ACHESON OVER CONTROLE OP ATOOMWAPENS gem 1 Broeders, op naar liet licht Woordenduel tussen Oost- en West-Berlijn „Diplomaat" strooide met geld De T.N.t-heffingen in O.-Java W Nieuwe RIDDERS der Militaire Willemsorde Chinese leiders onder Russisch huisarrest Portret van beroemde componisten Zware nederlaag voor oppositie r Jp Iftfc Genie Abe en captain Arie missen de Newcastle-boot De repatriëring van onze militairen Op de IRIBUNE Koninginnedag op 1 Mei Donderdag 9 Februari 195( r~ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K. J Washington blijft bereiddoch weigert eerste stap H.A.L. verdient harde deviezen Communistische uitdaging per luidspreker Zwolse taxichauffeur vervoerde merkwaardige passagier Ter overbrugging van overgangsperiode Mr. N. S. Blom staats secretaris? Oostenrijks pleegkind door stroom gedood Voor betoonde moed in Indonesië en berichtgeving in Nederland Mao blijft verdacht lang in Moskou Thiessen komt Vrijdag voor Voortreffelijke start van de „Sonatine-reeks" TWINTIG DUIZEND VOOR No. 12531 Belgische kamer stemt voor volksraadpleging Dappere brandweer WEERBERICHT Uitlevering van Fuchs aan de V. S.? „Nieuw Amsterdam" maakt kruistocht langs Z.-Amerika „KOM OP, PROF. REUTER!" ACHT TON WERD EEN KWART MILLIOEN Enig kind van Wcense oorlogsweduwe Een tragisch ongeval trof gistermid dag het landbouwersgezin Te Riele te Olst in ie buurtschap Overwetering Een van de twee Oostenrijkse pleeg kinderen. die tijdelijk in dit gezm z.jn ondergebracht, de acht-jarige Helmuth Jun» uit Wenen werd gedood, toen hij „er ongeluk een electrische stroom draad. die op een motor in de boerde rij was aangesloten, aanraakte. Heb slachtoffer was het enige kind van een oorlogsweduwe Men vermoedt, dat de aardleiding van de stroomdraad niet in ^dokken van incidenten „Vluchtelingenschepen" ingeschakeld ER VALT EEN STILTE Dc „contactman" van Westerling H. R. Naar wij vernemen, zal de Koninginnedag dit jaar op 1 Mei worden gevierd. Zulks in verband met het feit, dat 30 April op Zondag valt. IpIfffS Laatste stuiptrekkingen der oppositie voorkwam een explosie t De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West, maar in de Noordelijke helft van het land tijdelijk zwakke en ver anderlijke wind. Iets zachter. Vrijdag 10 Februari: Zon op 8.06 uur, onder 17.44 uur; maan op 2.59 uur, onder 10.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft gisteren beslist, dat de V. S. Rusland niet opnieuw zullen polsen inzake de internationale controle op atoomwa pens en de waterstofbom, omdat een dergelijke poging „volkomen nutte loos" zou zijn. Wel zullen de V. S. proberen het ge bied, waarop overeenstemming met Mos kou mogelijk is, te vergroten. Washing ton ziet als middel daartoe: bet ont plooien van een zo groot mogelijke kracht. „De kansen op overeenstemming worden vergroot door kracht te tonen en geen zwakheid", aldus Acheson: „Elke zwaikke positie zou voor de Russische regering een onweerstaanbre uitnodiging eijn om in troebel water 'te vissen". Overigens wees Acheson er op, dat het enige instituut, dat controle op de atoomenergie zou kunnen regelen, de V. N .was. Voorts maakte de minister bekend, dat hij McCloy, de Amerikaanse hoge com missaris in Duitsland, nieuwe richtlijnen had doen toekomen over de politiek der V. S. met betrekking tot Duitsland. Hij wilde geen nadere verklaring over deze richtlijnen afleggen, omdat „de voor naamste punten daarvan reeds bekend waren". Men neemt aan, dat deze ver vat waren in de belangrijke rede, die McCloy enige dagen geleden hield. Senator Ferguson heeft medegedeeld dat hy de Amerikaanse procurcur-ge- Het itlaggeschip van de Holland-Ame- rika-Lijn, de „Nieuw Amsterdam Woensdag uitgevaren voor haar langste refs die zii ooit in vredestijd ondernomen heeft 'Ruim 600 personen, die m totaal 2.700.000 dollar aan Passa®d w^chro bevonden zich aan boord, toen het schip de haven van Hoboken uitvoer om een kruistocht van 50 dagen naar Zuid-Ame rika te ondernemen. Vijftien havens in Centraal- en Zuid-Amerika zullen worden aangedaan, o.a. Havanna, Panama, ver- volgens havens van Peru, V1?1,11», Argen tinië, Uruguay, Brazilië, Trinidad, Cur a - cao én Jamaica. De rondreis eindigt weer in Hoboken. neraal zal verzoeken, pogingen tc doen om Groot Brittannië te bewegen, dr. Klaus Fuchs, die terecht staat wegens het verraden van atoomgeheimen, uit te leveren voor berechting door een Amerikaans hof. Men betwijfelt ech ter of uitlevering practisch mogelijk zal zyn. De Amerikaanse geleerden en politici blijven zich voortdurend bezig houden met het probleem van de atoom- en wa terstofbom. Dr. Harold Urey heeft gis teren als zijn overtuiging uitgesproken, dat de sovjet-unie tegen het einde van 1950 over voldoende atoombommen zal beschikken om een werkelijk gevaar te zijn. Hij voorziet, dat de eenheid van de leden van het Atlantisch peet steeds moeilijker behouden zal kunnen blijven en dat ernstige pogingen zullen worden gedaan om de leden-staten van elkander te verwijderen. m Pit plaatje is wel zeer karakteristiek voor de Engelse verkiezingen. Schijnt het op het eerste gezicht een middeleeuwse hageprcek, prachtig omlijst door robuste knotwilgen, bij nader toezien is het „mr. Attlee himself', die hier „de boer opgaat" om voor zich en de zijnen te pleiten. Berlijn Treeft gisteren een ongewoon schouwspel meegemaakt. West en Oost hebben bun hart eens behoorlijk gelucht, West bij monde van burgemeester Reuter, Oost via een.,., luidspreker. Door de West-Berlijnse socialisten was n.l. een openlucht-bijeenkomst belegd op een plein aan de Franse zijde van de grens lussen de Franse en sovjet-sectoren van Berlijn. Burgemeester Reuter zou het woord voeren, maar de Russen had den een manier uitge dacht om hem te hinderen. ter te hinderen en te overstemmen, kennelijk pogend een incident uit te lokken. Doch de winkeliers in de Bernauer Strasse sponnen zijde bij dit alles. Zij verkochte grote hoeveelheden worstjes en sigaren en lieten zich aan de politiek weinig gelegen liggen. Om 19 uur werd de bijeenkomst in een sneeuwbui rustig ontbonden, terwijl de luidsprekers in de sovjet-sector „Broe ders op naar het licht" en de Internatio nale ten gehore brachten. De commu nisten zijn er niet in geslaagd, inciden ten uit te lokken! Een merkwaardige passagier Zwolse taxichauffeur, toen Zondagmid dag een man op hem afstapte, die in h Engels, doorspekt met Nederlandse woor den, vertelde, dat hij naar t centrum de stad wilde rijden. Op de Zwolse Grote Markt aangekomen wijzigde ae man. die. ietwat, onder invloed van sterke drank verkeerde, zi.in plannen en ,Y.J-oe= de chauffeur naar Nijmegen te rijden. Alvorens de toch te aanvaarden, wilde de chauffeur wel eens geld zien en nromüt kreeg hij een voorschot van f io overhandigd, waarbij bleek, dat de por tefeuille van de vreemdeling zeer wel gevuld was. Tijdens de rit naar de Kei zer Kareis tad vertelde de buitenlander, dat hij in Dublin geboren en thans in Ca nadese diplomatieke dienst was. Hij liet een "rote groene sjerp zien waarop in drukwekkende wapens gestikt waren en toonde zhn paspoort, waaruit bleek dat vuf 9fi iaar oud was en reeds verre reizen had gidaan in het boekje stonden o.a. stempels van Afghanistan, Egypte. Noor wegen en vele andere landen. In Niimeaen had de man alweer zijn plannen gewijzigd. Nu wilde hij naar Brussel, maar daar dechauffeur nietover de vereiste papieren beschikte kwam h j met de passagier overeen h® naar tle grens bij Buöel te brengen. Onderweg, Een half uur vóór openingstijd was de helft van het plein reeds gevuld met socialisten, die uit alle delen van Berlijn de sovjet-sector inbegrepen naar de plaats van de bijeenkomst waren getrokken. Op nog geen meter afstand, juist over de sectorgrens, stond in zwarte uniformen gestoken Oost-Duit se „volkspetitie". Ook waren er kleine groepjes toeschouwers, die met interesse, doch onbewogen naar het cordon var? de West-Duitse politie keken. Toen professor Reuter begon te spre ken, kwam er echter leven in de brou- Naar aanleiding van het bericht in „De Nieuwsgier" over Machten die van de zijde der ondernemingen in Oost-Java zouden zijn geuit over heffingen door de T.N.I. verneemt Aneta van bevoegde zijde te Sura- ba ja, dat het inderdaad juist is, dat Naar wij vernemen, heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. D. V. Stikker, meegedeeld, dat aan zyn de partement een staatssecretaris zal wor den aangesteld. In verband met deze functie wordt de naam genoemd van mr. N. S- Blom, thans raadsadviseur aan het departement van B. Z. Zoals bekend is mr. Stikker kort ge leden benoemd tot politiek bemidde laar van öe O.E.E.C. en hij zal in ver band met deze taak veelvuldig buitens lands moeten vertoeven. Het ligt in de bedoeling van de regering, dat minis ter Stikker tijdens zijn afwezigheid zal worden vervangen door de minister president dr. VV. Drees. grote groepen niet tot de T.NJ. be horende strijd-organisaties geen ver zorging genieten van de Indonesische overheid en dat de bevoorrading van de T.N.l.-groepen in verschillende gebieden in Oost-Java nog niet op volle toeren is. „In verband hiermede", aldus de zegs man van Aneta, „is enige tijd geleden op initiatief van de resident van Besuk een steuncommissie opgericht, die zich ter be vordering van een goede gang van zaken ten doel stelt, de TNI in deze periode, waarin zij min of meer zonder de nodige voorzieningen is, van het nodige te voor zien. In dit comité zijn ook ondernemers opgenomen. Het aanvankelijk voor de duur van drie maanden benodigde bedrag zou, volgens de persberichten, 800.000 bedragen. De ondernemingen voelden er in nei algemeen Weinig voor, hieraan mede te betalen. Het standpunt van de regering der RIS en van de militaire leiding der TNI in Oost-Java is, dat dit een onjuiste vorm van bevoorrading is en dit is de overweging, op grond waarvan de grote ondernemingen aanvankelijk afkerig stonden tegenover het plan. Inmiddels dreigde echter de juiste uitoefening van de taak der TNI spaak te lopen indien er geen maatregelen werden genomen, waar door de periode tot aan een normale be voorrading zou worden overbrugd, zo zeide men De bijdragen waren welis waar vrijwillig, doch geschiedden daar naast toch ook weer onder de dwang der omstandigheden. Daarom hebben de on dernemingen tenslotte na onderling over leg besloten, een financiële bijdrage te ^Intussen is het tot aan het op gang komen der bevoorrading noodzakelijk ge achte bedrag verlaagd tot 250.000 waarvan 40 pet. zal worden betaald door de riistpellerijen en de rest door de overige ondernemingen. Heffingen als waarvan in „De Nieuwsgier" sprake is, worden inderdaad nu en dan geheven maar weigert men, deze te betalen, dan hoort men er in de meeste gevallen mets meer van". werij bij de tegenstanders „over de grens". Luidsprekers vielen de bur gemeester, toen deze nauwelijks zyn eerste woorden had gesproken, reeds in de rede: „Kom op, professor Reu ter! Wü wachten op u!", klonk het over het plein. Het uit verscheidene duizenden per sonen bestaande gehoor van Reuter barst te hierop in een woedend gehuil los. Doch de luidspreker bleef zijn interrup ties spuien an riep telkens weer op spot tende toon: „Wat is er terecht gekomen van de beloften, die de socialisten in 1947 hebben gedaan professor Reuter?" Reuter antwoordde hierop: „Hoe kun nen wij een oplossing vinden voor onze vele problemen, tenzij wij een verenigde tc.31 En om een verenigde stad ir, V>riJf™ moeten er vrije verkiezingen Berlijn worden gehouden". Daarop was het weer de beurt van de luidspreker: „De Berlijnse jeugd „tLn,.mmer naar u luisteren, Reuter, omdat zjj weet dat u niets andels bent een wervingsagent voor de Arne- - anen- die probeert hen te betrekker, in de volgende oorlog". - "'emand kan Berlijn veroveren wa/Ju ecn Putsch uit te vocren"' hprtrM e Reuter. doelende op de n> dat een half milliocn jeug Piiik«fi>mmun*sten zou trachten met Pinksteren de stad te „veroveren". bij Grave, nam de vreemdeling ee2,.^' tende soldaat, mee en toen deze m Ei. hoven uitstapte, drukte hij nem 1 50 m de handen. In de lichtstad had de man uit Dublin trouwens toch een royale bui, want toen hij een charmante busconduc trice op straat zag lopen, wipte hij eenn winkel binnen om er met een mach tige lading chocolade uit te komen, welke hij de verwonderde conductrice overhan digde. In Budel bleek de buitenlander vele Vrienden te hebben, die hem ook als „diplomaat" kenden. Ook kreeg de chauffeur in Budel te horen, dat zijn passagier vrienschap voor een ziekelijk Budels meisje koesterde, dat hij herhaal delijk grote bedragen had geschonken. Aan de avontuurlijke toch kwam evenwel een einde toen de chauffeur met zijn passagier een Budels café verliet en bui ten twee marechaussees vond wachten. die de vreemdeling arresteerden. De re den was, dat de buitenlander de partij chocolade, in Eindhoven voor de buscon ductrice gekocht, niet betaald had, dit ging om een bedrag van f 20,—. Vandaag zou de „diplomaat van Eind hoven uit overgebracht worden naar de Apeldoornse politie, welke hem verdenkt van oplichting van zekere heer G. uit A Hef'is"vast komen te staan, dat de „di plomaat" zich Zondagmiddag te Zwolle, voordat hij naar de taxi wandelde, m ge zelschap van de heer G. heeft bevonden en met hem enige cognacjes heeft ge bruikt. orde geweest is. Het ventje was ongeveer zes weken eeleden met een groep Oostenrijkse kinderen in Doetinchem aangekomen voor een verblijf van drie maanden. De betrokken autoriteiten in Wenen zijn van het ongeval in Tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde zyn benoemd: res. kapitein P. L. baron d'Auluis de Bourouill van carrier bovenop de bediening van een zware mitrailleur, stelde deze buiten ge vecht en opende het vuur op de vijande lijke concentratie, die volkomen verrast eüjfce zijde van de Ber die de grens vormt tus- Aan nauer Strasse" den vLJh?aTo-seVa°arif z'6Cht0-renm St°n' om op elkPogenbhktt kun0""6"' g?reed In de straat zelf patrouilleerden8"S kTrs tèUehSdldeNe honderóen b^c- gende wijze oprukten in van de sovjet-sect or. op drei- de richting De man aan de Russisch., bleef zyn uiterste best doen omReu" danig tydelijk aangestelde sergeant- oorlogsvrijwilliger-parachutist C. Plaat- zer. Res. kapitein baron d'Auluis de Bou rouill werd op 10 Juni 1943 in de tijd dus, dat het England-Spiel in volle gang was, als organisator-parachutist in bezet Nederland neergelaten. Hij heeft hier o.a. dé berichtgeving van Nederland naar Engeland weten te verbeteren en was voorts tot de bevrijding van ons land de stuwende kracht in verschillende belang rijke inlichtingen-groepen. Vijf tegen zestig Sergeant Plaatzer heeft zich in Indone sië bijzonder onderscheiden. Zo werd hij tijdens de tweede politiële'actie in Djam- bi op Zuid-Sumatra als parachutist neer gelaten, maakte een weapon-carrier op de vijand buit en zocht contact met een andere para-groep. Tezamen met een sol daat-chauffeur en slechts drie andere pa rachutisten begaf hij zich met de carrier naar het olieterrein Kenali Asem, waar de groep zich zou bevinden. Tegen sche merdonker nam hij na een flauwe bocht in de weg op ongeveer honderd meter afstand een viersprong waar, alwaar een vijftal vijandelijke vrachtauto's was op gesteld, waarbij zich een 60-tal gewa pende vijanden bevond. Op stoutmoedige wijze heeft hij bevel gegeven met vol gas door te rijden. Hij sprong van de waeptin- De internationale vluchtelingen orga nisatie heeft bekend gemaakt, dat haar gecharterde schepen, die uit Australië te rugkeren, in de toekomst Djakarta zullen aandoen om Nederlandse troepen krach tens een speciale overeenkomst met de Nederlandse regering te repatriëren. De schepen worden door de organisatie gebruikt om verplaatste personen van Europa naar Australië te brengen. In het verleden gingen deze schepen ledig naar Europa terug. De overeenkomst, die in Geneve gete kend werd door autoriteiten van de I.R.O. en dr J Ooyevaar, directeur-generaal van rtë Scheepvaart, zal naar verwacht wordt ten minste zes maanden van kracht blij ven De eerste Nederlandse troepen zul len in het begin van de volgende maand per s.s. „Goya", dat verleden week van Triëst naar Melbourne vertrok, vertrek- ken. I Autoriteiten van de I.R.O. hebben ge- Uehat dat onder de overeenkomst onge- weapon-carriers, drie vrachtauto's, drie - '30.OOO man naar huis gebracht zul- «eweren en een grote hoeveelheid munitie wor<jen. buit gemaakt. Gelukkig was er dit jaar aanzienlijk minder overmoed inzake de Nederlandse kansen op de internationale kampioen schappen dan voorheen en daardoor Is ook de tegenslag van onze favoriet Kees Broekman minder tragisch opgevat. In. vroeger jaren doodverfde men Kees al weken lang bij voorbaat als Europees en/of wereldkampioen en men was toen des te heviger teleurgesteld, omdat Kees „slechts" een tweede of derde plaats bereikte. „Men doet er beter aan", zo zegt Dolf van der Scheer, een van de grootste schaatscracks van voor de oorlog en thans coach van de Nederlandse ploeg ir, den vreemde, „te zeggen dat Kees géén kans heeft, dat maakt het hem een stuk gemakkelijker. Want niets is zo moeilijk als min of meer verplicht te zijn om aan een te hoog gegrepen illusie te moeten beantwoor den. Degene die voor die taak staat, komt onder een extra hoge spanning en draagt een extra morele last mee. To-ch was het niet uit die overweging maar veeleer op grond van de ervaringen uit de vorige jaren, dat men thans min der optimisme vernam omtrent Kees' kansen. En gelukkig, want al werd de Westlander dan door zijn val natuurlijk zeer ernstig gehandicapt, ook zonder die tegenslag zou hij bet dit jaar waarschijn lijk wéér niet hebben gehaald. Wij menen dit op grond van het wel zeer sterke rijden van het Noorse drie manschap Andersen, Liaklev, Hauglie, dat bij de Europese kampioenschappen te Helsinki de eerste drie plaatsen bezette. En men mag zich dan nu aan die tegen slag vastklampen, we moeten toch de ogen open houden voor de realiteit bij een normaal verloop. En die realiteit is navenant aan het ontbreken van de vroegere overmoed. Broekman is nog jong; zijn specialiteit, de lange afstand, zal nog sterker worden als er nog een jaartje over heen gaat. En nen in men mag vertrouwen, dat hij „vandaag kennis gesieio. morgen» toch W€j gens aan de hoog ste illusie zal beantwoorden. Ook een schaatskampioenschap is bovendien niet alleen een kwestie van tijden en daarom: wie weet wat voor een mooie rehabili tatie er volgende week bij de wereld kampioenschappen uit de bus zal komen (al zal het dan wel weer geen titel zijn Maar hoe het ook zij, kampioen of niet, in ieder geval draagt Broekman de naam var. ons land over de grenzen. En dat is belangrijk. Want overal, in de Scandi navische landen thans of in Zwitserland een volgende keer, valt er een stilte van bewondering en concentratie, als de Nederlander Kees Broekman wordt aan gekondigd. En op deze jongen conceu- treerf zich dan tevens de sympathie van duizenden buitenlanders voor ons land en volk. Daaraan ontleent de sport ook haar belang SUPPORTER. het wapen der artillerie en de als zo- m alle richtingen vluchtte. Nadat de sol daat-chauffeur op de bediening van een andere vijandelijke mitrailleur was inge reden heeft Plaatzer met de overige man schappen en de twee buitgemaakte mi trailleurs de viersprong bezet gehouden tot de spits van de hem volgende troe pen was. aangekomen. Door dit optreden heeft hij, zonder daarbij zelf verliezen te lijden .de vijand een verlies van onge veer twintig man aan gesneuvelden toe gebracht en bovendien op de vijand twee zware en een lichte mitrailleur, twee Te Hongkong deed gisteren het ge rucht de ronde, dat de Chinese com munistische leiders Mao Tse-Toeng en Chou en Lai door middel van vertra- gingstaktiek in Moskou worden vast gehouden, op bevel van het Kremlin. Mao zou vrijwel onder huisarrest staan, blijkbaar omdat het Kremlin bang is, Mr. Blom werd op 22 Maart 1899 te Deventer geboren. Na gepromoveerd te zijn vertrok hij naar Ned. Indië. waar hij in re hterlijke functies werkzaam was. In 194, volgde zijn benoeming tot directeur van Justitie te Batavia. In Australië maakte mr. Blom deel uit van de tijdelijke Ned.-Indische re°erzng Na de oorlog werd hij benoemd tot raads adviseur aan het ministerie van Buiten landse Zaken en in 1949 kreeg hij de titel van buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister. De heer Blom is geen be paalde richting toegedaan. Het onderzoek in de zaak Tliiessen. de man die op 2 Februari op Schiphol werd gearresteerd, daar hij een groot bedrag aan dollars bij zich had en verdacht werd van deviezensmokkel, terwijl hij tevens een contactman van Westerling zou zijn, is, naar wij vernemen, vrijwel geëindigd. Thiessen zal vermoedelijk Vrijdag voor de officier van justitie in Haarlem wor den geleid. Uit het ondezoek, door de douane recherche ingesteld, is niet gebleken, dat Thiessen medeplichtigen had. Daar hij geen vaste woon- en verblijfplaats in Ne derland heelt, zal hij vermoedelijk tot het proces in voorarrest blüven. Er is over beroemde componisten al heei wat geschreven. De belangstelling voor bet leven van ben, die met hun muziek vele geslachten van mensen gelukkig hebben gemaakt, schijnt altijd erg groot te zijn geweest. Veel Schrijvers hebben echter toe gegeven aan de ziekelijke nieuwsgierigheid van „bewonderaars", die liefst de meest intieme dingen van hun componist wilden weten, in plaats van in te keren tot het allerintiemstc wat hij gaf: zijn muziek. Deze schrijvers gaven „romantische" verhalen, waarbij ze het niet erg nauw namen met de historische juist heid, zelfs niet met een eerlijke uitbeelding van hun tguur. Ze veranderden karakters en omstandigheden naar Tiet in hun kraam te pas kwam en meestal bleef er dan van de toondichter niet veel meer dan een earicatuur óver. Een zekere mijnheer Lux heeft op dit gebied uitzonderlijke prestaties geleverd, maar gelukkig zijn z n boeken reeds vergeten. De belangstelling voor de biografie schijnt na de oor log te zijn toegenomen, maar evenzeer: de eisen van het publiek en het verantwoor delijkheidsgevoel van de uit gevers. Er verschijnen vele voortreffelijke levensbe schrijvingen. We noemen bijvoorbeeld de componis- sten-serie van de fa. Gottmer te Haarlem, waarin reeds negen delen verschenen zijn. Een der lofwaardigste po gingen van uitgever*, »m goede (d.w.z-: met kennis van zaken, met een welver sneden pen en met histori sche betrouwbaarheid ge schreven) levensbeschrijvin gen te brengen, is die van het Nederland's Boekhuis te Tilburg. De door deze firma uitgegeven Sonatine-reeks is bedoeld voor jeugdige men sen, maar de twee eerste, delen bewijzen alleszins, dal ook ouderen van deze boeken veel leren en.... genieten kunnan. Deel 1 brengt de levensbeschrijving van Lud- wig van Beethoven, die van alle componisten wel het meeste te lijden heeft gehad van romantisch getinte bio grafen. Dit boek, „Eroïca", is van de hand van dr. Hélène Nol- thenius en moet in zijn soort onomwonden eenmeester werk worden genoemd. Het leert ons Beethoven beter kennen en begrijpen: boven al: het brengt zijn muziek nader tot ons. Er komt een mens uit naar voren, een mens, die zijn leed en geluk omtoverde tot klank. Het boek is knap opgebouwd. Het leven van Beethoven wordt „verteld", niet weten schappelijk uiteengerafeld. Maar het wonderlijke is. dat de werkwijze van mevr. Nol- thenius het nuttige met het aangename weet te vereni gen, met andere woorden: in een meeslepende stijl en met groot beeldend vermogen 'n zuiver portret van de mens Beethoven weet te geven. Levendige dialogen wis selen de meer beschrijvende gedeelten af. Het boek is boeiend, in de beste zin van dit woord. Op knappe wijze heeft de schrijfster karakte ristieke details in haar ver haal weten te verwerken, zo dat bat botk geen opsom ming van anecdoten werd, maar een gaaf geheel. Het tweede deel is „Het wonderkind van Salzburg", geschreven door Will. Kor- tekaas. Hierin wordt het leven van Mozart beschre ven. Over dit boek valt even als over het vorige bijzonder veel goeds te vertellen. In teressant is, dat de schrijver veel aandacht besteedt aan Mozart's verblijf in Neder land en daarover heel wat aardige bijzonderheden weet te vertellen. Het is opvallend (en pleit voor de auteurs), dat de toon van deze twee boeken even veel verschilt als de muziek van de erin behandelde com ponisten. Wij kunnen deze levens beschrijvingen niet genoeg aanbevelen. Zij zijn prachtig uitgegeven en voorzien var. enkele eenvoudige composi ties van de toondichters. Wij hopen, dat deze boeken in veler handen zullen komen, van jongeren zowel als van ouderen. En dat de uitgeef ster de reeks op dit veel belovende peil zal kunnen handhaven. Naar wij verne men zullen de twee volgende delen reeds spoedig verschij nen en gewijd zijn aan Bach en Schubert. dat hij „Tito-ist" zal worden indien hij in Pciping teru^ is. Intussen neemt de pro-Russische groep der Chinese com munisten de leiding te Peiping over. In het door de communisten bezette Oost-China, ten N. van de Jangtse, wordt door meer dan 16 millioen mensen hon ger geleden. Hiervan zouden bijna 3 mil lioen reeds al hun voedselvoorraden hco- ben uitgeput en de hongerdood nabij zijn. Door westelijke waarnemers is reeos lang een hongersnood in het communisti sche China voorspeld. Desondanks blij ven de Russen leveranties van levens middelen eisen. TTen in communistische handen zijnie Chinese steden - o.w NankingKanton en Sjanghai zijn gewaarschuwd, dat zij in de allernaaste toekomst tische luchtaanvallen kunnen verwach- tC Volgens een bericht uit communisti sche bron zijn bij het bombardement van Sjanghai door de nationalisten afgelopen Maandag 200 personen gedood en 400 ge wond. Ongeveer 1000 gebouwen werden beschadigd.^ commUnisten hebben de Portugese kolonie Macao ervan beschiu- dfed ctat zij zich mengt in de Chinese burgeroorlog. Hieraan werd de waar schuwing verbonden, dat „een dergelijxe actie niet zal worden geduld Peipmg heeft al enige malen onomwonden te kennen gegeven, dat het de Portugese kolonie zal opeisen. Deze waarschuwing wordt dan ook als inleiding tot een actie opgevat. (Van onze Haagse redactie) Degene, die het nummer 12531 op zijn (haar) lot van de Staatsloterij heeft staan, kan zich zelf feliciteren. Op dit nummer is namelijk tijdens de vandaag gehouden trekking een prijs van ƒ20.000 gevallen. Op 28 Maart de55-jarige geleerde. prof. I. M. Kolthoff uit Almelo, die thans is verbonden aan de universiteit van Minne sota, tijdens de 117de nationale vergadering van de Amerikaanse Chemische Vereniging te Houston, de 1000 grote Fisher-prijs voor analytische scheikunde ontvangen. Professor Kolthoff is vooral bekend door zijn funda mentele bijdragen tot de vervaardiging van synthetische rubber. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De Belgische kamer heeft gisteren met 117 tegen 92 stemmen het C.V.P.-voorstel voor het houden van een volksraadpleging over de koningskwestie goedgekeurd. Vóór stemden al de leden van de C.V.P., 5 liberale ministers en 8 liberale kamer leden; tegen stemden al de socialisten, al de communisten en de overige 14 libe ralen. Slechts drie leden waren wegens ziekte afwezig: een socialist, een liberaal en een C.V.P.-cr. Het was onder de grootste stilte, dat de jtenmting plaats had. Toen dc uitslag be kend werd gemaakt deed zich geen enkele manifestatie voor. De anti-Leopoldisten keken star voor zich uit, onder de indruk van de zware nederlaag, die zij kwamen te lijden. De overwinnaars toonden zich grootmoedig en gaven geen openbare uiting aan hun vreugde. Een mon+eur in een fabriek voor cen trale verwarminginstallaties in de Jacnb- straat te Den Haag bemerkte gistermorgen dat de acetyleencylinder, waarmee hij werkte, op een gegeven ogenblik rood gloeiend stond. Onmiddellijk werd de Haagse orandweer gewaarschuwd, die. door tijdig ingrijpen een ontploffing wist te voorkomen. Met gevaar voor eigen le ven brachten de brandweerlieden de cy linder uit de fabriek naar een binnen plaats over. waar zij de cylinder demoa- 1 teerden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1