v. Min. Lieftinck sprak vier uur Gunstige en ook ongunstige factoren der devaluatie Waar mensen nodig en waar niet Tsjechoslowakije wordt één grote gevangenis Spanning tussen Djogja en Djakarta H. Vader dankt Amerikaanse schoolkinderen Strijd tegen de atoombom en het communisme Vier practische punten ter bereiking van vrede Italiaanse boer terroriseert een heel dorp r NIEUW EFFECTENSCHANDAAL IN BELGIE Democratie is het beste middel voor dringende behoeften Op de IRIBUNE Donderdag 23 Februari 1950 'N DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Waar de belastinggelden blijven Uitgebreid college De Pasteur komt Vrijdag Werkgelegenheid in de Gezin verloor twee kinderen tegelijk Werk genoeg voor vredescomité's bedrijfstakken Nog verscherpt door staatsgreep op Madura Stikker voert bespre kingen te Bonn Twee arrestaties Voor hun hulp aau wereld jeugd Vele personen gewond en zelfs gedood Salarisherziening rech terlijke macht Bloedige botsingen in Asmara ENGELAND B- NEDERLAND 1-0 WEERBERICHT Devaluatie geen fiasco Tekort van 220 millioen Ontscheping in een of twee dagen Meisjes verdronken op weg naar huis H W AT NU, NA NEWCASTLE? etsontwerp in Tweede Kamer te verwachten Verloren maar met heel veel eer -wo De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Meest zwaar bewolkt met op vele plaat sen enige regen of motregen. Minder koud des nachts. Overdag iets zachter dan van daag. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West% Vrijdag 24 Februari: Zon op 7.38 uur, onder 18.20 uur; maan op 9.48 uur, onder 1.54 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Minister Lieftinck heeft gistermiddag in de Eerste Kamer alle records ge broken. Het record van de langste ministeriële redevoering stond reeds, als wij ons niet vergissen, op zijn naam met een redevoering van 2 uur en 48 minuten. Maar Woensdag heeft hij zich zelf belangrijk overtroffen en zijn eigen record verbeterd met een redevoering, die om 11.50 in de morgen aanving en eerst om 4 uur 39 in de namiddag was geëindigd. Hij moest- zijn rede precies een uur onderbreken, niet omdat het hem ontbrak aan de benodigde pushing power de heren senatoren kregen behoorlijk ant woord, de heer Pollema had er van kunnen meepraten, indien hij de moeite had genomen om aanwezig te zijn maar de senatoren moesten gaan eten en daar moest minister Lieftinck dus op wachten. Maar de als maar pratende minister Lieftinck hield het langer vol dan de luisterende senatoren. Zelfs zonder eten zou minister Lieftinck zijn antwoord-rede van hijkans vier uur zonder haperen hebben afgestoken. Twee weken geleden bij de behande ling van het wetsontwerp op de Mate riële Oorlogsschade had de minister, wij geloven zelfs voor het eerst in zijn mi nisteriële loopbaan, zich er een beetje met een Jantje van Leiden afgemaakt en toen waren bij de replieken de heren Xraayvanger en Molenaar in de kathe der geklommen om de minister nader aan de tand te voelen en hij was niet zo goed geweest of hij moest toen ondei het Caudijnse juk door een nader uil- gebreid exposé geven. Het leek juist ol de minister nu het voornemen had ge maakt, dat hem dót niet meer zou overkomen. Dus gaf hij, na een middag, een avond en nog een uur de volgende morgen de financiële bemerkingen der leden te hebben aanhoord, een college over financiële politiek, waarin geen enkel onderdeel werd vergeten. De se natoren luisterden welwillend. Minister Lieftinck deelde zijn rede in drie de len, hij behandelde zijn monetaire be leid en deze drie punten wat betreft a. de toestand vóór de devaluatie, b. de betekenis van de devaluatie en c. he beleid in verband met de devaluatie, senatoren konden er voor gaan Maar toen het eerste van deze drie p - ten precies twee uur In besla.g belaf- nomen, ontwaakte pas £?edd |j* stelling. Er hing in de Kamer du delijk de spanning van: hoe lang zou minister Lieftinck nu nog voor de beide andere punten nodig hebbent Dat viel overigen* nogal mee. Door de zware belastingdruk, buitenlandse ere dieten enz. was een inflatie voorkomen. Daarna volgde een langdurig college „ver de betekenis der devaluatie. Het beleid was voor de toekomst gericht op handhaving van het monetair evenwicht en de minister legde er de nadruk op. dat naarmate de Marshallhulp zou afne men, de begrotingstekorten steeds *e vaarlijker zouden worden voor de hand having van dat evenwicht. In dit op zicht was de uitgave van schatkistpa pier een gevaar genoemd, maar minis ter Lieftinck kwam onmiddellijk met het argument, dat deze uitgifte in Zwitser land, dat niets van de oorlog had ge leden, nog 2 pet. hoger lag en in En geland ook. Dat de devaluatie geen enkel probleem zou hebben opgelost, bestreed de minister al evenzeer en zij was zeker geen fiasco geworden. Dan zou men hetzelfde moeten zeggen van de devaluatie van het Pond in 1930. Aan ongunstige factoren had de deva luatie een nadeel opgeleverd van 440 milüoen, maar daartegenover stond een ruimer toevloeien der belasting ten ge volge van de devaluatie. Ên minister Lief- (Van onze Amsterdamse redactie). Het grote Franse passagiersschip „Pas teur' dat door de Nederlandse regering is gecharterd voor de repatriëring van onze soldaten, zal vermoedelijk morgen in de Amsterdamse haven aankomen en in dien mogelijk zal nog dezelfde dag met de debarkatie worden begonnen. Jvan men vroeg beginnen dan is het mogelijk, dat men nog dezelfde dag allen afwerkt. Het is echter ook mogelijk, dat men daar mee de volgende dag door zal móeten gaan. Aan boord van de Pasteur bevinden zich namelijk, wij meldden het reeds, niet minder dan 4000 militairen. Het ontsche pen daarvan zal uiteraard zeer veel tijd kosten. tlnck wilde nu ook eens meerekenen de gunstige gevolgen van de aanhangige belastingwetten, in dat geval zou het meer geraamde bedragen voor 1950 220 mil lioen. Er bleef dan nog een tekort van 220 millioen en in verband daarmee zou de begroting 1950 aan een totale revisie worden onderworpen, waar de minister druk mee bezig was. Voor Nieuw-Guinea had de minister bewilligd in een voorlopig crediet van met meer dan 5 millioen. Zou het meer moe ten worden, dan zou het bi] suppI^toire begroting aan de Staten-Generaal worden De kredietverlening aan Indonesië zou op de conferentie tusser de ministers, die op 20 Maart a.s. te Djakarta zou aanvangen, worden besproken, maar de minister zei nu reeds, dat daarbij de grootste zuinigheid zou worden betracht. Tenslotte kwam het fiscale beleid aan de orde en minister Lieftinck, die toen al ongeveer twee en half uur aan het woord was, begon ook dat punt omstan dig uiteen te zetten, alsof hij nog maar pas begonnen was. Hij legde uit, dat slechts 12.3% van de inkomsten werd ge bruikt voor staatsdiensten en de rest voor al die sociale voorzieningen, die de senatoren toch óók niet wilden vermin deren, voor de materiële oorlogsschade, die de minister toch nog om het zeer hoge bedrag dat daarmee was gemoeid, een beetje dwars zat, de defensie, rente van staatsschulden enz. Dus moesten de belastingen wel hoog zijn In zover dat schade deed aan de par ticuliere sector zou zijn streven erop gericht zijn deze schade weg te nemen en in de M. y. A. had hij reeds aange kondigd. dat hij voor het bedrijfs leven geld zou kunnen vrijmaken door het geld van de :nstitutionele beleggers te transformeren in risicodragend ka pitaal, door een garantie van de over- r,1- j Seval moest de finan ciële politiek daarop gericht zijn, maar dat vroeg geen verlaging van de be lasting over de gehele lijn. Due. kieine bedrijven waren er het slechtst afgekomen: hier zou hij kunnen helpen door de indirecte belastingen op te voeren tot het maximum ter ontlasting van de druk der directe belastingen. Mige bijzondere kwesties, die niet onder aeze drie punten waren onder te bren gen, behandelde de minister nog daarna. Maar toen was het inmiddels bijna kwart voor vijf geworden. Toch werd er nog wat gerepliceerd en daarna werd de hele zaak zonder hoofdelijke stemming aan vaard. F.S. Engeland beschikt momenteel over het grootste hefschroetvlioat,.;* Met is de Cierva „Air Horse". De machine is ongeveer even root als een Dakota en heeft reeds gevlogen met een lading van meer dan twee ton terwijl 24 passagiers vervoerd kunnen worden Door een wel heel noodlottig onge val verloor gisterenmiddag het huisge zin van de veenarbeider S. Bloem uit de omstreken van Heerenveen twee kinderen, meisjes van twaalf en zeven tien jaar, die bij het overhalen over een vaart door het omslaan van een bootje te water geraakten en ver dronken. Een nichtje, dat zich in het gezelschap van de gezusters Bloem bevond, wist zich te redden. Dit nichtje, de twaalf-jarige Jeltje Piek uit het naburige Nieuwebrug, had met de eveneens twaalf-jarige Jeltje Bloem per fiets een boodschap gedaan in het dorp Luinjeberd. Na hun terugkomst zou den zij door de zeventien-jarige Aaltje Bloem met een boot over de vaart wor den overgehaald. De drie meisjes gingen met de beide fietsen in hét ranke bootje. Doordat onder het varen een der meisjes viel sloeg het bootje om en geraakten alle drie te water. Jeltje Piek wist de wal te bereiken en waarschuwde haar ouders en buren, dje te hulp snelden, maar wegens de vrij grote afstand kwam deze hulp te laat, zodat de beide zusters Bloem verdronken. Op <ie voerderij van de heer Noom te Beesd bracht gisteren een koe drie kalveren ter wereld. En als dit feit alleen nog geen zeldzaamheid mag heten, zij voor de insiders nog vermeld, dat deze drie kalfjes, alle drie kuise kalveren zijn. Op de foto de trotse moeder met haar dartele dochters. Boer Noom in zijn nopjes ook al op het plaatje! Er worden in Tsjechoslowakije zoveel personen gearresteerd, dat de gewone gevangenissen hen niet meer kunnen hergen. In Asch, Cheb en Karlovy (Karlsbad) hebben de autoriteiten daarom besloten de gevangenen recht streeks door te zenden naar de concentratiekampen te Lipkovice, dichtbij Duchcov, te Kladno, Jachymov enz. In een chemische fabriek te Falknov werken grote getallen politieke ge vangenen. Nieuwe kampen zijn opgericht in de buurt van wapenfabrieken en van de mijnen te Dubnice (waar de grootste ondergrondse fabriek van Tsjechoslowakije gevestigd is)te Sered, Presov en te Strasky. Meer gedetailleerde gegevens zijn bin nengekomen over Ruzynè, waar de vroe gere barakken thans worden gebruikt voor het concentratiekamp in dezelfde plaats. Ruzynè ligt in de onmiddellijke nabijheid van Praag en van de interna tionale vlieghaven van Tsjechoslowakije. In dit kamp zijn politieke gevangenen ondergebracht, die Wegens ondergrondse activiteit zijn gearresteerd of omdat zij hebben geprobeerd uit Tsjechosowakije te vluchten. Thans verblijven er onge veer 1400 gevangenen uit Cheb, Brno en andere zelfs nog verder afgelegen centra. Het kamp staat onder supervisie van dr. Engelsmann van hét ministerie van Groot is in het winterseizoen uiteraard de werkgelegenheid niet in verscheidene bedrijfstakken, De seizoenbedrijven lig gen immers voor een groot deel geheel of ten dele stil. Maar toch zijn er ook wel takken van bedrijf, die om mensen verlegen zitten. In een overzicht van het ministerie van Soc. Zaken over de werkloosheid in het laatste kwartaal van 1949 troffen wij omtrent een aantal bedrijfstakken enige gegevens aan: In de baksteenindustrie was het niets gedaan; daar steeg wegens het aflopen van de campagne het aantal wachtgel ders van 10 tot 399. In de cementindu* st-rie is die productie reeds tot 30 pro cent boven de binnenlandse behoefte ge- stfgen- Hier is de export derhalve de allesbeheersende factor. In de aardewerkimduitrle zit men voor- al in Limburg verlegen om vrouwelijks arbeidskrachten. Sedert de devaluatie vertonen de Belgische werkneemsters namelijk weinig interesse meer voor arbeid in Nederland. ml? w diamantindustrie ging het beter met het werk. Daar daalde de werkloos heid tot beneden de 15 procent De grafische vakken bieden, nog ruim te voor vaklieden, daar heeft man nas altijd tekort aan geschoold personeel Ook de metaalindustrie kampt met een tekort aan geschoold personeel Al leen voor automonteur wondt hier' de vraag dloor het aanbod overtroffen. De „staatsgreep" op Madura, waar na een onbloedige revolte de wali negara en het parlement tot aftreden genoopt werden, schijnt de politieke spanningen tussen de republiek Indonesia (de staat Djogjakarta) en de regering der R.I.S. over de opheffing der deelstaten slechts vergroot te hebben. Het blijkt nu ook dat de demonstranten op Madura, niet zoals aanvankelijk in een resolutie tot uitdrukking was gebracht, aansluiting bij Djogja wensten. De heer Zainalfa- tah trad n.l. toen de wali negara en het parlement heengegaan waren, op als re sident van de eenheidsstaat Indonesië (Djogja). De R.I.S. regering is ontstemd over het feit, dat Zainalfatah zich resident van Djogja noemt, terwij) hij tegenover de commissaris der R.I.S., mr. Indrakusuma in Oost-Java, die door de centrale rege ring ook in die functie op Madura werd benoemd toen de onlusten voorbij waren, had verklaard het bestuur uit te oefenen namens de wali negara. Intussen blijft de regering der R.I.S. op het standpunt staan, dat de wali ne gara en het parlement van Madura niet buiten functie zijn en dat alleen de centrale regering bevoegd is, in deze kwestie duidelijkheid te scheppen. De procedure voor de vaststelling van de status der deelstaten is vastgelegd in het reeds ingediende wetsontwerp, waarvan de centrale regering niet kan afwijken. „De toetreding van Madura en Oost-Java tot de republiek Indone sië is overigens slechts een kwestie van tijd", aldus luidt de mening van mr. Indrakusuma. In een officiële verklaring deelde de regering te Djogja mede, dat de regering der republiek Indonesië „de overdracht van het bestuur over Madura, op aan drang van het volk aan de regent van Pamekasan namens en voor de republiek Indonesië aanvaardt." Het spreekt vanzelf dat politieke waar nemers nu de behandeling van het des betreffend wetsontwerp in het parlement de volgende week met spanning tege moet zien- weinig wevers en jeugdig pe,rsoneei. de nkwtrta°aTwwkioosheaSte d V*T werkers ^hild^ °mSa^ lieden. Tn de miin<^ i, aa s n °PP ondteirgronclse arbeidt m&l n<?f steed? liep de vraag Van31 Bii de bakkot. 2 tot 958 terug, werkloosheid toe (^7^*? ,22™ de die sigarenindustrie evoJff J< 1 genoemde door Mzetmoeü^heden Verpleegsters zxin c weinig evenals diensthna?02 sters zijn waag In V°°-r w,e evenwicht. 611 ,aanbc>d vrijwel te werk- tn Minister Stikker, die thans te Bonn vertoeft in zijn functie van politiek di recteur van de O.E.E.S. begon gistersn zijn besprekingen met Duitse ministers in een atmosfeer van terughoudendheid. Als pleitbezorger voor de liberalisatie van de Europese handel is hij in de West- Duitse hoofdstad aangekomen, juist na dat de West Duitse regering door de geallieerde hoge commissie op de vingers was getikt, omdat zij teveel en te vlug had geliberaliseerd. Na een bezoek aan de president van de bondsrepubliek, Heuss, had mr. Stik ker een onderhoud met de kanselier, dr. Adenauer ,en met de vice-kanselier dr. Blücher die tevens minister voor het Europese herstelprogramma is. Van wel ingelichte zijde werd vernomen, dat het onderhoud met dr. Blücher, dat meer dan twee uur duurde, een informatief karakter droeg. Het had betrekking op de liberalisatie van de Europese handel en op het plan voor een clearingstelsel voor de betalingen uit hoofde van de Europese handel. justitie, die tjilast is met het toezicht op alle kampen in Tsjechoslowakije,. Dr. En gelsmann werd spoedig na de commu nistische staatsgreep een autoriteit aan dit ministerie. Voor die tijd kende nie mand hem in Praag. Daar van de eerste dagen van het communistisch bewind af de oproepen van het Hof van Justitie te Praag het stempel droegen met zijn naam: Judr. Ludvik Engelsmann, in het bijzonder wanneer het ernstige gevallen betrof zoals b.v. hoogverraad, hebben de familieleden van de betrokkenen ge probeerd uit te vinden, wie toch Dr. Engelsmann wel kon zijn. Alle pogingen daartoe liepen echter op niets uit. Zelfs de oudste advocaat van Praag kende geen dr. Engelsmann. De plaatselijke commandant van het kamp voor politieke gevangenen te Ru zynè is dr. Jerabek. Hij loop mank en is zeer gehaat in het kamp. Onlangs echter werd zijn bestuur geprezen door de minister van Justitie, dr. Cepicka, toen deze een bezoek bracht aan het instituut" van Ruzynè, dat de werk krachten levert voor de mijnen, de ijzer gieterijen en de metaalfabrieken in de buurt van Kladno. Te Dubi in de buurt van Kladno is een concentratiekamp, waar ongeveer 4000 menen zijn ondergebracht. Hieron der bevinden zich ook vrouwen, voorna melijk meisjes-studenten, die wegens „politieke onbetrouwbaarheid" van de universiteiten zijn verwijderd. De hy giënische verzorging is verschrikkelijk, het voedsel onvoldoende en slecht. Een gevangene, die voor zichzelf en voor enige van zijn mede-gevangenen enkele suikerbieten wegnam, werd ernstig ge marteld, ofschoon hij door honger tot deze daad was gedreven. Daar heeft dat Nederlands Elftal gis teren in Newcastle zowat heel de vader landse bent van sportscribenten in der- lui chemise gezet. En al is dat voor die bent misschien wat pijnlijk, zij zal zich er niettemin toch over verheugen. Want dit Nederlands Elftal heeft waarlijk zich zelf overtroffen en een van de allerbeste prestaties in de na-oorlogse voetbalge schiedenis verricht. Eervoller resultaat dan deze. 10 nederlaag in het hol van de Britse leeuw zelf. is redelijkerwijs niet denkbaar. De kwalificaties lopen dan ook van ongelofelijk tot fantastisch en vice- versa. De K.C. en T C. hadden zich op het standpunt geplaatst, dat mot techniek alleen tegen Engeland-B niets te berei ken zou zijn. En zij hadden zich dus be ijverd om een groot element geestdrift in de ploeg en met name in de voorhoede te brengen. Inderdaad is deze opzet vol komen gelukt: aan de onuitblusbare geestdrift van deze Oranje-ploeg, is dit uiterst eervolle resultaat te danken. Er was er vooral één in de gelederen der sportjournalisten, die standvastig de theorieën van K C. en T.C. steunde: ir. A. van Emmenes. En wij mogen deze er varen taotiek-specialist wel een harte lijke collegiale pluim opsteken, zoals wij hem ook willen complimenteren voor dé waarlijk voortreffelijke wijze, waarop hij het ooggetuigeverslag voor de radio ver zorgde. Maar wat nu? Blijven we met het Ne derlands Elftal nu op de wip tussen de monstraties van nationale voetbalarmoe- de en successen die eigenlijk boven zijn stand zijn? Maar op welk niveau is dan precies de stand van het Nederlands Elf tal en van ons nationale voetbal in het algemeen? Of op welk niveau wil men die stand brengen? Gaat naar aanleiding van Newcastle de geestdrift het zwaarte punt vormen? Of blijft de techniek (de techniek-alléén?) een even grote troef? Het zijn vragen, die nu, rond de sa menstelling van de Oranje-ploeg en de candidaten daarvoor, zich voordoen. De tijd zal, misschien nog niet eens in dit seizoen maar later, het antwoord moeten brengen. En voorlopig kan men slechts benieuwd zijn. SUPPORTER. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Men heeft, na het bekende effecten schandaal te Antwerpeneen nauw keurig onderzoek bevolen van die ef fecten, waarvan men achteraf is gaan veronderstellen, dat het daarmee mis schien niet voor 100% in orde is. Tot. goed begrip van deze maatregel die- ne het volgende: Niet alleen moesten na de bevrij ding alle effecten geregistreerd wor- Ter gelegenheid van de jaarlijkse wachtingen kunnen koesteren. Over de school inzameling der Amerikaanse kin-kinderen, die hun ouders in de oorlog deren voor de leniging van de nood van hebben verloren, wier huizen door de alle kinderen over de gehele wereld,bommen zijn verwoest. Waar kunnen zij heeft de H Vader een ontroerende ra-1 !:un huiswerk maken? Waar kunnen zij diotoespraak gehouden. Zijne Heiligheid j bidden, waar kunnen zij in vrede spelen, begon met uitdrukking te geven aan veilig voor de gevaren van de straat? Zijn vreugde, bijna twee en een half mjfioen kinderen welbehoed te weten in de katholieke scholen van Noord- Amerika, die gebouwd konden worden dank zü de offerbereidheid der priesters en van de ouders. „Doch nu" zo vervolgde de H. Vader: „willen Wij spreken over andere kinderen, die niet. zo gerust kunnen leven, die niet zo gelukkig zijn, die niet dezelfde ver- Te Alexandria irginia) heeft Amerika'» president Truman ter Belegen- hei» van 1 c ont 111 ling van een stanclh»eeld van George Washington een rede gehouden over Amerika's buitenlandse politiek. Daarbij verklaarde hij o.m., a c «teem van controle op atoomwapens zonder internationale inspectie we e Rusland heeft afgewezen een „schijnovereenkomst" zou zijn. er a ve zouden de V. S. elke mogelijkheid om tot een doel treffende controle te komen blijven bestuderen. Over iet communisme sprekend, zeide Truman o.m.: „het grote gevaar van het communisme ligt niet in zijn valse beloften. Het ligt in het feit, dal ie e n ins rument is van een gewapend imperialisme, dat zijn invloed met geweld schijnt te vergroten". De president herhaalde, dat de V. S. al es zou en oen om de verschrikking van een nieuwe oorlog te voor komen. „Wi, geloven aldus Truman, „dat de Ver. Naties het juiste appa- raat z,Jn om een doeltreffende controle op de wapens voor massa- vermetigmg te komen". Ten aanzien van de -conomische poli tiek der V. S. ïrJEuropa verklaarde Tru man: De V. S. moesten het Europees herstel program voltooien. West-Europa had wat de productie betreft, reeds grote vórde ringen gemaakt, maar er moest meer worden gedaan, alvorens de hechte basis van economische zelfhulp, essentieel voor de handhaving der democratie, was be reikt. Terugkomend op de kwestie der atoom wapenen, verklaarde de president, dat het in de V. N. uitgewerkte planvoor controle op de atoomenergie, goedge keurd door de overgiote meerderheid der V. N.-leden, naar zijn mening doeltreffend zou zijn. De president noemde vier punten ais „een practische weg naar de vrede": 1. Het Noord-Atlantisch verdrag en het het hulpprogram voor de wederzijdse verdediging. 2. Voltooiing van het plan-Marshall en aanvaarding van zijn zogenaamd „punt 4"-program voor onvoldoend ontwikkelde gebieden. 3. Vermindering van de handelsbar rières door middel van het program van wederkerige handelsovereenkomsten. 4. Oprichting van een internationale handelsorganisatie ter vergroting van de wereldhandel (te Havanna hebben in 1948 5t landen een handelshandvest getekend, waarin een internationale handelsorgani satie wordt voorgesteld). Over zjjn „punt 4"-prograni zei de pre sident: „Wij proberei niet aan deze min der ontwikkelde gebieden auto's en tele visie-apparaten te verkopen, maar wij willen ze helpen meer voedsel te verbou wen, het onderwijs op hoger peil te brengen en tot gezonder levensomstandig heden te komen. De volken van Azië, het verre Oosten, Afrika en het midden- Oosten zullen het communisme alleen afwijzen, als zij er van overtuigd zün, dat democratie het beste middel is om in hun dringende behoeften te voorzien". Waar leren zij de Almachtige liefhebben. Die hen zo zeer liefheeft? „De H. Vader heeft geprobeerd voor deze kinderen e<en onderdak te vinden en gij, de kinderen van Amerika, hebt Hem daarbij geholpen. Ieder jaar hebt gij uw offertjes gebracht, teneinde uw minder gelukkige broertjes en zus jes over de gehele wereld), voedsel, kleding en onderdak te bezorgen. Nog meer, gij hebt er toe bijgedragen deze jongens en meisjes te redden voor de gevaren van de zonde, waarin zij ze ker zouden zijn gevallen, wanneer men ze overdag en zelfs des nachts met slechte vrienden en vriendinnen sa- men had gelaten. „Thans is het H. Jaar, het jaar, waarin de Kerk, iedereen en ook de kinderen oproept een extra boetedaad en een buitengewoon offertje te bren gen. Deze offers zullen het thans mo gelijk maken, dat de gezamenlijke re sultaten die van vroegere jaren nog verre overtreffen. „Nu is de tijd gekomen u te heiligen. Moge de Apostolische Zegen, die W(j u van ganser harte verlenen, ertoe bijdragen, dat gij en allen van wie gij houdt, de hemelse beloning ontvangen, die alleen God u geven kan", aldus be sloot de H. Vader zijn toespraak. Het dorp Filottrano hij Ancona (Italië) I In de vroege ochtend hing de moorde- leek Dinsdagavond wel een slagveld, naar in de dorpsstraat het volgende biljet zo hevig werd er gevochten. Ambu- op: „Ik ben gedwongen dit te doen. Het lances van het Rode Kruis vervoerden spijt mij, indien onschuldigen liiden, maar Horten e». a» ik kan er niets aan doen" Sindsdien den, maar moesten ook tussen 9 en 13 October 1944, de bankbiljetten van 100, 500, 1000 en 10.000 francs worden in geleverd. Alleen de biljetten van 50 francs ontsnapten hieraan. Al het in geleverde geld werd automatisch ge blokkeerd na aanvankelijke terugbe taling van 2000 francs per persoon in nieuwe biljetten. Het grootste deel van het geld is nog steeds geblok keerd. Er was toen echter een uit zondering op het inleveren der bank biljetten. Zo was besloten, dat vereni gingen zonder winstgevend doel, zoals liefdadig heidsinste llingen, culturele organisaties, kloostergemeenten enz. aan die inlevering voor blokkering ontsnapten. Beweerd wordt thans, dat particulieren van die uitzonderings maatregel misbruik hebben gemaakt via hoger genoemde instellingen geld aan de blokkering te onttrekken. Het parket zou thans een zodanige fraude hebben ontdekt, waarmede in totaal tientallen millioenen francs is ge moeid. Het zou een internationale ver eniging zonder winstgevend doel betref fen, met buitenlandse leden, z.g. voor het bevorderen van filosofische studie's, die na bedoelde intrekkingsmaatregel fraudu leus werd opgericht in Juni 1944, Zij zou namelijk voor het afkondigen van de maatregel, haar oprichting hebben geda teerd, terwijl die in werkelijkheid na de oprichting geschiedde. De oprichting zou destijds bijgewoond zijn door de heer Huysmans, in diens hoedanigheid van minister van Onderwijs. Volgens nadere berichten werden in verband met deze affaire zo juist aange houden een te Leuven verblijvende 49- jarige Dominicaanse Pater uit Antwer pen, voorzitter van hoger bedoeld insti- tuur, en een notaris uiit Gent De op boven omschreven wijze aan blokkering onttrokken gelden zouden voor belegging in een bouwmaatschappij zijn gebruikt. Het. parket zet zijn onder zoek voort. Naar xvlj vernemen is spoedig de in diening by de Tweede Kamer te ver wachten van een wetsontwerp houdende een technische salarisherziening van de rechterlijke macht. doden en gewonden naar de zieken-1 huizen, en troepen carabinieri trokken door de straten, waar de ramen geblin deerd waren. Zestien uur lang werden de bewoners namelijk geterroriseerd door de 23-jari- ge boer Cetullio Lillini, die begon met op korte afstand zes schoten te lossen op zijn verloofde; Daarna schoot hij twee buren dood en verwondde de moeder en het 7-jarig broertje van zijn verloofde De gehele nacht raasde Lillini als een wildeman door de straten en schoot op ieder, die zich buitenshuis waagde oi door de luiken naar buiten durfde kij ken. Drie carabinieri trachtten hem te arresteren. Stuk voor stuk rekende hij met hen af en zwaar gewond bleven zij in een sloot liggen. In totaal werden 23 heeft men niets meer van hem gemerkt. Bij de botsingen, die Dinsdag in As mara (Eritrea) tussen Christenen en Mo hammedanen plaats vonden, zijn 30 per sonen gedood en 130 gewond De inciden ten ontstonden toen onbekenden hand granaten gooiden naar de mohamme daanse begrafenisstoet van de stations chef van Ambaderho die Maandagavond door vijf man werd vermoord Direct daarop ontstond een groot tumult en personen gewond, van wie verscheidene Britse troepen moesten de orde herstel- dodelijk. I len. Al was het dan geen overwin ning, al was het dan zelfs geen gelijk spel, niemand die ook maar iets van voetbal afwist meende er aan te mogen twijfelen of het zou in Newcastle, waar het Nederlands Efltal gisteren de En gelse profs van de B-ploeg ont moette, een sprekende nederlaag voor de oranjehemden worden. Het wérd een nederlaag, maar een zó kleine, die met een tikkel tje geluk hëfel licht in een gelijk spel en met twee tikkeltjes van datzelfde geluk zelfs in een kleine overwinning had kunnen verkeren, dat het predicaat „eervol" voor deze nederlaag bijna te zwak ge noemd mag worden. Het als zeer zwak gedoodverfde Nederlandse team bestond het de peperdure Engelse voetbalprofs bijna vijf kwartier te weerstaan en ook na de tegen-goal wist het zich te handhaven tot het laatst toe. Het zal wei zelden zijn. dat er zo veel vreugde was over een neder laag. Op pagina 3 vindt U een uitvoerig verslag van al de ge beurtenissen op net St. James Park van onze speciale sportverslagge ver.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1