal— g8. Rb6—c8; b2 Zwart: Ka8, Rb8; a7, d7. Opl ook 1. Ra7: 1Ra7:, Rc7, Rd6, R anders. d7d6, 2. Kd6, Rd7t, Rc5t, Rb6t, Kc6 enz. GOEDE OPLOSSINGEN. Goede oplossingen van de nos 6593 en 6594 zonden ons: Ir A. Bergstein, Geleen (5); J. Dickhaut, Nijmegen (5); D F. v. Enthoven, Hilversum (5); C. de Krom, Nijmegen (5); C. Laurense, Rotterdam (5); L. v. Nuys, Maastricht (5); F. U, J H. Witte, Rotterdam (5). Van no. 6593. H. Th v. Goor, Voorburg (2) en W. H. Haring, Schipluiden. Aan le Europese s.baatskampioensdhap- pen te Helsinki welke i»p 4 en 5 Februari worden gehouden, nemen in totaal 23 lij ders uit acht landen deel Het zijn: Nederland: ees Broekman, Wim van der Voort., Anton Huiskes en Cor Heus:'" Noorwegen: Hjalmar Andersen, Sverrz H:. igli, Re mar Liaklev en Henry Wah). Zweden: Goethe Hedlund, Sture Ang- stroem, Karl-Erik Oplund en Curt Karls- son. Finland: Kauko Salomaa. Lassi Parki-, oen, Ka'evi 'tix.en, Mauri Suornalainen. Italië: Enrico Musolino en Guodo Caro- li. Tsjech .-Slowakije: Zdenek Hanzük en Viadimir Kolar. Honga.-ye: Jozsof Berenyt en Ferenc Lourdiez en de Engelsman Johnny Crons- hev var wie men met weet of hij voor Groot R-ittannië dan wel voor de ISU sal uitkomen. 25). Hij ging hem vóór de tuin door en Juan volgde hem. terwijl de vrouw 'n paar meter achter hem liep. De tuin waa niet groot en in minder dan een minuut hadden ze het huis bereikt Een ogenblik later stond Juan Caba- dos in een tamelijk haveloos gemeu beid vertrek, electrisch verlicht. Toen hij aan het licht gewend was, keek hij naar de man, die opnieuw de brief stond te lezen, hem door de planter meegegeven en die. ofschoon hij het niet wist, de man was. met wie Car los Cabados zijn moorddadige over- eenriomst hao gemaakt. Het uiterlijk van de man stond hem niet aan, maar hij bedacht dat de planter hem onge twijfeld niet naar deze man zou heb ben toegestuurd a!s hij er niet zeker van was geweest, dat deze hem zou helpen Toen hrj de brief uit had, keek Sardon op. U hebt geluk, monsieur, zei hij, zijn ogen met een vagende, raadsel achtige uitdrukking er in strak op de kunstenaar richtend Dat schijnt zo, antwoordde Juan. Ik was aan mijn laatste adem toe toen ik in uw tuin viel. Een gelukkige val voor u, mon sieur. Maar daar ik u moet helpen, zou ik u geschiedenis graag horen Hij keerde zich tót de vrouw. Een fles wijn, Yvette en glazen, als het niet te veel moeite is. De vrouw verliet de kamer en keer de kort daarop terug met de glazen en de wijn. Nadat hij enige verfrissen de teugen had gedronken, vertelde Juan Cabados voor ''e tweede maal het relaas van zijn ontsnapping uit de gevangenis; maar ditmaal vertelde hij het aan men sen. die het bijna evengoed kenden als hijzelf. De man luisterde, totdat hij ei mee klaar was en sprak toen: Dat u hier moest komen, is toeval, de hand van bet noodlot, zoals u zei Van nu af kunt u vertrouwen op uw ge sternte. Maar het is een vreemde geschie denis. die u vertelt. Waarom zou 'emand uw ontsnapping beramen, opdat u zou worden gedood. Ik begrijp het niet Ik ook niet, antwoordde dé kunste naar "envoudig. Het gaat boven mijn verstand. Hebt u misschien een vijand? iemand, die uw dood verlangt? Hej ziet' er naar uit, monsieur Sar don, maar ik kan me niemand herinne ren, die dat zou doen. Hoopt iémand misschien bij mon- sieui's dood iets te winnen? opperde Sardon, terwijl hij hem nauwlettend ga desloeg. Juan was zich bewust van "e buiten gewone belangstelling vgn de man, maar vond die niet meer dan natuurlijk onder de gegeven omstandigheden en na een ogenblik nadenken antwoordde hij: Ik ken niemand, wie ngijn dood zou verrijken. Monsieur is toch niet de erfgenaam van een landgoed of iets van die aard? Juan Cabados ontstelde, alsof hem plotseling een gedachte was te binnen geschoten; toen lachte hij. Neen monsieur Er wacht mij geen landgoed. Vóór ik naar He Nou kwam. was ik slechts een schilder met niet meer dan vijfduizend francs per jaar van me zelf. En monsieur had geen vooruitzich ten? Neen, Wat han het dan zijn? De laatste vraag scheen, minder tot Juan gericht te zijn dan wel tot de vrouw aai, de hoek. van de tafel en terwij! hij snel naar haar keek zag hij nog juist da) zij het hpofd schudde. Zij ving Juan's blik op en antwoordde onverschillig: Hoe zou ik het weten, Jacques? Het heeft geen nut, mij raadseltjes op te ge ver Het is een mysterie, zei Sardon. het voorhoofd fronsend. bent e<- volkomen zeker van. monsieur, dat er niet een of ander landgoed is, dat u kunt erven en dat u geen vijand hebt? Het is eigen aardig. Maar kom, als ik u wil hel pen, moet ik voortmaken. De mannen, die u zoeken, kunnen zich herinneren, dat myn tuin grenst aan de straat- waar ze u zijn kwijtgeraakt en ze zouden kun nen terugkomen Om naar u te zoeken en dat zou niet prettig voor u zijn, terwijl het voor ray een ramp zou betekenen, als ze u hier vonden. Ik moet u een poos je alleen laten. Ik moef even weg Maar ik kom spoedig terug en zal de hulp mee brengen, die u nodig hebt. Toen h.j dit gezegd had, stond hij op en keerde zich om, om de kamer te ver laten, de vrouw een wenk gevend Toen hij de deur uitging, stond zij eveneens op en volgde h„m. Ju-n Cabados zag het teken en een ogenblik overviel hem de vrees voor verraad. Met gefronst voorhoofd keek hij naar de deur, waardoor het tweetal was ver dwenen. Een moment later werd hij ge rustgesteld. Door de openingen in he' vensterluik kwam het geluid van voet stappen in de tuin en daarna noorde hij de stem van de vrouw- die fluislerde: Ga je werkelijk naar de haven. Jacques' Ja. naar de haven. De beloning lokt die je niet aan? Niet voor honderdmaal de beloning zou ik die man verraden. Denk je eens in! Na alles wat «r gebeurd is komt hij naar mijn tuin o:n bevrijding. Tk ben niet sentimenteel, maar hq,t zou me te machtig zijn, hem nog een poets te bak- ken! - J X J Heb je eraan gedacht, dat deze ont snapping ons plan in de war kan sturen met betrekking tot de man, die hierheen is gekomen, om Daar is niets aan te doen. Men kan tegen het lot niet vechten, dat is zeker. De man binnen kent de ander niet en misschien ontmoeten ze elkaar nooit- men moet nu eenmaal de risico's durven ne men. Ik ga naar de haven. Wil je hem dannu helpen? Op gevaar af mijn eigen vrijheid te verliezen. Ja. Ik kan niet anders. Praat jij intussen met hem, Yvette, mis schien kun je nog iets te weten komen iets, dat ons kan helpen, wanneer we de andere aangelegenheid gaan beharti gen. Opnieuw klonken er voetstappen in de tuin en terwijl Juan Cabados zich nog steeds afvroeg wat de betekenis was van wat hij had gehoord, ging de deur van de kamer open en trad de vrouw binnen Zij ging aan tafel zitten en schoof Juar de wijn toe. Ga uw gang. monsieur. Dank u, madame, antwoordde hij, ik heb voldoende gehad. (Wordt vervolgd'.' VRIJDAG 3 FEBRUARI 1050. HILVERSUM I (301 i M 7.00 -24.00 KRO. '00 Nws 7 IS Ochtendgymn., 7 30 Oram.; 148 Morgengebed en liturg kalender. S 00 Nws en weerber., 8.15 Gram., fl ss School radio; 10 00 Gram.; tl 00 V d. zieken. 1140 Schoolradio. 12 00 Angelus, 12.03 Metr ork.; 12 30 Mededelingen. 12 S3 Plano. t2 SS Zonne wijzer 13 00 Nws en Kath. Nws., 18.20 Om- roepork.. 14 00 Gevar progr 14 45 Volks- Hede ren kwartet; 15 00 Schoolradio; 15 30 Lichte muziek. 16 00 V. d zieken, 17 00 V d. leugd. 17 15 Kinderkoor; t7 jo Klarinet en olano; 17 55 Strpkork 18 30 v. d. Strüdkr.; 19 00 Nws 19 )5 kegertngsultz.; 19 35 Gram.; 19 50 Actual.. -0 00 Nws., zoos De gewone man. 20 12 Amusementsork en solisten. 20 50 ,Ja, zo was t....', klankbeeld, 2150 Gods dienstige causerie; 22.05 Strijkkwartet en sol 1st22 45 „De zin van he» huwelijk", .-auserte. 23 00 Nws.; 23.15 Reportage; 23.22— 24 00 Dansmuziek. HÏLVERSUM n (416 M.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10 20 VARA, 12.00 AVRO. 15 00 VARA, '550 VPRO 2100 VARA, 22 40 VPRO, 23 00— 24 00 VAra. 7.00 Nws.. 7.15 Gram 8.0 Nws en y®er^er,chten, 815 Gram., 8.50 V d. vrouw; 9 00 Gram.; 930 Waterst.; 9.36 Gram., tu 00 f-aI!.3erle '"OS Morgenwijding; 10 20 Gram.; 10 30 v. d vrouw 10 45 Plano; 11 15 Voor dracht; U.30 Gram. 12 00 Italiaans progr.; 12.33 Sportpraatje. 12 45 Gram, 13 00 Nws.; |3 15 Surinaamse muziek 18 40 Gram 14 00 V. d. vrouw; 14 20 Strijkkwartet; 15.00 Voor dracht. 15 20 Gram 18 00 Ftlmprogr 18.30 V 4 leugd. 17 00 Plano duo; 17 20 Muz cauaerle; 18 00 Nws. 18 15 FeUctttattes; 18 40 Klein vrouwenkoor; 19 00 „Denk om de bocht"; 19 15 Blaaskwartet. 19 30 Causerte; 19 45 „Een radtokrabbel"; 19 55 Berichten; 20.0 Nws.; 20.05 Boekbespr 20 15 Bariton en piano, 20 30 Mensen aan het werk", klankbeeld, 21.00 Verzoekprgr 2140 „De ducdalf", 22.00 Rul- tenl. weekoverz 22 15 Gram 22 40 CauBerie; 22 45 Avondwtjdtng; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Concertgebouwork. RADIODISTRIBUTE III: 7.00 VI. Br. Nws. 7.05 gram. 7.30 kron 7.40 gym 7.50 gram 3.00 nws. 8,05 Conc. 9,00 nws. 0,05 gram. 10,00 Eng. LP: nws. 10.10 verz pr. 11,00 orgel. 11,30 NWDR: Cimbale en org. 12,00 VI Br: lied. 12,30 weerber. 12 32 omr 13,00 nws. 13,15 gram. 14,00 operete- borg: Ctrijken,-. Madsen 16,00 Eng LP: Monia Liter kwartet. 16,30 ork. Reynolds. 17,00 Kootw.: Djakarta 18,00 Beromün- ster: amu. conc. 18,30 VI Br: v d sold. 19,00 nws. 19,30 gram. 19.50 Feuill. 20.00 filmmuz. 20,15 filmnws. 20,30 symph. ork. 21.00 Kunstkaleidoscoop, 21,55 In- term. 22,00 nws. 22,15 verz. 23.00 nws. 23,05 gram. 23,25 dansmuz. RADIODISTRIBUTIE IV: 7,00 Luv.: nws 7,15 „Bonjourle Monde". 7,00 Eng. HS:'orgel. 7,55 weer. 8,00 Fr Br: nws. 8,10 conc. 9,00 kookpr. 9,10 symph. muz. 10,00 Lux.- Ménage en Musique VI en Fr 11,30 Eiii HS: ork. Douglas. 12,00 Eng LP: orkest Rabin. 12,45 voordr. 13.00 „Mrs. Dale's Diary" 13.15 Londou Light conc. orch 14 00 BBC North orch. 14.45 v d kind. 15,00 vc, Vr. 15,40 NWDR. muz. 16,30 boekb.espr. 16.45 nws. 16,50 vio«4 17,15 Fr Br: v d zieken. 17,40 viool. 18,0* v d sold. 18.30 Eng LP Geraldo. 19.0» Macpherson. 19,15 ork. TernerL 19.4S hoorsp. 20,00 BéromLünster: klokgelui en ork.conc 21.00 Eng. LP: „Songs from tbc shows". 21,45 gev. muz. 22.30 Bèromtin- ster: piano. 23.00 Eng LP: nws 23,15 „Topic for to-night". 23.20 ork» Preager.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4