Wereld in Gods bedoelingen (Ppéi Marijke hanteerde bezem 1 STOOTMIJN werd OPGEVIST Nieuwe Vasten- en On thou dings wet Dr. Plesman waarschuwt piloten Stille Omgang vraagt bidders offeraars en Deelneming aan Stille Omgang wil zeggen bidden en of feren Prof. Romme: „Zonder een goede binnenlandse politiek schieten wij in onze wereldtaak te kort" rsstfs "n i" vCTP,ia- -EaWd«1S.?°'tel*mKr-W!>'nsa"g<* Het lossen van wapens Complot tegen Stalin ontdekt? Conferentie met Stalin „misschien nabij' Westerling naar Singapore? Maandag 20 Februari 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De benoeming van minister Stikker en wilde graag lichtjes zien Af. O. hielp Belgisch vissersvaartuig en wie is vrijgesteld Wie nu vasten moet Toekomstig K.L.M.- vliegtuig 60 sneller? De affaire Oudewater Hitier wilde Vaticaan vernietigen Geen rode mars door West-Berlijn? Ei ivorden 85.000 bedevaartgangers Amsterdam vernacht Margarine met vitamine V- WEERBERICHT „VIERKANT" TEGEN ACTIE DER COMMUNISTEN Hoge sovjet-autoriteiten zouden gearresteerd zijn Een der arrestanten vrijgelaten t De verwachting van heden tot morgen avond luidt: Aanvankelijk tijdelijk harde overigens krachtige tot matige Westelijke tot Noord- Westelijke wind. Wisselende bewolking met enkele buien. Iets kouder. Dinsdag 21 Februari: Zon op 7.44 uur, onder 18.04 uur; maan op 9.06 uur, onder 23.26 uur. NIEUW URANT (Van onze Utrechtse redacteur). De grote blijvende betekenis van de buitenlandse politiek, waarnaast de binnenlandse politiek allerminst als tweede-rangs beschouwd mag worden, vormde wel het kernpunt van de rede, die de voorzitter van de Kath. Tweede-Kainerfractie, prof. mr C. P. M. Romme Zaterdag voor de Partij raadsvergadering van de K.V.P. te Utrecht hield. Het ene is van het andere niet los te maken en klaar en overtuigend gaf prof. Romme aan, dat wij in onze wereldtaak te kort zouden schieten, wan neer wij de hoge en grootse taak, die wij op binnenlands politiek terrein hebben, niet naar behoren vervullen. Door een juiste binnenlandse politiek cn goede maatschappelijke praktijk, moeten wij de rechtvaardigheid over de grenzen uitdragen. Wij moeten ons hoeden voor een eenzijdige politiek op internationaal terrein door ons eigen land mee te slepen op een wijze, die op uitbuiting lijkt. Merkwaardig in de jongste Kerstboodschap van Z.H. de Paus is dan ook, waar de H. Vader spreekt over een terugkeer van de wereld tot Gods bedoelingen, dat deze passage begint met terugkeren op het gebied van de sociale verhoudingen tot de natuurlijke beginselen en daarna pas gesproken wordt van een terugkeer van de internationale samen leving tot Gods bedoeling. Het primaat van de buitenlandse po-het volk door de zorgen heen te hel- litiek was het lokaas, aldus prof. Rom me, aan de lijn, die prof. Anema, de lei der van de A.R. fractie, in de politieke vijver uitwierp, toen hij in de Eerste Kamer pleitte in de richting van een nationaal kabinet. Een conservatief aangelegde mens, de beschouwing van prof. Anema aanhorend, waar bij deze, nu de soevereiniteitsover dracht tot stand is gekomen voor zijn partij een practische mogelijkheid aan wezig achtte, om aan de regering deel te nemen, zou zich toen eerder in de Tweede dan in de Eerste Kamer ge waand hebben. Als prof. Anema maar niet bedoeld heeft om reeds „morgen tot kabinetswijziging over te gaan, veronderstelde prof. Romme, en toen bjj de gedachitenwisaeling de neer Smits (Hoorn) opmerkte, dat men prof. Anema toch niet twee jaar met uitgestoken handen kan laten staan, waarschuwde hij, dat men in de regel met een tussentijdse wijziging van het [kabinet voorzichtig moet zijn. Overi gens heeft men in het politieke leven langer met uitgestoken handen ge staan Wanneer niet de mogelijkheid re- eel bestaat', dat een oppositie-party het tot de regering kan brengen, dan wordt die oppositie tot een isolement. Als volgens prof. Anema het voeren van een krachtige nationale politiek met de P. v. d. A. onmogelijk is, mag hij op haar dan minder gouvernemen tele plichten leggen dan op de K.V.P. Mag hij voor zijn ideeën wel alleen de K.V.P. in het vizier nemen? Gebrek aan buitenlandse deskundigen Prof. Romme wees er voorts op, dat de K.V.P. met alle positivitei't achter samenwerking zoals in het verband van de Benelux, West-Europese Unie, Atlantisch Pact en een wezenlijke ont wikkeling van de Nederlands-Indone sische Unie staalt maar gelijkertijd moest hij constateren, dat zij als frac tie in outillage, voor wat het aantal deskundigen ten aanzien van de inter nationale politiek betreft ten achter is. Van de vergadering uitt mocht dan al een opsomming van 11 specialisten voor buitenlandse politiek gegeven worden, waarbij echter Eerste- en Tweede-Kamerfracties werden samen genomen, prof. Romme hield vol, dat wij er met dit potentieel niet komen en hij stelde al zijn hoop op een grond wetswijziging ter uitvoering van het denkbeeld van minister mr. Van Schaik tot uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden, waarbij de Kath. fractie wellicht met 12 tot 15 personen voor het internationale werk aangevuld zou kunnen worden. Natuurlijk kwam de benoeming van minister Stikker tot verantwoordelijk leider van de O.E. EC., zij het dan ook in het debat ter sprake. Uit de wordingsgeschiedenis van de ze benoeming mag men, volgens prof. Jlomme, niet afleiden, dat minister Stikker ten opzichte van Engeland kneedbaarder zou zijn dan de heer Spaak. Dat kon wel eens tegenvallen. Tegen de combinatie van deze functie met het ministerschap van Buiten landse Zaken heeft de voorzitter van de fractie in de Eerste Kamer reeds zijn bedenkingen geopperd en prof. Romme had de indruk, dat de regering dit nog nader zal overwegen. zou zijn. Een grote huiver zou hem bij 't tegenovergestelde bevangen en prof. Romme eindigde met een vurige bede tot God. dat de politieke leiders nooit of te nimmer zullen aflaten met aan een christelijke maatschappij te bou wen. Actuele kivesties Opnieuw was deze rede een hoogte punt van de Partijraadsvergadering en begrijpelijk waren daarom de vrees en wrevel, die bij sommige leden ontstonden toen prof. Romme vóór hij zijn eigenlijke rede begon, de suggestie uitte, dat de voorlichting aan de Partijraad ook door andere leden van de fractie zou kunnen geschieden. „De zwierige eloquentie, doch vooral de inhoud van Romme's rede", wilde men op de Partijraadsvergaderin gen niet missen maar prof. Romme had alleen bedoeld, dat met betrekking tot bepaalde punten ook de speciale des kundigen aan het woord komen Gezien zijn rede nog met lang geleden op het congres over het parlementaire werk, had prof. Romme thans voornamelijk het accent gelegd op de staatkundige toe stand, maar niettemin werden door tal \tan vragen toch verschillende andere ac tuele kwesties aangesneden, zoals het classificatie-vraagstuk, de belastingpoli- ifw(<?ningbouw, kinderbijslag voor zeustandigen, schoolgeldheffing, het in stituut van staatssecretarissen, ja tot de Belgische kanalenkwestie toe. a. i a*. eerste betreft, het is bekend, flat minister Teulings heeft toegezegd de totstandkoming van een noodvoorzie ning te zullen bevorderen en prof. Rom me achtte zich niet gerechtigd, nu het overleg in de Salariscommissie van de Centrale voor Overheidspersoneel gaan de is, daarover mededelingen te doen. Wel nam de Partijraad een resolutie aan op instigatie van de Kring Limburg, waarin aangedrongen wordt om in af wachting van een oplossing van het'vlas trek voor 2e en 3e klas standplaats halveren. te pen, maar ook om de moeilijkheden reëel onder de ogen te zien, een zekere depressie, ook bij het katholieke volks deel, constateerde. Juist nog wel op een moment, dat wij erin geslaagd zijn het hoofdpunt van het politieke pro gram, het leggen van een wettelijke grondslag voor ^de P.B.O. te verwe zenlijken, waarbij het, evenals bij de I sificatie-vraagstuk in zijn geheel, de af- wet op de ondernemingsraden, voor alles gaat om zedelijke waarden Zit het hierin, zo vroeg spr. zich af> dat wij er kennelijk niet in geslaagd zijn deze reconstructie in de juiste beteke nis, ook aan het katholieke volksdeel, over het voetlicht te brengen? Laat ae critiek, niet alleen in het openbaar, maar ook in het particuliere gesprek, toch opbouwend zijn, zo spoorde prof. Romme met kracht aan en hij hekelde dat er ex officio over de Kamer ge schreven wordt door mensen, die niet eens de Handelingen gelezen hebben. Dit laatste wekte reactie onder de af gevaardigden en gevraagd werd de Kamerverslagen beschikbaar te stel len, hetgeen de partijvoorzitter, de heer J. W. Andriessen toezegde in het da- «Telö'ka bestuur te zullen bespreken. I>e samenhang van de K.V.P., meen de prof. Romme, is te sterk dan dat zij niet tot het voeren van een mee slepende binnenlandse politiek u\ staat Links: Prinses Marijke werd Zaterdag drie jaar. Een delegatie van het jongste wapen van de Kon. Land macht, de Verbindingstroepen, kwam hun petemoeieen geschenk aanbieden, bestaande uit zilveren lepel en vork en wat snoeperij. Maar eerder gekregen bezempjes schenen het hurt van de jarige toch wel veroverd te hebben. Rechts: de cadeaux waren wel mooi, maar de technische uitrusting van fotograaf en radioman waren toch ook niet mis en de jarige prinses Marijke ligt op de knietjes vol bewondering voor een kabelverbinding van de radio; H. M. de Koningin kijkt geamuseerd toe. Voor een onbillijkheid, die in de suc- cessie-i-echten zou bestaan, zal de aan dacht van de belasting-commissie der fractie worden gevraagd. In handen van de Commissie voor O.K. en W. zal ge steld worden een voorstel van de kring Rotterdam, dat uitvoerig werd toegelicht door de heer Oostendorp, tot een meer rechtvaardig systeem van schoolgeldhef fing, waarbij rekening wordt gehouden met het aantal schoolkinderen uit één gezin. Nu doet zich vaak de moeilijk heid voor, dat wanneer een gemeente het vermenigvuldigingscijfer wil verla gen, principiële voorstanders vanwege het gemeentelijk budget toch tegen moe ten stemmen. Deze zaak dient dus van bovenaf geregeld. Prof. Romme zou niet gaarne te spoe dig willen veronderstellen, dat het insti tuut van staatssecretariaat op het ogen- HaÜV °hu ruime schaal wordt ingevoerd, daar hij uit eigen ervaring wist, hoe fcet ambt van minister de gehele persoon in beslag neemt, hetgeen na de oorlog nog meer het geval is. De eenheid in de fractie Een typisch politiek puntje roerde de heer Muuskens (kring Utrecht)- aan met een vraag over de wenselijkheid van eenheid van de Kamerfractie en in het beleid van de katholieke ministers. Prof. Romme trok daartussen een principiële scheidingslijn en noemde het een alge meen politiek belang, wanneer de een heid in de fractie wordt betracht, ook al zijn het vrije katholieke aangelegen heden. Prof. Romme verklaarde evenwel nadrukkelijk, dat die eenheid altijd is opgebouwd uit de volkomen vrije mede werking van elk fractie-lid. De ministers zijn raadslieden van de Kroon en beho ren niet aan een partij, maar aan het ge hele volk. Een spontane hulde bracht de Partij raad aan prof. Veraart, die door de heer Andriessen gecomplimenteerd werd met Prinses Marijke zag Zaterdag op de dienst, de naam Marijke en de datum van Zaterdag waren gegraveerd en dat een zilveren lepeltje en vorkje, eveneens met naam ochtend van haar derde verjaardag haar innigste hartewens vervuld, toen ze van haar zusjes als geschenk een mooie pop penwagen kreeg. Niet minder enthou siast bewonderde ze het cadeau van haar moeder: een draaibaar poppenhuis. Met honderden prentbriefkaarten en brieven stroomden tal van cadeaux uit het ge hele land naar het Koninklijk Paleis; kostbare geschenken doch ook vele aan doenlijke kleine cadeautjes: een houten beweeglijke hond, 'n ketting van schelp jes, en eigengemaakte prentenboeken. Een deputatie van het wapen van de Verbindingsdienst, waarvan de jarige Prinses petemoei is, bood in de biblio- zijn benoeming tot Commandeur in de I ^nfki,van huet -Palcjis Soestdijk een ge- A commanaeur m ae schenk aan, bestaande uit een etui, waar op het embleem van de Verbindings orde van Oranje Nassau Een zekere depressie In mineur moest prof. Romme ook spreken, toen hij na zijn meeslepend betoog over de grootse taak van po litieke en maatschappelijke leiders om Drie troepenschepen kwamen dit weekeinde in Nederland aan de Zuider kruis", de Tabintaen de „Cheshire". De foto stelt voor de aankomst van net laatstgenoemde schip te Rotterdam op Zaterdagmorgen De Kon Mil Kapel verwelkomt, de jongens met een vrolijk stukje muziek. Om welke reden het geschiedde is niet geheel duidelijk. Maar Zaterdag middag haalde de bemanning van het Belgische vissersvaartuig „Zeebrugge 413", dat ten noord-westen van Den Helder op de visvangst was, met grote omzichtigheid een drijvende myn aan boord, die zich onder de vangst uit een der netten in het z.g. molengat bevond. Radiografisch stelde de kapitein zich in verbinding met de marine-opruimings dienst in Den Helder, die aan de hand van de beschrijving vaststelde, dat de vangst bestond uit een zeer gevaarlijke z.g. stootmijn en de kapitein derhalve de raad gaf de mijn met gezwinde spoed weer overboord te zetten. De kapitein achtte dit echter niet verantwoord en wendde de steven naar de haven van Den Helder. Intussen voelde men er in Den Helder weinig voor het bootje met zijn gevaar lijke lading in de haven toe te laten, ge zien de schadelijke gevolgen, die een mo: gelijke ontploffing in de haven voor de omringende huizen en gebouwen kou op leveren. De kapitein kreeg dus geen ver lof de haven binnen te varen. Tenslotte werd besloten, dat de ma rine-opruimingsdienst de mijn zou over nemen en demonteren, een riskante op dracht in volle zee. De Belgische boot kreeg daarop vergunning de haven bin nen te varen, hetgeen zonder ongelukken geschiedde. Een motorsloep van de M.O.D. haalde tot grote opluchting van Nu gisteren de Vasten wet in onze ker ken is afgekondigd, willen we er ten be hoeve van onze lezers hier nog ter na- diere kennisneming de voornaamste bepa lingen uit weergeven: Vasten Vastendagen zijn: 1. Alle dagen van de veertigdaagse vas ten, uitgezonderd de Zondagen en Paas Zaterdag na 12 uur 's middags. 2. De Quatertemper-Woensdagen, -Vrij dagen en -Zaterdagen door het jaar. 3. De Vigiliedagen van Pinksteren Maria ten Hemelopneming, Allerheiligen en Kerstmis, behalve wanneer zij op een Zondag vallen. Op Schiphol opende dr. Plesman Zater dagochtend het nieuwe operations-ge- bouw van de KLM. In de eveneens nieu we personeelscantine, die achter het opge- rationsgebouw gelegen is, sprak de pre sident-directeur van de KLM het perso neel van de afdeling General Operations tr.e over „De grote verantwoordelijkheid van de man, die in het toestel het stuur m handen houdt". Dr. Plesman zei o.m. dat de voor studie en de instructie voor de pilo ten straks zeer zwaar zullen worden belast, wanneer de KLM een nieuw type vliegtuigen zal gaan gebruiken, dat misschien 60 procent sneller is dan de huidige types. „Voor mij", aldus dr. Plesman, bestaat er geen twijfel aan of deze technische ontwikkeling zal nog minstens 20 jaar op dezelfde wijze voortgaan, hoewel er na tuurlijk op een gegeven moment een s'abilisatie moet komen. Ons vliegbedrijf zal te zijner tijd maatregelen moeten ne men voor het vliegen van machines op groter hoogte en met grotere snelheid. Wij hebben onze vleugels zeer krachtig uitgeslagen. Voor de oorlog beschikten wij over 200 man vliegend personeel, o.w il piloten Thans leggen de KLM-maehl- nes meer dan 40 millioen kilometer pet jaar af mat 1220 man vliegend personeel, o.w. 400 piloten." Dr. Plesman besloot zijn rede met woorden van dank en waardering voor een der eerste piloten van de KLM, de heer J. J. Hcndong, die thans chef is van de Centrale Verkeersleiding op Schiphol cn wiens zilveren jubileum met de ope ning van het nieuwe gebouw samenviel. t dagen z-iin verplicht te vas- iaar bereikt hlhh' d'ie de leeftijd van 21 nud ziin ?'en en nog geen 59 Jaar n„tj„p e wanneer zij om een cl-iopn 7H m11 aarvan wettig zijn ont- it«nirffaSen op vastendagen'slechts ff Larhö ee,n volle maaitijd nemen IfrH wsnf es gebruiken, uitgezon- dingsdal ri Bii a da§ tevens onthou- mafltiMen mo ovenS« gebruikelijke mffvo iit ha e,t6n ZÜ zich echter aan- en en derhalve minder voedsel gebruiken, dan zij gewoon zijn en zich van vlees onthouden. Onthouden f'lnTvrifriai^ vleesloze dagen zijn: „nfif I Jdagen van het jaar, behalve 3. De bovengenoemde Vigiliedagen, be halve wanneer zij 0p een Zondag vallen. 4. As-Woensdag, alsmede Paas-Zater- dag tot 12 uur s middags. °PraiLdene daf.en zÜn' tot onthouding rTPL w dac 7 jaar en ouder zijn tot aan het einde van hun leven, behalve wanneer zij om een ernstige reden daar van wettig zijn ontslagen. Zij mogen op onthoudingsdagen geen vlees, spek of jus uit vlees gebruiken Spijzen echter met dierlijk vet bereid en als overige voedingsmiddelen zijn op alle dagen van het jaar, zelfs op Goede Vrij dag, voor iedereen geoorloofd. Dispensaties Krachtens Pauselijke volmacht wordt voor dit jaar dispensatie verleend in het vasten- en onthoudingsgebod op alle da gen, behalve op Goede Vrijdag, aan de volgende personen, ook als zij buiten Ne derland verblijven: 1. Aan de arbeiders, die doorgaans zeer zware lichamelijke arbeid verrichten, zo als: ondergrondse mijnwerkers en ande-1 ren, die in het mijnbedrijf zeer zware ar beid verrichten; bepaalde arbeiders in cementfabrieken en mergelgroeven, sto kers op schepen of op locomotieven; ar beiders, die in steenhouwerijen zwaar hakwerk verrichten; delvers, kruiers en steenbakkers in de kleiwarenindustrie; sommige veenarbeiders, zoals turfstekers, -kruiers en -laders; caissonarbeiders, die onder water funderingen maken; dijk werkers en griendhakkers in natte grien den. 2. Aan de arbeiders, die zware lichame lijke arbeid verrichten, wanneer zij bo vendien óf voortdurend onder kunstma tig hoge of lage temperatuur moeten wer ken, óf bij hun werk voortdurend in aan raking komen met voor de gezondheid schadelijke stoffen (giftige arbeid) óf aanmerkelijk langer dan normaal moeten werken, óf in de nachtploeg werken deze laatsten uitsluitend in de perioden, waarin zij tot de nachtploeg behoren. 3. Aan de gevangenen en aan degenen, die in neutrale of niet-katholieke inrich tingen verpleegd worden. De bisschoppen verlenen voorts voor dit jaar dispensatie alleen in de vasten- wet (zodat de betrokkenen derhalve zon der meer niet ontslagen zijn van de ont- houdingswet) aan: 1. vrouwen, die in verwachting zijn of een kind zelf voeden; 2. allen, die zich beroepshalve wijden aan de verpleging in ruimere zin (re'.i- gieuse en teken-verplegers en verpleeg sters van zieken, vroedvrouwen, kraam verpleegsters en kraamverzorgsters), doch alleen op de dagen (etmalen) waar op zij nachtdienst hebben. De gelovigen, die niet behoren tot de genen, die in het voorafgaande recht streeks zijn gedispenseerd, en van me ning zijn, dat de onderhouding van de vastenwet of van het onthoudingsverbod voor hen onmogelijk of al te bezwaarlijk zou zijn, kunnen zich voor het verkrijgen van volledige dispensatie of van verzach ting wenden tot de pastoor der parochte of een ander daartoe, bevoegde priester. de bemanning de zelfde avond de mijn van boord, waarna de „Zeebrugge 413" de haven van Den Helder weer uitvoer en onmiddellijk weer ter visvangst toog. De M.O.D. heeft intussen de stootmijn ge demonteerd. Zondagochtend heeft de Centrale Bond van Transportarbeiders in Amsterdam en Rotterdam ledenvergaderingen voor de havenarbeiders belegd om de lossing der wapentransporten uit Amerika te bespre ken. In beide vergaderingen werd met algemene stemmen overeenkomstig het standpunt van de Internationale Trans portarbeiders Federatie, besloten de wa pens wel te lossen en „vierkant in te gaan tegen het streven van de door de communisten gevormde z.g. „vredesco- mité's" om dit doel te verhinderen". De Bedrijfsorganisatie Verkeer te Rot terdam zal Zondag a.s. alle Rotter damse havenarbeiders in een vergade ring bijeen roepen, waar het besluit om wapens te lossen aan hen zal worden voorgelegd en verdedigd. en datum, inhield. Voorts kreeg de jarige een doos bonbons met blauwe strik en een zakje pralines. Toen de kleine Marijke in haar licht rose jurkje met dito haarstrik, met haar koninklijke Moeder, die gekleed was in een lichtblauw toilet, binnentrad, droeg het prinsesje in iedere hand een klein bezempje en toonde zij weinig belang stelling voor het officiële vertoon. Met de cadeautjes liep Marijke naar de foto graaf. Zij wilde „het lichtje" zien. Van daar kwam zij bij de microfoon van de P.C.J., waar zij op de grond ging zitten spelen, proberend met het lepeltje enkele pralines uit het zakje te scheppen. Prins Bernhard, die Zaterdagavond in zijn vliegtuig op weg was van Rio de Janeiro naar Mexico en die daarbij over Suriname en de Antillen vloog, was in de gelegenheid, ofschoon hij ver weg van Soestdijk, hoog in de cockpit van zijn machine zat, toch een ogenblik „echt thuis" te zijn, omdat de Koningin aan de Wereldomroep toestemming had verleend iets van hel huiselijk verjaar dagsfeest op te nemen. De reportage werd via de kortegolfzender naar Pa ramaribo uitgezonden en door de Suri naamse radii gereiayeerd. Tenzij atmos- pherische of andere omstandigheden een spaak in het wiel hebben gestoken; heeft de Prins dus de reportage kunnen horen In Utrecht hield de Verbindingsdienst ter ere van de verjaardag van zijn pete moei een parade. Volgens het Berlijnse blad „Der Abend" (Am. licentie) heeft de Sovjet- Russische geheime nr'itie te Leningrad een complot op grote schaal ontdekt, tegen Stalin en de huidige Sovjet-rege ring. De leider zou maarschalk Govo- rof zijn, die gesteund werd door bijna 200 vooraanstaande officieren en rege- rings- en partijfunctionarissen, o.m. le den van het politiek directoraat van het rode leger, functionarissen van het gemeentebestuur te Leningrad en zelfs van het ministerie voor staatsveilig heid. De ontdekking van dit complot zou de oorzaak zijn geweest vap het weder invoeren van de doodstraf voor spion- nage en sabotage, enige weken geleden. Het doel van het complot zou geweest zijn, een grotere niet-federale republiek te vormen met Leningrad als hoofdstad. „Deze ondergrondse beweging beschouw de de beloften van de huidiige sovjet leiders als leugens en vreesde, dat de ex pansiepolitiek van Stalin en Malenkof ae Sovjet-Unie op de rand van oorlog zou brengen", aldus „Der Abend". Het blad meldt voorts, dat Serge Scho- mikoff, commissaris van de Russische ge heime politie bij het centrale observato rium te Potsdam, eerlang voor een sov jet-rechtbank in Duitsland zal terecht staan, onder beschuldiging van „begun stiging van de bedrijvigheid van Engels Amerikaanse agenten". '."Ti Senator Tom Conally, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft Zaterdag op een persconferentie verklaard, dat het tijd stip van een openhartige conferentie' met Rusland over de controle op atoomwapens „misschien nabij is". Het socialistische hogerhuislid Lord Strabolgi die onlangs genoemd is als afgevaardigde van het Westen naar Stalin zeide Zaterdag in een verkir- ziiffcstoespraak, dat het als zeker kan worden beschouwd, dat de Westerse mogendheden nieuwe stappen bjj do Sovjet-Unie zullen ondernemen, om tot overeenstemming te geraken. Amerikaanse militaire attaché's in Po len mogen Warschau niet meer verlaten zonder toestemming van de Poolse auto riteiten. Zij moeten drie dagen tevoren verlof daartoe aanvragen en bijzonderhe den verstrekken over de route en de duur van de reis De Poolse autoriteiten beweren, dat soortgelijke voorschriften gelden voor militaire attaché's in Wash- rng'ton. In welingelichte kringen te Djakarta gelooft men, zo luidt een telegram van Reuter, dat Westerling uit Indonesië naar Singapore is vertrokken. Wester ling heeft niet verzocht om een visum voor Singapore, maar men weet, dat hii contact heeft gehad met smokkelaars, die tussen Sumatra en de kust van Malabo hun werkterrein hebben liggen Volgens onbevestigde berichten ziin vrouw en kinderen van Westerling ver leden week op weg naar Istanboel naar Singapore gevlogen. Uit berichten van de geheime blijkt, dat Westerling's troepen om Ban dung verstrooid raken en, naar men aanneemt, zich aansluiten bij gueriHa- benden op West-Java. suerina wa?Hnenr ri»afen «geieden berichtten wij, dat door de Amsterdams politie een drie- ,was aangehouden, verdacht Sa pn ongeregistreerde effecten. Een en ander zou aan het licht zijn ge komen by het onderzoek naar de mani- PlFpn0Sv.^J °uderwatersche Bank. de arrestanten is thans in ken lint ?estel.d daar uit niets is geble- aan een overtreding of misdryf heeft schuldig gemaakt. De bei- rfipn^r ren' een Amsterdamse bankbe- irlnrH .t?e.n effectenhandelaar, zijn voor de ofiicier van justitie geleid. Rudolf Rahn, de laatste nazi-ambas sadeur in Rome, heeft tijdiens een de- nazificatieprocer verklaard, dat Hit- Ier in 1943, toen Italië zich aan de ge allieerden overgaf, opdracht gaf het Vaticaan in brand te steken en met de grond gelijk te maken. ,,In de win ter van 1944 beval hij, het uit de lucht plat te bombarderen. Ik was echter in staat deze plannen te verijdelen", al dus Rahn. De radio van de Britse zone van Dcriyn neett zaterdagavond bekend gemaakt, dat de (communistische ..vr()e Duitse jeugd" de plannen om in Mei de geallieerde sectoren van Ber lijn binnen te vallen, opgegeven heeft. Volgens dit radiobericht vreesde het bestuur van de jeugdorganisatie, .dat de jonge Oost-Duitsers „ideologisch besmet" zouden worden, wanneer zij de hogere levensstandaard in West- Berlijn zagen. De radio gaf geen inlichtingen over de bron, waaruit zij deze gegevens ontvangen had. „Dat er in het gehele land dit toch goed begrepen mag worden: dat hier in msterdam tijdens de Stille Omgang aiieen maar bidders welkom zijn. Bij e[ommegang moeten offers gebracht en en alle bedevaartgangers moe b-n dus paraat zijn met offers en ge bed Met deze woorden legde de De ken van Amsterdam, mgr. G. van de Burg de nadruk op de betekenis van de Stille Omgang in zijn toespraak, die hij hield tijdens de algemene jaarver gadering van het gezelschap van de Stille Omgang, die Zondag in Bellevue in de hoofdstad gehouden werd. Uit alle delen van het land zonden de zusterorganisaties hun afgevaardigden naar deze jaarlijkse bijeenkomst, waarin de laatste hand gelegd werd aan de uit gebreide organisatie, die het grote aan tal deelnemers van buiten Amsterdam bij deze stille nachtelijke beevaart nu eenmaal eist. Uit Groningen, Breda, Ze venaar. Helmend en vele andere, dicht bij en verafgelegen, steden en dorpen kwam men hier tezamen om te luisteren welke van de drie nachten men naar dé hoofdstad zou trekken en welke kerk voor het bijwonen van de H. Mis na afloop van de Ommegang werd toegewezen. Bijna 70.000 mannen zullen 12, 19 en 26 Maart a.s. naar de Mirakelstad trekken, aangevuld met ca. 15.000 Amsterdammers. Weer zal dit jaar het schuilkerkje „Ons Lieve Heer op solder" door enkele kleine groepen worden gebruikt. Dertig kerken zullen deze drie nachten ommegangers van buiten de stad herbergen. De grootste groep komt uit Utrecht met 4 groepen van 800 mannen. Dan komen er o-a. nog 1200 man uit Friesland, 1200 uit Den Bosch, 1000 uit Maastricht en verder 2000 uit Rotterdam. 2000 uit Den Haag en 2000 uit Leiden. Na de opening door de voorzitter, de heer Alph. Elsenburg, bracht de secre taris van het gezelschap, de heer J. B. Takes, het jaarverslag uit. Hij vertelde daarin, dat tijdens de Stille Omgang van het vorig jaar 6000 deelnemers per uur het Spui passeerden en dat dit met een zekere regelmaat gepaard ging, waar door men niet noemenswaardig heeft moeten wachten. Vooral werd lof toege zwaaid aan de Amsterdamse politie, die op zo'n rustige en afdoende wijze hulp had geboden. Vervolgens memoreerde hij dat de zusterorganisaties Bergen (N.H.). Veisen Driehuis en Noordwijk het afge lopen jaar hun zilveren jubilé hebben gevierd, terwijl Wormer haar 30-jarig bestaan herdacht. Na een m ,zikele onderbreking door het koor „Laetentur Insulae" o.l.v. pater N. de Goede SCJ, trad de redenaar van die middag, pastoor H. A. J. Drost uit Schoorl op het spreekgestoelte. In verband met de algemene intentie van de Stille Om ging: „Dat de bedoelingen van Z. H. de Paus met het H. Jaar verwezenlijkt mo gen worden in de Mirakelstad en in ge- heel Nederland" baseerde spreker het eerste deel op de jongste Kerstrede var» z.H. de Paus bij de opening van het H. Jaar. „Wij moeten tijdens de Ommegang denken aan de vele afgevallenen en bid- den om de verwezenlijking van zoals de Paus het noemt de grote terugkeer en de grote vergiffenis". Het wezen van het Katholicisme is het één zijn met Christus. De mens heeft God nodig, maar de moderne mens wil zich zelf zijn, waar door een over-individualistische mens ontstaat. Het Marxisme en het individu alisme zijn de grote fouten van de tegen woordige mens, aldus spreker. De moderator van het gezelschap, mgr. G. P. J. v. d. Burg, verzocht o.m. in zijn toespraak elke avond in gezinsverband het gebed van het H. Jaar te bidden. Het „Sprookje in onze stad", noemde hij het zojuist gerestaureerde Begijnhof kerkje, dat geheei weer in de oude stijl van het jaar 1671, het jaar dat pastoor David v. d. Mey dit oude schuilkerkje bouwde, is hersteld. Spr. dankte allen, die daaraan zo spontaan hun medewerking hadden gegeven. Nog een wens had de rijzige deken van de Mirakelstad: Dat spoedig de Stille Omgang over het Begijnhof ge leid zal kunnen worden alvorens deze in werkelijkheid in de Kalverstraat, een aanvang neemt. Daar de doorgang aan het Spui te smal is, is dit op het ogen blik practisch onmogelijk. Tot slot haalde mgr. een woord aan uit de 45ste psalm: „God woont midden in z'n stad, ze zal niet wankelen" en hij vervolgde hierop: Als deze stad en dit land trouw blijft aan het Mirakel Sacrament. Hierna bracht het knapenkoor nog enige liederen ten gehore waarna de overvolle zaal geza menlijk het Mirakellied aanhief. Namens de ondervm iep ma gari- nefabrikanten is bij ae min,ster van Landbouw en bij andere regermgsm- stanties aangedrongen op vitaminisering van margarine. De prijs per pakje zou dan een cent moeten stijgen. De margarinefabrikanten stellen zien op het standpunt, dat de voorzienic." met vitamine A op -de goedkoopste es» zekerste manier via margarine kan ge schieden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1