Baron Van Wi jnbergen overleden Voorvechter in Onderwijsstrijd Nederlandse ijshockey-ploeg veegde België met 10-1 van de baan ADIO Jubilea der Nederlandse verkenners Doodstraf gehandhaafd OECUMENISCHE BEWEGING 's Pausen verjaardag PAGTNA I DONDERDAG 2 MAART 1950 DE STIJGING DER AARDAPPELPRIJZEN DIPLOMATIEKE BETREK KINGEN TUSSEN VATIC AAN EN R. I. S. TREIN GREEP AUTO OP BEWAAKTE OVERWEG Voortrekkers helpen kloosters bouwen VERZENDING POST DE OLIE- EN VETMARKT NIEUWE SPELREGELS VOOR WATERPOLO KIEZEN TREKKEN MET ATOOMENERGIE In de Tweede Kamer heeft gistermiddag de heer Nederhorst (P. v. d. A.) de mi nister geïnterpelleerd over de stijging van de aardappelprijzen. Minister Mansholt verklaarde, dat het hem bekend was dat er te dien aanzien ongerustheid bestaat. Daartoe hebben bij gedragen onvoorzichtige en ongefundeerde uitlatingen van personen in kringen der landbouworganisaties en ook de handel. Er is, aldus de minister, geen tekort te vrezen. Er zijn voldoende zandaardappelen van goede kwaliteit. Prijsstijging in het voorjaar is normaal. Ieder jaar is er een tekort aan klei-aardappelen en daarvan wordt misbruik gemaakt door zandaard appelen te verkopen als klei-aardappelen. Volgens de minister zouden de prijzen voor klei-aardappelen 1517 en die voor zandaardappelen 1113 cent kunnen zijn. Er zijn maatregelen gej^men, dat er voldoende aardappelen in het land zullen blijven. De export staat stil en vermaling heeft niet meer plaats. Er Is geen enkele reden om tot dis tributie over te gaan. Op het ogenblik is nog 1 millioen ton aardappelen aan wezig; 800.000 ton is voldoende om de consumptie veilig te stellen. Mocht de prijs te hoog worden, dan Is de minister bereid prijsbeheersend op te treden. Het Vaticaan en de Verenigde Staten van Indonesië zullen, naar wij vernemen, diplomatieke missies uitwisselen. Het persbureau Ansa meldt, dat Indo nesia Sukardjo Wirjo Pranoto voorge dragen heeft als hoofd van een perma nente legatie bij de Heilige Stoel. Het Vaticaan zou in Djakarta een Apostoli sche Internuntiatuur in het leven roe- pen. Op de bewaakte overweg bjj de werkplaa-tsen van de spoorwegen aan de Concordiastraat te Urtecht, enkele kilometers buiten het Station in de richting Amsterdam, is gisteren een driewielige bestelauto door een elee- trische trein AmsterdamUtrecht ge grepen en over een korte afstand voortgesleept. De bestuurder had juist even tevoren de auto verlaten, zodat het ongeval alleen met schade aan de bestelwagen en enige vertraging van de trein afliep. ter. dat 1949 ons weer belangrijk dichter heeft gebracht bij het evenwicht van onze betalingsbalans, maar de laatste loodjes wegen het zwaarst, voegde hij er aan toe. De heer Oosterhuis (P. v. d. A.) kreeg op een vraag, wat een minister verstaat onder „normale concurrentie", waarnaar hij terug wil, van de bewindsman ten antwoord, dat dit is een toestand, waar bij de wetten van vraag en aanbod haar taak weer vervullen. De overheid zal daarbij hebben toe te zien, dat deze wet ten binnen normale grenzen worden ge houden. Op een vraag van de heer Schipper (A.R.) over de vertegenwoordiging van de vakorganisaties in de Sociaal Econo mische Raad antwoordde staatssecretaris v. d. Grinten, dat bij de bepaling, wie vertegenwoordigd zullen zijn, allereerst zal worden gezorgd, dat zoveel mogelijk vertegenwoordigers van alle geestesrich tingen, voor zover ze representatief zijn, daarin en in de bedrijfsschappen zullen worden opgenomen. Voor het bepalen van de getalssterkte zal het ledental dier rich tingen een belangrijke factor zijn. De begroting van het departement van - Economische Zaken werd hierna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Al leen de communisten verklaarden weer geacht te willen worden te hebben tegen gestemd. (Vergadering van 1 Maart). „Mijn collega van Financiën en ik zijn, om het nu eens huiselijk uit te drukken, een Siamese tweeling in dit opzicht", zei minister van den Brink, toen hij bij de algemene beschouwin gen over de begroting van Economische Zaken in de Eerste Kamer wees op het onverbrekelijk verband, dat er moet bestaan tussen de fiscale en economische politiek om gezonde financieringsmogelijkheden voor de in dustrie in het leven te roepen. De financiering van de industrialisatie was een onderwerp, dat door verschillen de sprekers was aangeroerd. De minister deelde mede, dat in het afgelopen jaar die financiering geslaagd is, zij het ook. dat naar zijn gevoelen de critische grens tussen investering van eigen en vreem de middelen in de verhouding van 1 op 1 is bereikt. In totaal werd in 1949 in de industrialisatie geïnvesteerd een kapi taal van 1.160.000.000, nl. 870 millioen in de particuliere en ruim 280 millioen in de overheidssfeer. Dat is ongeveer 92 pet. van het geraamde bedrag Tot 1952—1953 zal per jaar 1.227 millioen in de industrie moeten worden gestoken. Het aantal projecten, dat klaar of in voorbereiding is voor 1950, is zo aan zienlijk, dat verwacht mag worden, dat ook voor dit jaar het investerings niveau van het industrialisatieplan zal worden bereikt. Ongeveer 60 pet. van het geïnvesteer de bedrag is gebruikt voor vervanging en modernisering en 30 pet. voor uit breiding van de bedrijven. Voor nieuwe bedrijven werd slechts 5 pet. gevraagd, hetgeen zeker meer zal moe ten worden. Met de heer Steinkühler (K.V.P.) was de minister het geheel eens, dat de arbeidsproductiviteit geremd wordt door te grote loonnlvellering, maar sociaal- economische overwegir.geh maken een zekere nivellering noodzakelijk. Spreiding van de industrie over het platteland wo-dt belemmerd door het woningvraagstuk. Daarom is de bewinds man hierover in voortdurend overleg met zijn ambtgenoot voor de Weder opbouw, Om de concurrentie met het buiten land te kunnen doorstaan, is mechani satie van de sigarenindustrie nood zakelijk, erkende minister v. d. Brink. Daarom zou hij de invoer van machine onderdelen bevorderen en de mecha- nisatie-verbodei soepeler maken. Dat de energie voor de Nederlandse bedrijven zo duur is, komt doordat' we nog steeds buitenlandse kolen moeten in voeren, waarvan de prijs ongeveer 50 hoger ligt dan die van de binnenlandse kolen. Wanneer de kolenproductie toe neemt en internationaal de normale marktverhoudingen terugkeren, zullen de kolenprijzen wel lager wordej In verband met de terugkeer van de nor male marktverhoudingen had de minis ter reeds eerder gewezen op het geluk kige verschijnsel van de liberalisatie van de internationale handel, welke thans doorbreekt. Men is begonnen niet de op heffing van de contengenteringen. Dat is al een belangrijke stap ook in verband met het veilig stellen van de betalingsbalans. Maar helaas worden de geesten nog te veel beheerst door een economisch natio nalisme. waardoor ten aanzien van de in voerrechten nog geen bevredigende toe stand is beriekt. Met voldoening constateerde de minis- De bijzondere raad van cassatie deed gisteren uitspraak in de zaak tegen de 51-jarige F. Lammers te Leeuwarden, die indertijd door het bijzonder ge rechtshof tè Leeuwarden tot de dood straf werd veroordeeld. Gedurende de bezetting was hij in de Friese hoofdstad „polizei-angesteliter" geweest bij de S.D. en in deze functie zijn door hem talrijke goede Nederlan ders gearresteerd en mishandeld. De procureur-fiscaal bij de raad conclu deerde 4 weken geleden, na de behan deling van deze zaak, tot verwerping van het beroep, bij welke conclusie de raad zich thans in zijn uitspraak aansloot. Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Volendam", die in de tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 6 Maart a.s. in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevat ten: „aan boord van het troepenschip „Volendam" op thuisreis naar Neder land" De naam van de vermoedelijke tus senhaven mag niet worden vermeld. In de afgelopen veertien dagen vonden behoorlijke zaken in de bekende grond stoffen voor de margarine-industrie plaats. Ook de biscuitfabrieken en vet- smelters namen een en ander in geraf fineerd vet op, aldus een bericht van de makelaars Bessem De Schepper te Rotterdam. Enkele posten vetzuren vonden vlot hun weg naar de zeepfabrikanten, in en kele bepaalde soorten is het aanbod ge ring of ontbreekt het zelfs geheel. Enige zaken In inlands technisch vet en in min der geregeld verhandelde artikelen die nen tenslotte nog te worden genoemd, zodat ook ditmaal de handel tamelijk be vredigend was, al bleef er wel iets te wensen. derland reeds een veilige 6—1 voorsprong De laatste speeltijd gaf eenzelfde beeld als de tweede. Wel probeerden de Belgen met vier man in de voorhoede en met verre schoten hun achterstand te ver- kleinen, maar zij raakten zichtbaar ver- moeid. Voortdurend verkeerde het doel der gasten in gevaar en Heisman moest nog viermaal zwichten voor schoten v»« Dietz, Taconis, Loek en van Heeswij k (10—1). Ondanks hun harde werken slaagde de Belgen er niet in, de puck nogmaals achter van der Heyden te krij gen. De nieuwe spelregels voor waterpolo zullen Zaterdag a.s. in hzt Sportfondsen- bad-Oost te Amsterdam voor de eerste m; al in praktijk worden gebracht in de semi-interland NederlandBelgië. Men verwacht met deze wijziging dat het waterpolo in de toekomst een geheel andere vorm zal vinden, dat zowel voor spelers als toeschouwers een groter aan trekkingskracht zal hebben. De be wegingsvrijheid van de spelers zal groter worden, vooral doordat binnen het 4 meter-gebied de spelers elkaar niet mo gen hinderen. Deze wedstrijd zal worden vooraf gegaan door internationale zwemwed strijden om de Joh. P. Hauserbeker, die voor de 15e maal wordt ingezet Het vorig jaar waren het de „Robben" die deze wisselbeker bemachtigden. Er is reeds door 25 verenigingen ingeschreven. Het programma bevat 3 damesnummers trgenov^r 7 voor de heren. Vrijwel alle „groten" uit ons n zullen deelnemen waarnaast ook de Belgische Raymonde Vergauwen, die in de 200 M. schoolslag het tegen onze landgenoten Nel van Opstal en Janny de Groot zal opnemen. Heden viert de Vader der Christenheid, Z. H. Paus Pius XII, Zijn 74e verjaardag. Reeds gisteren begonnen uit alle delen der wereld gelukwensen voor Zijne Hei ligheid het Vaticaan binnen te stromen. Het verluidde gisteren in Vaticaanstad, dat de Paus deze dag zou doorbrengen met rustig te werken in Zijn bibliotheek en dat van bijzondere plechtigheden zou worden afgezien. Op medisch advies zou de H. Vader Zijn krachten sparen voor de plechtig heden van Pasen. Bij de ontvangst der parochiegeestelijken van Rome door de Paus op heden zou Zijn toespraak hun op schrift worden overhandigd, daar 's Pausen stem na Zijn jongste ziekte (een aanval van influenza) nog vrij zwak is. Intussen is het voldoende bekend, dat de H. Vader zich met ijzeren wil boven elke verslapping van Zijn lichaamsgestel uitheft. Het is deze geweldige zelfbeheer sing, die Henri Bordeaux van deze Paus deed zeggen: „Hij bezit de sublieme grootheid van een verstorven lichaam, dat bijna doorzichtig is en -slechts schijnt te dienen tot omhulsel van Zijn ziel". onzen familienaam om hem te besmeuren door jouw gedrag wereldkundig te ma ken. Dus uitgezonderd de verwijten van je geweten, geloof ik dat je zult ont komen aan de consequenties van je mis daad maar als ik in jouw schoenen stond zou de wroeging over wat ik gedaan had, meer zijn dan ik zou kunnen verdragen. Maar bovendien zul je wel niet ont snappen aan nog andere onprettige dingen. Wat bedoel je? vroeg Carlos angstig. Ik bedoel, dat ik veronderstel, dat Jacques Sardon wel deel zal nemen aan een bestraffing, die nog te wachten staat. Hij is een slimme schurk en wetend wat hij weet,zal hij zich de gelegenheid waar schijnlijk niet laten ontglippen. Neen. Carlos Cabadoos, je hebt je in zijn han den overgeleverd, en je zult niet geheel en al ontsnappen aan de straf van de misdaad. Het gericht zal komen, als een gewapende man of als een afperser. Ik benijd je niet om de jaren, die vóór je liggen. Zonder een woord te spreken, keerde hij zich om en ging heen. Niet eenmaal keek hij om. De man. die hij verlaten had, keek hem na met kwaadaardige blikken. Zijn gelaat vertrok zich kramp achtig. Ontsnappen, mompelde hij. ontsnap pen! Als ik een revolver had, zou er voor jou geen ontsnappen zijn. Maar re volver of geen revolver wat geeft het? Pedro is er nog! We zullen zien. we zul len zien! HÜ hervatte zijn weg huiswaarts. Nu liep hij vlug, als een man, die verteerd wordt door ongeduld. Toen hij op net kasteel aankwam, ging hij naar zijn ka mer en schreef een briefje. Hij verze gelde het en schelde om de huisknecht Zorg, dat het terstond weg komt. Rodolfo. De heer. voor wien het is, ver toeft in hotel Alcira. Stuur een wagen en zeg de kok, de lunch uit te stellen. Zeg hem, dat ik waarschijnlijk gezelschap zal hebben. Ja, meneer. Toen de man was verdwenen, liep Car los zijn kamer op en neer zoals een tij ger in zijn kooi op en neer wandelt. De dubbele slag, die hij gekregen had, ver bitterde hem ondraaglijk en hij was er voor zichzelf niet zeker van, dat Juan Cabados op z'n minst eveneens te maken had met het verbreken van zijn verlo ving met Stella als Lucille Farney. Hij knarste op zijn tanden in vruchteloze woede, terwijl hij daaraan dacht. Zijn hoofd begon te gloeien en de kamer scheen hem te klein te worden. Hij open de de tuindeuren, stapte naar buiten en begon om het huis te wandelen. Half weg zijn ronde hoorde hij de auto te rugkeren en, het huis door een zijdeur betredend, ontmoette hij de knecht, aan wien hij zo pas orders had gegeven. Mijnheer Mataxos is aangekomen, mijnheer. Ik heb hem in uw studeerka mer gelaten. Zijn meester knikte en liep er snel heen. De studeerkamer kwam uit op de hall en Pedro Mataxos hoorde zijn voetstap-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2