Devaluatie en levensonderhoud geen spijt meer Verdere loonsverhoging onverantivoord Dollarlening voor Indonesië Verhoging Export-Import Bank crediet FEBRUARI 1950 PAGINA AGENT MOET VERBALI SEREN ALS HU OVER TREDING CONSTATEERT PROOST!!?? COMMUNISTISCHE REL TE TEL AVIV inperking overheids' bemoeiing f) USsi E"* i'ai'DE'Dop (*0^73.?: Ll£ WONINGBOUWPLAN VAN BUSSUM IN TWEEDE KAMER De Hoge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van de Amsterdamse politieagent P. die door de rechtbank in Amsterdam is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens het feit, dat hij in 1947 in een broodjeswinkel, waar in strijd met de toen geldende bepalingen broodjes met vlees werden verkocht, geen proces verbaal heeft gemaakt en 200 als steekpenning heeft aangenomen. Het hof te Amsterdam heeft dit vonnis bevestigd. Voor de Hoge Raad was de vraag aan de orde gekomen of een agent van politie bij het constateren van een overtreding de plicht heeft proces-verbaal op te ma ken. De hoge raad is tot dezelfde con clusie gekomen als de advocaat-generaal en heeft het cassatieberoep van P. ver worpen. Door het Katholiek Religieus-Cultureel Vormingscentrum „Vinea Domini" van de paters Augustijnen te Witmarsum werd onder de titel „Proost" van 2830 Jan een drukbezocht weekend gehouden over een belangrijk element in de katholieke levensstijl, n.l. de matigheidsgedachte; in bijzonder kwam het huidige alcoholisme ter sprake. De inleiders behandelden de diverse as pecten van dit onderwerp. Pater drs Ama- tus van Straaten O.E.S.A., Witmarsum. behandelde het vermaak in het algemeen pater Elpidius Bruna O.F.M.. Drachten „Alcoholisme en zedelijkheid"; dr. H. A J. M. Spoorenberg. Eindhoven „De in vloed van de alcohol op het menselijk lichaam" en mevr. M. E. Steyger-Asper- slagh, Leiden, „Jeugd en alcohol". Onder de talrijke aanwezigen waren vele Sobriëtasmannen, o.a. pater lector Ign. M. GroUenberg O.P., hoofdredacteur van „De Dam", het maandblad ter be vordering van de zedelijke hoofddeugd De Franse schrijver Pierre Mac Or- land is gekozen tot lid van de acade mie Goncourt, als opvolger van Lucien Descaves die het vorig jaar is overleden. Pierre Mac Orland, schrijversnaam van Pierre Dumarehey. werd in 1883 te Peronne geboren. Het meest bekend werd zijn roman „Quai des Brumes" door de gelijknamige film die naar dit boek werd gemaakt. Een in de loop van Maandagavond te Tel Aviv op touw gezette communistische manifestatie gaf aanleiding tot grote wanordelijkheden. Ongeveer 600 commu nisten, merendeels jonge lieden trachtten met vaandels en onder het roepen van tegen de regering gerichte leuzen door de voornaamste straten van Tel Aviv te defileren, maar kwamen in botsing met sterke politiedetachementen Gedurende twee uren werd hevig gevochten. Het aantal gewonden is nog niet bekend. Volgens de correspondent van de „Daily Telegraph" te Karatsji. zouden de communisten aan de grens van China en Tibet bezig zijn met de oprichting van een „Tibetaans bevrijdingsleger". De Brakzand, de veerboot op Schiermonnikoog, kan niet meer aan de steiger komen vanwege het ijs. Zij vaart nu met de neus op het strand waar passagiers en post met een vlet op het strand (ijs) worden gebracht en vandaar verder per vrachtauto naar het dorp. de 5 pet. loonsverhoging overeenkomstige verhoging te doen ondergaan. De regering zou het niet verantwoord vinden om voor het bedrijfsleven nog verder te gaan met de loonsverhoging dan zij nu gedaan heeft. De sterkte van het burgerlijk rijksper soneel is sinds 1 Januari 1946 terug- personeel sinds l Januari 1946 is terug gelopen met 22 a 23 pet. Laat men de ministeries van Oorlog en Marine, waar bijzondere omstandigheden gelden, buiten beschouwing, dan bedraagt de verminde ring zelfs ruim 33 pct De regering is van oordeel dat het niet alleen niet afkeurenswaardig doch zelfs onvermijdelijk is, dat bepaalde hoofdamb tenaren voor - soms niet onbelangrijke - representatieve verplichtingen komen te staan. Wei dient ook naar het oordeel der regering rekening te worden gehouden met de eisen van redelijke soberheid in verband met de tijdsomstandigheden. De verplichtingen zjjn ecj,ter uitgebreid nu ook het internationaal contact op velerlei gebied is toegenomen. E£vaQ!NGEN VAM EEN De Minister van financiën heeft in ver band met de verhoging van de op 23 October 1948 in het kader van de E.C.A.- hulp ten laste van het Koninkrijk der Nederlanden ten behoeve van Indonesië aangegane geldlening een brief aan do voorzitter der Tweede Kamer geschreven, waaraan het volgende is ontleend: De minister deelt mede, dat hij krach tens de leningwet 1046 zoals deze is ge wijzigd bij de wet van 23 November 1946, in het kader van de E.C.A.-hulp met de Export-Import Bank te Washington een overeenkomst heeft gesloten onder da tum van 22 December 1949, waarbij de op 28 October 1948 ten laste van het Ko ninkrijk der Nederlanden ten behoeve van Indonesië aangegane geldlening, groot 15.000.000 met een bedrag van $2. 200.000 wordt verhoogd tot 17.200.00. Voor deze tót 17.200.000 verhoogde geldlening wel ke op 23 December 1949 is getekend, gel den, behoudens een wijziging in het af lossingsschema, dezelfde voorwaarden als voor de oorspronkelijke geldlening, groot 15.000.000. De figuur hierbij is deze, dat het Ko ninkrijk der Nederlanden voor de ais de biteur van de Export-Import Bank be taalde dollarbedragen aan aflossingen en renten direct opeisbare vorderingen krijgt op de Republik Indonesia Serikat. Het ie helaas niet mogelijk gebleken deze lening af te sluiten vóór de teke ning van de ter Ronde Tafelconferentie bereikte financiële en economische over eenkomsten. De verplichtingen, welke de Republik Indonesia Serikat op zich zal moeten nemen in verband met het afslui ten van de onderhavige leningsovereen komst zouden alsdan in de hiervoren be doelde overeenkomsten zijn opgenomen. De Republik Indonesia Serikat zal dus alsnog deze verplichtingen op zich moe ten nemen. In afwachting hiervan is bij wijze van zekerheid door de Republik Indonesia Serikat een bedrag ad 2.200000 in goud gedeponeerd bij de Nederlandsche Bank N.V. De minister vestigt er voorts de aandacht op dat van de machtiging verleend bij de hierboven bedoelde lening- wet. 1946. tot heden werd gebruik ge maakt voor 'n bedrag van 1.700.079.057,66 met inbegrip van de onderhavige kre dietverhoging ad 2.200.000. een soort apart: geldwisselaars zonder weerga- Bankbiljetten van onverschillig welk land ter aarde ook worden door hen grif verhandeld en ze behoeven zich geen twee tellen te bedenken, deze wan delende brandkasten, Want alle tientallen koersen (zij het met een wel zeer parti culiere ..tax") staan feilloos in hun don kerbruin geheugen gegrift. Intussen lig gen de zoetwatertankschepen langszij, maar die zien er zodanig uit, dat ik me plechtig beloof voortaan alles te zullen drinken als het maar géén water is.... Terwijl de thermometer op 85 staat, vertrekt de „Volendam" voor de zesdaagse naar Colombo, zes dagen van niets dan zee. En dan verheugen we ons op de aan blik van Indonesië, dat dan spoedig aan de kim zal opduiken. Als Australië-gan- gers zullen we dan en passant, zelf op weg naar het „land van morgen", nog 'n blik werpen op het „land van gisteren". Nederlanders blijven toch zwerven en vinden als het moet wel bijna overal een nieuw vaderland. Maar dat is kost voor een volgende keer. „AUSSIE" kooi, onder in de neus ui d e slordige tientjes bij de neus genomen, schommelt het des 'P v Waarvoor eén van de koksmaats revanche die eerste dagen vr.™- tf' in nam, door de inhoud van een mand vol maaltijden _kap:talen aart lege bouillon-kruikies over zo'n bootje Het Tweede Kamerlid Andriessen (K.V.P.) heelt aan de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting enige vragen gesteld over het woningbouwplan van wethouder Bouma uit Bussum. Hij verzoekt aan de minister o.a. te willen mededelen: de bouwkosten per kubieke meter, de inhoud van de woningen, de huren en de normen waarop deze geba seerd zijn. Tevens wil het Kamerlid we ten of de voorgestelde huurpoliUek past in het kader van de huurpolitiek der re gering, wie bij een eventuële niet-slul- tende exploitatie-rekening het nadelige saldo draagt. „Is het juist", zo vraagt de heer An driessen, dat de bedoelde won-ngen jui- ten het bouwvolume worden geoouv. en dat ook -andere gemeenten voor dit bui tenkansje in aanmerking kunnen komen' Zo ja. passen deze toewijzingen dan in net bouwplan 1050 zoals het aan de Tweede Kamer is aangeboden en indien op enigszins grote schaal deze toewij zingen zouden plaats vinden, zijn 'aar- ten0raanwed2dg?latQnalen 6n ubei<^ach- Clenient Attlee leven er in Spanje nog meer mensen, die •en ander geloof belijden dan de Rooms-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5