Gez ins verzorgster: meisjesberoep een mooi Nederlands bier staat bovenaan Critiek op radiodistributie-beleid van de P.T.T. Frije Duitse jeugd in het Oosten befuifd 1 U IN LIEFDE DIENEND VAN MIENTJE KWETTER //onder Radio Maar.... het stelt hoge geestelijke en lichamelijke eisen Ons kopje thee verzekerd Vereisten Koningin Mary voltooide wandtapijt Hulde aan de Koningin Prof. Heinkel adviseert Fokker Bond van Exploitanten van Radio- Centrales protesteert der liefde Functionarissen gearresteerd Het i programma DONDERDAG 9 FEBRUARI 1950 PAGINA 4 Zij vervangt de moeder Weldaad voor haar zelf Dollars voor de Engelse schatkist rrr~ UIT HET MUS- VERTAALD DOOD SEH>A$T1 AAN N. 65. 14 Rui EXPORT IN 1949 TOE GENOMEN Het wordt hoe langer hoe erger. Nu stond er vanmorgen weer in de krant, dat Rode Jozef de hele nacht buiten had lopen loeren. Zijn BAAS is met vacantie, zeiden de mussen op straaten nou krijgt ie geen bakkies melk meer en hij kan niet naar binnen In alle dak-goten zijn uitkijk posten neergezet en de luchtmacht voert tactische manoeuvres uit. De spreeuwen hebben ook laten weten, dat ze aan onze kant staan en er is een grote kraai geweest die Rode Jozef één keer heel venij nig in zijn staart gepikt heeft. Die kraai heeft onmiddellijk een eervolle vermelding en zeven rid der-orden gekregenLater hoorden wij dat die kraai een beetje bijziende was en de staart van Rode Jozef voor een korstje brood had versleten, maar hij mocht de lintjes toch houden. De „Vrijwillige Vrouwen Hulp" heeft gezorgd, dat alle „évacué's op het dak van het Raadhuis onder de pannen kwamen. Is er nou oorlog, Jan, vroeg ik toen hij effetjes thuis kwam om zich te verschonen. Nee, Mien, zei hij-,.i NOG niet! O, zei ik opgelucht. Wij zijn nog maar aan de grens-incidenten. de regering overweegt een kleine blokkade" en weg was bij weer. De luchtmacht breidt zich uit van uur tot uur Er is een communiqué versche nen: „Kalm blijven" stond er boven in het rood. „De vijand heeft het mussenvolk laaghartig aangevallen. De rege ring is zich ten volle van haar ver antwoordelijkheid bewust. Zij zal alles in het werk stellen om ver dere rampen te voorkomen. Zij verwacht dat elke mus stipt en nauwkeurig alle bevelen zal op volgen De regering gelast een ieder om rustig aan het werk te blijven". Dat doet goed, vond mijn schoonvader. Ja, zei ikWe hebben gelukkig een regering, die ons niet in de steek laaten op dat ogen blik kwam Jan Spierwit de pan in en begon zijn koffers te pak ken Wat ga je doen?, sjilpte ik angstig. Niks, zei hij. Maar ik moet aan mijn hachie denken- RAADSLID UIT MAASSLUIS ZOU AMBTSGEHEIM OVER TREDEN HEBBEN Tien millioen ons in 14 dagen aangevoerd NIWIN GAAT ACTIE BEëINDIGEN Kath. Thuisfront blijft Ottwell Binns AUTOVERHUURBEDRIJF TEGEN PLANNEN VAN N.S. VERSTERKERSSTATION AAN LAUWERSZEE Rechtstreekse telefoonverbinding met Denemarken MET HOOFD TUSSEN AUTO EN MUUR LUXEMBURG~MET EEN GROTE INZENDING OP DE JAARBEURS DE R. I. S. EN DE UNESCO Sb HET DOOIE GOUDVISSIE (Van onze speciale verslaggever) „Gezinsverzorgster.het mooiste beroep, dat een meisje op het ogenblik kan kiezen! Je komt zo dicht bij de moeder te staan; leert haar moeilijk heden begrijpen; weet haar op te beuren en opnieuw gelukkig.te maken. Je kan je er helemaal aan geven. Van binnen uit. Ik wou, dat ik alle jonge meisjes daarvoor geestdriftig kon maken!" Hoe komt het, dat de jonge vrouw, die aldus spontaan voor h(iar mening uitkwam, zo'n grote voldoening in haar mooie beroep vond9 Bepaald gemakkelijk is haar werk niet. Lichamelijk en geestelijk stelt het hoge eisen. Zij moet hard aanpakken. En maakt soms gezinnen mee, ivaar de toestand in één woord erbarmelijk is: de man aan de drank verslaafd, de vrouw sinds maanden ziek te bed, de kinderen verwaarloosd, het huis onderkomen en totaal vervuildMaar zij vindt het heerlijk gezinnen, die met de ondergang worden bedreigd, te mogen opheffen uit geestelijk en zedelijk verval. Een meisje, dat zich tot dit sociaai werk geroepen voelt, moet over een serie goede eigenschappen en bekwaamheden be schikken. Zij behoeft zich voor de oplei ding, welke een half jaar duurt, niet te komen melden, zo zij geen huishoudelijke vorming ontvangen heeft. Bovendien wordt van haar vereist, dat zij flink is, keurig en beschaafd in de omgang, eerlijk en betrouwbaar. Maar dat is allemaal het voornaamste niet. Het komt er op aan, dat zij levensblij, zonnig van karakter, edelmoedig, offervaardig, vroom en godsdienstig is. Dit laatste is en blijft numero één. Wat komt zo'n meisje, dat er in haar korenblauw uniform met witte sluier bijna als een verpleegster uitzietfei telijk doen, wanne.er ze ergens bij een gezin aanbelt? Ze gaat er niet als werkster of dienstbode naar toe. Dat is zeker. Ook is het helemaal de be doeling niet, dat ze daar slechts de vuile boel opruimt, al ziet ze er neus niet tegen op de kamers met borstel en zeepsop zo gauw mogelijk een de gelijke beurt te geven. Haar taak om vat méér dan koken, bedden opmaken, stof afnemen en ramen zemen. Want zü komt de moeder vervangen, die om welke reden dan ook haar hnis- houdelijke taak niet meer aan kan. Deze vrouw weer zo spoedig mogelijk geschikt maken voor haar taak in het gezin, dat is het doel van haar komst Naar gelang de omstandigheden zich voordoen, weet zij dat telkens op een andere manier te bereiken: door de moeder b.v. enige weken lang te ver wennen, haar moedeloosheid weg te redeneren of voor haar moeilijkheden een oplossing te vinden. Ondertussen neemt zij de leiding van het gezin op zich. Zij tracht op korte termijn te achterhalen waar mogelijke moeilijkheden vandaan ko men. Een gezinsverzorgster, die zich met toewijding aan haar beroep weet te ge ven. doet er een schat van levenservaring op. In geen enkel beroep wordt bovendien de vrouwelijke aard zo harmonisch ont wikkeld als in dat van gezinsverzorgster De vorming, die zij doormaken, betekent voor deze meisjes een weldaad Zij blij ven er hun leven lang dankbaar voor. Maar talrijke meisjes beseffen dit niet Koken gaat de gezinsverzorgster uitstekend af. En vele moeders van jonge meisjes even min. Die vinden, dat haar dochter in een andere betrekking gemakkelijker en meer geld kunnen verdienen. Waarmee ze dan volkomen gelijk hebben. Maar zij zien over het hoofd, dat de gezinsverzorg sters met haar offervaardig werk belang rijke diensten aan de gemeenschap be wijzen. Al doen zij het maar voor één jaar! Want er zijn nog altijd veel te wei nig gezinsverzorgsters. In verschillende steden moet twee-derde der aanvragen worden afgewezen. Bij de diocesane secretariaten van de stichting Nationale Katholieke Gezins zorg, kunnen inlichtingen omtrent oplei ding tot gezinsverzorgster worden inge wonnen. Ze zijn gevestigd: Utrecht, Nieuwe Gracht 53; Tilburg: Willem Il-straat 37; Meerssen: Proostdy; Breda: Boschstraat 35; Den Haag: Lede- ganckplein 27, Koningin Mary van Engeland heeft haar landgenoten een voorbeeld wil len geven, hoe men kan medehelpen aan de verlichting van de economi sche lasten en aan het program om dol lars te sparen. Reeds acht jaar lang werkte zy aan een wandkleed, dat ze bestemd had voor Windsor Castle. Zij heeft kort geleden echter beslist, dat haar werkstuk in Amerika of Canada zal worden verkocht, en dat de op brengst gestort zal worden in de schat kist. De koningin heeft reeds eerder wand tapijten gemaakt, die door kunstkenners zeer geprezen werden. Het laatste kleed moet echter haar meesterwerk zijn. Het is verdeeld in twaalf vakken, die ver schillende voorstellingen dragen, uitge voerd in zachte, fijne kleuren. Elik vax draagt de datum van voltooiing en de naam van de koninklijke kunstenaresse; „Mary R". De 82-jarige koningin heeft gisteren het laatste vak voltooid. Enkele dagen geleden kreeg ze een hevige en pijnlijke aanval van heuipjicht, maar dit kon haai iet weerhouden, dagelijks met haar werk voort te gaan. Ze wenste haar doel te bereiken nu Engeland de dollars het hardst nodig heeft en daarom wilde ze van geen uitstel of rust horen. Nu het wandkleed klaar is, wordt het In het Victoria en Albert Museum ten toongesteld. Daarna zal het, ongeveer midden Maart, per vliegtuig naar Ameri- a worden gebracht, waar het in verschil len de steden geëxposeerd zal worden. Het wandtapijt zal aan de hoogste bieder verkocht worden. Men verwacht een enorm hoog bedrag. En als de schatkistbewaarder dat geïncasseerd zal hebbe, heeft de oude koningin niet alleen Engeland verrijkt met een groot aantal dollars, die het zo hard nodig heeft, maai- ook een prachtig voorbeeld gegeven hoe met zelfopoffering het land gediend kan worden. iwWllbl! mm Zij vervangt thuis de huisvrouw in alles. .Lies Wiendels uit Didam is ook een goede baby-verzorgster. Blijkens een publicatie var, het C B S. beliep de bierafeet der Nederlandse brou werijen in totaal 1.030.000 hl. in 1949 ver geleken m«t 1.334 800 hl. in 1948 en 1,270.200 hl. in 1938 Dc ontwikkeling van de bierafeet der Nederlandse brouwerijen in de jaren 1948 en 1949 wss als volgt (cijfers verstrekt door het Centraal Brou werij .Kantoor in 1000 hl.); 1948 :949 te kwartaal 262.7 09.7 2e kwartaal 418.1 3e kwartaal 439 0 373.0 4e kwartaal 215.0 1866 Een straat te Rockcliffe. een voorstadje van Ottawa in Canada, is genoemd naar Koningin Juliana, die een tijd in deze plaats vertoefde gedurende de oorlog. De gemeenteraad van Rockcliffe heeft na melijk besloten, dat de „Athlone Avenue" zal worden herdoopt in „Juliana Road". Naar wy vernemen heeft de Fokkerfa briek in verband met de plannen ten aanzien van de vliegtuigontwikkeüns bet advies Ingewonnen van prof Heinkel. de bekende Duitse vliegtuigbouwer. Prof. Heinkel heeft daartoe met een tweetal medewerkers een bezoek aan de fabriek lr Amsterdam gebracht. Totaal 1.334.8 1.030.9 Var. bevoegde zijde vernemen wij na rg wel een achteruitgan; doch dat, naarmate bat droeg!; gsl&s? in verschillende landen het alt belet. Het "-'edsrlaridsc bier, zo deelde men ons mede, geniet in het buitenland een uitstekende naam. Als bewijs daarvau moge gelden dat in de Ver. Staten verscheidene Amerikaanse urouwwyen adverteren niet de reclameleuze „our beer equals Dutch beer". Van de bier- exporierende landen staat Nederland nog steeds bovenaan. De concurrentie van Duitsland, waarvoor men aanvan- kelijk beducht was, heeft tot nu toe geen nadeel opgeleverd. Gistermorgen heeft rechtshof het raadslid het Haagse ge- W uit Maassluis, Dat de vrees voor het gemis van ons dagelijkse kopje thee inderdaad onge grond is, zoals dezer dagen geruststellend werd verzekerd, wordt bevestigd door de grote partijen thee, welke de laatste maanden alleen reeds door schepen van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd „worden aangevoerd. Er komt geen schip uit Indonesië terug, of het heeft een gro tere of kleinere hoeveelheid thee aan boord. Het pelgrimsrchip „Kota Agoeng" O ij- voorbeeld, dat gisteren aan de Lloyd kade in Rotterdam meerde, bracht in bijna 6500 kisten weer vier millioen onsjes thee binnen. Over veertien dagen doet de „Willem Ruys" met 10.000 kisten daar nog een zes millioen ons bij zodat alleen reeds door deze aanvoer over twee weken ongeveer een pond thee per ge zin beschikbaar komt. In de loop van dit jaar zullen de sol daten in Indonesië naar Nederland terug keren. Dit betekent, dat dan ook aan de actie van de Niwin een einde komt, In verband daarmede wordt 1 Mei a.s. de propaganda-actie naar buiten gestaakt en dan zullen de afdelingen, welke met het buitenwerk zijn belast gaan afvloeien wegens overbodigheid. Het werk gaat door tot de laatste sol daten thuis zijn. maar op bet publiek wordt geen beroep meer gedaan Het Kath. Thuisfront daarentegen is in zijn doelstelling niet gebonden aan Indonesië en blijft dan ook na de terug keer der militairen van daar op volle toeren doordraaien Dan voor de soldaten hier te lande en eventueel in het West- Europese leger. van ucvu-c^ue vijuie v-er.ne-uicn wij ua -7 7,i i der, dat de cijfers wel een achteruitgang 7?.Qt de rechtbank gedaagd was, om- - - - -dat hij „uit de school zou hebben geklapt' van alle rechtsvervolging ontslagen. In een besloten raadsvergadsring, waarbij de burgemeester de raadsleden geheimhou ding oplegde, werd enige tjjd geleden een plan goedgekeurd om enige panden in Maassluis, waarbij de gemeente belang had, te kopen en te verkopen. Het raads lid W. was opposant van het plan tot. doorverkoop, doch toen hij hoorde dat de burgemeester reeds gesproken had met de aspirant-koper achtte hij geen reden meer aanwezig om langer te zwijgen an ging op zijn beurt naar de aspirant-koper om Je belangen van de huurders der on derhavige panden te bepleiten. Dit werd een „overtreding van het ambtsgeheim" genoemd, doch de Rotterdamse rechtbank sprak het raadslid vrij. De officier van justitie kwam tegen dit vennis in beroep, maar nu heeft ook het Haagse gerechts hof het raadslid ontslagen van rechtsver volging. te zien geven, jaar vorderde, de consumptie verhou dingsgewijs tegenover die in 1948 ver beterde. De in Juni 1949 begonnen re- clamecampasne, waaraan door alle Ne derlandse brouwerijen wordl deelgeno men, heeft, naar men'ons vertelde, haar doel niet gemist. De brouwerijen hebben dan ook besloten deze gezamenlijke cam pagne voort te zetten. In Engeland, waar tijdens en na de oorlog het verbruik eveneens vermin derde, wordt reeds sinds 15 jaar een ge zamenlijke campagne gevoerd Voorts werd opgemerkt, dat de na-oor- logse prijsstijging van het bier gfeen ge lijke tred heeft gehouden met de prijs stijging van de grondstofien. Ock door de devaluatie is de kostprijs verhoogd. Gehoopt wordt, dat cm spoedige accilns- veriaging hiervoor gedeeltelijke compen satie zal brengen. Het brouwgeist. dat vroeger ook uit het buitenland betrokken werd, wordt tegenwoordig in voldoende mate in ons land verbouwd zodat er zelfs brouw- gjrst geëxporteerd kan worden. De export in '949 laat een behoorlijke toeneming zien. Een ruwe schatting geeft een totaal van 300.000 hectoliter tegen 130.000 hl. in 1948. Het voornaamste land van export was Afrika, speeiaai de West kust. De export, had aanzienlijk hoger kunnen zijn. doch de hoge invoerrechten, vaiutamoeilijkheden en vooral ook de Op een persconferentie gisteren in Den Haag gehouden, heeft de Juridisch adviseur van de Bond van Exploitan ten- van Radio-Centrale», dc ft E.R.C prof H J Hellema betoogd, dat deze particuliere organisatie even goed, zo niet beter dan de PTT de radio-distri butie zou kunnen verzorgen. Hij staaf de zijn visie op deze moeilijke kwestie, met tal van voorbeelden Zoals hekend werd op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat in November 1948 de beraadslaging over het wets ontwerp: radiodistributie, gesehorst en werd het ontwerp van de agenda afge voerd. Een aantal deskundigen bestu deerde de materie en het resultaat van hun studie, dat geenszins een voorstel was, werd in een brief door de minis ter aan dc Tweede Kamer medegedeeld. Prof. Hellema verklaarde, dat op een vergadering 85 pet. van de toen aanwe zige B E R 1.-leder, zich uitspraken voor hernieuwde exploitatie door particulie ren, die met een sluitende exploitatie radiodistributie voor 36 kunnen leve ren. Het verschil met de prijzen van de PT'T, die beweert dit tegen de kostprijs van f 24 te kunnen doen, zou, volgens hem, veroorzaakt worden door kosten, welke wèl de particuliere exploitanten, doch de PTT niét. zouden moeten beta len: o.a. contrblekosten aar. de PTT, pre cariorechten aan de gemeentebesturen, en l a i per abonné voor lijnverbin ding. De heer Hellema noemde 5 pet. voor kosten van af- en aansluiting, zoals door de PTT werd aangegeven, te laag Ook merkte hij op, dat ei geen enkele reden bestaat te veronderstellen, dat de PTT het beter kan dan de particulieren, die zelfs de luisterbijdragen gratis moe ten incasseren, terwijl de PT" daarvoor kosten in rekening brengt De P.T.T- zou. volgens prof. Helle ma nu al een deloyale concurrentie voeren tegen de particuliere bedreven. Namens de B E.R.C protesteerde hu er tegen, dat de radiodistributie door de PTT tegen kostprijs geleverd wordt terwiil men tocb bU gas-, electricitdts- andere nutsbedrijven een behoor lijke winrt maakt. Dat de particuliere exploitant geen voorstander is van radio-distributie in onrendabele gebieden, is begrijpeluk, al dus de hear Hellerna. Volgens berekening van de P.TT. zou een aantal dezer aan sluitingen 325 mstallntiekosten vergen en jaarlijks wederkerende kosten van 80 per abonné, welke kosten econo misch niet verantwoord zijn. Arbeidsconflicten had de RE R.C. in haar bestaan nog niet gekend. Prof. Hel lema verwachtte bij een verhoging van de tarieven wel extra moeilijkheden, maar bij prima kwaliteit zal er naar zijn mening een goede toekomst voor dn par ticuliere exploitanten zijn. Hij heeft de ervaring, dat de kwaliteit b" de P.T.T- „Jammerlijk slecht" is. Wanneer de ont vangst prima verzorgd is, zal volgens prof. Hellema, geen enkel toestel tegen radiodistributie op kunnen. Naar wij van de zijde van de Neder landse Fedeiatie van het Personenvervoer vernemen, heeft deze federatie aan haar leden mededeling gedaan, dat zij de plan nen van de spoorwegen om reizigers auto's zonder chauffeur ter beschikking te stellen volkomen onjuist acht. I Van gewoonlijk betrouwbare Oost- Duitse zijde werd gisteren vernomen, ast in de afgelopen weken 5 vooraanstaande functionarissen van verschillende Oost- Duitee ministeries zijn gearresteerd, ter wijl een twintigtal anderen to dezeltde periode ia geschorst of ontslagen, ue meesten waren werkzaam in het ministe rie voor de buitenlandse hendel en wor den van corruptie beschuldigd. Te Qostmahorn aan de Lauwerszee komt-dezer dagen ean versterjcingssiation van de P-T T. gereed, dat voor het tele foonverkeer met Scandinavië van belang Is Via dit station zal een rechtstreekse kabelverbinding met Denemarken tot stand komen. Tot dusver moest dit ge schieden via Duitsland. De 18-jarige II. V. uit Weesperkarspe], in dienst van de firma Van Houten, raak te Woensdagmiddag te Heerlen, toen een bestelauto van deze firma achteruit reed om een pakhuis binnen te rijden, met zijn hoofd tussen die auto en de muur van het pakhuis. Hij werd daarbij zo ernstig ge wond, dat hij enkele uren later in hei ziekenhuis te Heerlen overleed De auto werd bestuurd door een zekere w. H eveneens in dienst van bovenvermelde firma. Circa 150 M2. van het internationale paviljoen op het Vreeburg zaJ. tijdens de komende voorjanrsbeurs in beslag wor den 'genomen door firma',: uit Luxem burg. Deze Benelux-partner neemt thans voor de derde maal deel aan de jaar beurs met een collectieve inzending. Thans komt Luxemburg met zijn tot dusver grootste inzending door veertien firma's samengesteld, waarin tal van industriële producten zullen zijn opge nomen. Drie der vijf ministers van financiën uit O. Duitsland, die een maand geleden nog in functie waren, zijn naar het Wes ten gevlucht. Ook de minister ven arbeid van de provincie Brandenburg ie gisteren In W. Berlijn aangekomen. Het Oostduitse parlement heeft giste ren besloten tot oprichting van een af zonderlijk ministerie van staatsveilig heid, dat belast zal worden met de „oe- schermir.g van de economie", welke taak tot nog toe viel onder het ministerie van binnenlandse zaken. in West-Berlijn noemt men het nieuwe ministerie „rode Gestapo". Het parlement besloot verder eenstem mig een door Johannes Becher geschre ven en door Hans Eisler op muziek ge zet lied te aanvaarden als „volkslied van de Duitse democratische republiek". Tenslotte keurde de „Volkskanuut r" een wet goed, die de voorlichting on opvoeding van de jeugd moet regelen, hetgeen wil zeggen, dat deze op com munistische leest moeten worden ge schoeid. De jeugd moet leren inzien, dat Truman cn alle andere Westelijken „oorlogsophitsers" rijn en dat de Wv- jet-Unie het paradijs van wetenschap, vrijheid en vrede ia. De regie was wederom voortreffelijk: na het aannemen van de wet kwant prompt een uelegaUe vaji de „vrije Duit se jeugd" binnen gemarcheerd om .spon taan" te danken voor de nieuwe wet. Er werden bloemen aangeboden aan ver schillende afgevaardigden, o.a. aan Ul- briebt, van wie m«n in Weetalijke krin gen overigens verwacht, dat hij het vol- §ende slachtoffer van de zuivering In de ovjet-zöne van Duitsland zal zijn. De economische en sociale raad der V.N. heeft Woensdagmiddag de behan deling geopend van het verzoek van de RIS om lidmaatschap van de Unesco. Griekenland heeft Woensdagavond de staat van beleg in het gehele land op geheven. Deze was tot dusver nog voor de noordelijke provincies van kracht. volle gloed van het voetlicht, stond ze j geval populair, antwoordde Carlos met de speler gade te slaan, toen hij ging een laoh die hom moeilijk scheen af te 31) Met lenige tred zweefde ze over het to neel, verwondering en nieuwsgierigheid op haar gelaat. De muziek kwam nader bij en plotseling bleef zij stilstaan. Uit het bos kwam langzaam de gestalte van een man gekleed in geitenvellen, met geiten horens zichbaar boven zijn haar. Hij was de ongeziene fluitspeler. De man hield een simpele rieten fluit aan zijn lippen. De danseres staarde hem met verwon dering aan, toen naderde ze hem op de maat van de muziek. Er was een glim lach in de ogen van de speler, toen zo paar hem toekwam en één hand werd raar haar uitgestrekt. De danseres giitn- i wto ze vluchtte keek ze pm en zwaame een arm ten afscheid. Naar wie? On willekeurig keek Stella naar haar ver zitten op een bemoste rots en de fluit opnieuw aan zijn lippen zette. Toen de muziek weer begon, dwaalden de blikken van de vrouw een ogenblik rond en Stella zag hen over de loge gaan waar zij zaten. De vrouw kreeg aon schok en een uitdrukking van verwonde ring. ditmaal zeker niet geveinsd, kwam eensklaps op haar gezicht. Het volgend ogenblik danste ze wear, maar terwijl ze het toneel ronddartelde, zochten haar ogen nu herhaaldelijk hun loge. Zich afvragend waarom zij dit deed, ktek Stella om zich heen. Haar tante zat de vërtoning gade te slaan met af keuring m elke trek van haar gelaat. Carlos leunde naar voren, waarbij züfi gezicht belangstelling en verwondering verried en nog iets anders, dat voor Stella ondefinieerbaar was. De dans eui- cigde eensklaps, toen de vroqw wegvlood van de fluiter, die op haar afkwam. Ter- lachte ook en kwapn nacjerbij, onweer staanbaar aangetrokken naar het scheen door de betovering van de muziek De glimlach op het gelaat van de fluitspeler verbreedde zich. Nu was de vrouw vlak bij hem, haar voeten trippelden vrolijk en de speler was blijkbaar zeker van naar want de muziek hield plotseling op au hij strekte beide armen naar haar uit. Maar de vrouw ontvlood hem en helder klonk haar spottende lach. Aan de andere zijde van het toneel, in 4e leofde. Dezelfde vreemde uitdrukking lag nog op zijn gezicht, maar was nu meer geaccentueerd en wat eerst onde finieerbaar was geweest, scheen nu als Je schaduw van vrees. Ze lachte bijna bij die gedachte en toen bereikte haar de stem van haar tante. —Ik m,ag die vrouw niet, Carlos. Ik vind haar dansen erg laag bij de grond. Deze manier van dansen Is In e!k gaan. Luister! Het applaus zwom aam. De waarheid van zijn bewering leed geen twijfel, maar Pilar Duero werd er niet dour overtuigd. —Dat zegt niet®, zei ze, populariteit maakt iets nog niet goed. Carlos lachte weer, gemakkelijker dit maal en hij wendde zich tot Stella. Wat denk jij er van Stella? Medamoisellc Fernay's dansen is in teressant, zeer interessant. Heb je haar wel eens eerder gezien? Een fractie van een ogenblik was Carlos stil merkbaar to war, toen antwoordde hij: Neen. nooit. Ze is volkomen nieuw voor Madrid en 'n .maand of vier geleden wac ze onbekend in Parijs. Ze..., Er werd op de deur van de loge ge klopt en Carlos stond op. Buiten stond uen bed'ende in uniform met een briefje. Carlos opende het en las bet. Het antwoord is „je", zei hij tegen de bediende en deze vertrok Carls verkreukelde het briefje in zijn hand en terwij! hli naar zijn zak tastte, nam hij zijn plaats weer in. met een peinzende uitdrukking op zijn gezicht. Hij deed geen poging om zijn laatste zin te voltooien en Stella, bezig met haar gedachten, drong er niet op aan. Het scherm ging weer op vOor een nieuwe dans en op hetzelfde ogenblik stond Carlo* uit zijn stoei op. Je wilt me zeker wel een ogenblikje excuseren, hè Stella? Ik moet iemand spreken over een aangelegenheid van belang. Hij wacht op me in de foyer. Stella knikte, zonder iets te zeggen en toen Carlos zich terugtrok, wendde ze zich naar het toneel. Mademoiselle Far- nay kwam juist op en haar ogen waren wederom op de loge gericht, ditmaal met iets van lachende spot erin, die, naar het Stella toescheen, voor haarzelf was bestemd. Ze trok zich een weinig terug in de schaduw en terwijl ze dat deed, raakte haar voet iets op de vloer van de loge. Ze keek omlaag on zag een klein propje papier. Intuïtie zei haar. dat het hec briefje was, dat Carlos had ontvan gen en zij bukte en raapte het op.. Ge drongen door een achterdocht, die ze zichzelf nauwelijks realiseerde, street ze het briéfje glad en las het. Het was geschreven in tamelijk slordig Frans. Beste Carlos. Had je niet verwacht mij, Lucille, hier te zien? Neen? Maar ik ben er toch en zeer verlangend je te spreken, ter stond. Na dg volgende dans? Misschien wil je niet komen om dat knappe meis je. dat bij je in de loge zif. Maar je moei komen. Ik heb je iets te vertellen, dat de zaak betreft, waarvan wij beide af weten. Als je niet komt maar je komt, omdat ilk je dat vraag, hè? Lucille". Een ogenblik keek Stella met ongelo vige ogen op het gekreukelde papiertje neer. toen mompelde ze bij zichzelf: Du« Carlos heeft gelogen. Hij heeft haar meer gezien. Hij is nu naar haar toe. Ze keek naar de vrouw op het toneel, die nu haar rol had veranderd en coqu- etteerde met de gehoornde man. Een ge- voel van walging vervulde haar. De voor- stelling had haar belangstelling volkomen verloren, behalve voor zover het de per soon van de danseres betrof. In gedach ten verzonken bleef ze zitten, haar niets* ziende ogen gericht op het toneel. HOOFDSTUK XVI Zoals Stella had vermoed, was Carlos naar de kleedkamer van de danseres ge gaan na ontvangst van haar briefje en terwijl hij een sigaret rokend, op haar gat te wachten, lag er een uitdrukking van angst op zyn gelaat. Voor hem was het briefje een dreigement geweest en slechts het feit, dat de noodzaak het ge bood, had hem er top gebracht, haar verzoek in te willigen. Hij tastte in zijn zak naar het briefje met de bedoeling het nog eens te lezen en bemerkte, dat hij het kwijt was. Een verwensing ont glipte hem, toen hij die ontdekking deed maar het verlies baarde hem niet al te veel zorg. Zelfs als hij het in de loge had laten vallen, was het nauwelijks waar schijnlijk dat Stella Zijn gedachten bleven steken bij dit punt door het opengaan van de deur en het volgend ogenblik huppelde de dan seres blozend en hijgend naar binnen. Carlos! (Wordt vervolgd). VRIJDAG 1# FEBRUARI. HILVERSUM t (301.8 M.) 7.00—34.00 NCRV. 7.00 Nieuwe; 7.18 Ochtendgymn.7.30 Gram.: 745 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gewijde muziek 8.45 Gram.; 9.15 V. d. zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Bariton en plano; 11.30 Gram.; 12.00 Koorconc.; 13.33 Metropole ork.: 13.00 Nieuws; 13 15 Mandollnemuzlek; 15.45 °ram;; H l" Fluit en plano; 14.40 Voordracht; 15.00 Gram-: 15.40 Voordracht; 18.00 Kamer kwartet; 16.30 Gram.; 17.00 Concertgebouw- kwintet, 17.30 Causerie in 't Fries; 17.45 Cau serie; 18.00 Gemengd koor; 18.15 „Niets voor niets", causerie; 18.30 V. d. strljdkr.; 18.00 Nteuws; 19 15 Regeringsutti.19.15 Oram.; 19 40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.: 20.15 Radio Phtlh. Ork. en solist 21.30 „Rond om de bevolkingsadministratie". causerie: 21.40 Populaire muziek; 22.10 Kamerkoor- 22.30 Gram.; 22.45 Avondoverdenktng; 23.00 Nieuws- 23.15—24.00 Oramoloonmuziek. HILVERSUM n (418 M.) TOO VARA 10.00 ÏÏ°vpho AVRO '«08 VARA- M.00 VARA. HA' MM VPHO' I50°- weiirberichten'- I'JJ °ram': «M Nieuws en ümrSÏÏrftV, w °r«el; as# v- vrouw; WatereU; 10.00 „Thuis' ?n zn 05 Morgenwijding; 10 20 Gram.; Hra.ite 6. vrouw; 10.45 Ptanoconc.tl.15 Voor aratftt; 11.35 Aocordeonork,; 12.00 Oram.: 12 30 Sportpraatje; 12.45 Gram 13 00 Nieuws; 1315 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.00 v d. vrouw 14.20 Gram.; 15.00 Litteraire causerie: is.» Kamerork. en soliste; 10 00 Gram.; 10'0 V rf jeugd; 17.00 Lichte muziek; 17.20 Muzikale causerie: 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitatie- ia <n Fluit en piano: 19.00 Denk om de lt d. Kwartet; 19.30 Causerie; 1945 Een radio- krabbel; 20.00 Nieuws; 20 05 Boekbespr.; 50 1ü Ptanoconch 20£0 Mensen aan het werk" klankbeeld, 21.00 Verzoekprogr. (gr.pl.); 21.25 Aetherforum; 21.85 Buitenl. weekoverz.; 2210 •w°ls Avor,ir„Jnlf;k23 90 ..Vandaag", ca'useiie; Kamerorkest 22 00 Nieuws; 23.15—24 o« RADIODISTRIBUTIE Hl: 7 VI. Br. «wis. 7.06 volksfkoren. 7.30 Kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8 mws. 8.05 eonc. 9 nws. 9.05 gram. 10 Eng. LP. n,ws. 10.10 v d! huisvr. n Andrew Fennej-, 11.30 v. d. sold. 11.45 White en ork. 12 VI. Br kin derkoren, 12.32 ork. Welffens. 13 nws. 13.15 Gerid Merterus. 14 Eng. H.S nws. 14.10 „Those you have loved". 15 Ka- ltmdtoorg gram. 16 Eng. L.P. „Stradivari Ordh.". 16.30 Leon en ork, 17 Kootw Djakarta. 18 Beromiinster „Red Millers". 18.30 VI. Br. v. d. sold 19 nws. 19.30 gram. 19.45 feuil. 19.55 filmmiuz 20 film- rovue. 20.15 omr. Symph. ark. (i. d. pau ze: Kunstkaleidosooop). 22 nws. 22.15 gram. 33 nws. 23.05—24 ev gram. RADIODISTRIBUTIE IV: 7 Lux, nws. 7.15 Bonjour te Monde". 7,30 Eng. H.S. Harold Smart 8 Fr. Br. -nws. 8.10 cone. 9 kodkpr. en kunstoverz. 9.10 symph.muz. 10 Lux. Ie Ménage en Musique (VI.). 10.30 NWDR Comiposities v. Bechrftann. 11 Eng. H.S.: v. d. sdholen. 11.30 White en ork. 12 NWDR cone. 12.30 Fr. Br. ..Mrs. Dale's Diary". 13 15 tlhe London Light Cone. Orch." 14 BBC North. Oreh. 14.45 v. d. kind. 16 v. d. vrou-w. 15 40 NWDR gevar. muz. 16.30 pauze. 16.45 Eng. H.S BBC Schots ork. 17.30 Fr. Br. v. d. zip- ken. 17.40 Jeanne Jaspar, 18 v. d. sold. Choir", 19 Sandy Maephereob. 19.15 18.30 Eng. L.P. Geraldo en „String Peadhey en Mayfair ork. 19.45 hoorsp. 20 Fr. Br. gev. pr. 20.30 Entg. L.P. „Up the pole", 21 BBC var. ork. 21.45 var. 22.30 zoeklicht. 28 nws. 23,1324 Sob la- gercompositie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4