Stoomsleepvaart ten dode gedoemd naar vri LAATSTE BERICHTEN Glasfabrieken krijgen grote uitbreiding Machtige muis Bij dozijnen liggen boten opgelegd f 4 |.\S\j I Charlotte Kohier PAGINA 5 WOENSDAG 8 FEBRUARI 195u Verschil met Russische zone van Berlijn Communistische party: complete faillure Verdiensten van zilver, onkosten van goud BURGEMEESTER KEESTRA VAN CULEMBORG GAAT HEEN in een stuk van Girandoux NEDERLANDS GELEERDE IN AMERIKA ONDERSCHEIDEN SPELREGEL-TEST-WEDSTRIJD TWEE NEDERLANDERS IN DENEMARKEN VEROORDEELD BELANGRIJKE CONCERTEN IN STEDELIJK MUSEUM beeld werkelijke scheidingen in het land 1 zal forceren,. Tot nog toe is dit aan Oos tenrijk bespaard gebleven. De politieke vrijheid in de Sovjetzcne is nu wel niet helemaal liever: hele maal niet zonder vlekken, maar in gro te lijnen is zij gehandhaafd. De commu nistische partij heeft er geen grotere aan hang dan elders in het land. Van een dic tatuur harerzijds is in het geheel geen sprake. Hoogstens werden hier en daar plaatselijke communistische potentaatjes, dank zij de steun der bezetting in hun functies gehandhaafd, ofschoon zij daar uit wanneer het democratische spel volgens de regels zou worden gespeeld reeds lang hadden moeten worden ver wijderd. Zo beschikt bijvoorbeeld de stad St. Poelten, ten westen van Wenen nog altijd over een knalrode burgemeester, die door de Russen in 1945 werd benoemd! ofschoon de stad hoegenaamd geen com munisten telt. Ook in de onder Russische beheer staande bedrijven, driehonderd in getal, speelt het communistische element in bedrijfsraden en bedrijfspolitie nog een rol, die op generlei democratische basis steunt. Maar dit alles zijn uitzonderlijke gevallen en het markante verschil met de Duitse situatie is gebleken uit de vrijheid, die bij de jongste verkiezingen ook in het Sovjet-deel van het land heeft geheerst. Uiteraard hebben de Russen inmiddels de gebruikelijke middelen om een com munistische overheersing te forceren uit de hand gegeven. De gelijke vertegen woordiging van de communistische partij met de volkspartij en de sociaal-democra ten, waarmee het politieke leven in 1945 gestart is, is door de volksstem reeds lang van de baan. Aan mogelijkheden tot het verenigen van arbeiderspartijen valt niet meer te denken. De communistische par ty is een complete faillure geworden en schijnt bovendien besmet met Titoïstische kiemen. Er is niet veel, waar op de Rus sen zouden kunnen bouwen; maar men beseft, dat het voor de rode bezetting ge makkelijk zou zyn nieuwe methoden aan te wenden om een politieke pressie te gaan uitoefenen, wanneer zü dit inder daad zou willen. In elk geval: men is er nog in het ge heel niet gerust over, dat een voortge zette bezetting op de duur niet hoogst onaangename verwikkelingen in Neder- Oostenrijk, Burgenland en in de stad We nen zelf tengevolge zou kunnen hebben. Het vrij brute antwoord, dat de Oosten rijkse gezant te Moskou vorige week van Gromyko gehad schijnt te hebben, heeft de vrees nog versterkt. De hunkering naar het einde der on zekerheid is dan ook hoogst begrijpelijk. Even begrijpelijk is, dat allerlei specu laties over de Russische bedoelingen op geld blijven doen. Maar altijd is het eind der redenering: wat de Russen willen, staat in een gesloten boek. over te klagen geweest, maar als er twee maal zoveel man nodig zijn per reis en kolen bovendien onbetaalbaar worden, is er geen hoop meer. Een paar weken geleden voer er eer, slee.p naar Mannheim die 148 ton kolen voor 'n reis nodig had. Tegen 48 gulden de ton maakt dat ruim 7000, alleen aan brandstof voor een reis. Het is niet de eerste keer, dat de sleep- vaart op de Rijn er zo slecht voor staat. De keren, dat er stoomsleepboten moes ten worden opgelegd zijn al niet meer te tellen. Daar zijn keren bij van anderhaif jaar en van negen maanden. Maar het wordt met het jaar erger. De concurrentie van de Fransen en Zwitsers gaat meetellen. Zij trekken de vaart op de Rijn aan zich en krijgen steeds meer te vertellen. Is het wonder, dat Pietersen blij is, dat zijn drie zoons een baan aan de wal heb ben. En goede, wat dat aangaat. Hij heeft altijd graag gevaren en hij doet het nog graag. Maar je ziet je kinderen liever niet op eer. plaats, waar ze geen perspec tieven meer hebben. Er zijn geruchten, dat er in Maart of April weer gevaren zal worden. Wat is er van waar? Niemand kan het zeggen. Als het waar is, zullen de kapiteins direct de trossen kunnen los gooien, want tijdens het opleggen worden de schepen goed onderhouden. Bij het eerste teken zal het dode staal weer trillen onder de harteklop van de stoommachine. De vorst heeft geen kans gehad schade te doen, want alles was voorbereid op haar aanval. Als er emplooi is, wordt' er ge varen! En iedere vaart brengt de „Fiat Vo luntas" dichter bij de laatste opdracht. Misschien Rebben deze stoomsleepboten die laatste gehad. Voorlopig liggen zij nog wat vreemd langs de kade van de Nieuwe Haven van Acht en twintig jaar heeft Matthijs Pietersen op de Rijn gevaren in dienst van een baas. Zeven jaar heeft hij een eigen boot gehad. Tussen Maasbracht en Rotterdam voer hij op en neer en er zat een goede boterham in. Een half jaar geleden is hij teruggegaan naar de Rijn- sleepvaart. Bij iedere reis voor eigen ri sico moest er geld bij. Vandaag de dag ligt de „Fiat Volun tas", waarop hij machinist was, in de Schiedamse Nieuwe Haven met nog ze? lotgenoten. Elders in het land liggen de stoomsleepboten bij dozijnen. Een vette laag vuil drijft tussen hel schip en de ka op het water, dood wa ter.... Geen klaterend geweld van de tegenstroom, die tussen hoge oevers naai de lage landen snelt, doet de boeg blin ken. Er is zelfs geen spiegelbeeld in dit bruin-grauw havenslijm. „Uw wil ucsdhicd© Het is 66n naam Uit een andere tijd. Het is het onderschrift onder het portret van een doorgroefde boerenkop, die het werken op zijn akker beloond heeft gezien met een gie rige mis-oogst. „Speed", „Dynamic" „Shell". ..Esso" het zijn geen namen, die zich schikken in een lot, dat sterker is dan zij. Het zijn strijdleuzen van een tijd. die alleen maar successen erkent. „Fiat Voluntas", een vergaand geloof, een vergaande hoop, een vfaande we reld. Pietersen zegt het met even veel woor den. De stoomsleepvaart is ten dode op geschreven. Het is geen coucurreren meer tegen de diesel-slepers, die goedkopere brandstof en minder personeel nodig hebben. Er werd In de stoomsleepvaart goed verloond, als er werk was. Daar is nooit Binnenkort kan de première verwacht worden van „De zottin van Chaillot" van Jean Girandoux, dat thans door het A.T.G. in studie is genomen. Regisseur is A. Defresne. Bovendien heeft het A.T.G. het stuk van Arthur Miller: „Dood van een handelsreiziger" dat in Londen met Paul Muni in de hoofdrol zoveel succes had, op het repertoire genomen. De hoofdrol aal hier gespeeld worden door Louis Saalborn, terwijl Albert van Dal- sum de regie voert. De in Nederland geboren hoogleraar v5n de universiteit van Minnesota prof. I. M. Kolthoff, die een van de meest voor aanstaande analytische scheikundige der wereld is, zal tijdens de voorjaarsbijeen komst van de American Chemical Society die in Maart a.s. te Houston in Texas zal worden gehouden, de Fisherprijs van dui zend dollar ontvangen. Prof. Kolthoff is sedert 1927 leider van de afdeling analy tische scheikunde van de universiteit van Minnesota en heeft zich o.a. onderschei den door zijn werk op het gebied van de vervaardiging van synthetische rubber van de soort, waarvan automobielbandcn gemaakt worden. Vorig jaar ontving de geleerde de Wil liam H. Nichols-medaille van de Ameri can Chemical Society, wegens zijn voor aanstaande plaats op het gebied der ana lytische scheikunde in de wereld en zijn buitengewone verdiensten op het gebied van opleiding van analytische scheikun digen. Prof. Kolthoff werd te Almelo geboren en promoveerde in 1908 aan de universi teit van Utrecht, in welke plaats hij van 1917 tot 1927 conservator was van het pharmaceutische instituut. In laatstge noemd jaar, toen hij in de V.S. lezingen hield, werd hij aan de universiteit van Minnesota tot hoogleraar benoemd. Prof. Kolthoff is sedert 1947 commandeur in de orde van Oranje Nassau. Citaat van de dag: Maten zijn zeer be- driegelijk. Soms zit onder een vrouwen duim een man. Vandaag. Woensdag 8 Februari, St. Jo hannes v. Maltha: Postkantoor 8.30—15 uur: Afhalen van 1.- op bon 544 voor SchSI. R. K. Volksbond (boven zaal), 8 uur: Zr. Dr. Mechtildis spreekt over Goethe's leven en werken en over Goethe en het Katholicisme, voor de le den van het K.C.G. en belangstellenden; Musis Sacrum, 8—2 uur: Vastenavondbal van S.O.O. Morgen: Donderdag 9 Februari: 3t. Cyrillus van Alexandrië, Postkantoor 8.30 *5 uur: Afhalen van 1.- op bon 544 voor Sto. Passage, 8 uur: Schied. Kunst kring: Vertoning v. Heijermans' „De Op gaande Zon". Musis Sacrum, 8—2 uur: Propaganda-avond Nat. Reserve en Poli- tie-reserve; bal na. Overmorgen: Vrijdag 10 Februari: St. Scholastica. Postkantoor 8.3015 uur: 1.- ai halen op bon 544 voor Str.-T. Stedelijk Museum Aula 8 u.: Opening van de ten toonstelling Oud-Hollandse Strijkinstru menten en hun bouw. Dagelijks: Passage. 2, 7 en 9.30 uur: De machtige Joe Young (14 jaar); Monopo- le 2, 7 en 9 uur: Romance in Rio (14 j.). De Schiedamse Scheidsrechters-Ver eniging (S.S.V.) wil de spelregels van het voetbalspel verbreiden. Ten dien einde heeft het Bestuur van de mogelijkheid onder het oog gezien een Testwedstrijd te organiseren voor Junioren der Schiedamse Voetbalvereni gingen. Het had zich voorgesteld dit in c°mpetitievorm te doen met mogelijk een Wsselprju en enkele troostprijzen. Aan de verenigingen is gevraagd voor tedere Junior-klasse 3 spelers beschik baar te stellen, dus 3 Juniors (A); 3 Ju niors (B) en 3 Juniors (3), onder leiding van een Juniorleider. De testavonden zouden dan gehouden Worden op Woensdagavond in ons club lokaal Tivoli, Nieuwe Haven alhier. Aan vang 7.30 uur. Om de avond niet te lang le maken wil men 3 verenigingen per avoixd, dus 27 Juniors laten kampen. Be langstellenden zijn welkom! DAOBIAD VOOR SCH It DAM IN OMSTREK f N 72ste Jaargang No. 21154 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs ï,90 per kwartaal, f 1,30 per maand, 0,32 per week. Advertentle-prljs op gewone kolombreedte 1 0.15 per millimeter Hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte i 0.30 per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of b« de erkende advertentie-bureaux. K, .„enen (kleine advertentlën) tot 20 woorden t l.- Elk woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentle-oroers worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredactie: Prof. Dr. St. Tesser O.P. en Leo J. M. Hazelzet. Algemeen redacteur: H. A. Paalvast. Maandag werden in Kopenhagen twee Nederlanders n.l. G. S. en W. S. respec tievelijk tot tachting en veertig dagen gevangenisstraf veroordeeld. Zij werden er van beschuldigd 420 horloges, in het reservewiel van een auto, Denemarken te hebben binnengesmokkeld. De hor loges werden, evenals 10.900 Deense Kro nen, die de veroordeelden bij zich had den, in beslag genomen. Tijdens de opening van de tentoon stelling van Oud-Hollandse strijkinstru menten en hun bouw zal Vrijdag 10 Fe bruari des avonds om 8 uur de heer Drs. Ch. H. L. Smits een causerie houder over de viool. Een kwartet, bestaande uit Mevrouw B. Loeser. piano en de heren Drs. Ch. H. L. Smits, viool; L. Blitz, alt-viool en E. Eberle, cello, zal het piano-kwarter in G. kl. terts K. V. 478 van W. A. Mozart ten gehore brengen. Op Vrijdag 17 Fe bruari zal het Röntgen-kwartet in de Aula concerteren. Gespeeld worden Cha- cony van H, Purcell, Kwartet in F Dur Op. 59 No. 1 en het Kwartet in F. Majeur van M. Ravel. Kaarten voor dit zeer bijzondere ge beuren zijn aan het Museum verkrijgbaar. Met heel het ingewikkelde apparaat van de moderne betonbouw is de Dura Aariuemingsmaatschappij bezig naast de Verenigde Glasfabrieken een nieuwe fabrieksuitbreiding te bouwen. Ter plaatse worden de betonpalen gestort en als over een week of vier de eerste partij is ingedroogd, zal begonnen kunnen wor den met de grondslag voor een uitbrei ding van '05 bij 45 meter. Het is de be doeling, dat de fabrieks-uitbreidlng nog

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3