Alarmsirene kwam in werking Gevecht in de Franse Nationale Prins Bernhard in Californië Praagse actie op komst tegen Nederlandse legatie? Gong$ Wegens Louwers bekentenissen Felle Duitse reactie op Saar-aecoorden de ZORGEN Om de eerder Heilige Rota r In de Franse Kamer ging het door rode dolheid spaans toe Sr Minister Kaiser: „Ik hoop, clat het nieuws niet waar is Pauselijke onderscheidingen VAN DE FRANSE ARBEIDERS Vliegende schotel Zaterdag 4 Maart 1950 A. "N DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Communisten willen goede beurt maken bij de Kom inform Ik koop geen Ameri kaanse bommen werper! Einde Amerikaanse mijnwerkersstaking in zicht LAGEN Protest van Nederlandse regering V voor prominente figuren van „De Maasbode Bisschoppen constateren ernstige sociale tekortkomingen En daarom geen minnelijke schikking Als Westerling in Nederland komt Bruinkoolbriketten goedkoper WEERBERICHT De communisten hebben gisteren kennelijk met vooropgezette bedoeling een van de felste schandaalzittingen van de Nationale Vergadering op touw gezet, die zich ooit in de Franse parlementaire geschiedenis hebben voorgedaan. Honderdvijftig man republikeinse garde zijn er bij te pas gekomen. De tonelen overtroffen in heftigheid verre de beruchte nacht, toen li jaar geleden de communisten tijdens de mijn- en havenstakingen tegen minister Moch te velde trokken en zich meester maakten van de spreektribune. Diner met filmsterren Juist nadat Truman scherpe maatregelen wilde nemen Gelijk te voorzien was, is in Duitsland een felle reactie ont staan op.de berichten betreffende bet tekenen van overeen komsten tussen Frankrijk en het Saargebied, o.a. over liet exploiteren van de Saarmijnen. Kaiser, lid van de West-Duitse bondsregering en minister voor zaken, geheel Duitsland betreffende, riep bij het vernemen der bedoelde berichten uit „Ik hoop in het belang van Duitsland, Frankrijk en Europa, dat het nieuws niet waar is". BEKENTENISSEN BLIJVEN DOORGAAN VERKEERDE KAPPERSKRUL Indonesië hoopt op uitlevering: BOVEN CHIOGGIA GEZIEN De weersverwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt Half tot zwaar bewolkt met vannacht of mor genochtend plaatselijk lichte regen of motregen. Zwakke tot matige en in het Noorden van het land later krachtige wind, overwegend uit Wes telijke richtingen. Vrij zacht. Zondag 5 Maart: Zon op 7.18 uur, zon onder 18.28 uur; maan op 20.07 uur, maan onder 7.49 uur. Maandag 6 Maart: Zon op 7.16 uur, zon onder 18.28 uur; maan op 21.37 uur, maan onder 8.01 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Telefonisch van onze Parijsc correspondent Reeds vóór de aanvang van de zitting, die 's ochtends om 9 uur begon, waren de. communisten zeer opgewonden. Tegen een MRP-afgevaardigde uit het Noorden werd gezegd, dat niemand de commu nisten vandaag iets in de weg moest leg gen, of zij zouden erop los slaan. Het doel was de anti-sabotagewet tegen te houden en na de zuivering in de partijleiding in het Noorden aan de Kominform te be wijzen, dat de Franse communisten ook nog wel wat mans zijn. De gehele ochtendzitting ging voorbij in obstructie. Er waren herhaalde stem mingen over communistische uitvluchten bij een ontwerpje tot wijziging van de etemmingswijze voor de raad van de sociale verzekering, dat later n.b. met algemene stemmen dus ook die der communisten! werd aangenomen. Maar toen de eindstemming eindelijk aan het slot der ochtendzitting zou plaats hebben, moest zij tot 3 uur worden ver schoven, omdat een communist opnieuw .het woord wilde voeren, toen de stem- ttiing reeds aan de gang was. Bij de her opening der zitting te 3 uur vroeg de communist Duprat opnieuw het woord, "Wat door de ondervoorzitter Roclore, die Presideerde, aan de hand van het regie ment werd geweigerd. Ondanks de bewaking door de zaal- wachters besprongen de communisten toen de trappen. Dupart kon de spreek tribune bereiken, terwijl andere commu nisten de voorzitterstribune overvielen en Musmeaux van achter de voorzitters zetel vandaan op de spreektribune sprong In een ommezien was de tribune van alle kanten door de communisten omringd, waarbij de vrouwen het hardste te keer gingen. Toen de overigen oprezen om de tribune te gaan verdedigen, viel een bende communisten de MRP-bank aan. Een tiental hunner besprong de MRP-Voorzitter, de Menthon, die sussend wilfle optreden. Hij werd onder de voet r innen en geslagen, doch twee MRP- geiopen en s aanvallers aan om iedeMentbon®e ontzetten. Deze klaagde de Menthon t _:_gn lenden en hoofd over pijn aan kween, disch onder_ zodat hij hedenochtend zocht moest worden. De voorzitter bracht de werking, schorste de zitting, te J zaalwachters de vechtenden trach scheiden. Terwijl" ontruimmgsoeveiee werden gegeven, bleven de beide cornniu 'misten op de spreektribune en de overigen daaromheen- De vrouwen bevonden zich op de trappen, natuurlijk jauwepd. An derhalf uur moest gewacht worden alvo rens een poging kon worden gedaan om de spreektribune te ontruimen en de ver gadering te hervatten, terwijl het bureau van de Kamer inmiddels had besloten de censuur en uitsluiting op de beide com munisten toe te passen en bij de procu reur van de republiek een klacht tegen handtastelijkheden in de Wetgevende vergadering in te dienen Xe kwart voor vijf heropende Herriot de zitting, de communisten verzoekend de tribune te verlaten. Eindeloos tumult, waarbij Herriot vroeg of dit het einde van het parlement moest betekenen. Ten slotte stond hij Duprat, die de tribune ■niet wilde verlaten, toe, zich te verdedi gen tegen de schorsing. De communist hield een rede van twee uur, ondanks de protesten van de voorzitter,- die de ver gadering niet wilde schorsen. Hij lasi aller lei dingen voor on, wat de Humamté had gepubliceerd over de z.g- J®" compromitteerde Kamerleden s- ters, lijsten, die te onzinnig zijn dan dat men er zich aan 'zou kunne Maar eindelijk moest nr wel ophouden m werd over de censuur gestemd en de tijdelijke uitsluiting uit de Kamer, Maar daaror» begon opnieuw de be ittmg van de tribune en de weigering van Duprat om de Kamer te verlaten. In verschrik kelijk tumult werd de zitting opnieuw geschorst, de tribune ontruimd en de toegangen gesloten. Opnieuw trad het bureau der Kamer in beraad en werd tot ontruiming met militaire hulp beslo ten. Er werd enige tijd gewacht om de gemoederen wat te doen bedaren, maar de communisten bleven hun'plan voort- zétten, lieten broodjes en stoelen bren gen voor' de communisten op de tribune. Van half negen af deed generaal Mar- quant. die hoofd is van de wacht van het paleis de Bourbon, zelf om liet kwar tier de voorgeschreven sommaties en aangezien daar geen gevolg aan werd ge geven, liet hij 150 man reoublikeinse garde uit de kazernes aanrukken. Om kwart over tien weigerde Duprat nog steeds, en aangemoedigd doe. de commu nistische benden bleef hij op het spreek gestoelte. Generaal Marquant deed een laatste sommatie en toen rukten de militairen ongewapend met de armen gekruist schouder aan schouder als een vegen de massa de zaal binnen. Zij omsloten de communisten om de tribune en drongen ze op naar de ingangen, waar ze een voor een werden opgenomen en buiten geworpen. De vrouwelijke communisten wierpen zich gillend op de grond, en schreeuw- Het voorschrift wil, dat ais een Kamer lid uitgezet moet worden, de zaal eerst leeg moet zijn. Er had dan ook een jacht plaats °P de communisten, die in de zaal zich m de banken hadden verspreid en van hun plaats af volgden de commu- nistenleiders Thorez en Duclos, zonder zelt aan het spectakel deel te nemen, de uitspattingen van hun dolle kudde. loen des nachts de zitting hervat was, begon het spel opnieuw, maar zodra generaal Marquant voor de derde aal zijn sommatie deed, begrepen de communisten, dat zij toch uitgeworpen zouden worden en verlieten onder het zingen van de Internationale de Kamer. Om drie uur vanmorgen kon de stem ming plaats hebben, dus juist met 12 uur vertraging; daarna kon pas het wetsont werp op de bestrijding van de sabotage en de ondermijning van de geest van het leger aan de orde komen. De communis ten vingen onmiddellijk weer de obstruc tie aan, en op het ogenblik dat wij dit bellen, duurt de vergadering onder voort durend lawaai voort, terwijl de commu nisten buiten het parlement trachten uit breiding te geven aan de stakingen in het land. Het communistische offensief, dat 15 Maart zijn hoogtepunt moet bereiken, is dus volop ingezet. Op een p -.rsconferentle te Los Angeles heeft Prins Bernhard medegedeeld, dat de Nederlandse politiek voor de aankoop van verkeersvliegtuigen met straalaan drijving, die thans in Engeland worden gebouwd, afhankelijk is van de leverings- mogelijkheden door Engeland alsmede van de plannen voor ontwerpen door de Amerikaanse industrie. De Prins zeide, geen oordeel te willen geven over de mogelijkheid van aankoop van vliegtui gen voor de K.L.M. Gisteren heeft de Prins met de generaal- majoor Ldwrence Craigie van de lucht macht der Verenigde Staten, een bezoek gebracht aaa een vliegveld in de woes tijn, waar voor het Amerikaanse leger en de marme geheime proeven worden genomen met raket-vliegtuigen die een grotere snelheid hebben dan het "eluid. De Prins zal tijdens zijn bezoek aan Los Angeles dat tot Maandag zal du- ren ook een bezoek brengen aan de Ook in Nederland worden thans scooters vervaardigd. De hier af gebeelde verbruikt 1 liter benzine op 80 km. en heeft een maximumsnel heid van 40 km. per uur. De motor is 1 pk. vliegtuigfabrieken van Douglas en Lock heed, doch hij deelde uitdrukkelijk mede, dat hij niet is gekomen om Amerikaanse gevechtsvliegtuigen of bommenwerpers te kopen of onderhandelingen te voeren over het in licentie in Nederland doen vervaardigen van Amerikaanse gevechts- vliegtuigen. In antwoord op een vraag antwoordde de prins, dat naar de verwachting een deel van de Nederlandse beleggingen in Indonesië verloren zal gaan, doch hij zou niet durven voorspellen, hoe uiteindelijk de Nederlandse financiële positie in de R.I.S. zal zijn. Wegens tijdgebrek heeft de Prins alle uitnodigingen voor een bezoek aan de filminrichtingen te Hollywood afgesla gen en hij sprak de bewering in s mmige bladen, „dat er voor hem een reeks ontvangsten in Hollywood" zou zijn georganiseerd, tegen. De enige ver bintenis die de Prins wat dit betreft heeft aangegaan, is een dir.er, dat gisteravond werd aangeboden door de heer Louis B. Mayer, van de Metro- Goldwyn-Mayer onderneming, waarop naar men verwachtte, vele bekende figu ren uit filmwereld aanwezig zouden zijn. President Truman heeft liet Congres gisteren verzocht, hem volmacht te ver lenen tot bet in beslag nemen van de Amerikaanse kolenmijnen, waarin nu al enige weken lang gestaakt wordt. De toestand, ontstaan door deze staking, was niet langer houdbaar, dus moest de pre sident ten einde raad wel tot deze vér strekkende stap overgaan. Het ziet er echter naar uit, dat de inbe slagneming geen feit zal behoeven te worden, want de Noordelijke mijneige naren tonen zich bereid om een contract met de mijnwerkers af te sluiten. De Zui delijke mijneigenaren verzetten zich nog tegen de looneisen van de stakers, maar algemeen leeft de hoop,, dat de partijen spoedig tot overeenstemming zullen ko men, hetgeen een einde aan deze ramp zalige staking zou maken. President Truman's commissie van onderzoek deelde vannacht mede, dat reeds overeenstemming bereikt is over de „fundamentele principes" voor een nieuw contract. De Brits-Indiër Lokesh Chandra droeg gisteren zijn fraaie nationale costuum toen hij in Utrecht promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Uit handen van prof. Gonda ontving hij de doctorsbul. In Westelijke kringen is men van mening, dat de Tsjechische regering binnenkort een actie zal ondernemen tegen de Nederlandse legatie te Praag naar aanleiding van de „beschuldigin gen", die Louwers tegen enkele leden van de legatie zou hebben uitgebracht, aldus meldt Ass. Press. Het zou op zijn minst verbazing wek ken, aldus zei men, als de Tsjechen na de bezwarende verklaringen van Louwers niet tot een actie zouden overgaan. In verband hiermee werd erop gewezen, dat de Hongaarse regering na het proces te gen de Amerikaan ogeler eR de Engels man Sanders de Ver. Staten en Groot- Brittannië heeft verzocht het personeel van hun legaties te verminderen. De Nederlandse regering heeft gister middag bij de gezant van Tsjechosiowa- kije te 's-Gravenhage een protest uitge bracht tegen het feit, dat tot de open bare rechtszitting tegen de Nederlandse onderdaan, de heer J. Louwers, geen tolk is toegelaten ter beschikking van de Ne derlandse vertegenwoordiger te Praag. De Nederlandse regering is van mening, dat door deze weigering geweld is aangedaan aan de openbaarheid van genoemd proces. Voorts protesteerde d Nederlandse re gering by deze gelegenheid wederom tegen het feit, dat de Nederlandse ver tegenwoordiger te Praag niet in de ge legenheid is geweest om contact op te nemen met de heer Louwers sedert diens arrestatie op 14 December j.l., waardoor landse zaken, dat een voor Duitsland onbevredigende oplossing een ondragelij ke last zou zijn voor de Frans-Duitse be- De christen-democratische partij, waar van bondskanselier Adenauer lid is, heeft ■gisteren via haar persdienst een ver- J klaring uitgegeven, waarin wordt ge-1 trekkingen en de stichting van een Euro- zegd, dat de overeenkomst tussen Frank' rijk en het Saargebied „niet te verdra' gen" is. De overeenkomst was „veel minder gunstig vdor Duitsland, dan verwacht was". „Dit alles is des te betreurenswaar diger, daar de kanselier bij alle mogelij ke gelegenheden t Duitse standpunt heeft weergegeven, hiet alleen tegenover de ■geallieerde hoge commissie, maar ook tegenover de Franse minister van buiten- Door Z. H. de Paus zijn benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote de heer J. Kuijpers, directeur, ciie enkele maanden geleden zijn zilveren jubileum aan „De Maasbode" heeft gevierd, en de heer L. J. M. Hazelzet, hoofdredacteur, sinds meer dan 45 jaar aan deze courant verbonden. De Deken van Rotterdam, de Hoogeerw. Heer J- H. Niekel, heeft heden middag in intieme kring van de bovenbedoelde onderscheidingen mede deling gedaan. Namens het Bestuur van de N.V. De Courant De Maasbode bood hierna de president-commissaris, de heer Jos Margry, in een hartelijke toespraak zijn gelukwensen aan. De adjunct-directeur, de heer H. Conijn, heeft aan de beide dignitarissen de ridderkruisen van de Gregoriusorde overhandigd, waarmede vervolgens Mevrouw W. KuijpersSnijders en mevrouw A. M. HazelzetHazelzet haar echtgenoten hebben gesierd. pese unie aldus de verklaring. „Hoewel de Franse regering afstand heeft gedaan van de eigendom van de mijnen in het Saargebied, is zij in feite vooruitgelopen op de beslissing mot be trekking lot de kwestie van de eigen dom, en wel ten gunste van de regering van het Saargebied". (Over de uiteinde lijke bestemming van de mijnen moet worden beslist in het vredesverdrag met Duitsland zoals men weet). „De West-Duitse regering heeft her haaldelijk verklaard, dat zij aanspraak maakt op de Saarmijnen, die voormalig bezit van hei rijk zijn en daarom vol gens de constitutie, die door de geal lieerden werd goedgekeurd, aan de fede rale republiek behoren", aldus de chris ten-democratische verklaring. Johannes Hoffmann, de premier van üe onafhankelijke Saarlandse regering, hoeft gisteren te Parijs in antwoord op dr. Adenauers verklaring over de giste ren ondertekende Frans-Saarlandse over eenkomsten gezegd, dat „wij bereid zijn onze betrekkingen met de Duitse staten te regelen, doch om tot een accoord te komen, moer men met zijn tweeën zijn. Wij hebben geduld en zullen wachten". Intussen wordt omtrent de inhoud der overeenkomsten nog gemeld: De functie van hoge commissaris in het Saargebied zal afgeschaft worden en Frankrijk 'en het Saargebied zullen diplo matieke missies uitwisselen. De vol machten van de Franse vertegenwoordi ger in hst Saargebied rullen- beperkt blijven tot het tegengaan van maatre gelen, welke de economische unie en de douane-unie in gevaar zouden brengen, met in overeenstemming zouden zijn met oe internationale verplichtingen van het Saargebied of de politieke onafhankelijk heid en de veiligheid van 't Saargebied in gevaar zouden brengen. Volgens de grondwet van het Saarge bied is Frankrijk verantwoordelijk voor externe veiligheid en de politieke onaf hankelijkheid. Er zal geen economische discriminatie tussen beide landen wor den toegepast en door Frankrijk geslo ten handelsverdragen zullen zich tot het Saargebied uitstrekken. De spoorwegen zullen door het Saar gebied worden geëxploiteerd onder lei ding van een uit zes Fransen en zes bur gers van het Saargebied bestaande raai rret een door de regering van het Saar gebied benoemde voorzitter. De tarieven zullen dezelfde zijn als in Frankrijk, met de mogelijkheid tot uit zondering met toestemming van de Franse regering. Burgers van beide landen zullen zaken mogen openen in beide gebieden onder dezelfde voorwaarden als de burgers van het betrokken land. De gedelegeerden by de bespreking toonden zich zeer tevreden over de be lt ikte resultaten. De overeenkomsten zullen in het vredesverdrag met Duits land goedgekeurd moeten worden, zoals men weet. de beklaagde niet in slaat is geweest om zich van te voren van de gewenste rechts kundige bystand te verzekeren. Aan de Nederlandse tijdeiyke zaakge lastigde te Praag, de heer J. van der Gaag, werd opdracht gegeven een soort gelijk protest in te dienen by het minis terie van Buitenlandse Zaken te Praag. Gisterochtend is voor het Staatsge- rechtshof te Praag het proces tegen de heer Louwers en zyn negen medebe- klaagden voortgezet. Ook nu werden journalisten uit West-Europa niet toe gelaten, maar de Nederlandse zaakge lastigde woonde, ditmaal in gezelschap van een tolk de zitting by. De eerste dag was aan de tolk de toegang gewei gerd. In tegenstelling ook met Donderdag was de zaal gisteren stampvoL Donder dag waren, zo deelde de Ned. militaire attaché, kol. H-asselman aan de journalis ten mede, alleen de eerste zes banken bezet en waren i.og twee óf drie rijen leeg. Tijdens geheel het verhoor die dag. acht a negen uur, had de heeT Louwers gcitaan. Het hef bestond uiit de president en vier rechters van wie er een een le gerofficier was. Vrijdagmorgen begon de zitting met het verdere verhoor van de 45-jarige Aloisie Slovencikcva. De heer Louwers was ir. de zaal aanwezig. Een volgende beklaagde, dr. Karei'Ro- dovsky. bekende van een „beroepsspioh ui het Westen, Muller genaamd, docu menten te hebben ontvangen, die hij uit het land had trachten te smokkelen". Ro dovsky zei dit „om financiële redenen" te hebben gedaan. Hij had van Muller „foto's var. de wegen i i de buurt van Eratislava" ontvangen. Louwers ontken de ooit dergelijke foto's te hebben gekre gen. v Bedoelde Muller is een van de drie verdachten, die bij verstek worden be recht. Rodovsky noemde hem, aldus Ce- teka, een „dollar-mdllionnair"die „de staat beroofd had, terwijl hij te Parijs zaken deed in hout". Rodovsky zei, dat hij Mullër's rechter hand was °n dat ij, wanneer hij te Pa rijs wa leden van een organisatie van Tsjechoslowaakse emigranten, welke zich „economische raad" noemde, had ont moet. Aan deze „raad" had hij alle écono mische inlichtingen, welke hij kon be machtigen, verstrekt. Volgende beklaagde was Ju: j Horans- ky, directeur van het st atstextiel mono- poliebedrijf „Centrotex" in Zilina. Deze verdachte, wiens brcer door Louwers zou zijn geholpen bij zijn vlucht naar het buitenland, verklaarde volgens Ceteka, dat hij belangrijke eegevens, foto's en tekeningen van industriële en militaire aard. had gestolen en via de heer Lou wers naar het buitenland had gezonden. Frantisek, Chmela, 'n 46-jar. fabrikant van rubberstempels huilde, toen hy gis teravond door de rechters werd onder vraagd. In tegenstelling tot een andere getuigen- erklaring, zeide Chmela, dat hij Louwersrooit had ontmoet, hetgeen door deze werd bevestigd. De hc ar Van der Gaag verklaarde gis teravond aan Reuter, da' hij het gehele proces beschouwde als. „een demonstratie tegen het Westerse corps diplomatique in het algemeen en de Nederlandse lega tie in het bijzonder. Men verwacht, dat de rechtbank van daag vonnis zal vellen. Onze Nederlandse figaro's verstaan hun vak. Op menig concours hebben zij hun technische vaardigheid bewezen, de ■meeste hoofdbewerkers nebben ere-di- ploma's, lauwerkransen en medailles. Bijna allemaal zijn ze ook charmante lui in de omgang. Daarom spijt het ons eigenlijk, dat we ten verkeerde kapperskrul moeten signa leren. In het Februari-nummer n.l. van tie Ned. Kappersbond komt een propa ganda-stunt voor, die niet anders dan misleidend kan worden genoemd. Deze bond roept de kappers op om met elkaar ae strijd voor bestaanszeker heid aan te binden. Een goed recht, een te waarderen opt.-ep, teneinde ,tot ge zonde bedrijfstoestanden te komen. We hebben jaren geleden op een vergadering van haarsnijders eens een hoofdbestuur der de concurrentie-gevolgen horen om schrijven met; „De tare ven in ons vak lijken er op, alsof men tot de klanten zegt: Geef maar wat". Dus daar niet van. De Ned. Kappers- bond, een neutrale organisatie, wil ech ter nieuwe leden werven, ongeacht ge loofsovertuiging en ongeacht politiek in zicht. Onder het geruststellende motief, „dat geen enkele kerkelijke overheid het lidmaatschap van de N. K. B. ver biedt". Inderdaad valt de Nederlandse Kap persbond met onder de organisaties, waarvan het lidmaatschap onder dood zonde of straffe van ex-communicatie is verboden. Doch zulks rechtvaardigt nog geenszins de mededeling van: „geen en kele kerkelijke overheid verbiedt, enz." Elke katholiek weet uit herhaalde ver maningen van het Episcopaat, dat hij of zij zich in katholiek verband moet or ganiseren. Dit is de uitdrukkelijke wens. nr bestaat voorts een Katholieke Kap persbond, zodat er geen enkele reden is om lid te zijn van bovengenoemde neu trale organisatie. Verklaren: er is geen .verbod onder doodzonde, dus kan men de wens der b-sschoppen wel negeren, is geen daad \an fijne beschaving en o.i. eoht een verkeerd gezette krul. Toen we de propaganda-stunt lazen, kregen we het gevoel van een snede over ons gezicht met een vriendelijk: Mcoi weer vandaag, mijnheer. Mes goed? Maar dit mes was niet best HENK VAN DER~MAZE. Gistermorgen om kwart voor vijf is nabij Culemborg een kolentrein, onderweg van Lutlerade naar Beverwijk, tengevolge van het warm lopen van een as, ontspoord. Een tiental wagens liep uit de rails, waardoor het treinverkeer in beide richtingen werd gestremd. Een trein bestaande uit lege kolenwagens, die op het moment van het ongeluk de andere passeerde, is met de ontsporende trein in aanrijding gekomen. De verwoesting op de plaats van het ongeval. Uit het Woensdag j.l. door ons gepubli ceerde beroep van de Parijse aartsbis schop, mgr. Feltinop de goedwillenden om een ernstige poging te doen, om tot een vergelijk te komen in de Franse sta kingsbeweging en zijn aansporing tot het geven van geldelijke bijdragen voor de stakersgezinnen is reeds gebleken, met welk een zorg de bestaande sociale nood de hoogste kerkelijke autoriteit in Frank rijk vervult. Uit de Vastenbrieven van het Franse episcopaat, die dit jaar zijn uitgevaardigd, blijkt deze bezorgdheid op heel bijzondere wijze. De bisschop van Metz, mgr. Heintz, b.v. betreurde het in zijn herderlijk schrijven Zoals bekend, zal de behandeling van in zijn kolommen de tegen de Sacra uit- het proces, hetwelk door de Sacra Rota tegen het Italiaanse communistische blad „L'Unité" gevoerd wordt, op 4 dezer wor den voortgezet. In de reeds plaats gevon den hebbende zifting bestreden de advo caten van L'Umta", dat de kerkelijke rechtbank de vereiste rechtspersoonlijk heid bezat, om een proces te kunnen voeren. Deze bewering werd door de advocaat van de Sacra Rota fel bestreden. Tijdens het langdurige debat, dat ont stond, stelde de president van het tribu naal, waarvoor de zaak dient de vraag, of het niet mogelijk zou zijn, tot een minnelijke schikking te komen en het proces dus niet te doen doorgaan. De vertegenwoordiger van de Sacra Rota. Mgr Dino Staffa. weigerde echter, op dit voorstel in te gaan. De president had in overweging gegeven, de zaak af te doen, door het communistische blad te vragen, gebrachte beschuldigingen openlijk te herroepen. Maar Mgr Staffa antwoordde hierop: Het gaat om de eer van de Sacra Rota Heel de wereld is tegen de haar aange dane belediging in verzet gekomen. De Sacra Rota is een orgaan van de Katho- heke Kerk en deze is in opspraak ge bracht. Men wacht met spanning het re- sultaat van dit proces af. Ik mag het niet. tot een compromis laten komen. Alleen door een openbaar debat kan de waar heid naar voren komen en hiernaar streven we Vandaag, Zaterdag, heeft het tribunaal te Rome de behandeling van de zaak voortgezet en zal het vermoedelijk opk de zaal; behandelen tegen een ander com munistisch blad, dat de beschuldigingen van de „Unita" inzake de omkoopbaar heid van de Sac? a Rota had overgenomen. te moeten verklaren, dat ook in zijn dio cees de arbeidslonen te laag zijn, zodat de arbeiders in oie .week en zelfs op .Zondag overuren moeten maken om voldoende te verdienén. Dit overwerk, aldus schrijft de bisschop, schaadt de gezondheid, doet af- breujc .aan de capaciteit van de mens en heeft een zeer nadelige invloed op het ge zinsleden. r De bisschop van Autun, rrigr. Lebrun, schreef in zijn herderlijke brief o.a,: „Als het gehele leven van een volk door eco nomische problemen en materiële zorgèn wordt beheerst, als in het openbare leven niet méér aen beroep op God wordt ge daan, dan js het voor de gelovigen zeer moeilijk; te volharden in hun geloof". De bisschop van Cahors, mgr. Chèvrier, die eveneens de sociale vraagstukken be handelde. wees zijn gelovigen op de plich ten tegenover de gemeenschap: „De ge hele schepping", zo schreef mgr. Chevrier, „staat tot glorie van God in dienst van de naaste, en dé goederen van deze wereld zijn ops toevertrouwd om onder de ogen van God tot \velzijn van allen gebruikt te worden. Tegenwoordig hoopt een minder heid deze goederen op en buit deze uit tot eigen nut. terwijl het grootste gedeel te van de mensen in- ellende verkeert en in mensonwaardige toestanden moet le ven". Het Katholieke Franse weekblad „Té- moignage Chretien'' van Vrijdag 3 Maart wijdt enige grote artikelen aan de staking onder de arbeiders in de metaalindustrie. Als oorzaken noemt Jean Manduit de ontevredenheid van de arbeiders, die zien, dat hun koopkracht uitgeput raakt; hun nood en hun verbittering over de talrijke onrechtvaardigheden en over het niet-na- komen van beloften; de klaarblijkelijke slechte wil van sómmige werkgevers; de onmacht van de steeds opeenvolgende re deringen en tenslotte de onrust der ar beiders. die nog vergroot wordt door de dreigende holt ding wan enkele werkge vers. Gisteren arriveerde op Schiphol, op doorreis naar Londen, de heer Subandrio, ambassadeur van Indonesië in Engeland. In een kort gesprek met de pers kwam ook het verzoek tot uitlevering van Wes terling ter sprake. De heer Subandrio meende, dat de In donesische regering behoorlijke gronden heeft aangevoerd voor een legale uitle vering. Hij verklaarde met stelligheid, dat de regering van de R.I.S. Westerling be schouwt als een gewone misdadiger. Het Pauselijk blad, de „Osservatore Ro mano" bericht, dat er boven het stadje Chioggia bij Venetië een z.g. „vliegende schotel" gesignaleerd is. Het verschijnsel had de vorm van een discus, was zilver kleurig en bewoog zich op een hoogte van ongeveer twee duizend meter, van het Noord-Oosten naar het Zuid-Westen. De „vliegende schotel" was duidelijk te herkennen. Het eerst werd het merk waardige verschijnsel door enkele per sonen opgemerkt, maar spoedig was een flinke menigte er getuige van, hoe het tenslotte in Zuid-Westelijke richting ver dween. Het gebeuren wordt in Chioggia natuurlijk druk besproken. Met .ingang van 1 Maart jj. zijn de prijzen voor bruikool briketten verlaagd. Voor de groothandel worden de ver koopprijzen van 37.50 gebracht op f 36.25, eer. verlaging dus met 1.25 per ton. De kleinhandelsprijzen worden even eens veria ïgti en wel over de gehele linie met l.per ton resp. 0.1C per eenheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1