Finse vrachtvaarder vergaan voor Hollandse kust Schip sloeg lek op de Haaks gronden Succes van recherchewerk Ook elders zwaar weer voor schepen en bemanningen Het spookte boven het Kanaal Gezinsverzorgsters zwermen uit Lewis beveelt mijnwerkers de arbeid te hervatten DE VASTENWET r Wind deed opnieuw op zee en thuis velen heven Tol betaald Nederlandse legercommandant waarschuwt Maandag 13 Februari 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Elf mannen niet teruggevonden S.O.S. vonkt over zee Roofoverval te Amster dam opgehelderd Treinramp in Frankrijk Prachtig apostolaat in ons diocees Zandscliip zonk in Zwartewater Beperking groenten- import in Engeland Diamant gevonden in Suriname Voor 12 millioen aan juwelen gestolen Busramp in Japan C WEERBERICHT Terwijl de koude, winderige Zondag ontwaakte, heeft zich op de Haaksgronden ten Westen van Noord-Hollands Noord- en Texels Zuidpunt, een verschrikkelijk drama afgespeeld. Het oude Finse stoomschip „Karhula", dat geladen met houtpulp op weg was van het vader land naar Zuid-Frankrijk, ging daar in de golven ten onder. Een nieuw slachtoffer in de lange rij der ongetelden, die de Noordzee zich koos. Tien Finse schepelingen en een verstekeling van dezelfde nationaliteit sleurde het schip met zich in de diepte. De reddingboot „Dorus Rijkersuit Den Helder redde 18 op varenden, die zich, zij het met uiterste krachts inspanning, in een sloep in veiligheid hadden kunnen stellen. Drijvend op zee Wat is er gebeurd Er was in de nacht van Zaterdag op Zondag wel niet bepaald een vliegende storm maar de windkracht varieerde toch van 8 tot 9, wat, vooral op deze dui velse Haaksgronden geen pretje is. Aan veilige wal Twee man bleven thuis Een peulschilletje Van boven de zee Oude schepen Meer hulp Daders en medeplichtigen gevat Militairen in Indonesië, die krijgstucht negeren KUSTGEBIEDEN hevig geteisterd Taf vin Van 120 km Per uur' muren en daken hadden Maas stond hoog Spoedig nieuwe vondsten te wachten Cacaocultuur weer in opkomst EENPARIG VERZET DER STAKERS In een belangrijk, tot luisteren dwingend schrijven heeft het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland gisteren de gelovigen krachtig aangespoord de vastentijd opnieuw ernstig-fe beleven. De ernst werd ook duidelijk gedemonstreerd in de krachtige bepalingen welke zijn vastgesteld. Het gewichtig document publiceren we in zijn geheel op pagina 5. VLIEGTUIGEN BOVEN SCHIPHOL De verwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en nu en dan harde Zuid-Westelijke wind. Later krachtige tot matige wind, draaiend naar Noordelijke richtingen met wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Iets kouder. Dinsdag 14 Februari: zon op 7.58 uur, zon onder 17.51 uur; maan op 7.26 uur, maan onder 14.30 uur. NIEUW DAMSCHE URANT (Van onze verslaggever) evenwel werkte inmiddels door. Men moet goed begrijpen, wat het betekent, wanneer een massale hoeveelheid hout pulp de ruimen borgen 3000 gewichts- tonnen langzaam maar zeker nat wordt. De massa wordt dan, ook lang zaam maar onweerstaanbaar, groter en breekt alles, wat haar wil tegenhouden. Op zeker moment is dan ook een luik open gesprongen en om ]tWa^. gen is het gehele schip doormidden „é- b DeCene helft Verdween terstond in de diepte, de andere met de stuurhut bleef nog even drijven. In de loop van deze bedrijven hadden intussen verscheidene leden van de be manning de sprong gewaagd en zich m de ijskoude kee de red dingsloep ronddobberde. De een werd nn spoedig opgenomen, voor een ander duur- °P de het we een uur, maar in het geheel ditzelfde moment edhter verliet^de^Dorus slaagden 18 man erin veiligheid te vin- Om 6.20 uur hoorde de havenwacht van Den Helder S.O.S.-seinen op de 182 meter noodgolf. Even later werd hij op gebeld door Radio Scheveningen, dat ook had geluisterd en dezelfde seinen had opgevangen. Op 52 graden 59 minuten 40 seconden Noorderbreedte en 4 gra den 15 minuten Oosterlengte, tien mijl ten Zuidwesten van lichtschip Texel was het Finse s.s. Karhul-a in nood. Het schip deeMe mede, dat het slagzij maakte aan bakboord en zich in zeer benarde positie bevond. De toestand werd snel slechter. Om 7 uur volgde de mededeling, dat de slagzij sterk toenam en dat de ma chines stopten. En om 7.20 uur werd weer een S.O.S. uitgezonden met het bericht, dat de Karhula nu ongeveer veertig graden overhelde en dan „Wij verlaten het schip". Daarna hoorde men niets meer. Op Rijkers de haven van Den Helder op zoek naar het rampspoedig vaartuig en de schipbreukelingen. Voorzover de gegevens strekten had men een tocht van 13 mijl voor de boeg, hard tegen wind en ree in. En dan was het nog een kwestie van geluk öf en hoe snel men de ge- zochten zou vinden, want de marconist van de Fin had ook geseind, dat het schip op de felle Westenwind afdreef in de richting van de kust. Gelukkig echter kwam een Mitdhellbommenwerper van de Marine Opsporingsdienst van Valken burg te hulp en zo kreeg men tegen 10 uur contact met de sloep van de Karhula. De mannen, die zich aan boord daarvan bevonden, konden spoedig en veilig op de reddingboot worden overgenomen. En toen begon het zoeken. Urenlang tot over twaalven heeft schip - per Bot mét zijn mannen de kolkende zee afgespeurd of men nog een spoor kon ontdekken van een der mannen aie nog werflen vermist. Vergeefs, geen. le vensteken werd meer op de gekuilde golven waargenomen. In de loop van de nacht constateerde de bemanning, dat de lading doordat ze nat werd, ging werken. Het schip was door enige oorzaak lek geslagen en ging overhellen. Het was toen omstreeks vier uur. Door het leeg pompen van de tanks aan de overhellende zijde, trachtte de kapitein -het schip meer stabiel te krijgen, maar hoe men ook pompte, de helling bleef. Daarop gaf de kapitein, aan de marconist opdracht noodseinen uit te zenden en toen een goed uur later de slagzij plotseling zo groot werd, dat het schip elk ogenblik dreigde te kapseizen, besloot men in de boten te gaan. De mannen zagen echter slechts kans er een te strijken. Dit was de sloep aan bak boordzijde, die men, met drie man be mand met de uiterste inspanning in het water heeft weten te krijgen. Anderen, onder wie ook de kapitein, sprongen overboord en konden na verloop van tijd in de sloep worden getrokken. De mees ten van de opvarenden bleven op dat moment echter nog aan boord, omdat het een uiterst hachelijke onderneming lees in die wild kokende golven de kleine reddingboot te bereikgn. Dan, terwijl de mannen vertwijfeld over het dek liepen, kwam eensklaps een straal van hoop: een Nederlands vliegtuig scheerde laag over de „Kar hula" heen: men had hun noodkreten dus gehoord op de wal. De steeds natter wordende lading den nn dit bootje. Van de overigen weet men mets. Het was aanvankelijk nog maar half licht; al-les speelde zich in een verschrikkelijke verwarring af en de zee was zo woelig, dat men eenvoudig niet heeft kunnen zien, waar zij gebleven zijn. Zestien van de geredden behoorden tot de bemanning, onder hen waren twee Duitsers, de overigen waren Finnen. De andere twee waren verstekelingen, die zich aan boord in de bunkerruimte had den verborgen. Een derde verstekeling evenals zijn beide makkers een Fin is met tien leden van de bemanning om gekomen. Het moet voor allen wel een lugubere ervaring zijn geweest, toen mid den in de verschrikking van het ten on der gaan plotseling drie onbekende man nen, geheel zwart van stof en kolengruis uit de bunkers kwamen opdagen. Toen het zoeken van de Dorus Rijkers almaar vergeefs bleef en men de hoop m-oest opgeven, dat nog meer schipbreu kelingen zouden kunnen worden gered het liep inmiddels naar half een- heeft men in Den Helder de reddingboot ^Omstreeks twee uur 's middags arri veerde de boot weer in de haven, waa. hm derden belangstellenden haar op wachtten Verkleumd en verslagen kwa men de mannen, die het drama hadden overleefd op de wal. De meesten in kle ren en op klomp-en, die ze op de „Dorus Rijkers" hadden gekregen. In hotel .Het wapen van Den Helder groepten ze wd dra zonder uitzondering om de heetge stookte kachel en hier kwamen ze e lijk na de lange uren van durende merrie weer tot zich zelf. Na een wa maaltijd volgde een bad op het W schip van d-e Marine en tenslotte een zoek aar. een kledingmagazijn. Het waren ge-heel andere mannen, nadien het hotel weer binnenstapten, zat weer leven in en zelfs een bee j branie. Behalve de kapitein, die 4U waren het allen jonge mensen. De Jona ste geredde was een 17-jarige dekjonge de anderen varieerden van 20 tot 24 jaar. Een groot deel van hen maakte zijn ste zeereis. Een van hen vertelde ons, dat. de „Kar hula" in Hangö pulp had geladen, die be stemd was voor Port St. Louis du Blanc, een haven bij Marseille Eerst was men naar Lübeck gevaren, waar twee Duit sers werden aangemonsterd te-r vervan ging van twee leden der oorspronkelijke bemanning, die ziek in Hangö waren achtergebleven. De reis was voorspoedig geweest tot in de nacht van Zaterdag 0p Zondag werd bemerkt, dat er werking zat in de lading, doordat het schip lek was. Kapitein Grönstrand had niet veel commentaar op onze vragen. „The sh'P is lost", het schip is verloren, zei hij. Het was niet zijn eigendom maar van de A- B. Nordstrom. Büj was hij het vege liJf te hebben gered aan zijn vrouw tele grafeerde^ hij „Ik leef maar hij be treurde zijn mannen en zijn schip. Schipper Bot van (je :iDoru£ Rijkers" vond de hele redding maar een peulschil- u vroeg gebeld, had zijn mannen bij elkaar getrommeld en was van de Mitchell had hij uitstekende hulp gehad. u,c.'„+le -kHtchell was erg gemakkelijk, anders moet ik wel eens naar de Koers raden. Dat vliegtuig kan de m-en- lrijL .-r fcdden. maar het kan in een J* *,er meer verkennen, dan ik in een neie dag". De piloot gooide rode licht- Kogels op de route en zodoende kwam plaats rUS dijkers precies op d-e juiste Nadat de schipper de mannen uit de sloep aan boord had genomen, heeft hij oog lange tijd in de richting van wind en stroming, namelijk in die van het lichtschip Terschelling gezocht. Op de plaats van de ramp was het een verschrikkelijke rommel van drijfhout en pulp. „We hebben lang rondgekeken, maar niets gezien. Daar was de zee ook te woelig voor; ik had misschien 20 meter zicht. Die mannen zijn achter elkaar ver dronken". Niet alle mannen echter, die in zee terecht kwamen we zeiden het reeds zijn verdronken. Zo is de Duitser Hans Konrad, een lasser uit Hamburg, die als stoker zijn eerste reis maakten, gered. Hij was overboord geslagen, doch kon zich een uur lang drijvende houden Hierbij was een handicap, doordat hij slechts één gave hand heeft. De andere werd bij Sevastopol zwaar verminkt. Kon-rad is 25 jaar, maar hij zag er giste ren uit als een man van 50. Hij gaat nu terug naar Lübeck, waar zijn vrouw en beide kinderen wonen. Met de jonge Finnen was geen woord te wisselen. Zij spraken alleen Fins, waren erg onder de indruk en gingen vroeg naar bed. In Den Helder werd de ramp druk be sproken.Voor het kledingmagazijn, waar de geredden van nieuwe spullen werden voorzien, ontstond een verkeersopstop ping. Verscheidene autoriteiten spoedden zich naar Den Helder. De Finse consul, de heer Key Ujt Amsterdam, was al vroeg aanwezig, Later arriveerde ook de commissaris van het loodswezen voor het opmaken van het proces-verbaal. De „Karhula" was een stoomschip van 2215 ton, dat_ gebouwd is in 1909. Het was dus veertig jaar uit. Een deskundige in Den Helder zeide ons, dat het ze^r goed mogelijk was, dat het schip was lek geworden door werken van de lading. Hij achtte het niet verantwoord, dat men met zulke schepen voer. „Zo'n schip zou nooit een Nederlarfdse haven uitkomen", verzekerde hij en hij voegde daaraan toe, dat men meer last had van Griekse, Spaanse en Finse vol komen overjarige schepen. „Hier in de haven ligt de „Gripo"; ook zo'n waardeloos ding, zo'n drijvende doodkist. De „Karhula" is niet de eer ste, waarmee zich een drama afspeelt in deze omgeving. De Kaltource, de Vigur en de Lilia gingen eraan vooraf". I Behalve de „Dorus Rijkers" heeft, zo als gezegd, ook een der Mitchell's van de Marine en wel zeer actief aan het reddingswerk deelgenomen. Om half acht was deze machine al van Valken burg opgestegen Zij heeft ook in contact gestaan met en de weg gewezen aan het Engelse s.s. Pentridge Hill", dat betrek kelijk in de nabijheid voer. Dit schip heeft terstond koers gezet naar de plaats van de ramp en heeft ook nog uit de verte de „Karhula" waargenomen, voor ze in de golven verdween, maar heeft niemand kunnen redden. Verder voer van IJmuiden de sleep boot „Ebro" uit en van Terschelling de „Holland" van de fa Doeksen. Deze laat ste sleepboot heeft urenlang de zee even eens afgezocht, doch moest om half een onverrichter zake thuisvaren. Wel had zij twee onbemande sloepen van de „Kar hula" opgepikt. In vroeger lijden waren er in Friesland een groot aantal houtmolens. Zo langzamerhand zijn zij echter bijna alle verdwe nen. De firma Siebenga te Heerenveen bezit er nog een, op het ogenblik althans. Maar omdat de houtmolen te veel kosten met zich meebrengt, is er besloten, dat hij moet worden afgebroken. Hier mee zal een karakteris tiek beeld uit het Friese landschap verdwijnen. De recherche van het bureau Leid- seplein te Amsterdam is er in nauwe samenwerking met de recherche van groep B van het hoofdbureau van politie in geslaagd de hand te leggen op de daders van de roofoverval op Donderdag 13 Januari des avonds te 11 uur gepleegd op de juwelier N- E. Halstein in de Pieter de Hoogh- straat aldaar. Diepgaand onderzoek van langer dan een maand, waarbij de politieman nen herhaalde malen meenden de zaak te moeten opgeven, is hiermee tenslotte met volledig succes be kroond. Vrijdagavond omstreeks 11 uur is tegelijkertijd op een tweetal adressen in de hoofdstad een inval gedaan. Op Rond de "Warrnp T_ Kachel m „Het Wapen van Den Helder" kwamen de schipbreukelingen van de „Karhula" weer wat op verhaal het eerste adres ging men over tot de arrestatie van één man, op het tweede tot de arrestatie van 2 mannen en 2 vrouwen- De mar.non hebben na het verhoor, dat tot Zaterdagmorgen 9 uur heeft geduurd, een volledige bekentenis af gelegd. Het nadere verhoor van de vijf ar restanten heeft tot resultaat gehad, dat een van de gearresteerde vrouwen naar huis is gezonden. Zij bleek niets met de affaire uitstaande te hebben. De andere vier drie mannen en een vrouw allen Amsterdammers en on geveer 30 jaar oud, hebben volledig bekend, dat zij op 12 Januari getracht hebben de winkelier neer te slaan met de bedoeling zijn winkel leeg te halen Twee van de mannen hebben de over val gepleegd, terwjjl de derde man en de vrouw zich voordeden als een vrij end paartje en zo op de uitkijk ston den- Inmiddels staat vast, dat in de win kel voor hoogstens 2000 a 2500 waarde lag. Dit zou de dieven bij he lers hoogstens 5 6000 gulden hebben opgebracht. Een betrekkelijk schamel bedrag dus voor een dergelijk daad. Zoals men zich zal herinneren, zijn de overvallers er niet in geslaagd ook maar iets te stelen. Inmiddels is nog geen volledige klaarheid bereikt in de overval die op Zaterdagmorgen 3 December van het vorige jaar op dezelfde juwelier werd gepleegd- Een trein uit Toulouse en een uit Carmaux, zijn met elkaar in botsing gekomen, terwjjl zij met een uursnel heid van meer dan 80 K.M. reden. Er zijn 20 doden en 38 gewonden. Zij nemen gewoonlijk de enkele lijn ToulouseCap de Nac, om elkaar te Gaillac te passeren, waar één van de twee op een zijspoor wordt geleid. Door dat de tein uit Toulouse vertraging had, was verzocht het passeren te l'Isle-sur- Tarn te doer plaats hebben, doch ver moedelijk door de dichte mist zag de be stuurder de signalen niet en stuurde hij zijn trein de zeven kilometer lange spoorbaan op. die l'Isle met Gaillac ve- bindt. r Op verschillende ernstige gewonden werden in het ziekenhuis van Gaillac noodoperaties uitgevoerd. De twee op elkaar gelopen treinen wa- ten dusdanig vernield, dat men zes uur na de ramp nog steeds bezig was met het uitgraven van slachtoffers. Onder de omgekomenen bevindt zich Benoit Bosc, middelgewicht-kampioen van de Pyreneeën. De Nederlandse legercommandant in Indonesië, luit.-generaal Buurman van Vreedën .hield Zaterdagavond een re devoering voor de radio, waarin liij het o.a. betreurde, dat een aantal ouder Nederlands bevel staande militairen gedurende de afgelopen weken uit drukkelijk gegeven orders in de wind heeft geslagen. Hij waarschuwde er voor, dat een zodanige handelwijze de aanhangers van bestaande destructieve ideologieën de gelegenheid geeft, in troebel water te vissen en zodoende hun heilloze voornemens te verwezen lijken, hetgeen onvemudelijk moet lij den tot chaotische toestanden. De leger-commandant maakte bekend, dat „ten aanzien van hen, die in strijd met mijn bevelen handelen, ik discipli naire maatregelen heb moeten treffen. Ik voeg hier onmiddellijk aan toe, dat ik niet zal schromen ,deze maatregelen te verscherpen, indien hiertoe opnieuw aanleiding mocht worden gegeven". De generaal deed tenslotte een beroep op het saamhorigheidsgevoel en maande tot zelfbeheersing aan, „om, getrouw aan de goede traditie in onze beide legers", de periode van afwachten tot een waar dig eind te brengen. is over de Kanaalkast Duinkerk storm losgebroken. Te snelheid n bereikte de wind een kerkhof storm te ljjden. Ook het de eiertrWh^ geteisterd. Palen van 0 hoogspanningsleiding De Ams: K.. er straat is niet alleen de belangrijkste winkel- en wan delstraat i iri de hoofdstad, doch is tevens bekend bij iedere Nederlander, zelfs al is hij of zij nooit in de hoofdstad geweest. In April bestaat de Kalverstraat 500 jaar. Grote feestelijkheden worden georgani seerd om dit feit te herdenken. De Dam, het beginpunt van de Kalverstraat en het hart ran de hoofdstad en van Nederland, zal in een oud-Hollands marktplein wor den veranderd. Deze foto toont de Kalver straat in de huidige toestand. „Het is con apostolaat van naastenlief" de, waaraan ge u gaat wijden", zei rec tor Van Steyn gisteren tot de gezins- verzorgsters, die in het internaat van de Katholieke Gezinszorg in het bisdom Haarlem aan het Ledeganckplein 27 te Den Haag htm opleiding hebben geno ten en aan wie thans het diploma of het getuigschrift van gezinsverzorgster werd uitgereikt. Het werk van de gezinsverzorgster is, I in een gezin de moeder te vervangen, als deze door ziekte, afwezigheid of an dere oorzaken haar moederlijke taak niet kan \ervullen. Dit werk, verricht uit liefde tot God en tot de naaste, is een waar apostolaat. Voor het beroep van gezinsverzorgster, wel eens „het jongste sociale beroep" genoemd, bestaat onder de meisjes grote belangstelling. De cursussen aan het Le- oeganckpiein zijn maanden tevoren reeds geheel volgeboekt. Zondag kon aan 41 gezinsverzorgsters, die na een half jaar internaats-opleiding een jaar van volledige practijk hebben doorge maakt. het landelijke diploma worden uitgereikt. Deze meisjes gaan nu naar verschillende plaatselijke afdelingen om van een sociaal werk- waar het nodig is, daar onder leidin, ster in de gezinnen de moederlijke taak over te nemen De thins gediplomeerden vertrekken in groepen naar Alkmaar, Nieuwer- Amstcl. Beverwijk, Delft, Den Haag ei. Haarlem. In 60 plaatsen van het bis- dom zijn thans katholieke gezinsver- zorgsters werkzaam. Nieuwe afdelin gen zijn opgericht te Gouda, Zaan dam, Voorburg, Maassluis en Leid- schendam. Een getuigschrift werd uitgereikt aan 25 gezinsverzorgsters, die haar halfjaar lijkse internaat-opleiding hebben beëin digd en nu haar practijkjaar ingaan, waarin zij proeven van bekwaamheid af leggen in haar volle taak. Voor deze uitreiking van diploma's en getuigschriften bestond uit de kringen van de diocesane en plaatselijke bestu ren van de Katholieke Gezinszorg grote belangstelling. Ook was aanwezig E. ba ron van Voorst tot Voorst, werkmeester van de Souveroine Orde van Malta, die een uiteenzetting gaf over v: reiatie. welke er bestaat tussen de Maltezer Oi- de «n d« Katholieke Gezinszoi^. zijn omvergewaaid, waardoor in de gehele streek de electriciteitsvoor- ziening werd gestoord. Verscheide ne schepen konden niet uitvaren. Ook de kusten van Groot Brittannië werden door de storm geteisterd. Achttien schepen werden in de be kende „downs" opgehouden, terwijl andere vaartuigen in Noordelijke rich ting voor de storm wegliepen De uit het Zuid-Westen komende stolen woed de reeds zestig uur achtereen zonder- dat er tekenen waar te nemen vielen, dat de wind ging minderen. De Britse kustvaart werd practisch tot stilstand genoopt Een aantal Spaanse treilers is in de de afgelopen nacht de haven van Ban- try (Eire) binnengelopen, daar de vaartuigen het op de enorm hoog gaan de zee (gesproken werd over „golven als bergen") niet meer konden bolwer ken. Van het nieuwe 10.000 ton metende passagiersschip „Manchester City", dat door zes sleepboten van de Tyne, waar zijn machines waren aange bracht, naar Sunderland werd gesleept sloeg één van de sleepboten om en zonk binnen twee minuten. De stuur man en drie andere opvarenden kwa men om het leven. Drie vaartuigen waren bezig steen kool te lossen uit een wrak geslagen schip. Alle drie de vaartuigen dreven door de storm af- De opvarenden wer den door een reddingboot gered. Eén van de ten Noorden van Schot land gelegen Shetlandseilanden, Foula, is thans reeds dagen door de storm ge ïsoleerd. Op het eiland bevinden zich 65 kiezers, die evenwel niet aan de ver- I;,zingen zullen kunnen deelnemen, daar zij niet hebben verzocht schrif telijk te mogen stemmen. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur is een schip, met zand geladen, in het Zwarte water gezonken in de omge ving van de Noord-Oost-polder. Aan boord waren de schipper S., die af komstig is uit Zwolle, met vrouw en kind. Zjj wisten zich te redden door zich in de roeiboot naar een eilandje, het z.g- natuurreservaat, te begeven. Tegen half negen 's avonds werden zjj daar ontdekt door de bewaker van dit eiland. Het was niet zozeer de zware storm dan wel de hoge waterstand van de Maas, die de schippers veel moeilijk heden bezorgde. Te Niers had de ster ke stroming tot gevolg dat twee sche pen in botsing kwamen. Het breken van een kabel was oorzaak, dat een schip van een sleep los raakte en hierdoor niet de juiste koers kon hou den. Een stroomafwaarts komend schip botste hiertegen aan, met het- ge volg, dat eerstgenoemd schip een zwaar lek kreeg- Binnen 5 minuten zonk het schip, dat geheel met kunstmest gevuld was. De twee opvarenden kon den zich nog bjjtijds in veiligheid stellen. De invoer van verse vruchten en groenten in Engeland zal op tijdstippen tussen Maart en November, dat de Engelse binnenlandse productie haar maximum i bereikt, worden stopgezet, aldus delen de Britse ministeries van voedselvoor ziening en landbouw mede. De heer De Miranda heeft Zondag aan de pers in Paramaribo 51 diamantjes ge toond, die door de geologische mijnbouw- kundige dienst in Suiname zijn gevon den. De eerste vondst werd in 1947 ge daan, waarna onmiddellijk een weten schappelijk onderzoek werd aangevangen. Thans is men zover, dat aan de vorm van de steentjes te zien is, dat de plaats van oorsprong niet ver meer is. Dit is de eerste keer, dat officieel is vastgelegd, dat in Suriname diamant aanwezig is. Het is. nog niet bekend of het sier- of indus triediamanten zijn. De grootste steen is een half karaat (Een karaat is 0,2 gram). Ookop het gebied van de cultuur is er verheugend nieuws uit Suriname. Verle den week namelijk heeft de „cacaopépi- nière", waar cacaoplantjes worden ge kweekt, om deze cultuur weer ingang te doen vinden daar te lande het honderd duizendste plantje afgeleverd. Aan het begin dezer eeuw nam deze cultuur een belangrijke plaats in in de Surinaamse landbouw, doch vooral ten gevolge van de krullotenziekte ging zij ten onder. In 1926 was het er geheel mee gedaan, doch in 1946 waren weer pogin gen in het werk gesteld om haar opnieuw ingang te doen vinden. In April van dat jaar werden enkele stekken uit Trinidad aangevoerd Prof. Gerold Stahel, voor malig directeur van het landbouwproef station, paste voor een snelle vermenig vuldiging de bladstek:methode toe. In 1948 waren de plantjes uit Trinidad krachtig genoeg om de bladeren als stekmateriaal te gebruiken. Deze bladstekmethode is met zoveel succes toegepast, dat er thans reeds 100.000 plantjes aan plantages kon den worden geleverd. Twee gewapende mannen hebben voor twaalf millioen francs aan juwelen ge stolen uit de woning te Parijs van madame de Vasselot, een bekende society-figuur. De dieven wisten met ae auto van madame de Vasselot te ontko men. De beroofde is de schoonmoeder van Tinguy de Pouet, onderstaatssecretaris van financiën. Toen madame de Vasselot de inbrekers wilde doen geloven, dat zij niet wist, waar de sleutel van haar safe was, dreig den de indringers haar de oren te zullen afsnijden. Terwijl het huis werd door zocht, hield één der mannen madame de Vasselot, haar butler, keukenmeisje, twee kamermeisjes en twee hulp-keukenmeis jes in bedwang door bedreiging met een revolver. De indringers onderwierpen alle bij eengezochte juwelen van madame de Vasselot aan een nauwkeurig onderzoek. Stenen, die hun niet van waarde leken, lieten zij liggen. John L. Lewis heeft Zaterdag de 400.000 stakende mijnwerkers van de Amerikaanse vetkoolmjjnen op gedragen heden Maandag het werk in de mijnen te hervatten. Tevoren had president Truman een gerechtelijk bevel verkregen voor een bestand van tien dagen in de staking- Het bevel wérd ondertekend binnen een uur, nadat de door Truman inge stelde commissie van onderzoek had gerapporteerd, dat onmiddellijke werk hervatting „gebiedende noodzaak was. Op 20 Februari zal de aanvrage be handeld worden om een bestand van J tachtig dagen volgens de bepalingen van de wet van Taft en Hartley. De eerste uit de mijnstreek ont vangen berichten wijzen er op, dat de mijnwerkers ondanks het gerechte lijk bevel en de instructies van John Lewis het werk niet zullen hervatten. „Lewis noch Truman, noch wie ook zal de mensen weer aan het werk zetten", zo verklaarde een vakbond leider. Voor het ogenblik is het wachtwoord „geen collectief con tract, geen werk". Op tal van plaatsen heeft men zich eenparig tegen de hervatting van de arbeid verklaard. Op het Japanse eiland Kioesjoe is een autobus van een hoogte van dertig me ter in een visvijver gestort. Er zijn 22 doden en 26 ernstig gewonden. Volgens de politie bevatte de bus meer 1ar het dubbele van de toegestane 35 passaa ers. Naar aanleiding van een in de Neder landse pers verschenen bericht betref fende geheimzinnige vliegtuigen, die heel laag over Schiphol zouden vliegen tij dens de nachtelijke uren en daar de no dige onrust en verwondering zouden hebben verspreid, deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat mede. dat dergelijke medede lingen alle grond missen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1