Hoe men hard. Mind Relaas van Hongaars celgenoot Veel bezwaren tegen dure benzine R Waarom werd Van Geelkerken' ontslagen? Ontwerp Huurwet onvoldoende Het ff onder fiLlfA HET MOTORPALEIS, Schepenstraat 111 "f Van Vliet wint in Parijs Naast Djogja nog maar drie deelstaten Mr. LieftinckDe auto een vervoermiddel van luxueus karakter ADIO programma Kopstukken uit de N.S.B. zeggen het hunne er van K* Accijnsunificatie in de Benelux J 9 der liefde VRIJDAG 3 MAART 1950 PAGWA 1 De „Koelnische Rundschau" brengt een bericht, gebaseerd op mededelingen van een uit Boedapest afkomstige 22-jarige Hongaarse ingenieur, Kovacs Karoly geheten, die wekenlang een celgenoot van de tot levenslange gevangenisstraf veroor deelde kardinaal Mindszenty is geweest, over folteringen, waaraan de Kardinaal door de Hongaarse geheime politie onderworpen werd, teneinde hem tot een bekentenis te dwingen. Unitarisatie maakt reuzen sprongen PENSIOENREGELING BIJ AMSTERDAMSCHE BANK Ander stelsel dan fondsvorming onverantwoordelijk BRANDWEER BIJ BURGER LIJKE VERDEDIGING Vrijwilligers voorkeur boven beroepsmensen? AMERIK. MELKPOEDER VOOR NEDERLAND DE REORGANISATIE VAN DE POLITIE Rapport met kleine meerderheid TRAMS EN HET VERKEER 2e K. L. M.-EMIGRANTEN- VLUCHT NAAR CANADA Op 17 Maart per vliegtuig naar Australië DAT WAS INDERDAAD EEN AARDIG BLIEKJE ALS EERSTE STAP MINSTENS 25 PCT. GEVRAAGD EUROPEES KAMPIOENSCHAP DRIE BANDEN Biljarttornooi te Amsterdam Ottwell Binns DE VOETBAL-COMPETITIE Karoly deelde het blad mede, dat hij Wegens samenzwering tegen de Hon gaarse staat tot twintig jaar gevangenis straf werd veroordeeld, doch dat hij er in slaagde uit de trein, waarin hij werd vervoerd, te ontsnappen. Op 5 Januari j.l kwam hij de Britse zone van Duits land binnen. Karoly verklaarde in December 1948 te zijn gearresteerd. Hij werd, tezamen met kardinaal Mindszenty, graaf Ester- hazy en nog een gevangene in een cel opgesloten. „Wij konden niet spreken, daar wij voortdurend werden gadegeslagen en al onze gesprekken werden vastgelegd. Op de tweede dag van ons verblijf in de cel wérden wij ondervraagd door luitenant Nagy Istvan van de Hongaarse geheime politie, die een berucht sadist is. Nadat wij hadden geweigerd, te be kennen schuldig te zijn aan een samen zwering tegen het Hongaarse communis tische bewind (wij zouden met talrijke In de vergadering van het Indonesische parlement werd gisteren nog een aantal moties ingediend voor aansluiting bij de negara Republi/c Indonesia. Thans is aan sluiting voorgesteld van alle deelgebieden met uitzondering van Oost-Sumatra, West-Borneo en Oast-lndoneslë. De des betreffende moties werden aangenomen. Men stemde in twee groepen. Eerst werd de motie over de aansluiting van Zuid-Asahan en Labuan Batu aangeno men met 74 tegen 8 stemmen en ver volgens werd gestemd over alle overige moties, die toen werden aangenomen met 81 tegen 5 stemmen. Vlak voor de stemming verklaarde de minister van binnenlandse zaken, Anak Agung, namens de regering, dat het wets ontwerp inzake de verandering van de staatkundige structuur zal worden inge trokken en de inhoud van het ontwerp zal worden afgekondigd als noodwet over eenkomstig art. 139 der Grondwet. De procedure van het wetsontwerp moet ge handhaafd worden, aangezien de regering niet illegaal kan handelen, aldus de mi nister. De moties vroegen alle afkondi ging volgens de noodwet. andere welbekende Hongaren tegen de communistische regering hebben gecom plotteerd), werden wij op electrische stoelen geplaatst waarop wij werden on derworpen aan reeksen hevige electrische schokken. Terwijl dit gebeurde, werden wij gedwongen naar een scherm te kij ken, dat door een sterke electrische lamp werd verlicht. Intussen werd, via een luidspreker, dans- en marsmuziek ten gehore gebracht. Nadat dit drie uur had geduurd, werd gepauzeerd en werd aan ieder van ons de vraag gesteld, of hij bereid was zijn handtekening te zetten op de lijst van verdachten. Ons werd een dik pak documenten ge toond, waarvan de Hongaarse geheime politie beweerde, dat zij in het paleis van de kardinaal waren aangetroffen. Wij konden duidelijk zien, dat deze documen ten waren vervalst. Compromitterende zinsneden waren afzonderlijk op papier geplakt en in de documenten aange bracht. Dit maakte, dat fotocopieën van de stukken de indruk wekten, dat zij echt waren. Wanneer men de documen ten zorgvuldig bestudeerde, konden ech ter de randen van de op deze wijze inge voegde vervalste passages duidelijk wor den waargenomen. Kardinaal Mindszenty wees er op, toen hem de documenten werden voorgelegd, dat zij waren vervalst, waarop hij hevig werd afgeranseld. Wij weigerden enige bekentenis af te leggen, of onze naam op de lijst van ver dachten te zetten. Daarop moesten wij wederom in de electrische stoelen plaats nemen en werden wij gedwongen weer naar het scherm te kijken en de luidspre ker aan te horen, terwijl wij voortdurend aan electrische schokken werden onder worpen. Dit duurde meer dan 38 uur. Wij hebben evenwel niet bekend", aldus de in de „Koelnische Rundschau" gepubli ceerde mededelingen van de Hongaarse ingenieur Kovacs Karoly. De aandeelhouders der Amsterdamsche Bank hebben hedenmorgen hun jaarver gadering gehouden, waarin de uitge brachte jaarstukken over 1949 werden goedgekeurd. Een der aandeelhouders stelde het bestuur een vraag omtrent het pensioen fonds, en zeide het stelsel van fondsvor ming niet het juiste te achten De directie antwoordde hierop, dat het stelsel van fondsvorming of het omslag stelsel reeds verscheidene malen een on derwerp van bespreking heeft uitge maakt. Voor de bank achtte zij een ander stelsel dan dat der fondsvorming onver antwoordelijk Wanneer een staatsgaran tie verkregen wordt zouden beide stel sels opnieuw naar hun merites beoor deeld worden. Bij de rondvraag vroeg een aandeel houder wat de pensioenverbetering, zo als In het verslag genoemd, betekende. Het voornaamste, zo antwoordde de directie, is een verhoging van het maximum pensioenbedrag. Advertentie Geef ook Uw leven weer kleur 1 Jaag die Rheumatische pijnen uit Uw leden. •n Leven met Rheumatische Pijnen mag eigenlijk geen leven genoemd worden. Dat is lijden voor en na en lijden van de ergste soort Maak een einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uit Uw leden. Met Kruschen Salts. Iedere morgen die kleine dosis drijft alle pijnverwekkende afvalstoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kruschen de activiteit van Uw bloedzuiverende organen opwekt tot jeugdige werking en die, waar ze door de jaren of door omstandigheden verzwakt of verslapt zijn, voorziet van nieuwe energie. De zes minerale zouten van Kruschen zijn de zuiverste natuurproducten, ieder voor zich nodig voor Uw organen, om afdoend en re gelmatig te functionneren. Helpt Uw organen een handje. Met Kruschen. Ge plukt er zelf de vruchten van ln de vorm van nieuwe levensvreugd, van een opgewekt, veerkrach tig en levenslustig gestel. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Gistermiddag zijn hoofdinspectie en districts-inspecteurs van het rijksbrand- weerwezen in Deventer bijeengekomen om na te gaan in hoeverre het mogelijk zal zijn d-e vrijwillige brandweercorpsen te betrekken in een góede organisatie van de burgerlijke verdediging in oor logstijd. Mr. F Mijnlieff, raadadviseur, chef afd. Openbare orde en veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken, die de bijeenkomst de eerste van een serie leidde, vroeg zich af, of het mogelijk zal zijn met goed georganiseerde vrii- willige brandweercorpsen ln dit opzicht te bereiken, wat men van beroepsbrand weren mag verwachten en of met goed koper werkende vrijwillige brandweer corpsen een gelijkwaardig resultaat ia te behalen. Bij de gisteren gehouden oefening te Deventer kreeg de rijksinspectie de in druk, dat het in deze gemeente gebruik'e alarm-systeem alleszins bevredigt. Ook de aan de dag getreden teamgeest heeft de kansen om bij een goede burgerlijke verdediging aan de vrijwillige brand' weercorpsen voorkeur te geven boven de beroepscorpsen, versterkt. Deze burger, lijke verdediging staat thans op papier en naar mr. Mijnlieff verklaarde, zal nu in de practijk worden nagegaan zowel in de grotere steden als op het platte land, wat daar aan materiaal en mensen beschikbaar is. Dit zullen nu op vele plaatsen in ons land de brandweer, oefeningen moeten aantonen. ZATERDAG 4 MAART. HILVERSUM I (301.5 M 7.00—24.000 KRO. 100 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek; 7 30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed n litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weesberich- ten 8.1o Gram.; 10.00 V. d. kinderen; 10.15 Gram - 1100 V, d zieken; 1 .45 Orgel; 12.00 Angelus; 12.03 Symphonle ork.; 12.30 Mede delingen 12.33 Amusementsork.; 12.55 Zonne wijzer 13 00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Harmonielork; 13.55 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Vocaal ens.; 15.10 Kroniek van let teren en kunsten; 15 45 Gram.; ,16.30 De Bcchoonheld van het Gregoriaans 17.00 V. d. Jeugd; 18.00 Zang en orgel; 18.15 Jonrna- llstiek weekoverz. 18.30 V. d. strijdkr.: 19.00 Nieuws; 1915 Actual19.25 Parlement, overz 19.35 Gram 19.45 Regeringsuitz.; 20 00 Nieuws 20.05 De gewone man; 20.12 Gram.; 20 15 Lichtbaken; 20 45 Gram.; 20.43 „Steek eens op, heren"; 21.00 Orkestenparade; 21.30 Kon Tikt", hoorspel; 21.55 Orkestenparade, 22 25 Puzzle; 22.35 Indonesisch comment.; 22 45 Avondgebed en liturg, kalender; 23.00 Nieuws; 23 15—24.00 Concertgebouwork.. toonkunstkoor en solisten. HILVERSUM II (418 M.) 7.00 VARA; 10.00 VURO; 19.30 VPRO; 20.00—23.00 VARA. 7 00 Nieuws- 7.15 Oram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8 15 Gram.; 8.4C Orgel; 9.00 Gram.. (9.30—9 35 Waterst.); 10.00 Medische cause rie- 10.05 Morogenwijding; 10.20 Radtofeuil- letón; 10.35 V d. arbeid rs; 11.30 Cello n piano; 12 00 Hawaiian muziek; 12 33 Trio; 12 55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orok.* 13.50 Gram 14.00 „Het Nederlandse 11e*'- 14.20 Politiekapel; 14.50 Gronings progr.; 15 15 Kamerork. 16.00 „Van de wieg tot het eraf" causerie; 16.15 Amateursuitz.; 16 45 Inortpraatje- 17.00 kam.; 17.30 V. d. Jeugd; 18 00 Nieuws; 18.15 Populaire muziek; 19.00 Artist staalkaart; 19.30 Bijbellezing; 19.45 Passepartout", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actual 2015 Weense muziek; 20.45 Gevar. nroar *21 45 Social comment.; 22.00 Orgel en trnmnét- 2225 „Onder de pannen", hoorspel; 22 45 Accordeonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage; 23.30 Parijs progr.i 23.50-24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 700 VI. Br.: rws., 7.05 gam.. 7.30 kron.. 7.40 gym., 7.50 Ci am., 8.00 nws.. 8.05 conc.. 8.00 nws., b 05 gram.; 10.00 Eng. L.P.: nws., 10.10 verz.pr., 11.00 „Montmartre Players 11.30 NWDR: gram., 12.00 VI. Br.: salon- ork., 12.30 weer, 12.32 licht ork., 13.00 nws., 13.15 gram., 14.00 Fr. Br.: verz.pr., 14 30 zang. „5.30 gram., 16.30 ens. Alexan dre, 17.00 Per 17.10 ens. Alexandre, 17.30 Kootwijk: Ned. strijdkr., 18.00 VI. Br.: Aec. 18.15 gram., 18.30 v. d. sold., 19.00 X-ws., 19.30 cab., 19.50 feuill., 20.00 omr.- crk. m. sol., 21.15 grm., 22.00 nws., 2.15 gram., 13.05 nws., 23.10 dansmuz., 23.30 gram. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux.: nws.. 7.15 Bonjour le Monde, 7.25 „V'lè des refrains" 7.30 Eng. H.S.: pol. ork., 7.55 weer, 8 00 Fr. Br.: nws., 8.10 cone., e'oo Eng H S.: 9.15 ork. Temple, 9.45 BBC revue-ork., 10.30 ork. Ternent, 11.30 „Ed ward Griffiths Orch.", 12.00 BBC Welsh Otch 13.00 Samba >rk.. t3 15 gev. muz., 13 55 wee- 14 00 nws. 14.10 VI. Br: Cho pin 15 00 NWDR: 2 piano? en 2 accord. 15 15 Eng HS- Sandy Marpherson. 15.45 PBC North. Orch., 16.40 VI. Br.: muz. 17.05 nws., 17.15 acc., 17.30 Eng L.P.: voetbairep., 17.45 ork.muz., 18.30 sport- rcp.. 19 00 Jazzmuz., 19.30 Eng. H.S.: „Those were the days", 20.15 Fr. Br.: omr.-ork., 21'.45 gram., 21.00 amus. muz., 22 00 Eng. LP.: BBC opera-ork., 23.00 nws., 23.15 „Squadronnaires' Advertentie H Y. GlIMFAIRIEK Éls! QVMiCHli De ECA heeft een bedrag van 1-868.000 beschikbaar gesteld voor de aankoop van melkpoeder door het Amerikaanse minis terie van Landbouw, welk melkpoeder eind Augustus aan Nederland zal worden geleverd. (Van onze Utrechtse redacteur.) Vol aandacht en scherp lettend, of hU daartegenover nie< zijn eigen op merkingen moest plaatsen, nu en dan even ruggespraak houdend met zijn advocaat, luisterde de vroegere plaats vervangend leider van de N.S.B., C. van Geelkerken, naar de verklaringen van de elf getuigen, met wier verhoor gisteren de gehele middagzitting van de bijzondere strafkamer der recht bank te Utrecht gemoeid was. Uiterst correct bieef hjj zijn antwoorden geven, beleefd verlof vragend aan de presi dent. mr. L. Scholten, wanneer hij iets in het midden wilde brengen. We kregen weer eens voorname kop stukken uit de N.S.B. te zien, van wie de meesten nog gedetineerd zijn. Hun namen, zoals een Zondervan. 'com mandant van de W.A. en een ir. F. Mul ler, eerst commissaris van de provincie Utrecht en later burgemeester van Rot terdam, wekten herinneringen op aan (Vergadering van 2 Maart). Neen er was niet zo'n grote animo voor het aanvaarden van het wetsont werp „Verhoging van het bijzondere in voerrecht op benzine en wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet". Er wa ren allerlei bezwaren bij de Tweede- Kamerleden, die hierover het woord voerden. Deze bezwaren lagen in het bedrijfsleven. In de Benelux, in het hoge uitgavenpeil en dan hebben we wel de voornaamste moeilijkheden op gesomd, waarmee minister Lieftinck bij zijn antwoord te kampen had. Over die hoge staatsuitgaven had voor al de heer Van den Heuvel (A.R.), het een en ander op te merken. Hij doet dat zo op zijn eigen gemoedelijke wijze, zonder er doekjes om te winden, precies zeggend wat hij op het hart heeft en dat zegt hij dan duidelijk en klaar en met veel ge mak. En nu vond hij dan, dat deze belas tingverhoging, die een verhoging van de benzineprijs van zes cent per liter zou betekenen, het bedrijfsleven, dat toch reeds met een afnemend vervoer zat te puzzelen, te veel zou bezwaren. Dit kon het bedrijfsleven niet meer dragen. In Leiden bijvoorbeeld, waar hy woonde, was de taxi-prijs reeds van 25 cent op 20 cent per kilometer teruggebracht en men kon dit nu weer niet gaan verhogen. Als men naast deze belastingverhoging nu eens stelde al die nieuwe staatssecre tarissen en die 40 ambtenaren van Land bouw, die een reis maakten naar de Ver enigde Staten mitsgaders de opmerking, die hij van ambtenaren hoorde als deze: „wij zitten met z'n zessen op één kamer, maar kunnen het gemakkelijk met z'n tweeën af", dan zag hij de noodzakelijk heid van deze belastingverhoging niet in. En nu mocht de minister niet zeggen: „Geef dan de bezuinigingen eens aan! Dat kan een Kamerlid niet", aldus betoogde de heer Van den Huvel. Dat was de taak van de minister." Overigens kon de Kamer ook niet be oordelen of de budgetaire positie wel zo was, dat de 37 millioen, die deze belas tingverhoging zou opbrengen, niet konden worden ontbeerd. Neen, hij had meer neiging om tegen dan om voor te stem men. De heer Van de Wetering (C.H.) meen de ook, dat het bedrijfsleven deze belas ting niet meer kon opbrengen, vooral als men bedacht, dat 7/10 van de verbruikte benzine voor het goederenvervoer nodig was. Daarnaast moest het bedrijfsleven dan op een andere wijze worden ontlast, Het wetsontwerp tot ratificatie van het verdrag tot unificatie der accijnzen, tussen de Beneluxlanden gesloten, zal, naar minister Lief tinck in de Tweede Kamer mede deelde, nog voor 1 Mei aan de Kamer worden aangeboden. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de unificatie vóór 1 Juli tot uit voering zal kunnen komen. maar het zag er niet naar uit, dat de mi nister hiertoe bereid was. Een ander argument in deze materie was de unificatie van de accijnzen met België waarover de heren Lucas (K.V.P.) en Hofstra (P.v.d.A.) met de minister enigszins van mening verschilden. Moeten wij ons bij ieder offer, dat van ons met het oog op deze unificatie wordt gevraagd, afvragen, of de Benelux dat offer wel waard is vroeg de heer Lucas. Als de ben zinebelasting wel gelijk werd gemaakt, waarom dan niet de omzetbelasting? Daarmee verviel meende hij, dit argu ment van de minister. De verwezenlijking van de Beneluxgedachte eiste deze ver hoging niet. Waarom moest er trouwens zo'n haast mee worden gemaakt? Het zou beter zijn deze belastingverhoging gelijk tijdig te doen ingaan met andere voorge nomen belastingverlagingen. Nog liever zou de heer Lucas hebben gezien, dat eerst de belastingverlagingen aan de orde waren gesteld. Maar men kan zich het goede koopmanschap van minister Lief tinck indenken, die geen wapen uit de hand wil geven bij de behandeling van een belastingverhoging. Nu had hij im mers een stok achter de deur en aan de toon der redevoeringen was dan ook wel te merken, dat, hoezeer men ook tegen het voorstel gekant was, er toch wel niets anders op zou zitten dan het maar te aan vaarden. Want zelfs een beroep op de deviezenpositie van ons land achtte de heer Lucas maar zwak. Een belangrijk deel der benzine werd immers niet ge bruikt in de consumptieve sfeerHet be roep op onze deviezenpositie was ook niet voldoende om het bedrijfsleven nog zwaarder te belasten. Het beroep op de schatkist was wel ernstig, maar een be lastingverlaging voor het bedrijfsleven en de middelgrote inkomens was allereerst noodzakelijk, want deze waren het sterkst gedupeerd. Minister Lieftinck stond dus voor de taak deze tegenstand te overwinnen. Hu stelde de Kamer de vraag, wat men lie ver had een beperkt benzine-verbruik zoals ln Engeland met een prijs van 26 of een vrij verbruik zoals hier met een prijs van nu 29 cent en straks van circa 32 cent. Zonder deze maatregel, aldus de mi nister, zou het wegverkeer in een belang, rijk gunstiger positie komen te verkeren dan de Spoorwegen door het afschaffen van de ondermemingsbelasti-ng. Voor de Spoorwegen gold dit voordeel niet, daar van dit bedrijf nooit ondernemingsbelas ting was geheven. De toeneming van het personenvervoer per auto was steeds groter geworden in vergelijking met het beroepsgoederen- vervoer. By een verhoging van de ben zineprijs zou het personenvervoer mis schien verminderen. De mededeling van de minister, dat het wetsontwerp tot ratificatie van het verdrag tot unificatie der accijnzen te gen 1 Mei en waarschijnlijk zelfs nog eerder is te verwachten, was tevens een antwoord op het argument van de heer Lucas: waarom benzine wel en de an dere accijnzen niet. Dat de belastingverlaging niet eerder aan de orde was gesteld, was niet de schuld van de regering. Dat was maar minister Lieftinck is te hoffelijk om dat te zeggen de schuld van Kamer zelf. De regering, bedoelde hij te zeg gen. had deze wetsontwerpen bij de Ka mer ingediend, maar laatstgenoemde had ze niet ters'ond onderzocht. Met klem betoogde spr., dat zowel het benzinegebruik als de uitbreiding van het wagenpark moet worden geremd, omdat anders uit onze schrale deviezen pot te veel daarvoor moet worden be steed, zulks ten koste van andere nood zakelijke artikelen. Overigens was de heer Lieftinck van oordeel, dat te wei nig wordt beseft, dat personenauto's vervoermiddelen z(jn mfet een luxueus karakter. Hij bleef daarom zoeken naar een middel om niet noodzakelijk auto gebruik tegen te gaan. Het feit. dat het gebruik van een auto als bedrljfson- kosten kan worden geboekt, was naar zijn mening oorzaak, dat er meer auto wordt gereden, dan wanneer de kosten uit eigen zak moesten worden betaald. Met deskundigen zou hij de mogelijk heid van kwaliteitsverbetering der ben zine bespreken. Het was reeds bijna middernacht, toen de minister zijn twee uur lange rede beëindigde. Vandaag gaat de Kamer door met de replieken en eventueel met de amendementen. F. S. Op het rapport over de reorganisatie van de politie, het zogenaamde rapport- Langemejjer, dat naar verwacht wordt, zeer binnenkort aan de ministers van Bin. nenlandse Zaken en van Justitie zal wor den aangeboden, is een minderheidsnota ingediend door 5 leden der commissie. Vóór het meerderheidsrapport waren 8 lerten en het adviserend lid. Bovendien hebben drie leden indivi dueel hun zienswijze over het vraagstuk vastgelegd. Twee van hen behoren tot do meerderheid, tot welke zij uiteindelijk wel gerekend wensten te worden, on danks t feit, dat zij in aparte nota's stel sels ontwikkelden, die voor hen de aller grootste voorkeur gehad zouden hebben. In het nieuwe wegenreglement zullen trams de voorrang hebben boven auto's. De bezwaren tegen het verplicht stellen van het aanbrengen van richtingaanwij zers aan trams blijken voornamelijk van technische en financiële aard te zijn, die wel golden in bezettingstijd, maar thans toch minder sterk spreken. De ministei van Verkeer meent dat de verkeersvei ligheid belangrijk zal worden verhoogd door richtingaanwijzers aan trams. Advertentie WAAR VINDT U EEN PRACHT LUXE FIETS voor f 99.75 ONDER VOLLE GARANTIE In dezelfde zaak, waar zo'n enorme keus ln LEDEREN KLEDING IS 1 ROTTERDAM-BIijdorp - TELEFOON 82950 een gruwelijke periode van straatterreur en een schrikbewind ln gewest en stad. Muller, nu verblijvend in de strafgevan genis te Leeuwarden, bleek zeer verou derd en de president stond hem toe, dat hij bij zijn ondervraging ging zitten op een stoel, die speciaal voor hem werd neergezet. De eerste getuige was mr. J. Carp, die hoofd was van het secretariaat van staat de president verduidelijkte even, dat wij een ander begrip van staat hadden dan de N.S.B. en door verschillende werkzaamheden met Van Geelkerken tn aanraking kwam. „De werkzaamheden van verdachte als gevolmachtigde bestonden toch in de nazificering van ons land?" vroeg de pre sident, waarop getuige verklaarde, dat het nooit zo omschreven was. Een der punten, waarover alle N.S.B.- functionarissen ondervraagd werden, was het ontslag op 2 Januari 1945 van Van Geelkerken, als plaatsvervangend-leider van de N.S.B., doch veel opheldering is daarover niet verschaft. Zat Seyss-Inquart daar achter en was er een causaal ver band met het heengaan, eveneens als plaatsvervangend leider, van Rost van Tonningen? Müller gaf tegenstrijdige antwoorden en 't bevreemdde de officier van Justitie, dat getuige daarvan zo weinig afwist, omdat Mussert hem nog wel aangeboden had Van Geelkerken op te volgen. Mr. Carp meende, dat verdachte wegens ongehoor zaamheid ontslagen was en ir. C. Huygen, secretaris-generaal van de N.S.B. sprak over gepleegd verraad tegenover de leider Volgens mr. Zondervan wilde Mussert in elk geval Rost van Tonniqgen ontslaan en daarom wilde hij het instituut van plaatsvervangend leider opheffen, zodat ook Van Geelkerken heen moest gaan. Er was ook wat het standpunt batreft, dat tegenover de bezetter werd ingeno men, verschil van opvatting met Mussert. die, wanneer er moeilijkheden met de Duitsers waren, rechtstreeks wilde op treden, terwijl Van Geelkerken het met een zoet lijntje probeerde. Ook Huygen meende, dat men met de vuist op tafel moest slaan. Hij gaf toe, dat Van Geel kerken nog al eens wat bij de Duitsers wist te bereiken, wat de reden was, dat Mussert hem zo lang op zijn belangrijke post handhaafde. Een der moeilijkheden was. dat de Duitse S.S. werd opgedrongen en ook heeft Mussert vaak geklaagd over de „on draaglijke" belasting van de W.A. die werkzaamheden moest verrichten waar- Naar wij vernemen zal op Woensdag 15 Maart wederom een groep Nederlan ders per K.L.M. naar Canada emigreren Deze groep is de tweede van dit jaar. Twee dagen later, op 17 Maart, ver trekt de eerste groep landgenoten per vliegtuig naar Australië. Van Geelkerken hoort, de akte van beschuldiging aan. voor de Duitsers niets voelden. Toen Mus sert zich bij de rijkscommissaris beklaag de, is Van Geelkerken benoemd als per soon, die er toezicht op moest houden, dat de Germaanse S.S zich niet ten koste van de W.A. zou ontwikkelen. Getuige L. Lindeman heeft aantekenin gen moeten maken van besprekingen, die gevoerd werden in het college van gemachtigden van staat in de NSB. Uit deze notulen bleek, dat Van Geelker ken mededeling had gedaan over 00 000 onderduikers, die opgespoord moesten worden, dat persoonsbewijzen gecon troleerd zouden worden en maatrege len genomen tegen de zwarte handel. Over de houding van de 240 NSB-bur- gemeesters was hij zeer tevreden en de verhouding met Rauter werd heel prettig genoemd. Het overhellen van verdachte naar d» S.S. en het steun zoeken hij Rauter zou volgens getuige Muller zijn oorzaak gevonden hebben in zijn ontslag door Mussert. Een uitvoerig dispuut ontstond, toen C. Quispel, stafleider bij de Jeugdstorm gehoord werd over de opleiding van jonge mensen in Amersfoort. Verdachte hield vol. dat het alleen een opleidingscompagnie gold. maar de offi- cier van Justitie twijfelde er rU6t aan of het was de bedoeling deze mensen in de strijd te brengen, als de geallieerden over de grens kwamen. Waarom anders die Duitse opleiding? Tenslotte werd de Duitser dr. W. Har ster general-leutnant der Polizei bij het rijkscommissariaat in Den Haag gehoord, die op verzoek van de verdediger, mr. Mathuisen zei. dat verd. verschillende malen bij de Duitsers voor Nederlandse gevangenen in de bres was gesprongen. Precies kwart over vijf werd de zitting geschorst tot Donderdag 9 Maart en dan zal de officier van Justitie requisitoir nemen. De Nedci landsche Bond van Huls- en Grondeigenaren heeft zich met een adres gericht tot de leden van de Tweede Ka mer van de Staten-Oeneraal in verba na mqt het Ontwerp Huurwet. Men spreekt hierin zijn grote verontrusting uit ov®r eet voornemen van de regering aan de gemeentebesturen grotere bevoegdheden te verlener tot bet tegengaan van ver- lere verwaarlozing van onderhoudsver- "lichtingen, omdat hieTtoe de nodi e middelen, wegens de gevoerde huurpon- tiek, ontbreken en de thans voorgestelde regeling geheel er. a' onvoldoende is. Wil de reg< ing op korte termijn ver waarlozing effectief tegen gaan, dan roepe zij de op 31 December 1948 ge- ex 'rc rde premieregeling tot verbete ring van woningei veer ln het leven. Men wijst er voorts op, dat de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisves ting medio 1949 verklaarde, dat de on derhoudskosten 9(4 maal zo hoog waren als vóór de oorlog, toen het ondeihouda- percentage gemiddeld 10 tot 12 pet. be droeg, zodat thans een huurverhogings- percenta.'e van 25 tot 30 pet., mede in aanmerking genomen de intussen inSe" treden devaluatie en derde loonronde, alleszins verantwoord moet heten. Ter verduidelijking van het standpunt, dat de bond inneemt, ontlenen wij nog enkele korte passages aan de uiteenzet ting die werd gegeven ln het orgaaa van de bond: „Huis- en Grondeigendom Hierin wordt het volgende gezegd: „De destijds \WD gevraagde huurver hoging werd en moet ook thans dan uitsluitend worden gezien als en eerste stap op de weg naar gezonde verhoudingen op hei gebied van de exploitatie van gebouwde onroerend* goederen". „Uitdru'- kclijh """et wor den .rottend, dat b(i een huurverho ging van 25 pet. laat staan 29 pet van een „rechtvaardig loon" voor de eigenaar aprake kan zijn" „Vandaar, dat de refreHns van het ontwerp in. de hnidife vorm niet mag worden gezien op bet niveau van een algemeen aan- passingsvraagstuk". Gisteren is in café „De IJsbreker" t* Amsterdam het tornooi begonnen om.het Europese kampioenschap dTie banden. De uitslagen van de eerste dag luide-ni Ter gelegenheid van het 50-jarlg be staan van de internationale wielerfede ratie, de U.C.I., werden Donderdag in Parijs internationale wedstrijden gehou den. Onze landgenoot Van Vliet bleek de snelste. De uitslagen van de sprint voor profs waren: le serie: 1 Harris (G. Br.) 2 Pauwels (Belg.). 8 Senfftleben (Frankr.); 2e serie: 1 Scherens (Belg.), 2 Lognay (Fr.). 3 Derksen (Ned.); 3e serie: 1 Gérardin Fr.), 2 Astolfi (It.), 3 Lanaers (Fr.): 4e Serie: 1 Van Vliet (Ned.), 2 Iacoponelli dt 3 Gosselin (Belg.). Eerste halve finale: 1 Lognay, 2 Harris, 3 Scherens; tweede halve finale: 1 Van Vliet, 2 Gosselin, 3 Gerardin. Herkansing van de halve finales: 1 Harris 2 Scherens, 3 Gén rdin, 4 Gosselin. Hierdoor kwam Harris in de "nale met Van Vliet en Lognay. Finale: 1 Van Vliet, 2 Harris, 3 Lognay. In de wedstrijd achter grote motoren werd onze landgenoot Bakker vierde ach ter Besson (Zwits.). Frosio (It.), en Lesueur (Fr.). car. brt. h. s. gem. Wevers (N.) 50 81 4 0 617 39 81 3 0.481 Dessart (B.) 50 72 7 6.694 V. d. Spiegel (B.) 47 72 6 0.652 Domingo (S.) 50 69 7 0.724 Aeberhard (Z.) 28 69 5 0.405 Siiguvet (F.) 50 69 5 0.724 Lagaohe (F.) 39 69 5 0.565 48 81 4 0:592 Dessart 50 81 3 0.617 Van de Spieged 44 79 4 0.556 50 79 3 0.632 48 77 3 0.623 50 77 6 0649 23 66 3 0.348 Siguret 50 66 5 0.757 Na twee ronden luidt de stand; 50) Allemaal onzin, natuurlijk! mompelde hij bij zichzelf, maar intussen droomde hij verder. Zijn oog-viel op een lange strook open water en hij zocht die nauwkeurig af. Er was echter niemand te bekennen op de beide oevers en nergens kon hij iets zien van hengel of lijn. Hij begon te vre zen, dat hij de verkeerde weg had ge nomen. Zij vist natuurlijk stroomop waarts, dacht hij bij zichzelf, terwijl ik stroomafwaarts loop. Hij bleef aarzelend staan. Misschien' was het beter terug te gaan en het eens in de andere richting te proberen. Hij stond op het punt dat te doen, toen er een kreet klonk door de stilte gevolgd door het opgewonden blaffen van een hond. Hij stond stil en keek de stroom af. vanwaar de geluiden waren geko men. Een dubbele rij elzebomen onttrok de rivier in de bocht aan het gezicht, maar de geluiden waren ontegenzeglijk uit die richting gekomen. De kreet hei- haaide zich en op hetzelfde ogenblik werd het blaffen heftiger, korte opge wonden ketjes, als van een hond in angst- Hij begon vlug in de richting van de bo men te lopen, zeker dat er iets niet in de haak was en hij had nog slechts een paar stappen gedaan, toen hij voor de derde maal het geluid vernam van een menselijke stem. Help! Help! Het was de kreet van een meisje en hij zette het op een lopen. Het dolle blaffen van de hond hield aan, maar de kreet, die hij had gehoord, werd hiet herhaald en met een hart dat bonsde van vrees, bereikte hij de bo men. Daar het blaffen had opgehouden, keek hij uil naar de hond. Hij zag hem eerst niet; tten zag hij zijn kop in het water, op weg naar de andere oever. Hij zag het dier te voorschijn komen, een wit met brume terrier, die. zodra hij op de oever was, af en aan begon te rennen onder erbarmelijk gejank. Voortdurend keek hij daarbij naar het modderige wa ter en toen de kunstenaar de richting van zijn biik volgde, viel zijn oog op een tweed rok, die vastzat aan een gezonken boomstruik en 'n seconde later onder scheidde hij de omtrek van een mense lijke gestalte, het gelaat naar beneden juist onder het wateroppervlak. In een oogwenk had hij zijn schoenen uitge schopt en een seconde later plonate hij in het water, zwom enige slagen en deed 'n greep naar de roerloze gestalte. Door de kracht van het water werd hij enige malen teruggeslagen hij ging onder en kwam weer. boven naar adem snakkend hall gestikt, maar hij verloor zijn tegen woordigheid van geest niet. Eindelijk ge lukte het hem een kraag te grijpen en de eigenares ervan met het gelaat naar bo ven te keren. Hij zag het bleke gelaat van Stella Duero en toen het water hem opnieuw dreigde weg te slaan, werd de angst in z'n hart bijna ondragelijk. Met bovenmenselijke inspanning keerde hij zich op zijn rug en trapte naar de oever. De terrier blafte jammerlijk aan de an dere kant var, de rivier en toen Cabados zich afvroeg hoe hij uit het water moest komen, riep een stem: Maak öat je wegkomt! Juan Cabados schreeuwde om hulp. Een minuut later boog een verwonderde boer zicih over hem heen. Als je me nou! Wat zijn jullie aan het doen? Help man, en wees niet dwaas! Wil je ons helemaal laten verdrinken? Neen maar.. De man leunde voorover, zonder zijn opmerking te voltooien en strekte een sterke arm uit. Het volgende ogenblik lag het meisje op de oever en de jonge man klauterde haar na. Hij sidderde van angst, toen hij naar haar bleke gelaat keek. —Is er een huis in de buurt? Daar ginds, de molen, een paar hon derd meter. Ren er heen om hulpj Breng bran dewijn of wat er is aan opwekkends, zo vlug als ie kunt man, het ts een kwes tie van lever, en dood. Blijkbaar besefte de man de waarheid van deze opmerking, want hij zette het met zware, logge stappen op een lopen, terwijl Juan Cabados met de weinige ken nis, die hij had van het bijbrengen van half verdronken mensen, op het bewus teloze meisje kunstmatige ademhaling begon toe te passen. Hij was hier nog mee bezig, toen drie mannen langs de oever kwamen aansnel len. Twee vsn hen, van top tot teen met meel bestoven, behoorden kennelijk bij de molen, maar de derde man was ge kleed in donkere jas en rijboek. Toen het drietal hen bereikte, nam de man met de rybroek de leiding. Vlug, riep hij, draag haar naar de molen. Ik ben dokter. Toevallig was ik op bezoek. De schilder verspilde geen seconde. Voordat iemand anders een vinger kon uitsteken, had hij het meisje in zijn armen en spoedde zich naar het molenhuis, de anderen achter zich aan. Gedurende de volgende twintig minuten liep hij voor het huis op en neer, in doods angst. De molenaar bood hem droge kle ren aan, maar hij weigerde Met één teug dronk hij echter het glas hete brandewijn mei water uit, dat de man hem opdrong Toen verscheen de dokter. Er lag. een glimlach op zijn gelaat. Het komt in orde met Juffrouw Duero Zij Gelukkig, riep de schilder uit. Ze zou graag willen weten wie haar redder is. Ik kon het haar niet zeggen, maar. Zeg haar Juan Badosca. Da dokter verdween en keerde na aea minuut of twee weer terug. Weer glim lachte hij. Juffrouw Duero ig erg dankbaar, mijnheer Badosca. en als ik het zo zeggen mag, zij schijnt blij te zijn, dat juist u haar deze dienst hebt kunnen bewijzen. Hoe is het gebeurd? De schilder legde het ln het kort uit en stelde toen een vraag. Wanneer zal juffrouw Duero in staat zijn naar huis te gaan? J?,veJ een uur twee, als zij zich daarbij tenminste niet te veel inspant. Ik heb een auto, antwoordde de schil- der- 7k zal haar halen. Hij wendde zich tot de molenaar. Ik zou nu wel graag die kleren van u willen hebben. Zeker, senor, kom binnen alstublieft. Bijna drie uur later stapte Stella Duero f® de auto van de schilder. Ze zag nog bleek, maar haar ogen straalden. Ze wuif de naar de molenaarsvrouw, terwijl de auto startte; toen, nadat ze het huis ach ter zich hadden gelaten, keek ze haar red der aan. Ik schijn voorbestemd bij u ln de schuld te staan, zei ze bedeesd. Ik moet u bedanken Neen. doe dat niet. Ik zou mijn leven willen geven.... Hij zweeg, toen er een rode blos op het witte gelaat kwam en snel voegde hij er aan toe: U weet dat, niet waar? Ja, ik geloof het wel, antwoordde Stella rustig. En weet u waarom? Ook dat, stemde ze ernstig to*. (Wordt vervolgd) Siguret De-ssart Wevers Domingo Fngl V. d. Spiegel Lagache A-eberhard pnt alg, gem. p. gem. h. 4 0.740 0.757 5 4 0.653 0694 7 4 0.625 0632 4 2 0.671 0.724 7 2 0.563 0.649 6 0 0.602 0 652 6 0 0580 0.592 5 0 0.377 0.405 5 IJ SHOCKE Y-COMP ETITIE IjsvogelsTilburg 13—4 De Amsterdamse Ijsvogels hebben voor d-e oompetitie een 134 overwin ning behaald op de Tilburgse ploeg in Amsterdam. De tussenstanden waren 41 40 en 53. De Amsterdammer Loek scoorde niet minder dan acht doelpunten, waarvan vier na een soloren. D andere werden gescoord door F eens tra (tweemaal), Broekhuizen (tweemaal) en Smit (een maal). Nadat Marijr.isse voor de Tilbur- Bena-rer het eerste doelpunt van de wedt- strijd had gescoord, konden de Braban ders pas in de laatste speelperiode door Van Haren, De Laat en Kremers de drei gende grote nederlaag nog wat kleiner maken. De Tilburgenaren misten vooral in de tweede speelperiode veel goede kaneen maar ook doelman Smid van de Amsterdammers was uitsteken., op dreef en redde meermalen 'als de Tilburgena ren weer tot in het vijandelijk verdedi gingsvak waren doorgedrongen. Bij de Amsterdammers, die al ic de eerste speelperiode een 41 voor..,rong behaalden, was Loek de grote man. Feen- stra daarentegen kwam er pas in de laat ste speelperiode in, toen scoorde hij ook twee goede doelpunten. WEST I le klas: A.D.O.—Zetburgla. 2e Klas A: Zaandijk—Alcm. Victrlx; B: OSV—Hercules. WEST IL le Klas: Neptunus—HBS. 2e Klas A: CVV—Overmaas; B: Site- drecht-Fortuna; Qu!.-n PHC, Excelsior— Gouda; RFCODS: Coal HVV. OOST. Ie Klas: Quick agovV: Go Ahead— Kns''t"*0i--. fc.n-.ched Buys Heracles. Hengelo VEC; Zwolse Boys- Wageningen. .11 T noord. Be6 Quick iIScarden~Sneell:: Frlsla®VAV; ZUID I. Ie Klas: Kerkrade-PSV; Umburgla—RBC; Helmondla—NOAD: VW-MVV. ZUID U. le Klas: Eindhoven—Juliana; Lonza—BVTi MaurltaNAC. V'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2