Nieuws uit STAD en OMTREK is mmm G LAATSTE BERICHTEN Opvoering agrarische productie mogelijk Cultuur in het Kantongerecht VOOR 'T NIEUWE RIOOLGEMAAL Hulp TACHTIG JARIGE IN CHARMEUSE OP EPEDA eheugen 5.VSBfc? u e 631 Wereld Federalisten Beweging Invoer essentiële producten zal nood zakelijk blijven Tafeltennis-weekend zonder veuassingen 6 maanden voorwaarde lijk voor Rotterdams oud-illegaal Parijs met verlceers- staking bedreigd Twaalf jaar voor dr. v. d. Vaart Smit Geen opheffing kolen- distributie in April PONDERDAG 2 MAART 1950 PAGINA 3 DRUKKE MAAND MAART VOOR ORPHEUS" WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN „TUINDORP KETHEL" SCHOOLVOETBALTOURNOOI ÈÉL. Mm HET RESIDENTIE ORKEST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Mi MENGTROMMEL VAN 13.60 M AFGELEVERD Voedsel of bewapening" de leus DE VLAGGEN WAPPEREN BIJ BERTELS OP DE DAM H.I.O.N.D.H.S. 2000ste SCHIP IN DE WATERWEG NED. VRACHTENMARKT INENTING BURGERLIJKE STAND ?M Sehe«eVran J' F' Th' Eikenbroek en GEVONDEN VOORWERPEN IIUYGENS IN VLAARDINGS HOF Stand ophouden! Stijgend consumptie-niveau ^6 inille terugbetalen aan L.O.-L.K.P. Grotere productie per eenheid mogelijk De vermeerdering van de opbrengst moet dus alleen worden gezocht in cie verhoging van de productie per ha. Zoals bekend, gaf de Nederlandse landbouw reeds voor de oorlog zeer hoge opbreng sten per eenheid. Niettemin vertoont het productieniveau na de oorlog nog een aanmerkelijke stijging. De gemiddelde op brengst per ha voor tarwe was in de ja ren 1936 tot 1938 2.910 kg en in 1949- '30 4.100 kg. Deze cijfers zijn voor rogge 2.420 en 729 kg, voor gerst 2.820 en 2.844 kg, voor haver 2.450 en 3.143 kg, voor kool zaad en knollen 2.200 en 2.328, voor con sumptieaardappelen 22.450 en 23.579 kg, voor fabrieksaardappelen 28.480 en 28.113 kg, en voor suikerbieten 37.760 en 43.624 kg. Deze opbrengstverhoging is o.m. het gevolg van het gebruik van betere soor ten en rassen en van meer kunstmest BRAND IN HOTEL TE EPE ■De Koninklijke Zangveren. Schied. Mannenkoor Orpheus" werkt deze maand drie keer mede aan concerten Op Zaterdag a.s. vertrekt het Koor 's avonds te 7 uur van de Broersvest in bussen naar Den Haag, om daar in de Dierentuin met de Koninklijke Ma rinierskapel een liefdadrlghoidsconoert te verzorgen voor het Marine-Sana- toriuanfonds. Het gezelschap bestaat uit 300 per sonen. Op Zaterdag 18 Maart, 8 uur des avonds concerteert „Orpheus" in de St- Janskerk te Schiedam met andere Schiedamse koren, ter gelegenheid van het 675-jarig bestaan van de Stad Schiedam. Orpheuo zal drie liederen tien gehore brengen. Donderdagmiddag 23 Maart om 2 uur vertrekt Orpheus" per bus naar Hilversum, waar des avon-, t zal wor den medegewerkt met de Mariniers- kapel aan de Stieravond van de N.C.R.V. Alle concerten staan onder leiding van Kapitein Gijshert Nieuwlamd, di rigent van „Orpheus' Vandaag Is men begonnen met het plaatsen van de grote betonnen Spanten voor de bovenbouw van het rioolgemaal aan het Marconiplein. Toen de kleine schok-betonnen spanten voor het tussen- deel alle overeind stonden, kwam de beurt aan de veel zwaarder, veel onhan delbaarder stukken, die met een grote auto-hijskraan en twee hijsmasten ver plaatst moesten worden. Zoals het gehele rioolgemaal is ook de toepassing van deze spanten ultra-modern. Het logge beton, hoe machtig en zwaar ook moet zich gewillig voegen naar de wensen van 's mensen kracht en vernuft. Beide ziet U ,in volle actie. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 37 der Woning wet bekend, dat ingevolge bovengenoemd wetsartikel heden voor de tijd van veer tien dagen ter gemeente-secretarie (Afd. Algemene Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd: a' .„°.ïr de Gemeenteraad op 24 Februari 1950 vastgestelde plan „Partiële wijziging van <je gedeeltelijke herziening i» uitbreidingsplan „Tuindorp Kernel welke wijziging betrekking heeft op een strook grond langs de Schie- mseweg ter weerszijden van de oprij- h1 s3ar boerderij „Groenoord"; b. de door de Gemeenteraad op 24 februari 1950 vastgestelde „Bebouwings verordening partiële wijziging herziening uitbreidingsplan „Tuindorp Kethel". Ge inschrijving voor de a.s. School- voetbalwedstrijden is gesloten. Niet min der dan 24 lagere scholen schreven in, ook het tournooi voor ULO scholen is beter bezet dan vorig jaar, te weten met elftallen. Een succes is zeker dat een 8 tal meis jes-elftallen ingeschreven hebben voor het handbaltornooi. Behoudens toestemming van de SBLO zullen de wedstrijden gespeeld worden op Boshoek d.w.z. de voorwedstrijden; 13 April de Lagere scholen en 14 April het ULO en Handbaltournooi, 1 Mei zullen in de morgenuren de halve eind- en eind strijden worden gespeeld. De hoofdprij zen zijn de verzilverde wisselbekers van de Oranje vereniging De verdeelruimte in het rioolgemaal geeft duidelijk de werking aan. Tot een bepaalde stand van het water verdwijnt het water door de middelste koker in de comminutor. Daarna komt de rechtse koker in werking en als het water nog hoger stijgt, gaat de vuilverpulver ach ter het linkse gat werken. Mocht er sto ring ontstaan in de toevoer van electri- citeit, dan gaat het oude systeem weer dienst doen, n.l. 't rooster, hetwelk men links op de foto ziet. De schuiven voor de communitors worden dan gesloten; een zware sluisdeur sluit de rooster- ruimte af en het grove blijft voor het rooster steken. Met een hark, precies zoals het nu in het oude gemaal gebeurt, wordt het dan verwijderd_ In de betonnen wand rechts boven op de foto ziet U drie dubbele punten Hieraan wordt een ozon-installatie ge monteerd. Deze zal door ozonstralen het stof vernietigen. Het 5e concert van het Residentie Orkest te Schiedam in de Julianakerk dd. 6 Maart a s., aanvang 20 uur, staa.t weer o.l.v. Willem van Otterloo- Solisten zijn Jaap en Haakon Sto tijn, die het aan hen opgedragen Dub belconcert voor twee hobo's en orkest van Alexander Voormolen ten gehore zullen brengen. Dit werk met zgn zangerige thema's en prachtige instru mentatie is in het bijzonder door de unieke interpretatie der beide Stotjjns reeds lang een geliefd repertoirenum mer van de orkesten geworden. Het concert wordt geopend met de Symphonie No. 100 in G, de z g „Mi litaire", van Jos- Hay dn; tot slot volgt de 2e Symphonie van Ludwlg van Beethoven. Onk beton kan een eigen schoonheid .buurt moeten voorlopig nog maanden V/UK uc IUI1 i I w-.c,t illoc rplrpn i n rr U .J van vorm hebben. Dat toont deze foto van de kolk, waarin de comnrünutor het grove vuil zal stuk slaan met kleine harde beiteltjes. Met grote kracht wordt het vuil tegen de wanden gegooid en zo kapot geslagen. Daarna wOTden stukken aan mootjes gehakt. Het iijne vuil verdwijnt dan door een gat onaer in de kolk naar de pompen, die het weg- persen door de persleiding, welke mo menteel wordt gelegd door de Marconi straat en verder via de Gustoweg naar de Maas. Een noodpèrsleiding wordt la ter naar de Lange Haven gebracht om in tijd van nood daarop het rioolwater te kunnen lozen. Met alles is rekening gehouden. (En ook de moeder's uit de met alles rekening houden o.a. met hui zen, neuzen, gezichten, schoenen en ogen vol zand.) OAOBIAD VOOR SCHIEDAM! EN OMSTREKEN 72ste Jaargang No. 21173 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs f3.90 per kwartaal, 1.30 per maand. 10.32 per week Advertentie pi iu op gewone Kolornöreertte 'i if» oer ml.liriie?er rmogte fft'rjp/.nnrten Wertenenneer op redactionele p 'oinhreertte 0 30 pet millimeter Hoogte wTf>r»T i ac-f tarieven teger. gereduceerde Pr*Js VI ff baar tui de admir.istrat.ie of «0 de r> w^MuurtnntlA hnrouilV 20 v NHICIICII I «WHIV av.-»l vv..v.~... w^m.-enen (kleine advertentlén I tot en 1 - Elk woord meer S ets by-*imum 50 woorden Plaatsing uitsluitend AiuWo°ruitbe taling. geDUaavertentie-orders worden afgesloten en het ah8' overeenkomstig de Regelen voor 'vdvertentle-wezen. DirecteUr: j. Kuijpers. Hoofdredactie; prof Dr St. Tesser O.P. en Leo j. M Hazelzet. Algemeen redacteur; H. A. Paalvast. Met grote stuurmanskunst heeft van morgen een chauffeur van de firma van Pelt een mengtrommel van 13.60 M, welke vervaardigd werd door de N.V. Gebrs. Vincent uit de werkplaats weten te ma noeuvreren. Een zwaar en moeilijk kar wei, maar na twee uur was het toch ge lukt. Daarna kon de tocht van dit ge vaarte naar zijn bestemming beginnen. Het geheel weegt 8 ton. Er zijn 52 schoepen spiraals-gewijze m gelast; de doorsnee van de trommel is 2.20 meter. Citaat van de dag: Er is maar eert soort ware liefde, maar er zijn duizenden copieën van in omloop. Vandaag, Donderdag 2 Maart: Toren zaal, 8 uur: Pater Hensen O.P., geert vierde les in cursus „Lekenspiritualiteit' Passage: Schiedamse Toneelkring, Op voering van „Tramlijn Begeerte", 8 uur door Comedia. Musis Sacrum, 8 uur: Antoon Cooler spreekt op uitnodiging van de gezamen lijke Schiedamse boekhandelaren, in het kader van de „Boekenweek". Verenigingslokaal 10 uur: Natuur-film voordracht voor scholieren onder auspi ciën van de Stichting Natuurbescherming Schiedam. Morgen, Vrijdag 3 Maart: Geen agenda Monopolie: Ridders van het Zwaard. Overmorgen, Zaterdag 4 Maart. Geen agenda. De verspreiding van 1500U folders en aanplakbiljetten neeft de aanaaent ge- vesngü op de activiteii van een Schie dams comité van oprichting der Wereld Federalisten Beweging Nederland. Gisteravond is men in een eerste open bare vergadering in de bovenzaal van „Musis bacrum" gekomen tol de oprich ting van een plaatselijke afdeling der be weging. De neerslag van net betoog van de sprekers in deze vergadering iaat zich het eenvoudigst formuleren in de contro verse vrede/voedsel of bewapening. Het was te verwachten, dat de sprekers ge zien de schier niet aan te vatten omvang van dit probleem zich moesten beperken tot een nartekreet, welke uiteraard meer idealistiscn dan sociologisch verantwoord was. Het is te begrijpen, dat er onder de aanwezigen waren, die gaarne uiteen ge zet hadden gekregen hoe een wereldre gering, indien haar bestaan eenmaal een teit zou zijn geworden, gebruik zou ma ken van naar wetgevende macht, hoe zij economisch gezien de productiemiddelen van de landstreken zou verdelen en hoe haar uitspraken dwingend zouden zijn. Dit toen moet als consequentie van een wereldregering de geest van een objectief toehoorder bezig houden voor hij zich laat opwekken zich te voegen bij de scha re, die door haar getal een omwenteling in de maaschappenjke constellatie hoopt teweeg te brengen; n.l. waar de omwen teling naar toe gaat, wil deze wenteling kans van slagen nebben. De wereiotede- raüsten hebben zich gisteravond slechts met de omwenteling zelf bezig gehouden. Lu het is te vergoelijken. Hen omwente ling immers is uoor net actieve element meer spectaculair dan een glasharde so ciologische structuur. De heer v. d. Kraan te Rotterdam, be stuurslid van de Wereld Federalisten Be weging opende de vergadering, waarna hij enige algemene veel gestelde vragen beantwoordde. lioe staat de beweging tegenover be wapening'.' net antwoord luidde; uiteraard afkerig, maar ae beweging heeft voldoende wer kelijkheidszin om een eenzijdige ontwa pening onzinnig te noemen. Hoe staat de beweging tegenover het geloof? Ieder lid is gerechtigd de idéé van het wereidfederalisme te interpreteren vol gens zijn persoonlijke geiooisovertuiging. uitzeilde geldt voor zyn politieke over tuiging, aldus de heer Kraan. Vervolgens vertolkte spr. ue gedachte van velen door zien af te vragen of de federale wereldregering een utopie is. Het is ons helaas ontgaan, hoe spr. deze vraag weerlegde; wel noemde hij in dit verband de zekerheid, dat de mensheid in een derde wereldoorlog vernietigd zal worden, en: „als de regeringen geen vrede kunnen maken roepen wij het volk op." Waar mensen oorlog maken, kunnen men sen oorlog verhinderen." In het algemeen zei de heer v. d. Kraan nog dat de Wereld Federalisten Beweging thans over de gehele wereld 3U0 millioen leden telt. In het Engelse parlement zijn 200 leden lid van de wereldfederalis1,en beweging. Ook vooraanstaande Neder landse figuren onder wie minister in Veld zijn lid van de beweging. Dr. Schouwink te Schiedam noemde als laatste spieker de drie voornaamste eigenschappen in het karakter van het wereld federalisme n.l. het idealisme, waarin de waarden van gerechtigheid, vrede, en liefde centraal zijn, het realis me en het geloof; niet het dogmatische geloof, maar het geloof in de liefde boven de haat, de vrede boven de oorlog. Aan het slot van de vergadering is er een voorlopig bestuur gevormd. Men be sloot dat de inmiddels genoteerde leden binnen zes weken opnieuw zullen ver gaderen. Ongeveer zestig mensen waren bij de vergadering tegenwoordig. Zoals werd bekend gemaakt stuurde de burgemeester bij zijn bericht van verhindering, een in gevuld lidmaatschapsformulier. (Bhf) Voor de Schiedammers van deze tijd is de naam Bertels welhaast even Schie dams als de Dam zelf. Hoe lang bestaat de zaak in manufacturen al niet op het oude stukje Schiedam, dat binnenkort 675 jaar wordt. Er is nog een dame in Huize Liduina die zich herinnert, hoe de gang naar Bertels voor linnengoed het onderwerp van het tafelgesprek kon uitmaken. Die dame is 92 jaar en aangezien wij algemeen aannemen, dat vrijwel alleen aangename herinneringen blijven, wil dat wat zeggen voor de tachtig jarige. Gisteren was het 80 jaar geleden, dat de gebroeders Bertels uit Krommenie naar Schiedam kwamen om op de Dam No. 9 hun manufacturen-zaak te vesti gen. Weet men nu in Krommenie nog te vertellen, dat de Bertelsen de eerste zaak hadden met vakken en twee toon banken een bewijs van vooruitstrevend heid; ook Schiedam ervoer snel. dat er leven en groei in het bedrijf zat. Het sloeg de vleugels uit. Na twintig jaar ging een van de broers, de heer H. J. Bertels naar Delft, waar men mo menteel het 60-jarig bestaan viert. Toen de heer J. H. Bertels, de firmant welke in Schiedam bleef, - stierf, volgde een van de zoons van de heer H. J. hem 01jn feite is het nieuwe bloed sinds de vestiging in Schiedam ook later vanuit Delft toegevoerd. In 1933 kwam een kleinzoon van de heer H. J. Bertels naar Schiedam om hier de leiding van de zaak op zich te nemen. In de loop der jaren was met alleen pand 1 bij de oer-vestiging getrokken, maar aan de overkant was een afdeling S de panden 24 en 26 ondergebracht. Wel waren de tijden in de dertiger jaren verre van gunstig, voor de jonge Jef Bertels maar door grote energie en een goede neus voor de verlangens van de Schiedamse bevolking slaagde hu er in het „moederhuis" tot nieuwe bloei zijn van nabuursteden, omdat energie, vooruitstrevendheid en smaak hier ge waardeerd worden. Dat bewijst dit ju bileum, waarvoor de gevels van de Dam zo fleurig vlaggen. Dat bewijzen ook de vele bloemstuk ken en de gelukwensen van tal van relaties, die gisteren binnenkwamen. Een moeilijke taak wacht DHS a.s. Zondag. Zij moeten n.l. de strijd opne men tegen de leiders van hun afdeling, het Rotterdamse HION. Thuis moesten onze stadgenoten het onderspit delven maar DHS heeft de laatste wedstrijden flink van zich afgebeten en flinke succes sen geboekt. Wij rekenen er op dat de geei-zwarten a.s. Zondag weer met volle geestdrift van het begin tot het einde partij zullen geven en dan is het geens zins uitgesloten dat zij één of misschien wel béide punten mee naar Schiedam brengen, waarmee zij niet alleen zich zelf maar ook Martinet een goede dienst zouden bewijzen. Naast de oorspronkelijke manufactu ren kwamen nieuwe artikelen en de jeugd van het oude bedrijf zette zo krachtig door. dat er een ^«aal-af deling baby-artikelen moest komen. Met de bekendmaking van de stads- nlannen is er voor de Dam, die steeds meer uit 't centrum kwam te liggen n •n belangrijke passage zal gevenvoorde bewoners van Nieuwland. vanede tachtig jarige betekenis hebben. Hethislgnauweiykes te zien en nog min de? te geloven voor de vrouw van 1950, dfe al kopend verrast kan worden door GeMaPaTookydeSkoper rond de eeuwwis- nel d^keperen hemden of de stof voor de baaien onderrokken haalde. Toen omdat deze straat Het gisterenmiddag binnengekomen Ned. Motorkustvaartuig „Ponzo", van Loeien naar Slikkerveer bestemd, is het 2000ste zeeschip, dat dit jaar in de Nieuwe Waterweg is binnengelopen. Vorig jaar had dit plaats op 12 Maart en toen was het 't Ned. s. „Echo". 162 ton koperdraad Delft: 809 ton copra liggen/varen; 250 ton rijst Zwijndrecht; 100 ton rijst Wormerveer; 308 en 242 ton cellulose Arnhem: 100 ton fosfaat Ren- kum: 100 ton fosfaat Maurik; 150 ton rogge Leeuwarden; 300 ton stukgoed Amster dam; 175 ton kunstmest Dokkum; 100 ton kunstmest Kortgene: 167 ton kunstmest Temeuzen; 75 ton kolen Leiderdorp: 90 ton gasaarde Beverwijk; 163 ton div. granen Zutphen: 150 ton div. granen Ravestein; 431 ton div. granen Maashees; 70 ton oud ijzer Amsterdam; 152 ton ijzer Groningen: 100 ton milletzaad Weesperkarspel; 150 ton palmpitschroot Delft; 34 stand, hout Almelo; 29 stand, hout Delft. Vletreizen 9 stuks. was een manufacturenzaak op de eerste plaats gebaseerd op de verkoop van stof fen aan het stuk. die thuis verknipt en fen aan nei de onverslijtbare Op Vrijdag 3 Maart 1950 des namiddags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot inenting tegen diphterie voor niet schoolgaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van de G.G en GD. Tuinlaan 80. GEBOREN: Catharina E., d. van J. G. Hodde en M. A. v. Dorsser; Cornelis H., van A. van Kappel en W. Th. Boon; 7» U?r z- van L. S. Zwanenburg en I. M. Helbers: Klara E., d. van K. H. van vL„ u" Ten G. C. 't Hart; Hendrika A„ d. hnn™ h Llps en J- Th v- d- Krogt: Jo- M. Bokhorst, 1 jaar; H. Ouwendyk^ 58 j. vr. J. van Katwijk; A. genaaid werden tot maar stiive klGulIlg- Nu hebben die zware rollen het veld geruimd voor pasklaar gemaakte tnco- t3En wat Zijn slaapje betreft kan opa als hii terugkomt, niet wennen aan de matrassen met stalen binnenvering Hij sliep immers in veren bedden met een stromatras als ondergrond. Tachtig jaar Schiedams middenstands leven zoals het nu in alle frisheid naar buiten treedt uit de sprekende etalages, geeft het bewijs, dat onze goede stad Schiedam geen bijhangertje behoeft te Een 39-jarige Duitss boer te Wittiche- nau maakte gisteren plotseling amok en sloes zijn vrouw zijn zoon, zijn schoon zuster en haa twee kinderen de schede) in met een bijl Na zijn vijf slachtoffers in stukken te hebben eehukt, pleegde hij zelfmoord. Gedeponeerd aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, Lange Nieuwstraat nos. 5355. Inktlap, sleutel, shawl, portemonnai», diverse heren-, dames- en kinderwarjten en handschoenen, regenjekker, rozen krans, geruite shawl, hamer, herenvest, herenvest, rozenkrans. herenrijwiel, shawl, jongenscolbertjasje, militaire kop pels, huissleutel, zakmes, contactsleutel tje, hoes van parapluie, act et as, foudraal van parapluie, kindermuts. Te bevragen bij de vinders: twee ko- lenzakken, Vroepop. Van Leeuwenhoecn- straat no. 30a; Yale sleutel, Gebrs. Vin cent, Adm. de Ruyterstr no. 31: schoo'- etui, Bea Groeneweg, Singel 124; glacé handschoenen, De Hofstede. Lange Nieuwstraat no 107; hondenrem. H. v. d. Wout, Ploegstraat no. 5. regencape, Koolmeijer, Burgemeester Knappertlaaa no. 181; vulpen, Wessel, Breedehaven- weg 170; rozenkrans, v. d. Kooy. Haven- dijk 192; combinatieslang. Brandt, Vaa Swiftstraat 72b; herenpolshorloge, Van Herke, Hardraverstraat 4a, Rotterdam; kinderwagentje, C. v. d. Toorn, Van Os- tadelaan 65c; 2 boeken, L. Snikkers, Bosboomlaan; portemonnaie met inhoud, J. v. Waardenburg, Schoolstraat 13; por temonnaie m. inhoud. Eestc-meiier Pen- drechtsestraat 11; Yale sleutel, Giootveld, Galileistraat 27a; speelgoed beertje, Kott- man, Roterdamsedijk 162; bivakmuts. J. van Reuren, Aleidastraat 86a; deurmat, E. Weber, Vlaardingerdijk 313 monster lood, Gre Druppers, Havendijk 200: jon- gensjekkertje, A. Hofman Hoogstraat 76; vulpotlood C v. d. Braak Franc. Haven- schmidtlaan 78; hondje, N Pieterse, Ar. chimedesstraat 15a; pantoffel. L Koene man, Fultonstraat 17c; herenhandscnoen, C. Natzoom. Fultonstr 32a; gladde gou den ring met inscr.. Zuidgeest. Fultonstr. 19a; rozenkrans. Theijs. Van Osta ie'Ean 35b; militaire kapmet gele bies L Mes sier, Lange Achterweg 8/17; werkbroek met kapzak, J Scbraa. Streuensesiraat 25; kindertasje, Lusseveld. Rembrandlaan 7a; vulpen, Hulppostkantoor. Boerhave- laan 1; autoped. De Jager, Brandweer kazerne, Singel; actetas, Vermaat, Van Ostadelaan 47 ben.; gummibal, G. v. Geijl, Geervlietsestraat 123; Kpssleutel, Malta, Broersvest; broodzakje met thee kruikje, P. Slavenburg, Dam 10; wollen shawl, Slobbe, Nassaulaan 24; grijze pet met zw. klep, K. PoldersdijkWessel, Geervlietsestraat 36b; hond, C ^tuinen- berg, Jan Vermeerstraat 14; lluweeiband, Pol, Huijsmansstraat 44d; 2 muntbiljet ten, A. Wiese, Stationsstraat no. 59a; gymn.schoen, Wolfswinkel, Vlaardinger dijk no. 216; zegelring, Moerman, Edison- straat no. 27; kinderschoentje, Hoppe, Zwartewaalstraat 44; 6 zakdoeken, J. v. d. Griend, Kerkiaa® 11 (vm. ivctaei), wollen herenhandschoen. Hartman. Ove - schiesiestraat 58; autoped, H. Verkuieren, Ghr. Huijigenstraat 10b; bruin lederen handtasje, W. v. d. Berg, Middelhamisa straat 47. Na afhaling van goederen bij de vin ders, gelieve men het hoofdbureau van politie te Schiedam, Lange Nieuwstraat nos. 5355 hiermede in kennis te stellen. Tel no. 39333. De uitslagen van de Hoofdklasse-wed strijden van de tafeltennis-competitie hebben geen bijzondere verrassingen ge bracht. Het Haagse Batswingers-team verrichtte een keurige prestatie door Never Down een gelijk spel af te dwingen; een resultaat echter, dat in de benarde positie van Batswingers practisch geen verbetering brengt. Sparta en Nedlloyd wonnen op regelmatige wijze van A.M.V.J. en Barna. Het Rotterdamse Wifra had deze week rust. Ook in de Overgangsklasse gebeurden geen sensationele dingen. Rono deelde met Steeds Hoger de punten, voornamelijk dank zij het goede spel van de Rono-speler Codee. Wifra 2 zegevierde in een zeer slappe wedstrijd over BTTC, waarbij de altijd actieve Jaap Willemstein voor Wifra de hattrick verrichtte. Het vertegenwoordigende Rotterdamse herenteam, bestaande uit Roel Willemstein en Henk Mostert, nam Zondag deel aan het Picus-stedentournooi te Eindhoven en „Meneer, de politie had me nooit ge grepen, als ik met mijn dronken kop niet zo'n lelijke smak had gemaakt". De logica van een nuchtere ex-dronkeman kan vreemd zijn, nietwaar? Want hier stond de man B. V. met een smak, een met alcohol overladen bloeds- omloop achter de rug en 10 of 4 dagen in het vooruitzicht. De kantonrechter verwon derde zich slechts, dat hij nu niet zei; „Ik zal nooit meer vallen", in plaats van ,Jk zal nooit meer drinken' Maar dat voornemen is ook zo moei lijk voor een liefhebber; dat bleek wel uit een weder-optreden van J. O. Deze joyeuse rentrée werd aoor mr. Cos gevierd met een gage van 15 of zes dagen, uit te be talen aan de Griffier of de Ontvanger van de Directe belastingen. Er zit nog een week hechtenis extra op voor J. v. d. S„ als hij binnen twee jaar nogmaals de benevelende werking van alcohol in het openbaar demon streert. „Het Hof" „Dauw en doncker zijn aen 't sacken, Sonn' en hoenderen te koy, Alle ghevels, alle tacken, Alle meysgiens even moy. Alle caeckgiens even bloosigh, Alle ooghjens even gauw, Alle lippgiens even roosigh. Ale mondtgiens even nauw. Sijn oock niet de Avondtstonde Altijt soeter als het licht, Altijt handigher bevonden Tot de vrije Vrijer-plicht?" Constantijn Huygens een stukje lit teratuur staat in deze Boekenweek wel cultureel tussen een Kantongerecht-ver slag heeft in het gedicht „Voorhout ons de Haagse Voorhout bezongen op de diverse uren van de dag en als hij tot de avond-stond komt, hoort men slechts „de malle mijmerijen, die een Minnen-alver stort". Hij voert ops langs een reeks van paartjes. Al luistervinkend en dichtend schildert hij hun conversa tie Is het Vlaardingse Hof ook zo be zongen? Nee. dan zou er vast het vol gende couplet niet aan mogen ontbre ken: „Willy. hoor ik straks een ander Zal 't dan nimmer wezen, kind? Is die Kees zo schrik'lijk schrander, Dat je mij een domkop vindt? Alles wil ik voor je kopen Duizend gulden is .geen cent! Wacht eens even.... ga lopen. Want daar nadert een agent". Ja zo was het in het Vlaardingse Hof. Daar had de jongedame W. T. nog in November Lente-gevoelens gehad. De politie had zowel haar als haar schar reltje bekeurd en een boete van 5. moest worden betaald. De jongeman had prompt voldaan, maar niet voor het meisje. „Geen heer in het verkering-verkeer", vond mr. Cos. „Te laken! Geen twee knaken voor een gestolen kusje over?", vroeg de Ambtenaar. Het werd 5 of 2 dagen. Dicht bij een stapel hout had W. P- vuurtje gestookt met hout en sloffen. Dat is aardig voor een ogenblikje, maar toch geen 10 of 4 dagen waard. Dan kun je beter thuis in de kachel kijken Heel mak had de heeroM. P., lid van de Raad over de Rotterdamse Dijk ge reden. Hij moest een bocht naar links maken en kon dat ook doen, want een hem ar*terop rijdende vrachtauto was nog 150 meter ver w&g. Maar ondanks deze afstand kreeg hij plotseling een flinke klap van deze wagen. Terwijl hu er zelf minder voordelig aan toe was, kreeg hij een proces-verbaal, omdat hij naar links was gegaan. „Niks hoor, zei de Ambtenaar, ik vraag vrijspraak". „Oké", meende de Kantonrechter, maar dat zei hij natuurlijk niet. want dat is te kort". Verder waren er nog 135 verdachten, maar om te voorkomen, dat U de indruk mocht krijgen, dat een zitting van het Kantongerecht een dood-saaie bedoening is. laten we het hierbij. met succes. Na een overwinning op Eind hoven en een zege op Utrecht bereikten de Rotterdammers de finale, waarbij zij in het strijdperk moesten treden tegen Amsterdam, dat door Pelser en Van Zoelen vertegenwoordigd was. Willemstein sneu velde hier tegen Pelser in een regelmatige, maar zeer goede partij. Ook tegen Van Zoelen kon hij het niet bolwerken. Henk Mostert sneuvelde eveneens tegen de beide Amsterdammers, maar zijn wedstrijd tegen Van Zoelen was wel bijzonder sensationeel Mostert kwam in de eerste game voor een 1320 achterstand te staan, maar slaagde er op zeer fraaie wijze in deze achterstand geheel in te lopen. Jammer genoeg kon hij echter niet meer opbrengen om deze game te winnen. Met 2022 zegevierde Van Zoelen Het dubbelspel bracht opnieuw een Amsterdamse overwinning, zodat de beker door Van Zoelen en Pelser werd meege nomen. De competitie-uitslagen luiden: Hoofdklasse: Never Down—Batswingers 5—3, Well Shot—Quick 1—9; Sparta—AMVJ -2; BarnaNedlloyd 37. Overgangsklasse: RonoSteeds Hoger 55; BTTC—Rono 64; Wifra 2—BTTC 6—4. Klasse 1 A: Lips 1—De Kuyper 1 64; Xer xes 2—Victoria 1 5—5; SVA 1—Sorry 1 10—0. Klasse 1 B: Effect 1—IRO 1 5—5; Eendracht 2—Effect 1 3—7; Wifra 3—USV 1 1—9. Klasse 2 A: Effect 2IRO 2 64; IRO 2KV 1 2—8: Wifra 4—USV 4 5—5; Carbon 1—Effect 2 7—3; Rone 2—Eendracht 3 73, Klasse 2 B: USV 2-Wifra 6 9—1; TTTC 1 —Xerxes 3 6—4; Eendracht 4—BTTC 2 64; Eeijenoord 2TTTC 1 37. Klasse 2 C: USV 3—Sozaro 1 10—0; IRO 3— EMF 1 6—4; Mahero 1—Xerxes 4 64. Klasse 2 D: Hermandad 1—Carbon 2 8—2; Victoria 2—OTP 1 7—3; Carbon 2—Deetos 1 4—6. RZV 1—Wifra 5 9—1; Deetos I—RZV 1 5—5; OTT 1—Hermandad 1 0—10; Wtfra 5— Carbon 2 7—3. Klasse 3 A: De Kuyper 4—Nemag 1 7—3; SVA 2—NKF 1 9—1; Sozaro 4—SVA 2 0—10; Ermezo 1—De Kuyper 4 91; Nemag 1—Hes sen 1 0—10: NKF 1—Americano 1 46 Klasse 3 B: USV 6—Hermandad 2 7—3; Rono 5—NKF 2 6—4; Xerxes 5—VOZ 1 0—10. Klasse 3 C: HE 1—Smash 2 1—9; Carbon _DBW 3 3—7: SRA 1—HE 1 9—1: Smash 2— USV 5 1—9; Energie 1—Carbon 3 7—3; DBW 3 Reesink 2 7—3, Klasse 3 D: Rono 3—SVA 3 4—6: Allan 2— Rono 3 46; BTTC 3Sozaro 3 19; Lips 2— Xerxes 7 8—2 Klasse 3 E; SVA 4Gewaro 1 84; Eeijen oord 3RZ 1 55; IRO 4Gewaro 1 73; Een. dracht 5—Feijenoord 3 64. Klasse 3 F: Vanuden 1—Xerxes 6 4—6; Rono 4—De Kuyper 2 2—8; De Vr. Robbé 1—Van uden 1 64.; De Kuyper 2—Robaver D 1 64; Robaver R 1—Rono 4 55. Klasse 3 G: PTT 1Mahero 2 100; Carbon 4—De Vr. Robbe 2 3—7 Klasse 3 H: USV 7—Sozaro 2 3—7. Klasse 4 A; IRO 5—SRA 3 9—1; USV 8—KV 2 2—8; Toco 2—Telefoon 2 1—9. Klasse 4 B: Sozaro 5—TTTC 4 7—3. Klasse 4 C: Wilton 2 Service 4 10—0; Stad huis 2—Wilton 2 0—10; RZV 3—De Vr. Robbé 4 2-8; Service 4-Mahero 3 5—5. Klasse 4 D; De Kuyper 5—Stadhuis 3 10—O MFK 1—UNO 3 9—1; NKF 4—Americano 1—9. Klasse 4 E: Gewaro 2—Eendracht 7 9—1; MFK 2—Nemag 4.4—6: Shell 1—De Kuyper 6 82. Klasse 4 F; Xerxes 8—De Vr. Robbé 3 4—6; Nemag 3—Rono 6 1—9; De Vr Robbé Overschie 1 4—6; Rono 6—NKF 4—6, Noad 1—Xerxes 8 7—3 Klasse 4 G: Service 3—Vanuden 2 0—10; Feijenoord 6—Energie 4 9—1. Klasse 4 H: Noad 3—Feijenoord 5 6—4; UNO ^Energie 3 55; Esso 1—Rono 8 100. 8sse 4 I; Mahero 4—Rono 9 3—7; Nemag 2—NKF 5 8—2 Klasse 4 ,r: service 5—USV 10 3—7. Klasse 4 K: TTTC 4—HE 4 8—2; SVA 5— Hagero 1 —37; HE 4—Shell 2 0—10; Hagero l—UNO 1 8—2; Sozaro 7—SVA 5 6—4. In een uitvoerig memorandum over de ontwikkeling van de landbouwproductie in ons land, dat aan de O.E.E.S. is aan geboden, geeft de Nederlandse regering te kennen, dat zij belangrijke mogelijk heden voor de opvoering van de agra rische productie aanwezig acht. De re gering verklaart zich hierbij volledig ac- coord met de lijnen, zoals deze door de O.E.E.S. zijn aangegeven. Niettemin acht de regering een waar- schuiving op haar plaats, en wel ten aanzien van de mogelijke verwachtingen, dat Nederland over een zodanig potentieel zou beschikken, dat het zichzelf onafhan kelijk zou kunnen maken van enigerlei import, aangezien de consumptie in ver gelijking met de productie op het ogen blik in sterker mate toeneemt. De situatie is zo, dat Nederland altijd grotendeels af hankelijk zal blijven van d einvoer van enige essentiële producten, zoals brood graan en vetten. De nationale economie wordt beïnvloed door twee dwingende factoren, namelijk Klasse 4 L: Ésso 2Energie 2 55; Energie 2—DBW 5 2—6. Klasse 4 M: EV 1—Reesink 3 2—8. Klasse 4 N: Spatero 1—KvK 1 4—6: Service fi—Spatero 1 0—10; Wilton 3—Hagero 4 10—0; CBTA 1—KvK 1 3—7. Klasse 4 O: Tedlro 1—CBTA 2 10—0; Spatero 2Tedlro 1 2—8; Hermandad 3—Spatero 2 Xerxes 0—Aveco 1 0—10. De Rotterdamse rechtbank heeft van ochtend de 41-jarige J. S. uit Rotterdam, een topfiguur uit de illegaliteit, die er van beschuldigd werd bedragen van 45 mille en 30 mille uit de fondsen van de illegale beweging te hebben verduisterd, veroordeeld tot zes maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie Jaar. Verder moet hij 26.000 terugbetalen aan de Stichting L.O.-L.K.P. Er was tegen hem een gevangenisstraf van één Jaar met aftrek geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. In haar vonnis overwoog de rechtbank dat S„ die in zijn fuctles als leider van het C.V.B, en de verzetsgroep L.O.-F 2, een van de meest vooraanstaande figu ren uit het verzet is geweest, zich in hoge mate voor het gehele land verdien stelijk heeft gemaakt en daardoor onder hoge spanningen heeft geleefd, terwijl hy bovendien met moeilijke hufseiyke om standigheden te kampen heeft gehad. Daar 82 pet. van het personeel van de autobussen en metro te Parijs by stem ming zich vóór een staking heeft ver klaard, hebben de vakverenigingen beslo ten waarschijnlyk Maandag een totale staking te beginnen, indien een laatste po ging tot onderhandelen met de minister van vervoer mislukt. Onder de arbeiders van andere bedryven worden nog stem mingen gehouden. De Bijzondere Strafkamer van de Haag se rechtbank heeft dr. H. W. v d Vaart Smit hedenmorgen tot twaalf jaar ge vangenisstra met aftrek veroordeeld. De eis was 14 jaar. Dr. v d Vaart Smit, die in het begin van de bezetting hoofdre dacteurs geweest van het Haagse ANP- kantoor, werd door het Amsterdamse Bij zondere Hof tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De veroordeelde heeft tegen de senten- sie van de Bijzondere Strafkamer cassatie 1 aangetekend. de grote bevolkingsaanwas en het toene mende tekort aan cultuurgrond. Een van de belangrijkste consequenties is de toenemende behoefte aan levens middelen. Vergeleken met het verbruik gemiddeld in de jaren 1936 tot 1938 be droeg de verhoging van de consumptie van broodgraan, suiker, vetten en oüën, vlees, melk, kaas en eieren in het jaar, eindigende op 30 Juni 1950, ca. 335 millioen. Het verbruik van fruit, groen ten en aardappelen is hierbij niet inbe grepen, zodat de totale verhoging van het levensmiddelenverbruik in ons land aanmerkelijk hoger komt te liggen. Dit verhoogde verbruik wordt door ruim 20 pet., dus met ten waarde van ca. 72 millioen, door de verhoogde binnenlandse opbrengst van deze producten gedekt De bevolkingsaanwas is niet gepaard gegaan met een evenredige uitbreiding van de bestaande oppervlakte cultuur grond; deze oppervlakte is ten opzichte van voor de oorlog met slechts 4 pet toegenomen. Naar aanleiding van de gerucnlen, over opheffing van de kolendistributie met ingang van 1 April, deelt het ministerie van hconumische Zaken mede, dat over de datum, waarop de kolendistributie zal worden opgeheven, geen mededelingen konden worden gedaan. Naar onze Haagse redacteur nog meldt is de datum van 1 April voor de ophef fing van de brandstoffendistributie ab soluut onjuist Voorlopig zal van een op heffing nog geen sprake kunnen zyn. Men heeft de zaak in studie en men stuit daarby op tai van moeilijkheden, vooral ten aanzien van de anlhraciet waarnaar zo'n grote vraag bestaat. De Nederlandse mynen produceren niet voldoende huis brandkolen, zodat deze kolenvoorziening voor een groot gedeelte afhankeiyk is van de invoer. En een eventueel einde van de kolenrantsoenerlng hangt ten nauwste samen met de problemen rond de invoer van huisbrandkolen. (Vat onze correspondent). Vanochtoua heeft in he' bekende tou- riï'enhotel „Het Wapen van Epe te Cpe een hevige brand gewoed, die ver moedelijk ontstaan is in een vnp de kleedkamers van de toneelzaal Hel vuur breidde zien razend snel naar het toneel en de grore zaai uit, welke beide geneel in de as weiden gelegd evenals de ga rage. De brandweer uit Epe moest as sistentie krijigen van die uit Vaassen en Apeldoorn. Zij bestreden gezameniyk het vuur, dat nauwelijks te bedwingen was. Het restaur art en de logeerkamers op de bovenverdieping konden nog voor het ■/uur gespaard blijven. Pas na twee uur blussen was het gevaar geweken. De na- biussing duurde nog de gehele ochtend voort. v*' ,Y,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3