Communistische politiek in Hongarije Kamerleden informeren naar de sterkte van politiecorps Verkenners eerden Jan van Hoof R DE BOEKENSCHAT van het Apostolaat ter Zee 3 Het eenheids streven gaat door //onder AKKERTJES?! ADIO Dr. Szövérffy licht Nederland in Amsterdam zat zonder stroom Prins Bernhard in Mexico Kwestie van bestaanszekerheid Monument op zijn graf opgericht programma Werd Karp vermoord? Hongaars witboek inzake Vogeler c.s. Rijksbijdrage voor voogdijkinderen Geluk gehad op onbewaakte overweg Toen chauffeur aanbelde Oost-Java kan geen dag wachten Het der liefde MAANDAG 27 FEBRUARI 1950 PAGINA 5 Defecte kabel de oorzaak DIR.-GEN. van politie te 's-HERTOGENBOSCH 100-JARIGE OVERLEDEN SLAGVELDIN ST. ANTON AANVRAAG overtreft STERK HET AANBOD NIEUWE REPORTAGE WAGENS BIJ DE RADIO INDONESISCH AMBASSADEUR BIJ IIET VATIC AAN KRANKZINNIGE GESTELD OVER KRANKZINNIGEN Ook voor nazorg steun gevraagd BEDRIJFSCHAPPRIJZEN 1949 VOOR DE BEST VERZORGDE HARING EN VIS FAILLISSEMENTEN IN 1949 Zeer sterk gestegen Verdween passagier met taxi (Van onze correspondent). MINOT, UITVINDER DER LEVERKUUR, OVERLEDEN OUDSTE ZEEUWSE WAS JARIG ETS TOEN KWAMP-IE Ottwell Binns A. W. NIKMKVER f (Van cmze speciale verslaggever). Wij waren in de gelegenheid, een onderhoud over de politieke toestand in Hongarije te hebben met dr. Jos. Szövérffy, een vooraanstaand katholiek Hongaar, die een belangrijke rol speel de in het openbare leven van zijn land, hetwelk hij reeds vóór het proces tegen kardinaal Mindszenty moest ontvluch ten, en die op het ogenblik in Neder land vertoeft, om hier enige spreek beurten te vervullen. Dr. Szövérffy, zo bleek ons bij dit on derhoud, is voorstander van een terug keer naar een coalitie van Donaulanden, ■welke blocvorming in de geschiedenis steeds van groot nut gebleken is voor ne tegenhouden van de gevaren Ult f Oosten. Zo'n bloc kwam vroeger voor de vorm van de dubbelmonarchie Uos- tenryk-Hongarije. Woneariie van Als een proeve van wat i Rusland te verwachten heeft, vertelde onze zegsman het volgende: Toen na de Duitse bezetting de Russi sche verovering van Hongarije volgde, moest er een „vrije" regering worden ge vormd. De Russen pakten daartoe o.a. een aantal handelaren op, die zij toevalliger wijze op de markt van Macko aantroffen, laadden ze in vrachtauto's en voerden ze naar Debreczen, alwaar zij de „gelukki gen" vertelden, dat zij deel uitmaakten van het parlement. Zo werd het nieuwe „vrije" bewind gevormd. De belangrijkste maatregel, welke daar na genomen werd, was de hervorming betreffende het grondbezit. Wat de bo- doende bekend. Langzamerhand echter wist men hem te isoleren door het ge- vangennemen van zijn naaste medewer- kers. Eerst echter toen de communisten ervan overtuigd waren, dat de Westelijke mogendheden geen daadwerkelijk verzet zouden bieden tegen hun anti-kerkelijke politiek, begon pas de actie tegen de Hongaarse primaat in al haar felheid. Zwaar is de druk, waaraan Hongarije thans is blootgesteld, aldus dr. Szövérffy. Doch het passieve verzet in de ambtelijke wereld en bij de burgerij is zeer groot. De Hongaren hebben al eens meer bewe- demverdeling betreft, bestonden er inder-1 Nederlandse gezantschap werd bijge daad grote misstanden, doordat de grond in het bezit was van betrekkelijk weini ge, doch zeer machtige grootgrondbezit ters. Zo kwam men ertoe, de grond te verdelen onder de kleine boeren, die geen eigen grond hadden. Daartegen viel op zichzelf weinig of geen bedenking te maken. Maar de fout was, dat in de grondverdelingscommissies communisten Uit de steden zaten, die geen verstand hadden van grond en landbouw, doch even vrolijk toch moesten uitmaken, hoe de nieuwe situatie op het gebied van de bodempolitiek moest worden. Ook de Kerk bezat uit schenkingen uit gestrekte stukken grond. Ook deze wer den afgenomen. De communisten hoopten aldus de Kerk te treffen, maar particu lieren gaven toen in -zo ruime mate van hun bezit aan de Kerk, dat de communis tische toeleg mislukte. Een ander staaltje van de communisti- •che politiek is het volgende: Bij de eer- •te verkiezingen (die in 1945 plaats had den) behaalden de rechtse partijen 60 pCt. van de uitgebrachte stemmen en de communisten niet meer dan 16 pCt. Door de Russische bezettingsmacht werd echter «eëist, dat de communisten toch in de regering zouden worden opgenomen, on der bedreiging, dat er anders buiten de niet-communisten om geregeerd zou wor den. Om de zaak nog „fraaier" te maken eisten de communisten van hun kant voor hun meedoen aan de regering de sleutel posities op, o.a. in het politie-apparaat en bij het benoemen van burgemeesters. Zo werd de invloed der rechtse- en midden- ?^?etÜn jeruggedrongen en kon de in filtratie der communisten van boven af beginnen. Bovendien wisten de sovjets, met be- ?"P,y,ï? ge ontrouwe katholieke in tellectuelen, een zogenaamde „Katholieke Par Un.., leven te roepen. Kardinaal Mindszenty liet zijn waarschuwende stem daartegen horen. Maar de communisten wisten door een Handig opgezette fluister campagne toch bij een deel van het een voudige volk de mening ingang te doen vinden dat bedoelde „Katholieke partij" de partij van kardinaal Mindszenty was. Met noodlottige gevolgen natuurlijk by de verkiezingen. De actie van kardinaal Mindszenty te gen de communistische politiek is Amsterdam heeft gisternacht met een ernstige stroomstoring te kampen ge had, die dank zU het late uur bij de hoofdstedelingen echter niet al te veel last heeft veroorzaakt. Het was vijf minuten voor één Zondag ochtend, toen plotseling een groot ge deelte van de stad zonder stroom kwam te zitten. Oost, Zuid en ongeveer de helft van het centrum waren op dat moment in eens van electriciteit verstoken. Direct ging men aan het werk om de oorzaak op te speuren. Dit was geen gemakkelijk karwei, temeer daar geen meldingen van brand of explosie binnen kwamen. Een goer half uur later, omstreeks half twee, slaagden de ingenieurs van het G.E.B. er in sommige delen van de - 1 stad weer in te schakelen. De oorzaak zen, dat ze het zeer lang kunnen uithou- h€t was inmiddels half twee gewor- den, .als het er om gaat, het ogenblik der i den was echter nog steeds niet gevon- bevryding af te wachten, en zullen ook den. Men had toen echter voldoende ze- nu weer de worsteling weten te door- kerheid dat het defect in een kabel zat staan. |n geen der electriciteitsstations was schade geconstateerd, weshalve men alle kabels begon door te meten. Omstreeks kwart voor drie waren alle gestoorde stadsgedeelten weer onder spanning en had men de oorzaak van de storing gevonden. Een der drie hoofd kabels, die de Centrale Noord aan de overkant van het Y met het verdeelsta tion aan de Hoogtekadijk verbindt was defect, waar was gisteren nog niet be- De defecte kabel passeert behalve het Noordzeekanaal nog 4 55 andere kanalen te Amsterdam en het zal dus een heel onderzoek worden om deze kabel centi meter voor centimeter te onderzoeken. Op het ogenblik wordt de verbinding tussen de centrale-Noord en de Hoogte kadijk onderhouden met de 2 resterende kabels. Het is niet te hopen dat hiervan nog een door overbelasting breken zal, want in dat geval zou het herstel van de storing heel wat meer dan twee uur kos ten. Hartelijk was de toast, die president Miguel Aleman van Mexico gisteren op zijn hoge gast, Prins Bernhard der Ne derlanden, uitbracht. En even hartelijk was het a al woord van de Prins, die zijn gastheer in diens landstaal toesprak. De ze speeches werden afgestoken tijdens eer. groot banket, dat door de Mexicaan se president ter ere van zijn Nederlandse gast in Mcxico-City werd gegeven. Het banket, dat door alle vooraanstaande vertegenwoordigers van het Mexicaanse ministerie von buitenlandse zaken en het woond, vond zijn hoogtepunt in de uit reiking van twee hoge onderscheidingen, eer. voor de gast, de andere voor de gastheer. De eer3te onderscheiding was het grootïint van de orde van de Aztekische Adelaar ,dat president Aleman aan het eind van zijn toespraak de Prins aan bood. Prins Bernhard overhandigde de president hierna de eretekenen van Grootkruis van de Nederlandse Leeuw. De dag te voren woonde de Prms op de Nederlandse ambassade een receptie bij voor de Nederlandse inwoners van Mexico-City, waarna hij de ere-gast was op een gala-receptie op het ministerie var, buitenlandse zaken. Des ochtends had de Prins een krans gelegd op htt gedenkteken voor de Mexi caanse strijders voor de onafhankelijk heid en bijna twee uur doorgebracht in het museum voor nationale historie in het kasteel Chapultepec. het verblijf van keizer Maximiliaan in 1864. Voorts be zocht Prins Bernhard aartsbisschop Luis Maria Martinez en de kathedraal, waarna hij nog tijd vond om in de stad te „win kelen". Blijkens het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de Justitiebegroting ia- in de afdelingen ook de kwestie van het directoraat-generaal van politie in 's-Hertogenbosch ter sprake geweest. Er is namelijk gevraagd, of het juist is, dat de procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch indertijd zou zijn ontheven van de waarneming van het directoraat van politie. Zo ja, dan zou men gaarne vernemen, waarom zulks was geschied. Van andere zijde werd de aandacht gevestigd op een artikel in „De Maas bode" van 9 Januari j.l., waarin de vo rengenoemde procureur-generaal uiteen zet, dat in zijn ambtsgebied de waar neming van het directoraat van politie in feite berust bij een der advocaten- generaal. behoudens de verantwoorde lijkheid van de procureur-genraal voor die waarneming. Naar aanleiding hier van werd de vraag gesteld, of deze prac- tijk ook wordt gevolgd bij de andere parketten der gerechtshoven. Men zou hierover gaarne nauwkeurig worden in gelicht. Vele leden spraken in het algemeen de hoop uit, dat de minister bij het bevor deren van benoemingen bij de rechter lijke macht in toenemende mate er in zou slagen, aan de onderscheidene bevol kingsgroepen hier te lande recht te doen wedervaren. Met grote belangstelling had men kennis genomen van de instelling van een vaste commissie ter beoordeling van de geschiktheid van gegadigden voor rechterlijke functies. Gaarne zou men vernemen, welke taak de bewindsman aan die commissie had toegedacht. Zeer vele leden zagen met belangstel ling uit n2»r de publicatie van het rap port der commissie-Langemeijer over het politievraagstuk. Zij spraken de hoop uit, dat die publicatie zo tijdig zou geschie den, dat het rapport punt van bespreking zou kunnen uitmaken bij de openbare beraadslaging over deze begroting. Betreurd werd, dat de minister had ge meend, zich aanvankelijk te moeten neer leggen bij vermindering van het korps rijkspolitie met 5000 man. Reeds thans immers is dit korps onderbezet. Vooral ten plattelanrte wordt geklaagd over ge brek aan politieel toezicht in het a'Se- meen. Men drong er op aan. dat in de bestaanszekerheid van de ambtenaren by de rijkspolitie geen verdere wijziging ten kwade zou worden gebracht. (Van onze correspondent.) Te Leiden is in de ouderdom van hon derd jaar overleden de wed. Van Rosen- Sollie, de oudste ingezetene van Leiden. Aan het eind van het vorig jaar mocht zij haar honderdste geboortedag in vrij goede gezondheid herdenken. Thans kwam vrij onverwacht voor haar het einde. Zondagmiddag is op de R. K. Begraaf plaats aan de Daalseweg te Nijmegen het monument, dat de Nationale Padvinders- raad heeft doen oprichten op het graf van de bekende Nijmeegse verzetsheld Jan van Hoof, die bij zijn leven als voor trekker deel uitmaakte van de Verken ners der Katholieke Jeugdbeweging, met een korte plechtigheid overgedragen aan de familie. De leden van de Nationale Padvinders- raad overkoepelend orgaan van de katholieke en neutrale verkennersbewe gingen zowel als de meeste leden van de nationale hoofdkwartieren van beide bewegingen, de Nijmeegse districtbestu- ren, de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx. de wethouders J. B. Tilman, mr W. H. Meuwissen, voorts de ouders en vele vrienden van Jan van Hoof ver zamelden zich in de aula, terwijl de hoofdcommissarissen der katholieke en neutrale Verkennersbeweging, resp. de heren H. D. M. baron van Voorst tot Voorst en W. C. Roest van Limburg, de verkenners, die vele Nijmeegse groepen vertegenwoordigden, inspecteerden. Nadat daarna de verkenners, w. o. de St Canisiusgroep, waartoe Jan van Hoof behoorde, en de gasten zich rond het graf hadden geschaard, sprak hoofdaalmoeze nier A. Verhoeven een kort gebed uit. Vervolgens droeg hoofdcommissaris Van Voorst tot Voorst met een toespraak, waarin hij de persoon van Jan van Hoof als padvindersheld en voorbeeld voor de jeugd duidelijk deed uitkomen, het graf monument over aan de familie. Nadat de districtscommissaris dér ka tholieke verkenners te Nijmegen, de heer F. J. de Fraiture, een korte karakter schets van Jan van Hoof als voortrekker had gegeven, werd de plechtigheid met het gezamenlijk bidden van een Onze Vader voor de zielerust van de gevallene besloten. Er is feest geweest in het Posthotel te Sankt Anton, waar koningin Juliana met de Prinsesjes haar intrek heeft genomen. Een der kinderen van de hotelgasten was jarig en dat moest natuurlijk gevierd worden. En hoe! De niets vermoedende bezoeker die het hotel binnenging, werd, toen hij nog geen twee stappen in de hal had "ezet, op een haar na omvergelopen door ^Prinses Beatrix, die met een hoog rode kleur lachend 'een deur uitrende. De nog steeds onwetende bezoeker deed een paar stappen verder en keek om de hoek in de eetzaal van het hotel. Het was of er een slag geleverd was. Links en rechts lagen stoelen op de grond en hol den grote mensen en kinderen m het rond. Temidden van die drukte onze koningin hard lopend Z1C^ eerJ weS ba- nend lan^s de omgevallen stoelen op de vlucht vofr prinses Irene. Mevrouw Pen- nink, de verzorgster van de Prinsesjes, vertelde de bezoeker die zich inmiddels in de eetzaal had gewaagd, Jat er een kinderpartijtje was georganiseerd en weg was ze weer met achter haar aan jagend kleine Margriet. Prinses Beatrix was .1"r*llddgl® gekomen met „ammunitie "men vol serpentines, waarmede ze mevfouw Pen nink en de Koningin belaagde, tot alles omstrengeld was geworden tot een uitwarbaar kluwen, waarin bootden noch armen te onderscheiden waren. Fnnse Irene stond midden in de zaal en bü« „verzamelen" op haar padvindersfluit, waarop een aanval van nog groter om- Prinses Beatrix bleek een onuitblusbaar uithoudingsvermogen te bezitten en was de laatste, die naast haar Kameraadjes op een stoel neerviel om uit te blazen van het gevecht. Maar Margriet bleef tot het spel'bereid, mevrouw Pennink kon haar nauwelijks overtuigen van het teil, dat de slag voorbij was en het tyd was voor omkleden en avondeten. Toen gin gen ze stuk voor stuk naar hun kamer, het slagveld, overdekt met een centime ters dikke laag serpentines, verlatend. Dinsdag {8 Februari HILVERSUM I (301.5 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Or gel. 7.45 Morgengebed en Liturg, kalender 8.00 Nieuws en weerberichten 8.15 Gram. 9.35 Lichtbaken 10.00 V. d. Kinderen. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 V. d. vrouw 11.30 Kamerork. solisten. 11.50 Godsdienstige causerie 1200 Angelus 12.03 Metropole ork. (12.3012.33 Mededelingen) 12.55 Zonnewij zer 13.00 Nieuws en Kath. nieuws 13.20 Ka merork. 14.00 Pianorecital 14.30 Gram. 15.00 Schoolradio 15.30 Gram.16.00 V. d. zieken I.30 Ziekenlof 17.00 Declamatie 17.30 V. d. kinderen 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Amuse- mentsork. 18.20 Sportpraatje 18.30 V. de strydkr. 19.D(t Nieuws 19.15 Actual. 19.25 „Dit is Leven", causerie. 19.40 Gram. 19.45 „Komt toch, en volgt ons na", klankbeeld 20.00 Nieuws 20.05 De Gewone Man 20.12 Ho bo s, fagotten en hoorns 20.30 Lijdensmedlta- ttie 21.30 Maastrichts Stedelijk ork. (22.00— 22.15 Gram) 22.40 „Bewaar het U toever- trouwde pand" en Avondgebed 23 00 Nieuws 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (416 m) 7.00 AVRO 7 50 VPRO 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws 7.15 Gram. 7.50 Dagopening 8.00 Nieuws en Weerberichten 8.15 Ochtend blad 8.40 Gram 8.55 V. d. Vrouw. 9.00 Gram. 930 Waterst 9.35 Gram 10 00 Morgenwijding 10 15 Populair Conc.10.50 Vd..kinderen 11.00 Radio volks universiteit. 1130 Y- d. aaeken 12.00 Orgel 12.33 V. h. Platteland 12.40 Piano 13.00 Nieuws 13.15 Financ. Weekoyerz. 13.25 Gram. 14.00 V d Vrouw 1430 Gram. 16,30 V. d. Jeugd. 1730 Gram 1800 Nieuws 18.15 Piano 18.30 Radio Volks Universiteit 19.00 V. d. Kinderen 19.05 Fanfare ork. 19-25 Toneel beschouwing 19.40 .Paris vous parle 19.45 Koorzang 20.00 Nieuws 20.05 Actual. 20.15 Gev. Prog. 21.30 Gram 2145 Buiten! üverz. 22.00 Accordeonork., vocaal ensemble en so list 22.30 Piano-recital 23.00 Nieuws 23.19— 24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws 7.05 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws 8.05 Negro-Spirit. 8.20 Eng. H. S.: gram. 8.50 .Lift up your hearts" 8.55 weer 9.00 VI. Br.: nws 9.05 gram. 10.00 Eng. L. P.: nws 1010 verz. pr, II.00 Reg. Dixon 11.30 Eng H. S.: „Melo- dians" 12.00 VI. Br.: gram. 12.30 weer 12.32 ork. Larue 13.00 nws 13.15 gram. 14.00 Fr. Br.: koorwerken 14.50 gram. 15.00 Lux.: Ménage en Musique (VI.) 15.30 Kalundborg: cab ork. 16.00 Eng. L. Pu Pavilion Players 16.30 mil. ork. 17.00 Fr. Br.; ber. 17.10 v. d zieken 17.30 Koot wijk; Ned. strijdkr. 18.00 Fr: Br.: v. d. gold. I8.30 VI. Br.: v d. sold. 19.00 nws 19.30 Hawiianmuz. 19.50 feuillet. 20.00 Fr. Br.: omr. 0rk. 20.30 Eng. L. P.: ork. Wal ters 21.00 „Take it from here" 21.30 „Spot the winner" 22.00 VI. Br.: nws 22.15 ork. Payne 22.45 gram. 23.00 nws 23.05 gram RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux. nW! -I® „P.onjour le Monde" 7.25 Po chette surprise 7.30 Eng. H. S.: ork. Sa lisbury 7.55 weer 8,00 Fr Br.: nws 8.10 cone. 9.00 kookpr. 9.10 gram. 10.00 Lux.: en Musique (VI. en (Fr.) 11.30 HWDK: gram. 12.00 amus. ork. 12.30 Fr. Br.: omr. ork. 13.00 Eng. L. P.: „Mrs Da- - d-btv 1315 BBC revue-0rk. 14.00 14 1" v. d kind 15.00 - ,'V ,w 15.40 NWDR: gev. muz 16.15 V. (1. Kind. I6.45 Eng. H. S.: v d. vrouw 17.00 ens. Gibbons 17.15 Eng. L. P.: acc, l7-30.-™ Geial^o 18.00 Sandy Macpher- gon '8°r- B"U 19.00 rhythm, muz. 19.15 gerenade-ork 1945 )10örsp# 20.00 Béro- inünster. iieaerencyclus 2Q15 Tonhalle orch. 22.00 Eng. H. s.: nws 22.15 Fr. Br.: celloconc- v Dvorak 22.55 nws 23.00 Eng. L P-: F5 ,vTnP'c for to-night" 23.20 i^onsork. d Amato 23.40 rumba-orle. In de haven van Rotterdam werken reeds vijf en twintig jaar de priesters en een kring van katholieke dames en heren aan het sociale werk onder de zeelieden. Iedere Zaterdag gaan de aalmoezeniers en een aantal heren aan boord der schepen en inviteren de katholieke zeelieden, om de volgende Zondag naar de H Mis te komen en alle anderen om de Zondag avond en de weekavonden door te brengen in een gezellig milieu, waar zij niet spe culeren op het geld en de goedgeefsheid der zeelieden, maar als werkelijke vrien den trachten de zeeman m zijn noden tegemoet te komen en hem alle service te bilden, die in staat is, om de uren van eenzaamheid aan de wal te ondervangen en hem te bewaren voor de morele ge varen, die de verleiding van een haven stad met zich brengt. Ook voor de zeelieden van Neder landse nationaliteit worden acties ge voerd. Het spreekt vanzelf, dat de Ne derlanders naar hun huis en familie gaan, wanneer het schip in een Hol landse haven binnenloopt. Wanneer ech ter hun schip weer naar zee gaat, geeft „Stella Maris" een kist met boeken mee, zodat de zeelieden in hun vrije tijd een goed middel bezitten, om de verveling en lediggang te vermijden Dat dit middel in de praktijk vruchtbare resultaten af werpt, wordt ons steeds weer bevestigd door de verklaringen der zeelieden zelf. In 1949 konden 336 kisten met boeken worden uitgegeven. Dit is veel inderdaad. Maar nog altijd moeten vele verzoeken van rederijen en scheepsofficieren worden afgewezen als zij om boeken vragen, en wel om de eenvoudige reden, dat er niet genoeg boeken in onze bibliotheek aanwe zig zijn. Thans zijn ongeveer 6000 boeken in omloop op de schepen en als we aan alle aanvragen wilden voldoen, moesten er nog enige duizenden exemplaren bü komen. Het is hierom, dat wij een oproep rich ten aan allen, die belangstelling hebben voor het sociale werk onder de zeelieden of deze interesse zullen opvatten, en aller medewerking vragen, opdat binnen af zienbare tijd ieder schip kan uitvaren, voorzien van goede en gezonde lectuur. Als men in zijn boekenkast kijkt, ziet men altijd nog wel romans, reisverhalen, detec tives en populair wetenschappelijke wer ken, die men eenmaal kocht en las en daarna tussen zijn collectie plaatste zon der nog ooit naar het boek te grijpen- La ten die boeken hun geld opbrengen! A!s ze alleen maar in Uw boekenkasten staan-, hnn„? waarde vrijwel nul en kan men hnna genieten van de aardige stof- i- j d»e er omheen zit. Laten de zee- nu ook genieten van Uw boek; zij Het het en hebben er behoefte aan. r,? JTf11 enige ontspanning op zee. Maar tf-.Tii oa„n goede boeken zijn; een oud Sn of een vervelend verhaaltje Qt °?r ons u eon zeeman niet interessant, kosten hoek, wij betalen de porto- m arts"3 Van VnR'K- Zeemanshuis ..Stella t'oi 947m'Uenhovenstraat 33, Rotter- dam, tel. 24762, gixo 95272 De autoriteiten, die het onderzoek in handen hebben betreffende de geheim zinnige dood van de Amerik. militaire attaché te Boedapest, kapitein Karp, ach ten de mogelijkheid van moord niet uit gesloten. Zoals gemeld, werd het ver minkte lijk van de diplomaat in een tun nel bij Salzburg (Oostenrijk) gevonden. Karp was op weg naar Patijs en had juist te Wenen een bezoek gebracht aan mevrouw Vogeler, echtgenote van de te Boedapest wegens „spionnage" veroor deelde Amerikaanse zakenman. Mevr. Vogeler zegt, ervan overtuigd te zijn dat er misdrijf in het- spel is. Kort nadat het lot van Karp haar bekend was geworden,' werd zij door een onbekende vrouw opgebeld en kreeg de geheimzin nige boodschap „Karp's lot voor ogen te houden." Door een woordvoerder van de Hon gaarse regering is medegedeeld, dat de autoriteiten te Boedapest binnen enige dagen een „witboek" over het proces tegen Vogeler, Sanders C.S. zullen doen uitgeven, waarin „elk woord van de getuigenissen" zal zijn opgenomen. Mr. Sukardjo Wirjoparmoto, hoofdre dacteur van het weekblad „Mimbar In donesia", is benoemd tot ambassadeur der Ver. Staten van Indonesië bij het Vaticaan. De Ned. Radio Unie. die de technische apparatuur voor de omroepverenigingen verzorgt en in de na-oorlogse jaren voor het reportagewerk met zeer oud mate riaal moest werken, heeft door de eigen dienst-afdelingen de bouw van nieuwe reportagewagens laten voorbereiden. De ze wagens zijn zo modern en geperfec- tionneerd, dat zij ook de aandacht van buitenlandse experts trekken. Twee ervan geheel door de dienst zelf op het ge kochte chassis gebouwd zijn thans in gebruik; binnenkort volgen er weer twee en de laatste zullen omstreeks Mei „lo pen"/ De wagens zijn o. m. uitgerust met een klein mobiel zendertje en èen mi niatuur studio. Een is bestemd voor de wereldomroep. Er zullen er vermoedelijk nog enkele op verzoek van een Nederlandse fabriek worden gebouwd ter levering aan het bui tenland, onder meer aan de radio in Iran. Psycho-analytici, die werken voor de Japanse regering, hebben de geadviseerd van het hoofd van n iuaas- zinnigengesticht te Tsjiba nabij Tokio dat bij de omwoners bekend stond ais „het huis van de dood". Na een onder zoek naar berichten, dat verpleegden tengevolge van foltering en mishande ling waren gestorven, kwamen zij tot de conclusie, dat het hoofd var. het gesticht een „gevaarlijke krankzinnige" was. De" hoofdverpleger van het gestient verklaarde, dat hij, wanneer hij de in structies van zijn superieur uitvoerde, 'r. dolk droeg, daar hij aanvallen van oR patiënten vreesde. Steeds meer wint de idee veld, dat de nazorg een noodzakelijk sluitstuk behoort te zijn van alle zorg aan de verwaar loosde en ontspoorde jeugd gewijd. In dit verband waren bij het afdelingsonderzoek van de justitiebegroting vele Eerste-Ka- merleden van oordeel, dat in het ver'eden te geringe aandacht was gewijd aan de nazorg van de pupillen, die tot hun-meer- derjarigheid aan de zorg van voogdijver enigingen en dergelijke waren toever trouwd. En zij drongen er met klem op aan, dat de regering het werk van de na zorg financieel zal steunen omdat het dan alleen mogelijk zal zijn, dat deze in stand wordt gehouden. Verscheidene leden stelden voorts de vraag, of een spoedige regeling kan wor den tegemoet gezien betreffende de rijks bijdrage in de onkosten, verbonden aan de opvoeding van kinderen, toevertrouwd aan voogdijverenigingen, daar deze kin deren van de huidige toestand op dit stuk het slachtoffer dreigen te worden. Anderen maakten de opmerking, dat tal van instellingen zich voor ernstige finan ciële moeilijkheden zien gesteld. Zij zouden met het oog hierop het pleit willen voeren voor een meer gedifferen tieerde subsidieregeling, niet uitsluitend gegrond op een vaste vergoeding per kind per dag, doch tevens rekening hou dende met de totale kosten, door de in stelling gemaakt in verband met de doel matigheid van het werk. De zozeer verbeterde mogelijkheid van opleiding voor de diploma's a en b-kin derbescherming zal niet leiden tot 'een verhoging van het werkpeil, tenzij het subsidie voor het werk der kinderbe scherming wordt vastgesteld op zulk een bedrag, dat aan de werkers in gezins- en gestichtsverpleging een redelijk salaris kan worden uitgekeerd. Op de onbewaakte overweg aan de Holwierderweg te Appingedam is Zon dagmorgen een personenauto, bestuurd door zekere H. uit Holwierde door een trein uit Delfzijl gegrepen. De wagen werd enkele meters meegesleurd en kan telde tegen de berm van de weg. Een inzittend meisje kreeg een sleutelbeen fractuur, doch de beide andere inzitten den kwamen er met de schrik en wat schrammen af. De wagen werd totaal vernield. Evenals in voorgaande jaren zijn in het afgelopen jaar een groot aantal ladin gen aangeroerde haring en vis met een cijfer gewaardeerd. Het schip, dat het hoogste gemiddelde Cijfer behaalde in elk der vier grote aanvoerplaatsen, komt in aanmerking voor de prijs, die het bedrijfschap voor visserijproducten in 1946 heeft ingesteld voor de best verzorgde haring en/of vis. De uitslag voor 1949 is als volgt: Van de Vlaardingse haringvloot: VL 61, schipper J. Rog van de N.V. v. Toor's Stoomvisserij. Van de Scheveningse haringvloot: Sch 262 schipper D. Pronk van de N.V. V/h A. v. d. Toorn Jz. Van de Katwijkse haringvloot: KW 129, schipper Adr. van Beelen van de visserij maatschappij „Indulinde"; van de Katwijkse trawlloggervloot KW 84, schipper H. J. Mssemaker van de re derij Jac. van Duyn Jzn. c.v. van de IJmuider trawlvloot behaalden zowel de IJM 43. schipper A. Vooys van de N.V. Verre Visserij Maatschappij als de IJM 99, schipper P. Wijker van de N.V. Vis serij Maatschappij „Batavia" hetzelfde gemiddelde De „bekroonde" schippers komen in het bezit van de bedrijfswisselbeker, terwijl zij gemachtigd zijn in 1950 de be- drijfswimpel op hun schip te voeren. De overige leden van de bemanning ont vangen een oorkonde. Aangezien voor de IJmuider trawl vloot. slechts één beke. beschikbaar is, zullen de schippers van de beide „aan de kop liggende" IJmuider trawlers er om loten wie de wisselbeker dit jaar in zijn bezit krijgt. Beide schepen zullen wel de wimpel mogen voeren. Binnenkort zullen de prijzen officieel worden uitgereikt. Uit voorlopige gegevens, van het T B S. blijkt, dat de in 1946 aangevangen stij ging van het aantal faillissementen on verminderd voortduurt. Het totaalcijfer kwam van 168 in 1945 op 1694 In 1949, dit is ruim tienmaal zo hoog. Behalve de maand April, waarin het aantal uit gesproken faillissementen beneden dat van April 1948 bleef, geven alle overige maanden van 1949 een hoger cijfer te zien. Voor sommige maanden was het aantal aanmerkelijk hoger; bijv. Juni 1948 93, Juni 1949 182. Gesplitst naar bedrijven en beroepen is het hoogste cijfer in de groep handel n.l. 426 in 1949 tegen 344 in 1948. De groep „overi'ge" (incl. die faillissemen ten waarin nog geen opgave van beroep of bedrijf bekend was) steeg van 411 in 1948 tot 607 in 1949. Het aantal faillissementen per 100000 inwoners liep van 1.8 in 1948 op tot 17.0 in 1949 De provincies Utrecht, Noord en Zuid-Holland vermelden een hoger cijfer dan het Rijk n.l. 19,2. 26.7 en 20.9 tegen 17 voor het Rijk. Zeeland vertoont met 3,7 het laagste cijfer. Van zeven steden met meer dan 100.000 inwoners, die alle een hoger cijfer vermelden dan het Rijk, is dat van Amsterdam het on gunstigst n.l. 34.8 per 100.000 inwoners. Bijna 60 procent van de in 1949 uitge sproken faillissementen van Noord-Hol land betrof bedrijven of personen in Amsterdam gevestigd. Het overeenkom stige percentage van de provincie Zmö- Holland voor 'sGravenhage en Rotter dam tezamen beloopt ruim 68 procent. Zaterdagavond kreeg een Arnhems taxi-chauffeur opdracht een passagier naar een aares in de Van Heemstralaan te rijden. Toen de man voor het opge geven huis stopte, verzocht de passagier hem aan te bellen en te vragen of mijn heer Frans thuis was. Maar toen de chauffeur aanbelde, hoorde hij tot zijn verbazing de auto starten en zag hij de wagen in snelle vaart de Amsteraamse straatweg oprijden in de richting Ede. Terstond waarschuwde de gedupeerde n,an de politie in Arnhem, die op haar beurt haar c<\ilega's in Ede op de hoogte sielde. Daar trok men met de motor er op uit en inderdaad, men kreeg de ge stolen auto in het vizier. Jammer ge noeg echter verloor de politie bij t pas seren van een paar voertuigen de wa gen uit het oog. Toen was de hoop ge vestigd op Woudenberg, waar de <#en- etns gewaarschuwde politie een autoval had opgesteld. Maar de dief met zijn ge stolen voertuig kwam hier niet opdagen, zodat men aanneemt, dat hij via een zij weg is ontkomen. Voorlopig ia hij nog spoorloos. 0*rO? Te Washington is overleden de uitvin» der. Yan de isverbehandeling ter be strijding van pernicieuze anaemie, prof. dr. Georges R. Minot. oud-hoogleraar aan de medische faculteit der Harvard University. Prof. Minot deed zijn opzienbarend* ontdekking voor de bestrijding van deze kwaadaardige vorm van bloedarmoede in 1926. In 1935 ontving hy daarvoor in Stockholm de Nobelprijs. Op weg daar* neen vertoefde de geleerde toen korta t(jd in ons land. Een bijzonderheid is, dat prof. Minot, die aan suikerziekte leed, nooit tot zijn grote ontdekking zou kunnen zijn ge komen, als hij geen gebruik had kunnen maken van de insulinebehandeiing, die hem in 1922 het leven redde. De overledene werd op 2 December 1335 geboren. De oudste inwoonster van Zeeland, de weduwe J. PauwelsTieleman te Kloos- terzande, vierde Zaterdag J.L haar 102e verjaardag. Zij moet de laatste tijd het bed houden, doch is nog helder van geest. In Oost-Java maakt men haast met de aansluiting oij de republiek van Djogja Zateidag waren in Suraüaja 16 de part <v mentsleden» die blijkbaar vurig voorstan der van deze vereniging zijn, in vergade ring bijeen met de wnd. republikeinse gouverneur en enige departementshoof den. Na een besloten vergadering we*"d een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de ontworpen grondwettelijke procedure te langdurig is. Daarom besloot de conferentie: le te verklaren, dat de toestand in Oost-Java zeer ernstig is en ingrijpen dringend noodzakelijk is; 2e te verklaren, dat hiermede de negara Djawa Timur is aangesloten bij de Republiek In donesia, met welke aansluiting de Repu bliek Indonesia accoord gaat; 3e te ver zoeken de gewezen negara op te nemen in de provincie Oost-Java der republiek; 4e bij de regering der R.I.S. aan te dringen de aansluiting goed te keuren op grond van art 139 der grondwet. In Djakarta ook al In de gemeenteraad van Djakarta heeft de fractie Nasional Zaterdag een motie tot opheffing van het federale district Dja karta ingediend. Hoewel de voorzitter, Sastromuljono meende, dat deze kwestie U/innprio hnnrts f de competitie van de gemeenteraad o valt, zou de motie vandaag worden behan- Druk de infectie grondig de kop in Neem_éér> Sdertd. of twee -AKKERTJES-,kruip onderde wol Advertentie eninkorte tijd bentUweeropgeknapt/j helpen direct.' 46) Ze wendde zich na" klein bureautje, trok een lade open en haalde er een ge kreukeld stukje Papl€U"' Tantetje, zei ze, lees dat eens. Het is g-een brief aan mij, maar ik heb het gelezen en met het oog op wat ik te weten ben gekomen, voel ik me volko men gerechtvaardigd, dat ik dat heb ge daan en dat i'k u vraag, hetzelfde te d°en' i De brief van een ander. Maar kind! Er lag een ontstelde uitdrukking jp juffrouw Duero's gelaat en haar stem was vol protest. Haar nichtje glimlachte bitter. Natuurlijk-! Het is niet helemaal in orde. maar ben heus van mening, dat u geen gewetenswroeging behoeft te heb ben. tantetje. Ik ben er zeker van, dat degene, die dat briefje heeft geschreven, zich er weinig van zou aantrekken. Ik denk zelfs, dat de schrijfster er een kwaadaardig genoegen in zou vinden, als ze wist, dat we het gedaan hebben. Pilar Duero keek nog steeds twijfe lend en eahudde het hor ld. 0e krief van een ander? Ik houd daar J evenmin van, tantetje. IkaV°v|1(!frt "wist ik, dat i'k volkomen ge- ïijkTad gehad. Alstublieft, tante, doe t "Tante Pilar gaf tenslotte toe en las de brief haastig dqpr. Toen zy opkeek, dïoeg haar gelaat een ontstelde uitdruk- king an er klonk verslagenheid in haar St-'lk be "rijp het niet, Stella! Waar heb je dit" briefje vandaan? Wie heeft hlgeuSCzultVezich de avond herinneren, dat wij met Carlos naar oe schouwburg gingen en m'sschien zult u zi<* herinne ren, dat hem tijdens de voorstelling een briefje werd gebracht? Ja, antwoordde Pilar Duero. Car los verliet ons voor een poosje, omdat een heer hem wenste te spreken.... Dit was het briefje- dat naar de loge werd gebracht, zei Stella, en degene die het schreef, is hij gaan opzoeken. De ontsteltenis op juffrouw Duero s gezicht werd nog groter. Ze wierp op nieuw een blik op het briefje. Lucille zei ze, de handtekening lezend. Maar wie is dat? Mademoiselle Lucille Fern-ay, de vermaarde Parijse danseres, die u Ben je daar zeker van, kind? Heel zeker, tantetje. Ik heb hem de volgende dag openlijk met haar in s4jh auto zien rijden. En u zult zich her- vreselijk gemeen. Maar inneren, dat hij in de loge pertinent ont kende, dat hij haar ooit eerder had ge zien. Ik wist dat die vrouw niet deug de, zei Pilar Duero nadrukkelijk. Die indruk kreeg ik al dadelijk, toen ik haar zag optreden. Stella ging daar niet op in, maar bleef bij het onderhavige geval. Ik kan onmogelijk trouwen met een man, die zo onoprecht is als Carlos Ca- bados. En er zijn andere dingen, die ik u, zoals ik zei, niet kan vertellen op het ogenblik. Ze zijn zelfs nog erger dan dit, en als u ze zult te weten komen, geloof ik dat u dankbaar zult zijn, dat ik Carlos ware karakter bijtijds heb ontdekt. Een ogenblik sprak Pilar Duero niet. Ze liep naar het raam en keek naar de door de zon verlichte tuin. Na een kort stilzwijgen wendde ze zich opnieuw tot haar nichtje. Kind, ik ben onuitsprekelijk geschokt en bedroefd. Ik heb altijd gedacht, dat Carlos boven.... alles van dien aard ver heven was. en ik was meer dan blij. toen je me vertelde, dat je met hem zou gaan trouwen. Nu zie ik in, dat je dat niet kunt. Het spijt me erg, Stella, terwille van jou spijt het me erg. Maak u alstublieft geen zorg over mij, tante Pilar. Het zal een opluchting voor me zijn de verloving te verbreken, daar ik, zoals ik u heb gezegd, heb ont dekt dat ik niet van Carlos Cabados houd. Heb je hem al van je besluit in kennis gesteld, Stella? - Neen, tantetje, ik wilde het u eerst vertellen. IK zal hem schrijven. Ja. zei juffrouw Duero. Dat zal mis schien het beste zijn. Ze keerde zich om en keek opnieuw uit het venster en toen ze dat deed, schrok ze. Stella, riep ze vlug. Carlos komt de oprijlaan op. Ongetwijfeld komt hij jou bezoeken. Zal ik. Ze zweeg, en de onvoltooide vraag ra dend, schudde het meisje het hoofd. Dank u, tante, ik zal hem zelf ont vangen. Ongetwijfeld zal hij van mening zijn, dat ik hem- dat verschuldigd ben, wat' misschien ook zo is. Je hebt gelijk. Ik twijfel er niet aan. Stella. Ik hoopte je een onaangenaam onderhoud te besparen maar.... Ze kon haar zin niet voltooien, want Stella snelde op haar toe en sloeg haar armen om haar hals. Tantetje, je bent altijd zo lief voor mij en veel te goed! Maar dat is mijn zaak en ze zal voor mij gemakkelijker zijn dan vpor u. Ze kuste haar tante. Ga nu even weg, zei ze, met voorgewende vroolijkheid. en laat mij alleen, om de rol van beul te spelen. Pilar Duero ving het geluid van voet stappen op de stenen treden op en haas tig beantwoordde ze de kus van haar nichtje. God zegene je, kind! bracht ze uit en spoedde zich daarna heen. Een minuut later werd Carlos Cabados de kamer binnengelaten. Zijn ogen ston den opgewekt en vol vertrouwen, en toen hij Stella toetrad, lag er een glim lach op zijn gelaat. Die atierf echter weg. toen hij zich bewust werd van de koele strengheid in haar houding. Stella vroeg hij snel, wat scheelt er aan? Ben je niet blij me te zien? Ja, zei ze langzaam aan een kant wel, omdat ik je iets belangrijks te zeg gen heb. Iets belangrijks? vroeg hij met ge veinsde opgewektheid. Het moet wel erg belangrijk zijn, om je zo te doén kijken als je op het ogenblik doet. Het is zeer belangrijk. Ik wil je zeggen, dat ik niet met je kan trouwen. Je kunt niet met me trouwen? Car los' Cabados was duidelijk verbaasd. Je maakt zeker een grapje, Stella? Neen ik ben in mijn hele leven nooit ernstiger geweest. Maar waarom ben je van gedachten veranderd? vroeg hij snel. Het meisje wendde zloh naar het bure autje, waarop haar tante het briefje van de danseres had gelegd. Ze nam het op en reikte het hem toe. Dat is jouw eigendom, geloof ik. Ik had het je al eerder moeten terug geven, maar ik was 'n beetje besluteloos ten aanzien van de te volgen koers. Hij nam het briefje verwonderd aan. keek er naar en bloosde toen hevig. Stella, zei hij dringend, je moet vergeven, wat niet meer is geweest dan lonter een klein leugentje om bestwil. Die vrouw is Ik dacht dat je haar net kende, dat je haar nooit eerder gezien had, viel Stella hem in de rede. (Woidt vervolgd). Republiek een eigen weg? Het kabinet van de Republiek Indo nesia (Djogja) heeft Vrijdagavond de laatste ontwikkelingen besproken in de gebieden buiten de republiek, die aanslui ting by haar verlangen. Volgens verklaringen van hoge repu blikeinse kringen is men het totaal on eens met de gedragslijn, welke de rege ring van de R.I.S. ten deze volgt. Ook betreurt de republikeinse regering de trage gang van zaken betreffende de aan sluiting van midden-Java bij de repu bliek, hoewel alle voorwaarden hiertoe vervuld waren. Aan de hand van binnen gekomen rapporten wordt gevreesd, dat het geval van Madura zich in midden- Java herhaalt. Indien dit gebeurt, zou dit alleen te wijten zijn aan „de politiek van uitstellen" van de regering der R.I.S. De republikeinse regering overweegt thans een protest bij de regering der R.I.S. in te dienen over de teleurstellende maatregelen, die de Indonesische regering genomen heeft en het lange treuzelen in het nemen van beslissingen. Op de vraag of dit protest niet een verwijdering tus sen de republikeinse regering en de re gering der R.I.S. tot gevolg kan hebben, antwoordde men: „Indien het tot verwij dering komt, zal de republiek haar eigen weg weten te kiezen". Tp Rarpn is in de ouderdom van 62 jaar overleden de heer A. W. Niemeyer, een bekende Groninger industrieel. De heer Niemeyer was jaren achtereen di recteur van de N. V. Theodorus Niemeyer Tabak-, Koffie- en Theefabrieken De overledene was jaren achtereen lid van de Kamer van Koophandel en commissa ris van vele Groninger firma's.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5