Generale repetitie voor New Castle was een matige vertoning Gelden ten nadele van illegaliteit verduisterd NEDERLANDS ELFTAL ZONDER ABE EN DE VROET Chelsea op weg naar de Cup-finale aX3?± s.r\r - Zwaluwenploeg tegen de Rode Duivels Keuze-Commissie vond aanleiding tot een groot aantal wijzigingen Abe Lenstra lieeft het weer ■verbruid.... Verdienstelijk oud-illegaal voor de réchter Scliruinpf en v. d. Hoeven debuteren Stoffelen, Potharst, Rijvers en Lakenberg keren na lan ge tijd terug Oud-SS'er vermoordt vrouw met bijl Buren namen recht in eigen handen Spoedige beslissing inzake classificatie? Twee „oiiwetjes" en veel nieuwe gezichten Frankrijk is de zwakke schakel in de verdedi ging van het Westen Waarnemers der nieuwe Staatssecretarissen SPORT IN ENGELAND DONDERDAG 9 FEBRUARI 1950 PAGINA S De doelpunten De spelers KILIAN-VOPEL WONNEN DE ZESLAAGSE TE HANNOVER WERELDKAMPIOENSCHAP HARDRIJDEN DE VOETBALCOMPETITIE Drama in Amsterdam-Noord Amsterdammer mishandeld, toen hij onderhuurder op straat zette WORDEN AMBTENAARS PENSIOENEN MET 5 VERHOOGD? BENZINEDISTRIBUTIE IN AUSTRALIë BEëINDIGD Generaal neemt ontslag uit protest De beschuldiging V. S. WILLEN BAO DAI STEUN VERLENEN DAM RUBRIEK li STANLEY NAAR RIO Bij de tandendokter Op naar Chesterfield Stanley de goochelaar SHilS Op de bon Geheel conform de verwachtingen heeft de proefwedstrijd van de elftallen A en B, gisteren in Amsterdam gespeeld, nu niet bepaald een verheffend beeld van de kracht onzer huidige selectie-spelers gegeven. Het spel was vlak en middelmatig, met goede en zwakke momenten, waarbij vooral het ploegverband en de technische afwerking zeker niet op internationaal peil waren en geenszins hoven de eerste-klasse wedstrijden van de Sterkere ploe gen in ons land uitstak. geen hecht „blok" verkregen en zeker is, als daarin niet radicaal verbete ring komt, dat op 22 Februari een nieuw Hoiddersfield ons wacht. - Trouwenswaar waren de „mag sche vierkanten?" Het was een allegaar tje, doch geen reëel en consequent door gevoerd systeem-voetbal! Individueel waren het vier verdienstelijke spelers, doch stellig geen uitblinkers. Van de zes middenspelers was Ter- louw als stopper toch secuurder en ge- routineerder dan Van der Hart. De Ajaxcied is beweeglijker en ook hij is een goede stopper, doch de Spartaan verdient tooh de voorkeur. Van de kant-halives speelde De Vroet een bepaald zwakke partij. Schrumpf en Steenbergen waren hem voortdurend de baas. Van der Hoeven was verreweg de beste van het quartet, doch moet tóch leren de bal sneller af te geven Verbeek en Stoffelen speelden heel ver dienstelijk spel, vooral de Ajacied had er goed kijk op. Wat wil Lenstra nu eigenlijk? In teresseert het hem niet, welaan, laat Uy dan bedanken. Hy was ondanks enkele staaltjes van technisch goed spel, beslist onvoldoende. Zulk tempc- ramentloos en futloos voetbal kan men in Newcastle niet gebruiken. Het werkt deprimerend op zun medespelers. Rijvers en Roosenburg waren het te gendeel.. Zij gaven zich geheel en had den, naast vele zwakke ook goede mo menten. Clavan presteerde viijwel mees, Miöhels toonde zich een verdienstelijke Beide ploegen verschenen in de tevo ren opgegeven samenstelling, dus Elftal A (voorlopig elftal): Kraak, Pot- harst en Van der Sluis; Van der Hoeven, Terlouw en De Vroet.; Lenstra, Michels, Roosenburg, Rijvers en Clavan,. Elftal B (Zwaluwen): Saris, Huybregts en Smulders; Verbeek, Van der Hart en Stoffelen; Schrumpf, Steenbergen, Meyer Lakenberg on Drager. Ondanks de vele regen in de ochtend uren was het terrein goed bespeelbaar. Er waren ca. 20.000 kijkers komen opda gen. Scheidsrechter was de heer L. Horn, die zich verdienstelijk van zijn taak kweet. De rode A-ploeg werd aanvankelijk door de witte B'ers terug gedrongen en uit een voorzet van Drager had Steen bergen met een keurige kopbal al haast in de tweede minuut gescoord; Kraak kon de bal echter nog juist over de lat tot corner verwerken. De eerste aanval van rood had bijna succes, doch bij een schot van Michels bracht juist op de lijn Van der Hart redding. Geleidelijk werden de verdedigingen de situatie meester en kreeg men een op en neer golvend spel te aan schouwen, dat nu niet bepaald emotioneel was al waren er aardige momenten, ge slaagde combinaties en verdienstelijke in dividuele acties. Na 28 minuten plaatste Kees Rijvers de eerste treffer. Huybrecbts aarzelde met aanvallen en van dit moment profiteerde de kleine NA.C.-er om snel door te lopen en Saris te passeren, die misschien door tijdig uitlopen redding had kunnen bren gen. Het qs was gebroken! Geen minuut la ter schoof Drager handig tusssen zijn club genoten Van der Hoeven en Potharst door en uit zijn zuivere pass knalde Steenber gen langs Kraak, een ver en onverwacht schot waar de Stormvogels-man niet snel genoeg op reageerde. Vijf minuten voor de rust gaf Van der Hoeven, die op de rechtervleugel herhaal delijk de taak van Lenstra overnam, een prachtige voorzet waaruit Roosenburg met een zuivere kopbal aan ploeg A de leiding gaf. Na de hervatting was het spel mtt aantrekkelijker. Maar er kwam leven m •de brouwerij toen Stoffelen na een kwar tier een onvoldoende door de verdedi ging van rood weg gewerkte bal oppikte en een harde schuiver inzond die Kraak glippen liet. Even lata: gat Abe aan Roosenburg een kans, die eigenlijk niet te misse:, was, doch die de Sneeker toch nog verknoeide.. Maar na eer, algemeen opbrengen maakte Roosenburg zijn fout goed, hij bracht een hoge bal koppend voor zijn voet en scoorde met een ferme kogel 32. Wit werd. daarna veel ster ker en Drager slaagde er in met een kop bal uit een hoekschoep van Schrumpf nogmaals te doelpunten, zodat de partij in een gelijk spel 3—3 eindigde, hetgeen de spel- en krachtsverhouding uitstekend weergaf. Van de beide doelverd^iger^ maakte Saris een sterkere en in alk g?JalJffike. der indruk dan Kraak, die blijk gaf - meer zo klemvast te zijn vroeger, rii.l deed ook heel goede dingen, doch zijn totaal-prestatie was zeker teleurstellend. Saris speelde echter óók niet feilloos. Beiden missen de virtuositeit van doel- verdedigers als b.v. De Muncik en Land man. Van de achterspelers was opvallend dat geen van deze vier het moderne stop per-systeem juist uitvoerde. Terlcuw zowel als Van der Hart waren voor 100 procent stopper, doch de achterspeiers verzuimden alle vier hun vleugelspe lers te dekken op de wijze die in het systeem geboden is. Hierdoor werd speler, doch niet productief genoeg. De B-ploeg had in Schrumpf en Dra ger aanmerkelijk betere vleugelspelers. Terwijl bij elftal A het binnentrio het moest doen, vormde de witte voorhoe de een beter geheel, al was hier het binnentrio maar heel matig. Vooral Lakenberg schoot in technisch opzicht te kórt en ook Meyer was niet beweeg lijk genoeg. Eigenlijk was Schrumpf de beste voorwaarts van de dag. De zesdaagse te Hannover is gister avond gewonnen door het Duitse koppel Kilian—Vopel. Op 1 ronde volgden de Italianen Rigoni en Terruzi; op 2 ron den de Duitsers Schwarzer en Saager. Onze landgenoot Kees Pellenaers werd met de Duitser Hoffmann vijfde; Piet van Kempen Jr met de Duitser Berger zesde. Onze landgenoot Middelkamp had de strijd in de zesdaagse tc Hannover moe ten staken tengevolge van een verwon ding aan het hoofd. Hy verliet de wed strijd op medisch advies. Zijn partner Piet van Kempen Jr. had nu met de Duitse renner Berger een koppel ge vormd. Tot dusver hebben de volgende landen ingeschreven voor de wereldkampioen schappen hardrijden op schaatsen te Es- kilstuna op 18 en 19 Februari: CanadJ, Gr. Brittannië, Finland, Frankrijk, Ne derland, Hongarije, Italië, Noorwegen, Zweden, Tsj. Slowakije en Amerika, (Van onze speciale verslaggever). „Een uiterst pijnlijke zaak", aldus karakteriseerde mr T. Semeijus de VrieS van Doesburgli de rechtzitting, welke hedenmiddag te twee uur een aan vang nam en waarin J. P. S., secretaris Van een consulaat te Rotterdam, zich te verantwoorden had wegens verduistering van een bedrag van f 45.000 en medeplichtigheid aan verduistering van een bedrag van f 60.000, ten nadele van de illegaliteit. De achtergrond van deze affaire is er een van oorlog en verzet, van grote persoonlijke moed en doodsverachting. Evenals een andere verdachte, T. E., was S. een man van formaat, voor wie velen ook thans nog grote bewon dering koesteren. De K. N. V. B. verzoekt ons het vol gende te willen mededelen: In het Wes ten is bij enkele verenigingen twijlel ontstaan omtrent het voor Zondag 12 Februari vastgestelde wedstrijdprogram ma. Behalve de bekerwedstrijden zijn ook vastgesteld de z.g. inhaalwedstrijden, die oorspronkelijk waren vastgesteld voor 29 Januari. Kraak werd gisteren in Amsterdam drie maal gepasseerd. Het derde doel punt, gescoord door Drager, was tevens de gelijkmaker 33. Na de gisteren in Amsterdam gespeelde oefenwedstrijd is het Nederlands elftal, dat 22 Februari te Newcastle tegen het Engelse B-elftal zal spelen, als volgt samengesteld POTHARST (Ajax) VAN DER HOEVEN (Ajax) SCHRUMPF LAKENBERG (S.V.V.) (Blauw Wit) KRAAK (Stormvogels) Reserves: Saris (B.V.Vri, Steenbergen (Feijenoord). TERLOUW (Sparta) ROOSE NBURG (Sn eek) VAN DER SLUIS (B.V.V.) STOFFELEN (Ajax) RIJVERS (N.A.C.) CLAVAN (A.D.O.) Huybregts (B.V.V.), De Vroet (Feijenoord) en Het Nederlands elftal oefende in Amsterdam tegen een Zwaluwen-ploeg: Roosenburg (links achter) maakt onhoudbaar voor Saris het derde doel punt voor het Nederlands elftal. Een verschrikkeiyk gebeuren is gister morgen te Amsterdam-N. voorgevallen. In Tuindorp-Oostzaan heeft omstreeks 10 uur de 34-jarige oud-S.S.-er L. T., van beroep bellenpoetser en woonachtig in de Van Lennepstraat in de hoofdstad, een 21-jarige vronw, met wie hy reeds ge ruime t«d een relatie had, in de woning van haar ouders, in de Aldebaranstraat, met byislagen van het leven beroofd. De man heeft zichzelf na zijn afgrijselijke daad bU de politie gemeld en een volle dige bekentenis afgelegd. Hy was door het gebeurde zozeer in de war, dat hu eerst in de loop van de middag kon worden gehoord. De man was in de oorlogstijd aangeslo ten geweest bij de S.S. Na de bevrijding werd hy gedurende twee en een half jaar geïnterneerd en sinds zijn straf voorbij was, was hij er niet in geslaagd behoorlijk werk te vinden. De relatie met de vrouw, die hij al geruime tijd had, werd er niet beter op en bij herhaling had de vrouw verklaard, dat de man haar naar het leven stond. Om zich enigermate veilig te stel len, was zü by haar ouders in de Aldeba ranstraat gaan wonen. Volgens zijn eigen verklaring had T„ hierdoor verbitterd, het plan opgevat haar te doden. Gisterochtend werd hij in de buurt van de woning gesignaleerd. Een zwager van de vrouw, die er van hoorde, begaf zich onmiddellijk naar de Aldebaranstraat, omdat hij ongelukken vreesde. De man, die schoenmaker van beroep is, nam een schoenmakersmes mee. Helaas kwam hij te laat. De vrouw was met bijlslagen op vreselijke wijze toegetakeld en moet vrijwel op slag dood zijn geweest. De dader was nog in de woning. Hij ontkende geen ogenblik en begaf zich op eigen gelegenheid naar het politiebureau Mosplein. De man was echter zo geschokt, dat hij behalve een volledige bekentenis aanvankelijk niet in staat was iets mee te delen, dat licht werpt op het motief van zijn daad. De vader van het slachtoffer, die in de woning aanwezig was, is niet als getuige gehoord. Deze man is namelijk hartpa tiënt en zo aangegrepen door het ge beurde, dat de politie hem nog niet kan verhoren. Het lijk is naar het Wilhelmi- na-Gasthuis overgebracht, waar vandaag sectie is verricht. Voor zover de politie heeft kunnen nagaan, stonden noch de man. noch de vrouw ongunstig bekend. Tijdens zijn ver hoor verklaarde T. „niet te begrijpen, hoe hij de daad had kunnen volvoeren". Hij is vandaag voor de officier van justitie geleid. Naastenliefde is een der moo^to75^ telijke deugden vooral wannee buien wordt beoefend. In Amsterdam echter hebben de buren gis*® dreven. In de Van Beuningenstraat vie len zij in de middaguren een h°°fdbe^[°. ner van een perceel aan, die zijn o huurder vermoedelijk wegens he1 betalen van de huur, op straat had Heel solidair gaven zij de man een p slaag, beroofden hem van zyn gelu e droegen toen trouwhartig de inventar van de onderhuurder weer het huis Din- nen. Het mooiste van deze eensgezinde „tegenactie" was, dat de man om wie bet ging de onderhuurder, in dit geval van niets wist. Geen van zyn buren had te voren met herp overleg gepleegd en hij hield zich dan ook heel wijselijk op de achtergrond, er van overtuigd, dat een „goede buur beter is dan een verre vriend". De hoofdbewoner werd door de fana tieke verdedigers van het „onrecht" zo danig mishandeld, dat hij een hoofdwonde en een onderkaakfractuur opliep en zich onder doktersbehandeling moest stellen. De politie greep in en de buren hebben niets anders met hun hardhandig optreden bereikt, dan dat zij zich binnenkort voor de rechter zullen moeten verantwoorden. Binnenkort kan van de regering een beslissing tegemoet worden gezien niet betrekking tot de v- ,g 0f aan de ge- pensionneerde ambtenaren 5 pet. toeslag op de pensioenen zal worden toegekend, op gelijke wijze als dit in uitzicht is ge steld voor de rentetrekkers krachtens de invaliditeitswet en voor de steuntrek kers krachten de noodregeling ouder domsvoorziening, aldus heeft de minis ter van Sociale Zaken a.i. op desbetref fende vragen van het A.R. Tweede Ka merlid Stapelkamp geantwoord. De Australische premier Menzies heeft gisteren via de radio bekend gemaakt, dat de benzine-distributie in Australië is opgeheven. De Britse regering heeft dit besluit openlijk gelaakt. Gezegd werd, dat En geland steeds heeft getracht het besteden van dollars door het gehele sterlinggebied te beperken, en dat het gevaar bestaat, dat indien een lid van het gebied zijn pogingen laat verslappen, andere landen in de verleiding kómen het voorbeeld te volgen. In Londen raamt men, dat de opheffing van de benzinerantsoenering in Austra lië het sterlinggebied als geheel meer dan 4 miliioen dollars per jaar zal kosten, Bij de behandeling in de Tweede Ka nier van de begroting van Binnenlandse a 1 beeft minister Teulings toegezegd een noodvoorziening te zullen overwe gen ten aanzien van de meest dringen- e gevalien met betrekking tot de clas sificatie va« gemeenten. een nunt f^net?en wiï> dat de2e kwestie in de volvet besPreking zal uitmaken dering van cl® W,eek te bouden verga- die het °enr„ s?la"scommissie ad hoe, overheidspersnmiE?erd ?veïleg voor het uimaakt. Daarnt s[nds d? bevrijding beslissing rn^en nemen! De Zwaluwen-ploeg5 welke op 21 Februari te Geut (B.) zal spelen tegen de Belgische Roode Duivels, is als volgt samengesteld: VAN RAALTE (Blauw Wit) BOOMKAMP SMULDERS (Blauw Wit) (Feijenoord) VERBEEK VAN DER HART LUSSENBURG (Sparta) (Aj ax) (N.A.C.) DRaGER MICHELS ME YER RAVENSTEIN J. HEYSTER (Ajax) (Ajax) (Spar taan) (M.V.V(H.D.V.S.) Reserves: Landman (Sparta), Albers (Vitesse), Möring (Enschedé) en Wee- nink (Brabantia). Generaal Pierre Billotte, in 1941 staf chef van De Gaulle en in Augustus 1944 bevelhebber, van de pantsereenheden, die Parys bevrydden, heeft gisteren mede gedeeld zich uit actieve dienst terug te trekken als protest tegen wat hy noemt, „het falen om myn land op de verdedi ging van het Westen voor te bereiden". In een brief aan de Franse minister van defensie schrijft hij o.m-: „Het sys teem van veiligheid dat de Westerse landen trachten te scheppen, is nog steeds gebaseerd op de precaire marge van superioriteit van de V. S. met betrekking tot 3t gebruik van atoombommen en de strategische luchtvloot. De bondgenoot schappen en pacten hebben in de practijk tot dusverre niets anders opgeleverd dan schuchtere pogingen tot militaire coör dinatie". Volgens de generaaj beschikt Frankrijk niet over het militaire apparaat en de organisatie, die beantwoorden aan zUn vitale functie in de gemeenschappeiyke verdediging van het Westen. De wapens, die men begin Maart uit de Ver. Staten verwacht, zullen daar weinig verbetering in brengen, want de hoofdfout ligt bij de onbestendigheid der regering en de slechte organisatie van de nationale ver dediging. Vooral nu de ontwikkeling van de atoombom in Rusland sneller gaat dan men in het Westen verwacht had, is vol gens de genera een sterk Westen nood zakelijk. „Een werkelijk verenigde en doeltreffende geallieerde verdediging zou voldoende zijn om Moskou te bewegen tot een minnelijke schikking met het Westen", aldus meent generaal Billotte. Naar wij vernemen zal, wanneer de be noeming van mr. dr. Van Rhijn tot staats secretaris zal zijn geschied, worden belast met de waarneming van het secretariaat- generaal van het departement van Socia le Zaken mr. J, H. Klatte, administrateur in algemene dienst bij dit departement. Voor de waarneming van de functie van dr. Muntendam, directeur-generaal der Volksgezondheid, zullen vermoedelijk twee functionarissen worden aangewezen. We hebben indertijd reeds de arrestatie van deze twee personen gemeld. Ze ver oorzaakte grote opschudding, speciaal in de gelederen van de Rotterdan.se illega liteit. Uit die kringen is aan de justitie te Rotterdam de vraag gesteld, of het nu a. zo ver gekomen was, dat ze het verzet een dolkstoot in de rug toediende. Hiervan is geen sprake. De justitie heeft heel lang gewacht, alvorens in te grij pen omdat ze in geen geval in wilde gaan op de talrijke geruchten welke tel- kens weer opdoken, vooral kort na de bevrijding, toen het een wirwar was van allerlij aantijgingen tegen alles en ieder een. Reeds in 1946 werden de geruchten rond de figuren van S. en E. echter al lengs stelliger en het was tenslotte een klacht uit het milieu der illegaliteit zelf,- welke cle justitie er toe bracht, de zaak ter hand te nemen en naar zakelijke be wijzen te speuren. Ook toen werd met de grootste omzichtigheid te werk ge gaan, want steeds hield men zich voor ogen. dat persoonlijkheden, die tijdens het verzet een belangrijke rol speelden, niet mochten gemeten worden met de maatstaven ener geordende maatschappij. In het algemeen gesproken was er een gezonken moraal en na de oorlog heeft de normale toestand ook op dit gebied zich slechts langzamerhand hersteld. Van meet af aan stelde de justitie zich op het standpunt, dat bepaalde, eventueel strafbare, maar tijdens de be zetting gepleegde feiten niet konden worden vervolgd. Men kan van mensen, die dagelijks in doodsgevaar verkeren niet eisen dat ze een keurige boekhou ding voeren. Van dit standpunt gezien, is het zelfs aannemelijk, dat mensen met een sterke persoonlijke mening en da dendrang. welke voor het verzet van zulk groot nut geweest zijn, zich na de oorlog niet direct in de nieuwe situatie konden schikken en b.v. ten aanzien van bepaalde maatregelen der overheid er een andere opinie op na hielden en eer lijk van mening waren, zelf het beste te kunnen beoordelen, wat er met de hun tijdens de bezetting beschikbaar gestelde fondsen moest gebeuren. Zij immers ken den de juiste behoeften van hen, die direct of indirect slachtoffers van hun opofferende gezindheid en vaderlands liefde werden. Maar zowel ten aanzien van S., als van E., welke laatste voor het overige nog steeds ontkent, zich aan strafbare prak tijken te hebben schuldig gemaakt, waar tegenover de rechtbank tot tweemaal toe zijn gevangenhouding verlengd heeft won de overtuiging steeds meer veld, dat hier de justitie toch moest ingrijpen, ook al, om niet de schijn op zich te laden, de zaak in de doofpot te willen stoppen, wat voor het aanzien van de Nederlandse rechtspraak verderfelijk zou zijn. Er werd ingegrepen, toen het onomsto telijk vast stond, dat er iets met de fi nanciën der beide personen niet klopte. Ze leefden niet bepaald boven hun stand, maar er waren bewijzen voor het niet afdragen van in hun bezit geweest zijn de bedragen. Desondanks aarzelde de ju stitie toch gebruik te maken van inlich tingen, die haar van heel particuliere zijde hadden bereikt en waaruit bezwa rende dingen bleken. Zo had S. een waardevol bezit in zijn woning, welke vóór de oorlog in geen geval zijn eigen dom kon zijn geweest. Er werd reeds in 1946 vanwege het ministerie van oorlog bij S. een onderzoek ingesteld. In 1948 stelde de marechaussee opnieuw een on derzoek in. Alles bijeen kwam het te langen ieste tot een vervolging, welke, zoals de woordvoerder van de justitie het tijdens een persconferentie uitdrukte, met een bloedend hart werd ingesteld. Aan S. wordt ten laste gelegd, de in de aanhef genoemde bedragen verduis terd te hebben ten nadele van de Stich ting L.O-K.P., die te Amsterdam was op gericht, om tijdens de bezetting bijeenge brachte gelden, in zoverre ze nog niet besteed waren, in te zamelen en naar een centraal punt over te hevelen, van waar uit ze dan naar gelang van behoefte zou den worden gedistribueerd. Als leider van L.O. F II en Hoofd van het Centraal Voorzieningsbureau had S. de beschik king over belangrijke sommen, o.a. af komstig van de actie tot steun aan de spoorwegmannen. De genoemde stichting stuitte te Rot terdam bij het invorderen der gelden op tegenstand en mede hierdbor werden de geruchten rond S. steeds hardnekkiger. Naar achteraf bleek, heeft S. o.a. een be drag terzijde gelegd, om er zijn zoon van te laten studeren. Moeilijkheden in zijn gezin hebben er kennelijk ook al toe meegewerkt, hem te brengen tot daden, die hij thans diep betreurt. Deze man werd gedurende de oorlog twee maal in een cel van het hoofdbu reau opgesloten, er mishandeld en het Korte verblijf in de gevangenis brak bij na een mens, die naar zijn principaal ge tuigde. reeds lang over zijn nenuwen heen was, zodat hij hem enkele malen met verlof had laten gaan. Het korte verblijf in de gevangenis bracht hem als het ware een genadeslag toe. De sfeer in de zaal is er een van medelijden. S. heeft al tijdens zyn verhoor volledig de feiten toegegeven. Er zijn dan ook slechts vier getuigen gedagvaard, waaronder E. Diens zaak is nog lang niet uitgeplozen, maar de rechtbank meende, S. niet daarop te kunnen laten wachten. In navolging van Engeland en de V. S„ hebben gisteren ook België en Australië de regeringen van de Indo- Chinese staten Vietnam, Laos en Cam bodja erkend. Te Washington gelooft men aan de mogelijkheid, dat president Truman een gedeelte van het 75.000.000 dollar fonds voor het Verre Oosten zal gebruiken voor hulpverlening aan de zo juist er kende regering Bao Dai in Indo-China, teneinde haar bij te staan in de strijd tegen het communisme. De Indo-Chinezen hebben zowel eco nomische als militaire hulp nodig. In dien Amerika zou besluiten militaire hulp te verlenen, zou deze waarschijn lijk bestaan uit versterking van de Franse troepen in Indo-China. Bulgarije heeft als zevende land de communistische regering van Ho Tsji Minh in Vietnam erkend De zes andere waren: sovjet-unie, communistisch China. Noord-Korea, Roemenië, Hongarije en Polen. Alle correspondentie te richten aan; H. J. VAN DEN BROEK, Nieuwe Binnenweg 46, Rotterdam-C. No. 716 (8 Februari 1950) PROBLEEM No. 2245. A. F. HOOGVELT, Eindhoven. Opgedragen aan J. H. H. Scheyen, Kerkrade. Ie Plaatsing. (Van onze medewerker). Het Zl-ten wecr *n de kennissen phenomeen dat terugkerenti rimnel» 'ieden, waarvan de gaan nlnf15!® e ons a,Iang was ont leen om nnff aan de telefoon han- meliik wm*" ODS Seesteiyk en licha- stellen r T,,? onderzoek in te Ioods de a o e£elijkertyd, en nogal ter- iueel' te vestisen op even tickets wr*nj- are Chelsea-Cup-tie- de mwmÏ? wimpelen zulks dan af met streeniA blauw met een wit „Chelsea-Cnp-ü?'Cn leveren' maar géén P-een Fmal. Wanneer men ls van de twee Wembley- 1(?Y met aldaar fungeert ais wrf Z ll ie"agenten die- oader groot mW in tra Z° nU e" dSn een3 bet veld m trappen, en evenmin behoor; tot de hoempa's die „John Browns Baby ten gehore brengen, berg je dan maar. Arsenal, steeds op weg naar nieuwe vindingen, had echter, met betrekking tot de kaarten-verkoop voor de volgen de Cup-match tegen B-urnley, iets nieuws bedacht. Zij stelden 44.000 kaarten be schikbaar voor degenen die jongstleden Zaterdag, toen de Reds in Birmingham moesten optreden, naar de Arsenal-re serves kwamen kijken. Dat was niet gek bedacht. Inderdaad, Arsenal ver kocht z'n 44.000 tickets, maar het gros van de kopers passeerde de ingang om zo gauw mogelijk de uitgang te ontdek ken om dan haasjerepje naar Tottenham Hotspur tegen Leicester te gaan kijken. Hele slierten taxi's stonden te wachten tot „meneer" z'n ticket had gehaald om daarna „full speed" naar White Hart Lane te stomen. Derhalve: ondergetekende is niet in (kennelijke) staat abonné's van dit blad voor de Chelsea Cup Final aan twee overdekte zitplaatsen te helpen, zelfs niet aan zitplaatsen „uit de zon, niet te ver van de middellijn en liefst naast de Royal Box". Waarvan act». Belofte maakt schuld. De vorige week lieten wy doorschemeren dat wy een weldadige terugblik zouden werpen op de verwisseling van titel der „World light- heavy-weights". Misschien stemt die combinatie van „light-heavy" u een beetje dhgewis, doch dan diene ter zake dat een zekere meneer Maxim uit Amerika een zekere meneer Mills uit Engeland voor meerdere tellen naar de andere wereld heeft geholpen en de uitvinding van de waterstof-bom was, daarbij ver geleken een „kort bericht". Het was er anders wel „luuiks" in Earl's Court. Men kon de Lords en de Viscounts en de Dukes te kust en te keur zien zitten met hunne neuzen op de ring. In de eerste ronde trad Mister Mills zó agressief op dat Signor Giu- liano (uit Sicilië) er een pasgeboren kind by was' en de 18.000 vuist-fanatici dachten, met referentie tot de Ameri kaan: „daar góat-ie!" Maar daar ging helemaal niks en meneer Maxim deed of zijn neus bloedde wat trouwens ook het geval was en timmerde de trots van „the Empire" tot gehakt-met-appel- moes, maar het gehakt timmerde terug en op een gegeven moment .lagen ex zbveel tanden op het platform dat een „naadloos nylon gebit" haast stante pede kon worden aangemeten. Enfin, wij hebben onze journalistieke plicht weer verrioht, want de lezer uit Abcoude, die van mening is „dat er nog wel wat anders is dan Chelsea" heeft schoon gelijk. Mogen we echter even. zo voor de grap, nog memoreren dat de handschoenen, waarmee Mister Maxim heel Engeland een opdoffer heeft ver kocht, thans in het bezit zijn van de zet-baas van „The Mason's Arms", een en ander voor de civiele prijs van 180. Wij zaten nog al eens in dat tentje in Portland Place gedurende de Olympiade en zagen nu die handschoe nen mét handtekening (van Maxim) en mét bloedspetters (van Mills). Dit is een rare wereld. Voor de „wat-deed-Ohelsea"-suppor- ters willen we wel even verhalen dat Chelsea tegen Stoke City een ontzettend tam partijtje speelde omdat Chelsea dit jaar, al wilde ze, toch geen kampioen meer kan worden en, al wilde ze, evenmin kan degraderen; zodat Chelsea Bentley heeft het ons zelf verteld het oog houdt gericht op de Cup. Ze hielden Stoke City dus op een ordentelyke afstand en waren derhalve liever doö Chelsea dan bloö Chel sea, want Zaterdag moeten ze naar de tweede klasser Chesterfield, zijnde de vol gende stap naar Wembley. Zelfs het simpele feit dat Chelsea gelijk speelde zal dus niemand een hartver lamming hebben bezorgd y wy hebben altijd een zwak gehad voor Stanley Matthews. Stanley deed met een voetbal wat hy wou Wy hebben Stanley Matthews nooit met een voetbal zien goochelen door het oog van een naald noch hem het haantje zien af- kogelen van St Paul's Ca thedral, maar misschien had hij ook dat gekund. Doch Stanley was „te oud" voor Rio. De „vox populi" slikte aat niet en deze „vox" ba- zuinde z'n mening door de loftrompetten der Engelse pers: Matthews voor Rio! De „Tante Betten" van Lancaster Gate bleven Oost-Indonesies doof, hun wil was wet. Maar het gegalm hield aan en ziet, Matthews werd „better late than never, but better never late" opgesteld in het League- team dat 15 Februari tegen de „League of Ireland" speelt. Menselijkerwijze houd' dit in dat Stanley z'n pleister-op-de- wond-trip naar Canada mag omruilen tegen een vlièg-ticket naar Brazilië. Engeland zal erslechts wèl by vareü. want een naam als Matthews brengt so wie-so al de schrik op het Ujf voor al les wat in de wereld-beker mee mag doen. Zijn „paniek-waarde" is niet te begroten. Brentford kroop in de league-wedstrijd tegen Ply mouth door het bekende oog der bewuste naald toen een schot van Straus (Plymouth) tegen de deklat ketste. Quinton, de Brentford-back, en doel man Jefferies volgen onder grote spanning de bal, maar het was en bleef '0—0. Niet minder dan 139 amateur-voetbal lers zyn „op de bon" gegaan omdat zij „onder de tafel" hadden gewerkt. Ook dat nog! Doch troost u, lezer, on-pure geschiede-.issen als deze 'zyn altyd nog heilig vergeleken met wat op „the Con tinent" vertoond wordt. Maar deze on verwachte sensatie is desondanks een symptoom dat er ook hier een sikkepitje „rotten in the state" is en derhalve voo; de Football Association een duidelijke vingerwyzing. Inderdaad: ook dat nog..., Zwart 8 schyven op; 7/9, 20, 27, 30. 32, 34. Wit 8 schyven op: 18, 23, 36, 39, 41, 43, 47, 49. PROBLEEM No. 2246. A. F. HOOGVELT, Eindhoven. Ie Plaatsing. Zwart 12 schyven op: 2, 8/11, 18. 2Q/L 24. 27, 30, 35. Wit 11 schyven op: 29, 32/3, 37/41, 43/4, 50. PROBLEEM No. 2247. A. F. HOOGVELT, Eindhoven. Ie Plaatsing. Zwart 8 schijven op: 2, 6, 8, 9, 11/2, 18, 39. Wit 8 schyven op: 17, 21, 25, 27, 30/2, 48. PROBLEEM No. 2248. A. F. HOOGVELT, Eindhoven. Ie Plaatsing. Zwart 9 schijven op: 1, 9, 19, 21, 23/4, 28/9, 33. Wit 9 schyven op: 11, 32, 34/5, 38, 40, 42, 49, 50. Oplossingen binnen drie weken in te zenden. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2224 (J. Vardon) Zwart: 1/3, 7, 9, 12/4, 17, 21/2, 27, 30. Wit: 24, 26, 28, 32/3, 35, 37/40, 42/3, 47. Wit: 39—34, 33—29, 40—34, 29—23, 38:29, 42:11, 26:10. Probleem Noj 2225 (J. Vardon) Zwart: 5, 6, 9, 10, 12/4, 18/20, 22/4, 27/8, 32. Wit: 11, 16, 25, 29, 31, 33/4, 36, 38/40, 42/4, 48, 50. Wit: 40—35, 16—11, 34—30, 44—40, 39—34, 34—29, 43:34, 48:8, 31:13. Probleem No. 2226 (J. Vardon) Zwart: 3, 7, 8, 10, 12, 14/6, 18/9, 21, 94/ ?Q Wit: 23, 27/8, 31/5, 37/40, 45. Wit: 27—22, 23—18, 37—31, 28—22, 32—28, 34:1, 40:9, 35:2. Probleem No. 2227 (J. Vardon) Zwart: 1, 6, 7, 10, 12/3, 16/7, 22, 25/6, 41, 45, dam op 9. Wit: 23/4, 29/34, 37, 40, 43/4, 46, 50. Wit: 32—27, 24—20, 29—24, 23—19, 24—20, 34—29, 29:27, 48—42, 44:2, 2:3. Probleem No. 2228 (J. Vardon) Zwart: 3, 8/10. 12/4, 16, 19, 20, 23. dam men op 24 en 46. Wit: 22, 26, 28, 31/2, 34, 36/7, 40, 42, 44, 50. Wit: 2218, 42—38, 37:48 (zw. 46:28), 34—30, 40—34, 50—44, 26—21, 31:2. OPLOSSERSWEDSTRIJD VARDON. De kaarten zyn Donderdag 26 Januari verzonden aan de volgende oplossers: L. P. de Caluwe, Wateringen; W. A. Mol en H Mol, Pijnacker; S. Korpershoek, Vlaar- dingen; C. v. d. Linde, C. v, d. Weide en D. Postma, Rotterdam: A. die Groot, Den Haag, H. Kipping en J. Pennings, 's-Bosch; J. Scheijen, Kerkrade.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3