De schim van Fausto Coppi en de duiten i JUBILE-Aflaat buiten Rome R VAN Ml ENTJE KWETTER Het //ónder Minder bergen verkleinen de kans der klimmers Achter de Tour-coulissen (m Het drama van Aosta De Tour-formule VROUWEN Bepaalde voorwaarden voor bepaalde groepen van personen der liefde ADIO programma DINSDAG 7 FEBRUARI 1950 PAGINA 2 BELGIE WINT DRIELANDEN- WEDSTRIJD HOOFDKLASSE SCHAAK COMPETITIE In de Pyreneeën De Alpen-route Rouaan #-Parijs St.Brieuc Hiort 31,Etienne ETiaiujcm Bordeaux NED. WATERPOLO- ZEVENTAL ROBINEAU... BEKENT UIT HET MUS* VERTAALD DOOB SEBASTl AAN No. 63 11 Rui Mevrouw, zei KatoDer is voor dat tuig van U maar één methode.mep der op! Ik vind werkelijk uw systeem heel erg barbaars, verklaarde ik. Der wordt gebeld, zei Kato. Salmezorgzijna, doe eens open. Stinkie slofte naar de voordeur. Een heer voor U: meldde zij aan Kato. Die heer bleek een klein jong mannetjes-musje te zijn. Asdat ik Kareltje heet. Is uwes de mus Kato? Wat is er van uw dienst, ijs koude Kato. Asdat ik zoveel as de verloof de van Stinkie ben en welder is wil wete waarvoor Uwedele me meissie zo af turft Met uw praatjes heb ik niets te maken, deed Kato koelU kunt gaan. Mot je net denke.ik staan in me reqht.enne.as je effe bui te wil komme, ken je op je falie krijge Juffrouw Kato werd spierwit van kwaaigheid en Stinkie stond te dansen van pleizier. Mevrouw, sjilpte Kato tegen mijWilt U dit jongmus als tublieft het huis uit zetten. Dat is nou Kareltje, kwetter de Stinkie in mijn oor.Vindt U hem niet enig Buiten staan de knullen uit de buurt, verklaarde Kareltje. Juffrouw Kato was zo dom om de deur open te maken en daar za gen we 'n honderdtal echte straat mussen en die sjilpten.Daar hebbie zeen wat ze verder sjilpten was ontzettend erg om te horen En U doet niets!, verweet Ka to me. Ze deed zelf ook nietsWat kon er aan gedaan worden? Ik haalde mijn vleugels op en toen het lawaai een half uur ge duurd had vroeg ik aan Kareltje of het zo niet genoeg was. We beginne pas, zei hij En as dat mens niet opduvelt wordt het nog veel erger, daar ken U donder op zeggen. Juffrouw Kato pakte haar va liesje en haar boek „Hoe voeden wij onze kinderen op", ze pakte ook haar ijzeren brilletje en vloog met een griezelige boog, hoog over de scheldende buurtmussen, de ruimte in. Opgeruimd staat netjes, con cludeerde Kareltje en nam Stinkie mee naar de frambozen in de tuin hiernaast. GRADUS STAK EVEN EEN PIJPJE OP NEDERLANDS SCHIP IN IJS BEKNELD Deense ijsbreker moest het ontzetten ZESDAAGSE TE GENT Ottwell Binns OUDEWATERSCHE bank BRENGT VERRASSINGEN PARIJS, Januari. Gij vindt colonel Beaupuis, de man die in niet onbelangrijke mate verantwoordelijk is voor de nieuwe Tour de France-formule, in een donker en sfeerloos kantoortje temidden van de spinnewebben en de landkaarten en wanneer gij hem vraagt wat nu het belangrijkste is aan de nieuwe Tour route, dan zegt hij: „Wij hebben de Tour voor de pur-sang-klimmers las tiger gemaakt door.een aantal bergen te schrappen". En dat klopt dan tot op zekere hoogte. Van de bergreuzen waar men de Tour-karavaan in 1949 overheen zond, heeft men de Peyresourde, de Alios, de Mont Cenis, de Kleine en Grote Sint Bemhard en de Iseran uit de cir culatie genomen en van wat men ervoor in de plaats nam, mag alleen de Ita liaanse Turini aanspraak maken een Col te zijn van het verleden jaar nog in de Tour zo courante genre. De rest der „nieuwe" cols, de Turbie, de Estrel en meer van dat gezelligs, behoort in het Tour-jargon tot het „kleine spul" en hoewel U er (eindeloos in de eerste versnelling) tijdens zo'n Tour zelfs een volwassen automobiel motorisch volkomen naar de eeuwige jacht velden kunt zenden, draait een middelmatig Tour-renner daar zijn hand niet eens voor om Men zegt in Parijs, dat de „l'Equipe"- staf bij het uitkienen van de nieuwe formule slechts twee dingen- voor ogen heeft gehad: de schim van Fausto Coppi en.... de duiten. Wat dit laatste betreft: gij herinnert U, dat de Tour-karavaan verleden jaar in het Italiaanse Vincente d'Aosta door een opgewonden Italiaanse menigte alles behalve vriendelijk ont vangen werd, en er zijn sportjournalis ten die tot aan het eind hunner dagen het woord „Aosta" niet meer zullen kun nen horen zonder terug te denken aan de aller-ellendigste telefoonverbinding van heel het Westelijk Halfrond, Spits bergen inbegrepen. En het heette, dat we ons met een Tour-karavaan tot na de volgende wereldoorlog niet meer op Italiaans grond gebied zouden wagen, maar.... eh we trekken dit jaar niettemin naar San Kemo, want in San Bemo waar ze niet In het sportpaleis is Zaterdagavond een landen-wieierwedstrijd België- Frankrijk-Nederland verreden, bestaan de uit een omnium (zes manches) en een wedstrijd achter grote motoren (twee manches). België bezette de eer ste plaats in het eindklassement, maar Van Vliet en Van Est leverden fraaie prestaties in de omniumwedstrUd, Van Vliet in de ritten tegen het uurwerk en Van Est in de Australische achter volging. Eindklassement omniumwedstrijd: 1 Van VlietVan Est 9 pnt., 2. Lapeble Lognay 17 pat., 3 De Pauw—Van Loove- ren 22 pnt. Klassement stayerswedstrijd! 1 Ver- «chueren, 2 Bakker, 3 Fournier, 4 Mi ch aux, 5 Remkes, 6 Lamboley. Eindklassement van de landenwed- ftrijd: 1 België, 2 Nederland, 3 Frankrijk. Van Vliet ook eerste te Brussel In het Sportpaleis te Brussel namen Zondag acht renners deel aan de sprint wedstrijd om de „Trophee de la Section Brabangonne", t.w. Reig Hanris, Van Vliet, Derksen, Scherens, Gosselln .Van Looveren, Pauwels en Astolfi. Van Vliet bevestigde zijn goede vorm van de laatste weken. Hij klopte Gos- selin in de series met een halve lengte, liet in de halve finale Astolfi 1V2 lengte achter zich met een snelle tijd over de laatste 200 meter nl. 11.8 sec. en maakte in de finale twee maal een tijd van 11.6 sec. Deze finale werd be twist door Harris, Van Vliet, Derk sen die in zijn halve finale door Pauwels was verslagen maar via de herkansing toch ln de eindstrijd kwam en Pauwels. Van Vliet won twee van zijn ritten en werd eenmaal tweede achter Harris. De Brit won één rit en werd twee maal tweede, een keer ach ter Van Vliet en eenmaal achter Derk sen. Van Vliet kwam zodoende op de eerste plaats in het klassement voor Harris, Derksen en Pauwels ln volg orde. Schaak Club-HSG 46. Gedetailleerde uitslagen: H. Kamstra-G. Kroone VaVa; G. van Steenbergen-L. Biesheuvel VaVa; A. Gordijn-F. Spinhoven Va14; B. Evti- feeff-J. Marwitz 01; J. Stolk-R. David son 10: W. Hageraats-P. Verdonck 01; C. van Hoogt-Mr. G. Snoeck Henkemans Va',4; P. Kreetz-J. Beert 01: A. Humer- J. Nijman 01; J. Munnik-G. Kranen donk 10. D.I). II-H. Chr. S.V. 3%—6%. Gedetail leerde -uitslagen: J. Donner-C Berghout 1414; mr. C. Leembruggen-M. Jacobson 01; mr. W. van Eykern-J. Ruben jr. 14Vaj G. ter Plegt-J. Valstar VaVa J. Riehl-J. Schellingerhout 1—0; M. Delhez- B. Terlouw 01; J. van der Bergh-L. de Bondt 1—0; ir. H. van Ockenburg-J. Kreu- zen 01; H. Innemee-mr. G. Klapwijk 0—1; G. Beye-Th. Cnossen 01. Middelburg-Philips 44. Gedetailleerde resultaten* H. Strooband-dr. L. Meyering Va—Va; K. Maartense-P. Schilperoora 14—14; P. de Zeeuw-A. Oostrijck 0—1; M. Verburg-J. Wijn 1—0; J. Scheltens-J. Schipper 14—14; P de Kleyn-H. van Tol afgebr.; J. de Baare-C. Kortlever 14—14; A. Dobbelaer-E. Boes 14—14- J. Sinke-S Visser afgebr.; D. de Vos-J. de Bruyn voor niets een Casino rijk zijn) hebben ze bij wijze van invitatie 'n paar mil- lioen Lires op tafel gelegd en sedertdien is heel het drama van 1949 vergeven en vergeten.... En de schim van Fansto Coppi? De schim van Fausto Coppi stond ook verleden jaar al naast Goddet doch men had toen met Coppi als Tour de France-renner nog geen er varing. Men onderschatte hem en men overschatte zijn Franse concurrenten. En nu, in 1950, is men wel wijzer Gij kunt aan de hand van de nieuwe Tour-route-kaart met één oogopslag zien dat er in principe aan de eerste elf étappes (tot en met de Pyreneeën) prac- tisch niets veranderd is. Dat hoefde ook niet. Fausto Coppi verrichtte verleden jaar tot en met de Pyreneeën niet veel bijzonders en hij sloeg zijn slag pas veel verderop, in de Alpen en.... op eigen Italiaans grondgebied. De Tourkaravaan gaat dus ook in 1950 in twee étappes naar België, trekt dan naar het Zuiden tot Dinard, waar men aan de Normandische kust een dag rust houdt voor men het gezelschap de mar teling van een tachtig kilometer lange tijdrace laat ondergaan. Daar hebt gij reeds de schim van Fausto Coppi! Want Fausto Coppi steekt in zo'n tijdrace met heel zijn treurende hoofd en al zijn magere schouders boven de rest van de concurrentie uit en zijn winst in deze tijdrace zou vele kostbare minuten bedragen als men niet..,, de rest van de karavaan eerst even 'n rust dag gaf om te bekomen van de door stane vermoeienissen. Het zal dus al heel gek moeten lopen als gij Fausto Coppi na deze tijdrace met 1p t ersshirt kunt tegenkomen: gij kunt U er, integendeel, op voorberei den, dat het tot in Pau, aan de voet der Pyreneeën, met die Tour een sterk Frans gekleurde aangelegenheid wordt. Want men heeft dit jaar geen enkel risico meer genomen, de befaamde étappe San Se- bastian-Pau, waarin verleden jaar de Fransche nationale équipe op zo jammer lijke wijze de geest gaf (en waarin ook het laatste restant van onze Nederlandse ploeg ten onder ging!), sloeg men dit maal over. Na een nieuwe rustdag in Pau levert men de karavaan vervolgens aan de Py reneeën over. En wéér ontmoet gij dc schim van Fausto Coppi! Het is mon sieur Goddet verleden jaar kennelijk niet ontgaan dat Coppi in de Pyreneeën en in frappante tegenstelling tot de Alpen de grootste moeite had om de beste Franse klimmers, Ro- bic en Apo Lazarides, in bedwang te houden. Men beweerde zelfs, dat Coppi een catastrophale Pyreneeën-nederliag zou hebben geleden als de étappe toe vallig uit niet méér dan drie cols had bestaan. En ziet: prompt heeft men voor 1950 de vierde col geschrapt, kennelijk in de hoop, dat Coppi aan de resteren de drie bergen te weinig zal hebben om de Pyreneeën-experts Robic en Lazari des te kunnen houden! En dat is dat! Men zegt u vervolgens bij „l'Equipe", dat men de hoop koestert dat het tassen de Pyreneeën en de Alpen, in de weer galoze hitte en langs de Azuren-kust, ditmaal wat levendiger zal toegaan dar. verleden jaar, dodh dat kunt gij nemen voor wat het is. Zelfs het feit, dat men ernstig de mogelijkheid overweegt om de étappe-finish in de marineplaats Tou lon zo maar op de top van de 400 M. hoge Mont-Faron te leggen, zal wel niet veel veranderen aan de traditie dat er tussen de Pyreneeën en de Alpen met voortvarendheid „gewandeld" wordt. En de Alpen? GU herinnert U, dat daar Fausto Coppi en Gino Bartali hun grote slag sloegen. In twee achtereen volgende étappes: van Cannes naar Briangon en van Briangon naar Aosta. De zaak was, dat zq in de eerste Alpen-étappe de con currentie zo murw reden, dat zij in de tweede Alpenreeks op hun gemak het allerlaatste sprankje Belgische, Franse PARIJS, Januari De belangrijkste wijzigingen in de formule voor de Tour de France 1950 zijn: 1 De Tour eindigt, dwars tegen alle tradities in, niet op een Zondag, doch op Maandag 7 Augustus. 2 Men rijdt één étappe meer dan verleden jaar doch de totaal afstand is practisch gelijk aan die van 1949: 4812 km. 3 Befaamde Cols als de Alios, de Peyresourde, de Mont Cenis en de Iseran komen diit jaar in het Tour-stuk niet voor. 4 Men is zuiniger geworden met uitstapjes naar het buitenland: de étappe-plaatsen in Zwitser land en Spanje zijn vervallen; op weg van Metz naar Luik trekt daarentegen de karavaan nu ook door Luxemburg; de finish te Luik, die ongetwijfeld weer talrijke Nederlandse be zoekers zal trekken, is evenals in '47 op de Quai des Ardennes. 5 Geen tijdbondficaties meer voor de eerst-aankomenden op de toppen der bergen. en Zwitserse hoop aan flarden fietsten. Men heeft Goddet daar nimmer over horen juichen en dat valt te begrijpen, want niet alleen was in Aosta ook de laatste Franse favoriet voor goed ver slagen, doch bovendien kon men, zoveel étappes voor de finish, de definitieve uitslag van de Tour-1949 zonder enige risico voorspellen, Goddet heeft daar het een en ander van geleerd. En de nieuwe Alpenroute is niet zo vriendelijk voor de Italianen: a. Toulon-San Remo; en de Italianen Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en Pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. B(j apoth. en drogist f 0.83, f 2.08, f 7.94. arriveren op eigen gebied na een étappe waarin we wat onbelangrijk bergen-spul van het genre Mont des Mules genomen hebben, op een Rivièra-traject waar practisch alle Franse wielrenners Jaar in jaar uit hun training houden, en dat zij als hun eigen achtertuintje kennen; b. Van San Remo naar Nice; weliswaar met de Turini-berg waarop de Italiaanse cracks kind-aan-huis zijn, doch ook.... slechts over de bescheiden afstand van 124 km., en als een Italiaan deze étappe bijgeval mocht winnen, dan heeft hij aan deze korte afstand niet voldoende om er méér dan 'n paar minuten winst uit te halen; c. Een rustdag in Nice. Wat dacht U? Goddet geeft zijn Franse favorieten de gelegenheid van de Turini-vermoeienis- sen te bekomen. d. Van Nice naar Gap, weliswaar met drie Cols, doch met slechts één (de Cayolle, 2326 M.) van het zware genre; "e. Van Gap naar Briangon.... en wan neer gij U mócht herinneren, dat daar, in Briangon, verleden jaar Bartali en Coppi de beide eerste plaatsen bezetten, dan is het toch goed te weten, dat men ditmaal op weg naar Briangon slechts twee Cols te nemen krijgt, de Vars en de Izoard, terwijl verleden jaar gebleken ls. dat de beide campionissimi in de Alpen steeds in de derde (nu afwezige) Col hun slag sloegen. En als men bU dit alles niet vergeet, dat Goddet stellig niet alleen maar puur voor de aardigheid dit jaar de tijdbonificaties op de bergen heeft af geschaft, hetgeen zonder meer een strop is voor de super-klimnrers, dan wordt het toch wel duidelijk waarom Fausto Coppi, zijn triomphen van 1949 ten spijt, over de nieuwe Tour niet zo bar geest driftig is! Voor de centrale training van het Ne derlands waterpolo-zevental, welke deze week te Amsterdam aanvangt, zijn de volgende spelers uitgenodigd: Rohner (Robben), Van Gelder (HZPC), Braasem (Haarlem), Stam (HZPC), Bijlsma (Haar lem), Smol (Zian), Van Feggelen (Meeu wen), N. Korevaar (Merwede), Cabout (GZC), B. Korevaar (Merwede), Smael (SVR) en De Gans (Neptunus Amers foort) Advertentie 'n Steek of 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als Rheumatiek zich vastzet.... Wélk mens bij zijn volle verstand, zal het zo ver laten komen? Zulke aanwijzingen zijn een reden te meer om van vandaag-op-mor- gen met de weldadige Kruschen-kuur te ba- ginnen. De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren van de eerste dag af met de jaren verslapte bloedzuiverende organen en bren gen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nieren er. ingewanden op natuurlijke wijze hun werk doen. kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vastzetten. Die worden dan radicaal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu in Uw bewegingen belemmeren en U het leven vergallen. Weifel niet langer, begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Andiré Robineau, de 25 jarige Franse consulaire ambtenaar, die in November in Polen is gearresteerd, heeft gisteren bij de aanvang van het proces tegen hem en 5 medebeklaagden bekend, dat hij in Polen een Franse spionnage-organisatie geleid heeft, die met hulp van anti-com munistische Poolse burgers inlichtingen over havens, scheepvaart, vliegvelden, militaire eenheden en hun bewapening verzamelde. Robineau, die er opgewekt en zelfver zekerd uitzag, noemde een groot aantal namen en codenummers van Fransen en Polen, die met hem zouden hebben ge werkt. Hij verklaarde °°h inlichtingen over het Poolse leger en de luchtmacht te hebben verstrekt aan een Brits diplo maat. mm Van verscheidene kanten is ons gevraagd hoe het nu eigenlijk staat met de regels en voorwaarden inzake het verdienen van de jubilé-aflaat en de toepassing van de andere gewone en bijzondere aflaten. In de „St. Bavo heeft Z.H.Exc. Mgr. Huibers nu een overzicht gegeven van de preciese stand van zaken. Aan Zijn mededelingen ontlenen we in vraag en antwoord de volgende gege vens, welke voor het publiek van be lang zijn; Welke aflaten en faculteiten worden tijdens het H. Jaar buiten Rome opge heven en welke blijven nog van kracht? In de Constitutio Apostolica „Fore Confidemus" van de 10de Juli 1949 stelt Z H. de Paus vast, dat, gedurende de ge hele loop van het Heilig Jaar d.i. van Kerstmis 1949 tot Kerstmis 1950, de ge wone aflaten voor de levenden overal, werden opgeheven. Van kracht blijven: 1. De aflaten, te verdienen in het uur van de dood. 2. De aflaat, die verdiend kan worden door allen, 's morgens, 's middags en 's avonds of zodra zij daartoe in staat zijn, de „Engel des Heren" of in de Paastijd de „Koningin des Hemels", of zo men beide gebeden niet kent, 5 maal het Weesgegroet bidden. 3. De aflaten, verleend aan degenen, die godvruchtig de kerken bezoeken, waar het Allerheiligste Sacrament gedurende het Veertig-Urengebed ter aanbidding wordt uitgesteld. 4. De aflaten, die kunnen verdiend worden door degenen, die het Allerhei ligste Sacrament vergezellen, als het naar de zieken wordt gebracht. 5. De toties-quoties-aflaat, verleend aan degenen, die de portiuncula-kapel in de kerk van de H. Maria ter Engelen, bij Assisië, uit godsvrucht bezoeken (to- ties quoties d.w.z. te verdienen, telkens als men de kapel bezoekt). 6. De aflaten, verleend aan degenen, die het gebed, dat door de H. Vader zelf voor het H. Jaar 1950 is samengesteld, bidden. 7. De aflaten, welke o.a. de Bisschop pen bij de Pontificale plechtigheden door het geven van de zegen of op een andere gebruikelijke wijze plegen te verlenen. Bepaald wordt, dat alle overige en volle en gedeeltelijke aflaten gedurende geheel het H. Jaar nergens ter wereld op de levenden kunnen worden toege past, maar alleen op de overledenen. Welke personen kunnen buiten Rome de Jubilé-Aflaat verdienen en onder welke voorwaarden? Als regel staat vast, dat de Jubilé- msmars Aflaat alleen te Rome kan verdiend wor den. Uitzondering wordt gemaakt voor hen, die wegens omstandigheden in de onmogelijkheid verkeren naar Rome te komen. Volgen de Constitutio Apostolica „lam promulgato" van de 10de Juli 1949 kun nen de volgende klassen van personen de volle aflaat van het Jublié buiten Rome verdienen: 1. Vrouwelijke kloosterlingen (slotzus ters, gewone zusters, oblaten, tertiaris sen) met de novicen, postulanten en al len, die bij haar inwonen, ook bijv. ook interne meisjesleerlingen. 2. Meisjes en vrouwen, die in gemeen schappelijke Tehuizen of gestichten ver blijven, ofschoon deze niet aan vrouwe lijke kloosterlingen zoals onder 1) zijn toevertrouwd. 3. Mannelijke kloosterlingen, die, aan slot en eenzaamheid gebonden een con templatief leven leiden, zoals Trappisten. 4. Gevangenen, onverschillig op welke wijze hun vrijheid van beweging is ont nomen, of zij die in verbeteringshuizen zijn opgenomen. 5. Degenen, die wegens ziekte of wan kele gezondheid tijdens het H. Jaar niet naar Rome kunnen gaan of te Rome de voorgeschreven bezoeken aan de basi lieken niet kunnen afleggen. 6. Degenen, die in ziekenhuizen de zie ken geregeld verplegen. 7. Degenen, die de verbetering of her opvoeding van anderen behartigen of leiden. 8. Werklieden, die door dagelijkse ar beid in hun levensonderhoud voorzien en niet zolang afwezig kunnen zijn. 9. Allen, die 70 jaar oud zijn. Aangezien de klassen 1 en 6 absolute zijn vrijgesteld, zal ook voor diegenen onder hen, die tóch in Rome komen, geen restrictie behoeven te worden gemaakt. De voorwaarden voor het verdienen van de Jubilé-Aflaat, aan vermelde klas sen van personen gesteld, zijn de vol gende: 1. H. Biecht. 2. H. Communie. 3. Gebed volgens de intentie van de H. Vader d.i. voor de bloei der Katho lieke Kerk, voor de uitroeiing der dwa lingen, voor de eendracht onder de re geringen en voor de rust en vrede van geheel de menselijke samenleving. 4. Volbrengen van de overige oefenin gen. welke jn plaats van de bezoeken aan de vier basilieken te Rome zijn opgelegd Als zodanige oefeningen legt Mgr. Hui bers hierbij aan de voormelde kiassen van personen, als zij daartoe in staat zijn, op: Ofwel het volgen van een retraite in een retraitehuis. 'Kloosterlingen kunnen hun verplichte jaarlijkse retraite laten gelden). Ofwel het bijwonen van een H. Mis op zeven verschillende werkdagen. Ofwel het bidden van de H Kruisweg op zeven verschillende dagen. Ofwel het bidden van het Rozenhoedje op zeven verschillende dagen. N.B. Op elke dag der retraite of op elk van die zeven dagen worde bovendien tot intentie van de H. Vader gebeden het gebed, dat door de H. Vader voor het Heilig Taar 1950 is samengesteld. (Uitgave N.V. Gooi Sticht, Hilversum). De Jubilé-Aflaat kan opnieuw ver diend worden telkens als men aan de voorgeschreven voorwaarden opnieuw voldoet Al deze oefeningen kunnen ook geza menlijk gedaan worden. De biechtvaders kunnen voor zieken en gebrekkigen en allen die niet in staat zijn om deze door de Bisschop voorge schreven oefeningen in haar geheel te verrichten deze oefeningen verminderen of veranderen naar gelang omstandighe den van personen, plaats of tijd dit ge wenst maken. Een Deense ijsbreker bracht in de nacht van Zondag op Maandag het Ne derlandse motorschip „Eemsstroom" uit Delfzijl, dat op de Skive-Fjord in het ijs bekneld was geraakt, naar de haven van Skive in Jutland. De „Eemstroom" tracht te op eigen kracht door het ijs te ko men, ondanks ernstige waarschuwingen. Toen de wind krachtiger werd, raakte het schip op drift. Het roer brak en het sdhip kreeg een lek van geringe bete kenis. Het ijs dreigde het aan de grond te doen lopen. Toen de schemering viel, zond het schip noodseinen uit en de kapitein vroeg radiografisch om hulp. De ijsbreker bereikte het schip 's nachts. De „Eemsstroom", die 150 ton meet, is eigendom van de firma A. van Dijk te Delfzijl. Kapitein is de heer H. de Groot. Het schip heeft vijf personen aan boord. Na de sprints van 23 uur op Maandag avond was de stand van de zesdaagse te Gent: 1 Bruneel—Bruyland 149 pnt. 2 Schulte—Peters 67 pnt. 3 Kmt—Van Steenbergen 48 pnt. 4 Ockers—Tytgat 32 pnt. Op een ronde: 5 Ramon—Van den Meerschaut 118 pnt. 6 Decorte—Rijckaart 38 pnt. De overige koppers hadden 2 of meer ronden achterstand 29) Dezen kant, zei ze met beslistheid. Er is geen ander schilderij op de ex positie, dat zoveel mensen zou trekken. Ze trok Stella mee en weldra bevon den zij zich achter een groep mensen, die zich voor een groot schilderij verdron gen. Stella's vriendin ging op haar tenen staan en keek over den schouder van een dikken heer. vóór haar. Toen riep ze uit: Stella, het isZe zweeg en fluis terde snel: Doe je voile omlaag, vóór je kijkt. Waarom? Doet er niet toe! Doe wat ik je zeg, terstond. En bereid je voor op een ver rassing. Iets in de houding van haar vriendin zei Stella, dat het haar volkomen ernst was en zonder een woord te zeggen liet ze haar voile zakken. Toen de dikke heer opzij ging, nam Stella zijn plaats in en bleef toen roerloos met starende ogen en wild kloppend hart naar het schilderij staan kijken. Het onderwerp was ongewoon. In een ruime kamer, die als achtergrond dien de, stond een meisje, lang en slank, ge heel in wit gekleed en met een weelde van donker haar. Haar fijn besneden ge laat was zeer bleek, en in haar grijze ogen, die naar een half geopende deur staarden, lag een uitdrukking van af schuw, gemengd met vrees. In haar hand hield ze een dolk met bloed eraan, bloed vlekte ook de witte japon, en aan haar voeten lag een man, wiens houding, of schoon zijn gelaat verborgen was, den kijker geen twijfel liet, aat hij dood was. Toen haar ogen op dit vreemdsoortige schilderij vielen, ging er een schok door S'ella Duero. Haar gedachten vloden ter stond terug naar de flat aan de Place Pigalle en het drong tot haar door, dat ze keek naar een weergav van de ver schrikkelijke gebeurtenis, die haar daar op dien vreselijkeii middag, een jaar ge leden, was overkomen. De vor. van de kamer was dezelfde, de kleur van de kleren van den man, die als een vorm loze massa op de grond lag, was dezelf de en het meisje was ongetwijfeld een portret van haarzelf van haarzelf, zo als zij had staan wachten na de klop op de deur, in doodsangst kijkend naar de persoon, die bij het opengaan van de deur zou verschijnen. Ze bleef als ver steend staan staren naar de in beeld gebrachte tragedie, die zo werkelijk voor naar was en onderging opnieuw alle emoties van die ontzettende middag. Haar vriendin sloeg haar nieuwsgierig gade en nam haar toen bij den arm. Stella, fluisterde ze, dat meisje lijkt wonderlijk veel op jou. Je hebt toch niet als model geposeerd is 't wel? Neen. Haar vriendin, geschrokken door de abruptheid van het antwoord, zweeg Stella keek nog gteeda naar het schil derij, maar nu beheerste ze zich en luis terde naar de commentaren van de nieuwsgierigen erom heen. Aan één schonk ze speciaal aandacht. Een knap pe vrouw had zich, na een blik op het schilderij, tot haar geleider gewend, 'n lange, intelligent uitziende man, die een monocle had genomen, om het schilderij beter te kunnen bestuderen. Wat denk jij, Pedro? Heeft het meisje de man gedood? Jij bent advo caat en jij moet 't dius kunnen uitmaken. Een ogenblik bleef de man zwijgen en Stella was zich bewust, dat ze met angstige spanning op zijn antwoord wachtte. Toen lachte de advocaat Onschuldig, verkondigde hij. Maar weet je het wel zeker, Pedro? Het meisje kijkt angstig en het bloed op haar japon, zowel als de dolk in haar hand. Kijk naar het gezicht, de ogen viel de advocaat haar in de rede, Er ligt onschuld in elke trek van haar ge zicht en de afschuw en de angst in haar ogen zijn niet die van iemand, die zo juist een ander heeft vermoord- Het meisje is geschokt door de ontdekking, 'die zij heeft gedaan en, hoewel ze bang is. voor wie en wat er achter die deur kar zijn, is dat niet bepaald angst voor zichzelf. Als zij zou kunnen spreken en ik zou haar ondervragen, zou ik haar onschuld in een ommezien kunnen vast stellen. Absoluut zeker, Pedro? Absoluut zeker, Pepita, als dat een troost voor je is, antwoordde de advo caat lachend. Het is een troost, Pedro. Je kunt me uitlachen als je wilt, maar ik kon de gedachte niet verdragen, dat zo'n aardig meisje zoiets vreselijks kon heb ber. gedaan. Stella Duero slaakte een zucht van lichting. De woorden van de advocaat hadden ook haar getroost. Als hij net meisje op de schilderij onschuldig vond, was het omdat het gedeeltelijk de be doeling van de schilder was geweest, dat te suggereren, in weerwil van de dubbelzinnige titel. Maar wie kon de artist zijn, die de bijzonderheden kende, welke op het schilderij naar voren wa ren gebracht? Wat andere mensen ook dachten, het schilderij was geen fan tasie, daar was zij zeker van, want een gelijkenis als die tussen het meise van het schilderij en haar zelf, kon nauwe lijks toevallig zijn. Iemand wist van de voorvallen op die middag in Parijs- Iemand had haar gezien.... Haar gedachten braken af en er kwam een .ontstelde uitdrukking op h#ar ge zicht. Ze staarde naar de ondertekening welke in een hoek was aangebracht. Juan Badosca. Haar instinct zeide haar, dat het een pseudoniem was en een seconde later drong het tot haar door, dat. het een zeer doorzichtig pseudoniem was. Als dc twee laatste letters van den achternaam voor de eerste vijf werden gezet, werd de naam aldus: J. Cabados en het mys terie van het medeweten van den schil der waarvan het schilderij blijk gaf was opgelost. Maar Juan Cabados was dood. Hijja, was dood? Als hij eens leefde? Als hij eens De kleur kwam terug op haar gelaat toen ze zich haastig tot haar vriendin wendde. Beatrix, zei ze vlug. Ik wil ook dat andere schilderij van Badosca zien. Waar is het? In de zaal hiernaast, antwoordde haar vriendin. Stella haastte zich er heen, zonder te bemerken, dat Carlos en haar tante zich juist hadden gevoegd bij de groep voor het schilderij ..Onschuldig"? Beatrix volgde haar en toen ze haar had inge haald. stelde ze een vraag. Stella, ken jij J. Badosca? Ik ken niemand van dien naam, antwoordde Stella effen. Gelukkig! Want als het zo was, dan diende je verloofde hem in het openbaar af te ranselen. De gelijkenis is nu na tuurlijk zuiver toevallig. Het zou wel zeer onhebbelijk zijn geweest, jouw ge zicht voor iets dergelijks te gebruiken. Stella Duero antwoordde niet. Een half dozijn mensen voor het schilderij halfweg de tweede zaal trok haar aandacht en met onfeilbare intuïtie ging ze er op af. Toen ze naderbij kwam, hoorde ze een gesprek tussen twee mannen. (Wordt vervolgd). Naar wfl vernemen, levert het on derzoek in de affaire van de Oudewa» tersche Bank telkens opnieuw verras sende ontdekkingen op. Steeds meer instellingen en personen blijken er in betrokken te zijn. Het onderzoek kan daarom voorlopig nog niet worden ge sloten- WOENSDAG 8 FEBRUARI. HILVERSUM I (301,5 M.) 7.00—24-00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 Gram.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.05 „Het huis Lauernesse", hoorspel; 12.10 Omroepkoor en -orkest en soliste; 12.33 Slavische muziek; 13 00 Nieuws; 13.15 Koorzang; 13.20 Trio; 13.45 Kamermuziek; 14.15 Gram.; 15.00 Kon Mil. Kapel- 16.00 Padvlnders-ork.16.15 V. d. jeugd; 17.30 Gram 17.45 V d jeugd; i8.00 Orkestconc.; 18-30 v* d- Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19*15 Boekbespr.; 19.30 Sportcom- mentaar en gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Comment, familiecomp.; 20.15 Omroepork., omroepkoor en solist; 21.00 „De ideaalstaat van Plato causerie; 21.20 Strijk-- ork.; 21'50 22.10 Orgelconc.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. SriVEinaa,1?7»Ii, (416 M-> 700 VARA, 10.00 VARA VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 I'!fh.ri5,Ws; 718 Gram.; 8.00 Nieuws en MOrlm 818 Gram-: 8 50 v- d- vrouw; (9-309.35 Waterst.); 10.00 „Kinde- hi„„. ,«l2?nBen". causerie; 10.05 Morgenwij- SïïLV v- dp vrouw; 11.00 Gram.; 12.0# xi.7 ,P en zang; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Hawaiian muziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole ork.; 14.00 Gesproken Pprtret; 14.15 jeugdconc.; 15.00 Kinderkoor; Ion d- kinderen; 15.50 Viool en piano; 16.00 Vragenbeantwoording; 16.30 V. d. zie den; 17.00 v. d. jeugd; 17.30 Orgel; 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Nieuws; 18.20 Oude melo dieën; 19.00 Parlement, overz.; 19.15 Madrt- gaalkoor; 19.30 V. d. jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Aetual.; 20.20 Cabaret; 20.50 Gram.; 21 00 Symphonie-ork., koor en solisten; 22.00 „Mijn neer Potiphar vindt onderdak", hoorspel; 22.30 Kwartet; 22.45 Populair-wetensch. cau serie; 23.00 Niéuws; 23.15 Gramofoonmuziek. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br. Nws. 7.05 Gram. 7.30 Kroru 7.40 gym. 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.05 VI. pr. 8.35 conc. 9.00 Nws. 905 „Deuqtjes i. d. morgen". 10.00 Eng. L. P. Nws. 10.10 V. d. Huisvr. 11.00 Robinson Cleaver. 11.30 Eng H.S. May en ork. 12.00 VI. Br. Koorwerken 12.32 Ork. Larue. 13.00 Nws. 13.15 Werken, v. Handel- 14.00 Gev. Gram 14.45 Eng. H.S. Gev. gram. 15.00 Lux. Ie Musique (VI.) 15.30 Kalundborg Wivex ork. 16.00 Weir en ork. 17.00 Kootw. Djakarta. 18.00 Fr. Br. V. d. Sold. 18-30 VI. Br. V. d. Soid. 19.00 Nws. 19.30 Volksmuz. uit Polen. 19.50 feuill. 2000 Fr. Br. Gr. Symph. ork. en koren. 21.15 gram. 21.30 Gev. gram. 22.00 VI. Br. Nws. 22.15 Negro Spirituals 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05- 24.00 Ver. z. pr. RADIODISTRIBUTIE IV 7.00 Lux. Nws. 7.15 „Bonjour le monde". 7.30 Eng. H.S. Arb- ork. 8.00 Fr. Br. Nws. 8.10 conc. 900 Kookpr. en kunstoverz. 9 10 Symph. muz. 10.00 Lux. Ie Ménage en Musique (VI.). 1100 ld. (Fr.). II.45 Eng. L.P. May enork. 12.00 Mil. ork. 12.45 Voordr. 13.00 „Mrs. Dale's Diary". 13.15 BBC Var. ork. 14.00 BBC Midi. Light Orch 14.45 V- d. kind. 15.00 V. d. Vr.. 15 40 NWDR Omr. ork. 16.00 Piano duo. 16 15 Filmcritiek. 16.25 Filmpr. 16.45 Nws. 16 50 Joachim Wallbaum. 17.20 Eng L P or Silvesfor. 18.00 BBC North. Orch. 19 00 Fr. Br. Musette ork. (gr.) 19.30 Eng. H S. G. Mitchell Choir. 19.45 „Vogelzang v. d. maand". 20.00 Béromünster klokgelui en „Special orch". 20.30 Eng L.P. BBC Var. ork. 12.00 Pauze. 21.15 Lux. Ici l'on dan- se! 21.46 Jean Dax. 2200 Eng H.S. Nws. 22.15 Fr. Br. Jazzmuz. 22.45 Pianosp. 22.55 Nws. 23.00 Eng L. P. Nws. 23.15 Causerie 123.35-24.00 Geraldo en ork.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2