Twaalf uur duurde Louwers' verhoor V. S. politiek en militair op alles voorbereid Traman wenst niet te zwichten voor Stalin Nieuw oliebedrijf gaat gesmeerd De Caltex begon haar productie Franse regering zet zich schrap tegen sabotage Zijn „vliegende schotels ruimteschepen OPKOMST van lichting 1950 rê N f Wereld staat op haar kopwat te denken van vliegende schotels Beschuldigingen tegen Nederlandse diplomaten Mijnwerkersunie „niet schuldig V> Leopold zal zijn volk niet toe spreken Vrijdag 8 Maart 1950 r V. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Spionnage en economische sabotage Kolentrein ontspoorde bij Culemborg Rampokkers aanval op K. P. M.-schip Ook hier brandt nu de eeuwige lamp NI DER DE U P E Communisten bereiden grote actie voor Meer personen buitengewoon dienstplichtig „Geef Duitsland 30 divisies" Berlijnse commandan ten contra jeugdmars WEERBERICHT Na reeds tien uur voor het Tsjechoslowaakse staatsgerecht te hebben terecht gestaan, werd de heer Louwers gisterenavond nog steeds ondervraagd. Met uitzondering van een onderbreking van een uur voor het gebruiken van de lunch en een pauze van tien minuten des avonds, ging de zitting onafgebroken door. Aldus verklaarde gisterenavond de Ned. zaakgelastigde in Praag, de heer J. van der Gaag, aan de correspondent van Reuter. Later bracht de Praagse radio de mededeling, dat de zitting nadat zij meer dan twaalf uur had geduurd, was verdaagd tot heden. PRAAG BESCHULDIGT Treinverbinding gestagneerd NEDERLAND ANTWOORDT ON Dl LO C.P.N. EX-„DE WAARHEID MTS-ers lichting 1944 met groot verlof 'W V/ 'M J liF Voor de verdediging van het Westen Liberalen dreigen met regeringscrisis De verwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enkele buien en matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, later draaiend naar Wes telijke richtingen en brekende bewolking. Vannacht overal temperaturen boven het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. Zaterdag 4 Maart: Zon op 7-21 uur zon onder 18.25 uur; maan op 18.38 uur, maan onder 7.37 uur. NIEUWE SCHE COURANT avond een samenvatting door van het radioverslag. „Brieven en pakketten met inlichtin gen en monsters, die verkregen waren door economische spionnage zijn door Louwers per diplomatieke post naar Ne derland verzonden", aldus de radio. Ter verontschuldiging zou de verdachte hebben aangevoerd „dat leden van de Amerikaanse, Engelse en Canadese diplo matieke missies precies hetzelfde hebben gedaan". De Nederlandse militaire en luchtvaart attaché, kolonel Hasselman, de legatie- kanselier Lochmann, de handelssecreta ris Kruseman, de tweede legatie-secreta ris, Rosenberg Polak en de heer va". def Haas (vermoedelijk v. d. Gaag, Ked.) zouden vluchtelingen hebben geholpen. Tevens zouden deze dtpjomaiten zich aan valutatransacties op de zwarte markt hebben schuldig gemaakt Twee koffers met juwelen zou de verd. zelf voor een Slowaakse politieke vluch teling naar Wenen hebben meegenomen. Hij had dit echter als een vriendendienst beschouwd. 0e heer Louwers zou thans evenwel hebben toegegeven, dat hij verkeerd had gehandeld en dat zijn handelwijze onver enigbaar was met zijn officiële positie als Nederlands handelsvertegenwoordiger en dat zij was gelicht tegen de staat, waar hij een goed levensonderhoud verdiende. Ook zou hij de naam hebben genoemd van de heer v. Doorn, de zoon van een voormalige Nederlandse consul te Praag. Deze zou na de omwenteling in Februari 1948 door dt Britse inlichtingendienst als De negen Tsjechoslowaakse medebe- klaagden werden gisterochtend, nadat hun identiteit was vastgesteld en nadat zij hadden geantwoord op de vraag of zij schuldig waren, weer uit de zaal weg gevoerd. Zeven van hen gaven hun schuld toe, de twee anderen de 31-jarige han delsreiziger A. Uzowitsj en de fabrikant F. Chmela ontkenden. De meesten van deze Tsjechen waren directeuren van ge nationaliseerde bedrijven of hebben on der het communistisch bewind andere belangrijke economische functies ver vuld. Nadat zij de zaal hadden verlaten, bleef de heer Louwers als enige achter in de bank der verdachten en tot laat in de avond, heeft hij moeten antwoorden op de vragen, welke de openbare aanklager en het hof hem stelden. Buitenlandse persvertegenwoordigers mochten de zitting niet bijwonen. Men zeide hun, dat er slechts kaarten werden verstrekt aan familieleden der Tsjechische beklaagden en aan fabrieksarbeiders. Wel was er een verslaggever van het officiële Tsjechische nieuwsagentschap. Van de Nederlandse legatie waren in de zaal aanwezig de zaakgelastigde, de heer v. d. Gaag, de militaire en luchtvaart attaché kolonel B. R. Hasselman en de handelsattaché mr. K. Westerhof. waren echter niet vergezeld van tolken. Via Radio Praag is een uitvoerig ver slag van de zaak, afkomstig van het offi ciële persbureau Ceteka, uitgezonden. Volgens dit verslag had de heer Lou wers, die toegaf schuldig te zjjn, ver klaard, dat alle leden van de Neder landse legatie, onder leiding van de vroegere gezant A. Merens, hulp had den verleend aan rijke Tsjechoslowaak se burgers om uit het land te ontvluch ten of om hun bezit over de grens te krijgen. Router's correspondent seinde glster- Hedenochtend om kwart voor vijf Is nabij Culemborg een kolentrein, onder weg van Lutterade naar Beverwijk ten gevolge van het warm lopen van een as ontspoord. Een tiental wagen liep uit het spoor, waardoor het treinverkeer in belde richtingen is gestremd. Een trein, bestaande uit lege kolenwa gens, die op het moment van het onge luk de andere passeerde, is met de ont sporende trein in aanrijding gekomen. Het treinverkeer wordt als volgt on derhouden: de D-trein Amsterdam-Basel wordt over Rotterdam geleid. De treinen rijden slechts tot Culemborg en de ex- prestrein Amsterdam-Maastricht slechts tussen Eindhoven en Maastricht. Het lo kaal verkeer wordt onderhouden met bussen, Réizigers uit het Westen des lands naar Den Bosch, Eindhoven Maastricht en tus- ser.geieger plaatsen, en omgekeerd, werd aangeraden over Rotterdam te reizen. Eén rampokkersbende van circa 50 man bad het dezer dagen in de haven van Suraba.ia gemunt op de „Kalianda een schip van de K. P. M. De bende wist het bagage-ruim binnen te dringen en slechts met de grootste moeite slaag den de seneepsofficieren er in, de ram pokkers van boord te jagen. Deze laatsten wapenden zich toen met stukken ijzci en werktuigen en wilden het nog eens proberen. Inmiddels waren evenwel leden van de republikeinse po litie gearriveerd, die de bende-leden overmeesterden en wegvoerden. assistent van Louwers naar Praag zijn ge zonden, waar hij contact tussen de Ned. legatie en de Amerikaanse, Britse en Canadese missies zou hebben onderhou den over hulp aan leden der „Tspechoslo- waakse bourgeoisie". (Men herinnert zich dat de heer v. Doorn kort na de arres tatie van de heer Louwers met diens echtgenote en kinderen naar Nederland heeft kunnen ontkomen Red.) Volgens Ceteka verklaarde de heer Louwers voorts, dat hij naar Nederland en Zwitserland was instructies te ontvangen van „kapitalistische vluch telingen" over het uitvoeren^ van hun be- zittingen uit Tsjechoslowakije. De bezittingen, waarom was verzocht, zouden door de heren Lochmann en Kru seman per diplomatieke post verzonden zijn. De vorige Nederlandse gezant, de heer Merens. had het bezit van de voor malige graaf Nostitz naar het buitenland gebracht. In zijn uiteenzetti-.g van de financiële kant der zaak, zou de heer Louwers heb ben verklaard, dat de helpers bereid wa ren ieder bedrag in Tsjeehoslowaaks geld tegen de zwarte-marktkoers van 70 kro nen voor een gulden te aanvaarden. Het geld werd dan in Nederland tegen de officiële koers van 18 kronen voor een gulden verrekend. Het verschil ging dan in de zakken van degenen, die de trans actie uitvoerden, aldus Ceteka. Voorts zou de heer Louwers hebben gezegd, dat de Nederlandse diplomaten auto s voor exorbitante prijzen aan leden ecï£ waa^se bourgeoisie ver kochten. ia diplomatieke kanalen zou- .^yangen gelden voor harde valuta zijn ingewisseld. De winsten van aeze transacties zouden de verkopers in staat gesteld hebben in hun eigen land voor elke verkochte oude auto vijf nieu we te kopen. De vroegere KLM-vertegenwoordiger te Praag, de heer Van der Kun, zou hebben geholpen met het smokkelen van koffers met kleren en juwelen van Tsjechoslowaakse vluchtelingen naar Nederland. Ook chauffeurs van de ATO-vracht- wagendienst NederlandTsjechoslowa kije zouden vluchtelingen hebben ge holpen en hun paspoorten aan adspi- rant-vluchtelingen hebben verkocht. De chauffeurs zouden dan beweerd hebben, dat zjj hun pas verloren hadden. De 43-jarige kantoorbediende Aloisie Slovencikova, die laat in de avond als tweede verhoord werd, verklaarde dat zij in „gezelschap van kapitalisten was ge raakt, die een slechte invloed op haar hadden gehad". Zij bekende op instigatie van Louwers sabotagedaden te hebben verricht. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag merkte naar aanleiding van de door Radio Praag en Ceteka geuite beschul digingen op, dat deze „wat de specifieke beschuldigingen aan het adres van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordigers te Praag betreft, categorisch kunnen worden tegengesproken". „Der gelijke beschuldigingen", zo zeide hij, „behoren tot het gewone recept in deze communistische processen". Schuld uitgesloten zegt A.KXJ. Naar aanleiding van het bericht dat Louwers zou hebben bekend, zich tc hebben schuldig gemaakt aan verraad, spionnage en sabotage, zeide een zegs man van de A. K. U. ons: „Het is uit gesloten, dat Louwers zich aan derge lijke overtredingen, althans zoals wij die in het Westen opvatten, zou heb ben schuldig gemaakt". Van de K. L. M. vernam het A. N. P., dat bi] deze maatschappij niets bekend was over de juistheid van de beschul diging, welke de heer Louwers zou hebben geuit jegens de voormalige K. L. M.-vertegenwoordiger in Praag. Ook de directie van de A. T. O. ver klaarde, dat het de eerste maal is, dat haar een beschuldiging als tegen haar chauffeurs ingebracht ter ore komt. Een gedeelte van de installaties der raffinaderij van de Caltex President Truman heeft gisteren op twee punten van zijn politieke vast beslotenheid tegenover Rusland kond gedaan. HU heeft nl. op de eerste plaats verklaard dat hij, zo lang hij president der V. S. zal zUn, nooit naar Moskou zal gaan. En op de tweede plaats heeft hU de suggestie, dat het atoom-tUdperk een verplaatsing van de Amerikaanse rege ringszetel zou nodig maken, spottend van de hand gewezen. Hij was, naar hU zeide, met Washington als hoofdstad (Van onze verslaggever) Zaterdag heeft de nieuwe raffinaderij van de Caltex Petroleum Maatschappij te Pernis haar eerste producten afgeleverd. Hiermede is dit nieuwe bedrijf onder de rook van Rotterdam een bedrijvigheid begonnen, welke langzaam maar zeker zal worden uitgebreid. Tivee jaar geleden was het terrein waarop nu reeds tal van kostbare instal laties staan, nog slechts opgespoten land En daarvoor strekten zich hier groene polders uit met karakteristieke boeren woningen en vriendelijke bossages. Het typisch Hollandse polderlandschap werd in Amerikaans tempo in een mo dern industrieterrein herschapen, waar van slechts weinigen een goed begrip hebben Het ligt immers tamelijk afge legen. Maar langs het onder zand be dolven landschap stroomt de brede Maas en die Maas was de oorzaak van al dit nieuwe. Want dat Rotterdam onder Perms een der grootste oliecentra van Europa kreeg, heeft het te danken aan deze vrije verbinding met een uitgestrekt achter land. De Caltex (Standard Oil of California en Texaco, New York) is de vierde on- deneming bij de Petroleumhavens van Pernis. Deze maatschappij volgde het voetspoor van de B.P.M. en is aan de Maas met grote voortvarendheid te werk gegaan. In Augustus 1948 werd de eerste Paal.,in de grond geslagen, nadat bereids talrijke andere werkzaamheden waren verricht, als het afgraven van het terrein en het aanleggen van wegen. Daarna werd al net voor de raffinaderij beno digde materiaal uit de Verenigde Staten aangevoerd, maar onder toezicht van Amerikaanse deskundigen door Neder landers verwerkt. Het resultaat is heel merkwaardig. Op een afstand gezien, b.v. van de Vonde lingen weg, in de buurt, waar vroeger het vliegveld Waalhaven maar thaiS een grote waterplas ligt, valt de Caltex voor al bij het complex van de BPM 'verge leken, nauwelijks op. Wanneer men echter door het grote, ijzeren hek van de poort is gegaan, valt men van de ene ver bazing in de andere. JPaar ,?taan b-v. niet minder dan 86 t J,eelJt 0Pgebouwd uit 6 millioen staal- De grootste kunnen 14 mil- !w^.„ ier e bevatten, hebben een doorsnede van 45 en een hoogte van 10 meter. Ze werden in elkander gelast onder toezicht van elf Amerikaanse las sers, die aan de Nederlanders een totaal nieuwe wijze van lassen leerden. De eigenlijke installatie van de raffinaderij we™' al weer onder Amerikaans toe- riC door Gusto te Schiedam uitgevoerd. ue Rotterdamse Ballast Mij zorgde voor de tweeduizend palen, die voor de funderin gen nodig waren. Zo zouden we door kunnen gaan. 20 n^108®/ raffinaderij kan thans \ten p.er daS produceren. Voor- ls. "et niet de bedoeling deze pro- g0r op te voeren. Gedeelte na maticJif ^an de raffinaderij werd syste- on het lnj gebruik genomen, het ene bleek fin? aan2esloten en Zaterdag lien om hit^ coatlnubedrijf „gesmeerd" reFplmntia ln olietermen te zeggen. De ten kan nn verscheping van de produc- Duitsland P" »,,r land f»n Frankrijk, Zwitser- Inn f verder. per tankwa- nor anm nanr n van Nederland en per auto naar de omgeving In de naas te toekomst zal met eigen maternal een tankboot van 14.000 of 15.000 ton in 24 tot 48 uur gelost kunnen worden. En men hoopt het zo ver te brengen, dal er elke vier dagen een tankboot bij de Caltex aankomt. Hier wordt dan de olie, die op de Bahrein-eilanden in de Perzische Golf uit de grond wordt gehaald, tot allerlei producten verwerkt, van autobenzine tot zware stookolie voor schepen. Als men vraagt, waarom die verwerking niet daar ginds in Arabië geschiedt, krijgt men ten antwoord, dat het vervoer van de ruwe olie naar een distributiecentrum goedkoper is dan dat van elk der afzon derlijke producten. Ook boven de Caltex brult thans de rode gloed van de in brand gestoken, overbodige gassen, dag en nacht. Hoe mooier de eeuwige vlam vlamt en hoe minder rook ze afgeeft, des te beter de raffinaderij werkt. Zo'n vlam is de barometer van de doeltreffendheid der raffinaderij en van het technische peil der productie. Er wordt nog steeds met man en macht gewerkt, om het bedrijf te perfectionne- ren. De luidruchtig geklede Amerikaanse deskundigen lopen er tevreden rond. Honderden Nederlanders hebben er een bestaan gevonden. Met de Caltex is de belangrijkheid van Rotterdam als scha kel in de wereld-olie-industrie, welke van zulk een enorme betekenis is, weder aanzienlijk toegenomen. Een nieuwe vloot tankboten van diver se naties zal het ruime sop kiezen, met bestemming Rotterdam. tevreden en voelde er zich volkomen veilig. Tezelfdertijd echter gaf de president opnieuw te kennen, dat hij bereid is maarscha'k Stalin te Washington te ont moeten. Hij voegde er aan toe. dat hij zich tegen niets zou verzetten, dat een bijdrage zou leveren tot de vrede in de wereld. De president ontkende voorts de juist heid van de berichten, volgens welke er een verslechtering zou zijn ingetreden in de staat van militaire paraatheid der Ver. Staten. „Nimmer tevoren is de mili taire situatie van ons land op een tijd stip, waarop het niet in oorlog was, zo goed geweest", verklaarde hij. Na het afleggen van de verklaring, dat hij zich nimmer in zijn functie van pre sident der Ver. Staten naar Moskou zou begeven, ontspande Truman's gelaats trekken zich en verklaarde hij, lachend, te hopen nog eens de kans te zullen krijgen om de Russische hoofdstad te be zoeken. „Wanneer ik niet langer presi dent der Ver. Staten ben". „Misschien zou ik dan als toerist naar Moskou kun nen gaan", zeide hij. Ver. St. gereed tot elke afweer In een geheime zitting van een Ameri kaanse senaatscommissie is gisteren de senatoren meegedeeld, dat de plannen om in geval van nood het gehele leven in de Ver. Staten op voet van oorlog te stellen, bZijn uitgewerkt. Tot deze plannen behoren ook voorziening voor de burgerverdediging tegen aanvallen met atoombommen. Senator Tydings, de voorzitter van de senaatscommissie voor de strijdkrachten, heeft aan de pers verklaard, dat de natio nale veihgsheidsraad dit aan de commissie heeft meegedeeld. De waarnemende voorzitter van de raad. die uit de commissie gisterochtend heeft medegedeeld, was vergezeld van leden van de raad. die de plannen voor de mobilisatie van de industrie, mensen materiaal en burgerverdediging hebben oopgesteld. Volgens senator Tydings was de senaats commissie zeer tevreden over de plannen doch heeft zij de leiders der defensie gevraagd hun plannen nog eens te onder zoeken op de noodzaak van eventuele noodwetten, die dan in de huidige zitting van het Congres zouden moeten worden aangenomen. De raad zou per 1 April rapport over deze kwestie moeten uitbrengen. Op de vraag, of deze plotselinge ver gadering van de commissie wijst op een mogelijke dreiging van een noodtoestand in de onmiddellijke toekomst, zeide sena tor Tydings: „Neen, Dit is slechts een verzekering, die deze regering moet slui ten tegen mogelijke gevallen", zo zeide de senator, „evenals de gewone burger een brandverzekering sluit." De Amerikaanse mijnwerkei «unie is gisteren „niet schuldig bevonden aan ongehoorzaamheid aan het hot. ue rech ter meende dat de beschuldiging als zou de vakbond zijn bevel van 2 November tot hervattirg van het werk hebben ge negeerd niei kon worden gehandhaafd, daar de 372.(00 stakehde mijnwerkers op eigen gezag het werk hadden neergelegd en niet op aanwijzing van de vakbond. Bovendien iiad het bestuur van de unie al het mogelijke gedaan om een eind te maken aan de staking, aldus meende de rechter. De Amerikaanse regering zal in ho ger beroep gaan tegen deze uitspraak. President Truman heeft gisteren be vestigd, dai er plannen ontworpen zijn om beslag te leggen op de kolenmUnen. waar gestaakt wordt. Te Rotterdam heeft de Communistische Partij Nederland een driedaags congres gehouden. Nu kan men in drie dagen heel wat afpraten, doch wie de breed-sprake- righeid van de communisten kent, zal zich ei toch ongetwijfeld over verwonderen, dat men in drie dagen klaar kwam. En zo ziet men al weer, dat niet alleen goede dingen, maar ook minder goede dingen in drieën gaan. Paul de Groot, de algemeen secretaris, heeft een grote mond opgezet, omdat de politieke activiteit van de leden niet zo groot was als zijn mond. Nu, dat heeft Gerben Wagenaar zich niet laten aanleu nen en toen kameraad Paul de vijftigste vergadering van de Tweede Kamer kwam bijwonen, heeft Gerben de bloemetjes van activiteit eens in volle agitatie-bloei bui ten gezet. Daar was te meer reden voor, omdat het lang niet elke dag voorkomt, dat de heer de Groot de Lagerhuisleden de eer aandoet van zijn gezellig gezel schap. Immers, naar verteld wordt, was dit de vierde zitting van de vijftig verga deringen der Tweede Kamer, welke ge noemde grote heer bijwoonde. Enfin, men heeft natuurlijk gelezen, dat de heer Wagenaar bij de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp inzake de wederzijdse militaire hulpver lening tussen Nederland en de Ver. Staten van Amerika, toen de voorzitter, die zijn Sovjet-Pappenheimers kent, de spreektijd wilde rantsoeneren, dat. zoals gezegd, de heer Wagenaar zich op de wagen liet ne men en hij op de handen van de parket wacht naar zijn wagen op het Binnenhof werd gedragen, in welke wagen hij zich tenslotte maar liet wegrijden. Ja, want 't Sovjet-Kamerlid heeft een auto en nog wel met een chauffeur. Wie maakt je wat? Ja, wie maakt de Communisten nu nog wat? Immers, tot nu toe heette hun par tij: de Communistische Partij Nederland ,De Waarheid", maar „De Waarheid" heeft het congres als hinderlijke ballast blijkbaar over boord geworpen en nog wel met algemene stemmen. Dus voeren zij de Waarheid niet meer in hun vanen, waarmede dan de feitelijk bestaande toe stand mede rechtens een feit iS geworden. Het blad „De Waarheid" houdt echter nog zijn ten onrechte gedragen naam. Het zou anders niet moeilijk zijn om hier een naam te kiezen, welke de lading dekt. Want als men naar waarheid „De Waar heid" zou moeten ten doop houden fi guurlijk natuurlijk dan zou, zonder de waarheid geweld aan te doen, men de te genstelling van ,De Waarheid" kunnen nemen. Maar dat zou geen elegante naam zijn en het zou inderdaad een te groot offer zijn aan de waarheid, als men „De Waarheid" bij zijn ware naam ging noe men. Enfin, wanneer het spreekwoord waar is: „Al is de leugen nog zo snel, de waar heid achterhaalt haar wel", dan za! de waarheid zelfs „De Waarheid" achterha len. ANALYST. Het is een bericht van de United Press in de „New York Times". Had het in een ander Amerikaans blad gestaan, dan zouden we het niet hebben weergegeven. Maar het respectabele New Yorks blad kan nauwelijks van sensatielust verdacht Van de lichting 1950 zullen meer personen tot buitengewoon dienstplich tige kunnen worden bestemd dan voor heen het geval was. Hiervoor zullen in aanmerking komen zij, van wie twee '•roers dienen of gediend hebben. Voorts zullen de normen, welke voor ,;le vorige lichtingen hebben gegolden ■m buitengewoon dienstplichtige te 'innen worden op grond van het feit, 'at een broeder is gesneuveld of met een gesneuvelde wordt gelijk gesteld, enige verruiming ondergaan. Aldus jvordt thans bevestigd door een in het staatsblad 53 verschenen Kon. Besluit. deze „verruimde" normen val- beri 'hans zij, die een broeder gehad heb- pijcjdie in oorlogstijd als zeeman ver dorie,, heeft gevaren en tengevolge van mist sS1andeh'ugen is overleden of ver vallen is de voorwaarde ver der overlijden van een broe- is eer 6 iPs verzetsman in gevangenschap uit b 3 zes maanden na zi.in terugkeer gGJla|evangenschap moet hebben plaats irtui?,n ,de burgemeesters zijn uitvoerige Van e. 'les ,verstrekt, aan de hand waar den belanghebbenden nader zullen wor den ingelicht. Zij, die op bovenvermelde gronden niet tot buitengewoon dienstplichtige kunnen worden bestemd, zullen echter in aan merking kunnen komen voor beperkte militaire verplichtingen in vredestijd De ze groep zal worden gevormd aan de hand van bij de ministeries van Oorlog en Marine beschikbare gegevens omtrent de ingeschrevenen, behorende tot gezin nen, welke reeds grote offers aan het vaderland hebben gebracht. In verband met de intussen ontstane mogelijkheid om de ca 60 M.T,S.-ers van de lichting 1944, die vorig jaar bij de dienst der genie in werkelijke dienst zijn geroepen, door M.T.S.-ers van jongere lichtingen te vervangen, worden de eerst genoemde M.T.S.-ers met ingang van 15 Maart a.s. met groot vérlof gezonden Zij kunnen echter in militaire dienst blijven indien zij daartoe de wens te ken. nen hebben gegeven. Ook worden zij in de gelegenheid gesteld een sollicitatie in te zenden voor benoeming in burger dienst bij de genie. Zij worden voorts na der bestemd tot buitengewoon dienst plichtige. kring der aarde bestemd, zich lin en met hem andere ex- twee vliegende schotels ver- Perts, te moeten volhouden toonden, die een achtervol- boe vreemd het ook klinkt, worden. Bovendien, er be- ging van het raket inzetten en dat ze door intelligente we- staat nog een andere reden, hierbij veel sneller bleken. Het zens, zij het dan kleine, be- om er enige aandacht, aan raket stortte, nadat de vloei- mand waren te schenken. Het vraagstuk bare brandstof, waardoor het van de verovering der we- tientallen kilometers omhoog gestuwd was, verbruikt was, zoals bedoeld, weer naar de aarde terug, terwijl een para chute voorkwam, dat het daarop te pletter viel. Dit jaar zijn er boven Nieuw Mexico geen vliegende scho tels gerapporteerd men boude in het oog, dat hier ge regeld raketten ofwel z.g. ruimteschepen worden afge vuurd maar de vorige In April van het vorige jaar maand kwam de commandant zonden de experts van White van een Chileens smaldeel, rei co, waar al enkele jaren Sands een weerballon de lucht dat onderzoekingen aan de voor de afgelopen oorlog in- Terwijl men de koers er Zuidpool had verricht, met de van met een z.g. theododiet mededeling, daar vliegende volgde, reldruimte geniet bij ontel baren bijzonder grote be langstelling. En wat hier volgt, wordt gezegd door een der onderzoekers, die verbonden zijn aan het grote laboratorium van White Sands in Nieuw Me proeven met raketten geno men werden en niet alleen de stratosfeer werd ver kend, maar tevens de andere sfeer, vjelke onze aarde omringt, de iono- sfeér. Com. Robert McLaughlin van de Amerikaanse vloot is daar te White Sands zowaar een expert inzake de z.g. „vliegende schotels", waarover sinds jaar en dag uit tal van landen telkens weer berich ten circuléren. Welnu, deze expert heeft gezegd, er van overtuigd te zijn, dat de vliegende scho- tels-notabene-bemand zijn en wel door vreemde wezens, van andere planeten afkomstig. Hij deelde mede, dat bij het afschieten van een raket, voor de ruimte buiten de damp- ontdekte men een vliegende schotel. Waarne- mingeh, die verricht konden worden, toonden aan, dat de vliegende schotel de vorm van een discus had, ongeveer der tig meter middellijn bezat, op een hoogte van meer dan hon derd kilometer vloog, met een snelheid van ongeveer tien kilometer per seconde. De maand daarop zag Mac- Laughlin een vliegende scho tel, die heel wat minder snel vloog, n.l. ongeveer een paar kilometer per seconde, maar boven de Orogrand Bergen zijn vaart opeens versnelde en in een ommezien verdween. De twee vliegende schotels, die het raket achtervolgden, waren klein en slechts een halve meter dik. Desondanks meent commander MacLaugh- hebben gesigna- schotels te leerd. „Denk nu niet', aldus com mandant Augusto Orrego", dat bet gezichtsbedrog was. Het tvas prachtig, bijzonder helder weer. De vliegende schotels vlogen in een ontzaglijke vaart, langs en over elkander heen cirkelend. Het was be slist geen gezichtsbedrog. We bebben bovendien foto's ge waakt, die het zullen bewij zen. Deze foto's worden thans door de wetenschappelijke staf van de Chileense marine bestudeerd, die moet beslissen, of ze gepubliceerd zullen wor den. - t fc- Af' Aldus zou een ruimteschip moeten worden geconstrueerd, Indien de mensen een tocht naar de maan willen maken. Maar bij de vliegende schotels vergeleken moet deze wonder lijke machine toch nog een onbeholpen, primitieve con structie zijn, zeggen de deskundigen mede men thans hier op aar- Moedwiliige vernielingen In fabrie ken, die voor de verdediging werken; aanslagen op militaire materialen of -werken en daden die de moraal van hot leger ondermijnen, zijn bU de hni- tlige stand van de wetgeving te zwaar gestraft dan dat van die straffen in Hid van vrede veel toepassing is te ver wachten. De rechtbanken tonen zich dan weinig bereid levenslange straffen ol zelfs de doodstraf uit te spreken. De regering -s daardoor vrijwel ongewa l'cnd tegen de sabotage, die thans op grote schaal wordt ondernomen tegen de Amerikaanse hulp bU de verdedi ging van het Westen, of bij de zendin gen naar Indo-China. Dientengevolge is een wetsvoorstel ingediend om an dere strafmaten aan te leggen. De re gering verkreeg spoedeisende behande ling, aangezien 15 Maart de eerste Amerikaanse leveringen moeten aan komen, die de communisten tot elke prijs willen verhinderen. In de commissie hebben de communis ten gisteren zulk een obstructie gt'*oerd, dat het zelfs hedennacht nog niet moge lijk was eet onderzoek naar het wets ontwerp tet een slotsom te brengen. Generaal Von Manteuffel, de comman dant van de Duitse pantsertroepen, die het offensief in de Ardenen uitvoerden, heeft zijn zienswijze gegeven over de verdediging van W. Europa. Volgens de generaal zou het „onzin" zijn om Duits land als zgn. neutraal te blUven zien. Von Manteuffel stelde in een aan bondskanselier Adenauer toegezonden memorandum voor, dat West-Duitsland, indien het in de Westerse Unie zou wor den opgenomen, dertig divisies op de been zou brengen. De kern van deze di visies zou moeten worden gevormd door mea gevechtswagens uitgeruste troepen, die door infanterie zouden moeten wor den gesteund. Niettemin, komt het hedenochtend m discussie in de Nationale Vergadering en men verwacht dan, na wat de commissie te zien heeft gegeven een stormzitting. De socialistische vakfederatie, de Force Ouvrière, heeft zich tegen de nieuwe bepalingen gekant nit vrees voor de communistische propaganda. Voor de volgende week te een alge mene verscherping van de actie te ver wachten en de communisten drijven lun volgelingen zeer op. In het noor delijk industriebekken hebben zij do voornaamste leider aan kant gezet en door anderen vervangen. Onder do vervangen leiders bevinden zich ook communistische kamerleden. Men ver wacht evenwel, dat het hoogtepunt van de strUd vooral tussen 8 en 15 Maart zal liggen, namelUk de dag van de zg. vredesactie der communisten en do eerste ontschepingen van het Ameri kaanse legermateriaal. Thans hebben de Britse, Franse en Amerikaanse bevelhebbers van Berlijn op hun beurt een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin wordt ge- de de wereldruimte probeert Izegd, dat „de westerse geallieerden e lke te verkennen. We hebben ge- poging van de onder communistische meend, er goed aan te doen, j leiding staande vrije Duitse jeugdbewe ging", om met Pinksteren in West-Ber- lijn te demonstreren, de kop zullen in drukken, daar het zonder meer duidelijk het bovenstaande te vermel den, als aansluiting op het ar- De deskundigen van White tikel in het blad van Zater- Sands zijn er van overtuigd, dagavond, getiteld erderf is, dat hiermee zou worden getracht „de dat de vliegende schotels of reis naar de maan". Men Duitse jeugd te misbruiken voor het be- ruirnteschepen zijn en veel mag het echter gerust met een vorderen "an communistische doelem- betere, dan de raketten, waar- korreltje zout nemen.... Iden". (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Het scheelde weinig of de konings kwestie veroorzaakte gisteren nog een regeringscrisis. Door bemiddeling van de secretaris, prof. Pirenne.had koning Leopold enkele dagen geleden de wens uitgedrukt via de Belgische radio op 12 Maart een boodschap aan het Belgisrhe volk te richten. De kwestie werd gis teren in de ministerraad besproken. De liberale ministers, die wèl goed vinden dat communisten voor de ra dio tegen de koning kwamen spreken, stelden op de meest fanatieke wijze hun veto tegen het uitzenden van een radioboodschap van de vorst en dreigden met onmiddellijk ontslag De katholieke ministers, teneinde niet de a.s. volksraadpleging door een minis- tercrisis in de war te sturen, hebben aan die chantage moeten toegeven. Het weldenkend deel van het Belgische volk zal deze nieuwe anti-koningszet van de zijde der liberajen niet licht vergeten. Anderzijds hebben zo juist een hon derdtal Belgische generaals, die voor het merendeel aan de twee oorlogen hebben deelgenomen, een adres van hulde en aanhankelijkheid aan Leopold III gezon den. Hierin wordt o.m ook met kiem geprotesteerd tegen pogingen, onlang*, vooral door Spaak, van socialistische zijde ondernomen om de rol van het Belgische leger in de Meidagen van 1940 verdacht te maken met het klaarblij kelijke doel afbreuk te doen aan de moedige opperbevelhebber van dat le ger, Leopold HL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1