de Spaak niet tevreden over gang van zaken West-Duitsland schendt handels verdrag Boedapest veroordeelde weer eens spionnen San kt y4nton in afwachting van de koninklijke gasten Of Pluim voor tropengangers r FELLE BRAND IN RIJSWIJKSE MEUBELFABRIEK ,,Nog groot verschil tussen woord en daad En Spaak heeft gelijk Al drie dagen slecht weer Dinsdag 21 Februari 1950 V. A DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN A Economisch egoisme koelde het aan- vankelijke enthousiasme Autosmokkel ontdekt Koude in de V. S. „Zwaarste straf' geëist tegen Vogeler en Sanders Spectaculair vlammenspeldat veel kostbaar materiaal verwoestte Annie Salomons V.. Gezwachtelde armen en. benen NDER DE O U P E Het statuut van Jeruzalem Redding op kousevoeten r- 7> WEERBERICHT j rr"~" NEDERLANDSE VERF WORDT NIET TOEGELATEN Mogelijk proces tegen bondsstaat DE HUID WORDT AL VERKOCHT! Vier Hagenaars gearresteerd Spaak's wensen voor de toekomst De Nederlanders optimistischer De Nederlandse premier dr. W. Drees vond, dat er reeds een veelbelovend begin was gemaakt met de vrijmaking van de handel. Nederland stelt bijzon der belang in deze zaak wegens zijn afhankelijkheid van import van meta len en grondstoffen. Het is bereid naar beste krachten samen te werken om een zo groot mogelijke vermindering van de economische beperkingen te verkrijgen. En seen kolen f «S™ Tv^at °p regen Sankt i u de bestuurder van )0.ngten !?„t.e,!Sk£,eWBarplaats en van <Je Geen bed meer vrij Er zijn niet overmatig veel Nederlan ders in Sankt Anton. In hotel „Post" heb ben we er niet meer dan acht kunnen ontdekken. Er is echter in het hotel, Si» i» «a». 5- „AGGEMARRLEUT HEBT" „NEDERLAND KRIJGT ER GOEDE ZONEN BIJ" Commandant 7 December-divisie in Nederland aangekomen „Nederland heeft er niets mee te maken' Twee drenkelingen dankten hun leven aan moedige vrouw De verwachting geldig van heden- tot morgen avond luidt: Gedurende de nacht flinke opkla ringen, verder afnemende Noordelijke wind. Op verschillende plaatsen temperatuur even beneden het vriespunt. Morgen in de loop van de dag geleidelijk weer toenemende bewolking voorna melijk in het Zuiden van het land, maar nog bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Woensdag 22 Febr.: Zon op 7.42 u, onder 18.06 u. Maan op 9.17 uur: onder middernacht. NIEUWE COURANT Politieke leiders over de eenheid van Europa Zeven en twintig West-Europese politieke leiders hebben hun mening gezegd over de ontwikkeling der gebeurtenissen, welke moeten leiden tot Europese eenheid. Deze politici van de twaalf landen, die deel uitmaken van de Raad van Europa, bevestigden hun geloof in Europese eenmaking, maar sommigen van hen zeiden, dat men tot nog toe te langzaam was gevorderd. gen waren gemaakt t. a. v. de „versnip perde" wijze, waarop de devaluatie, van de verschillende Europese munt eenheden was uitgevoerd. Dit geschied de omdat elke regering bij de devalua tie slechts aan haar eigen belangen had gedacht, „daarbij trachtend voor zich zelf een maximaal aantal voordelen te verkrijgen, zonder zich te bekommeren om het gemeenschappelijk Europese wei- zijn". „Deze uiting Van economisch egoïsme Paul Henri Spaak, voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, oefende critiek op het mi- nister-comité (het bestuursorgaan) van de raad wegens „terzijdestelling van de besluiten van de assemblee", Hij wees de methoden der ministers als „ramp zalig" van de hand en noemde ze „een definitieve begrafenis van de resoluties van de raadgevende vergadering". Spaak klaagde er voorts over, dat er in" de laatste maanden geen vorderin- Ook de Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, Moh. Roem, nioest het zijne hebben van het verschijnsel „car/iavaF'. Men ziet hem hier, te midden van zijn familie, op het bordes van het Bossche stadhuis, de carnavalsstoet bewonderen, die gisteren door de straten van Oeteldonk trok. Naar wij vernemen onderzoekt het be stuur der Exportgroep Verf van de Vakgroep Verf namens haar leden op het ogenblik de mogelijkheid om de Duitse bondsstaat een proces aan te doen, teneinde vergoeding te krijgen voor de schade die, naar de mening der Exportgroep Verf, aan de belangen van de Nederlandse verfindustrie is toege bracht. In het tussen Nederland en West-Duits land gesloten handelsverdrag werd be paald, dat Nederland ongelimiteerd zou migen exporteren. Uitgezonderd van deze export zijn enkele met name ge noemde artikelen en producten zoals b.v. landbouwproducten, enkele chemicaliën, vette oliezaden enz. Bij deze uitzonde ringsbepalingen komen niet voor: lakken, verven en vernissen. Vertegenwoordigers van de Nederland se verfindustrie stelden zich, zodra de resultaten van het verdrag bekend wer den, met de Duitsers in verbinding. Er werden verkooporganisaties in het leven geroepen, contacten met oude zakenrela ties hersteld en nieuwe contacten gelegd. De Nederlanders hadden kort na de sluiting van het verdrag dus alles in LONDEN, Maandagavond Men laat er in het conservatieve kamp geen twijfel aan, dat bij een eventuele Tory-overwinning Win ston Churchill als kabinetsforma teur en minister-president zal op treden, daarbij in het Foreign Of fice uiteraard geflankeerd door Anthony Eden, van wie men ver wacht, dat hij in een hernieuwd contact met het Kremlin een be langrijke rol zal kunnen spelen. In labourkringen acht men het volkomer logisch, dat bij een la- bouroverwinning Attlee aan Dow- ningstreet 10 zal blijven. Of Ernest Bevin in dat geval opnieuw mi nister van buitenlandse zaken zal worden, is echter nog een vraag. De gezondheidstoestand van Bevin draagt er-toe bij, dat men rekent met de mogelijkheid, dat hij op zijn belangrijke post door een par tijgenoot afgelost zou kunnen wor den. Men noemt in dit verband Sir Hartley Shawcross. Het is echter ook mogelijk, dat Bevin nog enige tijd aan zal blijven om dan pas later om gezondheidsredenen ver vangen te worden. Men zou, door hem nu nog niet te vervangen, de indruk wilien vermijden, dat zijn beleid in de hoogste labourkringen geen algemene tevredenheid heeft gewekt. Als labourministers, die bij een socialistische stembusover winning ongetwijfeld op hun post zullen blijven, noemt men verder Herbert Morisson, Bevan en Sir Stafford Cripps. gereedheid om met de export van pro ducten der verfindustrie een begin te maken Zelfs was men in sommige Be drijven reeds begonnen met de produc tie naar aanleiding van binnengeko men orders. Het bleek echter, dat men van Duitse zijde de betalmgsvergun ningen weigerde, hetgeen neerkwam op het niet toestaan van import. Het Nederlandse ministerie van econo mische zaken verzekerde de verfe P teurs, dat hun producten, op grond het verdrag, zonder enige beperking - den worden geëxporteerd. En hoe men van die kant van dit ministerie de sluiting van het verdrag getrac heeft de Duitsers hun niet met het °vel" eengekomene strokende houding te doen wijzigen, is dit tot dusver niet gelu/f; De Duitsers zijn naar men ons mede deelde, blijkbaar van mening, dat zij b" verdrag alleen hoeven na te leven, voor zover het hun goed dunkt. Er is nog op instigatie van de Neder landse overheid een bespreking te Den Haag gehouden tussen vertegenwoordi gers van de Duitse verfindustrie en Vakgroep Verf. Er Is sinds deze besprekingen in de houding der Duitsers niets gewijzigd, zo deelde men ons inede. Op grond van dit gedrag is Nederland er toe over gegaan de Duitse verfinvoer stop te zetten, totdat de Duitsers zich aan het verdrag zullen hebben gehouden. Ook besprekingen der moeilijkheden op de zitting van de ..commission mixte" :n Frankfort hebben niet tot resultaat ge leid. Verschillende Nederlandse verffabc- kanten hebben door de houding van de Duitsers schade geleden. Er werden vele reizen gemaakt en er werd met de pro ductie een aanvang gemaakt ter uitvoe ring van ontvangen orders. (Van onze correspondent De douane te Roosendaal is een geraf fineerde autosmokkel op het spoor gekomen. In verband hiermede zijn inmiddels vier Hagenaars gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht. Twee auto's zijn in beslag genomen. Hangende het onderzoek kon men ons geen gegevens verstrekken. Bij het controleren van de nationaliteitsbewij- zen van auto's die uit België komen, ont dekte de douane te Nispen (grenspost op de weg RoosendaalAntwerpen) dat de papieren van de in beslag genomen auto's vals waren. heeft het effect van een koude douche op het enthousiasme gehad en heeft aangetoond, dat er nog een groot ver schil is tussen woorden en daden", aldus Spaak. Over de toekomst zei Spaak, dat hij hoopte, dat West-Duitsland in het komende jaar in de raad zou worden opgenomen; dat Europa's monetaire pro blemen zouden worden opgelost en de munteenheden converteerbaar gemaakt; dat e» een gemeenschappelijk minimum van sociale wetgeving tot stand zou wor den gebracht; dat er op cultureel gebied plannen verwezenlijkt zouden worden, waardoor de Europese élite en de grote volksgroepen elkander beter zouden le ren kennen en begrijpen en tenslotte dat een politieke organisatie gevormd zou worden om de Raad van Europa en zijn organen in staat te stellen met meer overwicht en autoriteit op te treden. Minister Stikker verklaarde, dat hij de ongerustheid t.a.v. de langzame vorde ringen in de richting van Europese een heid niet deelde. Hij geloofde vast, dat de Europese regeringen behalve die, welke zich opzettelijk van een vereniging op voet van gelijkheid uitsloten hard en ernstig werkten om de noodzakelijke eenmaking te verwerkelijken. „De grootheid van het te verwerkelij ken doel vereist een zo diepe bestude ring van de problemen, dat het niet gerechtvaardigd zou zijn, indien wij, gedreven door idealisme, zonder vol doende overleg zouden handelen", aldus minister Stikker. Vele andere politici o.w. Attlee. Churchill, Adenauer en politieke leiders van Noorwegen, Zweden, Oostenrijk en Denemarken getuigden van hun onge broken geloof in de eenmaking van Europa. „W.-Europa voorpost van de V.S." Gen. maj- William J. Donovan, voor zitter van het Amerikaanse comité, dat het streven naar het tot stand komen van een Verenigd Europa steunt, heeft op een persconferentie een samenvatting gegeven van uitspraken van de politieke leiders over dit onderwerp. Volgens Donovan bestaat er enige twijfel omtrent de:vraag, of Engeland al dan niet ervoor terugdeinst het lei derschap van Europa op zich te nemen, dat het door de andere Europese lan den wordt aangeboden. Wat de Scandinavische landen betreft, deze hebben de Britse regering veelvul dig gesteund in haar verzet tegen voor stellen ter bevordering van de Euro pese eenheid; doch de thans door hun leiders afgelegde verklaringen „getuigen van veel meer sympathie voor het tot stand komen van een Verenigd Europa, dan die van de Britse bewindhebbers". In antwoord op een desbetreffende vraag antwoordde Donovan nog dat West-Europa „een voorpost is van de Ver. Staten". Het Amerikaanse comité wil, wat West-Europa betreft, beletten dat dit gebied ooit wordt 'veroverd. Mili taire eenheid in West-Europa ziet de generaal nog niet in het verschiet. Als gevolg van de mijnwerkersstaking is men in de staat New York overgegaan tot steenkolenrantsoenering. Deze komt op een wel zeer ongelegen ogenblik, want de temperatuur, die tot dusver vrij hoog was, is plotseling gedaald en het kwik heeft thans zijn laagste peil van dit jaar bereikt. In de stad New York is de tem peratuur thans circa 12 graden C. onder nul In het gehele Noord-Oosten van de Ver. Staten heerst thgns een koudegolf. Op verscheidene plaatsen heeft het tot 25 gr. gevroren. In het >,spionnage"-proces te Boeda- S» n!?n *1 openbare aanklager tegen de W k ü1" Edgar Sanders en J an v°eeler „de zwaarste tI™, niet de doodstraf' geëist. legen twee der vijf terecht staande «ongaren eiste hij doorstraf „wegens spionnage en economische sabotage". wLJ0nnissen zul'en vandaag, Dins lg worden uitgesproken. gen°deleHonlde' dat hij zijn "daden te" treurde T? gaarsc volksrepubliek" be- worden, dochAA dat w m°6t „orrnek o~, "oop, dat het hof mijn nemen Ooklm^tie in °verweging geest uit. Hij vlrkl^a Het zi°h j," deZt e j verklaarde, pas nu de ernst van zijn daden in te zien. Hij hoopte „iets goed gemaakt e hebben" door het geven van volledige inlichtingen. Ook hij verzocht om clementie. Alapi, die ook openbare aanklager was in het proces tegen kard. Mindszenty er. de gewezen Hongaarse minister van buitenlandse zaken Rajk, zeide. dat de rechtszitting „een beeld had gegeven van twee werelden: die van vooruitgang en vrede en die van spionnage. vernietiging en oorlog". Volgens de correspondent in Boeda pest van hot Nederlandse communistisch dagblad „de Waarheid" zou Vogeler ge zegd hebben, „dat zijn spionnage-activi- tcit onder persoonlijk toezicht stond van i In Budapest herhaalt zich hetzelfde spel in het proces tegen de Engelsman Edgar Sanders en de Amerikaan, Robert Vogeler, als indertijd tegen Kardinaal Mindszentyhartstochtelijke bekentenissen, welke voor de buitenwereld wellicht altijd een groot raadsel zullen blijven. Op de föto rechtsRobert Vogeler voor zijn „rechters In de meubelfabriek „Keymer" aan de Delftweg te Rijswijk brak gisteravond om negen uur een zware uitslaande brand uit, die aangewakkerd door de harde wind het twee verdiepingen hoge pand gedeeltelijk verwoestte. De fabriek, waarin 60 man werk von den, maakt deel uit van een aaneenge- bouwd complex, waarin een verffabriek, een loodpletterij, een grossierderij in woningtextiel en enige andere industrieën zijn ondergebracht. De Rjjswijkse poli- tiebrandweer wist echter met behulp van de Delftse brandweer, die ook ter assistentie was uitgerukt, uitbreiding van de vlammenzee naar deze dicht- aangelegen percelen te voorkomen. Om half één des nachts was het vuur zo goed als geheel bedwongen. De oorzaak van de brand is tot nu toe nog onbekend. Een felle Noordwester joeg gisteravond en vannacht over de weilanden rond .het brandende fabrieksgebouw, dat langs de Vliet op de grens van Delft en Rijswijk is gelegen. Hoog joeg het vuur .op in het middelste gebouw, de meubelfabriek van Keymer. Bewoners van in de fabrieks panden gevestigde huizen pakten hun meest waardevolle zaken bij elkaar. Kin deren werden weggebracht langs hel smalle pad, dat door het loeiend vuur werd vrijgelaten. In het fabrieksgebouw kraakten en knarsten de brandende houten stoelrom- pen, sloegen soms met een knal uiteer,, luid hoorbaar boven het knetteren der vlammen. Aangejaagd door de wind, die weldra vrij spel kreeg door gebroken rui ten joeg het vuur al hoger en hoger op, zodat weldra de begane grond en de twee uu'uer pex suuxiaija tuezuent stuua v«ju i 7 e Solden Chapin, vroeger gezant in Honga-1 etage van de meubelmakerij waar fau- nje en thaL ambassadeur der V. S. in I teuils en «toeten worden gestoffeerd en ■A,- j 1 afgewerkt, 111 licnteiaaie stonden. De Rijs- Q I wijkse politie>brandweer onder comman- Naar aanleiding: van deze publicatie j do van de inspecteur Muusse stond dan deelt de Amerikaanse ambassadeur te ook voor een moeilijke taak, toen zij bin- 's-Gravenhage ons mede, dat dit be- nen een kwaitier na de melding op de richt iedere grond mist. plaats van bestemming kwam. Naar wij vernemen is mevr. A. van WageningenSalomons, die onder haar meisjesnaam vele boeken en artikelen schreef, in een ziekenhuis te Den Haag opgenomen. Mevr. v. Wageningen heeft een spoed-opetatie ondergaan, die goed geslaagd is. SANKT ANTON, Maandagavond het kabelbaantje, dat u van hier naar de TP brengt, dat hoort u van de directeur-van hotel „Post", van de staatssecretaris Klasterski, die Dinsdag ochtend de koningin namens de Oosten rijkse bondspresident Kan Renner zal begroeten Dne dagen lang heeft men al een periode van zeer slecht weer. In een overhemd en blouse heeft men de ski's kunnen onderbinden onder de weldadig schijnende zon, maar de dag voor de aan komst van de koningin, de dag, waarnaar heel Sankt Anton nu reeds enkele weken verlangend uitziet, is de lucht de gehele dag asgrauw geweest en was de sneeuw verre van ideaal, zodat het aantal gebro ken engels, armen en benen nu nog is gestegen. Het valt anders wel op hier in Sankt Anton, hoevelen met gezwachtelde armen en benen rondlopen. Weet men niet beter, dan zou men kunnen denken, dat er onlangs een behoorlijke ruzie is geweest, maar in werkelijkheid zijn de Galzig en de onvoldoende skiroutine van velen er schuldig aan. In het Oostenrijkse spoorboekje, staat, dat de trein uit Bazel om 11 uur op het stationnetje van Sankt Anton binnen loopt, maar er is niemand, die gelooft, dat de trein er dan ook werkelijk zal zijn, want de expresse heeft de.hebbelijk heid steeds tenminste een half uurtje op zich te laten wachten. Op het station zal de ontvangst uiterst sober zijn, dat is de wens van de koningin. Over het smalle weggetje, dat loopt naar de hoofdingang van hotel „Post' zullen de Koningin en de president naar beneden komen. Het weggetje is spie gelglad, (uw verslaggever ondervindt er nog de gevolgen van) en daarom zal er voor elf uur morgenochtend nog eens extra gestrooid worden. Is deze afdaling naar wens verlopen, dan is de heurt aan de dorpsmuzikanten en aan de meisjes in haar tiroler klederdracht om te spe len en bloemen aan te bieden. Vervol gens kan het Koninklijk gezelschap in de lift van hotel „Post" stappen en in de appartementen op de tweede verdie ping wat uitrusten van de treinreis. Er is hard gewerkt om de kamer op tijd in gereedheid te krijgen. In de kamer van de Koningin is vandaag een tele foon geplaatst en een vertegenwoordiger van Philips uit Wenen heeft vier radio toestellen naar Sankt Anton gebracht. Een grote komt in de salon te staan en van de kleine toestellen komt er één in de slaapkamer van de Koningin, die haar slaapkamer met Prinses Margriet deelt en één in de gemeenschappelijke slaap kamer van de Prinsesjes Beatrix en Irene. Snel werden twee motorspuiten en een magyruswagen in stelling gebracht. Even later arriveerden nog twee Delftse motor spuiten en zo kon in korte tijd met acht stralen watar worden gegeven. De brand haard werd snel ingesloten, nadat een ambtenaar van het electrisch bedrijf het krachtnet had afgesloten. Van drie kan ten van de grond af, van binnen uit dwars door de opslagplaatsen en van bo ven af werd het vuur bestreden. Felle zoeklichten doorpriemden het duister rond de brand. Weldra ontwikkelden zich enorme witte stoomwolken boven het rosse vuur, dat zich lange tijd geducht teweer stelde. Na vijf kwartier hard werken echter nam de brand ziender ogen in kracht af en een half uur later was het zover verminderd, dat voor uit breiding niet meer behoefde te worden gevreesd. Uit het puin van het gebouw werd toen een grote brandende vracht auto, volgeladen met nieuwe meubelen, tevoorschijn gehaald. Auto en lading wa ren echter reddeloos verwoest. Vijf en twintig man werkloos Omstreeks middernacht kon men zich een beeld gaan vormen van de schade, die werd aangericht. De stoffeerderij, droog- kamer, een buiginstallatie en persen met bijbehorende kracht- en verwarmings installaties en ketels bleken verloren. Het vuur is niet doorgedrongen tot de zagerij en timmerwerkplaats, waar diverse kost bare machines staan. Ook de nieuwe spuitkamer voor hout werk is zonder grote schade behouden gebleven. Het is waarschijnlijk aan de windrichting te danken, dat de opslagplaatsen van meu belrompen _n onderdelen, waar voor tienduizenden guldens aan waarde ligt opgetast alsook de magazijnen van de groothandel in meubeltextiel, waarin grote voorraden aanwezig zijn, gespaard zijn gebleven. Van de aangerichte schade kan tot nu toe slechts gezegd worden, dat zij door verzekering wordt gedekt. Van een schatting kon nog geen sprake zijn. Het nablussingswerk nam nog vele uren van de nacht in beslag. Veiligheidshalve werd een motorspuit met bemanning en drie slangen achtergelaten. Van de zestig man personeel van de firma Keymer zul len ongeveer 25 tijdelijk zonder emplooi zijn. Burgemeester Eisen van Rijswijk, ep de commissaris van politie waren op het terrein van de brand aanwezig. De brand was ontdekt door de heer Kroll, die boven het kantoor van de fabriek woont. Hij had nog blussingspogingen met een brandblusapparaat gedaan, welke sions en ook bij de bakker en de slager nauwelijks een bed meer vrij. Uw ver slaggever moet vannacht een kamer bij de "groenteboer met een Nederlandse fotograaf en een journalist delen. De ka mer in hotel „Post", waarwe vannacht hebben geslapen, is gereserveerd voor een Nederlandse familie, waarvan het dochtertje een klasgenootje van Prinses Beatrix is. Met de Koningin was afge sproken, dat zij de vacantie gelijktijdig zouden nemen, opdat de kinderen wat steun aan elkaar zouden hebben. teloos bleken. „Aggemaar leut hebt", klonk het in het Zuiden bij het carnaval dat de Vasben voorafgaat. Als Noorder ling staat men ongetwijfeld wat vreemd tegenover de carnaval-dwaas heid, maar ,,'slands wijs 's lands eer" en bet is ongetwijfeld niet juist, als wij onze neus voor dat „dwaas gedoe" ophalen. Trouwens, ook in het Noorden gaat men al aardig meedoen aan het bij voorbaat opmaken van de leut van 40 dagen, welke zich moeten kenmer ken door vasben en ingetogenheid. „Negen heit de klok" van de K.R.O. verdwijnt gedurende die tijd uit de aether, omdat men iets bestendigers wil geven om dan weer na de Vasten tijd op de vaste tijd terug te keren. Wij meenden daarom ook voor de Vas tentijd uit de krant te moeten blijven, doch de algemeen redacteur was zo gemeen om te vinden, dat wij maar met de tijd dienen mee te gaan en dus schrijven, al of niet in „leut" getem perd. „Tenslotte zit er aan eten grapje geen vet", meende deze amateur-theo loog-moralist. Gelijk heeft hij eigenlijk. Het zal misschien niet zo gemakkelijk zijn om zich prettig te voelen met een lege maag, welke niet zwaar gefundeerd is met een stapel belegde boterham men. Doch ook onder een strengere vastenwet moet men er de moed en de goede stemming in weten te hou den. Waarom niet? De maag moge dan wat kriebelen, ieder mens wil toch wel eens gekieteld worden! We behoeven na de Vastenbrief van het Episcopaat niet op de hoge waarde van het vasten te wijizen; zulks zou ons niet passen in dit carnavalsihoekje. Maar wij zien er ook een zakelijke kant aan. Vasten maakt ml. het leven goedkoper endat moeten wij nu juist hebben. Enfin, voor vanavond een prettige Vastenavond. En zit morgen nu met Aswoensdag niet in zaken as, het vasten zal best meevallen. Aggemaar Roomse leut habt! ANALYST. Isr^pl en Jordanië, de twee staten, wel ke Jeruzalem bezetten, hebben het voor stel tot internationalisatie van Jeruzalem van de hand gewezen, zo wordt uit Ge- nève, waar de desbetreffende besprekin gen gevoerd worden, gemeld! De Israëlische vertegenwoordiger. Au brey Eban, verklaarde zich bereid tof aanvaarding van internationaal toezicht op de H. Plaatsen zelf, binnen een gebied van bijna 4 vierkante kilometer. Edmond Roch van Jordanië herhaalde zijn standpunt, dat Jordanië geen enkel plan tot internationalisatie van Jeruzalem kan bespreken. Uit deze verklaring blijkt de verdeeld heid onder de Arabische Staten, daar zowel Syrië als Irak zich voor de inter nationalisatie hebben uitgesproken. Naar deze foto te oordelen, schijnt de Engelse minister van Buitenl. Zaken, Ernst Bevin (Labour)zich geen zorgen te maken over de uitslag van de a.s. verkiezingen. Zijn thee smaakt hem best en op zijn gezicht is alleen maar vrolijkheid te lezen. Gistermorgen zijn H. M. Koningin Juliana en de drie oudste prinsesjes van het station Baarn vertrokken voor de vacantiereis naar Sankt Anton. Ondanks de hevige regen opende de Koningin voor het vertrek een der ramen van het salonrijtuig om afscheid te nemen van de leden van de hofhouding, die HAar uitgeleide deden. Voor het geopende raam H. M. de Koningin, prinses Beatrix en mevrouw Van Maasdijk, de echtgenote van de algemeen secretaris van H. M. „Nederland krijgt er goede zonen bij, nu mijn jongens terug komen en ik hoop van harte, dat zij hun plaats in het Nederlandse maatschappelijke le ven zullen vinden". Dit zei de com mandant van de Zeven December-divi- sic. generaal-m** ioor E. Enfjlps rtie Si?<Ü'en met de KLM-Constellation „Holland uit Indonesië in Nederland terugkeerde. Generaal Engles, die op Schiphol werd begroet door generaal Kruis en gen -ma joor Schepers, moest natuurlijk vragen over de af faire-Westerling beantwoor den. De generaal immers was de man. die tijdens de actie in Bandung contact met de commandant van - APRA op nam en deze er toe wist te bewegen de actie te staken en de stad te verlaten. Contact met Westerling zelf heeft ge neraal Engles naar hij zeide ga de souvereiniteitsoverdracht niet meer ge had. De generaal beschouwt de actie als een zaak, waarmede Nederland niets te maken heeft. Overigens gelooft hij niet, dat Wester ling nog tot nieuwe acties zal overgaan „Het zijn" zo zeide de generaal, „de weeën, die de voorspoedige geboorte van een gezond Indonesië voorafgaan' Engles over de prestaties van de 7-De- cember divisie. Het laatste onderdeel van deze divisie, namelijk het detai-h ment Huzaren van Boreel. komt vandaag met de „Johan van Oldenbarnevelt" in ons land aan. Met grote waardering sprak generaal 1 wijs hadden. Door het moedige optreden van de echtgenote van een caféhouder is het leven van twee personen gered, die m oen personenauto te water raakten. In de buurt van Oudeschouw bij Akkrum moest gistermorgen een rij auto's voor de epen brug aan de rijksstraatweg Leeu- wirden-Zwolle over de n.euwe vaarweg naar Groningen naar het IJssemieer wachten, toen een auto uit Leeuwarden waarin zich twee mannen bevonaen. kwam aangereden De remmen we gei - den, zodat de bestuurder met een flinke zwaai om de ree, wachtenden reen en iwars door de s'uiting in het Kanaal schoot. Doordat ie schipper he> anker liet vallen kon een bots'ng mei hm schip dat juist de brug zou passeren, worden voorkomen. Mevrouw Fokkinga. de echtgenote van een caféhouder, die bij de brug woont, zag het ongeval gebeuren. Zij snelde op kousevoeten de woning uit. sprong in een roeiboot en wist de inzittenden te red den. Het bleek later, dat de twee dren kelingen. beiden 20 jaar oud geen rijbe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1