Newcastle werd geen teleurstelling Profs moesten vechten voor de zege Oranje miste Legioen Ned. wegrenners uitgesloten in België Engeland moest tot de hoogste versnelling gaan ENGELAND B—NEDERLAND 1-0 Kraak en Terlouw Hoe ze speelden (f J Geschil ovei uitbetaling Ronde van iVederland hoofdoorzaak Oranje bracht surprises DONDERDAG 23 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 NEWCASTLE, Woensdagavond. - 10 voor de Engelsen Na 73 minuten van wonderlijk voetbal, waarin ons Oranje-team zonder Lenstra en zon der de schaduw van een schijn van kans, naar het heette met zóveel vuur en zóveel geestdrift huisgehouden had, dat een stuk of vier, vijf van die befaamde, kostbare Engelse profs op het zanderige terrein in het St. James Park voor méér dan 50.000 verbaasde En gelse toeschouwers vergeefs naar hun vorm liepen te zoeken; na 73 minuten, waarin de kleine, doch dappere Nederlandse kolonie op de gore hoofdtribune langzamerhand en niet zonder reden aan het wonder van een gelijkspel was gaan geloven, kreeg de Engelse mid denvoor Lofthouse die zich vermoedelijk tot aan het eind zijner dagen zal blijven her inneren, dat er in Nederland eens een stopperspil leefde, genaamd Rienus Terlouw dan eindelijk temidden van een Engels wanhoopsoffensief een bal van zijn captain, Dickinson, zó afgemeten zuiver op zijn schoen, dat hij een hard en diagonaal schot in de bovenhoek kon afleveren, zonder dat eeii Kraak-in-topvorm dat verhinderen kon. Onze triomf Onze geestdrift Ceen knap spel Toch Lenstra? IJ SHOCKE Y-COMPETITIE Engelse kansen Schrumpf liet zich verrassen ,m<?€r v,rije traPPen dan wij het vervolgens wis Naar de rust Het was in deze periode (na dertig Het Engelse doelpunt Het laatste kivartier Uiterst eervol resultaat schept zelfs feestroes m 1 T T 'ten Muilen meer dan drie kwartier van dié .deze briljante kleine nederlaag te- 1 1AJG6 Uitblinkers wedstrijd ver henerien riin normale recht En de 50.000 Engelse toeschouwers, die vanmorgen nog in hun kranten hadden kunnen lezen, dat het Nederlandse elftal uit niets dan brave, doch onschuldige amateurs bestond en dat het voor het Engelse team waarachtig wel weer een „comfortable victory" zou worden (zoals destijds in Huddersfield, toen wij Wilkes bijvoorbeeld nog hadden; of zoals onlangs tegen de Zwitsers), die 50.000 fans keken op hun horloges, zagen tot hun vreugde vdat er nog altijd zeventien minuten te spelen vielen, en rekenden uit, dat de firma Mannion-Shackleton Co. in een wild kwartiertje altijd nog wel goed is voor een doelpunt of vier. Want nü pas in dit laatste kwartier zou het ge; beuren met dat Nederlands elftal, zei iedereen. Een amateurploeg, die zien y«i kwartier aan één stuk (met een rust van welgeteld acht hele minuten!) had uit gesloofd op dat zanderige en nog altijd zware terrein; die nu met dat Lofthouse- doelpunt de kinderlijke hoop op een ge lijk spel in rook had zien opgaan, zou nu ongetwijfeld volgens het bekende recept in elkaar zakken als de even bekende vaatdoek. En de Engelse profs zouden door onze linies gaan rennen alsof er he lemaal geen Nederlandse linies meer be stonden en.... Maar het blééf 1-0! Het bleef zelfs 10 toen Roozenburg bü een botsing met de Engelse spil Leuty groggy ging en het Nederlandse team voor een minuut of vijf met slechts tien man tegen de Engelsen optornde. Het bleef ook 10 toen de Engelse linksbui ten Muilen in de laatste minuten een bril jante soloren produceerde. Kraak al ge slagen was,, doch Kees Rijvers zonder een spoor van zenuwen de bal nog juist van de doellijn haalde. En dót het feit, dat onze ploeg in •dat laatste kwartier niet in elkaar zakte, doch met de meeste geestdrift bleef door strijden en aanvallen tot zelfs de laatste minuut en de laatste seconde dat is, véél meer nog dan deze wel zeer eervolle en verrassende 1—0 uitslag, onze grootste triomf van deze dag. Ge zult het nu zien gebeuren: de En gelsen zullen met honderd excuses ko men, want voor hen is deze magere 10 overwinning even pijnlijk als een neder laag. Ze zullen er op wijzen, dat er niet minder dan zeven wijzigingen in het oor spronkelijke Engelse team aangebracht werden en dat het er, vooral na het uit vallen van Roy Bentley, dus zeker niet sterker op geworden was. Ze zullen ver der ongetwijfeld verklaren dat het ploeg- werk van dit team, dat met enig kunst en vliegwerk in elkaar gestoken was, uiteraard niet perfect kón zijn. Ze zullen de verblufte en teleurgestel de supporters melden, dat de voetbalgoo chelaar Shackleton van wie men zegt dat hij een bal alles kan laten doen, be halve praten enigszins voorzichtig met zijn half geblesseerde enkel omsprong, vooral nadat hij aan de lijve ondervon den had, dat het lichaam van Terlouw van een oerdegelijke en soms wel over rompelende constructie is. Ze zullen even min vergeten te vermelden, dat linksbui- Kraak, in prima vorm, Is hier in duel met de gevaarlijke Lofthouse. ENCELAND-B. ten Muilen meer dan drie kwartier van de wedstrijd ver beneden zijn normale vorm speelde. En dat kunt ge dan allemaal rustig naast U neerleggen; want als dit en gelse team een graad of twaaW bene den de vorm speelde, die men van de Engelse ploeg luid mogen verwachten, dan is dit op de eerste pUiats de verdienste v>an het Oranje- voor het heiligdom van Middleton slechts een middenvoor van ietwat ge- Zarliiker kaliber had behoeven te hebben om deze wedstrijd, met alleen gelijk te spelenmaar zelfs te winnen! Wat moest dit Nederlandse elftal tegen deze perfect getramde, technisch knappe, efficiënte, koel-berekenendie voetbalma chine? Het had slechts een wapen: zijn geest drift. Dat wapen bracht het de eerste de beste minuut van de strijd al in stal- ling en beroemdheid Shackleton was nauwelijks en vol zelfvertrouwen aan zijn derde, adembenemende goocheltoer bezig, toen onze debutant Van der Hoe- ven het niet alleen waagde hem aan te vallen, doch het hem zelfs knap lastig maakte. Het spel was nog geen vijf mi nuten oud, of de Engelse profs, hadden al ontdekt, dat deze elf amafeurs een voudig niet wensten te geloven aan het overigens zo eenvoudige rekensomme tje, volgens hetwelk twee plus twee nog altijd vier is. Dat was het verschil tussen het Engel se B-team en onze Oranje-ploeg. Voor de Engelsen: de techniek, de fantasti sche, uitgecijferde voetbalstrategie va- het duo MaunionShackleton; doch voor de onzen: de geestdrift, de bezie ling. Dat bracht de Engelsen lange tijd uit hun evenwicht. Mr. Winterbottom, de Engelse manager, mocht de heren van morgen tijdens de laatste training dan nog eens op het koele voetbalhart ge drukt hebben, dat men, spelend tegen eÜ Nederlanders, nooit zo bijster goed weet waar -men aan toe is omdat zij de Nederlanders altijd wel tot veras singen in staat zijn, deze Engeise voet ballers zelf geloofden niettemin het lag er duimendik op aan een „concor- table victory";-en belangrijker dan de vraag, met hoeveel doelpunten ze ons wel zouden verslaan, was in het Engelse kamp de kwestie of de opportunist Lof thouse zich in het Engelse A-team zou kunnen spelen; en of tacticus Shackleton er met zijn strategische kunsten in 'zou slagen de keuze commissie te bewegen, hem te kiezen in de ploeg, die straks naar Rio gaat om daar „even het we reldkampioenschap te veroveren. De Engelse ploeg werd door onze geestdrift verrast en het duurde een hete tijd vóór de Engelsen zelf hadden kun nen wennen aan het verbazingwekkende idee, dat er in deze wedstrijd mogelijk weinig comfort te beleven zou vallen en dat er voor de victory gevochten zou moeten worden Toen het eenmaal zover was, zaten wij al ver in de tweede helft. En om de zege te forceren, had de En gelse formatie een soort van wanhoops offensief nodig, dat veel meer op élan dan op techniek en tactiek dreef. Temid den van dit offensief lieten cracks als Mannion en Shackleton (die er niet naar uitzag alsof hij bijzonder veel hinder had van zyn geblesseerde enkel) zich verlei den tot een wilde, onbesuisde schietpar tij, zoals men die op een Engels voetbal veld tegenwoordig n0fi slechts zelden ziet. Inderdaad, inderdaad: dit Engelse elf tal speelde ver beneden zijn vorm. Sommige profs <je rechtshalf Quested b.v. en vooral linksbuiten Muilen vertoonden herhaaldelijk zulke onbenullige dingen, dat het En gelse publiek met stomheid geslagen was. Maar het is geen excuus voor de En gelsen. Het is slechts een verdienste voor de onzen, want het was 't Oranje team, dat met zijn aantrekkelijke geest drift, *Un nimmer aflatende strijdlust, deze profs zoveel respect afdwong, dat zij een verbazende portie van bun voet bal superioriteitscomplex verloren. Of het Nederlandse elftal dan zulk een knap voetbal vertoonde, dat de Engelse Football Association de heer Rath Ver- iegh nu per se in haar keuze-commissie wii hebben en dat de Engelse clubmana gers vanavond in Newcastle onze spe lers met fantastische transferbedragen achtervolgen? Het zou, temidden van de feestroes, WALTERS (T otter,h.) MIDDLETON (Chesterfield) M1LBÜRN ECKERSLEY (Chesterfield) (Blackburn R.) QUESTED LEUTY DICKINSON (Fulham) (Derby C (Portsmouth) MANNION LOFTHOUSE SHACKLETON MULLEN (Middl,br (Bolt. Wand) (Sunderland) (Wolv.) beetle opgeleverd, terecht een Orante t n z*>n te zeSSen, dat dit er W un een sPel heeft vertoond om iw? sebilaerij van te maken, to er zou een flinke kolom w»»* j? z^'n met behoorlijke critiek. ant dat de Engelse rechtsbuiten Wai- xr f 1ïUel m®®r onheil stichtte in de Nederlandse gelederen, dankten wij voor het grootste gedeelte aan Terlóuw en voor de rest aan Walters persoonlijk, doch niet aan zijn bewaker, de Bossche naar Van der Sluys, een der weinigen in ons team, die zich door het Engelse profgeweld liet intimideren, zijn vleugel herhaaldelijk en gevaarlijk de ruimte gaf en even herhaaldelijk aarzelde met aan tes vallen. Zo kan men verder gaan. Want ook Potharst liet zijn vleugel veel vrij en aanvoerder Stoffelen speelde vast en ze ker niet de wedstrijd van zijn leven. Doch heeft dit eigenlijk wel vee] te betekenen? Aan onze achterhoede en onze middenlinie, waarin Terlouw het complete Engelse binnentrio de ene bil tere teleurstelling na de andere bezorg de, en waarin Kraak dingen presteerde die de beroemde Middleton aan de over zijde hem onmogelijk kon verbeteren, hééft het zeker niet gelegen, dat het wonder- van een gelijkspel of zelfs van een overwinning ons tenslotte dan tóch niet gegeven was. De oorzaak daarvan lag elders. Zq lag in de voorboede. een voorhoede, waarin hari. werd gewerkt, doch waai- in men vóór alles nelheid, reactiever mogen, het dodelijke schot en.... Abe Eenstra miste. Een Atoe Lenstra op de rechtsbinnen- plaats zou de debuterende en wat onze fébf mózUmpfi,0p de vleugel ongetwij h uu eer zelfvertrouwen geschonken hebben: zou middenvoor Roosenburg ge legenheid gegeven hebben om wat min der zwoeg-werk te verrichten en zich wat meer te concentreren op de hiaten, wel.ke de Engelse defensie ons herhaal delijk liet: en hij zou vooral meer re- lief en meer effect hebben kunnen ge ven aan het weliswaar niet briljante, doch zo nu en dan toch, wel gevaarlijke werk van Rijvers en Clavan. Het was die vleugel, die de basis voor een paar doelpunten legde, zonder dat deze kan sen werden benut, hetgeen niet weg neemt, dat er reden tot juichen is in het Nederlandse voetbalkamp. Want, ondanks deze kleine nederlaag, is er triomf behaald, de grote triomf van, de geestdrift! KRAAK: De Stormvogels-man heeft, zijn' slechte- generale repetitie ten spijt, zelden een betere wedstrijd voor het Oranje-team gespeeld. Hij maakte geen enkele -fout en .het enige doelpunt komt niet voor zijn rekening. POTHARST: De Amsterdammer speel de een nuttige wedstrijd, onderhield veel contact met zhn ploegmaten Van der Hoeven ep Stoffelen, moest over links herhaaldelijk bijspringen en liet daardoor de minst gevaarlijke der Engelse voor- waartsen. Muilen, wel eens ongedekt. VAN DER SLUYS: De BW-er speelde onder zijn vorm. Rechtsbuiten Walters ondervond van hem slechts weinig hin der: de Bosschenaar leek onzeker en was stellig de minste van de defensie. STOFFELEN: Nuttig, niet altijd fout loos, evenmin briljant. Hij deed de Ne derlandse kolonie zijn voorganger, De Vroet, niet geheel en al vergeten. TERLOUW: Mét Kraak de held van de dag; één bonk stoere geestdrift en ook voor een beroepsbinnentrio allesbehalve bang. Hij nam herhaaldelijk ook rechts buiten Walters voor zijn rekening. Hij veroorzaakte (zoals gewoonlijk) wat vrije schoppen (en middenvoor Lofthouse moest bierdoor eenmaal met de spons be- gen hechtenis. werkt worden), doch zijn andere oude zonde, het te veel terugspelen op Kraak, beging hij deze keer niet. VAN DER HOEVEN: De Ajaxied maak te een bevredigend debuut. -Hij speelde niet alleen in de defensie nuttig en moe dig (hij ging duels met Shackleton vrij wel nimmer uit de weg en won ze mee: dan eens), -'.och zat bovendien goed ach ter zijn voorhoede aan, zij het r.iet altijd met even zuivere passes. SCHRUMPF: Onze tweede debutant had een minder gelukkige première. H;j miste dat wat, op Rijvers na, ook dit maal onze hele voorhoede miste: reactie vermogen! LAKENBERG: Deed enkele goede din gen, doch Veel méér dingen, die de re serve Steenbergen hem vermoede lijk wel zou kunnen verbeteren. ROOSENBURG: Geen partij voor een Engelse achterhoede; hard-zwoegend, maar te traag en zonder voldoende tech niek. Zijn schot, dat hem opnieuw in dit Nederlands elftal bracht, bleef ech ter in Sneek. RIJVERS: Niet zo dartel als vroeger, niet altijd even zuiver met zijn passes en vooral niet altijd begrepen dóór Clavan, maar toch wel de beste spelervan onze voorhoede. CLAVAN: Had een ongemotiveerde voorkeur voor een plaats in' de buurt van de middenlinie en volgde een aanva, met altijd met voldoende snelheid. Hij stichtte niettemin nu en'dan gevaar in de Engelse gelederen hij kan op den duur met Rijvers een brillante "en succesvolle vleu gel vormen. TUMULT OP VOETBALVELD Speler sloeg scheidsrechter tegen de grond Op 8 Januari werd in Schoondijke (Zeeland) een voetbalwedstrijd gespeeld tussen 's-Heenenhoek en een elftal van de voetbalvereniging Schoondijke. Een van de spelers beging daarbij een over treding en werd door de scheidsrech ter, de heer S. uit Vlissingen, het veld uitgestuurd. Hij weigerde aan dit bevel te voldoen, waardoor enig tumult ont stond. Eeü broer van de speler, A. G. uit Schoondijke, die eveneens deel uit maakte van het elftal, sloeg de scheids rechter tegen de grond. G. moest in verband daarmede te recht staan voor de politierechter te Middelburg. Hij zeide spijt te hebben van zijn optreden en verklaarde in drift te hebben gehandeld. De politie rechter veroordeelde hem tot 10 da- NEWCASTLE, Woensdagavond. Het Legioen heeft wat gemist. Het Legioen der supporters, dat dagen heeft gékend, waarop het 'n Neder lands èlftal tot helemaal aan het andere einde van de wereld zou hebben vergezeld, schitterde in New castle door afwezigheid Het is niet onverklaarbaar. Het Legioen géit nu eenmaal niet op een door-de-weekse dag over de Noordzee met de kans. met eigen ogen te moeten toezien hoe daar een Nederlands elftal in het oranjeshirt, dat ons aan zoveel triomfantelijke voetbaldagen herin nert, even Van het terrein gevaagd wordt door elf profs, die daarvoor geen hand behoeven om te draaien Het Legioen wenst spanning. Het wil een strijd op leven en dood tus sen gelijkwaardige tegenstanders. Het wil. als het maar even kan. een Nederlandse overwinning met een biertje en. een pleziertje toe. En dat kón niet in Engeland, zei iedereen tegen iedereen. Géén span ning, géén reden om zich van geest drift op te winden, géén kans op een overwinning, géén biertje en géén pleziertje, want wat wil men met zo'n paar ellendige ponden. Neen: het Legioen wist het wel. Het wist het al sedert- Huddersfield Het wist het vooral sedert onze nederlaag tegen de Denen. Je kon het beste, maar naar-Van Emmenes gaan luisteren, zei het Legioen, dat spaart tijd,, geld, moeite en ergernis en als oe Engelsen met méér dan acht doelpunten kwamen voor te staan, dan kon je nog altijd de knoo van de radio omdraaien om te kijken of er op een andere, golflengte wei- licht ietwat vmUjkers te beleven viel. En het Legioen zond dus slechts een handjevol overmoedige afga vaardigden naar Newcastle, waar het verloren liep tussen die 50 000 En gelsen. Er was een negentienjarige Nederlandse enthousiast (Kees Dek ker en zijn foto staat vanavond over twee kolom in de Newcastle-se „Evening Chronicle") die zonder één penny, liftend van Londen naar st. James Park kwam, doch zelfs hij waagde het niet ons „Wilhelmus" mee te zingen. En toen men later, onder invloed van de gebeurtenis sen op het veld, met een keel of tien de bekende nationale hymne: „Hup Holland, hup", aanhief, klonk dat zó mager, dat de hymne haar eind niet haalde. Intussen: het Legioen heeft de kans van zijn leven gemistNiet al leen omdat het in Newcastle de merkwaardige sensatie had kunnen beleven 50.000 Engelse voetbalsup porters op hun neus te zien kijken (een der Engelse supporters moest tijdens de rust per brancard wor den weggedragen: gewóón van zijn stokje gevallen van verbazing!), maar bovenal, omdat de aanmoedi gingen van het Legioen het met zoveel geestdrift spelende Oranje team zeer waarschijnlijk had kun nen opjagen tot een ouderwets „gloeiend kwartiertje", zo'n dolle bevlieging, waarin ons vroeger wel het onmogelijke lukte Dat was het emg-e, wat er vanmiddag in New castle aan ontbrak: de aanmoedigin gen van het Legioen. Het zou ons mogelijk een overwinning opge- 1 everd hebben. Doch het Legioen heelt ae kans op het wonder van me overwinning voorbij laten gaan. Het trooste zich met de wetenschap, dat men het in Newcastle zo hevig heeft gemist. (D.— Onhoudbaar suist de tihl eindelijk voor de eerste en laatste maal in de linker bovenhoek van Kraak's heiligdom. Eerst in de laatste twintig minuten zagen de Engelsen kans hun technisch overwicht in een doelpunt tot uitdrukking te brengen. Naar wjj uit Brussel vernemen, heeft de raad van beheer van de Kon. Belg Wielrijdersbond, ingaande op een ver zoek van de sportcommissie van die bond, besloten aan de renners van Ne derlandse nationaliteit tot nader or der de deelneming aan wegwedstrijden te ontzeggen. Deze verbodsmaatregel kan eventueel tot de baan wedstrijden uitgebreid worden. De K. B. W. B. heeft, naar verluidt, deze maatregel getroffen bij wijze van represaille tegenover de Nederlandse Wielren Unie, die geen gevolg zou hebben gegeven aan het verzoek om tussenbei den te komen met het oog op de uitbe taling van prijzen en vergoedingen, die sedert verscheidene maanden door Ne derlandse organisatoren aan Belgische renners verschuldigd zijn. Bovendien zou de N. W. U. verzuimd hebben bericht van ontvangst te geven voor de brieven welke haar met betrekking tot deze aan gelegenheid door de Belgische zusteror ganisatie waren toegezonden. Soigneurs gaan N.W.U. niet aan Van de zijde van de N. W. U. deelt men ons hieromtrent mede, dat de zaak in eerste aanleg gaat om de uitbetaling van Belgische renners en soigneurs die aan de eerste Ronde van Nederland in 1948 hebben deelgenomen. De N. W. U. is in deze bemiddelend opgetreden, d.w.z. voorzover het de renners betrof. Zij stelt zich namelijk op het standpunt dat de uitbetaling van de soigneurs die in België een officiële licensie hebben, in tegenstelling tot ons land een zaak is die haar niet aangaat. Daaren tegen heeft zij zich wei beijverd in hei belang van de renners, die echter het lange uit-blij'ven van de uitbetalingen goeddeels aan zichzelf te wijten hebben: er zijn er, die pas een jaar na afloop van de Ronde, met hun vorderingen op de proppm kwamen. Overigens heeft de N. W. TT. haar bemoeiingen in dit opzicht geenszins gestaakt, en het staat wel vast dat geen vergunning voor het houden van een Ronde van Nederland in dit jaar zal worden verleend, indien de uit betalingskwestie van de Ronde van 1948 niet eerst op bevredigende wijze Is geregeld. Ii^ de tweede plaats is er een geschil over de betaling van Belgische renners die in 1949 hebben deelgenomen aan de door een Belgisch driemanschap georga niseerde zogenaamde revanchewedstrijden van de Tour de France in Amsterdam, Rotterdam, 's-Hertogenbosch en Nijme gen. Voor Amsterdam en Rotterdam heeft de N. W. U. vergunning gegeven. Zij heeft die vergunning niet verleend voor 's-Hertogenbosch en Nijmegen, om dat de organisatoren in gebreke waren gebleven de garantiegelden te deponeren. Voor de Ned. ïjshockeycompetitie speel den Woensdag H.H.U.C. en Ijsvogels op de Hoky-baan in Den Haag tegen el kaar. H.H.IJ.C. won met 65. Spannende momenten van begin tot eind Vijftigduizend Engelsen op de tribunes van bet gras-arme terrein in het St. James Park hielden als één man de adem in, toen elf Nederlandse ama teurs (men bad niet zonder medeleven ons „Wilhelmus" begroet) zowaar een doelpunt zo maar voor het maken hadden. Dat wasna welgeteld drie minuten. Terlouw had, alsof hij nimmer ergens gelezen had hoeveel ponden sterling de heren op de voetbaltransfermarkt wel vertegenwoor digden, ergens op het middenveld de bal tussen de beroemdheden Mannion en Shackleton weggehaald en vervolgens had de debutant Van der Hoeven met een uitstekende pass naar Rijvers in de Engelse defensie al zóveel onrust gesticht, dat eerst Rijvers en vervolgens Lakenberg maar behoefden in te schieten om de uit positie gemanoeuvreerde Middleton in het Engelse doel meteen al te slaan. CLAVAN (ADO) RIJVERS (NAC) STOFFELEN (Ajax) (aanv.) ROOZENBURG (Sneek) TERLOUW (Sparta) v. d. SLUYS (B.V.V.) KRAAK (Stormvogels) LAKENBERG SCHRUMPF (Blauw Wit) (S.V.V.) v. d. HOEVEN (Ajax). POTHARST (Ajax) NEDERLAND Het ging, tot opluchting van de 50000 Engelsen op de tribunes, niet door, want onze voorhoede had op dat ogenblik het noga! met haar zenuwen te kwaad. Doch geen minuut later nadat Terlouw zijn tweede duel tegen Mannion had gewonnen zat de Oranjeploeg opnieuw voor het Engelse doel en schoot Roosenburg, in buiten- spelpositie overigens, h©t eerste schot. Het was slecht gericht, doch het hielp wel tegen de zenuwen. En toen direct daarop Rijvers, zó rustig en zó geraffineerd een nieuwe aanval op bouwde, dat het Engelse publiek als één man uitriep: „How nice"; toen bovendien van dcx Hoeven zijn plan kenkoorts al kwijt bleeik te zijn en dicht acuter onze voorhoede het Engelse defensietbloc aan het v/srk be gon te zetten, toén haddien wij de En gelsen hun eerste grote verrassing al bezorgd: de verrassing van onze spran kelende geestdrift. Zjj forceerden in alle gemoedsrust over links hun eerste hoekschop en Muilen gaf deze hoek schop zoveel effect, dat Kraak de bal niet meer onder controle kreeg. Loft house stond a.l gereed om dian maar de score te openen, toen hjj meteen door twee strijdlustige oranjehemden werd aangevallen, die hem zonder meer de bal ontfutselden en onze voorhoede weer aan het werk zetten. Zo was het eerste bedrijf het be drijf, waarin wij de Engelsen intimi deerden. Er was, in dit eerste bedrijf, nog een geheide kans voor Schrumpf, doch hij durfde de solo-ren niet aan en ook deze kans ging dus verloren. De Engelsen werden er wat geruster op. Er zat, het was al gebleken, kennelijk geen schot in het binnentrio, en men kon zich in de achterhoede dus wat per mitteren, zij het dan dat spil Leuty veiligheidshalve dan toch maar Rijvers gang schaduwen onder het motto: safety first. De wedstrijd was goed tien minuten oud en het publiek, dat zijn goede geld gege ven had om een „comfortable victory" te zien met liefst een klein dozijn Engelse doelpunten, begon zich al wat te roeren. Waar bleven de doelpunten?, vroeg het Engelse publiek. Ze waren in de maak, suggereerde het Engelse team en rechts buiten Walters kreeg van Van der Sluys zoveel ruimte, dat hij een juweel van een voorzet precies op het hoofd van midden voor Lofthouse kon doen belanden. Lofthouse deed zjfn plicht: hij kopte de bal geraffineerd in de uiterste beneden hoek en de man van het scoringbord greep a.| naar zijn cijferkist toen-Kraak nog Juist naar dat hoekje dook en hij de bal corner wipte. Van de weeromstuit forceerde Clavan direct daarop aan de overkant eveneens een hoekscho-p waaruit voor ons een kans ontstond. Rijvers kopte de bal echter over on vervolgens zou het dan gaan gebeuren! Ic. het middenveld begon nu Shackleton in alle ernst zijn. tactische gaven te ont- p'ooien; in de buurt van Terlouw goochel de Mannion zó geniaal met de bal, dat on ze halflinie en onze backs al in de buurt var, het paniekvoetbal kwamen. De Engel se rechtervleugel kreeg ongelofelijk veel vrij spel en weer kwam er zo'n gevaarlij ke voorzet van Walters en wéér kopte Lofthouse die voorzet listig en bard in de hoekdoch opnieuw werkte Kraak, met assistentie van Potharst, de bal tot hoek schop. Het leek slechts uitstel, want Shackle ton kwam nu eerst goed op dreef. Een uiterst listig hakballetje bezorgde Muilen een pracht van een kans, maar de bal ging rakelings naast, om geen halve mi nuut later opnieuw gevaarlijk terug te ke ren. Weer was het Lofthouse. die op het punt stond dt score te openen, doch dit maal werd hij door Terlouw van de bal gelopen. Het leverde de Engelsen een vrije trap op: en hoewel die door Quested uit stekend genomen werd, sloeg Kraak, die volkomen op zijn gemak scheen en er steeds beter bleek in te komen, de bal op nieuw corner. Twintig minuten, zeiden de stopwat ches. Het Nederlandse gezelschap op de tribune herinnerde zich, dat het in Hud dersfield ook twintig minuten geduorr had alvorens de Engelse voetbaloritaan pas goed losbrak. Misschien herinnerde Mannion (die m Huddersfield destijds eveneens van de partij was) zich dat even goed, want hij bezorgde Muilen een nieuwe kans, die de linksbuiten echter hodvUW, H°n 0111(131 ^louw met zijn body hem de weg naar het Neder landse heiligdom eenvoudig versperde Wij betaalden dat dan maar weer niet S;<?°P e strW was volkomen fair, doch in onze geestdrift 'veroorzaak- 0—1! j v/igciia w is aan de overzijde op een haar na Want na een switch van Roosenburg en Schrumpf gaf de Sneiker van de iunaat zn,ls een s°herpe voorzet, dat Middleton er naar nitviel. Hjj kreeg de bal niet onder controle en Schrumpf had van dichtbij maar voor het intrap- Df.1?'Helaas: hU werd door deze situatie blqkbaar volkomen verrast en zo ging aan voor ons ook deze kans verloren De nieuwe rechtsbuiten moest even later een nieuwe kans laten lopen toen Lakenberg een opening had geforceerd en Schrumpf vervolgens tussen de beide Engelse lichtgewicht-backs volgens alle regelen der kunst gemangeld werd. Hij nam revanche door even latei keurig op te drijven en een uitstekende voorzet t? geven aan Clavan. De Hagenaar gaf Kees Rijvers de kans voor een hard schol, doch het was slecht gericht en Middleton behoefde er zelfs niet i.aar te grijpen. minuten) dat Oranje door het oog van de spreekwoordelijke naald kroop. Er was, na een Engelse hoekschop, een voorzet van Walters, zó scherp en zo effectvol, dat Kraak de bal pas een halvt &®?€ter achter de doellijn in zijn fnacht kreeg, doch dat ontging ge- £end'e en rustig leiden, de referee mr. Power. °°k deze periode, waarm het Engelse spel overduidelijk aan een gebrek aan bezieling leed, dat Mannion Taring it°? «3n 5611 kans rustig dioor rn afnemen en dat een pracht r „v y Clavan na een listige pass van Lakenberg tuig maar juist door Middle- ton tot corner kon worden verwerkt. 0—0 met de rust! uJï.1 huurde nog tot ver in de tweede helft vóór de Engelsen eindelijk de spirit Paden opbrengen, die hun tenslotte dan /och het winnende doelpunt zou opleve ren. Tot dan toe had er in die tweede helft eigenlijk maar weinig gevaar voor ons gedreigd. Ons defensie-bloc, herhaal delijk versterkt met Rijvers, speelde rustig en soms zelfs iets tè zelfverzekerd; Terlouw en Van der Hoeven ontnamen het beroemde Engeise binnentrio méér kansen dan hun wel lief was. En hoewel wij nu en dan op onze eigen helft werden teruggedrongen en wij de Engelsen wel eens een hoekschop ca deau moesten doen, dreigde er slechts zelden dodelijk gevaar. Als het er was na vijftien minuten bv. na een prach tige combinatie tussen Mannion en Shackleton; of bij kei-harde schoten van Walters en Shackleton bewees Kraak, dat hij zijn topvorm had mee gebracht en verrichtte hij safes, die het Engelse pubüek een warm applaus ontlokten. Pas na twintig minuten kwam eindelijk het Engelse team onder stoom. Er waren nog enige Nederlandse aanvallen geweest, die echter op een kopbal van Clavan na htm afwerking misten en de drei ging van een gelijkspel kwam voor de Engelsen nader en nader. Plotseling kwam er nu geestdrift in de ploeg. Het was Mannion, die baar kweekte- Er zat nu vaart in het Engelse spel en hoewel het technisch beneden het normale niveau bleef, begon men nu de dreiging van het naderende Engelse doelpunt al gauw te voelen. Kraak kreeg drukke bezigheden en hij verrichtte ze knap. Twee prachtige scho ten van Shackleton, een gevaarlijke schui ver van Walters, een schot van dichtbij van Lofthouse, nadat Terlouw hem ein delijk had moeten laten passeren steeds weer dook Kraak op zekere wijze naar de bal. Totdat in de 28ste minuut Lofthouse eindelijk van vrtf ver een schietkans zó haarfijn benutte, dat Kraak kansloos geslagen werd. 1 tegen 01 Met nog zeventien minuten te spelen. De Engelsen bereidden zich voor op een kleine doelpuntenregen, doch het Oran jeteam bleek ongebroken en Kraak bleef alles een listig schot van Mannion, een explosie van Muilen na een dolle solo-ren, een kopbal van Lofthouse tot het einde toe meester en onze voor hoede, die Roosenburg met een blessure enkele minuten miste, bracht het zelfs nog tot een tam schot van Schrumpf en een harde, doch slecht gerichte kanjer van Kees Rijvers, die in de laatste mi nuten naar achteren toog om daar en passant nog even een Engels doelpunt, dat reten al telde, van de doellijn te trappen. Zo eindigde het gebeuren dan met een. 10 zege voor de gastheren een overwinning, die het Nederlandse kamp ongetwijfeld mééi reden tot vreugde heeft geschonken dan de overwinnaars. De Engelse scholieren keken vol bewondering op naar Kraak's „professorale"-save9 en bij half-time stormden zij op onze doelman af, die gul was met handtekeningen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3