Spanning op Ameïka verplaatst stukken in Oostelijke richting wereldschaakbord Na meer dan twee jaar gered uit sneeuw en ijs Rode geschiedschrijving op zijn allersmalst Kleinbedrijf en mechanisatie Eigenaardige moeilijkheden in de sigarenindustrie Linkse schrik voor referendum in België Controle op Duitse herbewapening Waakzaamheid blijft geboden STORMEN over twee werelddelen Sovjet-huichelarij te Dresden Kleine patroon en kleine man zijn met sigaren de sigaar ^JsJDER U LO U K,™ae ewl"« Dinsdag 14 Februari 1950 "A DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vreende rode pionnen Gevaar van accoord met Rusland Westerling's ultimatum liep af NDER DE P E Grote Stalin tegenover de kleine Benesj en Masaryk Accijns en dure grondstoffen houden de prijs hoog Kard. van Roey logenstraft pressie van Vaticaanse zijde Amer. mijnwerkers blijven slaken De kustvaarder „Tilly" vermist? WSSm PisS De eerste aardbeien Rivieren en kanalen buiten haar oevers REEDS 70 DODEN. Rouw om lucht raid. die de Rus had afgesmeekt Voorwaardelijke straf voor directeuren A.D.M. W EE re RICHT y V. S. versterker Stille Oceaanvloot McArtliurs taak in noodgeval R.l.S. blijft waakzaam EENTONIG LEVEN AAN DE ZUIDPOOL (Van onze Brabantse redacteur) Het publiek koopt de dure sigaar niet meer. Tijdens de afgelopen feestdagen bleek de koopkracht van de winkelende geschenken- kopers en -koopsters te zijn teruggelopen. En dit werden ook de sigaren-winkeliers, die met hun voorraden bleven zitten, pijnlijk gewaar. Thans bemerken de fabrikanten, die de normale bestellingen moeten missen van dit alles de weerslag. De sigarenindustrie is van mening, dat de situatie zich ernstig laat aanzien. Januari en Februari brengen weliswaar steeds als seizoenverschijnsel bij deze bedrijven enige slapte mee; elk jaar zijn er in deze maanden een aantal wacht gelders, omdat het publiek na de feestdagen met zijn sigarenaankopen even op adem wil komen. Dit keer zijn de verschijnselen echter kwaadaardiger en ligt de hoofdzaak ook elders. De mindere koop kracht van ons volk zou een drastische prijsverlaging zeer gewenst maken. Maar de hoge prijzen der grondstoffen en de zeer hoge accijnzen beletten de fabrikant offertes tegen lagere prijs te doen. En dit is op den duur fnuikend voor de handel. De positie van het kleinbedrijf S. O. s. De verwachting,geldig van heden- tot morgenavond luidt Wisselend bewkt. overwegend droog weer. Meest mate wlnd tussen West en Zuid. Vannacht fnperaturen om het vries punt. Morgen .erdag ongeveer dezelfde temperatuur als andaag. Woensdag 15 F'ruark zon op 7,56 uur, zon onder 17 53 iJ"! maan op 7.54 uur, maan onder 15.53 ar. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Arubaanse stafchefs, teruggekeerd van e«i rondreis langs de Amerikaanse bases ij het Westen van de Stille Oceaan, hebben volgens gezaghebbende kringen, de cor'Iusic getrokken, dat het zwaarte punt wn de Amerikaanse wereldstrategie van Europa naar Azië verplaatst moet word». N«r hun oordeel zou het, militair ge- spriken, waarschijnlijker zijn, dat elke criss of noodtoestand in de huidige we'eldstrijd tussen de V. S. en de sovjet- Rissische groep, het communistische China meegerekend, zich in Azië zal voordoen, dn in Europa. Zuid-Oost-Azië wordt beschouwd als Jet gevaarlijkste gebied, in het bijzonder :ndo-China. Men neemt aan, dat het gebied van Indo-China een van die zwakke punten is, waarvan Acheson verleden week zei, dat ze een onweerstaanbare ver lokking voor communistische inmenging vormen. Volgens de genoemde kringen be schouwen de betrokken stafchefs het sovjetrussische optreden in Oost-Duitsland, zoals de „sluipende blokkade" bij Berlijn en het plan tot het houden van een mars der communistische jeugd, als een poging, de aandacht van de westelijke mogend heden af te leiden van opmars en manoeuvres der communisten in Azië. Robert Allen van de „New York Post" verklaart in dit blad, dat men bezig is Amerikaanse wapens naar Indo-China te zenden, teneinde het Franse leger, dat onder zware druk staat, te steunen. Deze militaire steun was te vergelijken met die aan Griekenland „in zijn strijd tegen communistische agressie" en bestond uit tanks, artillerie en speciale uitrustings stukken voor de strijd in het oerwoud. De communstische guerillastrijders in Indo-China werden van buiten af gesteund in het bijzonder van Birma en het door de communisten beheerste China uit. Volgens berichten van de geheime dienst zijn de Chinese communisten de laatste weken bijzonder actief geweest, zo zeide Allen. Men zou verder van oordeel zijn, dat de Amerikaanse vlootstrijdkrachten in de Stille Oceaan versterkt moeten worden, zelfs ten koste van die in de Atlantische Oceaan Militaire woordvoerders hebben beves tigd, dat reeds Amerikaanse vlootstrijd krachten uit de Atlantische naar de Stille Occüan worden overgebracht. Het vlieg- dekschip „Sicily" zou half April verplaatst worden, terwijl in de eerstkomende weken Ten zware en een lichte kruiser naar de Stille Oceaan gedirigeerd zouden worden. Met het oog op berichten over sovjet- Russische onderzeeboten in de wateren van de Stille Oceaan schenkt men in mili taire kringen bijzondere aandacht aan het plan tot het overbrengen van Amerikaanse torpedobootjagers en het opnemen in de Amerikaanse vloot aldaar van het nieuwste type duikbootjager. Als de Ver. Staten hun buitenlandse politiek niet radicaal wijzigen, zal het gevaar voor een nieuwe wereldoorlog vastere vorm aannemen, aldus heeft de voormalige onder-minister van buiten landse .zaken Will Clayton in de senaats commissie voor buitenlandse zaken nog verklaard, welke commissie beraadslaagt over een motie, waarin op versteviging van de V. N. wordt aangedrongen. Clayton achtte het onontbeerlijk, dat de Atlantische mogendheden een werkelijke unie vormen en dat de Verenigde Staten zich inspannen om die te verwezenlijken. Een dergelijke unie, zo zeide hij, zou zo machtig zijn, dat zij zelfs de satellieten van Rusland zou aantrekken. De macht zou die van het Oosten zozeer overtreffen, dat de oostelijke landen geleidelijk aan sluiting zouden zoeken met het Westen. Rusland zou zich genoopt zien zich terug te trekken binnen zijn vooroorlogse grenzen. Clayton bestreed de verklaring van de minister van landsverdediging, Johnson, dat het oorlogsgevaar zou afnemen. Het Amerikaanse opperbevel heeft gen. Douglas MacArthur gemachtigd in geval van nood het bevel op zich te nemen over de Amerikaanse inarinestnjdkrachten in de Japanse wateren Dit werd nog gisteren op de perscon ferentie meegedeeld, welke gehouden werd door het college van stafchefs, dat zojuist teruggekeerd is van een rondreis van tien dagen langs de bases in de Stille Oceaan. Gen. Omar Bradley, de voorzitter van het college, werd gevraagd, of het com munisme met Amerikaanse hulp aan de grenzen van China tot staan gebracht zou kunnen worden. Hij antwoordde, dat de beslissing over deze hulp in de eerste plaats bij het mi nisterie van buitenlandse zaken berustte, waarop hij evenwel liet volgen, dat een zeer geheim document over de commu nistische opmars in Azië aan president Truman is voorgelegd. Admiraal Forrent Sherman, chef-ope raties van de Amerikaanse marine, zei o a „Het is ons plan, de Pacific-vloot binnen het kader van onze mogelijkhe den op maximale sterkte te houden. Zo als u bekend, hebben wij in deze richting reeds enige regelingen van kleiner belang getroffen." In antwoord op een vraag zei de admi raal van mening te zijn, dat de Ameri kaanse vloot in het Westen van de Pacific opgewassen zou zijn tegen het Russische duikbootwapen. Will Clayton, voormalig onderminister van buitenlandse zaken van de V. 3., heeft in een subcommissie van de senaat voor buitenlandse betrekkingen als zijn mening te kennen gegeven, dat een wa- penovereenkomst met de sovjet-unie op dit ogenblik „niet gelukkig" zou zijn, om dat deze de V.S. zou doen insluimeren in een gevoel van vermeende veiligheid. Deze subcommissie heeft resoluties in bespreking om de organisatie der V. N. te versterken. Clayton acht het nodig, dat de V. S. en de andere leden van het At lantisch verdrag een overwicht van kracht moeten hebben, alvorens een wa penovereenkomst met de sovjet-unie aan te gaan. Als oplossing voor de V. S. ziet hij, de leiding te nemen in een actie voor een unie van Atlantische mogendheden Gisternacht om twaalf uur liep het ultimatum af, dat kapitein Westerling zes weken geleden aan de centrale re gering in Indonesië stelde en waarin hij erkenning verzocht van zijn parti culier A F-R-A.-leger, dat dan als het officiële leger voor de Pasundan zou gelden. „De Turk" had tot vanochtend vroeg niets van zich laten horen. De R. I S. bleef echter waakzaam. Rond het paleis, 't legerhoofdkwartier en andere regeringsgebouwen jn Djakarta bevinden zich nog steeds barricades van zandzakken. Het uitgaansverbod, na 22 uur is eveneens nog van kracht en de wegversperringen op verscheiden plaat sen in en rond de stad blijven bemand. Na Bandung heeft men getracht Wes terling op te sporen, doch tot dusver zonder resuitaat. Hij bevindt zich m een geheim hoofdkwartier in de bergen. De vraag, die de Indonesiërs op het ogen- b.ik bezig houdt is; „wanneer en waar zal Westerling zijn volgende aanval deen?" •i Tussen Denekamp en Oostmarsum is het verkeer ^tremdvanw^e de aanhoud^- de regen, welke de rijweg volledig onder water zette Slechtsi met paard en wag heeft men de kans het er droog af te brengen. Na een gedwongen verblijf van meer dan twee jaar zijn eindelijk alle 11 ge leerden van een Britse wetcnschappe- Jyke missie verlost uit hun isolement op een eiland in het Zuidpoolgebied. Het Britse ministerie van koloniën heeft gisteren bekendgemaakt, dat het 120U ton metende bevoorradingsschip „John Bis- Onlangs is bij de Rijksuitgeverij te Fraag een nieuw geschiedenisboek uitge komen, dat bestemd is voor de Tsjecho slowaakse staatsscholen. De namen van Masaryk en Benesj, de stichters van de Tsjechoslowaakse republiek, worden in dit 96 pagina's tellende boek slechts een maal genoemd en dan nog op de vol gende wijze: „Gedurende de eerste wereldoorlog werkten Th. Masaryk en Dr. E. Benesj in het buitenland, waar zij met behulp van de kapitalistische staten Frankijk, Engeland en de Verenigde Staten van Noord-Amerika en het Tsaristische Rusland een Tsjechoslowaakse staat wilden stichten Dat is alles ,wat over deze twee strij- c'ersfiguren wordt geleerd. Daarentegen begint het hoofdstuk: „Het Tsjechische en Slowaakse volk in zün strijd voor zijn zelfstandigheid' met de woorden: „Tijdens de eerste wereld oorlog hadden wij niet éen politicus, die streed voor de algehele bevrijding en het zelfbestuur van de Tsjechen en Slowa- ken in ons land. In die tijd was het al* reen Stalin, die verkondigde, dat ieder volk het recht heeft zelf zijn bestuurs vorm te kiezen en zijn economie te be palen".. Is deze zinsnede ter verheerlijking van Sialin nog algemeen gehouden, aan het einde van dit hoofdstuk kan men bij de vragenlijst lezen: „Wie wenste voor de eerste wereldoorlog de nationale zelf standigheid voor de Tsjechen en de Slo- waken?" Op deze wijze doet men het de school kinderen voorkomen, alsof Stalin de werkelijke schepper is van de Tsjecho slowaakse onafhankelijkheid. In het hoofdstuk „Gebeurtenissen uit de oorlog 19391945" spreekt men vanzelfsprekend riet over net feit, dat de Sovjet-Unie bij het begin van de oorlog een ni,et-aanvals- pact met Duitsland had gesloten, dat zij de door de Duitsers gestichte Slowaakse staat van Tiso had enkend en dat zij de Tsjechische gezant Moskou had uitgezet, totdat zij twee jaar later zelf door Hitier werd aangevallen. Drie pagina's zijn gewijd aan de com munistische partisaan Julius Fucik, die door de Duitsers werd terechtgesteld; acht pagina s aan de Tsjechoslowaakse brigade in Sovjet-Rusland en aan de op- I s^ad stand der Slowaakse partisanen en drie en een halve pagina aan de revolut.e in Mei 1945 te Praag. In dit hoofdstuk kan men o.a. lezen „Tussen Pilsen en Praag stonden Amerikaanse tanks. Zij konden m kele uren in Praag zijn en deze redden, doch ondanks de noodkreten vi de radio, kwamen de Amerikaanse tan met". Het is niet nodig op te merken, da het leerboek er niet over gewaagt, waar om de Amerikaanse tanks niet kwamen. De reden was namelijk, dat de Ameri kaanse legerleiding zich loyaal hield aan baar overeenkomst met de Russen, dat het Rode Leger Praag moest bevrijden. coe" er eindelijk in geslaagd is door te dringen tot het ijsveld, dat het eiland Sto- nington omringt, en de laatste zes geleer den aan boord genomen heeft. Bij een reddingspoging door met ski s uitgeruste vliegtuigen was het reeds eer der gelukt vijf der overwinteraars te red den. Het vorig jaar deed de „John Biscoe' twee mislukte pogingen om de geleerden te bereiken. De expeditie werd in 1948 voor een ver blijf van één jaar naar het Zuidpoolgebied gestuurd- Door middel van de radio bleef zij in contact met de wereld. De geleerden hebben nooit over ziek ten geklaagd, maar de verveling steeg met de dag, daar de geleerden vol komen op elkaar, de sneeuw, het ijs en de enige pinguïns waren uitgeke ken. Zij leefden in speciaal gebouwde, m en en er was nog voor verschei dene maanden voedsel. De Zuidpool- basis is thans verlaten. Hf,L"illnis.terie van koloniën, dat de Zuidj. oo.-expedities regelt als onder deel van het toezicht op de Falkland- eilanden, heeft medegedeeld, dat er nog geen plannen bestaan om opnieuw geleerden „aar de basis te sturen. - e naislukte reddingspogingen V'an„ pl_'0nS jaar werd de „John Bis- 006 hK°uteri «chip, met een nieu we s"-alen boeg uitgerust om door het pakijs heen te breken. Aan booid waren ook twee met ski's uitgeruste vliegtuigen, welke in het begin e maand de eerste vijf De eppep!.tl® stond onder leiding van dr V. E. Fuchs uit Cambridge. Er is n-og een factor, die misschien in de toekomst een verlaging van de prijs zou kunnen brengen. Zoals bekend heeft men vroeger om sociale redenen (vermijding van werkloosheid) de mechanisering van de sigarenproductie geremd. Er zjjn in dat verband zelfs wettelijke maatregelen genomen. Dit heeft zijn goede vruchten in het ver leden gehad. Maar het daaraan ver bonden nadeel van hogere productie kosten wordt nu als een handicap ge voeld. Hierbij komt nog, dat de Bel gische sigarenindustrieën sterk geme chaniseerd zijn. Deze Belgische sigaren kunnen sinds kort vrij op de Neder landse markt worden aangevoerd. Dat dit nog niet tot grote concurrentiestrijd aanleiding heeft gegeven, vindt zijn oorzaak in de hoge Belgische levens standaard, waardoor de productiekosten bij onze buren zo hoog zijn. In de toe komst zou echter wel eens een strijd kunnen ontbranden. Om daarteg'en ge wapend te zijn, dringt men van indus triële zijde aan op en verwacht men ook binnenkort de afschaffing van de Mechanisatiewet. Dez„ afschaffing zou inderdaad, vooral voor b ipaalde grote bedri.,ven, 'n productiekostenverlaging van betekenis kunnen veroorzaken. Dit echter roept weer een ander pro bleem op: de positie van het kleinbedrijf. D- kleinere i i ?-sMe zal haar kracht niet kunnen zoeken in de kostbare me chanisering. Zal zij dan de dupe worden van de afschaffing van de Mechanisatie wet? Men maak zich daarover nogal zorgen. Van de andere kant moet men bedenken dat er enige voordelen zijn, die het kleinbedrijf heeft boven het grootbe- driif waardoor de kleine fabrikanten in hun'productie vanouds 'n vrij lage kost prijs hadden en men rekent erop, dat deze voordelen in de toekomst „de kiemen tot 'ii rendabel bedrijf in staat zullen Stellen Als zodanige voordelen noemt men De kleine fabrikant heeft een be paalde klantenkring, aan wie hij steeds levert, omdat de rokers, die door en door ziin product kennel, juist zijn product op prijs stellen Normaal woont z n klanten- B binnen een niet al te groot gebied, zodat de kosten van 't aan:de-man-bren- gen o r sigaren voor hem in verhouding lering zijn De kleine patroon werkt bo vendien vaak met een of meer van zijn gezinsleden, waardoor hij bevrijd is van hoge lonen en zware sociale lasten. Ten slotte: de klant, die zijn sigaren van een klein bedrijf betrekt, neemt vaak genoe gen met een soberder verpakking. Een desideratum hebben vooral de kleinste industrieën: dat de quotering, die haar momenteel op een gedwongen laag pro- ductiepeil houdt, verruimd worde De grote kracht van de kleine fabrikant zal in de toekomst echter weer. zoals voor heen. in het kwaliteitsproduct liggen. De machine kan niet alle modellen fa briceren, terwijl een kleine fabrikant bo- venditzeer grote zorg kan besteden aan de selectie der abakken. Indien er een maal grotere aanvoer van tabak op de markt komt. dan zal ook wat dit laatste punt betreft de kleine fabrikant ook hier weer grotere kansm krijgen. Uit al deze factoren valt te conclude ren, dat moet worden afgewacht, hoe de toestand zich voor het kleinbedrijf zal ontwikkelen. Het is te hopen, dat ook in de nieuwe situatie dit bedrijf nog be paalde kansen heeft. Wel staat reeds vast dat een uitbuiting van deze kans zeker de allergrootste inspanning zal vereisen. Ondanks het bevel van John Lewis, zijn de 370.000 Amerikaanse mijnwer kers gisteren niet aan het werk gegaan. Zij houden vast aan de eis, dat er eerst een contract moet komen. De eigenaars van de steenkolenmij nen zijn ingegaan op de uitnodiging van John Lewis, de voorzitter van de mijn- werkersbond, om Woensdag a.s. de be sprekingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst te hervatten. De geallieerde militaire veiligheids commissie is thans bezig met een al omvattend wetsontwerp ter vervanginS van wet 43, die de voorwaarden bevat voor een gedemilitariseerde Duitse in dustrie onder viermogendheden- controle. Het nieuwe wetsontwerp zal op basis van een controle der drie westelijke mogendheden berusten aldus is door een geallieerde functionaris te Frank fort meegedeeld Gene, aal-majoor James Hodges, het Amerikaanse lid van de militaire veilig heidscommissie. verklaarde in een zo juist gepubliceerd rapport over het werk van de commissie, dat er tot op heden nog geen zekerheid over bestaat, of Duitsland wel geheel gedemilitariseerd is. De controle op het wetenschappelijk onderzoek in Duitsland noemde hij be trekkelijk gemakkelijk. Weliswaar zijn er meer dan 1.600 laboratoria en ongeveer 7000 scheikundigen en natuurkundigen in West-Duitsland, doch het aantal labora toria, dat belangrijk wetenschappelijk onderzoek kan verrichten, is beperkt. Het is trouwens erg moeilijk een atoombom in een keldertje te maken, zo zeide J. Hodges. Meer moeilijkheden biedt .echter het toezicht op de meer dan 1000 West-Duit se fabrieken in de chemische, electro- technische, machinebouw, scheepsbouw en metaal-industrie. De meeste Duitse fabrikanten zijn echter gehoorzaam aan de wetten. Over het werk ven de militaire afde- Lin*g -.der c.ommis®ie verklaarde Hodges, dat de °"^®Pemng weliswaar ten uit- V06r 'BbSCht' doch da* -onze waak zaamheid niet mag verslappen, teneinde ervoor te zorgen, dat dit zo blijft" Critiek op de bezettingstroepen, klach- ten °yt b®pfking der bewapening en eisen tot herbewapening werden geno teerd om te kunnen oordelen over ten- denzen in de ncnting van een aanzienlijke wederopleving van het militarisme. Het Nederl. motorkustvaartuig ..Tilly", 3 Februari j.l. van Londen naar L*a Ro ehelle vertrokken en 4 Febr. Dungeness gepasseerd, heeft de bestemming nog met bereikt. Volgens een telegram van Lloyd's, maakt men .zich erastig onge rust over het uitblijven van het schip. (De „Tilly", groot 381 bruto en 180 netto reg. tons, gebouwd in 1939, be hoort aan het Scheepvaartbedrijf J. Ta- venier te Zaandam. Red.). (Telefonisch van onze Brusselse correspondent.) Zo groot is de schrik der linkse tegen standers van Leopold III voor de a.s. volksraadpleging, dat zij niet alleen nog eens alle laster en leugens opdissen, die al lang en radicaal zijn weerlegd, maar dat zij er nu tal van fantastische nieuwe beweringen bij uitvinden. Het jongste snufje, dat zij in hun panische verwar ring op dit gebied hebben ontdekt, is noch meer noch minder dan dat zij er..... de Paus, het Yaticaan en kardinaal Van Roey bijhalen! De z.g. neutrale „Soir", in werkelijkheid zeer links georiënteerd, bracht een artikel onder het hoofd: „Pauselijke tussen komst?" Daarin spreekt het blad over: „Een gerucht, volgens hetwelk het Vati- caan, met het doel de laatste katholieke monarchie een verschrikkelijk discrediet te besparen, een levendige pressie bij kardinaal Van Roey zou uitoefenen, opdat Z.Em. de koning er toe zou brengen het koningsprobleem objectief te beschouwen, met een belangeloosheid en een hoogheid van inzicht, waaruit alle passie zou ver bannen zijn". tT Dit is echter nog met alles. Hetzelfde blad voegde hier nog- aan toe: „dat men. in de best ingelichte kringen, beweerde, dat de kardinaal aan het Pauselijk verzoek gevolg zou hebben gegeven en dat Z.Em. Met de ,,Westcrdam" kwam gisteren de nieuwbenoemde gezant van Mexico. Z. E.vc. dr^Jnsé Gorostiza, in ons land aan. Men riet hem hier samen men zijn echtgenote tn kinderen in de douanelood» van de H.A.L. ie Rotterdam. Reeds gisteren werden de eerste aard beien van dit jaar ter veiling aangevoerd Het was de kweker C. H. Kühne te Wa teringen, die dit knappe staaltje kascul- tuur leverde. Ze zijn echter nog voor de fijnproevers, die bovendien over een rui me beurs kunnen beschikken: de aard beien kostten n.l. 70 cent per stuk. eerstdaags bij koning Leopold zou aandrin gen, opdat Zijne Majesteit het door haar ingenomen standpunt alsnog zou wijzigen Niemand minder dan kardinaal Van Roey zelf heeft zo juist in een schrijven aan de „Soir" laten weten, dat het be richt in kwestie totaal uit de lucht is gegrepen. Wij vragen ons af, wat de linkse vijan den van de koning in de eerstkomende dagen voor nieuws zullen uitvinden in hun republikeins streven om te trachten de rechtmatige koning van dit land van zijn troon verwijderd te houden. De geleerden en technici werken met koortsachtige haast om bommen en andere wapens te vinden, waarme de een maximum aantal kostbare men senlevens vernietigd kan worden. Wij willen hier niet oordelen of veroorde len naar beide zijden. In het algemeen kan gezegd, dat waar anderen de vrij heid en dergelijke hoge goederen be dreigen, de mens uit zelfverdediging maatregelen mag nemen om de bela gers onschadelijk te maken. Noch ach- en wij ons zelf bevoegd, de vraag on der de loupe te nemen welke vraag de laatste tijd van meer dan één zijde aan de orde werd gesteld of nl. het nameloos leed, hetwelk aan talloze on- sehuldigen in een eventuele atoom oorlog zal worden berokkend, opweegt tegen dat, wat men wenst te behouden en dus te beschermien. Alleen stellen wij tot de eer van de mensheid vast, dat het doden en ver nietigen niet in de aard van de mens liggen. Zowel in het gewone leven van alle dag als bij ongelukken en rampen onverschillig of deze in eigen land plaats vinden of daarbuiten staan steeds mensen klaar om bij lichamelijk gevaar de medemensen te helpen. Wel ke hulp geschiedt met op het spel zet ten van eigen leven. En dan denken wij, wat ons land en speciaal onze kustprovincies betreft, in het bijzonder aan de bemanningen van de redding boten, die bij nacht en ontij immer be reid zijn in hun kleine bootjes de grote kokende zee te tarten en te trachten aan de woedende golven de prooi te ontrukken. Zondag werd weer een S.O.S- opgevangen en van verscheidene punten trokken de Nederlandse redders zon der dralen uit met reddingscheepjes, sleepboot en vliegtuig. Dertien man van het schip in nood verdronken, maar zestien werden er gered door de wak kere bemanning van de „Dorus Rij kers". Dat de zee niet al haar slacht offers ontnomen konden wordien, was niet de schuld van de redders- Naast de huilde aan deze moedige zeelieden zal ditmaal ongetwijfeld vooral de bewondering zijn uitgegaan naar de Finse marconist Erkki Salo- kangga, die tot het laatst op zijn post bleef om telegrafisch de hulp op te roepen, welke zijn medeleden van de bemanning moest redden. Tot het laat ste ogenblik bewoog zijn hand de sleu tel van Ifet seintoested en als een held van plichtsbetrachting en naastenliefde ging hij ten onder! Het is een verademing zo iets edels onder de mensen te lezen in de dag bladen en te honen door de radio, ter wijl kranten en aether vpl zijn van atoomberichten, welke spreken van 'n wedloop naar een monster-bewapening voor een gruwelijke verdelging. Maar wanneer mien er kennis van neemt, hoe door de mensen in doods angst en door hen, die de bedreigden te hulp komen, geworsteld wordt met tot het uiterst gespannen kracht en 'n onverschrokken moed, dat alles dan tot behoud van het lichamelijke leven en tijdelijke goederen, steekt dan niet heel schriel af, de weinige zorg, welke de mensheid heeft voor de bovenna tuurlijke goederen en het leven van de eigen ziel? En is het dikwijls niet zo, dat men niet alleen zich niet bekom mert om het zieleheil der naasten, maar integendeel dit schaadt door dit te belagen en aan gevaren bloot te stellen Wij kunnen, Goddank, wijzen op helden al dan niet achter kloostermu ren, in eigen land en in den vreemde die alles of veel opgaven om zich in dienst te stellen van het geestelijk be lang der medemensen. En er zijn ook gewone mensen, die in de eenvoud van hun dagelijks leven voorbeelden blij ken van apostolische activiteit. Helaas er.hter is hier de marconisthut te vaak onbezet en wordt bij gevaren, het geestelijke S.O S. niet uitgezonden of noch door de bedreigden, noch door hen, die te hulp kunnen komien, ver staan. ANALYST. Tornado's in de Ver. Staten, lawines in Frankrijk en stormen in België heb ben in de afgelopen dagen ongeveer 70 mensenlevens geëist. In Arkansas, Tennessee, Texas en Loui siana kwamer, in het afgelopen week einde tenminste 47 personen om het le ren tengevolge van tornado's. Tweehon derd personen liepen verwondingen op. Parijs werd gisteren door een hevige hagelbui getroffen .In geheel Frankrijk stijgen rivieren en kanalen buiten hun oevers en bij Avignon stak een storm on met een snelheid van 160 K.M. per uur In België woedden in de nacht van Zondag op Maandag stormen met een snelheid van 160 K.M. en viel zware regen. In Zuid-Engeland kwamen gisteren Alle verkeer te Dresden (Russische zone van Duitsland) lag gisterenochtend een minuut lang stil „ter herdenking van de wrede en zinloze verwoesting van de stad door Amerikaanse bommenwerpers vijf jaar eleden". De minuut stilte was bevolen door de premier van Saksen, de communist Max Seydewitz. In de communistische pers van Saksen is veel critiek geleverd op wat men noem! „de onnodige en liciftzinnige verniet! ging va.n mensenlevens door de Ameri ka*ie>' n dp laatst? wer?idoorloe". Eén officiële Britse woordvoerder ver klaarde echter, dat Dresden op 13 Fe bruari 1945 door Amerikaanse machines werd gebombardeerd, nadat tot tweemaal toe van de sovjetrussische troepen, die ten Oosten van de stad vochten, een drin gend verzoek daartoe was ontvangen. Aan het eind van de dag heeft de ..vrije Duitse jeugd" te Dresden een dooi 20.000 leden bezochte bijeenkomst gehouden, waar Jack Stuart, een Engelse parachu tist, die verleden jaar uit West-Duitsland deserteerde naar de sovjet-zone, het woord voerde. Volgens Stuart werd Dresden door Amerikaans? en Engelse bommenwerpers I vernield, omdat, het sovjet-leger op het punt stond de stad te veroveren. verschillende dijkdoorbraken voor, ten gevolge waarvan mensen uit hun huizen werden verdreven. Ook de Theems staat zeer hoog en op verschillende plaatsen trad het water over de dijken en zette grote gebieden blank. De scheepvaart in de straat van Do ver lag gisteren reeds de vijfde dag stil. Het was gisteren nog steeds niet moge lijk gebleken de „Queen Elizabetn u,t het droogdok, waar het 83.670 ton me tende schip lag, te slepen. De Bijzondere Raad van Cassatie ver oordeelde gisteren de twee directeu ren van de AmsterdamDroogdok Maat schappij, wie ten laste was gelegd dat zy de eerste vier oorlogsjaren werkzaamhe den voor de Duitsers hadden laten ver richten tot voorwaardelijke gevangenis straffen. De 61-jarige A. V. kreeg acht maanden en de 70-jarige P. F- één jaar voorwaardelijk, beiden met een proeftijd van drie jaar. F. werd hersteld in zijn recht om de onderscheiding van ridder in de orde van Oranje-Nassau te dragen. Het Amsterdamse B. G. had hen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden zoorwaardeliik met een proeftijd van drie jaar alsmede tot een geldboete van f 15 -uhs zes maan iep. De pror fise bii de Bijzondere Raad had geconcludeerd tot een gevangenisstraf van één jaar voor ieder In het arrest, van de Bijzondere Raad werd gezegc. dat er in deze zaak van overmacht geen sprake is geweest. V. en F. hebben zich veei te snel bereic getoond om met de vijand mede te werken. De omstandigheid, dat een aantal papieren, blijkbaar compromitterende stukken, in 1944 uit het archief van de maatschappij is verdwenen, werpt, zo werd verder in het arrest gezegd, een onaangenaam licht op de leiding van deze maatschappij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1