Zonder slaap was Lieftinck toch klaar wakker in de Kamer Prettige verklaring over minder tekort aan dollars In Bandung: „Brute en zinloze moordpartij" Franse communisten zetten dubbele krachtmeting in Duur geld behoorlijk besteed DEUR VOOR RUSSEN STAAT OPEN IN V.S. *r Nederlandse scheepsbouw in opspraak r Statistiek brengt lof aan het volk voor omspringen met geld NED. MILITAIREN GEVANGEN GENOMEN Men koopt vooral gebruiksartikelen Maar Stalin moet Oceaan over t Vrijdag 17 Februari 1950 r~ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Min. Van Maarseveen terug uit Indonesië gm en Prinsesjes Maandag naar Sankt Anton Beloning voor goede stuurkunst ONDER LO U NDER DE P E Tegen regering en a fnemende stakingslust Textiel favoriet, genotmiddelenomzet beweegt zich in dalende lijn Ernstig zedenschandaal in Noord-Limburg Nazi-ondergrondse in heel Duitsland Paus gaat goed vooruit Heftige critiek in Portugees parlement Churchill als dood gedoodverfd WEERBERICHT Drie problemen Geen toezicht nodig Westerlings actie „schadelijk en nutteloos Medio Maart terug om Prins Bernhard te begroeten NIEUWE ONDERSCHEIDING VOOR MILITAIRE CHAUF FEURS HOFFMAN-DR UPPEL TJES iii De verwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Droog en nog overwegend zonnig weer met een matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Overdag zeer zacht voor de tijd van het jaar. Zaterdag 18 Februari: Zon op 7.50 uur; Zon onder 17.59 uur; Maan op 8.38 uur; Maan onder 19.50 uur. NIEUW HIEDAMSCHE COURANT (Vergadering van Donderdag 16 Februari) De hele middag en het werd een lange middag heeft de Tweede Kamer nog nodig gehad om de nota inzake de. dcviezenpositie uit de doeken te doen. Minister Lieftinck zat maar rustig te wachten, totdat de sprekers van alle partijen er het hunne van hadden gezegd. Maar de meesten hadden er een uur of daaromtrent voor nodig. De enige die kort en krachtig van stof was, was de heer Ritmeester (V.V.D.), die kans zag in 15 minuten te vertellen,' dat de financiële positie van ons land niet bijster gunstig was. Wij moesten in 1950 2.289 millioen aflossen en hij wist niet waar de minister dat geld vandaan wilde halen. De „donor" Amerika, die druk bezig was met bloedtransfusies, kon dat toch ook niet volhouden zonder zijn eigen gezondheid te schaden. Hij gaf de vol gende bedenkelijke cijfers van de indu striële capaciteit. Hier hadden wij 90 pet. van 1938 bereikt, in Engeland echter haalde men 125 pet. en in Amerika 175 pet. Wij hadden dus nog een en ander in te lopen. Overigens was het eigenlijk een vreem de geschiedenis met deze deviezennota. Deze dateert van April 1949 en geeft een overzicht van 1948. Eigenlijk is zij dus niet meer dan een stuk historie, maar de afgevaardigden spraken erover alsof het de meest actuele financiële politiek be trof, als ware het de begroting van fi nanciën voor het komende jaar. Wil men de zaak samenvatten dan kan men dat het best doen aan de hand van het voortreffelijk ingedeelde ant woord, dat minister Lieftinck a l'impro- viste gaf aan alle prekers het waren er ongeveer een tiental die in twee dagen het woord hadden gevoerd. Een antwoord, dat niet minder dan welhaast twee uur in beslag nam en dat ondanks het feit, dat minister Lieftinck zich hier op in de nacht tevoren had voorbereid en nauwelijks het is ons bekend twee uren had geslapen. Degenen, die steeds maar critiek hebben op deze mi nister mogen dat eens bedenken. En naiph- ten als deze zijn voor deze minister geen uitzondering. Er waren zo zeide hij beschou wingen geleverd over de Ned. deviezen- positie en over de besteding van de Marshall-hulp. Bij de eerste lag het zwaartepunt op de materiële, bij de laat ste op de formele problemen, namelijk op het voorafgaand overleg met de Ka mer over de besteding dier gelden. Hij erkende het retrospectieve karak ter van deze deviezennota. De verstrekte gegevens waren niet meer geheel actueel, daar zij niet verder gingen dan 1948, maar de cijfers van 1949 zouden eerder ter beschikking zijn en hij kondigde nu reeds aan, dat de vijfde deviezennota vóór 1 Mei van dit jaar zou verschijnen. Ook zou de minister zorgen voor een begrij pelijker taal, zodat iedereen haar zou kunnen verstaan, maar men moest wei bedenken, dat de ambtenaren gewend door de vele technische onderhandelin gen. die zij op dit terrein moesten voeren. Komend tot de materiële problemen, zeide minister Lieftinck dat het hier ging om drie vraagstukken: 1. het sluitend maken van de beta lingsbalans in het algemeen; 2. de dekking van het grote dollar tekort: 3. herstel van de inwisselbaarheid der valuta. Wat punt 1 betreft deelde Z. Exc. mede, dat het tekort in 1947 had bedra gen 1,6 milliard, in 1948 1 milliard en dat de prognose van het Centraal Plan bureau voor 1949 0,6 milliard was. Maar waarschijnlijk zou dat door een aantal toevallige factoren nog lager zijn De dekking van het dollartekort -* punt twee kon slechts langs vier wegen worden opgelost a. minder import uit Amerika- b. meer export naar Amerika:' j C' ffT- ®ur°Pese dollarverdiensten door het driehoekshandelsverkeer; hervatting van de Amerikaanse in- waren te spreken in een technisch jargon (vesteringen in Europa Dr. Hirschfeld vraagt vrijlating ^k van de Unci om faciliteiten voor iAdctr miütairo wsarnpmprfi. waarHnnr In betrouwbare kringen werd gis teren volgens Reuter te Djakarta ver klaard, dat de Ned. hoge commissaris, dr. Hirschfeld, de vrijlating had ver zocht van een aantal Nederlandse sol daten, die in Djakarta en Bandung zouden zijn gearresteerd. De mannen worden verdacht te zijn betrokken ge weest bij de affaire-Westerling. Van welingelichte Nederlandse zijde werd gezegd, dat ongeveer 17 leden van de Ned. strijdkrachten onder wie viif Europeanen, werden vatgehouden Ver scheidene van dc niet-Europese soldaten zouden ernstig zijn geslagen om hen aan het spreken te krij.gen. Ned. officieren zouden geen toestemming hebben gekre gen om dc arrestanten te bezoeken- Een afschrift van het Nederlandse ver zoek was aan de Unci gezonden. In diplomatieke kringen deelde men voorts aan Reuter mede, dat een ver- militaire waarnemers, waardoor oeze zich vrij in geheel Indonesië zou- oen kunnen bewegen, door het Indone sische leger was afgewezen. Men wilde niet, dat de waarnemers zich begaven buiten de gebieden waar de Nederlandse troepen worden geconcentreerd. De In donesische bevelhebbers verklaarden, dat de oommissie geen algemene mili taire waarneming meer nodig heeft. Bandung zijn mij door een alleszins daar toe bevoegd Nederlands waarnemer be- schreven als een brute en zinloze moord-1 partij". De minister verklaarde spoedig overleg te zullen plegen met het gehele kabinet. „Vele van de problemen, die er zijn", zo zeïde hij, „zijn immers problemen op mi litair, financieel, economisch of cultureel terrein en daarover kan ik u niets zeggen zonder eerst met de andere leden van het kabinet te hebben gesproken". „Een ding is zeker", zo besloot de mi nister het onderhoud, „de voorwaarden voor een gunstige ontwikkeling van het jonge Indonesië zijn aanwezig. Het is aan ons om, waar het in ons vermogen ligt, te bevorderen, dat deze voorwaarden gun stig blijven". „Wat mjj het meest Leeft getroffen, is de ernst, waarmede de Indonesische regering tracht van de jonge staat een ordeljjk, welvarend en modern land te maken". Zo zei gisteren kort na zijn aankomst uit Indonesië in zijn woning aan de Koningslaan te Utrecht, een enigszins vermoeide, doch zeer optimis tische minister Van Maarseveen. De minister voor Unie-aangelegenheden en Overzeese Rijksdelen was tegen zes uur gistermiddag in zijn woonplaats aan gekomen. Het laatste deel van zijn reis had hij per auto gemaakt, n.l. van Brussel, waar hij met een Belgisch Sabena-vlieg- tuig was aangekomen, naar Utrecht. Z. Exc. was in Cairo in een Sabena-vliegtuig gestapt, omdat de K.L.M.-machine, waar mede hij aanvankelijk zou reizen, opont houd had. In zijn woning vond de mi nister even tijd om de pers enige indruk ken van zijn verblijf in Indonesië mede te delen. „Alle begin is natuurlijk moeilijk", zo zei de heer Van Maarseveen, die echter het vaste vertrouwen had, dat Indonesië in de vervulling van de taak, die het land zich heeft gesteld, zal slagen, als het In donesische volk de betekenis van het voor dit land historisch tijdsgewricht zal be grijpen en .men zich eendrachtig achter de regering zal scharen. Het behoeft geen nader betoog dat Nederland als Uniepartner bereid is aan Indonesië bij de oplossing van de bestaan de moeilijkheden alle hulp te verlenen, die ons land redelijkerwijze kan ver schaffen". De minister geloofde en dit inzicht had hij ook in Djakarta gevonden, dat op de basis van vertrouwen en tact de toekomst voor een goede onderlinge verhouding tussen Indonesië en Neder land grote mogelijkheden in zich sluit. Van de actie-Westerling zeide de mi nister: „Deze actie is alleen maar scha delijk en zal geen enkel nut, voor wie dan ook, afwerpen. De gebeurtenissen in H. M. de Koningin hoopt de vacantie- reis naar St. Anton aanstaande Maandag te kunnen aanvaarden. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zullen haar moeder vergezellen. Tjjdens de afwezig heid zal H. K. H. prinses Wilhelmina zich met het toezicht op haar jongste kleinkind prinses Marijke belasten. De koningin is voornemens medio Maart naar Nederland terug te keren teneinde Prins Bernhard by zijn aankomst in het vaderland te kunnen begroeten. De hecn- en terugreis zullen per koninklijke trein worden afgelegd. Vier en vijftig chauffeurs van de Kon. Landmacht, allen behorende tot de gamizoensgarage Den Haag in de Nieuwe Frederikskazerne aldaar, zul len Zaterdag een nieuw onderschei dingsteken ontvangen, dat die dag voor de eerste maal officieel zal worden uitgereikt. Dit Onderscheidingsteken voor plichtsbetrachting" dat de vorm heeft van een auto-stuurwiel en als draag- speld is uitgevoerd, wordt toegekend aan die militairen, die hun voertuig op uitnemende wijze onderhouden en hun taak als bestuurder op goede wijze verrichten. De eerste uitreiking gaat gepaard met enig ceremonieel, o.a. een défilé. De bevelhebber van het Eerste Miii- j taire Gewest, gen. majoor J. Jager, zal de chauffeurs het insigne en het bij behorende certificaatoverhandigen. MÜÉ Het kerkje met omgeving te Sankt Anton in Tirol, waar IIM. de Koningó' en de oudste prinsesjes eind van de maand op vacantie, zullen doorbrengen In de communistische stakingsbewe- zal stil liggen, terwijl voor de spoorwe- g'ing tot verhindering van verzending §'en twee uur stagnatie is aangekondigd, van versterkingen en materiaal naar Indo-Cbina, en de aflevering van de Amerikaanse defensie-uitrusting over eenkomstig het Atlantische Pact, treedt heden een nieuwe wellicht beslissende periode in. Aangezien in de havens de politieke stakingen blijkbaar dc arbei ders meer en meer het inzicht bijbren gen, dat zy slechts voor de wagen van Moskou worden gespannen en de sta kingslust dus afneemt, trachten de communisten hun aanhang in het trans portwezen nieuwe geestdrift bij te brengen door de beweging uit te brei den over het gehele land. Zij hebben daarom bevolen, dat in de mijnen het werk heden de gehele dag De regering grijpt eindelijk in en heeft een geheel verdedigingsapparaat in werking gesteld, zodat in de havens en in tal van sleutelbedrijven uitge breide veiligheidsmaatregelen zijn ge nomen met behulp van de republikein se verdedigingscompagnieën. Waar de stakers weigeren te lossen of te laden zullen militairen onmiddellijk het werk overnemen. Door over het gehele land stakingen te veroorzaken in het bijzonder in de metaalnijverheid en automobielindustrie willen de communisten een zodanige verspreiding van de veiligheidspolitie nodig maken, dat de politiemaatregelen daardoor onvoldoende zullen worden. De opperprefecten zijn te Parijs ontboden en kregen strenge bevelen. Gevallen van sabotage of arbeidsverhindering zullen zwaar worden gestraft. Het omzetverloop in de detailhandel In het kruideniersbedrijf lagen de om- verjaardag viert. m de laatste twee maanden van 1949 werd gunstig beïnvloed door de in De cember voorkomende feestdagen. Zulks j kan worden afgeleid uit het cijfermate- i riaal, dat door het Economisch Instituut j voor de Middenstand over de betreffen- den maanden is gepubliceerd. Toch is ten opzichte van de overeen komstige maanden in 1948 enige ver schuiving opgetreden. Nog meer dan in laatstgenoemde maanden richtte het publick zijn aan kopen in 1949 op normale gebruiksar tikelen, hetgeen met name in de de tailhandel in textiel een gunstige om zetontwikkeling bewerkstelligde. Daar entegen waren de omzetten in genot middelen lager dan in November en December 1948. Dit kwam vooral tot uitdrukking in het omzetverloop in het brood- en banketbakkersbedrijf en in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken. President Truman heeft gisteren verklaard, dat Amerika steeds de deur openliet voor vredesonderhande lingen, doch dat een volgende confe rentie met maarschalk Stalin te Was hington moet worden gehouden. Truman, die dit 0p een persconfe rentie verklaarde, weigerde elk com mentaar op Churchill's denkbeeld, dat een nieuwe bespreking met Stalin een einde aan de koude oorlog zou kun nen maken. Toen de' correspondenten opnieuw trachtten een commentaar uit te lokken, over nieuwe toenaderingspogingen tot Rusland, verwees de president naar het medium, dat de Verenigde Naties voor onderhandelingen bieden. Voorts merkte hij n» a - kaanse ambassadeurs da,. 3 Amcri_ reid altijd bereid zijn ioa gehele we- bespreken met iedere sta01! v^?agstuk te kingen wil beginnen bespre- „De Verenigde State-, vergadering weg^elonm 'Jn T100^ uit een Verenigde Naties nooitVeh„ de van hun veto-recht" 7/ bruik gemaakt hieraan toe. voegde Truman Hij achtte de tijd „iet gekomen om een speciale missie naar Moskou te zen en in e geest van de missie onder opperrechter Vinson, die hij in 1948 had overwogen. Er vielen scherpe woorden, toen de orrespondenten Truman kapittelden over ®vUSrï.interview, dat hij aan ae „New Y°£k Times" had toegestaan. Zij achtten het onjuist, dat de president be langrijke verklaringen over 't regerings beleid aan een krant meedeelde, in plaats van aan de correspondenten bij het Witte Kuis gezamenlijk. Hierop antwoordde Truman, enigszins geërgerd, dat de pre sident vrij was te handelen, zoals hem dat goed dacht. Terwijl buiten de storm gierde en de regen kletterde, staan in de vruchten- kassen te Gelder mal sen en ook wel elders dc perzik- en pruimenbomen reeds nu in volle bloei. In enkele gemeenten van Noord-Lim burg is men een zeer onverkwikkelijk zedenschandaal op het spoor gekomen dat dreigt uit te groeien tot een zaak vari zeer ernstige afmetingen. De hierboven gesignaleerde feiten schijnen zich te heb ben voorgedaan bij een grote groep jon gens en meisjes van tien tot twintig jaar, terwijl ook enkele oudere personen hierbij1 betrokken zijn. Verschillende ouders der kinderen zijn reeds gehoord en het blijkt reeds, dat er in sommige gevallen van schromelijke nalatigheid van de zijde der ouders sprake is. Van gemeentelijke zijde. o.a. van die van Gennep, zijn reeds maatregelen ge nomen. De zaak is in onderzoek bij de justitie te Roermond en met voortvarendheid wordt er aan gewerkt de hoofddaders op te spo ren. en deze kanker zo «poedig mogelijk uit te roeien. zetten in November 1948 en 1949 op ge lijke hoogte. December 1949 gaf echter t.o.v. de overeenkomstige maand van 1948 enige daling te zien. Met ingang van 7 November 1949 werd de' vérkoop van vlees vrijgegeven en dit bracht in het slagersbedrijf een niet on belangrijke omzétvermeerdering met zich. Tóch bleef bij vele slagers de om zet beneden de verwachtingen; de hoge vlees'prijzen zullen hieraan wel geenszins vreemd zijn. Ook voor de detailhandel in textiel bracht November de opheffing van de distributievoorschriften. En en ander had tot gevolg, dat in deze maand de noge omzetten van de voorgaande maand nog werden overtroffen. In de volgende maand (December) konden deze omzetten echter niet worden ge handhaafd en werd een daling geboekt van ruim 12%. Na een opleving in de voorafgaande maand, daalden de geldomzetten in de detailhandel in schoeisel in November jl. en kwamen hierdoor in de midden standszaken beneden het niveau van No vember 1948. In December kon een ge ringe stijging worden waargenomen t.o.v. de voorafgaande maand. De ge middelde opbrengst per paar schoeisel (•nel. pantoffels e.d.) steeg van 11.94 in December 1948 tot 12.77 in Dec. 1949. De in November opgeheven distributie van kaas bracht in de detailhandel in zuivelproducten geen omzetvergroting. Vele berichtgevers meldden zelfs, dat de kaasomzet tengevolge van de tegelijk met de opheffing dier kaasdiistributie doorgevoerde prijsverhogingen terugliep. De feestdagen in December beïnvloed den het omzetverloop in deze maand practisch niet. Ten opzichte van de overeenkomstige maanden van 1948 werd in November en December nog een stijging der geld omzetten geboekt. Deze moet echter <*e- heel worden toegeschreven aan de se dertdien ingetreden prijsstijgingen. De hoeveel'heidBomzetten in deze branche zijn dan ook zonder enige twijfel *e. daald. Het omzetverloop in de detailhandel in glas, aardewerk, porselein en huis houdelijke artikelen kon in de laatste maanden van 1949 niet ongunstig wor den genoemd. Wel waren de omzetten lager dan die in de overeenkomstige maanden van 1949 niet ongunstig wor den van 1949 was deze omzetvermin- üering aanzienlijk groter. De omzet ten in speelgoederen en in glas, aarde werk en porselein lagen op een hoog niveau. Minder gunstig waren de om zetten in luxe artikelen. In de medewerkende bakkersbedrij ven. in welke vrijwel steeds naast brood- banket e.d. wordt verkocht, was de in vloed van de toenemende koopkrachts spreiding en -daling duidelijk waarneem baar. De Novemberomzetten waren in 1949 6% lager dan in 1948 en de De- cemberomzetten zelfs 11%. In December j.l. behaalde met minder dan 60% van de deelnemers lagere omzetten dan in de zelfde maand van 1948. In de detailhandel in tabaksfabrikaten valt sedert de opheffing der tabaksdistri- butie weinig verandering in de maamd- omzetten waar te nemen. In November lagen de omzetten op vrijwel gelitke hoogte als in de drie voorafgeaande maanden. December gaf een omzetstij ging te zien n.l. van 18%. De sterkste omzetyermeerdering werd in deze maand geboekt in aanverwante artikelen. Vergelijking van de omzetten in De cember 1948 en 1949 wijst uit, dat de sigaren- en sigarettenomzetten zijn te ruggelopen. Een soortgelijk verschyn- sel deed zich voor bij aanverwante ar tikelen. Slechts de omzetten in tabak waren in December j.l. hoger dan in December van het voorafgaande jaar. In de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken waren de om zetten in November j.l. 12% lager dan die in de overeenkomstige maand van 1948. Van November op December werd in 1949 een omzetstijging geboekt van 49% tegen 83% in 1948. De Decemberom- zetten waren in 1949 niet minder dan 28% lager dan in 1948. Sedert Mei 1949 waren de omzetten in deze branche steeds lager dan die in de overeenikom- sige maanden van het voorafgaande jaar. Hieruit biykt duidelijk, dat het om zetverloop in deze branche het hoog tepunt heeft overschreden. Het zal geen verbazing behoeven te wekken, wan neer de omzetten in de komende maan den een verdere teruggang te zii geven. Och, wij zien de toekomst wel eens som ber in, doch daar is blijkbaar toch eigen lijk geen reden voor. Tenslotte is er voor elke kwaal een geneesmiddel en tegen de griep van het pessimisme kunnen wrj als van ouds Hoffman-druppeltjes aanbe velen. Voor wie pijn in het hoofd heeft over atoomnarigheden, welke hem bo- vfrn Let hoofd hangen, kan ook gelden; Hoffman kan U helpen". Want de moderne Hoffman, de direc- oLU1! d^r.?CA' in de wandeling genoemd: faui Hoffman, heeft verklaard van me- ni?f ,zijn> Let zeer wel mogelijk te achten, dat „de atoomeeuw een g o u- d e n eeuw zal worden, waarvan de mensheid reed eeuwen lang heeft ge droomd". 1 Nu. eerlijk gezegd, kunnen wij nog niet bepaald vinden, dat het al goud is wat er momenteel blinkt. Trouwens Hoffman ziet zelf aok wel vlekjes, maai- ons komen deze zo talrijk en zo groot voor, dat men door de vlekjes het goud niet meer ziet. Doch misschien heeft Hoffman weer niet helemaal ongelijk, na- demaal men geen koe bont noemt, zonder dat er e*n vlekje aan zit. De directeur van de ECA. dan merkte op, dat alle vrije gemeenschappen thans ernstiger bedreigd worden dan te eni ger tijd. In dit verband haalde hij de woorden aan van Barbara Ward, een Brits econoom, .die eens gezegd heeft: „Hoeveel waarschuwingen hebben wij nog nodig? Is Griekenland niet voldoende geweest?. Of Tsjecho-Slowakije? Of de blokkade van Berlijn? Of de ineenstor ting van China? Waarlijk, wij horen nu zo langzamerhand te weten, dat wij in Rusland een macht tegenover ons gesteld zien. welke vast besloten is, in haar eigen tijd doch daarom niet minder vast besloten, een wereldorde van Com munistische instelling te scheppen, een wereldorle, waarin geen plaats mee- zal zijn voor idealen en verwachtingen". En Hoffman vervolgde: „Barbara Ward heeft het aan het juiste eind. Het is niet mogelijk te overdrijven met betrekking tot de Communistische bedreiging tegen de vrijheid in de wereld". Doch alle hoop is z.i. nog niet verloren en naar het hem wil voorkomen is alle hoop thans gevestigd op de Verenigde Staten. Hij wijst er dan op, dat. Amerika deze wereld verantwoordelijkheid aanvaard heeft; de ECA. is in feite een duidelijk bewijs ervan, dat de Verenigde Staten het onvermijdelijke van hun positie in de wereldzaken erkend hebben. De ECA. werd in het leven geroepen om het groot se beginsel van samenwerking in vredes tijd, hetwelk door Generaal Marshall werd voorgestaan, te verwezenlijken. In dien m|i de toestand van Europa in de zomer ïln 1947 in aanmerking neemt en de moeilijkheden, welke overwonnnen moesten worden, schijnt de overgang naar de toestand van vandaag bijna een wonder, zo meende de directeur van de Marshallhulp aan Europa. Hoffman besloot zijn rede met de ver wachting uit te spreken, dat de volgende twee jaren misschien de moeilijkste van het programma zullen zijn. De huidige moeilijkheden van Europa zijn diepge worteld en wjjdvertakt. Hij geloofde evenwel, dat de mogelijkheden, welke voor ons liggen, on uitputtelijk z ij n. Met dit laatste zijn wij het volkomen eens. Er kan van alles gebeuren! De grote vraag is maar, wat er uit de diplomatieke smeltkroes van de politieke alchemisten te voorschijn zal komen Goud of bloéd? ANALYST. Clarence Bolds, de Amerikaanse pro vinciale commissaris voor Beieren, heeft gisteren in een persconferentie te Muenchen verklaard, zich ervan be wust te zijn, dat er een ondergrondse neofascistische beweging in Muenchen bestaat. Hij zeide exemplaren te hebben ge zien van „Het Zoeklicht", dat door de beweging als orgaan wordt uitge geven. Het te Muenchen verschijnende par tijloze blad „Abendzeitung" meldt, dat de beweging over geheel Duitsland verspreid is en een afdeling in Oosten rijk heeft. De organisatie van de beweging zou identiek zijn aan die van de oude NSDAP. Voornamelijk voormalige na zi's, onder wie gestapo-functionarissen en uitgevers van parijbladen, zouden er lid van zijn. De ingang van het Finse parlements gebouw werd danig beschadigd door de bomontploffing daags voor de presidentsverkiezing. De H. Vader, Die in lichte mate aan griep lijdt, had gisteren sinds drie achter, eenvolgende dagen het bed gehouden. Op het Vaticaan deelde men echter mede, dat Zijn toestand aanzienlijk is verbeterd. Zijn temperatuur is 's morgens norm aai doch loopt tegen de middag nog wat op. De Paus heeft de afgelopen drie dagen geen H. Mis opgedragen. Zijn lijfarts dringt er op aan. dat Hij Zijn krachten spaart voor de zal'gverklaringsplechtig- heden van a.i. Zondag. Het Eerste-Kamerlid Brongersma (P. v. d. A.) heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Economische Zaken schriftelijke vragen gesteld, nu blijkens de „Diario das Sessoes" no. 22 van 28 Januari j.l. critiek op de Neder landse scheepsbouw is geuit. In de kringen van Portugese reders heerst op verschillende plaatsen grote ontstemming met betrekking tot de wijze, waarop verschillende Nederland se werven en haar agenten optreden bij de uitvoering van overeenkomsten tot Louw van schepen, terwijl momenteel ia Portugal maatregelen worden getrof fen voor het ontketenen van een pers campagne tegen de Nederlandse scheeps bouw in het algemeen. De heer Brongersma vraagt nu of de ministers bereid zijn een nauwgezet on derzoek te doen instellen naar de even tuele gegrondheid van sommige in Por tugal geuite grieven tegen Nederlandse werven en ot de ministers niet van oor deel zijn, dat het op de weg van de Ne derlandse regering ligt, nauwlettend toe te zien, dat de uitstekende naam, waar op de Nederlandse scheepsbouw in het buitenland terecht kan bogen, niet door het optreden van enkele minder deskun dige of betrouwbare Nederlandse on dernemers ernstig wordt geschaad. Of politieke tegenstanders het hem geflikt hebben, of alleen maar grappen makers, is niet te achterhalen. Doch een feit is het, dat Winston Churchill, de altijd levendige en actieve leider der Britse conservatieven, Woensdag plotse ling voor dood verklaard werd. Niet politiek dood, maar werkelijk overleden en wel door een val. Churchill zou Churchill niet geweest zijn, als hij zich niet doodgeërgerd had aan dit ontijdig overlijdensgerucht. Hij haastte zich dan ook een formeel demepti de wereld in te sturen van de volgende inhoud: ..Ik heb van vele kanten vernomen, dat een gerucht in omloop is gebracht, dat ik vanmorgen gestorven ben. Dit is geheel onwaar. Als goed voorbeeld voor een fluister campagne is het niet bijster geslaagd. Het zou veel aardiger geweest zijn, dit gerucht te bewaren voor de dag van de verkiezingen". Terwijl Churchill rustig in zijn land huis in Kent lag te slapen, zette het ge rucht over zijn overlijden een groot deel van het land in rep en rqpr. Het hoofd kantoor van de conservatieve partij werd overstelpt met telefonische vragen over zijn ..dood" of „ernstige ziekte". Toen de naaste medewerkers van Churchill het ogenblik gekomen achtten, hem het „droeve nieuws" mee te delen, zei Churchill: „Het zou me interesseren te weten, waar ik stierf". Dan voegde hij er aan toe, dat het bericht van zijn dood in elk geval „sterk overdreven" wa«.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1