Nieuws «it STAD en OMTREK De mieren en het veenplasje G eh'"ge" Hulp LAATSTE BERICHTEN LANGS DE I s1Slll 411 SPORTNIEUWS uit Schiedam BRIL NODIG? De stand van de Arbeidsmarkt UN FORTUNA EN DE HOLLANDIAAN VERHUIZEN s\y: „TRAMLIJN BEGEERTE" VOOR SCHIEDAMSE TONEELKRING VAK DER AREMD Antoon Coolen over eigen werk NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Italiaanse boeren opstand bereikt hoogtepunt Westerling naar Neder land uitgeleid Leerstoel in Thomis tische wijsbegeerte in Delft Vlaardingens raad ovêr de kostenvergoeding Y.Q VRUDAG 3 MAART Ï95Q PAGINA MAAKTEN KINDEREN STIL SPORTAGENDA 675-JARIG BESTAAN TE WEINIG ERE DIPLOMA'S OP AMBACHTSSCHOOL FLATS VOOR BEJAARDEN IN GEBRUIK GESTELD OMMEN MAG GEEN BOUW WERKEN MEER GOED- KEUREN EXCELSIOR VOOR DE BEKER NAAR HOEK VAN HOLLAND S.V.V.-ATHLETEN STARTEN OVERWINNINGEN VAN M. KOOY EN M. DE RUITER BURGERLIJKE STAND NED. VRACHTENMARKT ONDERSTAANDE PERSONEN STAAN ALS WERKLOOS INGESCHREVEN Gevraagd hij diverse werkgevers de volgende arbeidskrachten Vijf duizend Schiedamse schoolkinde ren zullen in de komende dagen tijdens de lesuren naar het Verenigingslokaal trekken om daar dan twee films te zien over de wonderen van de natuur. Maar meer dan dat.Zij zullen de jonge directeur van de Stichting Natuur en Jeugd in Den Haag, de heer Voor hoeve op onnavolgbare wijze zijn geest drift voor de mooie natuur op hen ho ren overbrengen. Gisterenmorgen opende Drs. C. J. J- V. d. Maas, de voorzitter van de Stich ting Natuurwacht in Schiedam in te genwoordigheid van de wethouder van Onderwijs, de heer H. Sabel en de Rijksinspecteur bij het Onderwijs, de heer Bijpost, de eerste voorstelling. Hij herinnerde eraan, hoe in 1948 de Stichting Natuurwachten in Schiedam was opgericht als lid van de landelijke bond voor Natuurbescherming. Het voor naamste doel hiervan was de kinderen en de ouderen liefde en begrip bij te brengen voor de schoonheid van de natuur, vooral in en om Schiedam. Daartoe werden de natuurwachten aan gesteld. Momenteel zijn er vijf en twin tig van deze mensen, die op paedago- gische wijze optreden, als zij ergens zien, dat het natuurschoon vernield wordt of langs de schoonheid wordt 'heengekeken. Zij zijn van bijzondere identiteitskaarten met foto's voorzien en werken nauw samen met de politie. De zich steeds meer uitbreidende taak van deze op andere gebieden, „ge motoriseerde cowboys" tijdens een os- senrit, maakt voor haar het optreden van de natuurwachten zeer wenselijk. Met de plantsoendienst wordt even eens samengewerkt. De heer Schipper, de directeur, zit in het bestuur van de stichting. De medewerking van net on derwijzend personeel is nodig, om bij de jeugd resultaten te bereiken, evenals die van de ouders. De artikelen, welke onder auspiciën van de Stichting in de Schiedamse Dag bladen verschijnen blijken met grote in teresse gelezen te worden. Hierna kwam de film aan het woord. Met intense belangstelling volgden de kinderen het gebeuren in een mieren hoop, het overvallen van prooi en het klaar maken tot de* vlucht van de ko ningin. Ook de film over het leven in een veenplasje was bijzonder goed gemaakt, zodat het gevecht tvssen een egel en een ringslang dramatischer was dan scènes met roofdieren in de bioscoop. Ook de volwassenen in de zaal werden geheel door dit mooie werk geboeid. Tot slot vertelde de heer Voorhoeve iets van de kosten, die de vernieling te weeg bracht. Maar, toen zat het groot- stq deel al op cte. stoelen te draaien om weg te komen. Vincent, de figuur uit een van df reeks novellen „Onder de Canadassen" het laatst verschenen werk van Antoon Coo len, de man die alles kon en alles zelf maakte, vinden wij misschien nu wij weten, dat de meeste personen in de boeken van Antoon aan de werkelijkheid zijn ontleend in de schrijver zelf tqpug wanneer hij in zijn jeugd als volontair in een drukkerij aan de zetbok staat en zijn eigen litteraire voortbrengselen tracht te realiseren. Hij drukt ze en geeft ze uit. Vincent zette zijn niet te blussen werklust in het klein begonnen om in leven, in vlees en bloed zich uiter lijk makend in een wapperende waslijn vol boerenkleren in alle maten. Ook Coolen zette zijn werkdrang om in leven, zich uitend in een boekenplank vol linnen banden in alle maten die vermenigvuldigde geschriften Het zijn de banden, die htj thans m a pauzen van zijn lezingen signeert met wat een schrijver eens het boeiendst in de gehele wereldliteratuur noemde: ae eigen naam- De lezing die de schrijver gisteravond op uitnodiging van de Schiedamse boek handelaren hield werd gekenmerkt door een milde ironie en een stille peis, on afscheidelijk behorend bij een schrijver die terecht met zijn boeken naam heeft gemaakt en een bepaalde leeftijd pas seerde. Misschien is 't zo. dat geen ster veling zoveel geplaagd wordt door zelf- critiek als een schrijver: ztin gevoel voor humor maakt de critiek mild; zijn na tuurlijke «delheid stelt vast hoever hij kan gaan in zelfontleding ronder een gram van zijn zelfrespect Priis te J?°f" ten geven. Zo stelde de heer Co°Ieh ij* Zijn lezing een tseer grappig ma" 4,m»n- Stellig probleem, gerezen,, door com'nen taar van een criticus op zijn werk. Inz«n oeuvre komen volgens deze commentator figuren voor, die aan- de Innerlijke nan deling deelnemende buitenstaande getu - gen zijn. Moest de schrijver nu, nadat hij dit erkend heeft, zichzelf geweld aan doen door te trachten in een volgenae roman een herhaling van deze critische bemerking te vermijden? „Hij doet, aldus de heer Coolen, als de duizendpoot, die na de vraag op welke wijze hij zich met al zijn poten voortbeweegt prompt met al zijn poten in de war raakt. De heer Coolen wijdde het eerste deel van zijn lezing aan een verklaring van de geestelijke inhoud van zijn werk, een inhoud die appelleert aan het leven zon der meer waardoor een overladen letter, kundige beschrijving van het boerenle ven of een gechargeerde folklore nood zakelijkerwijs vermeden wordt. Bij deze verklaring gaf hij zijn levens loop en het ontstaan van zijn novellen en romans weer. Drie namen noemde hij hierbij als van onschatbare waarde voor zijn ontwikke ling: zijn moeder (een overeenkomst met A ndersenl, Stijn Streuvels en de histo ricus H. C. Ouwerlmg, welke laatste hem dwong het eigenstreekse in zijn verhalen vast ie leggen. Na de pauze las de heer Coolen de reeds genoemde novelle „Vincent" voor. De heer Roodbol, boekhandelaar hier ter stede, en de heer Hol voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap, leidden de spreker in. De volgende sportevenementen vinden ter gelegenheid van het 675 jarig bestaan plaats! Dammen Damconcours in Café-Rest. „De Amstel- bron" op 13, 15 en 17 Maart, aanvang half acht. De wedstrijden worden geplitst in 4 klassen: le afd. hoofdklasse-spelers; 2e af- deeling le klas-spelers; 3e afd. 2e klas spelers; 4e afd.'niet clubspelers, z.g. thuis- dammers. Er wordt gespeeld in groepen van 4 personen, zodat iedere deelnemer één partij per avond speelt Behalve deelnemers uit Schiedam wordt gerekend op de medewerking van enkele prominente spelers uit Rotterdam en Vlaardingen. Als bijzonderheid zij opgemerkt, dat voor dit concours een speciale punten telling zal gelden en wel 2 p voor een winstpartij, VA p voor remise met voor deel en p voor remise met nadeel. Grote simultaan schaak Citaat van de dag: De stilte is de ware conversatie tussen vrienden. Niet wat gezegd wordt, maqr wal niet gezegd behoeft te worden telt. Vandaag Vrijdag 3 Maart. Geen agenda. Morgen, Zaterdag 4 Maart. Geen agen da. Overmorgen, Zondag 5 Maart. Corner House 2 uur: Bijeenkomst Schiedams— Vlaardingse Jazz Sociëteit. Dagelijks: Passage: Betovering. Mono- Pole: Ontsnapt van het Duivels-eiland. DAGBIAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 72ste Jaargang No. 21174 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd In het «ebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 'l, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs ƒ3,90 per kwartaal. 11,30 per maand, 10,32 per week. ^Overtentle-prUs op gewone Kolombreedte 0.15 per millimeter noogte ingezonden Mededelingen op redactionele potom breedte I 0.30 per millimeter hoogte -ontrsct-tarieven tegen gereduceerde prijs erkrygbaar bl1 de administratie of btf de rMtende advertentte-bureaux kampioenen (kleine advertentlën» tot 20 Jjoorden 1 l- Elk woord meer 5 ets rjfxlmum S0 woorden. Plaatsing uitsluitend vooruitbetaling, aövertentte-orders worden afgesloten en ?eJlaatst overeenkomstig de Regelen voor e" Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Woofdredactie: Krot Dr. St. Tesser O.P. Leo. J. M. Hdzelzet. 'gemeen redacteur: H. A. Paalvast. wedstrijd Woensdag 15 Maart, ï9-39 utiT "Lf bouw „Irene" Nieuwe Haven. Ei wordt door 2 simultaan-spelers aani 52 borden gespeeld. Elke simultaan-speler krijgt 26 borden toegewezen. De- simultaan-speleis zyn. de heer J. Donner uit Den Haag, winnaar van het laatste Hoogoven-tornooi; de heer F. W. J. Henneberke uit Amsterdam. Beide he ren zullen dit Jaar meedoen aan de strijd om het kampioenschap van Nederland en zijn ten volle aan te merken als promi nente spelers zodat de Schiedamse schaakliefhebbers van een interessante simultaan-wedstrijd zullen kunnen genie ten. Schakers, die lid zijn van een bij de R.S.B. aangesloten schaakvereniging moe ten zich voor deelname opgeven bij hun secretaris;het inleggeld bedraagt een gulden. Schakers, die niet bij een van boven bedoelde schaakverenigingen zijn aange sloten en zij, die geen lid zijn van enige schaakvereniging, kunnen zich voor deel name opgeven bij H. Sonnemans, St. Li- duinastraat 90 b, en wel vóór 5 Maart a.s. Het inleggeld voor deze personen be draagt twee gulden, welk bedrag bij de inschrijving moet worden voldaan. Indien er te veel deelnemers zijn zal het lot beslissen. De afgevallen spelers krijgen in dit geval hun inleggeld terug. Tafeltennis tournooi Vrijdag. 17 Maart, 19 uur in gebouw „Irene", Nieuwe Haven. Het wordt een individueel tornooi, waaraan 24 personen kunnen deelnemen. Er zal volgens afval- systeem worden gespeeld aan 3 tafels, dus 12 sets waaruit 12 winnaars; 6 sets waar uit 6 winnaars; 3 sets waaruit 3 winnaars, en tenslotte een poule tussen de 3 laatste winnaars. Na het tornooi volgt een zeer interessante demonstratie, welke wordt gegeven door de dames T. Mostert en J. Eibers en de heren Cor du Buy en Willy van Zoelcn. Toegangskaarten verkrijgbaar a 50 cent. Kegelconcours 14 en 15 Maart te 7 30 uur in Café-Rest. De Kroon" Koemarkt I. Korpswedstrij- den en wedstrijd om het kampioenschap van Schiedam. 18 Maart: 60 ballen-wedstrijd van 14- 20 uur. Klaver jasconcours Dinsdag 14 Maart te 20 uur,.|k Sacrum, Lange Haven. Persoonlijke wed strijden Klaverjas. Inschrijving bij: de heer K.Beek, Hoogstraat 170. Inschrijf geld: 50 cent. Meneer Deelder, de voorzitter van het bestuur van de Ambachtsschool was niet tevreden. Hij had maar aan vijf van de 71 geslaagden voor het einddiploma van de Ambachtsschool het erediploma kun nen overhandigen. Had dit niet beter gekund, vroeg hij zich ernstig af. Hij hoopte, dat jongens, van de klas- ren, die het volgend jaar eind-examen zullen doen het er heel wat beter zullen afbrengen. Hij wil dan minstens 25 ere diploma's uitreiken en zoveel boeken, dat het bestuur er achter schuil gaat. Dat kan. Als je maar ernstig en met overgave werkt aan het bereiken van dat doel. Spr noemde in dit verband het voorbeeld van pres. Roosevelt, die een der grootste staatslieden van Amerika werd, hoewel iedereen dacht hem op zijn 32e jaar te kunnen afschrijven, omdat hij toen getroffen werd door kinderverlam ming. Spr. drong er bij de jongens op aan de levens van grote mannen te lezen en hun voorbeeld tot de krachtbron voor hun werk te maken. Wilton is als een klein smederijtje be gonnen en van Benkels patent moest vijftig jaar geleden nog uitgevonden vierden door een slagersjongen, die van de eilanden kwam. De heer Pulleman, de directeur, wees erop, dat het diploma pas het begin is op een lange weg. Begin met te proberen een goed vakman te worden, aldus de leer Pulleman. Daarna kom je verder De resultaten werden vervolgens be- kond gemaakt. Geslaagd zijn: Machinebankwerkers: P. Bijl J. Blauw, E. Flik, A. II. M. van Gee- Se' TonkJ- n ^revenbroek, j. Groenhof, F. Jonkman H. F. Koevermans, Th. J. TVvMmzen g€ndi-ik' p- Tas, H. van 'V ,v' d- Waal, W. H. J. Din- AutomonT gewezen één. Automonteurs: s. Beumer, K. v. Bor- v®' n;f; Djteweg. J. R. Doornveld, A. Dijk, A. van Eijk, C. Haak, J. C. van K-atc n T vc"1 xiaatK, j. W m„; Kruininger, D. F. Krijgsman. cL N. Poot, A. v. d. Sloot, N. één o W' C" VerhaSen' afgewezen Electriciëns-instrumentmakers: N. P. A&kerman, A v. d. Berg, W. v. d. Brug J- w- de Bruyn, J. C. E. Bruystens, W.' L. van Diggelen. G. A. Eibers, A. van Heest, J. KorperShoek, W. S. de Krieger, M. L. v. d. Linden, B. v. d. Lugt, J. p. H. Odjjk, A. Poot, A. A. van Puffelen, P. F, Quakkelsteyn, J. H. de Reus, W. K. Scheepmaker, A. G. Schippers, H. Valk, 1. van Vliet, geb. de Wolf, afgewezen geen, Timmerlieden: M. Blomsteel, H. de Bruin, A. Flik, P. 't Hart, G. van Heus- den, P. Koudstaal, F. A. J. Mol, R. Mole ina. WPols, M. Weber,_J. Dool,afgewe ken geen. Meubelmakers, scheepstimmerlieden: 3. W. Meyboom, L. P. A. Nunes, L. J. Paauw, G. Rohberegt, C. Rood-bol, M. van Vessem, J. H. de Vries, T. Zwaai, afgewe zen één. Schilders: P. C. Campenhout, L. van Kasteren, J. Vroom, afgewezen geen. Prijswinnaars: J. P. Diteweg, automon teur, erediploma; A. v. d. Berg, electri- ciën, ere-diploma met prijs (boek); B. v. d. Lugt, erediploma; A. v. d. Berg, elec- t.-ie'ër, erediploma;, 't Hart, timmerman, erediploma met prijs (passerdoos). Met oen symbolische plechtigheid in de Schiedamse raadzaal heeft Z-Exc- minister in 't Veld tijdens zijn ori ënterend bezoek aan de stad heden morgen de Emmaflat en de Nieuwland flad, massale behuizingen voor bejaar den in gebruik gesteld. In zjjn rede zeide de minister o.a., dat het expe riment dat Schiedam beoogd had met deze flats in financieel opzicht niet ge slaagd was- Het kon aan andere ste den niet ten voorbeeld worden gesteld omdat zy uiteindelijk te duur waren geworden. Verder bracht de minister in zijn toespraak enkele principiële denkbeelden naar voren omtrent die behuizing van de bejaarden in het al gemeen en de politiek, welke hierbij In de komende jaren nog gevolgd moet worden, over de financiering van de woningbouw en de algemene woning- bouwpolitiek. Hij drong er vooral bij de gemeentebesturen en de woning diensten op aan differentatie van de typen tot stand te brengen, zodat er momenteel meer en goedkoper ge bouwd kan worden. Men moet nu bou wen voor kleine gezinnen, zoals mo menteel meer dan 50% van de Ne derlandse families gekarakteriseerd kan worden- Later, over enkele jaren, kunnen dan grotere woningen worden gebouwd, als de nood minder hoog is. Wij komen op deze belangrijke toe spraak nog terug. Na de plechtigheid ln de Raadszaal begaf het gezelschap zich naar de Vlaardingerdijk om de beide flats in ogenschouw te nemen. De minister toonde girote belanstelling, vooral voor de grootte van de woningen en voor het ontspanningsgedeelte. Dit was in zjjn ogen te klein- Te voet heeft het gezelschap enkele van de oudste stra ten van Schiedam doorlopen, zich be wust makend van de sanering die hier noodzakelijk zal zijn. Opgewekt door koeriers, die van dorp tot dorp reden met de leuze: „Naar liet land", is bijna de gehele bevolking van de Zuid-Italiaanse provincie Calabrië met haar schamele landbouwwerktuigen opge trokken naar de nog ongecultivecrde Lati- fundia, 'n gebied van 100.000 acres woeste grond, op welks verdeling de landloze boeren en werkloze boerenarbeiders reeds lang wachten. De regering heeft de boeren herhaalde malen uiteengezet, dat er met grote spoed aan de landhervorming wordt gewerkt, doch het gure weer van de laatste dagen en de nijpende honger'hebben de nood bij de boeren zo doen stijgen, dat zij op- opnieuw en in groter getal dan ooit te voren tot opstand gekomen zijn. Politieke geschillen werden opzijgezet. Communistische en christen-democratische coöperatieven van een dorp voegden hun mensenmateriaal, vee en landbouwwerk tuigen tezamen om het nieuw- in bezit genomen land te ontginnen. De boeren hebben gezworen, dat zij ditmaal hun ver worven land niet zullen opgeven. De politie heeft zich beperkt tot een for mele aanmaning om het land te verlaten. Toen de boeren hieraan geen gevolg ga ven, liet de politie hen verder met rust. uitgevaardigd, dat Westerling naar Ne derland zal worden uitgeleid op grond van zijn Nederlandse nationaliteit. Ter- zelfdertijd zouden de Britse autoritei ten het verzoek van de Indonesische regering om uitlevering van Westerling hebben geweigerd, omdat er geen uit leveringsovereenkomst bestaat tussen de Ver. Staten van Indonesië en Enge land, Een bevestiging van dit bericht was intussen nergens te verkrijgen. In officiële kringen te Singapore werd gisteren medegedeeld, dat W, binnen drie dagen voor het gerecht zal moeten ver schijnen op beschuldiging van onrecht matige binnenkomst in Maiakka en het gebruiken van geweld ten opzichte van een Indonesische mede-gevangene. De Indonesische regering heeft geen gedetailleerde beschuldigingen ingediend tot ond --steuning van haar verzoek om uitlevering van Westerling en de Britse politie is slechts betrokken bij zijn over tredingen op Maiakka. Volgens betrouwbare berichten heeft 'n Indonesiër uit Rangoon, die op uitleiding wachtte, in de gevangenis naar Wester ling gespuwd, waarna deze, die bekend is om zijn boksen, hem een zo stevige kaaksl?'' toediende, dat de kaak brak. AU India Radio heeft gisteren het be richt uitgezonden, dat de Britse auto riteiten in Singapore een bevel hebben Naar wij vernemen ligt het, behoudens koninklijke goedkeuring, in het voorne men van de St. Radboudstichtmg aan de Technische Hogeschool te Delft een bijzondere leerstoel te vestigen in de Thomistische wijsbegeerte. Advertentie ROTTE1KDAMSCHEDIJK 268 SCHIEDAM TELEFOON 67593 hehftnt2 5eiTi?entc> 0mmen is de bevoegd- rlfoU r goedkeuring van de in die ge- meeme te ondernemen bouwwerken voor ■nu i van n?Sen maanden ontnomen. Dit is geschied, omdat gebleken is, dat hel gemeentebestuur herhaaldelijk in ge breke is gebleven t.a.v. het door de ge meente uit te oefenen toezicht op de na- leving van de voorschriften, die voor de goedkeuring van bouwwerken gelden. Donderdagavond vergaderde de raad van Vlaardingen onder voorzitterschap van burgemeester rnr. J. Heusdens. Bij het verzoek van de subcommissie „Handhaving Drankwet" van de Natio nale commissie tegen het alcoholisme, om H. M. de Koningin te verzoeken, het maximum aantal vergunningen en ver loven A. te verlagen, werd op voorstel van B. en W. besloten, de bestaande toe stand te handhaven. Van de heer F. Zuidgeest was een ver zoek ingekomen om in te trekken het raadsvoorstel om aan den Outer's Bouw en Handiel Mij. N.V. voor garagebouw gemeentegrond in erfpacht uit te geven. Wethouder De Bruin zette uiteen, dat bij de aanvrage Den Outer no. 1 was ge weest; op 23 Juni 1949 kwam een officiële aanvraag van Den Outer en ®p 27 Juni vroeg Zuid'geest om inlichtingen. Tot op dit moment is echter nog geen officiële bouwaanvraag van Zuidgeest binnen ge komen, hoewel de grond reeds in De- "nbetr aan Zuidigeest in erfpacht was uitgegeven. Het verzoek van Zuidgeest werd voor kennisgeving aangenomten. Bij het voorstel tot het toestaan van een aanvullend crediet voor de herzie ning van het uitbreidingsplan, groot 5000, vroeg de heer .Van der Veen hoe veel het uitbreidingsplan nog zal kosten. kocht. Indien de huisvesting het echter toelaat zal tocli met het slopen van di verse panden moeten worden begonnen, zulks met het oog op het snel toenemen de verkeer in de gemeente. Bij de voorstellen van B en W. tot het aangaan van overeenkomsten met For tune en De Hollandiaan betreffende het verplaatsen van hun terreinen naar an dere plaatsen 'in de gemeente, wees de heer Van Munster op de ongelijke behan deling van de beide verenigingen. For- tuna krijgt een staantribune van 2 treden en De Hollandiaan krijgt 7500. Hier zit een scheve verhouding. Fortuna had ook liever het geld gehad dan de tribunes. Ook de heer Van T'or had liever een gelijke behandeling gezien van de beide verenigingen. Wethouder Van Minnen af een uiteenzetting, hoe de zaak zich had toegedragen. Spr. had bezwaar om bij de raad met een voorstel te komen tot een vergoeding in contanten en daar om zag hij liever, dat de gemeente de staantrilbur.es bekostigde. Deze onderhan delingen met Fortuna hadden een zeer vlot verloop. Bij de besprekingen met De Hollan diaan zijn dezelfde voorstellen gedaan. Het bestuur van De Hollandiaan gaf echter te kennen, dat men deze staan tribune niet nodig had. Daarom had men liever contanten. Fortuna kan waar- Wethöüder deewl medeTcïat ?5 het plan nog voortdurend wijzigingen heeft ondergaan-, In samenwerking met de Spoorwegen, Rijkswaterstaat, Prov. Waterstaat en Delfland is het plan vast gesteld. Binnen enkele dagen kan het ter visie worden gelegd en ook het sa neringsplan. Bij het voorstel tot aankoop van di verse panden vroeg de heer Don, of het niet bc'er zou zijn nog enige jaren te wachten, daar mogelijk dan goedkoper gekocht kan worden. Wethouder Jonker antwoordde, dat de panden alle aan de gemeente worden aangeboden. Boven dien zijn deze pander, alle rendabel, ze worden voor een billijke prijs aange- vanXHo'nanrireiSt j's' ^ondag naar Hoek gS "de wedstrTiri ar de, op 12 Febr' ult" S t» I™ oor de tweede beker ronde te spelen. Men weet nog wel hoe Hoek van Holland aan het eind Tan het vorig seizoen de plaats van Excelsior in de derde klasse overnam; de Hoekenezeri bleken toen inderdaad sterke?"en zullen zich vermoedelijk ook nu wel weer zo danig tonen. De wedstrijd begint om half 3; vertrek om kwart over 1 van het station. Excelsior 3 speelt om 12 uur tegen BEC 3 in Delft; vertrek 11 uur station; Excel sior 4 speelt aan de Boshoek tegen SFC 2 om 12 uur; Excelsior 5 om 2 uur in Rot terdam tegen The Rising Hope 4 om 2 uur; vertrek 1 uur tram; Excelsior 6 reist naar Coal 7, wedstrijd 12 uur, vertrek kwart over 10 tram: Excelsior en 8 spelen thuis, in eigen Volkspark, 7 tegen DRZ 4 om 12 uur en 8 tegen Kortenaer 3 om 2 uur. diee Amerikaanse literatuur een tendens- loze objectiviteit gepaard aan drama tisch sublimeren van de werkelijkheid. Dit schijnt enigszins in tegenspraak met elkaar. De Amerikaanse auteur heeft zo n in tense belangstelling voor de personages om zich heen, dat hij er geen behoefte aan heeft de toeschouwer te laten blij ken, dat hij hun handelingen goedkeurt of verwerpt. Maar diezelfde intense be langstelling voor de mens brengt hem ertoe het menselijke conflict te verhevi gen en achter wat anderen alledaags en plat vinden diepten te peilen, die voor de oppervlakkige toeschouwer verborgen blijven. Zo wordt wat Potgieter noemde: ..De kopie des dagelijkschen levens" een „Dra ma in everyday's life". (Merkwaardiger wijs een vaste serie in een Amerikaans tijdschrift) Wat ons, Europeanen, dan steeds weer treft, is de consequente eenstandigheid van waaruit het object „objectief" werd waargenomen. In „Tramlijn Begeerte" is dit het terugbrengen van de verhoudin gen tussen man en vrouw tot vrijwel dit enige instinct: de begeerte. Terwijl deze begeerte in het leven van Blanche's zus ter Stella en haar omgeving blijkbaar een gekanaliseerde uitweg van bruutheid en weemoed gevonden heeft, is er in Blanche's leven een ogenblik geweest, dat haar mooie verwachtingen van het gekanaliseerde begeerte-leven zijn kapot eslagen door de explosie van de ontdek- :ing van een gedegenereerde genegen heid van haar jonge man voor een oudere. Het proces, dat van de prostitutie leidt tot geestesziekte volgen wij in het to- uan cJkV Het vindt plaats in het huis Xfi+ Stella, die ver beneden haar stand hi®' een. Pool getrouwd is en in de oude Anv1 van New Orleans woont. t\an dai? der M°er speelde een prach- ainil die van het begin tot het mpn w„fi"ver, gekarakteriseerd was, dat een van ar moest geloven als in Hnn van S Blootste actrices. Poolse Amafil Berg zette een ruwe „Sri af mao i. Cht0ffer- Z0 men dit wooid al mag gebruiken Truus Dekker had het, geolaatst tus- s?.n P? n,\ ™.et gemakkelijk. Dat zij niettemin volledig ais nerveus vrouw tje haar eigen terrein behield pleit voor een uitstekende vertolking. P 00r Wat er aan vrienden en geburen ver der op het toneel kwam, was geheel vol gens de standing van Comedia: af" De regie en het decor van Joiian de Meester deden naarstige studie en grote kennis van het Amerikaanse toneel en van de Amerikaanse sfeer vermoeden. In zijn eenzijdigheid geen stuk voor iedereen (zeker niet voor een gesloten „Kring"-voorstelling), maar als manifes tatie van modern toneel een gebeurtenis voor de ernstige liefhebbers. De aard van de Schiedamse Toneel kring „Het Schouwspel" maakte het mo gelijk dit stuk in „semi"-vrije voorstel ling te brengen. Vele aanwezigen zullen daarvoor dank baar geweest zijn getuige de spontane wijze, waarop zij aan hef slot applaudis serend overeind rezen. Zondag a.s- zullen de S.V.V.-athle- ten het Athletiekseizöen 1950 aan vangen door deel te nemen aan de Rotterdamse veldkampioenschappen, wélke worden georganiseerd door de Rotterdamse Athletiek Commissie op het terrein achter de Diergaarde Blfj- dorp. Donderdagavond werd de finale van de Piet v. Harmelen-beker voortgezet met als eerste partij: J- Doejaaren—M. Kooij. Na een nerveus begin, de stand was na 14 beurten 9887, kwam Kooy geweldig opzetten en speelde de partij van zijn leven en maakte in 4 beur ten 120 caramboles, zodoende zijn partij uitmakend in 18 beurten. Doejaaren bleef op 117 staan. De Ruiter speelde tegen Beekhuyzen een pracht partij, waartegen Beekhuyzen niet opgewassen bleek, en tevens nog ongelukkig speelde ook. want net mis of net raak is heel wat. De Ruiter maaSte de partij uft in 15 beurten. Dins dag de eindstrijden M- de RuiterM. Kooij. W. BeekhuyzenJ- Doejaaren. GEBOREN: Adrians A. C., d- van W. J. A. de Heer en A- A. C. de Kor ver; Liduina M- W., d- van P. H. J. K- v. d. Boogcrt en A- M. Th. Naring; Petronella J„ d. van N- D. de Krulf en F. Bakker; Elisabeth M-, d. van H. F. Hamakers en W. A- v. d. Voort- ONDERTROUWD: P- v. d. Does, 58 j. en W.P. Kuijpers, 42 j.; If. w. Du- chenine, 20 j- ien G. Jamse, 21 j.; C. Koorengevel, 24 j- en M. Meijvogel, 23 j.; K. Kortland, 24 j. en D. Janse, 20 j-; P. Kouweriberg, 21 j. en j m. Heeren, 23 j.; S. W. Ouwens. 21 j. en M. G- Hendriks, 19 jJ J- L. M. Si mons, 36 j. en M. C.'P. Kuijl, 36 j.; P. J. Sterk, 41 j. en P- v. Ep:, 37 j. GETROUWD: A. G. Venderbos, 28 en G. F. M. v. Dorp, 25 j.; a. N. Wèijltag, 25 j. en J. H. Harte, 20 j.; A. van Oort, 25 j- en J- Bruijnjé, 22 j.: N. Roeland, 27 j- en L. v. d. Mark 23 j.; a. D. M. Heetkamp, 24 j. en C. de Kok, 26 j-; J. Scheffers van Soe- len, 27 j. en G. J. v, d. Kooij, 29 j.; K. van Dijk, 30 j. en A. M- Hengst, 25 j.; J. J. Geel, 23 j. en A. J. G. Ku- perus, 21 j. OERLEDENB. G. H- Lourens. 3 maanden; J, M. v. d. Kraan, 70 j., vr. v. J. J. Kolling; G- M. Lamberts. 77 j.; E. v. d. Meer, 81 j., wed- van C. v. d. Graaf- Hollandiaan eerst al het materiaal moet opslaan. Hier zijn dus bijzondere om standigheden. De wethouder zou er nog geen bezwaar tegen hebben, om inplaats van de staan- tribunes aan Fortuna de kosten voor deze tribunes te betalen, n.l. 5200. Echter gaat het niet aan, om ook aan Fortuna 7500 te betalen. Er is een verschil van 2300 en dit is volkomen gerechtvaar digd. Fortuna hoeft maar één keer te verplaatsen en krijgt de .tijd om te ver plaatsen, De Hollandiaan moet. eAiter nu d,e accomodatie óf opslaan óf verkopen in dwangpositie. Hi-er iz dus een groot verschil. De heer Van Munster is het hiermede echter niet eens, hij zag liever geljjke behandeling van beide verenigingen. De heer Ven Munster deed daarom 2 voor stellen: 1. Om aan Fortuna de keus te laten, n-J. staantribune of 5200 in con tanten; 2. Boven de tribune nog 1000 in contanten aan Fortuna te betalen. Beide voorstellen werden voldoende ondersteund. Wethouder De Bruin zette nog uiteen, dat bü aanleg van de tribunes, waarbij beton gebruikt zal worden, door Fortuna, zeker de aanlegkosten hoger zullen zijn. Na nog enige discussie trok de heer Van Munster het 2e voorstel in. Er werd nog vastgesteld, dat bij ev. aanleg door Fortuna zelf van de tribunes de gemeente enige eisen van wel-stan d zal stellen Het voorstel-Van Munster kwam tenslotte i-n stemming en werd verworpen met 12 te gen 14 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen met de stem van de heer Den Admirant tegen. Bij het voorstel tef het maken van een oprit aan de noordzijde van de Maas- sluiissedijk bij de Burgemeester Pruissin gel vroeg de heer Weststra ten waarom B. en W. niet liever met het tunnelplan kwamen in-plaats van het maken van een oprit. De bewoners aan weerszijden van de Burg. Pruissingel zullen niet erg op deze oprit gesteld zijn en ook vreest spr., dat er grondverschuiving zal komen, wanneer op deze slappe grond een zware dijk als oprit aangelegd wordt. Spr. weet wel, dat Delfland zich tegen aanleg van een tunnel zal verzetten, daar de Maas- sluissedijk een waterkering is. Spreker vraagt echter, dat Vlaardingen niet meer zal bukken voor het Hoogheemraadschap. Thans moet de gemeente 160.000 betalen voor een oprit, waarvoor zij zelf de grond nog levert en aan de andere zijde moet dan ook een oprit worden gemaakt. Spr. wijst op Zeeland, waar men ook op an dere manieren het water keert. Spr. wil aanraden op grond va-n de wet van be lemmeringen zich te verzetten tegen Delfland en desnoods bij de Kroon ir beroep te gaan Spr. wijst nog op een mogelijkheid tot het maken van vloerl- dteuren. Nog andere 1-ede.n hadden dezelf de bezwaren. verkeersweg gereed zijn De Burg. Pruis- singel is 45 m. bi-eed. de oprjt wordt 9 m breed, terwijl de oprit zacht glooiend zal zijn. De mogelijkheid van schade is niet geheel uitgesloten, deze zal echter gerinig zijn in vergelijking met de kosten, die het aanleggen van andere kunstwer- keHetvowstel van B. en W. werd z. h. st. QOIW \7 Ji Hierna kwam in behandeling het voor stel tot het bouwen van 204 woningen xn de Babbe-rspolder. De heer Van der Veen sprak er zijn vreugde over uit, dat dit initiatief hier gencmen is. Het voorstel is z. h. st. aan genomen. Aangenomen werden voorts de voor stellen tot het verlenen van een bijdrage in de kosten van uitvoering der plannen in verband met de naamgeving van het K.L.M.-vliegtuig „Vlaardingen tot het aangaan van twee geldleningen, elk groot 250.000 e. inzake het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met wo ningbouwverenigingen. Bij het voorstel tot uitgifte van ge meentegrond in erfpacht aan K. lei ein, deelde wethouder Jonker mede, dat de reductie voor erfpachtsgronden tot ïu ci. per m2. voor gronden, dieper dan 22 m. vanaf de straatkant, is komen te vervai- Hierna kwamen in behandeling de vragen van de heer Weststraten inzake het niet verhuren van een gedeelte der voormalige Gasfabriek aan de N.V. Neer bos, Handel in bouwmaterialen. Wethouder Jonker gaf een uiteenzet ting van het rl-oop in deze kwestie. Eerst had de gemeente een gedeelt-e van het terrein nodig voor bergplaats van bouwmaterialen voor de William Pont- woningen, daarna is onderhandeld met De Jong, die echter geen prijs meer stel de op huur van het terrein, gezien de hoge prijs. Toen is gesproken met de fa Neerbos. Echter heeft de gemeente een gedeelte van het tenrem nodig voor lipt transport van -md. eerst voor aanleg van de nieuwe weg Sohied. Dijk—Rijksweg en nu binnenkort nog voor het transport van pLm 300.000 m3. zand voor straat- aanleg Babberspolder. Er wordt echter nog steeds gezocht naar een weg om tot een oplossing te komen met de fa. Neer- bos De heer Weststralen verheugde er zich over, dat er nog naar een oplossing wordt gezocht, al had hij liever een voorstel met een redelijke oplossing op tafel ge zien. Al is het hier geen groot bedrijf, het gaat hier om een bedrijf van enige betekenis en het zou t: betreuren zijn, indien dit bedrijf uit onze gemeente zou verdwijnen. Spr. hoopt dus, dat de ge meente alsnog haar woord gestand zal kunnen doen. De heer Van Kralingen raadde aan, de loswal en kade in handien van de ge meente te houden.. Advertentie HOOGSTRAAT 91 OOK VOOR ZIEKENFONDSLEDEN Boekenweek.... Doet het U eigenhjlï wel iets, lieve lezer? Beseft U goed wat het zeggen wil dat U zomaar een winkel kunt binnenstap! en en daar een boek kunt kopener bovendien deze week nog een bij cadeau krijgt? Wij vinden het allemaal zo doodge woon.... Toch is het wel eens anders geweest! En ik denk aan dat eerste lesje van ons Vaderlandse Geschiedenis-boekje. „De Batavieren" stond er boven. „Zij kwamen uit Duitsland en gingen wonen tussen Waal en Rijn". Daar waar straks de kersenbomen we in bloei staan, in onze Betuwe, h- H ze gewoond, die Batavieren. Zie ze daar zitten rond hun smeui takkenbosje: Pa in zijn overhern van gevelde Os en Moe in een geit bolerootje. „Is de Nieuwe Schiedammer e 1' niet?" vraagt Pa terwijl hij zich e< n schedeltje gerstennat inschenkt. „Het is -pas kwart over zons-onder- g^ng" zegt Moe. „Pepsi-Cola, waar blijft die kerel dan?" snauwt Pa kribbig- Moe kijkt angstig naar het knotsje dat naast haar driftige Heer gemaal ligt en wrijft zich de blauwe plekken van giste ren. „Misschien is ie bij de buren blijven dobbelen, Clovis" mummelt ze. „Goeien avond samen" roept dan de Nieuwe Schiedammer. Weet U, lieve lezer, de krant van toen was een rondtrekkende zangereen dichterlijke Batavier, die 's avonds rond het vuur de nieuwtjes uit de buurtschap kwam vertellen, die sprookjes verzon en rijmen dichtte. Alsdat er een klein Bataviertje bij do familie Konlinenvatter geboren is, en morgen gaat het sneeuwen. De Romeinen naderen Maastricht, er zijn voorpostge vechten in de streek rond Venlo en César heeft een nieuw hoofdstuk af van zijn De Bello Gallico" Zo ging datZo ging dat een helo tijd. Toen kwamen de Missionarissen om onze voorvaderen te bekeren. Zij sticht ten scholen en schreven boeken.,.. Haboeken.... maar, lieve hemel, wat duurde dat lang voor één enkel boek eindelijk af was.... dat duurds w-el veertig jaar.... Stel U voor: een of andere geleerde cn zeer geduldige monnik puntte voorzich tig een ganzeveer en begon te calligra- feren op zijn velletje perkament. Eerst de hoofdletter bovenaanDat moest een extra mooie hoofdletter zijn. Daar ging die monnik eens eventjes voor zit ten.... Hij tekende er een plaatje om heen miniaturen noemen we dat Na een week of wat kwam de tweede letter. En die boeken waren niet in het Ba- taviers, die waren in het Latijn geschre ven, omdat die monnik zo verschrikke lijk geleerd was dat hij eigenlijk alleen maar Latijn sprak. Heiligenlevens, kronieken van de pa rochie Pas toen de Batavieren geen Batavie ren meef waren, maar Ridders en Poor ters, kwam er ook eens een verhaal irt het Nederlands, in het DIETS dat be tekent in de taal van het Volk, in tegen stelling met het Latijn. Het waren erg ruwe verhalen van Rid ders, die met het zwaard in de gehar naste knuisten andere Ridders het hoofd afhakten, verhalen met veel bloed en krijgsgeschreeuw. Later werd het een beetje beter, toen kwamen er .nobele Ridders, die ter Kruistocht trokken en veel te vertellen wisten uit de Oosterse landen. Maar nog altijd werden die ridder-ro mans met de hand geschreven.... een best-seller bracht het hoogstens tot een exemplaar of twaalf.... Pas toen de lepe Haarlemse koster „Laurens-zoon" de boek-drukkunst had uitgevonden.... ha. nu weten we alle maal het jaartal 1426!.... hebt U nog een griffel voor de lieve lezer, waarde Broeder? begon „het Boek" zijn \ocht door de eeuwen Van 1426 tot 1950 is een hele ruk.... te lang voor vanavond! SEBASTIAAN. ROTTERDAM, 2 Maart 1950. 175 ton div. granen Leeuwarden: 300 ton div. granen Doesburg; 60 ton div. granen Nijmegen; 200 ton fosfaat Hengelo: 150 ton fosfaat Roermond; 95 ton fosfaat Steenbergen; 150 ton ijzer IJmuiden: 189 ton blik Krommenie; 100 ton kunstmest Kortgene; 75 ton kunstmest Oosterwolde; 200 ton kunstmest Leeuwarden; 130 ton damwand Den Helder; 160 ton cokes Ooi; 115 ton cokes Dodewaard; 532 ton kali Almelo; 577 ton zout Muiden; 250 ton ke tels IJmuiden; 200 ton stukgoed Amster dam; 160 ton gerst Zwolle; 80 ton gerst Almelo; 370 ton palmpitten liggen/varen; 600 ton copra liggen/varen; div. part. msis liggen/varen. Vletreizen 9 stuks. Wethouder De Bruin noemde hel even eens een noodoplossing, om thans voor veel geld iets tot stand te brengen. Over dit probleem zijn sinds 1946 lal van be sprekingen gevoerd met Delfland. Prov Waterstaat en de Spoorwegen. Wanneer het echter in de toekomst mogelijk zal zijn om een waterkering aan te leggen ten Zuiden van de spoorbaan dichter bij de rivier dus tot aan het kruispunt bij Vlaardingen-Oost, zullen er zich nieuwe mogelijkheden voordoen In de laatste 50 jaar is de bodem hier 10 c.m. gezakt. De Spoorwegen weigeren om de spoordijk waterkering te erkennen Het Rijk houdt contact met de gemeentebesturen om te zorgen, ook in de toekomst het water te kunnen keren. Het zou kunnen, dat de dijk dan belangrijk hoger zou moeten zijn. Om op deze oplossing te wachten zou echter veel te lang duren. Met Delf land is thans niet tot overeenstemming te k-omen.t omtrent het maken van een tunnel. Nu de grond uit de vijvers van het villaperk vrij komt, kan deze grond gebruikt worden, hetgeen 50.000 bespa ring geeft. Nu bovendien in de a.s zomer het Wagenveer gereed komt. moet de Ajd. Bouwbedrijven: Uitvoerder, tim merlieden schilders, grondwerkers, bouw vaksjouwers, betonwerkers, scheepstim merman, mandenmakers, slopers, houtza ger. Afd. Metaalbedrijven: Bankwerkers, montagewerkers, aank. instrumentmaker! fitters, autog. lassers, radio technicus,' ijzerwerkers, chauffeurs, technisch con troleur, vernikkelaar, soldeerder, land- machinisten, motordrijver, constr. wer kers, kraandrijver, metaalboorder, land- stokers, halfwas werkt, bouwk. tekenaar halfwas loodgieter, halfwas electriciën' autog. brander, aanhouder, halfwas constr bankwerkers, isoleerder. Afd. Alg. Bedrijven: Boekhouders, kan- toorbedienden, correspondent, incasseer- der, magazijnbedienden, portiers, verte genwoordigers, ongeschoolde arbeiders, transportarbeiders, musici, Verkopers, col porteur, kellners, brood- en banketbak kers, boekbinder, glasblazers, filiaalhou der gedistilleerd, schoenmakers, vellenbe- reiders, kleermakers, hotelkbks, reclame tekenaars, tuinman, landarbeiders, kap pers, wijnkopersknecht, fotograaf, wijn kopersbaas. Afd. Jeugd: LI. elec. monteurs, 11. bank werkers, 11. metselaars, 11. instrumentma kers, 11. banketbakker, 11. reclameschil ders, aank. bediende, jongste bediende, 11. automonteurs, 11. modelmaker, 11. scheepstimmerman, 11. bakker, 11. winkel bediende. Afd. Vrouwen: Verkoopsters, naaister maatwerk. Afd. Metaalbedrijven: Precisiebankwer- kers, koperslagers, vormers, metaaldraai ers en fraisers geschoold, plaatwerkers, loodgieter, ankerwikkelaar. machine scha ver. Afd. Bedrijven: Boekdrukkers, veehou- yolgens C.A.O. -f reisgeldvergoeding. Liefst ongehuwd. Inlichtingen Arbeidsbu reau Schiedam. In de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 18—30 jaar. Afd. Jeugd: Kwastenmakers, cartonnage werkers, 11. loodgieters, loopknecht voor slagerij, melkbezorger, 11. lakspuiter, con str. werkers, 11. beitsers, 11. lederbewer kers, leerling en aank. koffermakers, U. zeilmaker, fabrieksjongens, loopknechts, 11. modelmaker, 11. plaatwerker, 11. machi ne en constructiebankwerkers, 11. autog. lasser, U. framebouwers, 11. papiersnijders jongste bedienden, halfwas polijster, ma gazijnbediende bekend met metaalgereed schappen. metaalslijper, 11. offsetdrukker. 11. verwarmingsmonteurs. Afd. Vrouwen: Dagmeisjes, fabrieks meisjes, strijksters, bekwame typiste bo ven 25 jaar, Steno-typiste Ned„ bekwame cartonnagewerksters, meisje 18-20 jaar voor boekhoudmachine. Afd. Beroepskeuze-voorlichting: Ouders van kinderen, Hoofden van SchoJe en belanghebbenden worden eraan Herinnerd dat iedere Dinsdagmiddag (behalve de 5e Dinsdag der maand), de afdeling Brrornr- keuzevoorlichting van 14—16 uur zitldig houdt in het Arbeidsbureau Schiedam De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat vanaf heden de beroepskeuze- en studie-adviezen niet meer gratis worden verstrkt, doch hier voor betaling moet geschieden. Het ver schuldigde bedrag wordt berekend naar het jaarinkomen van het gezinshoofd, dan wel naar dat van de personen die het advies wenst in te winnen. Voor hen, die, als werkloos bij het Arbeidsbureau staan ingeschreven, is geen betaling verschul digd. Afd. Emigratie: Landbouwers en arbei ders in. vrijwel alle beroepen (kantoor personeel wordt niet rvvraagd), kunnen worden geplaatst. Voor emigratie naar Canada en Zuid-Amerika bestaat nog steeds gelegenheid. Voor personen, bij voorkeur ongehuw- den, die naar Australië willen emigreren, en geen uitgesproken vakman zijn, bestast de mogelijkheid om in aanmerking te ko- -| A 1 7 -rr «-It LMJI Lil aailUlCI zYIIlw Lt" dersknecht, slagersknecht. Voor direct ge- men voor een Rijkssubsidie in dc kosten vraagd te Groningen: een distillateurs- daarvan. baas, volledig met het vak bekend. Loonl Spoedige aanmelding is zeer gewe.'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3