Waterstofbom: geheimzinnige dreiging van ongekende kracht Kunstmatig zonneproces Morrison, de motor Franse Kamer gaat op vacantie Nederland der duizend daklozen helpt mee aan de opbouw Gemotoriseerd wagenspel Nog steeds grote vraag naar mijnwerkers Re clame mwm Maakt voor Uw zaak Huivering bij de gedachtedat het ooit werkelijkheid zou worden Geen „spookvliegtuig" boven Helgoland Episcopaat en emigratie Rond de Engelse verkiezingen Opruimer van Londens achterbuurten Partijen zullen rustig nadenken R.K. Militair Tehuis te Deelen Zeeuwse illegalen verraden Heeft liet rijdende theater toekomst? Groeiende toevloed van Duitse grensgangers DONDERDAG 9 FEBRUARI 1950 PAGINA Hoe het gaat Massa en energie Twee geheimen Herbert Stanley Morrison is niet de populairste, maar u'el de meest dynamische van de kopstukken der labourpartij. En in de huidige verkiezingsstrijd is hij de grote organisator en de drukst bezette spreker. Van hem werd door het partij secretariaat een non-stop spreekbeurtenreeks voor drie weken aangekondigd. Door heel het land heen zal hij niet minder dan tachtig maal voor hel kiezersvolk optreden. Hij is er de derde van de maand reeds mee begonnen. De motor is dus aangezet. Met vol gas. Voor hel overige heeft deze motor al sinds jaren op volle toeren gedraaid. Want Herbert Morrison is immers de man geweest, die de labourpartij organi seerde en daarna haar programma van nationalisatie ontwierp. Zeven jaar geëist tegen voormalig rechercheur HELPERS VAN DE DUITSERS VEROORDEELD VLIEGVELD MET EEN VLIEGTUIG Oorlogskentering en paarse stola. De Bisschop stond versteld De Paus ging voorop Hebben de vliegtuigonder delen het heter? EENMAAL FAILLIET BLIJFT FAILLIET OOST ZEEUWSCH-VLAANDE- REN KRIJGT GAS VAN SLUISKIL Zoon van een „bobby" Geen gemakkelijk man Een imponerende zelfverzekerdheid geeft Herbert Morrison een grote macht over zijn gehoor. Deze zelfverzekerdheid ontleent de voormalige Londense kruide- niersjongen aan zijn volledige beheersing van de problemen, waaraan h(j zich heeft gewijd. Alléén ongeschoolden (Van onze scheikundige medewerker) Als een schok ging het bericht door de wereld, dat de president van de Verenigde Staten opdracht gegeven had tot het fabriceren van de Water stofbom, of zoal» men ook zegt, H-bom, naar het teken H Hydrogenium) waarmee de scheikundigen waterstof aanduiden. Het was een geheimzin nige, angstaanjagende bedreiging. Iedereen vroeg zich af: „Wat is de H-bom toch eigenlijk? Hoe komt zij aan dat enorme arbeidsvermogen, dat zelfs dat van de bestaande atoom-bommen veelvoudig overtreft?" Irt het diepste geheim wordt er aan gewerkt- geen enkele officiële publicatie, die op technische bijzonderheden ingaat is tot nu toe bekend. Volgens de mening van ervaren atoomphysici echter zou de H-bom zijn energie ontle en aan een soortgelijk proces als waardoor onze zon haar warmte geeft, alleen gebeurt het op de zon in langzaam tempo en in de bom explosief. Van de aard van dit proces kunnen we ons aan de hand van het bijgaande fi guurtje enig idee vormen. Het proces begint links bovenaan. Een waterstnfkerr of proton H treft een koolstof kern C 12. Hierdoor ontstaat 'n stikstofkern N 13, die echter niet sta biel is en uit elkaar valt in een kool stofkern C 13 en een positief electron of positron (e). Nu treft een tweede proton de C 13 kern met het gevolg, dat deze °vf£gaat in een nieuwe stikstofkern N i4. Wordt deze weer getroffen dooi een derde proton, dan ontstaat een zuurstofkern O 15, diie echter instabiel is en zich spontaan ontleedt in een stikstofkern N 15 en een tweede positron e. Wordt nu de N 15 kern door een vierde proton getroffen, dan wordt de oorspronkelij ke koolstofkern C 12 teruggevormd en daarbij een heliumkern He 4 uitgesto ten. Het gehele proces van C12 tot C12 heeft er dus toe gediend om de vier protonen, genummerd van 1 tot 4, te verbinden tot een heliumkern. De twee vrijgekomen positronen v urmen weer nieuwe H-atomen omzetten in protonen en zo blijft het eenmaal begonnen pro ces vanzelf aan de gang. Het belang rijke is nu, dat de vier H-kernen samen mcer massa hebben dan de gevormde He-kern. Er is dus in het proces massa verloren gegaan en de grote vraag is nu: Waar is deze massa gebleven?" Hierop geeft een theoretische beschou-j wing van Einstein antwoord, die massa aequivalent stelt met energie Y0,®5))5 hem bestaat in de natuur deze betreK- king, dat overal waar massa verdwip.t ercens anders een aequivalente hoeveel heid energie gewonnen wordt. Le om rekeningsfactor is aldus, dat een duizend ste milligram massa overeenkomt, met 9 millioen kg. Meter, of in warmte uitge drukt, met ruim 20.000 kg. calorieën. D w.z. met een hoeveelheid warmte die nodig is om 200 liter water van 0 gr. tot 100 gr. te verwarmen. Als men rich nu even realiseert het minimale van de massa van één duizend ste milligram en het aequivalent ïn warmte in 30.001! kg. calorieën, dan krügt men een voorstelling van de energetische mogelijkheden bit het opbouwproces van atoomkernen uit protonen. Welnu, dit gebeurt in de H-bom. Al thans wordt er gewerkt volgens dit be ginsel. Er blijven nu twee geheimen van de H-bom over. Vooreerst, welke processen zal men gebruiken? Sommigen menen de opbouw van H tot heïium. anderen zeggen dat lithium met protonen overgaat in twee He-kernen onder aanzienlijk massaver lies; ook de „zware waterstof", het re cente isotoop van H, maakt een goede kans, maar in werkelijkheid weten het alleen de atoomgeleerden, die de toplei ding hebben bij de fabricage. Een tweede geheim is, hoe de bom technisch ingericht moet worden en hoe Hij tot ontploffing komen kan. Maar ook hierover is door de weinige bevoegden niets losgelaten. Maar één ding staat vast, dat als men er in slaagt b.v. een vorming van helium uit protonen te verwerkelijken, waarbij in een onderdeel van een se conde één gram massa vernietigd wordt, dit zou betekenen, dat er 20 milliard kg. calorieën warmte vrij zon den kunnen komen. Gedeeltelijk zou deze enorme hoeveelheid energie die nen om een temperatuurstijging van millioenen graden te veroorzaken en gedeeltelijk voor het wegslingeren van radio-actieve bijproducten die grote oppervlakten lange tijd onbewoonbaar zouden maken. We hebben zonder twijfel bewondering voor het genie van Bethe, die het kern proces op de zon formuleerde, we hebben ook bewondering voor de geleerden, die in het laboratorium dergelijke zonnepro- cessen weten na te bootsen, maar we huiveren voor de werkelijkheid, dat een dergelijk kunstmatig zonneproces ooit een deel van onze aarde zal teisteren. A. S. Naar in 'n deel onzer editie van gisteren gemeld werd, is in de buurt van Helgo land opnieuw een Duitse trawler door 'n vliegtuig aangevallen en beschoten. Er werd niemand gewond en geen schade aangericht. Het Britse ministerie van Luchtvaart deelde gisteravond mede dat een Lincoln bommenwerper van de R.A.F. Maandag oefeningen boven Helgoland heeft uitge voerd, waarbij doelen op de grond van uit de lucht werden beschoten. De be manning van de bommenwerper had hierbij een klein vissersvaartuig in de haven van Helgoland waargenomen, dat onbemand scheen. Volgens het ministerie was er geen sprake van, dat de bommenwerper het schip had aangevallen of zijn vuur op zettelijk op het vaartuig of de naaste omgeving had gericht. Desondanks kan men aannemen, dat het „mysterie" van luchtaanvallen op Duitse trawlers van uit „spookvliegtuigen" is opgelost.... In aansluiting aan hetgeen wij gisteren meldden, ontvingen wij van het bisdom Roermond nog de volgende officiële mededeling: De Nederlandse bisschoppen hebben contact opgenomen met het Canadees Episcopaat ter behartiging van de gees telijke belangen van de Katholieke Ne derlandse emigranten naar Canada. Be sprekingen hierover zijn gaande. Even tueel zal mgr dr. J. M. J. A. Hanssen, coadjutor van .de bisschop van Roermond, naar Canada gaan om met verschillende bisschoppen ter plaatse te spreken. Hfj is volkomen een selfmade man, he laas gehandicapt door het verlies van een oog. Hij verloor het reeds als jon gen, tijdens wat in de familie Morrison ,.een huishoudelijk ongeval" wordt ge noemd, maar waarover men niet gaarne spreekt. Veertien jaar oud moest hij reeds aan het werk, om mee te helpen de inkom sten van het gezin te vermeerderen. Herbert werd kruideniersjongen. Maar dit beviel hem niet, hij nam 'n baantje (Telefonisch van onze correspondent De Franse Kamer heeft gisteren de wet over de collectieve overeen komsten in laatste lezing afgewerkt na er uitdrukkelijk in te hebben op genomen, dat staking geen contract breuk is- De wet behoeft nu niet meer naar het Luxembourg terug. Zij werd echter aangenomen met 400 stemmen vóór, zonder tegen standers (doordat ook nu weer de te genstanders niet aan de stemming hebben deelgenomen en dat waren juist dc radicalen en de rechterzijde) zodat de wet tot stand ls gekomen uitsluitend door de stemmen van de communisten, de socialisten en de MUF. Men vroeg zich dan ook af, of die aanneming niet tot het vertrek van de radicale ministers aanleiding zou geven, iets wat dagenlang een dreiging is geweest. Men vernam, dat nog vóór de eindstemming minister Queille en de heer René Mayer namens de radica len naar minister Bidault zijn gegaan en met hem een lang onderhoud heb ben gehad over de gevolgen van de aanneming van de wet. Aangezien echter geen mededelingen zijn gedaan, maar er ook niets gebeurt is van die zijde, mag men aannemen, dat ook de radicalen er in toestemmen om het vraagstuk van de partijverhoudingen nog wat te laten bezinken. De Kamer heeft n 1. besloten tot 16 Februari vacan- 'ïe te nemen. In die tijd moeten de par tijen nu zelf eerst uitmaken, hoe zij tegen over het meerderheidsvraagstuk staan. Het algemeen vermoeden is, dat bij de terugkeer van de Nat. Vergadering er spoedig een oplossing zal moeten worden gevonden voor het samenstellen van een nieuwe meerderheid, aangezien anders het vraagstuk helemaal onoplosbaar wordt. De socialisten houden kort daarop hun congres en het is- vrij zeker, dat als de ministers dan niet in het ministerie zit ten, het congres zal besluiten, dat zij er ook maar uit moeten blijven, m.a.w. de partij opleggen in de oppositie te blijven. Voor 't ogenblik is er onder de socialisten nog enig streven om te beproeven ministerie niet geheel los te laten. het Zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van vier jaar voorarrest eiste (Ie officier van justitie van de Bijzondere Strafkamer van de Bossche rechtbank gisteren tegen de voormalige rechercheur van het Haagse Centraal Distributie Kantoor, de 63-jarige P. Abrahams, wie ten laste wordt gelegd, dat hij in Mei 1944 te Tcrncuzcn opzette lijk twee illegalen, Alphons Aarnoutse en Willem Voet, uit Hontenissc (Zeeland), die betrokken waren geweest bij de over val op het distributiekantoor te Klooster zandc, aan de S.D. zou hebben verraden. Beide mannen overleden in het voorjaar van 1945 in het concentratiekamp Neuen gamme. A. werd in eerste instantie door de Derde Kamer van het Middelburgs Bijzon dere Hof tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld, terwijl de eis achttien jaar luid de De Bijzondere Raad van Cassatie ver wees de zaak naar de Bossche rechtbank, waarvoor de voormalige rechercheur gis teren verklaarde onschuldig te zijn. In opdracht van zijn superieuren had hij indertijd rapporj opgemaakt van de overval in Kloosterzande. De S.D., die aanvankelijk in het duister tastte kreeg dit rapport in handen en naar aanleiding van deze gegevens en van het onderhoud, dat A„ die door Aarnoutse in vol vertrou wen van de toedracht van de overval op de hoogte was gesteld, met de S.D. had, ging de Duitse politie tot de arrestatie over. Ondanks de in het dossier aanwezige lidmaatschapskaart van de_ N.S.B. bleef Abrahams ontkennen ooit lid van de be weging te zijn geweest. De raadsman be pleitte onmiddellijke invrijheidstelling, omdat hij opzet niet bewezen achtte. Hij meende, dat het beroep op overmacht, door Abrahams gedaan, op zijn plaats was. Op 21 Februari volgt de uitspraak. De 45-jarige A. Velthuis uit Amster dam werd wegens zijn optreden tegen Joodse landgenoten bij de Zentralstelle für Jüdische Auswanderung door het Amsterdams B. G. tot de doodstraf ver oordeeld. Voor de bijz. raad van cassatie verklaarde V. dat hij verschillende per sonen tijdens de bezetting heeft geholpen. Deze verklaring werd ten dele juist be vonden, in verband waarmede de proc.- fiscaal tot levenslang concludeerde met welke straf de raad zich verenigde. De 40-jarige marechaussee W. Oskam uit Middelharnis, door zijn jacht op on derduikers en illegale werkers beter be kend als de „schrik van Goeree-Overflak- kee", werd door de raad tot 13 jaar ge- vangenistraf veroordeeld. Het Haags BG. had hem een gevangenisstraf van 20 jaar opgelegd. Tegen de uit Hol2kirchen afkomstige kantoorbediende W. Symons, die deel nam aan de Duitse invasie in ons land, eiste de proc.-fiscaal bij de raad 14 jaar gevangenisstraf met aftrek. S„ die van oorsprong Nederlander is, werd door een bijz. gerechtshof aanvankelijk tot de doodstraf veroordeeld. Bij hernieuwde behandeling kreeg hij echter 11 jaar R.W.I. met aftrek. (Van onze speciale verslaggever) We gingen .naar Deelen om het R. K. Militair Tehuis te zien. Wanneer U Deelen nog niet kent als Technisch Opleidingscentrum van de Le- eerluchtmacht, herinnert U het zich mis schien nog uit de tijd van de roemruchte '(en beruchte) autodump. Een goed uur gaans van Arnhem, midden op de Ve- fuwe bouwden de Duitsers onder de oorlog een van hun grote luchtmacht bases tegen Engeland Verspreid rondom de lange, brede startbanen, die dwars over de hei lopen, staan nog in groepen de voormalige Duitse leg rakKen en -bureaux, gecamoufleerd ais woonhuizen, streng en oerdegelijk eer maans bouwsel. Na de oorlog wc? vliegveld een autodump en toen n waai rondom do liquidatie was gen deed andermaal het grijsblauw van luchtmacht zijn intrede. Er is echter op héél Deelen slechts één luchtwaardig toestel en dat toestel is nogmotorloos: tussen half teerde en half gedemonteerde Har vard's. Tiger Moth's, Spitfire's en Mit chell's staat in een hangar naméiiJK een klein eenpersoons zweefvliegtuig!6' dat in het seizoen op het dichtbij ge legen Teriet wordt gebruikt. Wie echter uit het bovenstaande con cluderen zou, dat de huidige bezetting van ongeveer 2500 man (600 marine, rest L.S.K.) allemaal duimen zit te draaien rond dat éne zweefvliegtuig, heeft het mis. Er wordt behoorlijk poot-aan gespeeld. Maar het was niet de bedoeling, om U veel over de opleiding en het werk van de in Deelen gelegerde troepen te vertellen. Ons intrigueerde ditmaal slechts één probleem: dat van de vrije tijdsbesteding gezien in het kader der geestelijke verzorging. En voor dit onderwerp vindt men een gul en zeer hartelijk prater in de per soon van de aalmoezenier, Pater C. Aar den S.C.J. Deze hardwerkende, geen hei lige huisjes ontziende Brabander heeft bergen zorgen: zijn „parochie" telt onge veer duizend man, want van de 40 of ficieren. 200 onderofficieren en meer dan 2000 soldaten, thans op Deelen gelegerd, zijn er 43% R-K. „Vooral die Marine-jongens, eigen lijk te groot voor een korte-, en te klein voor een lange broek, zijn heel moeilijk. Die jeugd heeft nog net de oorlogskentering meegemaakt, en zo lang ze coder de veilige hoede van de ouders verkeren, komen de morele kneuzingen niet zo aan het licht, maar nauwelijks staan ze hier op eigen be nen, dikwijls onder „protectie" van veel oudere en „ervarener" vrienden, of het loopt mis „Bijna avond voor avond heb Ik bezoek van jongens en dikwijls gaat de laatste pas tegen jén uur 's nachts weg. Soms komt er een schoorvoetend de kamer in, en zegt: „Xk dacht ik moest die pater maar wat gezelschap gaan hemden, die zit zich toen maar ongelukkig te verve len". Dan hoor je eindelijk na vee) om haal en gehakkel: „Pater, ik wou wel eens biechten, 't Is een paar jaar geleden geloof ik". „Soms ken je die jongen z'n milieu, dikwijls helemaal de slechtste katholie ken niet, maar hier, met die lange avon den zonder toezicht, zo jong op eigen lijk huis, waar men steeds da aalmoeze- tenen. Ik zou U staaltjes kunnen vertel- nnnLeilrd a^v°rten, 8estuurd er, er is ge confereerd. Die aalmoezenier heeft niet hplf? 6n\ het is "harde" en hij ze<m waarN2»12 ilard 0n on§enadig 'ie- chfers en t ,°P st°"d. Hij is zelfs met gaan en rit, n- naar dê Bisschop ge- eerst 1 Blsa6hoP kon en durfde het eerst niet geloven. vendaonfn bittere noodzaak van geloofs Ict?e-Deèhf en Z6delijk verval is de deze actio" ontstaan en degenen die bij hun namor, v°orSingen behoeven achter commerita™: WerkelÜk geen aanvullend Daar was z. H. de Paus, die voor i CZf. Zaa'{ "Ban alle medewerkers de tare troost van Zijn Apostolische Zegen verleende». 70als Hij i„ een persoonlijk schrijven meedeelde. Bo- ien was dit schrijven vergezeld van een cheque, groot 10.000. Daar was onze Kardinaal, die 25.000 schonk en alleen de hemel mag weten boven hoeveel andere zeer dringend om een oplossing vragenae noden hij dit leger amp Deelen prioriteit verleende. derland, ZT'een^ Bissch°ppe.n van, ,Ne" stelden wjl bedrag ter beschikking f,na on^e collega's van „De taak zich met vurig élan op de te' makend611 "de honderdduizend" vol v.Gth°t,?n,de0ls dank zij de mildheid van MMonnN?elderland "in de eerste 100-000 bij elkaar, zodat men thans be- sc over de middelen om vier stenen t e.n, een dak (in constructiebouw) n; 2„. n; er waren giften in natura 0 stenen, er kwam beton, het schilderwerk werd toegezegd, maar de installatie, vloeren en verwarming inbe- nnnZUlle" 'aaR geschat, nog zeker f 120.000 gaan kosten. Daar komt het Tehuis"....» zei de Aalmoezenier en wees naar wat dennen en hei. Yij. 'ladden allerlei mededelingen ge- !Y'er de 14 technische scholen s°P Deelen zijn onderge- ri ir ri^3n ®8tuigmonteur via radar- deskundige tot bankwerker en parachu- sXgWseteke0n 'in'dJ0en b'eVen WiJ plot' senng steken in déze paradox: Hoe is het in 's hemelsnaam mogelijk, dat een gemeenschap, wij allen, zóveel kosten en moeiten, zóveel vernuft en fan tasie opbrengt voor een verzameling technische wonderen, terwijl men tege lijkertijd rustig accepteert, dat ónder „materiaa. dat tienduizendmaal en nog eens tienduizendmaal méér waard is, rus tig aan z n lot wordt overgelaten. In feMe is er zelfs geen vergelijking mogelijk: aan de ene kant worden de technische instrumenten (accourd de meest verfijnde, de meest kostbare) met de uiterste zorg omringd ander zijds moet één man vechten voor een kleine „hangar" waarin mensen kun nen schuilen. Men vraagt voor Deelen een R.K. Mi litair Tehuis, waar wat gezelligheid te vinden is, waar behoorlijk toezicht kan worden uitgeoefend, waar althans een behoorlijk „surrogaat" is voor het ouder nier kan aantreffen en zeker gelijkge stemden Tot nu toe bestaat er op Deelen slechts die éne kamer van de aalmoezenier, een kapelletje, dat vroeger voor kolenbunker diende, maar dank zij „alle-R-K.-hens" momenteel, hoewel zeer klein, tóch de voot is en nog een ander zelfgebouwd ka pelletje bij de Radio Radarschool, zo mo gelijk nog kleiner. Dat is alles. En voor de vliegtuigonderdelen is er méér „comfort!". Het is niet onze gewoonte om vanaf deze plaats een beroep te doen op uw milddadigheid. Waar het déze zaak be treft, vermelden wij bij uitzondering vol gaarne eengironummer: Juist: het gironummer van aalmoezenier C. Aar den, R.K. Militqir Tehuis, Vliegveld Dee len (Arnhem) 531430. In een faillisementszaak tegen zekere V. te Arnhem was in cassatie de stelling aangevoerd, dat indien pij de behande ling in hoger beroep de schuldeiser, die het faillissement heeft aangevraagd, zien alsnog bevredigd verklaart, de failliet verklaring niet kan worden gehandhaafd. De Hoge Raad heeft nu bepaald, dat de rechtstoestand van faillissement, welke ook de rechtspositie van de andere schuldeisers bepaalt, niet geacht kan worden alsnog ter beschikking te staan van de schuldeiser, die hem bevoegde lijk heeft uitgelokt. Het desbetreffende beroep heeft de Hoge Raad dan ook verworpen. Naar verwacht wordt, zal omstreeks het midden van Maart de cokesfabriek te Sluiskil de productie van gas hervatten. Plannen zijn thans ontworpen om van ongeveer begin Mei van dit jaar af de gasvoorziening van geheel Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen te doen geschieden door mid del van het gas dezer fabriek. De gas fabrieken te Hulst en Axel zullen dan de productie stopzetten en alleen nog ge bruikt worden voor de distributie van het gas. De Rubber Cultuur Mij. „Amsterdam' heeft geproduceerd in Januari 1950 96: ton rubber (Jan. 1949 591 ton), 2S22 tor, palmolie (1568 ton) en 776 ton palmpit- ten (424 tor.). als telefonist aan. Dat gaf meer vr(je tijd. Een tijdlang bediende hij de telefoon met een welluidend: „Hallo, u spreekt met Whitbread Co., de grootste bier- bottelaars ter wereld". Tegenwoordig prefereert hij Schotch In zijn vrije tijd studeerde Herbert en als bij maar enigszins kon, woon de hij een zitting van ie gemeenteraad bij. Aldus kwam hij in de politiek te recht. Hij sloot zich aan bij de pas gevormde Londense afdeling van de labourpartij en werd er betaald secre taris van, tegen een pond per week. Zijn organisatie-talenten deden hem op de voorgrond treden, ofschoon van zijn persoonlijkheid geen grote aan trekkingskracht uitging. Maar zijn op gang naar de hogere rangen voltrok zich gestadig. In 1923 werd hij in het parlement gekozen en in het tweede iabour-kabinet was hij minister voor het transportwezen. Morrison's eerste daad was toen, de verkeersregels duchtig te herzien. Hij was niet voor niets de zoon van een „bobby". Maar die Londense „bobby is het toch nooit met de politieke idealen van zijn zoon eens geweest Hij was en bleef een doorgefourneerde „Tory Als hoofd van de London County Council zette Morrison zich aan de taak, Londen's achterbuurten op te ruimen en hiermede verwierf hij zich grote ver diensten. Hij liet parken aanleggen en nieuwe woningen bouwen. Al die nieu we woningen, voor arbeiders bestemd, kregen badkamers, in dergelijke huizen voor Engeland iets geheel nieuws. Door zijn bekwaamheid in theorie en practijk verschafte Herbert Morrison da labourpartij een goede naam. Sinds bij op de voorgrond was getreden, konden ae tegenstanders niet meer zeggen, dat de Engelse socialisten slechts theoretici waren. Aanvankelijk was het stadsbe stuur zijn specialiteit, maar later strek te zijn belangstelling zich naar het ge hele regeringssysteem en de administra tie der regeringsdiensten uit, waarin hij overal een nieuwe geest bracht. Had hij dertig jaar geleden een arm zalig partijkantoortje, dat slechts zei den uitgebezemd werd, thans staat in zes grote kantoren 'n keurig bureau altijd voor hem klaarin het Lager huis, in Whitehall, in het kantoor van de plaatsvervangende minister-presi dent. in het gebouw van de London County, het z.g. Transporthuis en in het hoofdkantoor van de labourpartij. Zijn talrijke functies worden be kroond door die. welke deftig getiteld is: „Lord President of His Britannic Majesty's Most Honorable Privy Coun cil". Onder de talrijke terreinen, waar over zijn supervisie gaat. bevindt zich ook dat van de atoomenergie. Herbert Morrison koestert grote belangstelling voor wetenschappelijke problemen en zijn grote voldoening schuilt in het houden van voordrachten voor weten schappelijke verenigingen. Herbert Morrison is candidaat voor Lewisham en daar zal h(j zijn verkie- zingstournée besluiten met een laatste spreekbeurt op een massa-bijeenkomst, waar ook Ernest Bavin het woord zal voeren. In Engeland hebben velen zich afge vraagd, waarem Aneurin Bevan. de uiterst welsprekende minister voor volksgezondheid, niet als motor van de verkiezingscampagne voor de labours fungeert. Hij is op een zijspoor gezet. Waarom, daarover laat de labourpartij zich niet uit. Herbert Morrison is in zijn fractie geen gemakkelijk man. Zelfs zijn samen werking met Bevin gaat nogal streef. Men heeft hem wel eens van dictato riale neigingen beschuldigd. Toen liet hij in de scholen van Londen een karton ophangen, met daarop gedrukt: „de on derwijzer heeft misschien ongelijk, denk daarom ook zélf na". Hij beschouwde dit ais het beste bewijs voor zijn anti-dicta toriale opvattingen Zijn devies is: deze nieuwe tijd heeft nieuwe mensen nodig. Ongetwijfeld een behartigenswaardige wenk. Het schijnt Frankrijk te zijn, dat de eer heden zoals gebrek aan accomodatie in verdient het wagentoneel in de theater- de provinciale toneelzaaltjes en de verre geschiedenis te hebben geïntroduceerd. In reizen de toneelliefhebbers in de pro- de late middeleeuwen heeft het wagenspel er een grote bloei beleefd; dagen achter een stond de toneeiwagen op markt of plein en het publiek dromde rond het rijdende toneel om in vrome aandacht de mysteriespelen te volgen. Het toneel was toen zeer populair; er moeten steden ge weest zijn waar een 50.000 mensen de voorstellingen bijwoonden. Zulk een centrale plaats heeft het hui dige toneel niet meer, en het wagenspel leefde nog slechts voort als een rariteit, bij de gratie van lustrumvierende studen ten of eeuwfeest-herdenkende stads- comité's. Totdat, enige maanden geleden, een Engels initiatief voor het wagenspel, in de moderne vorm van een gemotori seerde schouwburgcolonne nieuwe pers pectieven opende. In Engeland kennen de toneelgezelschap pen namelijk dezelfde moeilijkheid als bij ons: zij concentreren zich op de grote ste den en kunnen door allerlei omstaifdig- Speelgoedauto's lijken deze miniatuur-ontwerpen voor de rijdende schouw burg, zoals die binnenkort in Engeland zal rondreizen. (Van onze correspondent). Nog nooit hebben in de geschiedenis van de Nederlandse mijnindustrie de Limburgse mijnen kompels van verschil lende pluimage in haar pijlers gehad, als sinds de bevrijding het geval is. Vele categorieën nieuwe arbeidskrachten heeft men moeten aantrekken om de gelede ren van de goede oude, maar helaas te kleine, mijnwerkersstam in Zuid Lim burg te versterken. Na de oorlog wer den aan het kolenfront eerst politieke delinquents aan het werk gezet. Zij werden gevolgd door enkele groepen Po len, onder wie zich overigens niet al leen Polen, maar ook D.P.'s uit de Bal- tische Staten, Tsjecho-Slowakjje en an dere landen bevinden. Intussen zette men in heel ons land, en zelfs op zee onder gedemobiliseerden, wervingscampagnes op touw om te trachten onder de in heemse bevolking meer interesse te wek ken voor het weliswaar zware, maar ook goed betaalde werk in de Limburgse mijnen. Toen desondanks nog steeds een groot tekert bleef bestaan, zag men zich genoodzaakt om helemaal in Italië een oplossing te zoeken voor het personeels probleem van Nederland'» voornaamste industrie. Tenslotte is men thans bezig om als jongste groep nieuwe kompels Duitse grensgangers te werk te stellen in enkele mijnen. En ondanks ai deze campagnes zjjn er nog altijd ongeveer tweeduizend plaatsen open in de kolen- pijlers Intussen vloeien dé groepen, die tot dusver hun intrede deden in de mijn streek, weer geleidelijk af. Het sterkst is dat natuurlijk met de politieke delin quenten het geval. Alleen degenen, die tot méér dan vijf jaar werden veroor deeld. zijn nog over en ook voor de mees ten van hen loopt de straftijd ten einde. De Rijkswerkinrichting te Terwinselen is dan ook reeds opgeheven en wordt thans verbouwd tot woongelegenheid. Een gedeelte van de Polen trok terug naar de D.P.-kampen in Duitsland in de hoop vandaar naar Amerika te kunnen emigreren. Het eerste contingent Italia nen, ongeveer zeventig man, heeft er reeds een jaar op zitten, zodat zijn con tract geëindigd is. Van dit contingent keerde een gedeelte terug naar het zon nige Zuiden. Anderen tekenden opnieuw voor een jaar. Men verwacht, dat het merendeel van de jongere contingenten dat ook wel zal doen. want de meeste Italianen zijn naar de mijnstreek geko men met de bedoeling er twee jaar lires te sparen. Intussen heeft men geen plan nen om nog meer Italianen te werven. Alleen het getal der Duitse grensgan gers vermeerdert zich nog. Speciaal de laatste maanden verloopt hun tewerk stelling vlot. Eigenlijk werd reeds een jaar geleden voor Duitsers de mogelijk heid open gesteld om in de Limburgse mijnen te werken. Aanvankelijk verliep deze tewerkstelling echter zeer stroef, daar de aspirant-mijn wérkers wel zes a zeven weken moesten wachten, voor zij een pas kregen. Naderhand werd de wachttijd belangrijk verkort, terwijl men ook faciliteiten verleende, door de grenskantoren te Haanrade en op de Locht onder Kerkrade, welke sinds het begin van de oorlog gesloten waren ge weest, open te stellen voor deze arbei ders. Momenteel maken ongeveer twee honderd Duitsers, van wie de meesten slechts even over de grens wonen, van deze mo "lijkheid gebruik. Hun aantal groeit thans met de dag. Ook deze categorie bestaat uit onge schoolden. want geschoolde mijnwerkers krijgen van de Duitse autoriteiten geen toestemming om in Nederland te werken, die kan men ginds even goed gebruiken. Alleen werklozen komen in aanmerking^ Hun tewerkstelling geschiedt door het Gewestelijk Arbeidsbureau Heerlen, dat in samenwerking met de Duitse arbeids bureau^ zitdagen houdt in de Duitse grensstreek. Driekwart van deze grens gangers is ondergebracht bij de mijnen Laura en Julia te Eijgelshoven, die in verband met hun ongunstige ligging vlak tegen de grens aan wel het meest van alle mijnen om arbeidskrachten ver legen zitten. De overigen zijn te werk ge steld op de Domaniale Mijn te Kerkrade. Binnenkort zal eveneens de Willem Sophia te Spekholzerheide worden inge schakeld. Ten behoeve van deze mijn zal het Gew. Arbeidsbureau Heerlen voortaan ook zitdagen houden in Aken, waar dit tot dusver niet gebeurde. De aspirant- grensgangers worden eerst onder de loupe genomen door de politie-autoriteiten, want men wil voorkomen, dat onbetrouw bare elementen de grens over komen. Een bijzonder voordeel van de tewerkstelling dezer Duitsers is wel, dat zij geen huis vestingsmoeilijkheden en geen grote on kosten met zich meebrengt. De aanmelding van gegadigden voor de mijnen uit het binnenland is thans iets beter, dan zij geweest is, maar daar is dan ook alles mee gezegd. In tussen kan wél onder de jeugd van Limburg een groeiende belangstelling voor de Ondergrondse Vakscholen, de opleidingscentra der mijnen, gecon stateerd worden. Uit. Midden- en Noord-Limburg hebben zich dit jaar zóveel leerlingen gemeld, dat men op de staatsmijn Maurits zelfs candidaten heeft moeten afwijzen. De opleidingen der andere mijnen staan er nog niet zo goed voor, toch neemt ook hier het aantal aspiranten toe. Dit is wel zeer verheugend, want van de O.V.S.'ers zullen de mijnen het in de toekomst voornamelijk moeten hebben. Zij bie den de beste waarborgen voor een re gelmatige aanwas van de mijnwerkers- stam. Niet voor niets besteedt men aan de opleiding van deze mijnwerkers-in- de-rtop dan ook zoveel zorg, dat zij modelmij nvyerkers beloven te worden. vincie'niet behoorlijk bedienen. Een Brits gezelschap „The Century Theatre" heeft daarom een plan ontwor pen dat deze moeilijkheden ondervangt. In een der jongste afleveringen van het maandblad „Kunst en Kunstleven" troffen we een uiteenzetting over de aard van deze plannen aan, waaruit we hier een en ander overnemen. De gemotoriseerde schouwburg zal be staan uit vier voertuigen, die elk afzon derlijk kunnen rijden, maar waaruit men als ze naast elkaar staan, door het openklappen der zijwanden één ruimte zal kunnen construeren. Deze ruiirr.e omvat een toneel van 9 M. breed en 6 M. diep en een zaal waarin 225 perso nen een zitplaats hebben. De hierbij gereproduceerde foto is genomen naar een maquette waarbij men gedeelten van de zijwanden en het plafond heeft weggelaten om het interieur te tonen. Het toneel zal permanent voorzien zijn van alle benodigdheden. Er zullen kleedkamers zijn met wastafels en dou ches voor twaalf actrices en acteurs, en bergruimte voor costuums, requisie.en en decors. De toeschouwers zullen zitten op comfortabele, opklapbare stoelen, ge plaatst op een oplopende vloer. Het ge heel wordt electrisch verwarmd en ge ventileerd. Karavaan De acteurs zullen met het theater mee reizen. Voor dit doel zijn een soort woon- wagens beschikbaar die met ae toneel karavaan mee gaan. Voor elk lid van bet gezelschap is een zit-slaapkamer gepro jecteerd en voorts rijden ook nog een eet- wagen, een keuken, een badkamer en een kantoor in de karavaan mee. Een voorhoede van twee personen reist de troep vooruit en treft de noodzakelijke regelingen voor de colonne zich.in het dorp of de stad nestelt. Het eerste reizende gezelschap want The Century Theater maakt ernst met de plannen en verschillende wagens zijn reeds voor het gebruik gereed zal bestaan uit acht actrices en acteurs, een technicus met assistent, een kok en een zakelijk lei der. Alles tezamen genomen zal de co lonne bestaan uit dertien traillers, drie tractoren en een auto. En de financiering? Bevoegde reken meesters hebben een berekening gemaakt van de onkosten en van de inkomsten bij een gemiddelde entreeprijs van 212 shil ling (wat voor Engeland erg laag is). Ze zijn tot de conclusie gekomen dat er zeer zeker de mogelijkheid van een voordelig saldo aanwezig is. Zo zal dus binnenkort de gemotoriseer de theatercolonne door Engeland toeren en het Britse publiek, dat zeer veel van het toneel houdt, zal ongetwijfeld dankbaar de resultaten van dit initiatief accepteren. Of een dergelijk plan ook in Nederland uitvoerbaar zou zijn? We geloven stellig dat de mogelijkheidheid bestaat. Alleen ls het de kunst om een gezelschap te vin den dat zich voor zo'n vrij avontuurlijke onderneming beschikbaar stelt. En dan denken we aan een ander plan, een oud plan, waarover ook wij reeds meermalen geschreven hebben. Het plan n.l. om een groep afgestudeerde toneelschoolleerlingen om te smeden tot een jong, fris gezelschap met een eigen stijl, een soort Nederlandse „Young Vic". Zou een dergelijk gezelschap inderdaad worden gevormd, dan zou zo'n troep, onder goede leiding het land rondreizend in een „gemotoriseerde schouwburg", een prachtig arbeidsterrein kunnen vinden naast dat der grote gezelschappen. Was juist het vinden van werkgelegen heid niet het voornaamste bezwaar tegen de oprichting van een Nederlandse „Young Vic'?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5