Kap item WESTERLING door Britse detectives gepakt Per vliegtuig en rubberboot naar Singapore Totale mislukking van,, Oost-Campagne" Het „Kolonisatieplan'' kostte Nederland millioenen Minister Stikker's bezoek aan Washington Attlee gaat kabinet reorganiseren Midden dezer week nieuwe minister) ijst AUTORAMP EERST NA 12 UUR ONTDEKT Stunt van sleepbootkapiteins Kehlerbrug in het ooitje Toegangsbewijs voor België kost 3 piek vijf jaar geldig Geen paspoort meer voor België Domme Engelse arbeiders Maandag 27 Februari 1950 V. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Indonesische regering vraagt uitlevering Geen Turk" zeggen de Turken Massa-audiëntie door H. Vader C. J. Struycken t Verre van een sinecure Het Rota-proces wegens eerroof „Rijkseenheid" liquideert Tuinbouwlonen vijf pet. omhoog Jijnwerkersstaking wordt de V. S. rampspoedig Twee personen omgekomen in kanaal Drie wrakken kwamen op bestemming Israël vi-aagt wapens WEERBERICHT De eerste geruchten van verleden week hebben waarheid bevat. Woensdag 22 Februari is Westerling inderdaad in Singapore aan gekomen. Maar thans zit hij opgesloten in een Brits kamp op St. Johns, een eilandje op de rede van Singapore. Detectives van het Criminal Investigation Department hadden namelijk zijn ver' blijfplaats in de stad opgespoord en hem gevat. Waarmede het geval-Westerling in een nieuw stadium is gekomen. Want nu is het de brandende vraag: wat zal er met hem gebeuren? Want de regering van Indonesië heeft zijn uitlevering gevraagd. Bewijs van Nederlanderschap weer geldig Ere-voorzitter Ned. R. K- Middenstandsbond Niets dan verlies rmNhVdeOohs?bdouTiC„ht vt8 >f10Tt Vh« Nadat Attlee Zaterdag het besluit van hef Britse kabinet om aan te blijven bekend gemaakt heeft, rijst de vraag: wat zal er nu gaan gebeuren? Men verwacht, dat Attlee zijn kabinet op ingrijpende wijze zal reorganiseren en ongeveer in het midden van deze week de nieuwe ministerlijst bekend zal maken. Naar verluidt, is men reeds bezig met het samenstellen van de rede die koning George bij de opening van het parlement op 6 Maart zal uitspreken. Op 1 Maart zullen de parlementsleden bijeenkomen voor de beëdi ging en de verkiezing van de speaker voorzitterAanstaande Woensdagmorgen zal de labourparlementsfractie vergaderen. Op dze vergadering zullen alle leden van het nationaal bestuur van de partij aanwezig zijn. Spreken zullen Attlee en vice-premier Herbert Morrison. Men verwacht, dat Attlee herkozen zal worden dis leider van de partij. Besluit verantwoord door export-vooruitzichten De weersverwachting, ge'liig van heden- tot morgenavond luidt: Droog weer met enkele overdrijvende wolken velden. Weinig wind. In de nacht en vroege ochtend lichte en in het binnenland plaatselijk matige vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Dinsdag 28 Februari. Zon op 7.30 uur: Zon onder 18.17 uur; Maan op 12:50 uur; Maan onder 6.06 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Toen verleden week voor het eerst werd gezegd, dat Westerling naar Singa pore was vertrokken, heeft de politie daar vergeefs naar hem gespeurd. Ze bleef echter zoeken en weldra kreeg zij zeker heid, dat de gezochte werkelijk in de stad moest zijn. Zaterdag meldde de correspondent van Reuter aldaar, dat de politie hem die eigen avond nog hoopte te vatten. Ver scheidene Chinezen, met wie „de Turk' de laatste dagen contact had gehad, had men toen reeds opgespoord en uit hun verklaringen had men, naar men meende voldoende gegevens bijeengekregen, voor al omtrent zijn signalement, dat een ar restatie slechts een kwestie van uren zou kunnen zijn. In het dichtst bevolkte deel van de stad werd een val opgesteld, maar W. trapte er niet in. Zo werd het nog Zondagmorgen eer het zover was. Toen W. aan de River Valley Road, een straat in het centrum van de stad, uit een auto stapte en het huis van een Chinees binnenging volgden de detectives van het C.I.D., die achter hem aanzaten, hem op de voet en VI-oegen hem zijn identiteitskaart te tonen, roen hij dit niet kon werd hij meegenomen. Zonder enig verzet ging hij met de po- litie-officier Mc Ewan mede. De arrestatie geschiedde op grond van het feit, dat hij zonder geldige papieren de Engelse kolonie had betreden. Zulks ingevolge de noodwetten, welke thans in Malakka gelden. Men kon hem daarvoor echter slechts zeven dagen vasthouden. In die periode moeten de autoriteiten beslissen of hij een verblijfsvergunning krijgt dan wel wordt uitgewezen e.g. uitgeleverd. Ch. Stuart, een ambtenaar van de radio-omroepdienst van Nieuw-Zeeland te Djakarta, bij wie W.'s vrouw enige dagen ondergedoken zou zijn geweest, had verleden week in Djakarta verteld, dat mevr. W. hem had gezegd, dat haar man naar Singapore was gegaan om daar te trachten geld en wapenen te krijgen voor zijn beweging. Daarna zou hij naar Java terugkeren. Toch een Catalina? Deze verklaring werd door de voor malige kapitein van het K.N.I.L. na zijn arrestatie bevestigd. Aan vrienden in Sin gapore had hij in de dagen van zijn ver blijf in Singapore hetzelfde verteld. Hoe hij in Singapore is gekomen, is nog steeds niet met volle zekerheid op gehelderd. Volgens verklaringen van bedoelde vrienden had een Catalina- vliegboot hem tot onder de kust van Malakka gebracht. In een rubberbootje was hij van het toestel naar de wal ge roeid, doch toen dit begon te zinken, had een visser hem aan boord genomen- In Pontian in Zuid-Johore had hij ve*~ volgens een taxi gehuurd en zo was hij Singapore binnengereden. Volgens de zelfde vrienden zou IV. hebben verteld dat de piloot, die vroeger onder hem had gediend, hem op eigen gezag bui ten medeweten van anderen hebben weggebracht. Westerling deelde zijn vrienden verder nog mede, dat hij op weg naar Singapore vier maal door de politie was aangehou- den, maar na het tonen van zijn valse pas liet men hem doorgaan. Deze pas zou het eigendom zijn van een Nederlander, die zeer sterk op hem lijkt. Voor hen maakte hij er in het minst geen geheim van, dat hij was gekomen om te pogen materiële en morele steun voor zijn organisatie te verkrijgen. „Ik kan Djakarta in een uur veroveren' zou hij hebben gezegd, „maar ik heb wapens hodig. Ik heb een zware taak te vervullen Zijn beweging was als gueril- latroep machtig, doch zolang zij geen „werkelijke steun van buiten had" zou zij met in staat zijn de Indonesische re gering omver te werpen. Hij vreesde dat zijn vrouw en drie kinderen, die zich vol gens hem in Indonesië schuil houden, in dien zij werden ontdekt, door de Indone sische autoriteiten als gijzelaars zouden worden gebruikt. Uitlevering gevraagd Intussen heeft de regering van de R.I.S. de uitlevering van Westerling gevraagd. In een gisteren gepubliceerd officieel communiqué zegt zij: „In verband met de arrestatie van Westerling te Singapore kan thans ge meld worden, dat de regering der R.l.S. bij het eerste vermoeden van de vlucht van Westerling naar Singapore direct officieel contact heeft opgeno men met de Britse ambassade te Dja karta met het doel, dat Westerling, in dien hij op Malakka gearresteerd zou worden, aan de regering der R.I.S. zal loorden uitgeleverd op grond van mis daden door hem in Indonesië gapleegd". Hoe de Britten daarop reageren zullen 7 Ter zake kundigen in Djakarta deelden aan Aneta mede, dat naar hun mening de beslissing inzake de uitlevering ligt bij de Britse hoge commissaris. Een belang rijke factor kan daarbij uitmaken het feit, dat Engeland geen uitleveringsverdrag heeft met Indonesië. 20 vel-nam de Reutercorres- ln Sin§aPore nog, zou zich kun- novt +r(iepen °P zijn Nederlandse natio- naiueit. In vooraanstaande militaire krin- de correspondent echter mede- dat het niet waarschijnlijk was, de Ned. regering „met de Indonesische regering over Westerling zou twisten", indien de nieuwe staat werkelijk zijn uit levering wenste en de beschuldigingen te gen hem zou kunnen bewijzen. Met ingang van 1 April zullen Neder landers weer als voorheen op vertoon van een bewijs van Nederlanderschap worden toegelaten in België en Luxemburg. De Nederlandse regering heeft daarom be sloten met Ingang van deze datum dit bewijs als reispas weder in te voeren. De regering heeft tevens de wenselijkheid uitgesproken voor een bewijs van Neder landerschap niet meer dan f 3.- aan leges ten bate van de gemeentekas te vorderen. De bewijzen zullen een geldigheidsduur hebben van 5 jaren, te rekenen van de dagtekening der afgifte. 99 Radio Aakara heeft Zaterdagavond in aile uitzendingen naar het buitenland verklaard, dat thans „onomstotelijk is vastgesteld, dat het enige verbami tus sen Westerling en Turkije hierin be staat, dat Westerling in 1919 in Instan- boel geboren werd". Het radiostation wees er in dit verband op, dat Wester- lings vader een Nederlander was. „Be richten, dat deze avonturier, een Turk zou zijn, hebben terecht verontwaardi ging in de Turkse pers en openbare me ning gewekt", aldus Radio-Ankara. Z. H. de Paus heeft gisteren een audiëntie verleend aan 5000 pelgrims. Zijn eerste massa-audiëntie sedert Zijn lichte influenza. De H .Vader scheen geheel hersteld, op een lichte hoest na. Na de audiëntie vertoonde Hij geen tekenen van vermoeidheid. Na de pelgrims in het Italiaans, Duits. Frans, Engels, Spaans en Portugees be groet te hebben, stapte <je Paus van Zijn troon en onderhield zich gedurende drie kwartier met verschillende pelgrims. Zondag is in Den Haag in de leeftijd van 81 jaar overleden de heer Ch. J. G. Struycken, oud- en ere-voorzitter van de Ned. R- K. Middenstandsbond. De overledene was ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote en ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Struycken, die zich in 1890 als koopman in Den Haag vestigde, hteft naast zijn voorzitterschap van de Centrale bend ook zeer vee] verdien sten gehad voor de diocesane Haarleei- b-mse afdeling van de middenstands bond. Hij is bovendien o.a. lid geweest van de Miduenstandsraad en de Gezond heidsraad, alsook yan de staatscommis sie inzake kalenderhervorming. De overledene was de laatste jaren nog actief werkzaam by de R.K. Midden standsbond als penningmeester van' jT O S. de vereniging van de bond ter bestrijding van de t.b.c. Het is een totale mislukking gC worden met die „Nederlandse Oost- Compagnie", een „Nederlandse" orga nisatie, waarvan Rost van Tonningen president-commissaris was en die er in de bezettingsjaren naar streefde in Oost-Europa, voornamelijk in Litauen een geschikt vestigingsgebied te win nen, waarheen Nederlanders konden emigreren. Dat men daar naar zocht in streken, welke door de Duitsers wa ren bezet en waarvan de bewoners een goed heenkomen hadden gezocht, zo dat het speuren naar „kolonisatie-mo gelijkheden" sterk verwant raakte aan een ordinaire diefstal, mocht voor de heren organisatoren geen beletsel he ten. Had men landerijen gevonden, die als geschikt voor vestiging konden worden aangemerkt, dan werden vele Nederlanders er naar toe gebracht. Menige Nederlandse boer is op deze wijze geronseld voor landarbeid in Li- tanen en de Oekraïne, waar hij onder miserabele omstandigheden moest wer ken, Alles liep echter op niets uit en zowel de Ned. Oostcompagnie als haar dochtermaatschappijen hebben de Ne derlandse staat handen vol geld ge kost. Zaterdag heeft de bijz. raad van cas satie zich bezig gehouden met de zaak tegen enkele topfiguren van deze maatschappij. Als eerste verscheen vooi ,ra„ c voormalige directeur van de £ei;,°° tc0fl?pagnie' de Hagenaar D Krantz, die door het Haags B.G. tot 7 jaar gev. straf met aftrek is veroordeeld. Tijdens de behandeling van K 's zaak noemde de president enkele cijfers die het fiasco, dat de Ned. Oost Cie cs «e- leden hebben, wel duidelijk aangeven „Dit gehele fantastische plan heeft de Ne derlandse Staat ruim 20 millioen gulden gekost; ruim 15 millioen gulden werd uit Nederland geëxporteerd, doch maa. een heel klein beetje is weer in ons land binnen gekomen" merkte de pre sident op, die hierna nog" de verliezen der°™ompI|niede ^^ermaatsqhappijen üostbouw^r Onst°1r de "N V" Ned' Baggermij» de r2Visserij", de „Oost- „De Oost-VissBT-ii °SÏ nnenvaar'" enz' Bouw acht mfn; verloor 3 ton, de Uido- derij 8 ton Lr, gulden- de Oost-Re- gaan", zei ris z<? kunnen we verder Tenslotte i president. ter sprake n=Wam het salaris vaE K- toen K. mededpela tribune haakte, per jaar S e,aan,tnkeli'k 15 miiie 20 mille, waarhr V8 hebben' doch iat« voor reis- en de ver2oeding worden geteld. lifkosten Na K.' werd de binnengeleid, die N.V. Ned. Oost-Re, CQmmissaris van de was door het Rn Was geweest- Hem 7% jaar opgelegd f8V', f?1 vsn vermeldde dat R t„ 8 tenlaatelegging ten nadele van dn Rt genoemde functie had verleend. Zo wlA de vijand hu!;' het doen uitvoeren gesproken van den voor de Duitser/3" ™erkzaamhe op Walcheren, het m.t® Ffa"krijk en exploitatie van de door'T dt" gehouden gebieden in rf P' het doen demonteren °s]"Europa en in Nederland. Reonir Kerkklokken minder dan 30 tot 50 000^ m t08 f8' te hebben verdiend 311 den per jaar de^zaak* tegen"dn'*18 raad de gevoeg- uit Voorburg en ri archltect B. Hoekstra siraVui°' Hufzen. TlTrT H' H°ek" schuldigd, dat hij" gs TrchiteVwe^- hiervan later directeur was gewees? Hij moesten ingenieur R. Brusse werd door het Haags B.G. tot 3 jaai veroordeeld. .H' H. die eveneens directeur van de N.V. Ned. Oostbouw was geweest werd door het Haagse B.G. tot 4 jaar veroor deeld. Hij achtte de politieke doeleinden van de president-commissaris. Rost van Ton ningen, nl. het sterker maken van zijn eigen positie als tegenwicht tegen Müs- sert boven alle twijfel verheven. Hij concldeerde tenslotte tot ver werping van het beroep van D. Krantz er' dat van R. Brusse. Voor beiden achtte hij een strafverhoging tot resp. 8 en 9 jaar op haar plaats. Tegen B. Hoekstra requireerde hij tot 5 jaar en tegen P. Hoekstra tot 6 jaar. in beide gevallen met aftrek. Uitspraak over 4 weken. Zolang in Luton de stemmen nog werden geteld, kon er bij de „radio dokter" van de B. B. C. (midden met bril) geen glimlach op overschieten. Daarvoor hoofde de liberaal-conservatievedr. Hill te dikwijls de naam van zijn Labourtegenstander Warbey. Tenslotte won de dokter met 1130 stemmen meerderheid. Dertien millioen stemmen werden op de labourpartij uitgebracht, de commu nistische partij verwierf 90.000 stemmen. Het is dan ook geen wonder, dat de „Waarheid" in een volle kolom tegen die domme Engelse arbeiders te keer gaat. Volgens dit blad is niets anders bereikt dan een uiterst „reactionnair" parlement. Heel de houding der arbeiders betekent, volgens het Waarheid-artikel echter niet, dat de werkers de politiek van de ver dediging van de belangemvan de werkers door de communistische partij afkeuren. ..Integendeel", zegt het orgaan. En nu komt het: „Nog nooit hebben de communisten in een verkiezingsaetie in Engeland zoveel sympathie ontmoet, nog nooit zoveel bewijzen van instemming met hun op vattingen ontvangen. Men wrijft zich na lezing van een der gelijke tirade toch wel de ogen uit. 13 Millioen stemmen tegen 90.000 Met als gevolg verlies van de slechts twee zetels. Nul zetels. En toch nog nooit zoveel sympathie. Begrijpt u het? Zouden de Waarheid-lezers dat toch slikken? Zaterdag j.L diende voor een recht bank te Rome de zaak van het opperste Vaticaanse gerechtshof, de H. Rota, te gen twee Romeinse linkse kranten die hadden verklaard, dat de Kerk „voor een paar millioen lire ieder huwelijk on geldig verklaart". De kranten waren de communistische „Unita" en de pro-communistische „II Paese". Mgr. Dino Staffa, de president van de H. Rota, verklaarde, dat het Va- ticaan zich verplicht achtte een aan klacht tegen de bladen in te dienen, om dat deze de eer van de Rota hadden aan getast. Hij verklaarde zich echter bereid, al leen te procederen tegen de „Unita" iwat voldoende is voor eerherstel). Het proces werd verdaagd tot 4 Maart. De regering is niet van plan te probe ren tot een' of andere regeling met con servatieven of liberalen te komen voor ondersteuning van haar positie in het nieuwe lagerhuis. Indien een nieuwe labour-regering lang genoeg aan het bewind kan blijven, is het mogelijk, dat zij algemene ver kiezingen doet houden op een voor labour gunstig tijdstip. Iedere nieuwe regering echter heeft tot taak de begroting in April in te die nen. En daarvoor moet zij de nodige maatregelen treffen om de elementaire voorzieningen voortgang te doen vinden Het Britse leger bijvoorbeeld zal onwet tig zijn. tenzij het nieuwe parlement on middellijk de jaarlijkse legerwet verlengt, waarvan het leger afhangt. Het is on mogelijk algemene verkiezingen zo snel te doen houden, dat deze kwestie na de verkiezing geregeld kan worden. Hierbij komt nog het volgende: Indien een labour-regering „regelingen" zou treffen, hetzij met de liberalen of de con servatieven, dan zou dit een verandering der politiek met betrekking tot de natio nalisatie en andere belangrijke punten betekenen. Dit laatste zou de oorzaak kunnen worden van een ten val brengen der regering door haar eigen volgelingen. Wat de verdere stembus-uitslagen be treft, die nog te verwachten waren, op het ogenblik is nog de uitslag binnen gekomen van het district Ross en Cro marty in Noord-West JJehotland. Hier blijkt een onafhankelijk liberaal gekozen Het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid (voorzitter prof. Gerbran- dy) heeft besloten, nu door de souvereini- teitsoverdracht van 27 December 1949 het doel. dat het comité rich gesteld had, niet meer verwezenlijkt kan worden, tot liquidatie over te gaan. te zijn. De absolute meerderheid van la bour is hierdoor tot 9 zetels (inplaats van de aanvankelijke 10) geslonken. Het nieuwe Britse lagerhuis telt 21 Katholieke leden, nl. 16 labours, 4 con servatieven en 1 Ierse nationalist, In het oude huis waren 12 labourleden, 6 conservatieven, 2 Ierse nationalisten en 1 lid van de onafhankelijke labourpartij Katholiek. Er stonden 65 Katholieke candidaten of ongeveer 3 procent van de in totaal 1865 candidaten. Ook in het lagerhuis maken de Katholieke leden ongeveer 3 percent uit. Ongeveer 6 percent, van het Britse volk is Katholiek. De hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw heeft een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid de vijf procents loonsver hoging ook in de tuinbouw toe te passen. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de maatregel economisch verant woord mag worden geacht Deze uitspraak wordt gemotiveerd met de „niet ongunstige vooruitzichten in verband met de afgesloten handelsverdra gen". De 15 millioen dollar van het han delsverdrag met Duitsland zullen bijvoor beeld verrekend worden volgens de koers van 3.80. Afschaffing van de onder nemingsbelasting leidt voorts tot verla ging van bedrijfslasten. Meer dan een half millioen Ameri kaanse arbeiders zijn heden (Maandag) werkloos tengevolge van de mijnwer- kersstaking, die haar derde week in gaat. De 372.000 stakende mijnwerkers tonen zich niet bereid het werk te her vatten en tarten de regering en hun lei der, John Lewis. Ongeveer 180.000 ar beiders in industrieën, welke recht streeks afhankelijk zijn van de kolec- productie, zijn zonder Werk, daar cie voorraden bijna geheel uitgeput zijn John Battle van de „National Coal As sociation" verklaarde: „Nog één week en er ral gewoonweg een chaos ontstaan" Millioenen Amerikanen beginnen de gevolgen van de staking te ondervinden. In vele gebieden worden scholen gesle ten en moet men bezuinigen op de elec- trische stroom. In verscheidene plaatsen is reeds een kolendistributie in werking. ZoHsn zal r>„ <-> Het bezoek van minister Stikker aan de Amerikaanse hoofdstad wordt in kringen der E.C.A. met grote belang stelling tegemoet gezien, vooral omdat het op een psychologisch goed ogenblik komt, aldus meldt de diplomatieke cor respondent van Aneta uit Washington. De Amerikaanse senaat is nog geens zins overtuigd, dat West-Europa zich inet voldoende spoed ontwikkelt in de richting van de door Amerika zo drin gend gewenste integratie. Hoffman's re cente verklaring, dat hij „teleurgesteld" is over de langzame vordering van de Europese mtegTatie, heeft niet nagelaten indruk te maken. In elk geval hoont men in kringen te Washington, die de E.C.A. goed gezind zijn, dat minister Stikker in staat zal zijn de leidende Amerikaanse politici er vsn te overtuigen, dat West- Europa op de goede weg is en van de Amerikaanse steun het best mogelijke gebruik maakt. Vermoedelijk zullen dezei politici, zowel als hoge functionarissen van de E.C.A. zelf, de minister pogen te doordringen van hun mening, dat Euro pese integratie in snel tempo noodzake lijk is en dat vooral de vorming van een Unie voor intra-Europese betalingen niet langer wachten kan. In West-Europese diplomatieke krin- ren vertrouwt men echter, dat de Ne derlandse minister er met nadruk op zal wijzen, dat alle stappen op dit ge bied met grote omzichtigheid moeten geschieden en dat de monetaire en fi nanciële problemen van Europa zo In gewikkeld zijn, dat een geforceerd tempo, zelfs Indien het bereikt zou kennen worden, tot ernstige moeilijk heden zou kunnen 1 .en Onder deze omstandigheden lijdt het geen twijfel, ildus de diplomatieke correspondent van Aneta, dat het bezoek van mr. Mikker aan Washington verre van een •ujccMrc zal «ijn. Zelden zal een Rijnsleep dienst zich voor een moei lijker taak geplaatst hebben gezien dan de Rederij Van Driel te Rotterdam, toen zii het transport van een 3-tal wrakken van Franse sleep boten had overgenomen van Straatsburg naar Nieuw-Lek- kerland, voor rekening van de N.V. Machinehandel en Soheepssloperij „De Koop handel", aldaar. Het bleek n.l„ dat het tot dit transport behorende wrak van de ra dersleepboot „France" door zijn afmetingen niet door de Straatsburgse sluizen kon en dus over de Rijn van boven de Kehlerbrug naar beneden moest worden gesleept. De grote moeilijkheid zat hierin, dat de .voor dit transport aangewezen sleepboot „Fiat Voluntas 14" bij hoog water de Kehlerbrug niet kon pas seren en wanneer dit bij laag water wel mogelijk zou zijn de waterstand L. Caub en el ders een rol zou gaan spelen met het oog op het vastvaren van boten en wrakken. Men moest dus een moment uit kiezen, waarop de water stand t* Straatsburg het pas seren van de Kehlerbrug toe liet en desondanks het Bin- gerloch nog voldoende wa ter bezat om de sleep door te laten. Het moment daartoe leek op Zondag 19 Februari gun stig en de sleepboten „Fiat Voluntas 14" en „Fiat Volun tas 18", die Vrijdagmiddag hun sleep in Ludwigshafen hadden losgeworpen, kregen opdracht onverwijld naar Straatsburg te varen en vast te maken. Kapitein Hannes v. d. Bosch van de „Fiat Vo luntas 14" die als leider van het transport vooraf ter plaatse poolshoogte had ge nomen. voer dwars door de mist naar Straatsburg, haal de zonder een seconde tijd te verliezen de „France" van haar ligplaats bij de scheeps werf weg en bracht de grote raderboot met behulp van de „Fiat Voluntas 18" veilig on der de Kehlerbrug naar de Noordhaven, waar intussen de twee andere wrakken, n.l de sleepboten „Saverne" en ..Tarente" reeds waren ge- rcedgelegd In de Noordhaven liet ka- pituio v- 4, £Sq*sS met een kraan de zware stukken, die los op de boten lagen zoi ge lijkmatig mogelijk over de 3 wrakken verdelen, om tot de minst mogelijke diepgang te komen. Voorzieningen werden getroffen om binnen dringen va., water te vermij den en on -r geloei van de stoomfluiten van beide boten Vertrok het transport op Zon dagmorgen de Rijn af naar Nederland, de „Fiat Volun tas 14" voorop en de „Fiat Voluntas 18" achteraan de sleep. Twee bevaren sleep bootkapiteins van Van Driel waren per trein naar Straats burg fegaan om de wrakken te sturen. Ten kantore van de rederij te Rotterdam werd het trans port in spanning gevolgd: Zou men het Bingerloch nog op tijd halen om van de gun stige waterstand te kunnen profite en? Zou er met de in slechte toes'ai.d verkerende en moeilijk bestuurbare wrakken onderweg niets ge beuren, wat een vlotte ver sleping zou verhinderen? - Voor alle zekerheid hadden de Pon et Chaussées het verkeer op de nauwe sector Drusenheim—Straatsburg stil gelegd om de sleep een on- jchiadwd» paas*g* mogelijk •te maken. Voortdurend werd men in Rotterdam op de hoogte gehouden van de vor deringen die de sleep maak te en .oen Woensdag 22 Fe- bruan het bericht binnen kwam dat de sleep Remagen gepasseerd was, slaakte men bij de firma Van Driel een zucht van verlichting. Kapitein v. d. Bosch had geleverd en de moeilijkheden, die nu nog te verwachten waren, waren slechts kinderspel bij hetgeen er achter de rug was. Zaterdagmiddag arriveerde de sleep De Koophandel m Nieuw-Lekkerland. Han- dig manoeuvreerde kapitein v. d. Bosch zijn moeilijke sleeptrein om de bocht van de Noord en korte tijd later lag de sleep veilig en wel ge meerd op de plaats van be stemming. Getrouw aan haar traditie heeft de firma Van Driel we derom een sleepprestatie ver richt, die de voor haar zo moeilijke omstandigheden in aanmerking genomen, zeker als iets bijzonders mag wor den aangemerkt. terwijl weer eens is bewezen, wat een ervaren sleepkapitein op de Rijn it«n volbrengen. Zonder dat iemand hiervan iets heeft bemerkt heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in Groningen een tragisch ongeval plaats gegrepen. Naar eerst Zaterdagmiddag kwam vast te staan, is daar een personen-auto in het Ooster- Hamrikkanaal gestort .waarbij de twee inzittenden het leven hebben verloren, Bewoners uit de omgeving van de Oos- ter-Hamr'kiaan te Groningen, van wie de meesten' reeds naar bed waren, hoor den Vrijdagnacht te omstreeks 2 uur een auto rijden en kort hierna een harde klap Zij ontdekten echter niets, aat op een ongelus duidde. Eerst de volgende dag laat in at middag bleek, wat zich in de nacht had afgespeeld. Een perso nenwagen mei als inzittenden de direc teur van eei Groningse fabriek, de 43- jarige H. T„ en de 52-jarige kleermaker R. T., beiden uit Groningen, was in het Ooster-Hamrikkanaal gestort. Het onge luk gebeurde vermoedelijk doordat de hf-er T., dis chauffeerde, niet op de hoogte was van de gevaarlijke bocht daar ter plaatse. Eerst Zaterdagmiddag miste men de Groningers, die van een feestje De regering van Israël heeft aan Washington en Londen om levering van wapens en militaire uitrusting gevraagd. De Amerikaanse en Engelse autoritei ten zien zich hierdoor voor een zeer moeilijk probleem geplaatst, temeer daar Engeland krachtens vroegere overeenkomsten wapens aan de Ara bische landen in het Midden-Oosten levert. Naar verluidt, zijn vooraanstaande leden van het State Department bezig met de opstelling van een formeel Ame rtkaans antwoord op het Israëlische ver zoek, na overleg met de Engelsen te hebben gepleegd. Alvorens wapens naar Israël te sturen zou het State Department een volledige opgave vragen van de uitrusting, die de Israëlische strijdkrachten thans hebben, pius garanties, dat de wapens slechts voor zelfverdediging zouden worden ge bruikt. Tot nu toe hebben de Israëlische autoriteiten geweigerd, Engeland of Amerika uitvoerige inlichtingen te ge- J ven over de omvang en de uitrusting j der fwaelisebe strijdkrachten waren teruggekeerd. Aanvankelijk werd vermoed, dat de heer T. naar Hil versum was doorgereden, waar zijn vrouw logeerde en die hij weer naar Groningen z<-u brengen. Later bleek dit vermoeden onjuist te zijn. Op het water van het Ooster-Hamrik- kansal had men olievlekken onVdekt. terwijl autosporen zichtbaar waren in de berm van het kanaal. De politie werd gewaarschuwd, die een onderzoek in stelde. Tegen drie uur vond men de plaats waar de auto het water ingereden was. Met behulp van een kraanwagen slaagde men er in de wagen naar boven te halen, waarin zioh de lijken van de twee Gronmgers bevonden. Beidé slacht offers werden op de achterzitplaatsen van de auto aangetroffen. iwStt De Italiaanse maarschalk Graziani die ervan wordt beschuldigd met de Duitsers te hebben gecollaboreerd en 300.000 Italianen naar de werk kampen in Duitsland te hebben ge stuurd, staat voor een militair gerechtshof terecht. Het civiele gerechtshof, waarvoor Graziani on langs had moeten verschijnen, heeft zijn zaak uitgesteld, in verband met zijn slechte gezondheidstoestand. Maarschalk R. Graziani, in uniform, de borst vol met militaire decoraties, gesprek mei zijn advocaat, Avv. Cwibc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1