Vreemde practijken in de Kunsthandel Reclame DE IDEELE ACHTERGROND VAN DE KATHEDRAAL Van Kunstkenners en Zwendelaars HOOGLIED IN STEEN De huidige Kunstkoper wil grote namen voor weinig geld Misstand die moet opnieuw dollars voor Kunsthandel is een moeilijk vak Twijfelachtige practijkeji Maakt voor Uw zaak ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950 PAGINA 7 - ENGELAND Zal het eèn nieuwe Amerikaanse leniha vr asten? GEEN SPOOR VAN VER ONGELIJKTE POST VLIEGTUIG GEROUTINEERD INBREKER HAD BUIT WEGGEGOOID" MEYER SCHWENKE VERBOD KATH. OPTOCHT TE LONDEN GEEN VERPLICHTE DIENST- NEMING BIJ NAT. RESERVE als „het sluitstuk in het oeuvre van Vermeer" hebben bejubeld. De hande laar echter, die willens en wetens van zulke vergissingen (zij zijn menselijk of van momenten van minder gespan nen oplettendheid van de expert mis bruik maakt, is tenslotte niets minder dan een doodgewone zwendelaar. Op min of meer geheimzinnige wijze we ten dergelijke heren evenwel buiten schot te blijven, wanneer zulke „on regelmatigheden" aan het licht komen. „Nooit van gehoord" ^zegt de kunstkoper. Maar is dit schilderij van V. d. Croos „Slot Egmond" zoveel minder van kwaliteit dan vele werken - -van zijn leermeester Van GOyen? generaliseren..Èr,is iets te veel van de deren, een verbreken van alle relaties onaangename '.geur der potjes, die in de met collega's van twijfelachtig allooi keuken, van de heïeiii op het vuur staan, kan de Nederlandse kunsthandelaar de in de neuzen varr de goegemeente ge- voortreffelijke roep, dit eens van hem drongen. De tactiek,oin er nu maar uitging, gemakkelijk volledig doen her- niet over té sprpken öf te schrijven, die winnen. Wordt voorgestaan .doof. sómmigen die Het zijn voor de kunsthandel moei- dat qe. gepufatie van de kunst- fijke tijden. Maar ook onder deze om- handel al genoeg ^Schaad en dat het staudigheden wacht hem een mooie en publiek anuers- nagar :al te .huiverig zou dankbare taak: het kweken en op- worden om oude,kunst- aan te kopen, .voeden van een nieuwe cliëntèle, dié moet echter/onvoorwaardelijk worden naar eigen financiële draagkracht afgekeurd. Met-ï^doodzwijgen" en ge- ^oopt wat zij mooi vindt en die wéét, heimrtnriigheid-ta - niemand'gebaat; watzij koopt. De tijd van. de „grote" De abnormale vraag naar oude zaken is wel voorbij. Maai is het eigeo- schjlderijep tijjiehs de oorlogsjaren lijk" geencultureel veel belangrijker heeft" een niét onéanzieniijk' aantbi taak, goede kunst onder een groter beunhazen in -de kunsthandel gebracht, publiek te brengen; een Nederlands die nu niet juist tot de beste leden van publiek, dat dan eindelijk bijvoorbeeld het.;gilde behorem-grlis in di.e"'iarcn eens zijn eigen prachtige 17de-eeuwse het. "heeft geen.;zin;dat- té bnikënnen meesters leert kennen, ook de „kleine maar lustig top t-los.»gezwendeld. - Maar het zijn er honderden 1 -en dat die practijkendiejien; ka de toestanden niet alleen van Jan Steen en Gerard -normaler zijn geworden; geheel te.ver- Dou weet. omdat daar nu eenmaal een dW-ijnén. I paar straten naar genoemd zijn. Eén strenge zuivering in éigen gela-j Fr. H. Naar wij vernemen, hebben de Vrij dag door de K. L. M. ondernomen vluchten met een Dakota op zoek naar resten van het Donderdagmorgen verongelukte K. L. M.-postvliegtuig PHTEU geen enkel resultaat opgele verd. De kunsthandel is een moeilijk vak, dat grote kennis, grote ervaring, groot geduld, eerlijkheid eneen groot kapitaal vereist, wil men er een ver dienstelijk, achtenswaardig en succes vol koopman in blijven. De combinatie van al deze hoedanigheden en eigen schappen mag al vrij zeldzaam worden geacht. De algemene tendens van dé tijd, het nog nawoekerend moreel ver val, dat een oorlog altijd met zich brengt, de chaotische financiële toe standen en de moeilijkheden in het handelsverkeer vormen nu juist geen gunstige voedingsbodem voor derge lijke zaken. Zeer waardevolle objecten, waarin vaak grote sommen gestoken zijn, blijven in ongunstige tijden jaren lang onverkoopbaar bij de handelaar en vormen een zwaar belastend dood kapitaal. De grote vermogens van de oude stempel vermogens in handen van geslachten met traditie en cul tuur verdwijnen onder de druk van het gewijzigd economisch bestel. Het ras der ware liefhebbers en ken ners, die zich de weelde van belang rijke kunstaankopen veroorloven kun. nen, sterft langzamerhand uit. Fraaie oude verzamelingen worden ver kaveld, als musea ingericht, aan de staat geschonken of in bruikleen ge geven. Het wordt voor de kunsthandel hoe langer hoe moeilijker om eerste rangsmeesterwerken, „top-kwalitei- ten", te vinden en.... te plaatsen. Maar ook het aantal der minder kapitaalkrachtige amateurs, die uit pure liefde voor de schoonheid van oude kunst niet alleen op „museum stukken" uit waren, maar als echte kenners gaarne nu en dan van wat gespaard geld mooie stukken kochten van oude meesters met voor de volslagen leek althans minder klinkende namen, stukken, die daar om voor heel wat lager bedragen te koop waren, neemt niet toe, maar af. In ons land zijn deze ware enthousias- De wodnwagén&ëwqfter F. G. schoof op een Noye.mbfijöaéiit in. Bei, vorig, jaar een raam open van' het huis yan de juwelier T. te Öist. Hij klom-ér door, greep 1200, ca. 160 gouden ringen, alsmede enkele horloges en verdween. Enige -tijd later Stapte hij hét gebouw van dé Zwolse rechtbank binnen waar hij moest zijn in verband met een echtscheidingsprocedure. Hij werd met open armen ontvangen en opgesloten. Gisteren stond hij wegens zijn. inbraak in hetzelfde gebouw terecht: Óp een vraag" van de president, waar de buil van zijn actie in Olst gebleven was, ant woordde hij: „Het g$ld is op en de ringen en horloges heb ik weggegpéid". De officier van justitie eiste tegen G., die rëeds veertien 'vëro.ordeii.rrgën achter de rug heeft, en..wiéns vingerafdrukken ook, zoals ter zitting naar vorèü werd gebracht, in Haaksbergen en Winterswijk waren gevonden, nadat daar inbraken wa ren gepleegd, een gevangenisstraf van 3 jaar. Dit geeft dan de minder scrupuleuze broeders in de kunsthandel aanleiding tot de volgende practijken: zij kopen voor zo laag mogelijke prijzen werken van minder bekende schilders, die voor de léék vaak op bedrieglijke wijze op de grote lijken (die gelijkenis kan werkelijk soms verbluffend zijn, maar de echte kenner ziet altijd toch nog mihutiéuse verschillen, zij verwijde ren, indien dié aanwezig is, de signa tuur, .proberen een verklaring van een .beltend expert te krijgen en bieden het aldus „omgedoopte" schilderij als een „echt" wérk van de beroemde meester aan. Ieder kunstgeleerde heeft het weJ eens meegemaakt, wanneer hem een dergelijk stuk ter beoordeling werd voorgelegd en bij de kleinere naam noemde, dat de schelmse handelaar hem met een veelbetekenend glim lachje vroeg: „Kunt u er geen N. van maken?";' Ook hebben zij dikwijls reeds een verklaring van echtheid van een col lega van de expert, die het schilderij misschien niet nauwkeurig bekeken en zich vergist heeft, of die zij door suggestie en overreding van zijn stuk hébben gebracht en tot het afgeven van een certificaat hébben weten te be wegen, waarop de ander gaat aarzelen en tenslotte die mening maar be vestigt: het schilderij is dan door die papieren „dubbel" gedekt en de koop man kan „goede" ;zaken doen. Muhdus Vult decipi Hoe ook de grootsten onder de kunst historici zich kunnen vergissen, is bij de affaire der „Emmaüsgangers" weJ overduidelijk gebleken. Het is vermake lijk nu nog eens de vóór het schandaal verschenen geschriften van sommige dier heren na te slaan en de hoog dravende tiraden te lezen, waarmee zij destijds deze geraffineerde vervalsing De Londense politie heeft een verzoek van katholieke zijde om Zondag een op tocht te mogen houden ten gunste van het behoud der bijzondere scholen, van d£ hand gewezen met een beroep op het Donderdag genomen oesiuit om het hou den van politieke optochten in de ko mende drie maanden te verbieden. Volgens de Britse onderwijswet zullen alle scholen aan bepaalde regels voor onderwijs en accommodatie moeten vol doen, wilier zij staatssubsidie ontvangen. Als de Britse katholieken deze wet wil len gehoorzamen, zal dit hun 50 millioen pond sterling kosten, wat de katholieke bisschoppen een te hoog bedrag achten om op te brengen. De demonstratie zal Zondag zonder optocht gehouden worden. Naar w'O vernemen, zjjn de geruch ten als zouden buitengewoon dienst plichtigen worden opgeroepen tot ver plichte dienstneming by de Nationa le Reserve, van alle grond ontbloot. Evenmin ligt het in de bedoeling uit Indonesië terugkerende militairen tot dienstneming by de Nationale Reser ve te dwingen. Wei bestaat het voornemen deze re- patriërenden, voor zover zy gewoon dienstplichtig zyn, onder te brengen In mobilisabele eenheden. De niet-ge- woon dienstplichtigen kunnen, indien zy zulks wensen, Ingedeeld worden uy onderdelen der Nationale Reserve. Dorpswegvan Jan van Goyen. Voor grote namen als van Goyen zwicht de kunstkoper maar al te graag

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 7