Min. Strachey was pro-communist Reclame De Haarlemse plagiaat-pleger voor het gerecht Holland Fair" in Yerdediging met en voor elkander Blijkens hetgeen hij schreef in 1930 Uitvinder van „snuiver" onderscheiden Maakt voor Uw zaak Incident-Wagenaar als waarschuwing Relatie99 van Zweedse koning Stikker tot Press-Club VRIJDAG 3 MAART 1950 PAGINA 5 OPLICHTER KREEG VOOR- SCHOT OP PROVISIE NIEUWE LENING AAN JOEGOSLAVIë EXAMENS MEISJE DOOR HOOIWAGEN GEDOOD EERSTE KAMER SPRAK OVER DE STAATSMIJNEN PRINS BERNHARD IN AMERIKA Amerika permanente markt NOG 62.000 AANVRAGERS WACHTEN OP TELEFOON. AANSLUITING VAN MEINEED VERDACHT ARBEIDER DOOR AS GEGREPEN EN GEDOOD Bij K. B. is aan luitenant ter zee le klasse b.d. J. Wichers te Wassenaar, de uitvinder van het z.g „snuiver"-apparaat voor duikboten, de titulaire rang van ka pitein-luitenant ter zee verleend. Deze titulaire rangverhoging is bedoeld als officieel blijk van erkenning voor zijn in 1933 als jong zee-officier gedane uitvin ding. De „snuive" of „schnorkel" is een soort luchtpijp, die op duikboten word aange bracht en boven het wateroppervlak uit steekt, waardoor het mogelijk wordt, dat onderzeeboten wekenlang onder water kunnen blijven en onderzee met volle kracht op dieselmotoren kunnen varen. Men vergelijkt de uitvinding van de „snuiver" wel eens met die van de straal motor vppr vliegtuigen. Beide uitvinders, de Nederlandse zee-officier en de Engelse vliegerofficier Frank Whittle, hebben door hun vindingen op hun eigen gebied enorme veranderingen te weeg gebracht. Frank Whittle werd in de adelstand ver heven en bevordert tot air-commodóre. Bovendien ontving hij van zijn regering 100,000 pond. De heer Wickers heeft een moeizame strijd moeten voeren voor de erkenning van zün uitvinding. In het eerst had men er geen belangstelling voor en later, toen Zijn vindiPÊ allerwegen reeds werd toe gepast, werd hij niet als de uitvinder er kend- Het ligt in de bedoeling van het ministerie van Marine de titulaire rang verhoging te doen volgen door een gra tificatie van enkel© duizenden guldens. men kon denken aan een nationale weermacht, die haar eigen boontjes wel zou doppen, is voorbij. Intussen zijn wü het eens met al de genen, die menen dat onze regering op haar hoede moet zijn, dat in de samen werking van de verschillende landen ieder land naar verhouding van ztjn sterkte in de lasten van de gezamenlijke verdediging moet delen. Onze wil tot ge meenschappelijke strijd mag niet mis bruikt worden door de grote mogend heden zoals dat vroeger wel eens ge beurd is. Ook mag met de voorzitter van de P.v.d.A. worden geëist, dat de ont zettend grote bedragen, die voor onze defensie, dank zij de zeer grote offers van heel het Nederlandse volk beschik baar zullen komen, zo efficiënt mogelijk zullen worden besteed. De regering zij hier uiterst vigilant. Het incident tn de Kamer heeft weer eens het belangrijke vraagstuk van de landsverdediging in samenwerking met de andere Europese staten ett vooral met Amerika in het middelpunt van de pu blieke aandacht geplaatst. Dit was klaar blijkelijk ook de bedoeling van de com munistische Kamerleden en zij boekten daarmede dus een winstpunt, Wij kun nen slechts hopen, dat de vrucht van dit winstpunt hun ontgaat, doordat het aan tal van de Nederlanders, dte de les van het gebeurde in de Hamer hebben ver staan. steeds groeit. Moge meer en meer de critische zin tegen alle demagogie, die van Moscovitische zijde nog over onze hoofden" zal worden uitgestort, bij ons volk wakker worden. Lord Beaverbrook's „Evening Stan dard" brengt groot opgemaakt het be richt, dat minister-president Attiee rechtstreeks instructies zou hebben ge geven voor een grondig onderzoek naar „M.I. vijf", de Britse geheime dienst. „M.I. vijf" is een afdeling van het departement van oorlog dat bij de jongste ka binets- reorganisatie onder John Strachey is komen te staan. De ..Evening Standard" beweert, dat Stra chey een „verklaard communist" is en voorspelt, dat aandrang zal worden uit geoefend tot ontslag van Strachey als minister van oorlog. „Strachey werd tot minister van oorlog benoemd, aldus het blad, terwijl Klaus Fuctis (die wegens het uitleveren van atoomgeheimen tot veertien jaar gevan genisstraf is veroordeeld) zich reeds in hechtenis bevond om berecht te worden" Intussen is door het bureau van de Britse minister-president gisteren een in scherpe bewoordingen vervatte tegen spraak gegeven op bovenstaande beschul diging van de „Evening Standard", dat de nieuwe Britse minister van oorlog, Sirachey, een „verklaarde communist" zou zijn- De verklaring van het bureau van de minister-president wijst erop, dat Stra chey m 1840 reeds duidelijk heeft ge maakt, dat hij het geheel en al oneens was met de communistische partij, waar van hij nooit lid is geweest. In 1943 trad Strachey toe tot de la bour-party en hij is in de vplste zin en openlijk vereenzelvigd met de welbeken de houding van de labour-party tegen over het communisme. De verklaring noemt de wijze, waarop de „Evening Standard" gemeend heeft Strachey's publicatie van 1930. waarin hij het communisme steunde, te moeten ge bruiken. „schandelijk" en zij ziet geen rechtvaardiging voor het thans uiten van deze beschuldiging Reuter merkt hierbij op. dat Strachey's publicatie van 1930 welbekend is en hem meerdere malen bij zijn oonnbaar optre den in moeilijkheden heeft gebracht. „Hoe komt het, dat de Britse tesen-- spioiinnge ondanks haar prima reputatie zeven jaar nod'g hepft gehad om er aeh- ter te komen dat een van de meest voor aanstaande Britse atoomgeleerden -gehei men aan Rusland doorgaf? Hoe is het mogelijk, dat men deze geleerde zo wei nig in de galen heeff gehouden, terwijl hekend was, dat hij in Doitsland een overtuigd communist was geweest? Met deze vragen houdt men zich in Engeland bezig na de veroordeling van dr. Klaus Fuchs. Ook de Londense bladen stellen deze vragen en komen tot de con clusie, dat „de Britse inlichtingendienst onmiddellijk grondig onder de loupe ge nomen moet worden. Algemeen heerst de indruk, dat na de arrestatie van Fuchs precies een maand geleden zowel in Groot-Bnt'.anmë als in de V. S op grote schaal jacht gemaakt wordt op de mensen, met wie Fuchs in verbinding stond De „Daily Herald" op richtte reeds, dat meer arrestaties ver wacht worden. Een Hilversumse koopman ontving be zoek van de 34-jarige H D.. die zeide dat hij over talrijke relaties in het buiten land beschikte en genegen was deze tegen vergoeding voor de koopman productief te maken. Daar had de zakenman wel oren naar en om zijn „vertrouwensman" niet te verliezen leende hij hem 1000 als voorschot op de komende provisie. D. verdween en liet niets meer van zich horen, evenals de buitenlandse relaties, die sjeehtg ln de fantasie van Q. leefden Hij was naar Amsterdam vertrokken en had daar zijn intrek ih een hotel ge- nomen. Het geld was spoedig op en de hotelrekening wachtte nog op betaling, D„ die een blaneo ehèque bij de koopman had verduisterd, liet deze aan de hotel- directie zien en zeide, dat hij de rekening zodra de phèque gedekt was, zou betalen In afwachting daarvan maakte hij weer een pleziertochtje naar Hilversum om daar een tweede goedgelovige koopman op te sporen. Erg ver kwam hij niet, want een rechercheur die met zijn signalement bekend was, rekende hem in. De Ver- Staten hebben Joegoslavië een tweede lening van 20 millioen dollar ver leend teneinde dit land in staat te stel len de economische boycot van de komin- form te weerstaan en „ernstige ontberin gen" in Joegoslavië te voorkomen. Driekwart van de lening zal gebruikt worden voor de aankoop van Amerikaan se grondstoffen, machines, onderdelen, oliën en chemische producten. Met het resterende geld zullen kapitaalsgoederen worden gekocht en materiaal, benodigd om de productie in de Joegoslavische mijnen op te voeren. De eerste lening aan Joegoslavië, even eens groot 2t) millioen dollar, werd in September j 1. verstrekt. De mogelijkheid van een derde lening wordt overwogen AMSTERDAM. Can(j. wis- en natuurkun de: de heren Tjin A Djte, Go Ping Gam en W. van Gelder: ean<J. Puits: de heer P. Dup» per. voorziene 25 meter hoge toren, die tevens dienst zal doen als schoorsteen voor de centrale verwarming. Hel gebouw zal een monumentale ingang krijgen. Er komen 'n ruim, overdekt terras, een groot restau rant met eetzaal, parkeerplaatsen voor autobussen en toad's en perrons, die res pectievelijk 270 eri 450 meter lang zijn. Men hoopt met de houw ongeveer in Juli gereed te zijn. Op de foto een overzicht van de werkzaamheden. Links het oude station, vervolgens emplacementen en rechts de bouw van het nieuwe station. oog onttrokken worden, doch zichtbaar blijven. Het zal alleen gezandstraald wor den, terwijl met behulp van mangaan- zwart ornamenteringen zullen worden aangebracht. Het hoofdgebouw zal een sober karakter dragen, Het krijgt i een verdieping en zal een oppervlakte van niet meer dan 1150 vierkante meter be slaan. Veel groter van oppervlakte zal de overkapping zijn. Deze meet ongeveer 2700 vierkante meter. Boven deze over kapping uit rijst een van een uurwerk In Pieterburen probeerde de 5-jarige Trijntje T. van een rijdende hooiwagen wat hooi te trekken. Het kind kwam daarbij te vallen en kwam onder een der wieten van de wagen terecht. Zij was vrij wel op slag dood. In het St. Aloysiuscollege aan de Oos?- du in la an in Den Haag is op 74-jange leeftijd overleden pater Jos A, Gieien S. J.t oud-leraar aan dit college. Te Haarlem heeft gisteren de recht bank de zaak behandeld tegen de 21 jarige Haarlemmer W de G. die on der het pseudoniem Willem van der Laan destijds de eerste prijs wist te winnen van 500 in een prijsvraag voor een nieuw aantrekkelijk meisjesboek uitgeschreven door de N V. Uitg. Mij Boom en Ruygrok te Haarlem. Zeei spoedig daarna ontdekte de schrijfster Tini Pulles, dat het bekroonde werk. dat tot titel droeg „Wij bouwen aan de toekomst" niets anders was dan een voor de oorlog door haar geschreven meisjes boek, getiteld „Start", waarin de namen van de optredende personen waren ver anderd en slechts enkele tekstafwijkin gen bleken te ztjn aangebracht Dil was aanleiding tot verder onderzoek en ei kwamen nog twee „overgeschreven boe ken" van de hand van „Willem van de: Laan" aan het licht, o a. van niemand anders dan van Anke Servaes. Het was niet direct voor het „plagiaat", dat ver dachte hier was gedagvaard, doch voor een diefstal van veertig gulden Maar de gehele zitting werd toch in hoofdzaak op het plagiaat de aandacht gevestigd De Officier noemde de G. een ridder van de droeve figuur en eiste voor de feiten een gevangenisstraf van zes maan den onvoorwaardelijk en zes maanden voorwaardelijk. Verdachte gaf al hel tenlastegeiegde toe en er kwam ter zit ting een psychiatrisch rapport ter sprake, dat een kijk gaf op de persoon van da G Bij zijn huisgenoten en zijn omge ving beweerde hij intieme relaties te hebben met de Zweedse ambassade en er werden (door hem zelf verzonden!) Zweedse boeker, bij hem thuisbezorgd van de Zweedse consul met belangwek kende brieven erbij Toen Bernadotu in het Nabije Oosten werd vermoord, belde hij (zogenaamd!) de Zweedse le gatie op van huis uit en condoleerde de „ambassadeur" in veler tegenwoor djgheid. Zelf bereikte hem op de goede dag een „benoeming'' in de Orde van Gustaf Wasaen kort daarop werd F* ij „verbonden" met de Zweedse Koning persoonlijk wie hij zijn dank uitsprak met de onderscheiding. Al deze. imaginaire „relaties" moes ten zijn omgeving uiteraard imponeren De Officier van Justitie legde verbant tussen de geleverde bewijzen van pla giaat en de gepleegde diefstal van 40 gulden en achtte verdachte een gevaar voor de samenleving. De verdediger, mr H. Ah Conen drong in verband met de psychiatrische conclusie sterk aan op clementie. De Eerste Kamer heeft gisteren de be groting der Staatsmijnen behandeld. Eerste spreker was de heer Regout TK.V.P.), die er op wees, dat de indus triekolen hier thans vier keer zo duur zijn als voor de oorlog. Alleen in België zijn ze nóg duurder. Spr. achtte deze ho ge prijzen een zwakke plek in de econo mie en informeerde of en wanneer daling van de binnenlandse prijzen in het ver schiet ligt. Behalve het tewerkstellen van grens- Duitsers achtte spr. verder aannemen van buitenlandse werkkrachten ongewenst, vooral nu het binnenlandse aanbod van mijnarbeiders betere perspectieven opent. Spr. informeerde tenslotte nog hoe men de loonverhouding tussen boven- en on dergrondse arbeid in de toekomst zal wil len regelen en pleitte voor een N.V.- vorm voor de Staatsmijnen. De heer Kramer (PvdA) trok vergelij kingen tussen de productie van de sfaats- en particuliere mijnen om aan te tonen, dat het staatsbedrijf de hoogste productie heeft. Hij drong voorts o.a aan op so cialisatie, op grond van de door de Staatsmijnen behaalde resultaten. Verder wilde spr. meer eenheid in de mijnbouw, speciaal met het oog op concurrentie in de toekomst. De Engelse en Duitse mijn bouw gaan met rasse schreden vooruit. Spr. verwacht in 1952 overschotten in die landen. Wij zullen daarvan noodgedwon gen tegenover export van onze land- en tuinbouwproducten moeten afnemen, zo zeide hij. Waar blijven dan onze mijnen en onze mijnwerkers? Prof Molenaar (VVD) was het oneens met de heer Kramer, dat de staatsmijnen omdat het staatsmijnen zijn, meer en be ter zouden produceren, dan de particu liere mijnen en in diens betoog zag hij allerminst een indicatie om socialisatie wenselijk te achten. Minister Van den Brink stemde in met de opmerking, dat aanstelling van Ita liaanse arbeiders in de mijnen ,een kost bare aangelegenheid is. Indien 'de nood zaak daartoe wegvalt zal dit ook wel wegvallen, zo zeide hij. Het bezwaar te gen West-Duitse grensarbeiders kon hü zich op psychologische gronden indenken. Nu een handelsverdrag tot stand is geko men zal echter een wijziging in de gees ten moeten plaats vinden om tot normale verhoudingen te komen. De minister wil ten aanzien van het vraagstuk van socialisatie het advies van de mijnraad afwachten. Wellicht zal ook de Mijn-industrieraad nog advies uitbren gen. Oppervlakkige vergelijkingen van de productiecijfers vap Staats- en particulie re mijnen voor en na de óorlog, kunnen niet tot steekhoudende conclusies ten aanzien van het al of niet instellen van staatsbeheer leiden. De bange vermoedens van de heer Kra mer, dat de internationale kolenmarkt ln 1952 verzadigd zal zijn kon de minister zich Indenken. Ter voorkoming van re percussies op het eigen mijnbedrijf wordt thans reeds op internationaal terrein overleg gepleegd teneinde ook op kolen- gebied tot economische stabilisatie in West-Europa te komen Nadat staatssecretaris Van der Grinten nog enige vragen bad beantwoord, werd de begroting z.h.st. aangenomen. Te New York werd dezer dagen een „koffiepraatje" gehouden met het doel een nieuw soort maan- en karwijzaadgebak uit Nederland te introduceren. De Ned. consul-generaal mr. W. Cnoop Koopmans en de voorzitter van de Ned. K. v. K., ae heer A. Bestebreurtje, bevonden zich onder de aanwezigen en waren de eersten, aie van het smakelijk product proefden. V.l.nr.: Connie Kremnitzer; W. Cnoop Koopmans; Gerda v. d. Ende: de heer A. D. Bestebreurtje en Dorothy Milde. De tulpen, die op tafel staan, werden per vliegtuig van Nederland naar N. York gebracht Prins Bernhard is met de door hem zelf bestuurde Dakota, gisteravond uit Hermosillo in Mexico, te Los Angeles aangekomen. Zijn gezelschap bestond uit 7 personen. Hij zal drie dagen te Los An- gt es blyven. In Amerika bestaat een groeiende be langstelling voor cultuur en historie. Daarom zal ook ee.. aantal historische documenten, die op vroegere relaties tus sen Nederland en Amerika betrekking hebben, aan deze tentoonstelling worden toegevoegd. Tijdens de tentoonstelling zal in ver„ schillende districten van Amerika een marktonderzoek plaats vinden en een grote reelame-campasne op touw worden gezet." Nederlandse industriëlen kunnen zonder enige kosten hunnerzijds aan deze marktanalyse deelnemen. Van de E.C.A is u,t Washington be richt ontvangen, dat een commissie is benoemd om de douaneformaliteiten voor de invoer in Amerika te vereenvoudigen en ook wordt er gewerkt aan verlaging der tarieven. De lieer Smit merkte op, dat het be langrijk is, dal onze industrie er zich rekenschap van geeft, dat de Amerikaan se markt een permanente markt is, als onze artikelen er eenmaal zün ingevoerd. Daarom moet onze Industrie een deel van haar producten voor Amerika en Canada •eserveren. Pil deelde mee. dat een Nederlandse 'apii'fahrlek reeds zeer belangrijke or ders in de Verenigde Staten afsloot Voor ■ie Nederlandse a.rrt-werkornducten zag de heer Smit In de V. 8. een ongelimi teerd terrein braak. Wanneer de tentoonstelling te Phila delphia slaagt, ligt het in de bedoeling ook aan de Westkust van Amerika, waar schijnlijk te Los; Angeles, een dergelijk Holland Fair te houden. Nog altijd wachtten op 31 Dec. 1949 62,000 aanvragers op telefoonaansluiting; 30.000 zullen er in de loop van dit jaar geholpen kunnen Worden T.a.v. aanslui ting van nieuwe rekeninghouders wordt meegedeeld, dat urgente verzoeken b v. van artsen, beqefenaars van vrije beroe- pen e.d. direct gevolg kan worden gege ven. Aan aanvragen van hen, die geen beroep uitoefenen, kan geen gevolg wor den gegeven; het plan bestaat om binnen korte tijd briefkaart-automaten in dienst te steileq. Aldus enkele mededelingen in de memorie van antwoord op de PTT- begroting. Voor de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank stonden gisteren twee Hagenaars terecht, P. J. M. en J. P. van L„ aan wie ten laste was gelegd, dat zij In Maart 1943 een zekere A. Spapens aan de Duitsers zouden hebben verraden. De verdachten beschuldigden elkaar van dit verraad. Een zoon van verdachte Van L. beschuldigde als getuige zijn vader. Deze echter verklaarde, dat zijn zoon door M. was omgekocht Op zijn beurt zeide ver dachte M. toen, dat Van L. de getuige A M. van der V van der K had omgekocht In zijn requisitoir verklaarde de officier van justitie, mr. baron van Voorst tot Voorst, de indruk te hebben, dat enkele getuigen en speciaal getuige v. d. V. v. d. K. zich aan meineed zou hebben schuldig gemaakt. Het O.M kondigde een onder zoek hiernaar aan Tegen de verdachten, die beiden reeds enkele jaren in voorar rest hebben doorgebracht, werd een voor waardelijke gevangenisstraf van- één jaar geëist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5