W apenleveranties aan N ederland Communistische heibel in Kamer Wagenaar naar buiten gebracht MORGEN FUCHS VERKLAART ZICH SCHULDIG SOLDATEN met sroot verlof Naar termijn van dienstplicht Praags furie tegen priesters en Idoosters Senator McMahon stelt V.N.- vergadering in Moskou voor Minister Stikker bij John Snyder r Na de Kamerherrie wacht CPN op pluim van Jozef Stalin Op de IRIBUNE Medische faculteit te Nijmegen Donderdag 2 Maart 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vorrink en Drees dienden zwaar van repliek Eerste Vrijdag Warschau waarschuwt weer bisschoppen Veertien jaar gevangenisstraf voor een verrader 9000 man van lichting 1949 naar huis Vloedgolf van arrestaties en beschuldigingen Om te komen tot een atoom-accoord Churchill bij koning „zuiver privé" f WEERBERICHT De communisten in de Tweede Kamer hebben het parool begrepen obstructie en lawaai tegen het Pact tot wederzijdse defensieve hulp verlening tussen Nederland en de Verenigde Staten van Amerika. Er is tumult geweest in de Tweede Kamer gistermiddag, zooals dat 't geval was in verschillende andere parlementen van Europa, die een dergelijk verdrag te behandelen kregen. Het begon al onmiddellijk toen de voorzitter voorstelde de spreektijd bij het debat over dit verdrag te rantsoeneren. Bij aanneming van dit voorstel zouden de communisten over drie kwartier spreektijd kunnen beschikken. Dit was de heren Stalinisten na tuurlijk niet naar de zin en van de communistische banken klonk al dadelijk een geroep en getier als „schande", „de stem van de vrede wordt gesmoord" en dergelijke liefe lijkheden. De heer Wagenaar (C.P.) maakte zich al heel verdienstelijk in dit op zicht en had een waarschuwing van de voorzitter te incasseren; indien hij nog een keer bij een voorstel van de voorzitter zou interrumperen, zou hij deze communist voor de duur van een zitting schorsen. DAG MET APART KARAKTER Vijf procent voor de Ouden van Dagen aÏ d?rdaad- 1 MAN NAM BAD IN AUTO HALVERWEGE 1948 EN 1952 Dit jaar nog niet mogelijk Voor de Noord-Westelijke helft van het land: meest zwaar bewolkt en later plaatselijk enige lichte regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vannacht temperatuur om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Voor de Zuid-Oostelijke helft van het land: Toe nemende bewolking, maar ovenvegend droog weer. Meest matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Vannacht lichte vorst, morgen overdag on geveer dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Vrijdag 3 Maart: Zon op 7.23 uur, zon onder 18.22 ^uur; maan op 17.09 uur, maan onder 7.23 uur. NIEUWE SCKIEDAMSCHE COURANT JL len, waarover de heer Gortzak had ge- Deze mededeling ontketende echter op nieuw een ontzaglijke heibel; ook de openbare tribunes, die stampvol zaten met vele communisten-aanhangers, be gonnen zich toen te roeren. De heer Haken (CP) wilde niet voor collega Wagenaar onderdoen en zocht net meer in lijf aan lijfwerk; dreigend liep op een der banken van de VVD fr tie af om daar een der leden len. Communist Gortzak trok vriend Ha ken nog aan zijn jasje om hem tegen te houden en ook de heer Cornelisse (VVD) versperde de woedende Stalinist de weg. Toen werd het tumult zó erg, dat nie mand meer precies wist wat er aan de hand was en de voorzitter besloot de ver gadering te schorsen om eerst de pu blieke tribunes te doen ontruimen. Den politieagent «leurde inmiddels de hoogedelachtbare heer Wagenaar naar de deux van de zittingzaal en tierend en schreeuwend werd hij tenslotte de deur uitgewerkt. Even later echter was Hij te rug, juist toen de vergadering her opend was. Hij had van een moment on oplettendheid gebruik weten te maken om de zittingzaal weer binnen te komen en begaf zich weer naar zijn plaats. Opnieuw gelastte de voorzitter hem de zittingszaal te verlaten, doch Wagenaar weigerde beslist hieraan gevolg te geven. Daarna schorste de voorzitter de verga dering opnieuw en verzocht alle Kamer leden de zaai te verlaten. De communisten bleven echter en bloc zitten en ook pogingen van PvdA-leden en VVD-ers om de heren enig nuchter inzicht bij te brengen, faalden. Tenslotte stroomde de Kamer geheel leeg: alleen de communistische heren bleven achter. Intussen was er een overvalwagen van de politie besteld. De heer Wagenaar is tenslotte tijdens de schorsing door rijksveldwachters bui ten het gebouw gebracht: de rest der communisten bleef eenzaam in de zaal achter. Een stevig betoog hield de heer Vor rink (PvdA)Met de opbouw van een effectieve verdediging was geen tijd meer te verliezen. Het wetsontwerp gaf echter geen inzicht in de aard en omvang van de militaire steun. Spr. wilde daarover wel wat weten en eveneens aangaande de financiële gevolgen er van. En toen kre gen de communisten ervan langs. De Sov jets, die hun militaire macht versterkten als geen ander land, deden dat zo had de heer Schalker in de Eerste Kamer be toogd, alleen maar „in dienst van de vre- de". Als wij het doen is het agressie te gen de Sovjet Unie. Amerika en Engeland hadden na de oorlog hun legers gedemo biliseerd, maar de Sovjet-Unie niet. De vernietiging van de Tsjechoslowaakse vrijheid en zelfstandigheid was alleen mo gelijk geweest met behulp van Russische troepen aan de Tsjechische grens en in de Oost Europese landen met behulp van de Sovjet-Russische bezettingstroepen. En dan herinnerde de heer Vorrink aan de lofzangen op maarschalk Stalin op 1 Mei op het Rode Plein in Moskou -et ontel bare tanks en eskaders bommenwerpers. Hij herinnerde eraan, dat Hongaren, Bul garen en Roemenen nu reeds een groter leger hadden dan hun bij de vredesver dragen was toegestaan. Dat in Hongarije de dienstplicht van twee jaar tot drie jaar was verlengd en in Polen zelfs dienstplicht voor vrouwen mogelijk was gemaakt. Dat een Russische maarschalk tot minister van Oorlog in Polen was be noemd enz. enz. Men zou zo denken, dat de heren communisten het daarmee wel konden doen. Maar dan had men buiten de heer Gort zak gerekend. Bij ontstentenis van de heer Wagenaar gaf deze een nummer Kominformpropaganda weg, waar de Moskouse bazen wel tevreden over zijn geweest. De communistische regie had nog gauw de heer De Groot opgetrom meld, die het in de Kamer echter niet verder bracht dan een paar onbenullige interrupties. De heer Gortzak sprak ech ter de toegestane drie kwartier aan een stuk door, hij herhaalde de bekende pro pagandistische leuzen en dreigementen en verzekerde aan het einde nog eens, dat de Amerikaanse wapens niet zouden worden gelost. Het antwoord was minister-president Drees wel toevertrouwd, ondanks de po gingen van de communisten om hem door interrupties van de wijs te brengen. Hij zette nog heel parlementair uiteen, dat in dit pact van geen agressie sprake kon zijn, omdat het alleen in werking zou treden als een der partners zou wor den aangevallen. Hoe een zinnig mens het dus in zijn hoofd kon halen hierin een agressie te zien tegen het overmach tige Rusland en zijn satellieten beter gezegd zijn kommen was niet te be grijpen. De communisten paradeerden nu als „vrienden van de vrede", hoewel zij daarvoor net iets te agressief waren en zij deden dat koelbloedig ondanks de steun, die Rusland had geleverd aan het Duitsland van Hitier en ondanks de ver deling der Baltische .landen tussen Duits land en Rusland. Minister Drees verge leek het huidige Rusland met Hitler- Duitsland, dat ook liever land voor land wilde afslachten, maar dit pact zou deze verwachting de bodem inslaan en zo de kans op agressie verminderen. De „liefde tot de vrede", die de sovjets hadden, bestond hierin dat zij zich zelf zo zwaar mogelijk bewapenen, maar an deren, die zich bewapenen van agressie beschuldigen. De heer Drees meende, dat men met de rotte maar opgepoetste appe- Ondanks haar 79 jaren is dr. Maria Montessori nog steeds een actieve strijdster voor het kind. Gisteren was zij naar Amsterdam gekomen om een lezing te houden over de eerste levensjaren van het kind. De hemel winnen Is geen kwestie van techniek. Geluk op aarde brengen valt evenmin onder het productie-apparaat in de engere zin van het woord. Hemelwinst en geluksgenieting zijn beide vruchten van het geestelijk werkterrein. Op dit gebied behoort de H. Harj- devotie tot een der krachtdadigste mid delen. De Kerk was destijds reeds lang op de openbaring van het H. Hart voor bereid toen een eenvoudige zuster van O. L. Vrouw Visitatie werd uitgekozen Apostel van deze devotie te worden. Waarom dit alles? Het H. Hart dorstte naar liefde. Het wilde in Zijn afbeelding vereerd worden, om ongevoelige harten te kunnen tref fen. De devotie was een nieuw middel om het kwade te overwinnen en voor ons een dienen in hartelijke liefde en ruimhartige toewijding. Elke maand derhalve telt een extra dag van speciale hulde en liefde. Elke Eerste Vrijdag moet dan ook onzerzijds een pro- paganda-dag voor de liefde tot God en liefde tot de evenmens zijn, d.w.z. op die dag dienen we bijzondere offertjes te brengen en tegelijk de naaste eens extra onze liefde te betuigen. Voor dit alles zijn vele vormen te kiezen. Op de eerste plaats natuurlijk een H. Mis bijwonen en communiceren. Een waardiger, aan genamer en verhevener begin van de dag is niet denkbaar. In de loop van S?ze dag moet de naaste bemerken, dat uie Vrijdag voor ons een typisch cachet, 2Sn apart karakter heeft. De stemming feestelijk, er moet zon zijn in huis snj"r een bloem of wat extra werk van ons iï' drank er moet sfeer zijn rondom A th'iis en elders. De Poolse regering heeft gisteren de Katholieke Bisschoppen opnieuw en „mogelijk voor de laatste maal" gewaar schuwd, dat zij op moeten houden met hun „verzet tegen de staat" en dat zij getrouw met de regering moeten samen werken. sproken, de vredesagitatoren niet op juis ter wijze had kunnen schetsen. Daarna kwam hij te spreken over het z.g. vre- descomité, dat hier uit het land was ge zet. Zeer ad rem betoogde de minister president, dat men in Rusland wel erg blij zou zijn, indien men zich daartegen over de oppositie ertoe zou beperken de tegenstanders uit het land te zetten. Daar zat de heer Gortzak en op deze en dergelijke dingen kwam hij in zijn repliek dan ook maar wijselijk niet te rug. Wat de lijsten met handtekeningen betreft, die bij regering en Kamer tegen dit wetsontwerp waren binnengekomen, raadde de minister-president de heer Gortzak aan er voortaan zorg voor te dragen, dat niet al te veel namen op deze lijsten met dezelfde hand werden ge schreven. De geheime dienst! schreeuwde de heer Gortzak. Daar was geen geheime dienst voor nodig, deelde de minister-president mede, dat kon je zo wel zien. In antwoord aan de heer Fens verklaarde de heer Drees, dat overleg met Indonesië hier niet no dig was geweest, omdat de wezenlijke beslissing reeds bij de aanvaarding van het Atlantisch pact was gevallen en dit daarvan slechts de logische consequentie was. Overigens bestond er in buitenland se aangelegenheden een zeer nauw con tact met de R.I.S. Dat Suriname en de Antillen niet onder deze verdediging vie len was ook een gevolg van het Noord- Atlantisch pact, waarbij de grenzen der verdediging waren vastgesteld. Tenslotte gaf minister Schokking nog een nadere uiteenzetting van de gevolgen van deze overeenkomst. Hij verklaarde, dat het niet doenlijk is meer dan tot nu toe ge schied is, te zeggen over de aard en de omvang van de hulp. Men bedenke, dat het hulp is, zodat men niet moet ver wachten, dat er uitrustingen voor hele divisies komen. De financiële consequen ties zullen nader bezien moeten worden, in de begroting voor 1951 zal daarvan blijken. Wat we krijgen is hulp en daar naast moet staan een ernstige inspanning onzerzijds. Belangrijk was de mededeling van de minister over het zenden met groot verlof van ongeveer 8900 militai ren van de lichting 1949. waarover na dere inlichtingen elders in dit blad. Tenslotte herinnerde de minister er aan, dat dr. Drees heeft gezegd, dat er gelost zal worden. Welnu daar blijft het bij. Het verdrag werd daarna goedge keurd met 616 stemmen. Tegen stem den de communisten. In het begin der vergadering werd ein delijk het wetsontwerp afgehandeld be treffende de 5% verhoging van de uit keringen ingevolge de Noodwet Ouder domsvoorziening. Het amendement-Van Lienden (PvdA) waarin werd vastge legd, dat dë bijslag' voor gehuwde man nen tenminste 2 zal bedragen ■■en voor ongehuwden tenminste 1 per maand, was reeds door de minister overgenomen. Het amendement-Van Lienden, dat de grondslagen dezer voorziening wilde ver hogen werd door de voorzitter ingetrok ken. De amendementen-Gortzak en Hoogcarspel (CPN), die het minimum wilden stellen resp. op 2 en 1.50 en 2.50 en 1.75 werden beide met 68 te- gén 6 stemmen verworpen. Voor stemden alleen de communisten. F. S. Prins Bernhard in Mexico City. Bij het vertrek van het vliegveld salueert Z. K. H. de militaire erewacht. Naast de Prins de Ned. gezantde heer Ch. Dauhanton. Voor de Old Bailey, het centrale Londense gerechtshof voor strafzaken, is gistermorgen het prooces gevoerd tegen de 38-jarige atoomgeleerde dr. Klaus Fuchs, een Duitser van geboorte, die in 1942 Brits onderdaan werd en na ingeschakeld te zijn in het Britse atoomonderzoek, geheimen verried aan de Sovjet-Unie. Er bestond grote belangstelling voor het proces. Onder de aanwezigen bevond zich o.m. de hertogin van Kent. Sommige mensen hadden de gehele nacht in vorst en koude doorgebracht om een plaatsje op de publieke tribune te kunnen veroveren. Toen Fuchs aan het begin van het pro ces gevraagd werd, of hij onschuldig of schuldig was aan de hem ten laste ge legde feiten, leunde hij nonchalant op de rand van de beklaagdenbank, de rech te: hand losjes in zijn broekzak, en mom pelde: „Schuldig". Fuchs heeft zijn spion- nage vermoedelijk zeven jaar lang bedre ven, maar er worden beir. slechts vier concrete gevallen ten laste gelegd, nl. het verstrekken van atoomgeneimen aan onbekende personen, ten gevolge waarvan oe Sovjet-Unie mogeiijk de atoomproductie heeft kunnen bespoedi gen: en wel bij vier gelegenheden: in 1943 in Birmingham, tussen December 1943 en Augustus 1944 in New York, in 1945 in Boston en in 19j,"j,in Berkshire, waai het Britse centrun -voor atoomon derzoek gevestigd is". Sir Hartley Shawcrë1^. de openbare aanklager, noemde dit v ^raad „het ern stigste geval, dat sinds dë Britse wet van 1S89 op officiële geheimen berecht werd" Hij twijfelde er niet aan. of de inlich tingen van Fuchs waren van het aller grootste belang geweest voor de Sovjet- Unie. De aanklager besteede grote aandacht aan het feit., dat Fuchs terecht stond ingevolge de wet op het verraden van 0nJ®treeks 15 Maart a.s. zullen van !.chtinS 1949 ruim 8900 dienst plichtigen met groot verlof worden ge zonden. Het ligt in de bedoeling, dat van bet leger met groot verlof zal gaan de eerste ploeg van de lichting 1949. Uit gezonderd daarvan zijn de Luchtstrijd krachten en voorts degenen, die in opleiding zyn voor reserve-officier en het kader. Voorts zal ook een gedeelte van de tweede ploeg met groot verlof wor den gezonden, ook hier met ujtIon)jc. ring van de L.S.K., degenen, die in opleiding zym voor reserve-officier en het kader. De dienstplichtigen van de landmacht, die thans in de West vertoeven en er al een hele tijd op hebben zitten, zuilen wordeh afgelost door dienstplichtigen van de lichting 1949, die zich als vrij willigers hebben opgegeven om langer De viering van Eerste Vrijdag moet ons rl, 1 'UK van lcioic Vriida^lrl?''.ik zijn aan te zien. Eerste de mettZlj een dag van vreugde en lief- richten dag zo wordt beoefend, ver want de rf*6 een apostolaat eerste klas, «treerde »n Seschonken liefde, gedemon- hlii -mla-it r,°ntmoediSheid alsmede een - vie mr f niet nalaten de beloofde If te trekken. Z<?gen °ver huis en arbeid AMATOR- Van kerkelijke zijde werd gisteren te Praag vernomen, dat in de maan den Januari en Februari 1950 opnieuu) arrestaties van Katholieke priesters hebben plaats gevonden, terwijl vele verleden jaar gearresteerde Katholieke geestelijken tot zware gevangenisstraf fen zijn veroordeeld. Het schijnt, dat de actie van de Tsje choslowaakse regering voornamelijk is gericht tegen kloosters, tegen geestelij ken, die herderlijke brieven van de kan sel voorlezen, en tegen pastoors van dor pen. Laatstgenoemden worden er van be schuldigd, betrokken te zijn geweest bij het rondstrooien van geruchten over „pro- westerse wonderen". In dit verband hield president Gottwald enige dagen geleden voor het hoofdbestuur van de Tsjecho slowaakse communistische partij een rede, waarin hij de hoogste gezagsdra gers van de Katholieke Kerk in Tsjecho- slowakije onder meer van „het organise ren van wonderen" betichtte. Zulks als een onderdeel van tegen de staat gerichte bedrijvigheid. Onder de gearresteerde, of veroordeel de priesters, wier aantal op veertig A vijftig wordt geschat, bevinden zich drie abten. Van Katholieke kerkelijke njde wordt vernomen, dat sinds eind 1949 zestien priesters zijn gearresteerd; 28 anderen werden veroordeeld tot gevangenisstraf fen. variërende van zes maanden voor waardelijk tot 12 jaar dwangarbeid. De meeste der laatstgenoemde categorie kre gen straffen van twee tot zes jaar dwang arbeid. Door de jongste arrestaties is het aan- tal Katholieke geestelijken, dat gevan- "gen is gezet, of reeds tot dwangarbeid die in werkkampen moet worden uitge voerd werd veroordeeld, tot ruim 200 gestegen. Men beschikt echter niet over volledige gegevens betreffende het aan tal gearresteerde of veroordeelde pries ters. Van Katholieke kerkelijke zijde wordt verder nog vernomen, dat de Tsjecho slowaakse veiligheidspolitie twee kloos- ers van onder tot boven heeft onderzocht. De beide abten zijn gevankelijk wegge voerd. Er werd lijfsvisitatie uitgevoerd op alle in de kloosters aanwezige monni ken. Kloosterzusters, die werkzaamhe den in de keukens verichtten, werden door vrouwelijke leden der veiligheids politie gevisiteerd. Eén der gearresteerde abten heeft in de afgelopen oorlog verscheidene jaren in het concentratiekamp Dachau doorge bracht. Hij was een oude en persoonlijke vriend van dr Cepicka, de huidige Tsje- i g] eTt controWrrle daarom choslowaakse minister voor kerkelijke J te dienen bij uitzending naar Suriname of de Ned. Antillen. Dit betreft een aan tal van omstreeks 500 man. Deze aflossing zal niet in één keer kunnen geschieden, maar met medewer king van de K.N.S.M. zal het in groepen kunnen gebeuren. Een gedeelte van 4e tweede ploeg der lichting 1949 moet onder de wapenen blijven omdat er troepen nodig zijn voor eventuele militaire bijstand: de dienst moet bk'ven lopen b.v. in verband met het demobilisatie-centrum en de verbin dingsdienst en verder moeten er mili tairen beschikbaar blijven als oefen- detachement er. voor het verrichten van bewakingsdiensten. Zoals de minister van Oorlog in een onderhoud met de Pers opmerkte, heeft de thans genomen maatregel ook dit aspect, dat men zo dicht mogelijk komt bij de termijn, welke de dienstplicht stelt, voor het verblijf onder de wapenen. Het streven der regering is er op ge richt, dat de dienstplichtigen weten, waaraan zij toe zijn. Voor en, die behoren tot de tweede ploeg van de lichting 1949 ;s de thans genomen maatregel een meevaller, omdat zij hun diensttijd nog niet geheel hebben volbracht. Wie van deze ploeg met groot verlof zal gaan, afhangen van de eisen van de dienst, van de functie, welke zij vervullen en van de comman dant. De beslissing betreft alleen mensen, die- thans dienst doen in Nederland en niet degenen, die in Indonesië vertoeven De maatregel is genomen om tijd vrij te maken voor de nieuwe kader-opleiding en de herscholing van officieren en onderofficieren, welke noodzakelijk is geworden in verband met het Noord- Atlai.tisch pact. Men kan met deze nieuwe opk'ding niet beginnen, als daar naast n-r g aandacht besteed moet worden aan al de dienstplichtigen van de lich ting 1949, nog ->nder de wapenen zijn. geheimen aan de vijand, terwijl de Sov jet Unie geen openlijke vijand is en in 1943 zelfs een aan de kant van de Wes telijke geallieerden strijdende bondge noot was. „Maar" aldus Sir Hartley: „de be doeling van deze wet strekt zich ook uit tot een mogelijke vijand en ieder een weet, dat de verstandhouding met dc Sovjet-Unie verre van vriendschap pelijk is. Ook Fuchs wist dat en hij moet dus terdege begrepen hebben, dat zjjn verraad schade toebracht aan het land, welks onderdaan hi) geworden De aanklager legde er de nadruk op, dat Fuchs communist was. Hij noemde zijn handelwijze „een aanschouwelijke les over de betekenis van het moderne com munisme" en ging nader in op de gees tesgesteldheid van „deze intellectueel zeer begaafde man, die door zijn toewijding aan het communisme zo van zijn stuk ge bracht werd, dat hij, zoals hij het zelf had uitgedrukt, een soort geleide schizo phreen werd". Toen de verdediger deze laatste woor den aangreep om te proberen Fuchs als niet toerekeningsvatbaar te doen beschou wen, greep de rechter in en zeide, dat de geleerde „allesbehalve geestelijk abnor maal was, doch veeleer als de gevaarlijk ste man in het land moest worden be schouwd" Een officier van de geheime politie, door de verdediger als getuige opgeroe pen, verklaarde, dat Fuchs zijn bekentenis sen geheel vrijwillig had afgelegd en alles in het werk had gesteld „om het aan gerichte kwaad te verkleinen". Maar de rechter meende, dat er weinig meer te herstellen was. Het hele proces heeft maar iets langer dan een uur geduurd. Fuchs hoorde de zwaarste straf tegen zich uitspreken, die men kon geven, n.l. 14 jaar gevangenisstraf. „Ausweis hitte!" Burgemeester d'Aillv kon niet geloven, dat de heer Vincent 50 jaar beiaardier al aangelegenheden. dienc persoonsbewijs. De dreiging van de atoombom blijft in Amerikaanse senaatskringen een onder werp van voortdurende aandacht. Hoe wel Truman gezegd heeft, niets te ver wachten van besprekingen met Moskou, en dat Stalin maar naar Washington moest komen als hij werkelijk prijs stelde op controle op de atoom- en waterstof bom. zoeken verschillende senatoren naar andere wegen. Senator McMahon, voorzitter van de atoomcommissie van het congres, heeft gisteren weer een nieuw voorstel in die richting gedaan. Volgens hem moeten de V.S. en hun bondgenoten van het Atlan tisch pact opnieuw een poging doen om een accoord met de sovjet-unie te berei ken. Het meest geschikte forum voor het houden van nieuwe besprekingen achtte hij de algemene vergadering van de V.N. Deze zienswijze ligt geheel in de Rjn van die van Truman, maar McMahon verbindt er een nieuw gezichtspunt aan: hij zou willen, dat, deze algemene verga dering in Moskou zou worden gehouden, „met dien verstande, dat de debatten naar alle windstreken zouden worden uitgezonden en speciaal van Leningrad tot Wladiwostok beluisterd kunnen wor den". De senator grondde zijn voorstel op de hoop, dat, als de Russische bewindvoer ders eenmaal een wereldbijeenkomst in hun citadel Moskou zouden toestaan, men op de werkelijke wil om tot een accoord Een bezoeker van een nachtclub aan de Lijnbaansgracht in Amsterdam heeft gistermorgen ongewild een badin zijn auto moeten nemen. De man had om twee uur des ochtends de club verlaten en was in zijn auto gestapt, die dicht bij de gracht geparkeerd stond. Hij is in zijn auto in slaap gevallen en heeft, toen hij enige tijd later wakker werd, vermoede lijk de handrem losgezet. Het gevolg was, dat de wagen pardoes het water in reed. Werklieden van een zuivelfabriek in de omgev' hebben de- onvrijwillige bader op het droge gebracht. te komen mag rekenen. En zou Moskou het voorstel afwijzen, zo zeide de sena tor, dan zou de gehele vrije wereld we ten welke betekenis zij aan deze weige ring moet hechten. Uit Lake Success wordt inmiddels ge meld, dat Trygve Lie, de algemene se cretaris van de V.N., de mogelijkheid overweegt van het houden van een spe ciale zitting der algemene vergadering te Moskou, New York of Parijs om te trach ten een einde te maken aan de huidige impasse tussen Oost en West. Lie zou reeds leden van de Veiligheidsraad hier over hebben gepolst. De ministers van buitenlandse zaken van Engeland. Frankrijk en de V.S. zijn van plan, eind Maart of begin April in Europa bijeen te komen, vermoedelijk te Londen. Het ontwerp van de besprekin gen is nog niet bekend gemaakt. 'Het is niet de eerste heer, dat uit Hel sinki berichten komen over voornemens tot rigoureuze beperkingen -van het pro gramma der Olympische Spelen 1952. De Finnen voeren twee motieven aan: 1) Zij zien geen kans om een goede_ orga nisatie te garanderen als er in 1952 nog meer deelnemers en takken van sport komen can in 1948 te Londen; 2) zij stre ven naar een terugkeeT tot de sobere zuiverder opzet van de oorspronkelijke Spelen in net oude Olympus. Het eerste argument is niet zeer zake lijk; Finlav heeft zichzelf aangeboden en de voorkeur gekregen boven een rij van andere landen, die ook dolgraag de Spelen zouden organiseren, en dus moet Finland ook consequenties aanvaar den van het verworven voorrecht. Het tweede argument is sterker. En wij kunner het streven r.aar terugkeer tot de oude zuivere Griekse opvattingen van de Olymp' he Spelen slechts loven. Ook naar onze mening is er wel een serie sporten aan te wijzen, die men als zijnde niet-Olympisch zou kunnen we ren; het zou niet anders dan gelukkig zijn, wanneer alleen de zuivere sporten in het Olympisch programma overble ven, de oer-sporten of die daar het dichte., bij staan, niet dus die sporten waarin een of ander technisch hulpmid del de clou is. Maar, vergeet niet, dat de Olympische Spelen beogen de verbroedering der sportlieden en daardoor der volkeren. En dus zou het niet-Olympisch zjjn, als groepen sportlieden van die verbroede- rings-spelen zouden worden uitgesloten. Daarom is het streven naar beperking van het aantal deelnemers zonder meer ni t juist. De ware Olympische geest zal moeten, triomferen en in die geest zullen de moeilijkheden bij de organisatie van de Spelen moeter worden overwonnen. Dat is gemakkelijk gezegd, maar de kwestie blijft na helijk. Inschakeling van alle takken van sport en daardoor alle categorieën van sport beoefenaars opnemen in de verbroede ringsidee, of terugkeer naar de zuivere oorspronkelijk* sportopvattingen en de groepen der „technische" sporten en sporters uitschakelen? Het is geen gemakkelijke vraag, die hier aan de Olympische geest moet wor den getoetst. A prupos, hoe staat het, halverwege de Spelen van 1948 en 1952, met UW Olympische geest? SUPPORTER De hoop, welke Z. Em. Kardinaal De Jong uitsprak bij de viering van het vijfde lustrum der R.K. Univer siteit, zal niet in vervulling gaan: de medische faculteit in Nijmegen wordt dit jaar nog geen feit. De Voorbereidingen voor de in richting van deze nieuwe faculteit, welke om haar aard zo veel omvat tend zijn, blijken meer tijd te vor deren dan men aanvankelijk had geschat. Daarom heeft de raad van bestuur der St. Radboud-stichting zich nu genoodzaakt gezien mede te delen, dat de colleges dit jaar nog niet kunnen beginnen. De uit Bulgarije teruggeroepen Amerikaanse ambassadeur Donald Heath arriveerde op weg naar de V. S. in Parijs. Zijn saamgeknepen lippen tvijzen niet direct op grote mededeelzaamheid. Minister Stikker heeft, in zijn hoe- danighei van politiek bemiddelaar van j de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking een bezoek van hslf uur gebracht aan de Ameri kaanse minister van Financiën. John Snyder. Daarbij waren tegenwoordig de reizen de ambassadeur van het plan-Marshall, Averell Harriman, de plaatsvervangende administrateur van fie E.C.A.. William Foster, en de onderminister van Finan ciën der Ver. Staten. William McChesny Martin. Mr Stikker weigerde na afloop van het bezoek enige mededeling te doen. De enige redevoering, die op het pro gramma staat tijdens zijn bezoek aan Washington, zal heden aan een lunch van de National Press Club worden gehou den. Naar vernomen wordt, hebben zijn besprekingen met hooggeplaatste Ame rikaanse ambtenaren zich geconcen treerd op de moeilijkheden, die nog moeten worden overwonnen, vóór een Europees betalingsplan tot stand kan komen, dat een zeer belangrijke stap zou zijn ir de richting van nauwere aaneensluiting van West-Eur.pa, waar voor de E.C.A. ijvert. De leider der Britse conservatieve par tij, Winston Churchill heeft gisteravond onverwachts een „particulier" bezoek gebracht aan koning George. Er waren speciale voorzorgsmaatregelen genomen Tijdens een diner, dat de administra- om Churchill's bezoek geheim tc houden, teur van de E.C.A,, Paul Hoffman, gis- Men meent, dat de koning met hem de •eravond zou aanbieden, zou minister parlementaire «rftuatie wilde -nreken. ikker informele besprekingen voerer. Later werd door het huis ch ■net de leider* van bet Amerikaanse c-en verklaring afgegeven, dat het bezoek Congres. laan de kopiing „zuiver privé" was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1